No video

Лекція на тему "Номенклатура та класифікація патології міжхребцевого диску"

  Рет қаралды 66

Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко

Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко

Күн бұрын

Представляємо Вам лекцію на тему "Номенклатура та класифікація патології міжхребцевого диску" в рамках Всеукраїнського консенсусу менедженту пацієнтів з болем в попереку.
В лекції Ви дізнаєтесь що на сучасному рівні означає терміни остеохондроз, грижа диску, протрузія та екструзія, секвестр тощо. Детально розповіли про дегенеративні зміни замикальних пластинок за Модік. Сподіваюсь Ви знайдете відповіді на всі Ваші запитання.
У 2014 році Американське Товариство Спінальної Радіології (American Society of Spine Radiology), Американське Товариство Нейрорадіології (American Society of Neuroradiology) та Північне Американське Спінальне Товариство (North American Spine Society) прийняли нову класифікацію дискової патології поперекового відділу хребта. У подальшому цю класифікацію затвердили багато європейських та світових спільнот.
Було виділено наступні стани міжхребцевих дисків (МХД):
1) нормальний МХД
2) вроджені або набуті аномалії МХД
3) дегенеративні зміни МХД
4) травматичні зміни МХД
5) інфекційні або запальні ураження МХД
6) неопластичні зміни МХД
7) невизначений варіант морфологічних змін МХД.
Нормальний диск складається з центрального пульпозного ядра та периферичного фіброзного кільця. Диск знаходиться в межах дискового простору, визначеного краніально і каудально замикальними пластинками тіл хребців, а периферично - площинами зовнішніх країв апофізів хребців.
Дегенеративні зміни МХД представлені тріщинами кільця, дегенерацією та грижами МХД. При дегенерації МХД відбувається зменшення продукції протеогліканів (що обумовлює дегідратацію диска) та збільшення вмісту колагенових волокон, що і призводить до фіброзування, ущільнення диска.
Дегенерація диска включає будь-який стан з наступних: висихання, фіброз, звуження дискового простору, дифузне випинання фіброзного кільця за межі дискового простору, тріщини фіброзного кільця, мукоїдну (колоїдну) дегенерацію кільця, внутрішньодисковий газ, остеофіти апофізів хребців, запальні зміни та склероз замикальних пластинок.
При цьому констатується, що існує плутанина у диференціації змін МХД, обумовлених патологічним дегенеративним процесом та нормальним старінням. За радіологічними критеріями виділяють такі 2 типи дегенеративного процесу в МХД: деформуючий спондильоз і міжхребцевий остеохондроз. Ізольоване використання терміна «остеохондроз» замість терміна «міжхребцевий остеохондроз» визнається нестандартним та не рекомендується для вживання. Деформуючий спондильоз вважається наслідком старіння, у той час як міжхребцевий остеохондроз визнається результатом патологічного процесу, хоча і не обов'язково проявляється клінічною симптоматикою [2, 3].
Нормальне старіння проявляється заміщенням протеогліканового матриксу ядра диска фіброзною тканиною при збереженні висоти диска та незмінності його країв. Можливе лише легке зниження висоти МХД. При цьому в області переднього та бічних країв тіл хребців можуть утворюватися остеофіти, що виникають з апофізів тіл хребців. У кільці диска можливі лише поодинокі радіальні тріщини, а легке симетричне випинання диска може бути пов'язано з остеопорозом. Більш виражені зміни фіброзного кільця і прилеглих апофізів з утворенням передніх і бічних крайових остеофітів вже розцінюватимуться як деформуючий спондильоз, висота диска при цьому залишається нормальною або зменшується.
При міжхребцевому остеохондрозі відбувається загальна структурна дезорганізація МХД із фіброзуванням тканини всього диска. При цьому відбувається зменшення міжхребцевого простору, утворюється внутрішньодисковий газ, стають нерівними контури диска внаслідок його випинання, з'являються остеофіти різного розміру, що виступають у просвіт центрального або форамінальних каналів, розвивається узурація кінцевих пластин з реактивним остеосклерозом і хронічними змінами країв тіл хребців. Фактично дегенеративні зміни МХД відрізняються від нормального старіння наявністю фізичного руйнування у вигляді тріщин фіброзного кільця, пролапсу диска або перелому замикаючої пластинки [4].
Наявність тканини диска, що виходить за краї кільцевих апофізів протягом всього диска, називається «випинання» і не вважається формою грижі. Симетричне випинання є результатом зниження резистентності тканин фіброзного кільця.
Асиметричне випинання тканини диска більш ніж на 25% окружності диска часто сприймається як адаптація до деформації хребта (сколіоз, спондилолістез).
Найчастіше ці стани не мають клінічних проявів і, з погляду клініциста, припустимо нехтування ними.
Тріщини фіброзного кільця
Кільцеві тріщини представляють собою ділянки між кільцеподібними волокнами, які визначаються як зони високої інтенсивності на T2W-зображеннях, що являють собою рідину або грануляційну тканину.
Продовження за посиланням telegra.ph/Nom...
#грижадиску #протрузія #екструзія #модік #дегенераціядиску #остеохондроз

Пікірлер
Лекція проф. Якова Фіщенко на тему "Грижа міжхребцевого диску"
26:28
Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко
Рет қаралды 122
19. Алкогольна залежність
20:39
Центр громадського здоров'я МОЗ України
Рет қаралды 5 М.
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 48 МЛН
КТО ЛЮБИТ ГРИБЫ?? #shorts
00:24
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,7 МЛН
Поперековий спінальний стеноз. Інформація для пацієнтів.
23:22
Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко
Рет қаралды 344
Грижа міжхребцевого диску. Інформація для пацієнтів
22:09
Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко
Рет қаралды 193
Сексуальне і репродуктивне здоров’я підлітків
26:40
Центр громадського здоров'я МОЗ України
Рет қаралды 7 М.
Лекція проф. Якова Фіщенко на тему "Метастатичне ураження хребта"
14:14
Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко
Рет қаралды 136
Лекція проф. Якова Фіщенко на тему "Дегенеративний спондильоз"
33:53
Спінальна хірургія проф. Якова Фіщенко
Рет қаралды 116
Как избавиться от протрузии, грыжи позвоночника без блокад, лекарств и операций.
25:01
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 48 МЛН