Mój ogród motyli i jego kwiaty (smotrawa, oman, lawenda, budleja, astry, łopian, sadziec konopiasty)

  Рет қаралды 14,053

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

2 жыл бұрын

Пікірлер: 73
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 2 жыл бұрын
W Polsce nie jest źle panie Łukaszu ale tak jak pan mówi na wschodnich terenach jednak tu gdzie mieszkam czyli płd. Wielkopolska w naturze spotykam nieliczne gatunki motyli i jest ich dużo, dużo mniej. Mniej choćby niż w latach 60-tych gdy to chodziłem do podstawówki nad Prosną przy łąkach we wrześniu latało ich dużo, a w lipcu gdy z rodziną plażowaliśmy to z traw setki kolorowych łuskoskrzydłych się zrywało znad kwiatów. W 2001 roku wraz z pismem Kwietnik brałem udział w akcji liczenia motyli i ciekawy jestem jak po 20 latach ta liczba gatunków będzie wyglądać. Zmiany totalne bo np. łąka za płotem mojego ogrodu koszona od wiosny i nawożona jakimś opryskiem. Dalej, coraz mniej jest miejsc z pokrzywami i innymi roślinami żywicielskimi motyli, Wycięto parę lat temu na tej łące kilka drzew owocowych z ktorych spadały smaczne owoce starych odmian tych drzew, a na leżących w trawie podgniłych jabłkach, śliwkach żywily się m.in. admirały. Obecnie rusałki admirała jest niewiele ale za to r. pawik to zatrzęsienie mam ich od września. Wyrzucam im przejrzałe owoce a rewelacyjne są astry nowoangielskie dwóch odmian ktore polecam czyli piękny purpurowo-bordowy 'Andenken am Alma Pötschke' oraz żywotny biały aster 'Herbstschnee'. Od marca mam kwiaty które przyciagają te piekne owady. Na krokusach i kwiatach miodunki plamistej siadają cytrynki i pawiki. Czasem aż do początku listopada spotkać mozna motyle, ale póki co w naszej piwnicy już przytulone :-) do ściany w diapauzie czekają wiosny. Pozdrawiam.
@pasiekaniemalipy
@pasiekaniemalipy 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu na Opolszczyźnie motylowa bieda wśród łanów kukurydzy. To co było 20 lat temu a jest teraz to przepaść. Jedynie bielinek kapustnik i rusałka pawik. Pozdrawiam!
@jansaddam3829
@jansaddam3829 2 жыл бұрын
Nie jest tak źle .choć Admirała trufno zobaczyć. Jak tulkp kupuję w Praszce.czy w Euroflorze z Lublina.zawsze kupuję różne kwiaty miodo i pyłkodajne .a na stałe już sam rozsiewa mi się ogórecznik . Przywiozłem też z okolic Polanicy tę strzelajacą roślinę nasionami .która aż buzuje od trzmieli i innych owadów . Mam też ptawie hekyar łąki przy towie i się zastsnawism .jak to zrobić.by nie stracic doplat.ale pozwolić na przeksztalcenie jej w łąkę kwietną\ostoję. fla owadów\innych ... Oczywiścir przy uprawie w sadzir zawsze stosuję katencję .tak że ciągle słyszę Rzekotki .
@Wieslawson
@Wieslawson 2 жыл бұрын
Kupilem niedawno panska ksiazke "Dzika Kuchnia" - wspaniala pozycja! Estetycznie wydana, no i kopalnia wiedzy; naprawde jestem bardzo zadowolony. Wczesniej znalem pana jako propagatora i eksperta od lak kwietnych, ale po lekturze poznalem lepiej panska filozofie zycia i jescze bardziej mi pan zaimponowal. Gratuluje tej niezalznosci od systemu, jaka udalo sie panu osiaganc. Zazdroszcze panu i daze do podobnej, tylko na swoje mozliwosci🙂 Pozdrawiam!
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 2 жыл бұрын
Rusałki zimują u mnie na strychu. Nie wolno ich ruszać bo podobno im serce pęknie
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 2 жыл бұрын
U mnie zimują w korytarzu piwnicy gdzie często się schodzi, zapala światło, czasem hałasuje. Na ścianach wisi kilkanaście pawików i kilka nocnych czyli szczerbówka ksieni. Gdy idę tam ze mną małoletnie wnuki to mowię im aby zachowywały się cicho żeby ich nie obudzić bo wtedy wiosny nie doczekają i umrą zimą z braku pożywienia. Przyroda jest mądra i taki sposób przeżycia wymyśliła dla zwierząt czyli hibernacja a dla owadów to diapauza. Pozdrawiam.
@beataladahusar5003
@beataladahusar5003 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję Panie Łukaszu 🙂
@urszulafatek9793
@urszulafatek9793 2 жыл бұрын
Jest Pan wspanialy,Panie Lukaszu.
@ewawaligorska5262
@ewawaligorska5262 2 жыл бұрын
U mnie tylko stołówka dla zapylaczy😀 astry sadziec budleja barbula budleja krwawnica lawenda etc. Mały przydomowy miejski ogród, ale żywy a nie tylko trawnik i iglaki. Pozdrawiam
@tomaje6907
@tomaje6907 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu, jestem lekko po pięćdziesiątce, pamiętam ogród mojej babci, tam się wychowałem, na Suwalszczyźnie. Ogród mojej babci był na wpół dziki. Kiedykolwiek tam bywałem w dzieciństwie, to było tam w ogrodzie setki motyli. W ogrodzie, na oknach, wśród opadłych owoców. Teraz widzę jednego motyla. Albo wcale. Żadnych motyli nie ma. Żadnych. Nie ma motyli. W tym roku widziałem jednego, może dwa? Moja żona pochodzi spod Suwałk. Nie ma żadnych motyli. Żadnych.
@user-dq6nu4fy6j
@user-dq6nu4fy6j Жыл бұрын
U MNIE NA WLOSCIACH SA.ALE TRAWA NA 2 METRY 😊
@alexazahra799
@alexazahra799 2 жыл бұрын
Dziękuję za przecudny bukiet wiedzy🌸🌸🌸
@joannapaczkowska2304
@joannapaczkowska2304 2 жыл бұрын
Pozdrawiam 🌞🌼🐝
@majkabe6335
@majkabe6335 2 жыл бұрын
Alez musza byc wdzieczne Te latajace klejnoty Za ogrod wolny od chemii I tyle dobrej roboty! I za te wszystkie kwiatuszki w takiej slusznej ilosci, Z wiktem i opierunkiem Ku obopólnej radosci!!! Dziekuje w imieniu motyli oraz pozostalych skrzydlatych mieszkancow tych wlosci💝🍂🍁😘
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 2 жыл бұрын
Fajny wierszyk, super. A czy mogę go umieścić przy jednym z moich filmików na kanale ogrodowym? :-) Proszę zajrzeć tam, sa 2 lub 3 o motylach, o kwiatach, innych owadach i ogrodzie. Pozdrawiam Krzysztof.
@majkabe6335
@majkabe6335 2 жыл бұрын
@@Kris-NaturalistOczywiście, będzie mi bardzo miło🍀Proszę podać nazwę kanału chętnie zobaczę 🍀Uklony🍁
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 2 жыл бұрын
@@majkabe6335 To fajnie, a jako autorkę podać ten nick z Youtuba? Kanał obejrzec mozna klikając w mój awatar czyli fotkę, a tam w zakładkę wideo. Dla ulatwienia podaję link do ostatniego filmiku kzfaq.info/get/bejne/q5mfhdSL187Lg5c.html&ab_channel=Kris Pozdrawiam.
@magorzatawayda4859
@magorzatawayda4859 2 жыл бұрын
🙂💛🧡❤ Cieszę się i dziękuję!!!
@panstwoateistyczne8354
@panstwoateistyczne8354 2 жыл бұрын
2. Ponieważ przytłaczająca większość motyli i ciem to w postaci larwalnej (gąsienic) roślinożercy spędzający większość czasu na swoich roślinach pokarmowych, to są one bardzo wrażliwe na KOSZENIE. Ta wrażliwość na koszenie jest właśnie powodem tego, że obecnie najczęściej spotykanymi motylami są rusałka pawik i cytrynek ... bo one na tle większości innych gatunków motyli są stosunkowo mniej wrażliwe na koszenie. Gąsienice rusałki pawika żerują na pokrzywach, które to rośliny występują pospolicie w miejscach, które często oszczędza koszenie, a zimowanie odbywa się w postaci dorosłego motyla, a nie gąsienicy lub poczwarki - w postaci których ten gatunek spędza stosunkowo mało czasu. Gorzej ma dla porównania rusałka kratkowiec, którego gąsienice też żerują na pokrzywach, ale on zimuje w postaci poczwarki przyklejonej do rośliny żywicielskiej - to znaczy, że musi tak przetrwać od jesieni do wiosny, i ma przez to dużo większe szanse na zostanie skoszonym. Latolistek cytrynek jest natomiast związany z krzewami - kruszyną i szakłakiem - więc go problem koszenia dotyczy w stosunkowo niewielkim stopniu.
@mariajaworska335
@mariajaworska335 2 жыл бұрын
U mnie tego lata pasternak kwitł ,pszczół ki,miały używanie,mam pół wiadra nasion ,a potem mi się oberwało od landlorda, że trawy nie koszę i chwasty hoduję.....serdeczności 😉
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 2 жыл бұрын
A kto to landlord? To w GB?
@urszulaboksa5482
@urszulaboksa5482 2 жыл бұрын
Widzę tylko pana twarz, gdzie te 🦋?a@Ach chyba jest mój uciekł mi ... Ładny ogród, kocham naturę.Nie mogę spać, to jestem ucieszona tym filmikiem.Dziekuje.pozdrawiam. 28.11.2021.
@zikzag8387
@zikzag8387 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu naprawde fajne informacje, wrzuciłam film do schowka, na wiosne sie przyda przy wybieraniu kwiatów na wiosne.
@lucynablacha9889
@lucynablacha9889 2 жыл бұрын
Przepieknie piekne motylki❤️
@halinakaczor1078
@halinakaczor1078 2 жыл бұрын
Witam. Piękne widoki 🍄🍄
@zofiamoskwiak7220
@zofiamoskwiak7220 2 жыл бұрын
Też mam astry wysokie i w czasie kwitnienia całe są w motylkach.,te kwiatki znam jako ,,marcinki" kwitną do przymrozków.
@JakubKasper
@JakubKasper 2 жыл бұрын
Dzięki za film Panie Łukaszu. Z "motylich" roślin polecam jeszcze guzikowiec i werbenę patagońską. W tym roku w ogrodzie jest prawdziwe oblężenie ich kwiatów.
@kazkobzak8793
@kazkobzak8793 2 жыл бұрын
Pozdrawiam 💚 Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ🌻👍👍👍
@kazkobzak8793
@kazkobzak8793 2 жыл бұрын
Witam Pozdrawiam Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ🌻👍 :)
@marzannabugajska2781
@marzannabugajska2781 2 жыл бұрын
Fruczak wygląda zupełnie inny jak koliber, nawet wielkością jest podobny!! Jak na motyla to straszliwy grubas 😜🤪
@wrotyczszafir
@wrotyczszafir 2 жыл бұрын
Cześć! 👍Jeszcze nie obejrzałam a już mi się podoba! Masz we mnie fankę! Fajnie opowiadasz 👍😁🌞Sorry za "per Ty" ale wiek zobowiązuje i usprawiedliwia małe co nieco 😀👍🍀🌻🥀🌷🌺🥂
@gojlad
@gojlad 2 жыл бұрын
Świetny film!
@ewaduda8447
@ewaduda8447 2 жыл бұрын
Super filmy dziekuje :) Pozdrawiam i życzę zdrówka:))
@lawendOgrod
@lawendOgrod 2 жыл бұрын
Nie miałem czasu skosić takiego nieużywanego zakątka i porósł pokrzywami na 1,5m, a że ciemny, wilgotny i żyzny to tam bujno było. Teraz rusałek admirałów i pazi są dziesiątki dostłownie na lawendach, budlejach i astrach. Latem lawendę codziennie i co ciekawe mniej więcej o tej samej porze przez tydzień ponad odwiedzał paź żeglarz - ten sam osobnik - cos oberwało mu ten fikuśny ogonek w jednym skrzydle. Także nie kośmy pokrzyw ;) - tam gdzie to nie konieczne oczywiście :)
@jackusplackus258
@jackusplackus258 2 жыл бұрын
Pewnie że super sprawa. Jaka ja miałem frajdę,kiedy za dzieciaka udało mi się pazia od gąsienicy do motyla wyhodować. Pozdrawiam.
@duzehalo
@duzehalo 2 жыл бұрын
Tyle motyli w jednym miejscu, piękne! I nawet fruczak się załapał, mały motyli koliber :D
@yanchester123
@yanchester123 2 жыл бұрын
Motylem jestem :) leci ŁAPKA.
@grzegorzsinko1532
@grzegorzsinko1532 2 жыл бұрын
Dzień dobry .Panie Łukaszu . Pozdrowienia z Irlandii Północnej .Ogrom Pana wiedzy i zaangażowania jest ogromny podziwiamy pana z żoną od dawna.Motyle które Pan pokazywał spotkałem widziałem u mnie między innymi -przestrojnik,rusałka admirał , kapustnika i jeszcze jednego podobnego do przestrojnika tylko dużo ciemniejszy nawet czarnawy.Dużo zdrowia z okazji urodzin👁👁👁🇮🇪👍
@pawerojek9547
@pawerojek9547 2 жыл бұрын
Świetny pomysł na film Panie Łukaszu. :)
@janmuss905
@janmuss905 2 жыл бұрын
Fajny, prawie letni filmik. Coraz mniej motyli!
@klaudiamatusiewicz1697
@klaudiamatusiewicz1697 2 жыл бұрын
Mamy 08 października, u mnie na ogródku jest jest najwięcej admirałów, chyba latem nie było tyle motyli co w tym czasie.
@klaudiamatusiewicz1697
@klaudiamatusiewicz1697 2 жыл бұрын
Sprostowanie!!!! To pawiki u mnie latają 😂
@fryderykgrabowski6671
@fryderykgrabowski6671 11 ай бұрын
Może Pan zrobić film o ogrodach dla pszczol. Wiem, że będzie coś podobnego ale nie do końca. Chciałbym mieć takie rośliny w swoim ogrodzie.
@Pauletta.d
@Pauletta.d 2 жыл бұрын
Slicznie.
@jackusplackus258
@jackusplackus258 2 жыл бұрын
U mnie póki ciepłe słoneczna dni,stołówkę mają na kwitnącym bluszczu,ruch prawie jak w maju. Pozdrawiam.
@joansca4121
@joansca4121 2 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@jeremiaszniepuszy8144
@jeremiaszniepuszy8144 2 жыл бұрын
O roślinkach przez pryzmat motyli...PIĘKNE!
@971368423
@971368423 2 жыл бұрын
Mam wątpliwości co do budleji, która tez mam. Przyciąga pełno owadów, ale słyszałam, ze nasze rodzime gatunki nie są przystosowane do takiego składu nektaru jaki ten i inne egzotyczne gatunki oferują. To jak dać im automat z coca-colą zamiast obiadu. I mam dylemat…
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 2 жыл бұрын
Nic takiego nie slyszałem o budlejach które mam w ogrodzie od ćwierć wieku i o nich multum informacji w pismach, książkach oraz angielskich programach o ogrodzie. Wszędzie poleca się budleje do ogrodu i pokazuje motyle na nich siadające. A Anglicy to wiadomo, mistrzowie świata w dziedzinie ogrodnictwa. Pozdrawiam.
@An-Szem
@An-Szem 5 ай бұрын
​@@Kris-NaturalistChociaż budleja przyciąga swoim zapachem liczne motyle i owady, nie jest to całkowicie pozbawione kontrowersji, ponieważ krzew ten jest neofitą, która może wypierać rośliny rodzime ze względu na duży potencjał rozprzestrzeniania się i zagrażania różnorodności biologicznej ( Biodiversity ) W Szwecji jest już zakazana.
@Kris-Naturalist
@Kris-Naturalist 5 ай бұрын
@@An-Szem Mistrz jakoś tutaj nie wspomina o wypieraniu rodzimych roślin przez budleje, tym bardziej że wysadził krzew blisko natury. Po drugie budleje uprawiam w ogrodzie od ćwierć wieku i nigdzie nie widziałem siewek ani młodych roślin tego krzewu. Po prostu aby się rozsiać nasiona potrzebują specjalnych warunków. Czytałem o budlejach które wyrastały na gruzowiskach okolic Wrocławia po II wojnie św. A te rejony należą jak wiadomo do najcieplejszych w kraju. W mojej okolicy (płd. Wielkopolska) nigdy w naturze nie widziałem rosnących budlei, a często wyprawiam się na wyprawy po zioła. Na moim kanale mam cykl Krótkie Podróże ku Naturze, gdzie wstawiam zdjęcia dzikich roślin i zwierząt. Dla pewności zajrzałem do naukowej publikacji "Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych" Tam budleję Dawida zakwalifikowano do grupy: Rośliny obce geograficznie potencjalnie inwazyjne w Polsce. (pdf jest w necie)
@kingakowalska7544
@kingakowalska7544 2 жыл бұрын
Oregano bardzo sie rozrasta,jak zobaczylam ogromne ilosci pieknych,kolorowych motyli,trzmieli zostawiam to poletko dla tych owadow
@jolas3201
@jolas3201 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu proszę o radę, ja mam kiepską ziemię i pełno mrówek A chciałabym posiać łąkę kwietną jaką ?
@gryzogon
@gryzogon 2 жыл бұрын
U mnie szaleją na mięcie:)
@janmuss905
@janmuss905 2 жыл бұрын
Szkoda, że za każdym wejściem nie można dać łapki!
@panstwoateistyczne8354
@panstwoateistyczne8354 2 жыл бұрын
1. Nawet bym powiedział, że wędrowność to wśród motyli i ciem coś stosunkowo bardzo rzadkiego. W Polsce z tego co wiem (ale nie wszystko wiem), to z motyli dziennych tylko rusałka admirał i rusałka osetnik, i bardzo u nas rzadkie zalatujące modrogończyki z modraszków, a z ciem niektóre zawisaki. A poza tym, pewnie z 99,5 % (co najmniej) to gatunki osiadłe.
@janbiskup1529
@janbiskup1529 2 жыл бұрын
Siema Łukasz
@gadkizdabrowkiizjukeja8618
@gadkizdabrowkiizjukeja8618 2 жыл бұрын
U mnie teraz v rusałki "szaleją" na aksamitkach
@joansca4121
@joansca4121 2 жыл бұрын
pszczoły motyle itp 7 października niesamowite
@robertrobert974
@robertrobert974 2 жыл бұрын
Motyla noga........
@slawekkrzysz6713
@slawekkrzysz6713 2 жыл бұрын
Ten fruczak golabek byl mega.Co to za bialy kwiat na którym on zerowal?
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
mydlnica
@annasanna2731
@annasanna2731 2 жыл бұрын
W moi ogródku zawisak Fruczek Gołąbek pojawia się co roku od wielu lat - w tym roku tez juz jest - nie wiem skąd przylatuje ale zawsze bardzo mnię cieszy
@rhalfik
@rhalfik 2 жыл бұрын
Fruczak to motyl dzienny! Tylko przysadzisty jak ćma.
@romualdulanowski8485
@romualdulanowski8485 2 жыл бұрын
Należy do zawisaków jest motylem wędrownym przylatuje do nas na wiosnę z Turcji i Bałkanów
@dariuszbertrandt5904
@dariuszbertrandt5904 2 жыл бұрын
Panie Łukaszu , co to jeśt ten fruczak gołąbek ...pierwszy raz coś takiego widzę , mieszka u pana czy to dziki ptak a może motyl .
@luczaj100
@luczaj100 2 жыл бұрын
motyl
@arekpocicki5681
@arekpocicki5681 2 жыл бұрын
motyla noga
@robrob2462
@robrob2462 2 жыл бұрын
Niby tylko motyl a takie robi zasięgi na tej polnej ambrozji.
Motyle Kochają Te 10 Kwiatów - Masz Je W Ogrodzie? Po Co Przyciągać Motyle?
12:47
Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV
Рет қаралды 4 М.
What Is A Permaculture Garden?
0:23
Resilient Living with Bret James
Рет қаралды 12 М.
What it feels like cleaning up after a toddler.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 93 МЛН
Slow motion boy #shorts by Tsuriki Show
00:14
Tsuriki Show
Рет қаралды 10 МЛН
Sadziec konopiasty - dla trzmieli i motyli
2:59
Dzikie Pszczoły
Рет қаралды 825
Noworoczne grzybobranie i ziołobranie: uszak, płomiennica, rzeżucha, pokrzywa, kalina, kopytnik i in
11:36
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 29 М.
Najstarszy gaj oliwny w HR, czy surowe oliwki są jadalne,  niepokalanek, brodawnik bulwiasty
9:33
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 18 М.
Żonkile (narcyzy trąbkowe) na łące kwietnej
14:43
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 17 М.
Dlaczego jasnota biała to głucha pokrzywa? Mimikra i właściwości jasnoty
7:30
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 38 М.
What it feels like cleaning up after a toddler.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 93 МЛН