Lehet-e nárcisztikus egy politikus? Honnan tudjuk ezt? | LETÖLTENDŐ

  Рет қаралды 4,410

Spirit FM

Spirit FM

Ай бұрын

Letöltendő:
Időről időre előfordul, hogy egyik-másik politikus pszichés állapota téma a közéletben. Az alkalmatlanság mellett eltérő okok és gyanúk sorakoznak fel. Egyre gyakoribb, hogy egy újdonsült politikus mentális állapota kerül fókuszba: nárcisztikus, pszichopata, toxikus, bántalmazó, gázlángozó. stb. Mit szólhat mindenhez egy pszichológus? Az agyműködés és a pszichológia területén sok izgalmas és fontos téma van, amelyeket Vajda János jogász-pszichológus a Spirit FM Letöltendő című műsorában megosztott.
Az agyműködés két szektorra bontható: egyik gyorsdöntéseket hoz, míg a másik részünk lassabb, átgondoltabb módon működik. Az agyi funkciók ezek a két szektor váltakozó működése határozza meg, és befolyásolja mindennapi életünk döntéseit és viselkedését. A gyors döntéseket hozó rendszer, amelyet Vajda János 1-es szektorként említett a műsorban, általában reagál a pillanatnyi ingerekre és azonnali válaszokat generál. Ez a szektor hajlamos lehet a tévedésekre és a hirtelen cselekvésre. A lassú, megfontolt döntéseket hozórendszer, vagyis a 2-es szektor, általában több időt vesz igénybe a döntéselőkészítésére és meghozatalára. Ez a szektor alaposabb elemzéseken és tények összegyűjtésén alapul, és általában pontosabb döntéseket eredményez. Emiatt nem mindegy, hogy milyen bélyegeket kapnak a politikusok a közéletben.
Az attribúciós hiba egy fontos pszichológiai fogalom, amelyet Vajda János is említett a műsorban és ez teszi veszélyessé a pszichoblabla szintet űzött, popkulturális színvonalú (vagy inkább színvonaltalannak nevezhető) lelkielemzéseket. Ez a jelenség arra utal, hogy az emberek gyakran mások viselkedését vagy cselekedeteit bizonyos jellemzőkkel vagy
tulajdonságokkal magyarázzák anélkül, hogy figyelembe vennék a helyzet vagy a kontextus egyéb tényezőit. Általában arról van szó, hogy az emberek hajlamosak belső jellemzőkkel vagy tulajdonságokkal magyarázni mások viselkedését anélkül, hogy kellő figyelmet fordítanának a külső körülményekre vagy kontextusra. Például, ha valaki rosszul parkol, az emberek hajlamosak azonnal azt feltételezni, hogy az illető figyelmetlen vagy önző, anélkül hogy figyelembe vennék, hogy esetleg sürgős ügyben járnak el, vagy más, fontos külső körülmények befolyásolták a parkolási döntést.
Az attribúciós hiba fontos jelenség a szociálpszichológiában, mivel segít megérteni, hogyan értelmezik az emberek a világot és mások viselkedését, és hogy milyen téveszmék vagy hibás következtetések vezethetnek az emberek társas viselkedésének értelmezése során.
A pszichológiai beszéd gyakran olyan érzést kelt, mintha valaki értené a témát, noha nem rendelkezik a megfelelő szakértelemmel. Ez gyakran a szakzsargon használatával és bizonyos fogalmak bedobásával történik, anélkül, hogy a beszélő valóban mélyen értené azokat. Ez lehet kommunikációs trükk, de hozzájárulhat a téves diagnózisokhoz és a szakértői látszat létrehozásához. Az Egyesült Államokban nem véletlenül nem lehet közszereplőket nyilvánosan címkézni. Az Amerikai Pszichiáterek Társasága megtiltja az elmegyógyászoknak, hogy nyilatkozzanak egyes közszereplők mentális állapotáról személyes vizsgálat és a páciens felhatalmazása nélkül. Ennek az az háttere, hogy 1964-ben az azóta megszűnt Fact magazin 2 400 pszichiátert kérdezett meg arról, hogyan értékelné az akkori konzervatív szenátor és elnökjelölt, Barry Goldwater személyiségét. A válaszadók fele úgy látta, hogy a szenátor személyiségzavarral küzd: többen paranoiásnak, skizoidnak, narcisztikusnak írták le a jelöltet.
A nárcizmus és a pszichopátia két különálló, de összetett személyiségjegy, amelyek sajátos jellemzőkkel rendelkeznek. A nárcisztikus személyiség gyakran grandiózus önképpel rendelkezik, és folyamatos külső megerősítést igényel a saját különlegességének elismeréséhez. Az empátia hiánya és az irigység jellemzői lehetnek, és gyakran a mások feletti státuszfüggő kapcsolatokban élnek. A pszichopátia pedig mások érzéseinek és jogainak teljes hiányát jelenti, valamint hajlamosak az impulzív és manipulatív viselkedésre. A nárcisztikus személyiségzavar egy diagnosztizálhatóállapot, amely a lakosság 1%-át érinti, és csak egy mentális egészségügyi szakember képes diagnosztizálni valakit egy kiértékelés után. A kollektív nárcizmus olyan jelenség, amikor egycsoport túlzottan önteltnek tartja magát és más csoportokat lekicsinyel. Ez gyakran vezethet felsőbbrendűségi érzéshez és erőteljes bosszúvággyal párosulhat. A populista politika gyakran kihasználja ezeket a tendenciákat, és hasonló csoportokra támaszkodik a támogatásához.
Műsorvezető: Vogyerák Anikó
Szerkesztő: Hazafi Zsolt
Programigazgató: Korvin Tibor
2024.04.26.
Instagram: / spiritfmbp
E-mail: hello@spiritfm.hu
Kérjük támogasson bennünket adója 1 százalékával, hogy további hasonló tartalmakat készíthessünk!
ATV - Az Objektív Hírszolgáltatásért Alapítvány
Adószám: 18121221-1-42
Bankszámlaszám: 10300002-20252278-00003285

Пікірлер: 33
@laszlokovacs4944
@laszlokovacs4944 Ай бұрын
Nagyon érdekes beszélgetés volt és jó előadó, szívesen hallgatnék még sok folytatást :)
@margitkeresztes1163
@margitkeresztes1163 Ай бұрын
A kérdés szerintem inkább lehetne: Melyik politikus NEM nárcisztikus?
@laszlohajnal2687
@laszlohajnal2687 Ай бұрын
Hát ezt hallgattam volna még bőven. Nagyon köszönöm ezt az adást! Érdekes lenne elbeszélgetni a nárcisztikusokról a politikában. Én kifejezetten támogatnék egy szűrőrendszert, ami alapján megválogatnám, hogy ki lehet képviselő, miniszter és hasonló magas beosztású személy, mert jelenleg úgy látom, amennyire ezt nem szakemberként megítélhetem, hogy "beteg" lelkületű emberek uralkodnak az emberek felett. Szolgálatról már rég nem beszélhetünk meglátásom szerint. Persze mindig vannak kivételek csak most kicsit eluralkodni látom az emberek képviseletére legkevésbé sem alkalmas személyeket a politikusok közt. Én nem tudom elképzelni, hogy mindannyian csak szerepet játszanak. Szívesen meghallgatnék erről egy értekezést mindenféle megszemélyesítés nélkül.
@elodeszko3949
@elodeszko3949 Ай бұрын
Olyan ember, aki nem nárcisztikus, egyáltalán nem lehet politikus!
@timir801
@timir801 Ай бұрын
Ugyanez igaz az előadóművészekre is. Akit valamilyen formában szereplésvágy fűt, az általában nárcisztikus.
@steppenwolf5769
@steppenwolf5769 Ай бұрын
Tűpontosan leírja a szakértő 7:54-nél azt, ami jelenleg Magyar Péterrel kapcsolatban országosan történik: bárhogyan viselkedhet, bármit felhozhatnak ellene, rajongótábora "diagnózisát" ez meg nem rendíti, marad abban az "új messiás" skatulyában, ahová néhány influenszer segítségével márciusban bekerült. Akár kamerák előtt ölhetne is, azt is kimagyaráznák fanatikus hívei. Köszönet a megvilágító esetleírásért!
@Omega_zz
@Omega_zz Ай бұрын
Korrekt és hiánypótló. Örülök, hogy úgy tűnik lesz folytatása! Ha a végtelen témakörre több részt is szánnak, akkor az egyes epizódok fókuszához talán ki lehetne tenni ide egy szavazást néhány előre meghatározott opcióval, bár nem szükségszerű. A közönséget pedig arra kérném, legyen egy kicsit elnéző a "hadrással" kapcsolatban (vagy hallgassa lassítva), mert amikor a "gondolat szárnyal" önkénytelenül is gyorsabban beszél az ember. Ilyen ez.
@IstvanAradi-ek8zi
@IstvanAradi-ek8zi Ай бұрын
A kampánytanácsadókra is ráférne egy vizsgálat. Ők direkt azzal foglalkoznak, hogy hogyan lehet manipulálni az embereket. Természetesen ebben benne van a fenyegetés is.
@timi1985
@timi1985 Ай бұрын
Csak az lehet
@lordgubanyi
@lordgubanyi Ай бұрын
Szerintem inkább szociopaták nem nárcisztikusak.
@uvyxxctoxirwugi9935
@uvyxxctoxirwugi9935 Ай бұрын
😂😂😂😂ott a pont!
@uvyxxctoxirwugi9935
@uvyxxctoxirwugi9935 Ай бұрын
😂
@andreamolnar9123
@andreamolnar9123 Ай бұрын
A kettő nem zárja ki egymást
@lordgubanyi
@lordgubanyi Ай бұрын
@@andreamolnar9123 Valóban, akkor nárcisztikus szociopaták! 😄
@steppenwolf5769
@steppenwolf5769 Ай бұрын
Szociopata. Szerintem is. (Bár egyetértek azzal, hogy jobb a szakértőkre bízni a diagnózist. Néha mégis nehéz megállni.)
@kbuss10
@kbuss10 Ай бұрын
szinte mindegyik az :D akárcsak média, showbiznisz, filmipar stb
@andreakardos7241
@andreakardos7241 Ай бұрын
Lehet -e nem narcisztikus egy politikus?
@AzUniverzumUraesParancsoloja
@AzUniverzumUraesParancsoloja Ай бұрын
Ez egy nagyon okos srác, de ez a kibaszott hadarás teljesen tönkreteszi a valid, értékes, tartalmas mondanivalóját. Ezért szerettem sokkal jobban Popper Pétert. Remélem olvassa, amit írok!
@miklosmiklos5941
@miklosmiklos5941 Ай бұрын
Nem valószínű hogy olvassa. Poppernek jobb dolga van annál... ☝️🤔! Ez pedig nem "hadarás", pláne nem "kibaszott". Hadarni lassan is lehet. Ott a szótagkihagyások jellemzőek. (Szocalizmus, meterológia). Az úr gyönyörűen, szépen, érthetően artikulál, kiváló stílusban, értékes tartalommal.
@colle831
@colle831 Ай бұрын
A beállítások menüben lehet szabályozni a lejátszás sebességét... Bár neked elvileg egy csettintés, hülye úr
@RobinKosnas
@RobinKosnas Ай бұрын
Talán a video lejátszási sebesség 150%-on maradt? 😅
@bukiildiko9899
@bukiildiko9899 Ай бұрын
Jó lenne, de 2010-ben elhunyt.
@user-wc9vl1vt6e
@user-wc9vl1vt6e Ай бұрын
Ez csupán gyors beszéd, valszleg "szorítja az idő"...A hadarás beszédhiba, amelyre többek között az egyenetlen beszédritmus jellemző-, ami itt nincs jelen. A közérthető, értékes tartalom mindenért kárpótol.
@steppenwolf5769
@steppenwolf5769 Ай бұрын
Ritkán hallani ennyire tömör, lényegi összefoglalóját a B klaszteres személyiségzavaroknak, mint amilyet itt Vajda János jogász-pszichológus adott. Szívesen hallanám őt máskor is!
@user-wc9vl1vt6e
@user-wc9vl1vt6e Ай бұрын
Mérei Ferenc szerint egy nárcisztikus nem szeret senkit, nem szánakozik senkin, nem tanul saját hibáiból. Az embereket hasznossági szempontok szerint rangsorolja.
@davidkiss6624
@davidkiss6624 Ай бұрын
"Miért jó a NÁRCiZMUS Donald Trumpnak vagy Orbán Viktornak? 1. rész" linket nem tehek ide mert akor a "kedves" youtube algoritmus nem engedi a kommentet, de van egy 2.része is Barbara videójának csekkoljátok le!
@dickdock-zx3ty
@dickdock-zx3ty Ай бұрын
viktor te vagy az?!!
Как быстро замутить ЭлектроСамокат
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 10 МЛН
когда достали одноклассники!
00:49
БРУНО
Рет қаралды 3,5 МЛН
Pokey pokey 🤣🥰❤️ #demariki
00:26
Demariki
Рет қаралды 8 МЛН
100😭🎉 #thankyou
00:28
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 42 МЛН
Háború Ukrajnában - Nógrádi György (2024-06-03) - HÍR TV
1:04:26
Miről lehet felismerni a nárcisztikus embereket?
48:38
Hit Rádió
Рет қаралды 116 М.
Létezik-e terrorista személyiségprofil? | LETÖLTENDŐ
42:27
Как быстро замутить ЭлектроСамокат
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 10 МЛН