Lampy elektronowe cz3 - Wzmacniacz napięciowy sprzężony przez transformator międzystopniowy (o. 204)

  Рет қаралды 1,095

tomekkruger

tomekkruger

Жыл бұрын

Trzecia część świetnej książki o lampach. Tym razem o sprzężeniu transformatorem między stopniami napięciowymi lub napięciowym a mocy.
Tłumaczenie na podstawie Amplfier Circuits - Thomas M. Adams.
Odradzam oglądanie na smartfonie, bo nie będzie widać szczegółów. Minimalny wymiar ekranu, żeby dostrzec szczegóły, to podobny do kartki A4.

Пікірлер: 32
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
Dzień dobry. Wspaniały materiał i tłumeczenie perfekcyjne. Podziwiam i gratuluję umiejetności.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Dziękuję, niestety, strasznie czasochłonne jest takie tłumaczenie.
@ZPDU
@ZPDU Жыл бұрын
@@tomekkruger Domyślam się i na dokładkę wymaga sporych umiejętności. Podziwiam.
@darekp6283
@darekp6283 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał chociaż połowy jeszcze nie rozumiem chciałem podziękować Panu za te filmy oglądam je zawsze z dużym zainteresowaniem i chciałbym zapytać o program który wykorzystuje Pan w filmie 12:33 do symulacji. Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
W 8:02 jest adres :)
@adriantrojanowski1163
@adriantrojanowski1163 Жыл бұрын
Dobre by były dla laika kolorowe schematy rysowane w starym stylu czerwony plus niebieski minus czarny masa aby łatwiej się odnaleźć
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Ale przecież mówiłem, że to oryginalne rysunki z polskim tłumaczeniem. Gdy miało to znaczenie używałem niebieskiego wypełnienia do oznaczenia ujemnej polaryzacji, a czerwonej do dodatniej. Kolor jest umowny jak kierunek przepływającego prądu :)
@jananasiewicz1251
@jananasiewicz1251 Жыл бұрын
Poproszę o tytuł i autora książki widocznej w 8:46.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Masewicz, Radiotechnika dla praktyków
@jananasiewicz1251
@jananasiewicz1251 Жыл бұрын
@@tomekkruger Dziękuję. Poproszę jeszcze o tytuł i autora książki widocznej w 14:16
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
@@jananasiewicz1251 To co na okładce, Cykin - Wzmacniacze Elektroniczne. Wzór z 14:12 pochodzi z tej książki. Ogólnie uzdolniony inżynier tyle, że zza żelaznej kutyny.
@ksjg2476
@ksjg2476 9 ай бұрын
Szanowny Panie Tomaszu. Wiem, że jest Pan obecnie mocno zajęty, ale jeśli będzie Pan miła chwilkę czasu, to prosiłbym o jakieś nakierowanie mnie na dobra drogę 🙂🙂 Zbudowałem wzmacniacz mocy na ecc83 i ebl 21. Wiadomo, że nie jest to jakaś rewelacja ape dziwi mnie jedna zależność. Kiedy tylko odłączę źródło sygnału z mp3 pojawia się silny gwizd, a prąd s2 lampy końcowej wzrasta do 20 mA co powoduje rozświetlenie siatki s2 w tej lampie. Nie potrafię załapać jaka może być przyczyną takiej zależności. Jeśli znajdzie Pan kilka minut, proszę o jakieś nakierowanie. Pozdrawiam.
@tomekkruger
@tomekkruger 9 ай бұрын
Gwizd może być wywołany dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Nie znam schematu, ale należy przeanalizować co może odwracać fazę sygnału w. cz. i powodować dodatnie sprzężenie. Może trzeba zablokować diody w lampie jakąś pojemnością albo połączyć z katodą (na krótko w podstawce). Jak rośnie prąd siatki to sprzężenie jest do siatki. Siatka S2 powinna też być zablokowana pojemnością. Czułość pentody jest naprawdę wysoka. Problemem jej jest to, że może wystąpić sprzężenie przez transformator żarzeniowo anodowy. Zalecane są osobne trafa (stąd moja propozycja silnego odsprzęgania siatki ekranującej). Może pomoże zmniejszenie wzmocnienia na rzecz silniejszego sterowania z triody. Może też być koniecznie obniżenie wartości rezystora upływowego siatki pierwszej. Pomaga tez opornik antyparazytowy (bezpośrednio wlutowany do podstawki) siatki pierwszej. Może być 1 k. Nie może być omijany przez kondensator.
@ksjg2476
@ksjg2476 9 ай бұрын
@@tomekkruger bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i wskazówki.
@tomekkruger
@tomekkruger 9 ай бұрын
@@ksjg2476 Proszę przeanalizować układ montażowy i sam montaż, może jest jakiś błąd? Może lampa wzmacniacza napięciowego wprowadza Panu rezonanse?
@ksjg2476
@ksjg2476 9 ай бұрын
@@tomekkruger Pomogło odsprzezenie s2, a głównym winowajcą okazała się masa. Najprawdopodobniej Zimny lut w złączu RCA na wejściu wzmacniacza. Po odsprzezeniu s2, jeszcze trochę tego gwizdu było słychać. Postanowiłem więc poprawić profilaktycznie wszystkie punkty lutownicze, a właśnie ten z RCA dosłownie odkleił się, stąd przypuszczenie, że to on był winny. Zaaplikuje też zasugerowany przez Pana rezystor antyparazytowy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Z niecierpliwością czekamy na kolejne Pana nagrania. Zresztą mój zwrot ku technice lampowej zawdzięczam Panu 🙂
@tomekkruger
@tomekkruger 9 ай бұрын
@@ksjg2476 cieszę się że samodzielnie znalazł Pan rozwiązanie problemu. Serdecznie pozdrawiam.
@rafix3791
@rafix3791 11 ай бұрын
Witam serdecznie. Właśnie skończyłem składać swój pierwszy wzmacniacz lampowy na lampach KT88, i nie wiem jak do trafa podłączyć kolumny, trafa mają wyprowadzenia oznaczone jako 0, 4, 8 ohm, pierwsza myśl 0 ohm do czarnego zacisku, a 4 lub 8, zależnie od impedancji kolumn do czerwonego, ale na schemacie blokowym tego jak i innych takich kitów, 0 ohm jest oznaczone jako "+", czyli teoretycznie to 0 powinno być podłączone do czerwonego zacisku? Proszę o pomoc i wyjaśnienie jak to powinno być.
@tomekkruger
@tomekkruger 11 ай бұрын
Ważne jest jak łączymy obie kolumny. Jeśli w jednej czerwony jest do masowego zacisku we wzmacniaczu to drugi kanał musi być identycznie łączony. Tylko to jest ważne.
@rafix3791
@rafix3791 11 ай бұрын
@@tomekkruger A czy to jak pracują membrany w głośnikach nie ma znaczenia?, bo jak podłączymy odwrotnie, to membrana zamiast wypychana do przodu, będzie wciągana do tyłu, czy to nie ma wpływu na dźwięk?
@tomekkruger
@tomekkruger 11 ай бұрын
@@rafix3791 nie, to po prostu fala akustyczna, muszą być w fazie obie kolumny, wybitny słuch nie odróżni na ślepo czy membrana zaczyna od ruchu wstecznego czy do przodu tworząc sinusoidę.
@rafix3791
@rafix3791 11 ай бұрын
@@tomekkruger Dziękuję bardzo za pomoc, i pozdrawiam serdecznie.
@tomekkruger
@tomekkruger 11 ай бұрын
@@rafix3791 Teraz mam chwilę więcej niż z rana. Fala dźwiękowa w postaci czystego tonu (która w naturze praktycznie nie istnieje, bo jest skażona harmonicznymi, które dodają barwy) składa się z dwóch połówek, w jednej amplituda sięga maksimum a drugiej minimum, ale nie jest to maksimum w sensie napięcia czy prądu. Jest to maksimum najwyższego ciśnienia i minimalnego ciśnienia. Dotyczy to długich fal. Nie jest to istotne czy odczuje Pan najpierw spadek ciśnienia przy częstotliwości 30 Hz a potem zwyżkę tego ciśnienia, bo ten stan zmienia się 30 razy na sekundę (od max do min) i jest to na tyle szybko, że organizm nie jest w stanie zdefiniować, który stan w danym momencie odczuwa, liczy efekt końcowy w postaci dźwięku, albo fali, w przypadku 30Hz mamy falę długą na 11 metrów i trochę. W pokoju więc nie rozwinie się nawet pół tej fali, będziemy tę częstotliwość odczuwać raczej jako zmiany ciśnienia ciałem, niż słyszeć to uszami jako falę. Dla częstotliwości np 1kHz te drgania są jeszcze szybsze i naprawdę człowiek nie jest w stanie odróżnić fazę sygnału. Ale jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dany sygnał z lewej i prawej kolumny jest w fazie, bo odwrócenie jej zaburza nam przestrzeń. Z tego powodu jest ważne to, żeby głośniki były do wyjścia wzmacniacza łączone tak samo we wszystkich kanałach. W kolumnach trójdrożnych średniotonowy jest zazwyczaj łączony w przeciwfazie do pozostałych głośników. Widać więc, że to naprawdę nie ma znaczenia, czy membrana najpierw pójdzie w przód czy pójdzie w tył. Nawet środek fali czyli umowne zero jest tylko umowne, bo to odniesienie do gęstości ośrodka przed wywołaniem fali, a gęstość ta może się obniżyć na skutek spadku ośrodka z wysokości, powiewu wiatru i innych czynników.
@gryfwald3168
@gryfwald3168 Жыл бұрын
Tylko Rosjanie (jie wnikam w polityke, ludzie sa wszedzie i dobrzy i zli) dobrze szczalkuja przepływ prądu! Nawet diody maja oznaczenie (kropke) odwrotnie. Więc ck nie którzy od pocztku żyją w prawdzie.
@tomekkruger
@tomekkruger Жыл бұрын
Z ciekawości zajrzałem do Радио из 1975 года номер 1 i na stronie 42 jest schemat w artykule "измерение частоты". Niestety, na nim kierunek prądu oznaczony jest z powszechnie przyjętym kierunkiem od plusa do minusa. No ale to tylko jeden schemat i nie potwierdza niczego.
MEGA BOXES ARE BACK!!!
08:53
Brawl Stars
Рет қаралды 36 МЛН
Дибала против вратаря Легенды
00:33
Mr. Oleynik
Рет қаралды 5 МЛН
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 24 МЛН
Lampy elektronowe - dlaczego odeszły do lamusa?
9:43
TheAmisiek
Рет қаралды 51 М.
Amplifon WT40 - Wymiana lamp po uciążliwej podróży (nr 229)
1:00:00
6V6 - czy tylko do bluesa? (nr231)
24:50
tomekkruger
Рет қаралды 856
Lampy Elektronowe 5, wzmacniacz mocy audio (nr 218)
21:51
tomekkruger
Рет қаралды 2,3 М.
Unia umiera na naszych oczach! Witold Modzelewski [Expert w Rolls-Royce]
1:06:29
WATERPROOF RATED IP-69🌧️#oppo #oppof27pro#oppoindia
0:10
Fivestar Mobile
Рет қаралды 17 МЛН