Mój pierwszy odlew z aluminium w zamkniętej formie! - Jak zachował się na tokarce?

  Рет қаралды 7,667

Piran

Piran

8 ай бұрын

W tym odcinku przechodzę na kolejny poziom wtajemniczenia i odlewam model w zamkniętej formie. Musiałem do tego stworzyć dwuczęściową skrzynke odlewniczą i odpowiednio przygotować model (o czym warto było by chyba zrobić osobny odcinek :)). Jestem całkiem zadowolony z efektu, choć na pewno przyda się więcej prób, aby rozgryźć wszystkie niuanse.
Piecyk w sklepie Vevor.pl: s.vevor.com/bfQuih
5% zniżki w sklepie Vevor.pl z kodem: VV2324
Facebook: / piranoutdoor
Instagram: / piranowski
Sklep: piran.pl
Moje narzędzia:
Moja ulubiona zwijana miarka: www.ceneo.pl/84649759#crid=28...
Moja ulubiona metrówka Hultafors: www.ceneo.pl/49207544#crid=25...
Preparat antyodpryskowy: www.ceneo.pl/10539440#crid=25...
Szlifierka kątowa Makita: www.ceneo.pl/43322211#crid=25...
Ukośnica Evolution: www.ceneo.pl/73432101#crid=25...
Stół do ukośnic Evo: www.ceneo.pl/3550277#crid=251...
Ściski (Podobne do moich): www.ceneo.pl/Sciski_i_klamry;...
Stojak magnetyczny na uchwyty ESAB: www.ceneo.pl/44321116#crid=25...
Wiertarkowkrętarka Parkside: www.ceneo.pl/87751586#crid=33...
Wkrętarka udarowa Parkside: www.ceneo.pl/85919124#crid=33...
Pilarka tarczowa Evolution: www.ceneo.pl/92459225#crid=33...
Sprawdzone spawarki:
Bester 170ND: www.ceneo.pl/79684858#crid=47...
Migomat Bester 190C: www.ceneo.pl/szukaj-bester+19...
Migomat Paton Pro: www.ceneo.pl/64946504#crid=25...
Migomat Paton standard: www.ceneo.pl/64946500#crid=25...
TIG AC/DC Magnum: www.ceneo.pl/14574824#crid=25...
Przecinarka plazmowa Sherman: www.ceneo.pl/46843618#crid=25...
Sprawdzone elektrody otulone:
6012 Rutweld 12: www.ceneo.pl/31124845#crid=25...
6013 Most: www.ceneo.pl/szukaj-elektrody...

Пікірлер: 69
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
14:06 do kanalow potrzebowalbys prostych narzedzi. Zakup sobie zestawy do formowania/modelowania gliny. Jest w nich mase niejako nozykow recznych o roznych ksztaltach. O wiele latwiej sie pracuje wtedy z formowanym piaskiem a nie tak duza kielenka 😉
@topidrut1
@topidrut1 8 ай бұрын
Trzymam kciuki za kolejne odlewy. Miłego dnia!
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Dzięki, oby już bez otworów po kornikach :)
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
19:06 jedno csego nie zauwazylem przed Twoim odlewem to wrzucenie jakiego srodka do odgazowywania alu (chodzi o polepszenie struktury odlewu wewnatrz, bez kraterow, wzerow, porowatosci wewnetrznej). Nawet prosty weglan sodu (soda kalcynowana) pomaga.
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
17:45 ooo. Mega dzieki za wspominke. Nie spodziewalem sie 🙏☺️
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 8 ай бұрын
32:22 Odlewniczo CDD. A1 odtlenione, bez nijakich dodatków stopowych. Wyższa temperatura topnienia, spora lepkość, do obróbki skrawaniem prawie nieprzydatne (bez ciągłego zwilżania kocha wręcz kleić się do stalowych narzędzi).
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
27:53 brak dodatku odgazowujacego przed odlewem 😁 co tez dodatkowo zbyt wolne nalewanie spowodowalo wciagniecie powietrza do formy oraz brak basenu zalewajacego forme - przu nalewaniu otwor jakim nalewasz musi byc caly czas w 100% wypelniony cieklym metalem (im jest on lzejszy tym bardziej jest to wazne) wlasnie zeby niwelowac mozliwosci „wciagniecia” powietrza do zalewanej formy. Wlewajacy sie metal musi tylko wypychac powietrze otworami przelewowymi i odgazowujacymi a nie moze dodatkowo ze soba wciagac powietrza otworem wlewowym. Poszukaj filmow kolegi SWDWEEB dosc sporo tlumaczy na ten temat.
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
23:19 tak jak pisalem wczesniej. Sa specjalne metody do tego. Zmieniasz miejsce wlewu na gorze formy (poczytaj o basenach wlewowych, „pourring basin”), oraz zmieniasz struktury przeplywu w formie (poczytaj o technologii tzw. „Surge/Spin trap”). Jak cos moge Ci podrzucic albo jakos udostepnic moje projekty tego systemu do latwego wykorzystania w skrzynkach odlewniczych
@kubakuba2983
@kubakuba2983 8 ай бұрын
SUPER 🖐👋👌 POZDRAWIAM
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
3:23 te wlewki na sztabki do alu beda git i ewentualnie do niskotemp metali. Do juz mosiadzy, brazow czy tez miedzi beda problemy z przywieraniem przetopionego metalu do wlewki - jak cos polecam proszek grafitowy
@krzysztoflaskowski753
@krzysztoflaskowski753 8 ай бұрын
Witam najlepiej odlewy do puszki metal muchozol do pelna zalac aluminum i mniej roboty i tokarz
@normalny43
@normalny43 8 ай бұрын
Najlepsze są tłoki z silnika samochodowego. otwór wentylacyjny taki sam musi byc jak otwór wlewowy lub szerzy, wlew musi byc w mare długi około 5-8 cm. Pozdrowienia
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
31:19 tzw po macoszemu „wheelium”. Super stop. Tylko uwazaj na takowy z dodatkiem magnezu. Staraj sie sprawdzic przed jakimkolwiej przetapianiem.
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Wow, wchodzę zobaczyć jak tam sobie radzi film, a tu tyle porad od Ciebie! Wielkie dzięki! Widzę, że znowu mam pracę domową :)
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
@@PiranOfficial ☺️😁
@kjakkurczak
@kjakkurczak 8 ай бұрын
Do większych modeli polecam zrobić lekko stożkowe zakończenie ubijacza. Pozwala on szybciej i dokładniej ubić piasek w formie. Sitkowanie piasku na pierwszych warstwach pozwoli uzyskać lepszą strukturę odlewu.
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
Niemoglbym sie nie zgodzic 🤜🏻🤛🏻 Choc stozkowa/zacieta czesc ubijaka wykorzystywana jest w glownaj mierze do mocnego ubicia piasku na styku scianek ze skrzynka zeby piasek nam nie wypadl. Zbytnie ubicie piachu przy modelu/wzorcu moze spowodoac trudnosci z jego wyciagnieciem z formy.
@mardac2760
@mardac2760 8 ай бұрын
@DragonAtelier W zależności od masy formierskiej zbyt mocne jej ubicie może pogorszyć jej przepuszczalność gazową czyli gazy nie zdążą przeniknąć przez masę (piasek). Ja pracuję na masie naturalnej - bez dodatku lepiszcza i jaj przepuszczalność jest OK pod warunkiem, że nie jest za mokra bo wtedy robi się niedobrze 🙂
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
@@mardac2760 widomym jest ze zbytnie ubicie masy powoduje jej mniejsza przepuszczalnosc co w dalszej mierze skutkuje wadami, ale spotkalem sie z tym iz wady wlascicie sa wowczas powierzchniowe. Innym problemem jest wlasnie w przypadku uzycia masy zbyt wilgotnej. Wowczas mamy problem z gotujaca sie woda podczas odparowywania masy przy odlewie a w ekstremalnyxh sytuacjach rozsadzenie formy. Ja akurat uzywam Petrobond gdzie „lepiszczem” jest olej - niweluje w ten sposob problem ze zbyt wilgotna masa a drugim powodem jest fakt iz masa jest bardzo dlugo uzyteczna bez wymogu kopejnego „nawilgatniania”.
@antonipawlicki7436
@antonipawlicki7436 6 ай бұрын
Hej, gdybyś chciał zapoznać się w temacie odlewania metali nieżelaznych (alu, mosiadz, brąz, cyny, ołów) możesz się ze mną skontaktować w wolnej chwili. Myślę że mogę zapewnić kontent na długą serię i być może któremuś hobbyście pomożemy. Dzięki serdeczne za materiały fiusion360. Mega pomocne filmy ❤Pozdrawiam
@Kosmiczne_ciekawostki
@Kosmiczne_ciekawostki 8 ай бұрын
A co myślisz o tej spawarceSpawarka inwertorowa Kraft&Dele 20-300 A 230 3,7 KVA?
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
14:51 Powoduje to fakt ze jak wlewasz do formy alu. Uderza ona ponizej i unoszac sie swobodnie powoduje zmniejszenie turbulencji przy zalewaniu formy a co za tym idzie zmniejsza sie porowatosc odlewu. Dziala lekko jako tzw. „spin trap”.
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
No to lecimy. Bedzie ciekawie bo na to u Ciebie czekalem 😁
@Yoh98
@Yoh98 8 ай бұрын
Alufelgi dzielą się na odlewane i kute, większość jest odlewana bo kucie jest znacznie kosztowniejszym procesem technologicznym przez co robione w ten sposób alufelgi są znacznie droższe i dlatego tylko kilku topowych producentów robi je w ten sposób.
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Czyli w tym co mi się wydawało jest ziarno prawdy :) Dzięki!
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
22:23 wszystko jak zawsze trzeba rozplanowac i przemyslec - pamietajac ktory element skrzepnie na samym koncu. Zawsze jest to element najwiekszy objetosciowo i tak tez bylo w tym wypadku, zawsze w elementach ktore krzepna na samym koncu pojawiaja sie wady w postoci wsd skurczowych (wlasnie takie wciagniecia materialu. Wystarczy albo dodac tak jak ujales jeszcze kanal zasilajacy, albo bardzo przewymiarowac kanal wlewowy (chodzi o jego objetosc tak zeby wlasnie zakrzepl na samym koncu)
@kamiljaje4123
@kamiljaje4123 8 ай бұрын
Piran, kiedy odlewanie jakiejś stali albo żeliwa :D ? Ale temperatura 1300 stopni może być zaporowa dla warunków domowych i rachunków za energie :D
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Niestety to jest poza zasięgiem tego pieca, byłby potrzebny mocniejszy łogień :D
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor 8 ай бұрын
No i super :) Chcesz silnik z kosiarki na wsad do pieca?
@Piranelandia
@Piranelandia 8 ай бұрын
Zawsze!
@sylwesterbucki3513
@sylwesterbucki3513 8 ай бұрын
Mam takie pytanie co gdyby wykuć ostrze noża z stalki (ostrzałki) do nozy jaką by miał twardoać?
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Raczej niewielką, to nie jest dobra stal na noże
@sylwesterbucki3513
@sylwesterbucki3513 8 ай бұрын
@@PiranOfficial no ale przecież jest owiele twardsza niz ta w nożach np w poniemieckich stalkach
@jacek2644
@jacek2644 8 ай бұрын
@@sylwesterbucki3513 twarda stal równa się krucha stal taki odlew noża prawdopodobnie pękłby już w procesie hartowania a napewno w czasie użytkowania przy naprężeniach poprzecznych stal na noże musi być sprężysta oczywiście istnieją techniki kucia które te właściwości poprawiają
@adamix157
@adamix157 8 ай бұрын
32:20 Ale uroczy YAKY czy tak YAKXS SM
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
5:59 skrzynka fajna ale bedzieszu musial zwrocic uwage czy przy unoszeniu ubity piasek ci jie wypadnie. Ja swoje drewniane tez powoli juz zastepuje, ale odlewanymi z alu ze sciankami tak jakby „falowanymi” anie „plaskimi” co niweluje problem ewentualnego wypadniecia piasku.
@paweidzik5593
@paweidzik5593 8 ай бұрын
Fajnie że jest kontynuacja co z odlewem dzieje się dalej no bo przecież nie robimy samych sztabek😜A na koniec zdobycze do przetopienia oj będzie się działo na kanale
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
pełna zgoda, ale jedni lubią sztabki, inni dźwięk pracującego pieca, inni jeszcze sam dźwięk strzelającej płynnej milberry, a jeszcze inny kompletne wykańczanie już odlewów. mnie natomiast cieszy jak ktoś od podstaw próbuje "czegoś nowego" i z każdym kolejnym razem chłonie wiedzę coraz szybciej :)
@PIOWOL1
@PIOWOL1 6 ай бұрын
Myśle że w tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest odlanie walca i wytoczenie go na dany kształt 👍wesołych świąt 🎄
@myma84
@myma84 8 ай бұрын
No to teraz czekamy na oscylacyjny silnik parowy
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
Zupelnie jak MyFordBoy ? 😉
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
W sumie dobry pomysł, zrobie research :)
@PIOWOL1
@PIOWOL1 8 ай бұрын
Witam Nie wiem czy nie lepiej byłoby zalewać to w pionie 😃
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
Niestety ale nie. Wowczas przejscia pomiedzy wezszymi i szerszumi elementami trzeba dodatkwo „odpowietrzyc” gdyz krawedzie beda mocno trzymac „powietrze” i powstana raczje porowatosci
@PIOWOL1
@PIOWOL1 8 ай бұрын
@@DragonAtelier ok myslałem widać błędnie że bedzie szybsza i prostrza droga wlewu
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
@@PIOWOL1czasami droga na skroty sie oplaca, ale akurat nie w tym wypadku 😁
@PIOWOL1
@PIOWOL1 8 ай бұрын
@@DragonAtelier no niedługo i ja zamierzam sie tak bawić w piasku i dobrych rad warto wysłuchać
@DragonAtelier
@DragonAtelier 8 ай бұрын
@@PIOWOL1jak to mowia "kto pyta nie bladzi". ja zawsze staram sie dzielic zdobyta wiedza i ewentualnymi radami co bym zrobil tak a nie inaczej ;)
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 8 ай бұрын
29:50 Na mój gust to każdy zbiornik najspokojniej się napełnia w punkcie najniższym, najskuteczniej odpowietrza w punkcie najwyższym. Z góry to można wody do wiadra nalać. Nalewamy cieczy, po godzinie mamy nadal ciecz. A w odlewnictwie warstwa przyścienna została się w sekundy...
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 8 ай бұрын
27:07 Tylko każdy z tych stopów to durale miedziowo - manganowe z innymi dodatkami. Mechanicznie i chemicznie (PA38 jest mechanicznie taki sobie, ale najlepszy do anodyzacji...) są dobre, ale odlewniczo trudne - nie do tego zostały zrobione. Stopy AK, czyli aluminium z krzemem, mają po stopieniu znacznie mniejszą lepkość, łatwiej i dokładniej wypełniają formę.
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 8 ай бұрын
31:36 Niekoniecznie stopioną. Alufelgi nie są odlewane, alufelgi są wtryskiwane. Aluminium ma stosunkowo płaską granicę likquidus - solidus w funkcji ciśnienia w okolicy temperatury topnienia. Wtryskarka jak do plastiku, tylko mocniejsza (ciśnienia i temperatury znacznie wyższe), forma stalowa - po wyrysku tyle roboty, co na łączeniach połówek formy, punktach wtrysku i odpowietrzenia. Tylko głupi by dziś precyzyjne elementy aluminiowe w skali masowej odlewał w formie piaskowej, a potem mozolnie obrabiał.
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Wystarczy obejrzeć choćby odcinek "jak to jest zrobione" o alufelgach i cały proces jest jak na dłoni
@maciejbz749
@maciejbz749 8 ай бұрын
Uczysz ludzi jak zjebac doszczętnie zdrowie , poczytaj o oparach aluminium. Dobrze , ze rtęci z termometrów nie próbujesz dolewać , ale ołów będzie na pewno , a tak szczerze na ch komu te odlewy. Wróć może do spawania , za 20 lat po takiej zabawie odwiedzić może Parkinson z demencja
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Rozumiem, że na moim miejscu nie bawił byś się w topienie aluminium bo wydaje się to dla Ciebie zbyt niebezpieczne. Ja nie mam z tym problemu, bo myślę, że stosuję potrzebne środki BHP - może tylko stosowana przezemnie półmaska powinna być w wyższej klasie, będę używał innej od następnego razu. Nikogo do niczego nie przymuszam, po prostu pokazuję ciekawą zajawkę - jeśli według Ciebie jest ona kompletnie niepotrzebna to oczywiście również masz prawo tak uważać. Pozdrawiam!
@robertfidzik7705
@robertfidzik7705 Ай бұрын
Alu paruje w około 2500 stopniach. Więc o jakich oparach aluminium ty mówisz ? Może przy spawaniu ale nie topieniu.
@gulczas9
@gulczas9 7 ай бұрын
Uzywaj do rozstopionego aluminium borax a na koncu goroce aluminium napowietrzaj argonem ja tak robie i wychodzi bardzo czysto
@PiranOfficial
@PiranOfficial 7 ай бұрын
Wiem, że argon jest przemysłową metodą, ale nie znalazłem szczegółów. Opowiedz proszę więcej - jak wprowadzasz argon (jakąś dyszą czy zwykłą rurką?), jaki przepływ i jak długo trzeba odgazowywać wsad żeby to miało sens? Za to boraks... hmm... Co osoba to mówi co innego. Znalazłem info, że to nic nie daje i w przypadku alu lepsze są profesjonalne topniki, a boraks co najwyżej do miedzi i jej stopów.
@gulczas9
@gulczas9 7 ай бұрын
@@PiranOfficial dokladnie tak , wprowadzam rurke metalowa i przez kilka minut napowietrzam. Napowietrzam od samego dna jeszcze w piecu bo inaczej ostudzisz aluminium mozesz zamiast argonu zastosowac dwutlenek wegla tez robi robote
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 8 ай бұрын
27:58 Wilgoć z formy? Polizanie formy palnikiem przez dwie minuty niekoniecznie musi wystarczyć, widać potrzebowała dłuższego suszenia.
@PiranOfficial
@PiranOfficial 8 ай бұрын
Efekt wilgoci widać w poprzednim odcinku, tu stawiam jednak na źle rozplanowany wlew i odpowietrzenie
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 8 ай бұрын
6:33 Czyli błąd projektu. Wystarczyło każdej połówce skrzynki dać na jednym boku dwa pręty kwadratowe, na drugim jeden. Mazak zbędny...
@gulczas9
@gulczas9 7 ай бұрын
Moim zdaniem model powinienes przekrecic o 90 stopni i odlew wyszedlby o wiele ladniejszy
@tygrysek467
@tygrysek467 8 ай бұрын
Wilgoć załatwiała odlew i czas zalewania za szybko
Happy 4th of July 😂
00:12
Pink Shirt Girl
Рет қаралды 32 МЛН
When You Get Ran Over By A Car...
00:15
Jojo Sim
Рет қаралды 18 МЛН
Пробую самое сладкое вещество во Вселенной
00:41
Technigo - znakowarka DMU 5
0:37
Technigo
Рет қаралды 23
Człowiek, który jest mistrzem blacharskim
14:15
Pasjonaci
Рет қаралды 155 М.
Nacinanie gwintu M27x3 z komentarzem i objaśnieniami
6:23
Jacek Ptasiński
Рет қаралды 84 М.
Порезал бассейн, краш тест
0:32
ЗВЕРЬЕ
Рет қаралды 2 МЛН
Рука застряла в заборе
0:27
RICARDO
Рет қаралды 981 М.
Косички из морковки 🥕
0:40
Сан Тан
Рет қаралды 6 МЛН
Этот Малыш Очень Умён 😂
0:20
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 2,1 МЛН
Тот кто не коснется воды - получит приз
0:37
ОН МСТИТ ПРОДАВЦУ МОРОЖЕНОГО
0:32