Όλα τα γκολ του Άγγελου Μπασινά με την φανέλα του Παναθηναϊκού (1995 - 2005)

Рет қаралды 25,088

Panathinaikos Legend's Goals

4 жыл бұрын

Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική καριέρα του στις ακαδημίες του Παναθηναϊκού και την περίοδο 1995-96 μεταπήδησε στην πρώτη ομάδα των "πρασίνων". Τις τρεις πρώτες του χρονιές στην πρώτη ομάδα δεν είχε ιδιαίτερη παρουσία, ήταν από τους λίγους της ηλικίας του όμως που δεν δόθηκαν δανεικοί σε κάποια μικρότερη ομάδα, δείγμα ότι είχε εκτιμηθεί το ταλέντο του.
Την τέταρτη χρονιά του στον Παναθηναϊκό ο τότε προπονητής του, Βασίλης Δανιήλ, τον εμπιστεύθηκε δίνοντας του φανέλα βασικού. Από τότε και για όσο έμεινε στην αθηναϊκή ομάδα ήταν βασικότατο στέλεχος. Μάλιστα στην πρώτη του χρονιά ως βασικός του δόθηκε η ευκαιρία να αγωνιστεί και σε προκριματικό όμιλο του Champions League. Στη συνέχεια της παρουσίας του στον Παναθηναϊκό έφθασε 4 φορές κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος (1999-2000, 2001-02, 2002-03, 2004-05) ενώ την περίοδο 2003-04 κατέκτησε το νταμπλ.
Με τους "πράσινους" πήρε μέρος και σε εξαιρετικές ευρωπαϊκές παρουσίες. Η αρχή έγινε την περίοδο 2000-01 όταν ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους 16 του Champions League, καθώς στον προκριματικό όμιλο απέκλεισε το Αμβούργο και τη Γιουβέντους του Ζινεντίν Ζιντάν. Μάλιστα στον τελευταίο και καθοριστικότερο αγώνα για την πρόκριση εναντίον της Γιουβέντους, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της σπουδαίας αντιπάλου του με το επιβλητικό 3-1 σε μία βραδιά που ο Μπασινάς πραγματοποίησε την καλύτερη ίσως ευρωπαϊκή του εμφάνιση, σκοράροντας με πέναλτι στο 59' και σφραγίζοντας στην ουσία την πρόκριση επί των Ιταλών.
Την επόμενη χρονιά (2001-02) ο Άγγελος Μπασινάς κατάφερε να φτάσει με τον Παναθηναϊκό μέχρι τα προημιτελικά. Στον πρώτο προκριματικό όμιλο το "τριφύλλι" ξεπέρασε το εμπόδιο των Άρσεναλ, Σάλκε και Μαγιόρκα, ενώ στους "16" κληρώθηκε με Ρεάλ Μαδρίτης, Πόρτο, Σπάρτα Πράγας και οι "πράσινοι", με τον Μπασινά βασικό τους στέλεχος, πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισαν την Μπαρτσελόνα των Ριβάλντο και Κλάιφερτ και παρότι ο Μπασινάς σκόραρε με πέναλτι στον πρώτο εντός έδρας αγώνα (1-0), στον επαναληπτικό ηττήθηκαν με 3-1 και αποκλείστηκαν.
Την περίοδο 2002-03 στο κύπελλο UEFA ο Μπασινάς, που πλέον είχε καθιερωθεί στη βασική ενδεκάδα, έφθασε έως τα προημιτελικά αποκλείοντας την τουρκική Φενερμπαχτσέ και τη βελγική Άντερλεχτ. Εναντίον της τουρκικής ομάδας σκόραρε με μακρινό σουτ στον πρώτο αγώνα της Πόλης (1-1) και άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης που ήρθε με το επιβλητικό 4-1 στον επαναληπτικό της Αθήνας.
Το 2005 αποκτήθηκε από την ισπανική Μαγιόρκα.

Пікірлер: 34
@swkitrifilara6812
@swkitrifilara6812 Жыл бұрын
ενα απο τα καλυτερα χαφ στην ευρωπη τις χρονιες 2000-2005 !!!! τρομςρες εκτελεσεις και τρομερες μακρινες πασες !! ενας χαφ πληρης που στην εποχη μας θα ηταν περιζητητος !!! μιας και ελαχιστα χαφ εχουν τοσα καλα στοιχεια !!!
@panosmontana6240
@panosmontana6240 3 жыл бұрын
Το απέδειξε και με την Εθνική πόσο σπουδαίος ήταν..
@user-hf7ix8hp4m
@user-hf7ix8hp4m 2 жыл бұрын
Το κατά την γνώμη μου καλύτερό του γκολ, ήταν εκείνο το φάουλ (απ' ευθείας χτύπημα)... στον αγώνα ΠΑΟ - Ολυμπιακός, με το οποίο "εκτέλεσε" τον Κατεργιαννάκη, τον Φάνη, που είχε έρθει από τον Άρη, και ήταν ένας πάρα πολύ καλός τερματοφύλακας. Αλλά... όλοι οι παλιοί θυμόμαστε... το γκολ με την Φενέρ. Εκείνο, από μακρινή απόσταση.
@user-re8rf9gh9u 3 жыл бұрын
λείπει το πρώτο γκολ του μπασινά τη σεζόν 2003-04 με πέναλτι στο 9ο λεπτό απέναντι στον άρη στη λεωφόρο σε ματς που τελείωσε 1-0.ήταν μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι της ριζούπολης με τον οσφπ (1-1 κωνσταντινου στολτιδης).
@TheNikos1334
@TheNikos1334 2 жыл бұрын
νομιζω και με τον πανιωνιο στο κυπελλο το 2000-2001 ειχε βαλει 2 γκολ και οχι ενα στο 7-2
@Siggerou1993
@Siggerou1993 3 жыл бұрын
Πρέπει να είχε βρει κάποιο κόλπο με τη γλώσσα του σώματος και να μπέρδευε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στα penalties.
και μη ξεχναμε σε τι γηπεδα χωραφια αγωνιζοταν εδω στην Ελλαδα τοτε και παρολα αυτα η ποιοτητα ηταν τρομερη !!!!
@chrismccloud9412
@chrismccloud9412 3 жыл бұрын
Εργαλείο...
Άσχετο. Χθες, ο Άγγελος Μπασινάς μίλησε μετά από αρκετό καιρό. Στην αθλητική Κυριακάτικη εκπομπή τού "ΟΡΕΝ" για το τι συμβαίνει ΤΩΡΑ στον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Αμέσως μετά την νέα απώλεια βαθμών, από αυτό το... άγονο... μηδέν - μηδέν με τον ΟΦΗ... Και όλα όσα είπε ο Μπασινάς χτες, ισχύουν ! ! ! Δυστυχώς... Ότι δηλαδή ο Παναθηναϊκός αυτός, τώρα, και με α υ τ ή τη νοοτροπία ( ... που ο ίδιος βέβαια θεωρεί λανθασμένη - κι εμείς) δεν πάει... πουθενά... δ ε ν κάνει ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ, δέκα χρόνια (!) τώρα και αυτό είναι λάθος, και, αν Δ Ε Ν είχε για προπονητή τον Γιοβάνοβιτς θα ήταν... ήδη... ακόμη πιο κάτω !
Ο Άγγελος δηλαδή, πρώτα απ' όλα εστίασε στην νοοτροπία που είναι κακή, λανθασμένη, παράτερη... από το παραδοσιακό... πνεύμα τού Παναθηναϊκού ( ως Συλλόγου, Οργανισμού, μα και Ιδέας, από τότε που ιδρύθηκε· από καταβολής... υπάρξεώς του ! ) την οποίαν βέβαια απέδωσε εμμέσως πλην σαφώς στον προεδρεύοντα εδώ και δέκα χρόνια Ιωάννη Αλαφούζο, που είναι γνωστός... παλαιόθεν... για... τα ερυθρόλευκά του αισθήματα... ... Ένας σαμποτέρ... εκ των έσω ! Μία ασθένεια που μάς τρώει τα σπλάχνα, μάς σκοτώνει, και πρέπει να ξεριζωθεί.