No video

Macocha Abyss

  Рет қаралды 8,307

40 lat i do piachu

40 lat i do piachu

Күн бұрын

#Czechy #Jaskinie #Macocha
Wyobraźcie sobie przepaść rozciągającą się u Waszych stóp. Pionowe skały opadają na głębokość 138 metrów. Na dnie znajdziecie niewielkie jeziorko, o głębokości kolejnych, bagatela, 50 metrów. Strumień przepływający przez oczko wodne niknie po chwili pomiędzy skałami… Wpada on do podziemnej rzeki przemierzającej w ciemnościach trzewia góry na której właśnie stoicie. Co niezwykłe - dzięki systemowi jaskiń możecie zejść na samo dno tego niebywałego zapadliska, a potem podążając wąskimi tunelami możecie dotrzeć do podziemnej rzeki. Możecie wsiąść do specjalnej łodzi i spłynąć nią aż do miejsca, w którym rzeka wydostaje się na powierzchnię. A co najbardziej zaskakujące: nie musicie jechać na koniec świata, by to wszystko zobaczyć. Ten cud natury znajduje się w Czechach, zaledwie dwieście kilometrów od Katowic.
Przepaść Macochy, bo o niej mowa, wraz z podziemną rzeką Punkvy stanowi jedną z najciekawszych naturalnych atrakcji turystycznych Czech. Tutaj, na obszarze tzw. Krasu Morawskiego, na powierzchni zaledwie 94 kilometrów kwadratowych znajduje się aż 1600 jaskiń. Pięć z nich zostało udostępnionych zwiedzającym - zainstalowano oświetlenie, wygodne chodniki oraz zadbano o przewodników opowiadających turystom o podziemnym świecie. Najjaśniejszą perłą w tej koronie jaskiń jest Przepaść Macochy - oraz system jaskiń leżący u jej stóp.
Nad przepaść możecie bez problemu dojechać samodzielnie. Z niewielkiego miasteczka „Ostrov u Macochy” wiedzie tam asfaltowa, skryta w cieniu lasu droga. Serpentyną wspinacie się kilkadziesiąt metrów w górę, i zostawiwszy samochód na obszernym, wygodnym parkingu (cena parkowania to kilka złotych) - podążacie dalej pieszo. O tym, że jesteśmy na miejscu, świadczy szlaban i pachołki zagradzające dalszą drogę. Dwieście metrów od parkingu znajduje się centrum ruchu turystycznego - poza biletami do parku oraz do jaskiń, kupicie tutaj także liczne pamiątki. Możecie odpocząć oraz spojrzeć po raz pierwszy w dół przepaści - z tzw. górnego mostka. Widok jest dość przeciętny gdyż perspektywę otchłani zasłaniają liczne drzewa. Jednak pomimo tego, już tutaj może się zakręcić się wam w głowie!
O wiele lepszy widok rozpościera się z „dolnego mostka”, z kolejnej platformy położonego kilkaset metrów dalej. Prowadzi do niego leśna ścieżka i kilkaset schodków. Nie sposób zabłądzić - wystarczy iść albo za oznakowaniami turystycznymi, albo za innymi turystami, których tutaj nigdy nie brakuje. Schodzimy kilkadziesiąt metrów w dół. Pomimo tego, że jesteśmy niżej, to wciąż nie dostrzegamy dna przepaści. Za to widok na wiszący nad przepaścią górny mostek - na którym dopiero co staliśmy - przyprawia o dreszcze 🙂
Niestety dalszej drogi na dół nie ma. By dotrzeć na dno przepaści musimy skorzystać z drogi prowadzącej przez system jaskiń.
Wejście do podziemi znajduje się około półtora kilometra dalej. Można tam dotrzeć na trzy sposoby; niemniej najpierw musimy kupić bilety. A z tymi nie jest tak łatwo. O ile bez problemu kupimy bilety zwykłe, to jeżeli będziemy chcieli skorzystać także z przeprawy podwodną rzeką - musimy zaplanować naszą wycieczkę nieco wcześniej.
Pierwszą możliwością jest rezerwacja biletów przez internet. Możemy wtedy wybrać dzień oraz godzinę wstępu i „rejsu”. Niestety w takiej sprzedaży jest dostępna tylko określona część biletów. Powoduje to, że nieraz trzeba rezerwacji dokonywać nawet w kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Możliwe jest także kupno biletów na 2-3 dni przed terminem, ale wtedy zwykle są już dostępne tylko pojedyncze bilety na niektóre godziny. Koszty to 40-60 złotych od osoby (w opcji z „rejsem”)
Druga możliwość to pojawienie się przy kasach biletowych (dwieście metrów od wspomnianego parkingu) we wczesnych godzinach porannych: zanim przybędą inni turyści i wykupią bilety przeznaczone na ten dzień. Niestety zwykle nie ma możliwości kupna biletów na spływ podziemną rzeką w kasach dzień wcześniej - obsługa nie prowadzi takich rezerwacji. My pojawiliśmy się na miejscu o 7:15 rano, i jako pierwszym w kolejce udało nam się bez problemu kupić bilety na wybraną godzinę (kasy czynne były od 7:50)
Podziemna trasa turystyczna zaczyna się w innym miejscu niż kasy biletowe oraz centrum informacji turystycznej. Musimy więc pokonać dystans około 2 kilometrów. Mamy trzy możliwości: możemy pójść pieszo szlakiem turystycznym (40 minut marszu w dół przez las, polecam!). Możemy także skorzystać z kolejki linowej kursującej pomiędzy oboma punktami.
Zwiedzanie jaskiń odbywa się w grupach pod opieką przewodników. Trasa podzielona jest na kilka odcinków, które w pewnych porach roku lub pod wpływem np. obfitych opadów deszczu mogą być całkowicie lub częściowo zamknięte. Trzeba pamiętać, że znajdujemy się głęboko pod ziemią, a przez system jaskiń przepływa podziemna rzeka Punkva, której poziom ciągle się zmienia.
Cały opis znajdziecie na blogu: 40latidopiachu...

Пікірлер: 8
@wyluzowanymario
@wyluzowanymario 2 жыл бұрын
Super miejscówa,zapisuję ją do odwiedzenia,dzięki za materiał
@40latidopiachu
@40latidopiachu 2 жыл бұрын
zawsze do usług i zapraszam na mojego podróżniczego bloga :-) 40latidopiachu.pl
@soncijaala8368
@soncijaala8368 Жыл бұрын
Dobre, dobre. Ten przewoźnik, to Charon i bez 20 kaczek słabo żegluje. Punkevni jeskine są wyżłobione przez wodę i dynamit. Ahoj, Pane,
@MichaWilkonski
@MichaWilkonski 11 ай бұрын
W Europie straszna kicha z jaskiniami! Właściwie wszystkie jaskinie krasowe z wykształconymi utworami krasowymi są skomercjalizowane i dostępne tylko za opłatą i zwiedzanie z przewodnikiem - jakieś zamawianie, kolejki - masakra! W USA jest 10 razy więcej takich jaskiń ze stalagmitami i z innymi niesamowitymi utworami dostępnych na dziko, do których każdy może wejść kiedy chce i na jak długo chce wprawdzie wiele wymaga techniki linowej i ale są często bardzo obszerne i wystarczą podstawy techniki linowej, najniezbędniejsze zabezpieczenia, głowa na karku i można zwiedzać. Niektóre dostępne jaskinie posiadają wręcz bajkowe krasowe "wystroje" i nikt tam nie zawraca sobie głowy ich zamykaniem i nie są (na razie) komercjalizowane.
@KowalscyTeam
@KowalscyTeam Жыл бұрын
🟢Fajny materiał :) Jak lubicie takie jaskiniowe wycieczki to zapraszam do kontaktu.
@40latidopiachu
@40latidopiachu Жыл бұрын
Lubię, ale boje się :-) A skoro się boję, tym bardziej lubię :-)
@KowalscyTeam
@KowalscyTeam Жыл бұрын
❤️
@KowalscyTeam
@KowalscyTeam Жыл бұрын
Ps. świetna nazwa kanału 🤪🤣
6 august 2024
9:35
Dan Daniel
Рет қаралды 305
Whoa
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 46 МЛН
ROLLING DOWN
00:20
Natan por Aí
Рет қаралды 11 МЛН
Słowacki Raj- Przełom Hornadu
18:04
MTBike
Рет қаралды 138
Luksusowy rejs po Nilu - The Oberoi Philae, a Luxury  Nile Cruiser
5:20
CARTER® Luxury Travel since 2003
Рет қаралды 259
The Polska #35 - drewniany most nad rzeką Pilicą
2:33
40 lat i do piachu
Рет қаралды 4,9 М.
Włochy #4 - Katakumby Domitilla w Rzymie
10:07
40 lat i do piachu
Рет қаралды 590
Hluboké poklady
6:28
Roman Kudela
Рет қаралды 156
Mosty w Stańczykach.
7:38
Jerzy Jeż
Рет қаралды 24 М.
Подземная дорога Постойная Яма в Словении.Postojną Grotta Slovenia
36:22
Hanna Hrodetska Посмотрите на мир моими глазами
Рет қаралды 17
Peștera Ialomitei sau peștera lui Zalmoxis
18:10
Florin Muntean
Рет қаралды 18
Whoa
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 46 МЛН