lutowana instalacja elektryczna

  Рет қаралды 308,290

OGROogrodzenia

OGROogrodzenia

11 жыл бұрын

lutownie przewodów elektrycznych w instalacjach 230 v

Пікірлер: 269
@ogrodzenia2012
@ogrodzenia2012 11 жыл бұрын
dziękuję, miałem problem i już jest rozwiązany, więc dzielę się doświadczeniem z innymi.....
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
Jako autor, opiszę kilka szczegółów dotyczących poradnika. Lutowana instalacja elektryczna ma szczególne zastosowanie w miejscach gdzie jest potrzeba uzyskania bardzo pewnych styków, w szczególności w instalacjach gniazdowych łączonych w pętli (inaczej pierścieniu). W praktyce codziennej, mogą się zdarzać iskrzenia i słabe styki w takich instalacjach, spowodowane koniecznością łączenia dwóch przewodów pod jeden zacisk w gnieździe. W starszych instalacjach elektrycznych stosowano dla każdego odbiornika (gniazda, lampy) puszkę rozdzielczą łączoną na tzw. kostkę lub pierścień. W takich puszkach najczęściej dochodziło do luzowania się zacisków i iskrzenia. W przypadku instalacji składających się z kilku punktów po kilka zestawów gniazd w jednym pomieszczeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo przerwania ciągłości styku i braku zasilania następnych gniazd. Wynika to ze specyficznego systemu podłączeń. Taki obwód posiada gniazda podpięte równolegle do linii, ale jednak w sposób "szeregowy". Inaczej ujmując każde gniazdo to potencjalna przerwa w obwodzie. Lutowanie "linii bocznych" do głównych linii zasilania bez ich przerywania, eliminuje ten problem. Powoduje 100% pewność stałego zasilania, eliminację "słabych" styków. Dodatkowo, zastosowanie zasilania z rozdzielnicy w postaci zamkniętego pierścienia, zapewnia stałą obciążalność w każdym punkcie obwodu. Nie występuje efekt spadku napięcia na końcu linii. Dopuszczalne jest przerwanie takiego obwodu bez utraty zasilania gniazd, które pozostają zasilone z dwóch kierunków..... W komentarzach padło pytanie po co lutować do linii zasilania podwójne lub potrójne odejścia ? odpowiedź jest jest prosta - jest taka potrzeba w gniazdach wielo-stykowych żeby każde podłączyć osobno, eliminując tzw.mostki Wiadomo, iż dodatkowy nakład pracy, jest warty tylko dla amatorów, którzy chcą mieć idealną instalację na kilkadziesiąt lat... Biję się w pierś, co do jakości obwijania srebrzanką przed lutem.... poprawiłem to w praktyce... Pozdrowienia dla Hejterów :)
@DjKicikonti
@DjKicikonti 8 жыл бұрын
+OGRODZENIA ogro Witam i na wstepie pozdrawiam. Moja opinia na ten tematjest jednak troszeczke inna a to ze wzgledu na to ze z dosswiadczenia patrzac to co ludzie podlaczaja do gniazd przerozne zeczy a niektorzy " Elektrycy " zakladaja wyzsze zabezpieczenie niz pozwala na to srednica przewodu tak wiec podlaczajac np jedno duze urzadzenie w obwod i moze sobie pracowac ale do czasu ze wzgledu na to ze takie polaczenie jak z reszta kazde bedzie sie grzac ale to mamy schowane pod tynkiem, z tego moga wyniknac przykrosci, izolacja topi sie przy okolo 75 stopniach natomiast cyna przy okolo 200 stopniach co moze spowodowac ze kropla cyny moze polaczyc sie z druga czy kolejna zyla i wywolac moze nie az tak wielki wybuch jak na filmach ale uszkodzenia spore a moze sie i gorzej skonczyc a ze cos sie dzieje to tego nie widzimy bo wszystko jest schowane szczelnie pod tynkiem wiec nie mamy jak nawet sie dowiedziec ze cos sie dzieje i temu zapobiec, natomiast jezeli mamy laczenie typowo w gniazdach z pewnoscia przekona nas o tym smrod jaki bedzie sie wydobywal z nadtapianego gniazda czy izolacji czy to tez puszki. Osobiscie nie polecam zadnych laczen chowanych pod tynkiem bo to moze sie przykro zemscic, czlowiek nie jest idealny i ma prawo popelniac bledy ale niektore sa naprawde kosztowne. Osobiscie widzialem juz kilka takich przypadkow a klienci nie sa swiadomi co to moze wyzadzic i leca aby jak najtaniej a tanio wcale nie jest dobrze. Wiec podsumowujac dajemy gwarancje na wykonana instalacje 2 letnia oraz 5 lat przy kazdych pomiarach wykonanych spisane protokolem, na pomiarach moze nie wyjsc lekko slabsze laczenie a naelzy pamietac ze to podpisujemy my sami wiec lepiej jest miec pewnosc ze instalacje przezyje znacznie dluzej niz my sami i bedziemy mogli spac bez obaw. Badzmy dumnymi Elektrykami fachowcami a nie " Pani kochana damy rade, bedzie Pani zadowolona ". P.S. To nie ejst zaden hejt na pana ani tez nie neguje sposobu laczenie tym sposobem tu glownie podalem za powod by nie robic zadnych laczen pod tynkiem schowanych. Jeszcze raz pozdrawiam.
@AramPL
@AramPL 9 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o lutowanie to jest to najlepsza metoda połączenia przewodów.W szczególności w miejscach,które będą zabudowane i nie będziemy mieli już do nich dostępu.Mamy wtedy 100 % pewność ,że nic się nie stanie,przewód nie będzie się luzował, grzał i nic nie będzie po latach iskrzyć.Ta metoda jest skuteczniejsza nawet od prasowania przewodów,pod warunkiem,że spoiwo będzie wykonane solidnie.Śmiać mi się chce,gdy czytam komentarze ze złączkami WAGO i fajne jest to,że wypowiadają się tutaj osoby,które chyba podłączyły na Wago żarówkę i im zaświeciła,więc wchodzą na czyjś film "minusują i piszą bzdury" Tak naprawdę nie wiedząc o co chodzi i na czym polega przekaz filmu.P.S. Z reguły nie piszę komentarzy,ale czytając te wpisy podniosło mi się ciśnienie i musiałem :) Fajny filmik.Pozdrawiam autora.
@AramPL
@AramPL 7 жыл бұрын
Więc dlatego powinno dobrać się tak zabezpieczenia,żeby nie było możliwości sytuacji przez Ciebie przedstawionej.Myślisz,że wago wytrzyma dłużej ??? Lub mufka zaprasowana na dany przewód??? Jak możesz dopuścić do sytuacji w instalacji elektrycznej do temperatury przewodu i obciążenia w której topi się cyna???
@AramPL
@AramPL 7 жыл бұрын
Jak na każdym połączeniu przewodów.Natomiast straty ,spadki napięcia , uwzględniasz przy projektowaniu instalacji. Nie ma opcji,w której dopuścisz do grzania się przewodu.Obliczasz moc urządzenia,dobierasz do niego przekrój przewodu,długość odcinka zasilania i dobierasz zabezpieczenie.Tyle w temacie.Reszty nie będę tłumaczyć elektrykowi. Wago to najszybsze a zarazem najgorsze połączenie i nikt mi tego po 15 latach doświadczenia nie będzie wciskał.Koniec tematu.Pozdrawiam.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Jako autor filmu, dziękuję za uznanie. Tak naprawdę to film powstał niejako na próbę i można powiedzieć, że nawet przypadkowo.... nie wiedziałem, że temat tak zainteresuje ludzi, a "poradnik" miał być jedynie ciekawostką dla wąskiej grupy entuzjastów. Teraz widzę że tytuł był zbyt ogólny i nie trafia jedynie do dedykowanych odbiorców. Pozdrawiam.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Kolego lw' albo prowokujesz dyskusję dla "jaj", albo po prostu nie rozumiesz o czym piszesz. Spoiwo cynowe do łączenia miedzi jest najlepszym, rozwiązaniem pod względem elektrycznym i mechanicznym. Przy PRĄDACH które występują w "domowej" instalacji elektrycznej, stałe obciążenie na jednym obwodzie, nie może być większe niż zabezpieczenie nadprądowe tego obwodu. Czyli jeżeli jeden obwód obciążymy na powiedzmy na 16 - 25 A, to nie może być mowy o jakimkolwiek oporze na styku lutowanych przewodów. Tego typu prąd, przenoszą bez problemu MECHANICZNE styki np. : przekaźnika, stycznika, lub wyłącznika, a są to tylko "platynki" dotknięte na bardzo małej powierzchni i nie powodują zbytniego przegrzewania. Oczywiście to o czym piszesz występuje, ale w innej skali "PRĄDOWEJ". Popatrz na tabele oporności lub rezystywności metali. Pozdrawiam.
@AramPL
@AramPL 7 жыл бұрын
Nie ma co się udzielać i tracić czas..........dla niektórych : "Lampa to lampa,ma świecić,wystarczą tylko dwa drutki." :) Filmik fajny.Pozdrawiam.
@InfoTech602
@InfoTech602 8 жыл бұрын
Warto również zrobić łączenia na różnych długościach przewodów żeby nie były w jednej linii
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+Marcin Sroka Oczywiście 100 % zgoda, ale nikt nie jest idealny......słuszna uwaga, pozdrawiam
@pokrec
@pokrec 7 жыл бұрын
Zawsze, jak robię przy prądzie i mam to coś zabudować, czy schować w jakiejś listwie przypodłogowej czy za ciężką szafą albo w suficie podwieszanym, to to lutuję tak, jak pokazane na filmie a nie skręczm jakimiś złaczkami. Dobrze wykonane połaczenie lutowane cyną z ołowiem jest najpewniejszym łączem i nie ma dwóch zdań. Żadni "złączkowcy" mnie nie przekonają.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Dzięki za wsparcie, w dzisiejszych czasach krytykowanie to norma, 7/10 osób wie lepiej.....
@pokrec
@pokrec 7 жыл бұрын
OGRODZENIA ogro jeszcze NIGDY nie miałem problemów z połączeniami lutowanymi. Nie przy prądach występujących w instalacji domowej. Nie jestem elektrykiem, tylko fizykiem i robię dla siebie i na własna odpowiedzialność. Za to widziałem mnóstwo grzejących się złącz mechanicznych. W tym wtyczka trójfazowa zasilająca bojler 6 kW. Bolce są tak gorące, że można się poparzyć...
@michalmo
@michalmo 7 жыл бұрын
No to lutujcie sobie Panowie w swoich domach - powodzenia.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Ostatnie zdanie które powinno tu zaistnieć: gdyby nie wynaleziono lutowania, to dzisiaj nikt z nas by nie mógł tego pisać, nie jeździłyby współczesne samochody, nie było by laptopów, komórek, TV, operacji serca, zdjęć cyfrowych, samolotów, satelit .........i wielu, wielu innych ...........więc się nie obrażajmy na proste lutowanie....... trochę luzu
@michalmo
@michalmo 7 жыл бұрын
Nie znam się na lutowaniu, ja bym takiego rozwiązania nie dopuścił na budowie. Koniec.
@tomaszmikita8735
@tomaszmikita8735 6 жыл бұрын
28 lat temu jako początkujący elektryk polutowałem pętelki na przewodzie giętkim przy podłączeniu do silnika 11kW. Szef jak to zobaczył myślałem że mnie za..... Później pokazał co się dzieje z tym moim pięknie polutowanym połączeniem podczas pracy, jak pięknie cyna zaczyna kapać a po kilku minutach to co nie spłynęło zaczęło się utleniać i w końcu iskrzyć. Kolejna rzecz to załamanie przewodów pokazane na filmie. Polecam autorowi tego filmu sprawdzenie kamerą termowizyjną jaką temperaturę będzie miało to załamanie przy prądzie zaledwie 16A. Ktoś w komentarzach pisał, że takie prądy nie płyną w instalacjach domowych. A właśnie że płyną i to znacznie większe. Jak w mieszkaniu z zasilaniem 1 fazowym, nie ma gazu a jest kuchnia indukcyjna 8kW, piekarnik i inne sprzęty to powiedz kobiecie, że przed wigilią jak się wszystko piecze i gotuje to ona wtedy nie może pralki włączyć i poodkurzać.
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
Kolega pomylił wszystkie teorie "majstrów, szefów, i innych wszystkowiedzących fachowców" .... nic się nie załamuje i nic nie kapie.... chyba że to "podpucha" ?? Po pierwsze, podstawowym gatunkiem miedzi używanej do zastosowań elektrotechnicznych takich jak przewody instalacyjne, kable i szyny jest "miedź elektrolityczna". Miedź ta posiada czystość co najmniej CU 99,90%...... _____ cytat z literatury : [Połączenie wytrzymałości i plastyczności - Zwykle im metal ma większą wytrzymałość, tym jest mniej podatny, ale w przypadku miedzi tak nie jest. Jedyna w swoim rodzaju kombinacja dużej wytrzymałości i wysokiej plastyczności czyni miedź idealnym materiałem dla instalacji elektrycznych. W puszkach połączeniowych i w skrzynkach zaciskowych przewody miedziane mogą być wyginane i ciągnięte bez spowodowania rozciągnięcia lub przerwania ] ______ W pokazanym przypadku połączenie dwóch zgiętych przewodów jest wykonane jako "zalutowany mostek" na ogromnej powierzchni styku dwóch podwójnych drutów czyli de facto czterech, i jak można mówić o złym styku takiego połączenia ?? Proszę porównać pole powierzchni drutu 2,5 mm2 do tej powierzchni lutowanej. Po drugie, cynowy stop lutowniczy jest jeszcze bardziej elastyczny od cyny i łączy się z miedzią poprzez adhezje i dyfuzję .... odsyłam do literatury Po trzecie, pytam publicznie, jak w takim połączeniu może dojść do nagrzania tego złącza, styku ? dlaczego miałoby się ono nagrzewać ? proszę mi to uzmysłowić.... Po czwarte, oczywiście że występują w instalacji domowej prądy rzędu kilkanaście a nawet dwadzieścia parę amper, ale to nie ma wpływu na takie połączenie, pamiętajmy o zabezpieczenie nad-prądowym czyli popularnym "bezpieczniku" którego przekrój w przypadku wersji topikowej jest kilkukrotnie mniejszy od przewodów w instalacji..... i one rzeczywiście potrafią się nagrzewać, ale trzymają dość długo chwilowe przeciążenia Po piąte, najważniejsza rzecz !!! Pisałem już kilkukrotnie o tym w komentarzach : proponowane rozwiązanie służy JEDYNIE do solidnego wykonania podłączenia gniazd w obwodzie pierścienia zasilanego dwustronnie z rozdzielnicy (czyli pętli kilku gniazdek w jednym obwodzie np. kuchnia, pralka, żelazko, suszarki, i innych powyżej 2 kW ) To tyle i pozdrawiam..........
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
bzdura do kwadratu......... trzymająca w błędzie 28 lat
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Kuchnia indukcyjna 8 kW przy zasilaniu jednofazowym i bezpieczniku B-16, powiadacie.. No, no no... I do tego jeszcze piekarnik, który ma zazwyczaj ze 2 kW minimum, itd.. Pewnie jeszcze zmywarka (2 kW), czajnik (2 kW), żelazko (pod 2 kW), itd.. itp.. a wszystko na jednej fazie i bezpieczniku B-16.. Tak, tak...
@krixpl
@krixpl 9 жыл бұрын
1:10 tego typu ostre krawędzie jak te wystające elementy drutu czy ostre zakończenia cyny się odcina na płasko. Mogą przebić termokurczkę i przy późniejszym grzebaniu przy instalacji pozornie porządnie zabezpieczony kabel może trzepnąć w miejscu łączenia
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+krixpl racja powinno być bardziej "gładko" owinięte i polutowane oraz lepiej zaizolowane... pozrdawiam
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Można to zrobić gladziej. Albo dać trzy termokurczki, kto broni
@soulmyrr
@soulmyrr 11 жыл бұрын
ładnie pokazane
@robertkalinowski9413
@robertkalinowski9413 6 жыл бұрын
Lutowanie jest najlepsze o ile jest wykonane profesjonalnie ( zimne luty). Dlatego myślę , że wiele osób stosuje ten sposób u siebie. Wątpię , aby ktoś kto pracuje zarobkowo pokusił się o tego typu metodę łączenia przewodów. Tak czy inaczej jest to świetny sposób "uzdrowienia" instalacji rozetkowych starego typu, na miedzi. Połączenia skręcane są często przyczyną pożarów. Lutowanie skręconych przewodów na pewno zapobiegło by nadmiernemu przegrzewaniu się zaśniedziałych kabli , szczególnie w wypadku dużych prądów przechodzących przez tego typu połączenie. Natomiast jest to świetny ( choć kłopotliwy) sposób "zarabiania" końcówek przed podłączeniem kabli do bezpieczników . Myślę ,że lepszy niż zagniatanie , szczególnie jeśli mamy do wprowadzenia np. 3 przewody o różnych średnicach .
@ogrodzenia2012
@ogrodzenia2012 9 жыл бұрын
W celu wyjaśnienia nieścisłości narastających w trolowych komentarzach, jako autor wyjaśniam. Przedstawiony przeze mnie amatorski film instruktażowym, służy jedynie pokazaniu sposobu i możliwości amatorskiego wykonania specyficznej wersji instalacji elektrycznej w obwodach gniazd 230 V. PRZYPOMINAM ! Tego typu połączenia lutowane można stosować w obwodach gniazdowych połączonych w tzw. "pętlę" lub "pierścień". Tego typu obwody stosuje się w pomieszczeniach z dużą ilością gniazd w jednej linii. Początek i koniec linii zasilającej gniazda jest wpięty do rozdzielnicy, tworząc obwód "dwustronnego zasilania". Zalety takiego rozwiązania : 1) obciążenie przewodu rozkłada się równomiernie na całej długości, brak spadków napięć 2) w przypadku uszkodzenia linii ( przerwy w obwodzie) zasilanie dochodzi z drugiej strony 3) możliwość przerobienia linii na dwa niezależne obwody "zwykłe linie" z różnymi zabezpieczeniami Wadą obwodów z wieloma gniazdami w jednej linii jest natomiast konieczność wielokrotnego przerwania obwodu szeregowego w celu podłączenia gniazd. Naraża to instalacje na możliwość wystąpienia słabych i iskrzących styków. Ideą filmu było pokazanie jak można wykonać "pewną" instalację do zasilania gniazd.... pozdrawiam marudy i niezadowolonych myślicieli, a majsterkowiczów zachęcam
@redsddd9876
@redsddd9876 9 жыл бұрын
"Przedstawiony przeze mnie amatorski film instruktażowym, służy jedynie pokazaniu sposobu i możliwości amatorskiego wykonania" , cytuje :ogrodzenia20126 amatorski , amatorskiego , a filmie podkreslasz ze profesionalnie wiec jak to jest ?? moze sie zastanów?
@jss1271
@jss1271 8 жыл бұрын
+ogrodzenia2012 Kolega, zdaje się nie wie, że przepisy prawa zabraniają wykonywania instalacji w pętlę już od roku około 90 poprzedniego wieku. Tej zastanej instalacji tak modernizować nie wolno. Lutować nawet starszych instalacji nie było wolno. Chcę uzmysłowić wszystkim, nie tylko koledze, że instalacji każdej - nie tylko elektrycznej nie wykonuje się dla "siebie". Instalacje czemuś służą - to wychodzi poza tzw. mój dom - robię co chcę. W domu przyjmujemy lub nie przyjmujemy gości, ale mamy także własną rodzinę. W razie błędnie (przestępczo) wykonanej instalacji odszkodowanie nie przysługuje, a za utratę czyjegoś życia można odpowiadać karnie. W każdej porządnej szkole i podręczniku tak uczono. Rozumiem, że Kolega szkoły elektrycznej żadnej nie kończył, bo nie wierzę, że można takie głupoty wypisywać, a i jeszcze poradniki kręcić, jeśli się taką ukończyło. Często słyszymy, o przyczynie pożarów to są właśnie skutki tzw. zwarć w instalacji elektrycznej, która po pierwsze jest źle wykonana i na domiar złego źle zabezpieczona. Taka instalacja jest nienaprawialna, nie przenosi mocy zwarciowej. Lutowanie podlega starzeniu termicznemu - następuje wzrost grubości ziaren stopu cyny z ołowiem i lut staje się kruchy. trzeba pamiętać, że lut rekrystalizuje się w temperaturze bliskiej pokojowej, a cyna w temperaturze jaka występuje przy zwarciu w instalacji elektrycznej. Wielokrotne nagrzewanie i stygnięcie eksploatacyjne przewodów powoduje rozszerzanie się i kurczenie miedzi oraz stopu. Te mininimalne przemieszczenia kryształów metalu powodują ,że styk miedzi z miedzią staje się słabszy. Nie ma mowy o tzw. wiecznym połączeniu w tym przypadku. Mam nadzieję, że kolega wie co to całka Joul'a, co to jest największy spodziewany prąd zwarciowy w kA, albo co oznacza liczba 6000 lub 10000 wpisana w prostokącik na typowym wyłączniku instalacyjnym tzw. "S". Ktoś pisał o starych instalacjach - u nas poniemieckich. Były wykonane, jak na tamte czasy, "dobrze" ale trzeba pamiętać, że kiedyś nie było czajników elektrycznych o mocy 3 kW, kuchni mikrofalowych, kuchni indukcyjnych czy też płytkowych. było tylko oświetlenie i to pojedyncze oprawki na żarówki małej mocy. Przewody były miedziane o izolacji z gutaperki ułożone w metalowych rurkach z kielichami ceramicznymi. gniazdka i wyłączniki były także ceramiczne. Ale co najważniejsze żaden mieszkaniec nie mógł sam grzebać przy instalacji. Później po wojnie z pomocą mentalną ZSRR nastąpiło "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera". Stąd teraz mamy lutowane instalacje w mieszkaniach.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Oj następny głos rozsądku, bez oglądania filmu.....Czy kolega widzi że lutowane są tylko : odejścia od NIEPRZERWANEGO obwodu ?? O czym jest ten wykład? JA piszę o krowie a WY o rowie....z całym szacunkiem pozdrawiam
@wiedzmin10a
@wiedzmin10a 5 жыл бұрын
@@jss1271 popieram w całej rozciągłości,lutowanie połączeń instalacji 230v to prośba o kłopoty.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Ale jak będziesz połączenia lutować, to żadne niebezpieczeństwo przerwania połączeń nie wchodzi w grę. Chyba że ktoś nie umie lutować.
@mefedronek5204
@mefedronek5204 5 жыл бұрын
Ale jazda ja pierdole!!! 111
@pitluk123
@pitluk123 9 жыл бұрын
Po co Panowie kłócicie się który system łączenia jest najlepszy? U siebie robiłem tylko obwody oświetleniowe na złączkach WAGO, W obwody gniazd zastosowałem tylko i wyłącznie połączenia na skrętke zaizolowane taśmą izolacyjną samowulkanizacyjną (szczelnie) WYDAWAŁO mi się pewniejsze niż Wago. Pozdrawiam. Ktoś woli jeszcze lutować?? jego sprawa, ale ktoś zauważył, jak dużo czasu zajmuje wykonanie takiego połączenia.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 5 жыл бұрын
Mam doświadczenia z tymi złączkami "W". U mnie się wytopiła, a puszkę robił mi "elektryk z uprawnieniami". Wkurzyłem się i zrobiłem sobie instalację od nowa, sam, całkowicie, gniazda, góra, w całym mieszkaniu. Na początek zastosowałem zwykłe kostki (3x4.0 mm^2) ale potem przeszedłem na łączenie lutowane. I mam spokój wiekuisty.
@Robert-sf2kc
@Robert-sf2kc 2 жыл бұрын
Jaką średnicę drutu do owijania zastosować i czy może być zwykły miedziany?
@skyonmaj5113
@skyonmaj5113 11 жыл бұрын
A próbowałęś kolego łączyć gniazdka w kaskadzie przewodem bez przerywania zyły, tworząc takie oczka na gniazdka?
@jacekm
@jacekm 6 жыл бұрын
Bardzo dobry sposób tylko dzięki temu, że jest owinięcie drucikiem, chodzi o to by spoiwo cynowe nie było jedynym materiałem, który trzyma kupy połączenie. Dlaczego? Bo cyna topi się 180-220'C i często zdarza się , że pod obciążeniem dużym przez dłuższy czas połączenie to potrafi się nagrzewać i może dojść do rozlutowywania - iskrzenia i jeszcze większego nagrzewania się tego miejsca. Ważne też jest to co zostało pokazane - nie przecinać przelotu przewodów. Dopiąć się ok, ale nie przecinać przelotów gdyż mocniej i trwałej oraz bezpieczniej będzie zostawić przewody w całości.
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
R E W E L A C J A !!! Nareszcie pierwszy komentarz który potwierdza moje intencje. Tak trzymać, pozdrawiam.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Nie wiem, co to by trzeba robić, żeby zagrzać taki przewód do 180 - 220 stopni? Wcześniej izolacja się na takim przewodzie zwędzi i stopi, a cyna będzie trzymać.
@mrm.2540
@mrm.2540 Жыл бұрын
jak bardzo wytrzymała jest taka przylutowana instalacja elektryczna, tak samo jak zwykła?
@hubertkoncki
@hubertkoncki 10 жыл бұрын
OGH - Brak słów - lutowanie - to jak by spotkać na ulicy bryczkę - na wesele fajna atrakcja ale na co dzień wolę samochody.
@scott55246
@scott55246 10 жыл бұрын
Najpewniejsza metoda moim zdaniem ale za nic w świecie nie chciałbym tego lutować.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Ja u siebie zrobiłem tak całą instalację w mieszkaniu, zero złączek, tylko lutowanie. To najpewniejszy sposób łączenia przewodów.
@adamwalter2573
@adamwalter2573 6 ай бұрын
@@MrOprawca1978 "Ja u siebie zrobiłem tak całą instalację w mieszkaniu, zero złączek, tylko lutowanie. To najpewniejszy sposób łączenia przewodów." - a żyjesz nadal ? :) Pytam z ciekawości.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 6 ай бұрын
@@adamwalter2573 A skąd to szyderstwo? Zazdrościsz, czy co?
@adamwalter2573
@adamwalter2573 6 ай бұрын
@@MrOprawca1978 Ależ żadne szyderstwo. Pytam, bo sam zamierzam wymienić puszkę 4-ro bezpiecznikową na 12/18 i wsadzić tam trochę IoT i największy problem mam właśnie z...tymi wrednymi kabelkami, a dokładnie zbyt krótkimi kablami wychodzącymi ze ściany. Chcę przesunąć bezpieczniki "w prawo" i nie wiem czy lutować czy zostawić jak teraz na Wago. W Wago drażni mnie słaby styk, to że jest z plastiku i ogólnie metal w środku wyglądający jak amelinium. Mam coraz większe obawy czy to się nada i nie będzie iskrzyć i skłaniam się ku lutowaniu. Po tej dyskusji tutaj, mam wrażenie że przeciwko lutowaniu są chyba tylko producenci wszelakich złączek. Kabel dam wszędzie 2.5 więc to chyba aż nadto na 16A.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 6 ай бұрын
@@adamwalter2573 Popieram lutowanie, to jest połączenie raz na lata i już. A te złączki po latach będą "popuszczać" i straż ognista nie będize mogła się obronić przy gaszeniu domów i mieszkań. Lutujesz i masz po sprawie.
@michajankowski9553
@michajankowski9553 8 жыл бұрын
Zrobiłem wiele instalacji, w domach prywatnych oczywiście i w wielu przypadkach sami klienci życzyli sobie instalacje lutowane, bez żadnych kostek, rozetek i listw. W mojej ocenie takie rozwiązanie choć czasochłonne jest warte zastosowania, gdyż przy poprawnym wyliczeniu instalacji możemy zapomnieć o ewentualnych naprawach. Znajdzie się zapewne grupa zwolenników montażu pod śrubę, nie neguję tego oczywiście, każdy robi tak jak klient sobie życzy i elektryk potrafi. Nawiasem mówiąc wielu starych elektryków nie potrafi lutować jak należy....
@STACHUrka
@STACHUrka 8 жыл бұрын
+Michał Jankowski Od lutowania odchodzi się we wszelakich połączeniach z uwagi na to iż topnik powoduje wytworzenie oporności przejścia pomiędzy materiałami jak łączysz dwa przewody na tzw styk elektrony przebiegają z miedzi do miedzi jak to polutujesz będą biegły z miedzi do cyny i ponownie do miedzi czyli jedno przejście więcej czyli dodatkowa oporność. Znamiennym jest rozwój ostatnio wszelkich technik łączenia stykowego bez użycia wszelakich topników. Ponadto takie połączenia są wygodniejsze w wykonywaniu i w konserwacji oraz w ewentualnej przebudowie.
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+Grzegorz Stachura Nie lubię krytykować ani oceniać, ale tu się chyba kolega trochę trochę zapędził....cyna + miedź "oporność przejścia" ?? Nieeee nie zgadzam się na takie pseudo-techniczne wywody....czy kolega słyszał może o dyfundowaniu metali ? warto poczytać, znamiennym jest wytworzenie się na styku metali warstwy STOPOWEJ czyli w uproszczeniu mówiąc przejścia cząsteczek jednego metalu w drugi metal... stop miedzi i cyny to BRĄZ. Opisany problem BYĆ może występuje w mikroelektronice, ale na pewno nie w instalacjach zasilających z sieci elektroenergetycznej prądu przemiennego 230 V. Nie tędy droga....pozdrawiam
@michajankowski9553
@michajankowski9553 8 жыл бұрын
+OGRODZENIA ogro Kiedyś pamiętam, zrobiliśmy mufę na kablu 240, nie mieliśmy tulejek, ani szczęk do praski, kolega pamiętam przyniósł mały palnik, żyły na zakładkę owinęliśmy drutem 2,5 i całość została zalutowana. Dalej normalnie taśmy wg procedury. Mufa z tego co wiem trzyma do dzisiaj, a całość została zrobiona na początku lat 80, jak zaczęły wchodzić mufy firmy scotch z szarą zalewą. Wiem, brak dostępu powietrza robi swoje jednak, i dobre połączenia nieraz się sypały. Wracając do wypowiedzi p Grzegorza Stachura, chcę zaznaczyć, że wszelkie połączenia są najpierw skręcane, a potem lutowane, bez żadnej pasty kwasowej tylko kalafonia. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
​@@STACHUrka Opór właściwy spoiwa lutowniczego rzeczywiście jest nieco wyższy niż miedzi, z której są żyły przewodów. Ale jaka jest grubość takiego złącza względem jego powierzchni i jaka jest odległość między żyłami przewodów? Powierzchnia jest tak duża a odległość tak mała, że praktycznie nie ma to żadnego wpływu i znaczenia, nawet jakbyś jechał na prądzie maksymalnym dla żył, 16 A dla przewodu 1.5 mm^2 czy 25A dla przewodu 2,5 mm^2. Jakbyś miał przewody zrobione ze spoiwa lutowniczego to już tak, mogłyby się grzać. Ale same połączenia, i to w takim systemie, z owijaniem srebrzanką? Najlepsze połączenie przewodów, jakie można w instalacji elektrycznej wykonać. Raz, porządnie i na wieki.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
@@STACHUrka Bełkot. Gdyby tak było, to lutowania nie stosowano by do łączenia elementów układów elektronicznych. Nie ma lepszego połączenia, jak lutowanie.
@anonabc1228
@anonabc1228 21 күн бұрын
Ostatno lutowałem przewody w puszce na zewnątrz miałem taką sytuację że cynę z przewodow odpadala owinołem taśmą izolacyjną na drugi dzień kupiłem złączki wago cyne odeszla z izolacją coś źle zrobiłem niewiem?
@skyonmaj5113
@skyonmaj5113 11 жыл бұрын
tu nie mozna wklejac linków, system wykrywa odrazu 3xw. Muszisz dopisac 3x w przed nimi
@piotrhoowicz8284
@piotrhoowicz8284 8 жыл бұрын
Połączenia krempowane mechanicznie - czy to zaciskane czy śrubowe były są i będą standardem w przemyśle, Poprawnie wykonane połączenie mechaniczne zawsze będzie trwalsze niż lutowane. Jeśli już lutować to najpierw skręcić przewody zapewniając solidne połączenie mechaniczne a potem można to zlutować. I nie mam tu na myśli skręcania takim cieniutki przewodem jak na filmie. W przypadku instalacji w budynku jednak najpewniej nie zrobi to większej różnicy jak wykonamy połączenia jak pokazał kolega OGROogrodzenia. Jednak nie są to połączenia trwalsze od np śrubowych...
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+Piotr Hołowicz Dziękuję za komentarz. Oczywiście połączenie w zaciskach jest trwalsze mechanicznie, ale czy elektrycznie to już sprawa dyskusyjna. Zaciski stosowane przy kontaktach posiadają dość słabe możliwości łączenia dwóch drutów, nie mówiąc już o zaletach nieprzerywania pierścienia. Zwracam uwagę kolegi, że przykład; nie jest uniwersalny, ale ukazuje tylko specyficzne rozwiązanie, i tylko do zastosowań w instalacji "lekkiej" np. domowej lub biurowej, do obciążeń kilkunastu Amper vel kilku Kilowat ..... ............A tak na marginesie czy próbowałeś kiedyś rozlutować takie połączenie owinięte srebrzanką ?? polecam zabawę, zapewniam że nie jest to proste pomimo całkowitego rozgrzania cyny, a nawet wtedy trzeba ją usunąć mechanicznie poprzez odsysanie lub plecionkę........ Pozdrawiam
@zlosliwapanda
@zlosliwapanda 8 жыл бұрын
+OGRODZENIA ogro Niestety nie mogę podeprzeć się źródłem, bo to była cholernie stara książka dotycząca połączeń w elektrotechnice. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie to co tam przeczytałem, że efektywna powierzchnia styku przy połączeniach owijanych jest większa niż przy lutowaniu. Co przekładało się między innymi na mierzalnie mniejsze grzanie się takich połączeń z uwagi na niższą oporność. Fakt, że wymagało to stosowania odpowiedniego profilowania elementów połączeniowych i specjalnych narzędzi. Ale za to zapewniało bardzo niezawodne połączenie, które można było wykonać bez rozgrzewania elementów (co może niekorzystnie wpływać na izolację) i co najważniejsze, ewentualne naprawy czy demontaż połączeń jest stosunkowo prosty. Rozumiem, że tu akurat to mało kto będzie myślał o rozmontowaniu i zmianie konfiguracji instalacji pod tynkiem, ale gdyby... ;) Nie mniej lutowanie jest na pewno lepsze niż "szybkozłączki" czy zaciski śrubowe ;)
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
Fajnie że ludzie mają chęć rozmowy i wymiany swoich przekonań, to jest nie do zastąpienia, pozdrawiam wszystkich dociekliwych.....
@skyonmaj5113
@skyonmaj5113 11 жыл бұрын
Myślęże bardziej niezwodność połączeń powinna być brana pod uwagę w obwodach prostych niż w ringach gdzie jest opcjonalny obwód,. Jak obwód jest łącozny na gniazdkach to to naprawde kiepsko wygląda. A co sadzi kolega o takich połaczeniach, gdzie nie ma lutowania i co najwazniejsze przerywania obwodu na łączeniach .forumsep.pl/viewtopic.php?t=570&postdays=0&postorder=asc&start=0 ? albo to rozwiązanie: forumbudowlane.pl/vt/40189/0/domowe-instalacje-elektryczne-i-teleinformatyczne-porady-by
@growerdc2gwr108
@growerdc2gwr108 8 жыл бұрын
czy przy tym sposobie przekrój kabla ma jakieś znaczenie? Pozdrawiam.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Żadnego. Ale im grubszy, tym wiekszej mocy lutownicy ci potrzeba.
@karpiak25
@karpiak25 10 жыл бұрын
CO TO MA BYĆ ZŁĄCZKI UV I PO SPRAWIE
@HerrReinhard
@HerrReinhard 8 жыл бұрын
Połączenie lutowane ulega starzeniu tzw solaryzacji, także żywotność takiej instalacji jest sprawą dyskusyjną. Ze starych książek do teletechniki (połączenia logiczne a nie mocowe) wynika, że najtrwalszym połączeniem, którego rezystancja wraz z wiekiem spada a nie rośnie jest owijanie drutu wokół w przekroju kwadratowego trzpienia. Na skutek pełzania materiałów wraz z czasem obydwa materiały 'łączą się'.
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+HerrReinhard Dziekuję za zainteresowanie tematem, ale obawiam się że nie o to samo nam chodziło. Oczywiście, dałeś opis zastosowania podobnej techniki w elektronice z lat 50-70 XX wieku ........ U mnie ilość cyny wystarczy na 300 lat :) .......do tego dochodzi srebrzanka jako uzbrojenie znalazłem dokładniejszy opis : Połączenie owijane (ang.;wire wrap) - technika realizacji połączenia elektrycznego w urządzeniach elektronicznych, polegająca na nawinięciu kilku zwojów cienkiego drutu na posiadającej ostre krawędzie cienkiej końcówce montażowej (np. o przekroju kwadratowym lub prostokątnym) grubości ok. 1 milimetra. Dobry kontakt elektryczny przewodu z końcówką montażową powstaje w wyniku wciśnięcia podczas procesu owijania drutu wokół jej ostrych krawędzi w strukturę powierzchni drutu. Ten rodzaj połączenia nie wymaga dodatkowego lutowania (aczkolwiek go nie wyklucza) i zapewnia wystarczającą trwałość zarówno mechaniczną, jak i elektryczną. Stosowany jest powszechnie w urządzeniach (szczególnie przemysłowych), w których występuje znaczna ilość połączeń, np. w centralach telefonicznych, ale także w komputerach. Historia Technologi połączeń owijanych opracowana została przez The Bell Laboratory (Western Electric Company) w roku 1952. W Polsce zaczęto je stosować w komputerach od Odry 160 z 1967 roku, a szerzej około połowy lat 70. XX wieku Bardzo dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
@mariachsexmachine
@mariachsexmachine 7 жыл бұрын
Ładne... szkoda, że totalnie niepraktyczne ;)
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
proponowałbym poczytać wyjaśnienia, przemyśleć i wtedy spokojnie ocenić.... pozdrawiam
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
W tym rzecz, że to akurat jest najpraktyczniejsze
@ogrodzenia2012
@ogrodzenia2012 11 жыл бұрын
oba linki nie chodzą ...........
@andrzejkobylec9466
@andrzejkobylec9466 9 жыл бұрын
Wszystko to pieknie wyglada ,cztery takie lutowania w puszce i trzeba bedzie zamienic 70 tke na skrzynke okapturzona,w energetyce nic pewnego lut pusci ,mecz sie potem z badziewiem na przewodach ,Tak robi sie obwoj srebrzanka ale nie tak na >> j.....ał
@Jason..X
@Jason..X 9 жыл бұрын
taka instalacja to elektrownię przeżyje :D gratuluję cierpliwości ;)
@rafaski238
@rafaski238 9 жыл бұрын
Dziękuję za uznanie. Chciałbym wyjaśnić jedną ważną sprawę, mianowicie : pokazana przeze mnie instalacja jest tylko wycinkiem zagadnienia. Stosowanie lutowania ma sens tylko w przypadku instalacji Gniazd w obwodach typu pętla, pierścień i służy tylko dla 100 % pewności ochrony przed słabym stykiem
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
@@rafaski238 lutowanie instalacji, zamiast używania gadżetów typu złączki W zawsze ma sens i jest najlepsze.
@sebastianniemiec8647
@sebastianniemiec8647 10 жыл бұрын
się nudzi niektórym, ale tak jest jak godzina pracy kolesia jest warta 5zł. Jak by zarabiał 50zł to by nie szukał sławy na you i nie pier... z żyłami w cynie. Ziomuś, Da vinci to ty nie jesteś.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Boli, ścisła dupę, co?
@zizu82
@zizu82 4 жыл бұрын
czy podtynkowo można zastosować takie łączenie? musze przedłużyć przewód do punktu oświetleniowego na suficie i zatynkować miejsce łączenia
@rafaski238
@rafaski238 4 жыл бұрын
Witam, oczywiście można to wykonać podtynkowo, ale warunkiem jest zastosowanie dodatkowej bardzo szczelnej izolacji, najlepiej z taśmy "samowulkanizującej" dostępnej w każdej hurtowni elektrycznej, a nawet w marketach budowlanych. Tynk potrafi byc wilgotny , więc "mufa" z izolacji musi być wodoszczelna. Istnieją profesjonalne zestawy naprawcze, ale stosowane są jedynie w energetyce, przy większych przekrojach kabli.
@zizu82
@zizu82 4 жыл бұрын
@@rafaski238 dziękuję. Z braku takiej izolacji (cięzko będzie mi zdobyć w obecnej syt.) myślałem, żeby to lekko "zalać" klejem na gorąco i założyć zwykłą koszulkę termokurczliwą
@rafaski238
@rafaski238 4 жыл бұрын
@@zizu82 Oczywiście przy zachowaniu staranności wykonania, można taką izolację wykonać różnymi materiałami izolacyjnymi, klej na gorąco zapewni szczelność i o to chodzi. Ważny jest idealny styk ( lutowanie ) i brak dostępu wilgoci.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
a co za problem? U siebie tak robiłem, bo się w połowie ściany przewód skończył. Lutowanie doczołowe, z oplotem wzmacniającym. Nie ma lepszego połączenia, jak lutowanie.
@rafalz481
@rafalz481 7 жыл бұрын
Jeśli dobrze rozumiem to tylko w gniazdach nie chcesz przerywać głównego obwodu, tak? Nie jestem elektrykiem ale po przeczytaniu komentarzy wpadłem na coś takiego, że można by wykorzystać coś z Twojej koncepcji nie przerywania obwodu oraz technologii WAGO. Otóż wystarczy stworzyć specyficzne WAGO. Np WAGO podwójne w tym wejście na 1x2,5mm oraz 1x5mm(2x2,5mm). W ten sposób by w jeden otwór można było włożyć nieprzerwaną żyłę 2,5mm ściśniętą kombinerkami. W takiej sytuacji główny obwód byłby ciągły a łączenie nadal byłoby dzięki połączeniu mechanicznemu szybkie. Co ty na to?
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Według mnie rozumowanie jest OK, ale raczej nie wyjdzie w praktyce, złączki typu WAGO są przystosowane do pojedynczych drutów i raczej dwa nie wchodzą w jedno gniazdo. Jest wersja WAGO uniwersalna z otwieranymi zatrzaskami do różnych typów przewodów, ale tam jest podobna sytuacja - ciasno. Lepszym rozwiązaniem byłoby złącze z jednym zaciskiem śrubowym 2,5-4 m2 i kilkoma wyjściami typu WAGO... Pomysł na PATENT ?!
@rafalz481
@rafalz481 7 жыл бұрын
tzn ja wiem, że nie ma... :) dlatego napisałem o "stworzeniu" :D widzisz... zróżnicowane WAGO w pojedynczej kości dałoby znacznie więcej korzyści niż tylko w tej sytuacji. Brakuje np WAGO, które miałoby wejścia zarówno na drut i na linkę. PS Jak już będziesz patentował to nie zapomnij o mnie heh
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
JEST TAKIE WAGO ! właśnie o takim pisałem, pomarńczowe zatrzaski otwierają się i zamykają zatrzaskując dowolny przewód od 0,5 do 2,5 mm, plecionki, linki też......
@galanonim1468
@galanonim1468 9 жыл бұрын
Widzieliście kiedyś poniemiecką instalacje? Kto kiedyś lutował? puszki ceramiczne n/t niektórzy mają do dziś a silniki po 11 kW na niej hulają. Zabezpieczenia wielokrotnie przewyższają nominalne (druty). I co a wy się spuszczacie nad jednym gniazdkiem.
@rafaski238
@rafaski238 9 жыл бұрын
To nie jest dla wszystkich, tylko dla cierpliwych amatorów własnej roboty....co robią "coś" na wiele lat działania
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Przypuszczam, iż twoja wypowiedź powstała przed końcem oglądania filmu... oglądaj i czytaj ze zrozumieniem.... jest to propozycji wykonania instalacji tylko dla specyficznego układu: obwód pierścienia zasilanego z dwóch stron - BEZ PRZERYWANIA PRZEWODU GŁÓWNEGO !!!! W żadnym przykładzie nie masz pokazanej przerwy zasilania, a poza tym co się ma przegrzać ? A dlaczego instalacji nie powierza się amatorom? oni (amatorzy) są często wielokrotnie lepszymi wykonawcami od tzw. "fachowców od WAGO" Pozdrawiam - bez napinki :)
@domin6616
@domin6616 10 жыл бұрын
Zapraszam na budowę bloku wielorodzinnego z napiętym terminem wykonania z tym twoim lutowaniem i podwójną izolacją zobaczymy czy się wyrobisz ;)
@Electester
@Electester 10 жыл бұрын
Myślę, że intencją tego filmu było przypomnienie wszystkim mężczyznom (głównie tym mieszkających w domkach), że w razie braku materiałów elektroinstalacyjnych można zrobić SOBIE W DOMU bardzo porządną robotę za pomocą cyny, topnika, lutownicy i paru innych drobiazgów.
@alien193
@alien193 9 жыл бұрын
Electester taaniej wyjdzie kupic zlaczki WAGO. a lutowanie kabli ze soba to najglupsza rzecz jaka mozna w takiej sytuacji zrobic.
@DupczacyBawol
@DupczacyBawol 7 жыл бұрын
Przecież nie jest tam sam. Bierze się praktykanta, pokazuje się 1-2 razy jak lutować. Miejsca do zlutowania oznaczamy mu pomarańczową taśmą... na koniec dnia kontrola i se la vie.
@razor7107
@razor7107 6 жыл бұрын
To spróbuj na wago połączyć puszki które mają być pod tynkiem, szczególnie maszynowym. Woda z gipsu zrobi z twoich wago złom, potrwa to dłużej lub krócej ale nastąpi w najmniej oczekiwanej chwili.
@energo-instaltechmatics.c.1644
@energo-instaltechmatics.c.1644 6 жыл бұрын
chyba nie widziałeś do czego są zdolni praktykanci...? większość nawet nie wie jakie jest napięcie w gniazdku, a gdzie tu do lutowania..
@jss1271
@jss1271 8 жыл бұрын
Jak zapewne koledzy wiedzą połączenia lutowane w takich instalacjach są zabronione odpowiednimi przepisami prawa, a także wiedzą podręcznikową, normami oraz praktyką zawodową. Połączenia lutowane są dozwolone w szeregu innych przypadkach. Na nieszczęście w kraju każdy zna się na wszystkim. Nie ma czegoś takiego, że klient sobie życzy to mu tak zrobię. Trzeba zrobić zgodnie z "dobrą praktyką zawodową" popartą wiedzą podręcznikową i prawem. Klient, później straci życie (jego dzieci - rodzina), a zdolna złota rączka z powodu bałaganu i tak nie odpowie za swoją niekompetencję. Jeśli dołączyć niekompetentnych pracowników energetyki, którzy często uczestniczą w odbiorze takiej instalacji to mamy komplet. Szanujcie swój zawód i sprawdźcie gdzie takie połączenia są dozwolone. Na przykład wewnątrz urządzenia - płytki drukowane i niektóre zaciski, czyli za bezpiecznikiem małej mocy. W instalacjach wolno używać złączki skręcane i zaciskane - wybór jest ogromny. Niestety konkurencja niekompetentnych "elektryków" po jednodniowym kursie BHP - tak BHP z przepisów w SEP także jest duża. Ci wykształceni niestety z takimi papraczami przegrywają. W ogóle, że nie jest karane wydawanie uprawnień ludziom bez ukończonej szkoły kierunkowej - to jest wynalazek polsko-ruski. Jeden z kolegów opisywał co się dzieje w chwili zwarcia w takiej instalacji. Aż dziw bierze, że nadal są ludzie, którzy bagatelizują takie niebezpieczne i szkodliwe wykonania.
@jakubik10
@jakubik10 8 жыл бұрын
+JS S Od kiedy to pracownicy energetyki odbierają instalację wewnętrzną budynku?
@jss1271
@jss1271 8 жыл бұрын
+jakubik10 Wielu pracowników energetyki zawodowej miało firmy "po piętnastej" - swoje prywatne działalności zawodowe. No może zrobiłem skrót myślowy, bo obecnie zazwyczaj już nie pracują w energetyce a mają swoje firmy. Ale nie rzecz w tym, nie chodzi o to, że pracownicy energetyki, a oto, że z kompetencjami "pod latarnią" także nie jest dobrze. I tylko tyle chciałem napisać. Widzę, że jednak ktoś tu zagląda. Martwiło mnie to, że tak wielu zachwyconych jest na tym forum takim sposobem wykonania instalacji. Dobrze, że są też tacy, którzy stwierdzili, że na budowie taki sposób jest nieekonomiczny ze względu choćby na czas wykonania połączeń. Fakt, samo wykonanie instalacji nie wygląda na trudne, ale czy jak mechanik by komuś w samochodzie zamiast śrub użył drutu do mocowania to klient byłby zadowolony. A koła najlepiej przyspawał - bo akurat śrub by nie miał, a spawarkę owszem. No cóż w wielu miejscach za granicą widziałem ogrodzenia (choć w Polsce już także) tymczasowe skręcane złączami śrubowymi, ale często, niestety są tacy co wiążą drutem aluminiowym. takie nasze polskie wynalazki.
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
Oczywiście że wiemy, iż nie wolno lutować całych instalacji, w rozumieniu "wykonania" od podstaw, ale pokazany przykład dotyczy specyficznego połączenia w jednym obwodzie i to BEZ PRZERYWANIA CIĄGŁOŚCI !! Proszę przed komentowaniem oglądnąć dokładnie do końca film i to ze zrozumieniem. Lutujemy jedynie odejścia do gniazd na krótkim odcinku, nie przerywając pierścienia ( pętli ). Pozdrawiam ...
@major07l
@major07l 7 жыл бұрын
ale po co ta dyskusja? nie wolno tak robić i tyle.jest to zabronione prawnie,a zwłaszcza łączenie przewodu PE
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Major - PRAWNIE to można zabraniać, a ludzie i tak robią gorsze rzeczy i co ?? więc lepiej porządnie zalutować i jeszcze lepiej zaizolować, będzie dobrze - jak mówią NOWI fachowcy od nowej władzy: Damy Radę
@kapral20000
@kapral20000 9 жыл бұрын
Ehhh szkoda słów. O WAGO kolega słyszał?
@ogrodzenia2012
@ogrodzenia2012 11 жыл бұрын
JA robię takie wspaniałe rzeczy i pokazuję dla wielu ignorantów nierozumiejących zagadnienia.... Dziadostwo to się podpisać powinno, bo to jest właśnie wstyd jak ktoś anonimowo zadaje głupie pytania
@ogrodzenia2012
@ogrodzenia2012 11 жыл бұрын
Nie próbowałem, ale nowoczesne gniazda nie mają złącz na śruby, raczej wciskane (typu WAGO) zalety lutowania są oczywiste w przypadku stosowania obwodów typu "pierścień" (pętla) gdzie końce przewodów są wspólnie podłączone do zasilania.... - po pierwsze brak możliwości przerwania obwodu - po drugie nie ma iskrzenia i grzania słabych styków - po trzecie super łatwy montaż - po czwarte pełna obciążalność w całej pętli - po piąte po przerwaniu pętli, zasilanie pozostaje we wszystkich gniazdach
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
U siebie właśnie w taki sposób połączyłem przewody w instalacji, gdy przedniej, aluminiowej, nadszedł kres, i trzeba było się za to wziąć. Robiłem nietypowo trochę, nie jestem żadnym elektrykiem, dałem po jednej puszcze głównej na pomieszczenie a w niej łączyłem przewód główny z wszystkimi idącymi do gniazdek, w łazience i kuchni rozwidlają się na dwa kierunki, w obu pokojach na trzy. Do tego w tych samych puszkach łączyłem przewody oświetlenia, mam po jednym punkcie w łazience i kuchni, i po jednym podwójnym w obu pokojach. Instalacja raczej podstawowa, nie myślałem za mocno ją robiąc, teraz już jestem cwańszy, na przykład na kuchnię dałbym dwa obwody na oddzielnych bezpiecznikach, bo zmywarka i reszta już wypadałoby, żeby były dwa obwody, w łazience dwa już trochę bez sensu, choć też można było, no i mogłem pokoje podzielić na dwa bezpieczniki. Ale i tak mam rozdzielnicę 1x8, więc nie było i tak miejsc, teraz będę ja zmieniać, to dam może 2x12, wtedy dam trzy różnicówki, na razie mam jedną, na kuchnię, pokoje i łazienkę, dam może też wskaźnik obecności zasilania przed i za włącznikiem głównym, kusi mnie też pewno dodatkowe rozwiązanie, ale na razie z tym jeszcze myślę. Niemniej jednak nawet na takie jak u mnie, małe mieszkanie, rozdzielnica 1x8 jest i tak za mała i będę ją mimo wszystko zmieniać. Albo wezmę szynę DIN i zrobię sobie sam rozdzielnicę z jakichś elementów, jak będzie mi się chciało.
@Klewciax
@Klewciax 10 жыл бұрын
Czy mi się zdaję albo się mylę, czy nie powinno się NIE lutować przewodów miedzianych chodzi mi głównie o żyły jako druty a w przewodach z linką stosować tulejek ?
@enterfan
@enterfan 9 жыл бұрын
generalnie się nie lutuje.... cyna się utlenia i za jakiś czas zmienia swoje właściwości. do tego kabel pracuje itd... są od tego złączki np. WAGO. które zapewniają ciągły docisk złącza do kabla...lutują wszystko co popadnie "fachowcy"
@grzechuskl6684
@grzechuskl6684 7 жыл бұрын
Ja WAGO u siebie bym nigdy nie założył, no chyba że na jakieś robocie, którą bym miał szybko zrobić, ale znajomym zawsze WAGO odradzam.
@grzechuskl6684
@grzechuskl6684 7 жыл бұрын
Pomijając lutowanie bo je nie stosuję a jest najpewniejsze połączenie tylko czasochłonne, to stosuję kostki które mają dodatkowe blaszki pomiędzy śrubką dociskową a przewodem.
@Marasia01
@Marasia01 7 жыл бұрын
Przeciwnikom tego typu laczenia przewodow powiem ze nie ma nic lepszego ni taki oto sposob laczenia przewodow w domach jednorodzinnych w przemysle czy tez w blokach nie ma to zastosowania poniewaz to jest duzo wiekszy koszt (materialy + czas a czas kosztuje) zalety takiego laczenia styki na pewno nam nie zaśniedzieją i nie bedziemy musieli za x lat szukac gdzie jest przerwa w obwodzie to sie glownie sprawdzalo w starym budownictwie nawet na kablach aluminiowych gdzie wszystkie laczenia byly robione w puszkach rozgaleznych gdzie po latach zamieszkania zazwyczaj podczas remontow zakrywalo sie te puszki plytka KG , panelami czy tez tapeta gdzie podczas awarii trzeba bylo to rozwalac
@rafabehrendt3817
@rafabehrendt3817 6 жыл бұрын
Amator może sobie tak "kabelki" polutowac. Zawodowiec stosuje WAGO albo inne pewne sposoby połączeń.
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
poczytaj niżej, z szacunkiem informuję, że twoja teoria została obalona .... wago służy do doraźnego łączenia np. końcowych odbiorników typu oświetlenie lub podobne .... i nie można na tych złączkach budować całej instalacji
@rafabehrendt3817
@rafabehrendt3817 6 жыл бұрын
Rafał Ski powiedz to projektantom, wykonawcom, serwisantom i użytkownikom rozległych instalacji przemysłowych, automatyki budynkowej, sterowania, SAP itp. Wyśmieją cie z miejsca
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
w opisia dokładnie jest napisne że dotyczy to tylko wybranego fragmentu instalacji zasilania gniazd elektrycznych w domkach lub małych lokalach użytkowych... czytamy ze zrozumieniem jak mawiała polonistka w podstawówce...
@weeb824
@weeb824 6 жыл бұрын
Dla przykładu w Niemczech nie wolno używać złącz typu wago do obwodów prądowych takich jak gniazda odgałęzienia itp.Natomiast dopuszczalne jest ich stosowanie w obwodach oświetleniowych małych mocy.
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
Właśnie potwierdzam w 100 %
@thomyk2
@thomyk2 10 жыл бұрын
Chyba posrało kogoś. Wkładam WAGO i dziękuję. Co do lutowania to bez komentaża zostawię. Ostatecznie skręcane połączenia ze specjalną izolacją :)
@WojciechPotasiak
@WojciechPotasiak 10 жыл бұрын
Wszystko fajnie z WAGO. Zwykła złączka której powierzchnia styku z 2 przewodami wyniesie kilka mm2 nie zapewni tak dobrego połączenia jak lutowanie w którym powierzchnia styku jest dużo większa a co za tym idzie bezpieczniejszy i możliwy większy przepływ prądu. Wago ma wytrzymałość w okolicach 20 Amper jeśli się nie mylę. Bardzo szeroka droga przed tobą w kwestii elektryki skoro wychodzisz z założenia, że zastosowanie "szybko złączki wago" lub zwykłe skręcenie drutów ew linki jest najlepszą metodą połączenia we wszystkich przypadkach.
@5DaWiD5
@5DaWiD5 10 жыл бұрын
Mi też elektryk "włożył WAGO" do skrzynki z bezpiecznikami. Połączenie podziękowało po dwóch tygodniach, dając o sobie znak intensywnym zapachem z wnętrza skrzynki. Musiałem poprawić i działa już ponad rok bez problemów.
@Electester
@Electester 10 жыл бұрын
5DaWiD5 To wina elektryka a nie WAGO. Kiedy robił instalację okablowania poprzez WAGO mógł poskręcać coś byle jak i mogę być pewien że pojawiło się iskrzenie, najprawdopodobniej to mogło doprowadzić do wręcz zapalenia się złączek WAGO. A co do metody pokazanej na filmie to dość stara ale PORZĄDNA Niemiecka robota- przynajmniej takie coś widziałem już parę dekad temu u krewnych zza zachodniej granicy. I rzeczywiście takie instalacje przetrwają nawet wojnę.
@dejavujanus
@dejavujanus 9 жыл бұрын
jakos wago do mnie nie przemowilo dlatego zastosowalem kostki. aktualnie lutowanie jest najlepszym sposobem na laczenie kabli, a to dlatego ze uzyskujesz duza powierzchnie styku kabli. gdzies widzialem jeszcze bardziej czasochlonny sposob - rozgniatanie koncowki kabla mlotkiem(zeby byla plaska), przewiercanie i skrecanie mala srubka(masakra). jest tez mozliwosc zakonczenia kabla koncowka z oczkiem zamiast rozklepywania drutu.
@alien193
@alien193 9 жыл бұрын
Wojciech Potasiak sam pewnie nie wiesz o czym mowisz, kazde urzadzenia, tak samo jak i takie zlaczki trzeba sprawdzic przed podlaczeniem, zazwyczaj na opakowaniu pisze jaki maksymalny prad moze przeplynac przez styki. tak WAGO dla kabli 1,5 i 2,5 wytrzymuje moze 20A. ale jezeli podlaczasz 2,5 i masz zamiar obciazac taki kabel na wiecej niz 20A to jestes idiota.
@jaskoalski894
@jaskoalski894 6 жыл бұрын
Lutowanie to dawne czasy teraz są lepsze i szybsze metody
@rafaski238
@rafaski238 6 жыл бұрын
złączki WAGO ? tragedia
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
@@rafaski238 potwierdzam. Mi taką W, założona przez elektryka z papierami, mało chaty nie zwedzila
@grajek75
@grajek75 7 жыл бұрын
Robota ładna, a gówno burza pod filmem będzie zawsze...
@andrieyPL
@andrieyPL 8 жыл бұрын
a putem jibnie iskra i po chacie :D
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+andrieyPL a u tjiebia jest spirt ? ;-)
@jaseleczek
@jaseleczek 7 жыл бұрын
nie powinno sie czegoś takiego robić. Do takich rzeczy potrzebne są tulejki do łączenia i praska hydrauliczna. Łączenie w ten sposób przewodów powinno odbywać się na takiej samej zasadzie jak jesteśmy zmuszeni to wykonania mufy w ziemi na kablu. Wtedy też tylko praska hydrauliczna i tulejki. To co robicie nie jest profesjonalne i jakby inspektor albo egzaminator który wydaje uprawnienia SEP to zobaczył to by mógł zabrać uprawnienia. Poza tym ta izolacja na ciepło którą daliście..... hmmmmmmm Pomiar rezystancji izolacji na takim przewodzie by nie wyszedł.... przewód do wymiany.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
hmmmm.... temat nie dotyczy izolacji, izolację jako taką trzeba wykonać porządnie - zgoda 100 % , ale kto mówi że nie wolno ?? możesz dać tulejki , można też połączyć dwa systemy czyli lutować tulejki.....
@jaseleczek
@jaseleczek 7 жыл бұрын
OGRODZENIA ogro nie wolno w sensie że są sposoby które są lepsze i bardziej wytrzymałe. Praska, tulejka i odpowiednia izolacja 0,6 - 1kv... a nie to jaką zastosowaliście. Takie połączenie z izolacją termokurczliwą sprawia że pomiar rezystancji izolacji nie wyjdzie. Cała praca do wyrzucenia ponieważ nie wyjdzie odpowiedni pomiar.
@adambrzezinski9258
@adambrzezinski9258 7 жыл бұрын
pierdolisz głupoty dziś mierzyłem i przy pojedyńczej 54mega omy a przy podwójnej 101 mega oma norma mówi o 1Mega omie
@rafaski238
@rafaski238 5 жыл бұрын
@@adambrzezinski9258 tak powinno się kasować marudy, bo elektryków uczono kiedyś że to "naród wybrany"
@michalmo
@michalmo 7 жыл бұрын
Co za lipa. żadnego lutowania i skręcania. Do łączenia przewodów są odpowiednie złączki, np. WAGO
@jarekjk2608
@jarekjk2608 7 жыл бұрын
WAGO to problemy po paru latach ja je już po roku poprawiałem jedynie dobre do oświetlenia ale nie do gniazd gdzie spore prądy.
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
WAGO może służyć do łączenie oświetlenia lub w końcowej części instalacji do spinania 2-3 gniazd, ale napewno nie do "budowy szkieletu instalacji"
@przemopolcompany
@przemopolcompany 7 жыл бұрын
przez 10 lat nie widziałem jeszcze uszkodzonego WAGO :)
@rafaski238
@rafaski238 7 жыл бұрын
Koledzy, mylicie pojęcia.... Jeszcze raz powtarzam, iż ten poradnik rozwiązuje problem "przerw" w obwodach. W przypadku obwodu zasilania kilku gniazd, występuje potencjalny problem przerwania obwodu "szeregowego" lub co gorsze występowanie potencjalnie kilku słabych połączeń... Jak może funkcjonować np. 10 gniazd połączonych poprzez 30 sztuk WAGO ? każde WAGO to ryzyko przerwy np. przewodu ochronnego PEN ...i co wtedy ? pralka lub zmywarka staje się źródłem zagrożenia, albo przerwa w przewodzie N .... W uproszczeniu wygląda to tak, jak w starym tradycyjnym oświetleniu choinkowym (żarówki szeregowo) czyli : przerwa, brak styku lub spalenie się jednej żarówki powodowała wyłączenie całego obwodu.... Jeszcze raz wyjaśniam że w tym rozwiązaniu nie ma możliwości wystąpienia przerwy w obwodzie.... pozdrawiam
@michalmo
@michalmo 7 жыл бұрын
OGRODZENIA ogro No jak Ty szeregowo łączysz gniazda, to ja dziękuję Panu:)
@zajebisty71
@zajebisty71 8 жыл бұрын
widać ze nie jesteś w temacie i spawasz ogrodzenia. taka instalacja nie przeszła by odbioru i ja bym się nie podpisał pod tym. w tym przypadku trzeba było połaczyć w puszcze ip55 za pomoca wago i wypuścić dodatkowy przewód nie ściągając wierzchniej izolacji z zadnego z przewodów.ową puszke chowasz sobie za regipsem jak widze i wtedy jest ok. nie wrzucaj do sieci takich filmów bo głupie ludzie bedą Cię naśladować.
@rafaski238
@rafaski238 8 жыл бұрын
+zajebisty71 z całym szacunkiem, ale widać że nie jesteś w temacie........ dyskusji :;) poczytaj komentarze innych.... Pokazany jest specyficzny sposób wykonania i nie musi się wszystkim podobać, ale jest najpewniejszy pod względem zachowania ciągłości obwodu typu pierścień i przenoszenia obciążeń mocy...... oraz trwałości. na marginesie,,,,,,to tak dodatkowo,,,,,, W Polsce się utarło że "hejt" to najlepszy sposób na rozładowanie własnych kompleksów..... ogrodzeń nie spawam, robią to u mnie fachowcy - spawacze, a ja jestem z zawodu tylko słabym elektronikiem Pozdrawiam i liczę na konstruktywne uwagi......
@piotrw134
@piotrw134 4 жыл бұрын
No dobra powiedzmy że sposób połączenia przewodów zadowalający. Ale co jak wykonasz instalację ,jeden obwód w którym jest 5-10 gniazdek (kuchnia) ? Oczywiście instalacja 1 faz. 3 x 2.5 mm2 - standard. I zostaną włączone kilka urządzeń elektrycznych o dużej mocy , Przecież kobiety czują się w kuchni dobrze i nie zwracają uwagi na to że instalacja może nie wytrzymać tak dużych obciążeń . A przypomnę z podstaw elektrotechniki przewód przez który przepływa prąd wydziela ciepło a czym większy prąd (większe obciążenie ) to i znacznie większa temperatura żyły. Te temperatury mogą dojść do wysokich wartości a temperatury topnienia cyny zaczynaj w zależności od rodzaju już od 179 C pl.wikipedia.org/wiki/Stop_lutowniczy I wykonując taką instalację z czystym sumieniem podpisujesz się i jesteś w 100% przekonany że wykonana przez Ciebie instalacja nie zagraża bezpieczeństwu używającej jej domowników ?
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Nie rozumiem, skąd ta teoria. Jeśli w instalacji zostaną zastosowane właściwe zabezpieczenia, typu bezpieczniki 16A dla przewodów 2,5 mm^2 i 6-10A do przewodów 1,5 mm^2 to żebyś nie wiadomo, jak chciał, to instalacji nie przeciążysz.
@piotrw134
@piotrw134 4 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 Teoretycznie i lekko praktycznie i racja. No to kolejna życiowa historyjka. Zrobiłeś ,wykonałeś tak instalację odpowiednio zabezpieczoną. Oddałeś z czystym swym sumieniem instalację do eksploatacji . Rodzinka Kowalskiego korzysta i cieszy się z życia . To sobie gra radyjko ,leci muzyczka to dziecko /ci na kompie ,telewizorek a może i dwa i więcej to żonka pranie zrobi to przeprasuje itd. ,itp. Wejdźmy do kuchni "kokieta w swoim królestwie" rano kawka oczywiście czajnik mąż wstał co nie napije się kawki jasne!. A to rodzinka zgłodniała a to obiad na kuchence indukcyjnej a to może ciasto upiekę. Suma sumaru bidna kobitka już ponad pół dnia w kuchni powłączanych kilka urządzeń bo trzeba skończyć. AŻ TU NAGLE BACH Wszystko w kuchni (no prawie ) się wyłączyło. No Heniu zrób cos prądu nie mam . Pan Heniu podchodzi do skrzynki zagląda a "bezpiecznik" cyk i prądzik znów jest . Żonka uradowana. Ale za jaki czas sytuacja się powtarza a znowu kolejnym tam razem to nie tylko w kuchni ale i tak bywa w całym prawie domu. No to Heniek się wkurwił . DAM MOCNIEJSZE BEZPIECZNIKI i tak ZROBIŁ od miesięcy rodzinka szczęśliwie żyje. Ale czy NA PEWNO ? I nikt z domowników nie słyszy w połączeniach przewodów . GORĄCO NAM JEST !!!
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
​@@piotrw134 Piotr W Fajna historyjka i na pewno wiele razy się zdarzająca, choć nie powinna, ale nie tylko z powodu Janusza, który wymienia automaty sam na mocniejsze. Otóż obciążalność długotrwała przewodu 2,5 mm^2 to coś pod 20A, czy niewiele ponad, zależnie od sposobu ułożenia, najbardziej obciążać można przewody jednożyłowe, bo wiadomo, taki sposób ich ułożenia najbardziej sprzyja oddawaniu przez nich ciepła, bo jest przestrzeń między nimi. Ale w życiu rzadko tak bywa, najczęściej jest to przewód YDY(p) czy okrągły. Praktyczna zatem to 16A, bo tak dyktuje gradacja prądów automatów nadprądowych. Maksymalna temperatura pracy takiego typowego YDYp-a to coś z 70 stopni C - długotrwała oraz jakieś 100 - krótkotrwała. Przy zastosowaniu zabezpieczenia typu B-16, nie ma możliwości, by taki przewód zagrzał się tak, by robił się ciepły powyżej możliwości wyczucia tego ręką. Obciążalność długotrwała przewodu 1,5 mm^2 to jakieś 16A, ale praktycznie stosuje się zabezpieczenia 10A, rzadko 13A. Są na to różne tabele, a nawet normy, chociażby PN-HD 516 S2:1997. Opisana przez ciebie historyjka, nawet fajnie napisana, podejrzewam, że miała być pierwotnie przestrogą i potępieniem typowego Janusza, który wymienia automaty na silniejsze, ale pewnie sam nie wiesz, że jest dowodem na to, że ktoś, kto projektował taką instalację - nie zna się na rzeczy. Bo coś tam słyszał, coś tam wie, ale jednak nie do końca. A są dość proste zasady projektowania instalacji elektrycznych, gdzie uwzględnia się parę prostych faktów. Przede wszystkim, podstawą jest to, jakie będzie maksymalne obciążenie instalacji, przewidywane a najlepiej - perspektywiczne. Ile będzie prądożernych odbiorników energii, a takie - to każdy o mocy powyżej 2 kW. Czy będą odbiorniki jedno, czy dwu, czy trójfazowe. Jakie będą odległości od skrzynki z bezpiecznikami do samych odbiorników. I w praktyce wychodzi, że do współczesnej kuchni, nawet w małym mieszkaniu, ciągnąć trzeba co najmniej trzy obwody - do zmywarki, do piekarnika i reszta, gniazda ogólne. A najlepiej - pięć. Zmywarka, piekarnik, czajnik z mikrofalą, gniazda ogólne oraz lodówka, bo praktycznie jest ją mieć na własnym obwodzie. A do większej kuchni, jak ktoś bogaty i ma w niej więcej urządzeń? A z siedem obwodów, a może i pod dziesięć, w tym i trójfazowy, jak ktoś ma płytę indukcyjną. I tak dalej, i tak dalej. Właściwie zaprojektowana instalacja, gdzie ktoś, kto wie, co robi, nie będzie powodować takich sytuacji, bo będzie odpowiednio dużo obwodów na swoich bezpiecznikach, będą zastosowane przewody o odpowiednim przekroju, zależnie do obciążenia, najlepiej z odpowiednim zapasem, by prąd w nich płynący nigdy nie osiągał długotrwale wartości granicznych, a ogólny przydział mocy na obiekt nigdy nie będzie przekraczany, bo ktoś, kto myśli, wie, że np. gdy na całe mieszkanie jest bezpiecznik 16A, to suma obciążeń takiego obwodu nigdy nie może przekroczyć długotrwale mocy jakichś 4 kW, bo zabezpieczanie termiczne wywali bezpiecznik główny, tym szybciej, im szybszą charakterystykę ma zabezpieczenie (dla tego na całe mieszkanie dawać się powinno bezpieczniki co najmniej C a najlepiej D). Przy właściwie zaprojektowanej instalacji, przy zastosowaniu odpowiedniego przekroju przewodów w niej, co jest uzależnione od paru nieskomplikowanych czynników, da efekt, że jedyne fakty "wywalania" bezpieczników będą przy awariach odbiorników, gdy dojdzie w nich do zwarć, albo przebić, ale wtedy, wywalać będą różnicówki, które muszą być zastosowane również, a zasady ich doboru również nie są jakieś wielce zawiłe. I tyle. A jak jest w praktyce? Oj czasami ciężko jest. Dowodem na to są różnego rodzaju dyskusje, spory i wręcz, scholastyczno-filozoficzne spory, wiedzione przez różnej maści i kalibru, "szpecjalistów" i "elekstryków", którzy sami nawzajem się popierają, albo zaciekle zwalczają, gdy np. dyskusja wiedzie się, czy kuchnię indukcyjną o mocy 7,5 kW zasila się przewodem 2,5 mm2^2 czy jednak może trzeba jednak dać przewód 4.0 mm^2. Przy oczywistej racji, że trzeba dać przewód nawet nie 4.0 mm^2, bo będzie pracował mocno obciążony, a najlepiej minimum 6.0 mm^2, by mieć z tym święty spokój, oczywiście w układzie trójfazowym. A Janusz elektryki da 2,5, a potem będzie płacz. I tak dalej, i tak dalej, i tak dalej.. Generalnie, twoja mroczna opowieść, która pierwotnie miała zapewne potępiać i gromić "Januszów", użytkowników, którzy samodzielnie wymieniają automaty na silniejsze, bo im co chwila wywalają bezpieczniki, jest, napisaną przez ciebie historyjką, która niezamierzenie, ale trafnie i praktycznie, pokazuje niekompetencje tego, który projektował wykonaną instalację eklektyczną. Jeśli się mylę, to może mnie ktoś oświeci, ale chyba raczej nie mylę się.
@piotrw134
@piotrw134 4 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 Myślisz mądrze i rozsądnie Wiesz co się z czym je. I Ja nie mam żadnych praw i roszczeń do zabronienia Ci do tak łączenia przewodów . Ktoś a nawet i TY bierze za to odpowiedzialność i podpisuje się pod tym !!! Jeszcze bym powiedział w instalacjach do 24 V ,elektronice. A i jak jeszcze odbiorca komisja odbierze z bogiem sprawa. A ! jeszcze Mi się coś przypomniało bo wykonanie samej instalacji to jedno . A CO Z POMIARAMI !?
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
@@piotrw134 No tak, no tak. Zgadza się. Czyli uważasz, że przy instalcji 230V lutowanie już nie jest takie dobre? To dla czego kazali mi ponad rok lutować różnego rodzaju podzespoły do zasilaczy wysokich mocy różnych rodzajów, ba, mało tego, robiło się różnego rodzaju obwody transformatorowe, dławiki, itd.. gdzie tańcowało napięcie po 30 kV i moce ciągłe rzędu kilkudziesięciu kilowatów? Poszaleli. Ale cóż, był schemat a na nim wszystko opisane, co łączyć ze sobą, jakimi przewodami i jak. Nieważne. Powracając - jaka komisja? Jakie pomiary? Czego? Trzech obwodów, w których założyłem dwanaście czy jedenaście gniazd podwójnych, jednego obwodu oświetlenia z czterema podobwodami, w tym dwoma jednopunktowymi a trzema dwu? Co mam mierzyć, jeden rozłącznik główny, jeden ogranicznik przepięć, trzy B16-tki i jedną B10-tkę? Nawet jakby - to jak i po co to robić, skoro sam pion WLZ, wykonany przewodem 5x4.0 mm^2 w układzie "TN-C" nie spełnia podstawowych wymogów, jakim jest minimalny przekrój PEN, 10 mm^2 dla miedzi? Mam robić pomiary u siebie, skoro linia zasilająca jest już wykonana niezgodnie z przepisami, ba, mało tego, żyła PE wykazuje szczątkowe uziemienie, o czym już pisałem parę razy, a została doprowadzona do mieszkania? Nawet jakbym chciał - to nie ma to sensu. Albo ma taki sam, jak pudrowanie gówna. Niby można.. Ale jaki w tym sens?
@wiedzmin10a
@wiedzmin10a 5 жыл бұрын
Każdy elektryk za wykonaną pracę bierze odpowiedzialność.Z twojego filmiku wynika że elektrykiem nie jesteś, bo takich rzeczy zabrania prawo, a ty mimo to je propagujesz.Nie tak dawno miałem awarię do usunięcia , okazało się że dziadek klienta zrobił to co ty na tym filmiku , lut niestety nie jest wieczny , a coraz słabszy styk przyczynił się do większej rezystancji . W efekcie z połączenia zrobiła się "grzałka". całe szczęście że klient był w domu i wyłączył zasilanie. Chcę przestrzec Januszy elektryki , żeby któregoś pięknego ranka nie zapukał do was prokurator.Raczej ciężko byłoby się wytłumaczyć z lutowanych połączeń
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
Kolega raczy gadać głupoty. Jak lutowane połączenie może przeistoczyć się w grzałkę? Chyba że dziadzio zamiast lutować,nie lutował, tylko owijał cyną. Nie ma lepszego, pewniejszego łączenia przewodów, jak lutowanie. Chyba że lutowanie twarde samą miedzą, ale to już byłaby przesada.
@wiedzmin10a
@wiedzmin10a 4 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 napisałem wyraźnie połączenie, a nie lut zaczął się grzać. Poza tym sam udowodniłeś jakie masz kompetencje w tym zakresie, miedzi miedzią nie zlutujesz, z prostej przyczyny (ta sama temperatura przejśćia w stan ciekły), możesz co najwyżej pospawać z mizernym efektem. Miedź lutuje się stopem miedzi o niższej temperaturze topnienia. Co do lutowania miękkiego , to w niesprzyjających warunkach tworzą się tak zwane "zimne luty" i to one są przyczyną problemów o których wcześniej napisałem . Pozdrawiam.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
@@wiedzmin10a Ale to trzeba być druciarzem Januszem, by nie umieć zlutować dwóch miedzianych czy tam więcej, przewodów. Miedź lutuje się pięknie.
@wiedzmin10a
@wiedzmin10a 4 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 lutuje się w pojazdach i urządzeniach kabel (linkę). Nie przewody(rdzeń miedziany , inaczej drut) zasilające gniazdka , czy odbiorniki dużej mocy. W ubiegłym roku robiłem uprawnienia, więc jestem "w temacie".
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 4 жыл бұрын
@@wiedzmin10a Ja też mam 'uprawnienia; ale nie podniecam się tym zupełnie, leży gdzieś kartonik. Ja u siebie całą instalację w mieszkaniu lutowałem i wreszcie mam spokój. I opłaciło się nawet, rachunki mi spadły o 30%. Bo już nie grzeję ścian przewodami.
@arrtur34
@arrtur34 2 жыл бұрын
Kompletny debilizm i nie zgodne z normą
@vwvolks9466
@vwvolks9466 9 жыл бұрын
i po co takie cuda 100% pewnosci daje dostep do łączeń mozesz sie gotowac i wsciekac ale to co robia pseudo elektrycy to sraczki idzie diostac
Repair of drilled cables! Ferrules and soldering
4:27
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 5 М.
Jak lutować przewody
16:11
Remont idEalny
Рет қаралды 10 М.
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 97 МЛН
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 14 МЛН
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 85 МЛН
Patologia polskiej elektryki #1 Jak NIE robić instalacji elektrycznej 🤦‍♂️
5:34
Instalacja elektryczna puszka instalacyjna
3:25
S2M POWER
Рет қаралды 182 М.
AWESOME IDEA! HOW TO TWIST ELECTRIC WIRE TOGETHER!
9:12
Fixotronic
Рет қаралды 41 МЛН
Soldering the wires.
3:20
FreezerSIG
Рет қаралды 18 М.
Jak podłączyć włącznik podwójny / świecznikowy światła
11:44
Spróbuję Zbuduję
Рет қаралды 173 М.
Jak NIE ROBIĆ elektryki i nie zabić rodziny ❗️czyli oświetlenie u teściowej
6:17
Parallel or serial electrical connection?
5:17
Vteka
Рет қаралды 362 М.
Simple maintenance. #leddisplay #ledscreen #ledwall #ledmodule #ledinstallation
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 17 МЛН
Спутниковый телефон #обзор #товары
0:35
Product show
Рет қаралды 1,9 МЛН