Magnetna rezonanca

  Рет қаралды 101,108

doctor's office

doctor's office

6 жыл бұрын

Šta je magnetno rezononantni imidžing i šta omogućava?
Magnetno rezonantni imidžing (MRI) je veoma moćan modalitet u dijagnostici brojnih i različitih oboljenja, pa tako i u dijagnostici hroničnih bolnih stanja. Uz to, dijagnostički pregled na ovom aparatu je potpuno neškodljiv, neinvazivan i bezbolan i ne zasniva se na upotrebi jonizujućeg, odnosno rentgenskog zračenja.
Zapravo, magnetna rezonanca (MRI) je metoda koja magnetizacijom protona vodonika u molekulima vode u našem telu omogućava vrlo preciznu i detaljnu vizualizaciju struktura unutar lobanje, dakle moždanih struktura, kičmenog stuba, ekstremiteta, kao i mekih tkiva glave i ostalih delova tela, uključujući vrat, sredogruđe, trbuh, karlicu, ali i sve druge organe u kojima se nalaze molekuli vode, dakle i zglobove i mišiće. Pomoću magnetne rezonance radiolozi mogu da “zavire” u oku nepristupačne unutrašnje strukture organizma, te dobiju jasan uvid u moguća oštećenja organa i tkiva, razne anomalije, infarkte, prisustvo tumora, i mnoga druga oboljenja.
Kako pacijenti doživljavaju MR pregled?
Iako je magnetno rezonantni imidžing metoda bez jonizujućeg zračenja, te potpuno neškodljiva i bezbolna, blagu neugodnost pacijentima tokom pregleda može da predstavlja pulsirajući zvuk, koji je inače znak magnetno rezonantne sekvence u izvođenju, neophodne za dobijanje MR slike. Neugodnost za pacijenta može da predstavlja i sama dužina pregleda, najčešće između 15 i 45 minuta, tokom kojih pacijent mora da miruje i bude potpuno nepomičan, zbog dobijanja kvalitetne slike bez artefakata od pomeranja, neophodne za adekvatnu dijagnostičku evaluaciju. U određenim indikacijama, snimanje magnetnom rezonancom podrazumeva i intravensko ubrizgavanje kontrastnog sredstva tokom pregleda, koje je neophodno za povećavanje dijagnostičke preciznosti MR pregleda, a koje nije jodno kontrastno sredstvo i koje zaista izuzetno retko može da izazove alergijske reakcije ili neželjene efekte.
Kakve vrste MR uređaja postoje?
Postoje dva osnovna tipa uređaja za magnetnu rezonancu. Otvoreni uređaji za magnetnu rezonancu koriste permanentne magnete, dok se zatvoreni uređaji za magnetnu rezonancu služe magnetnim poljem koje se uspostavlja električnom energijom. Iako se svi MR uređaji sastoje od jakog magneta, predajnika i prijemnika radiotalasa, i računarskih sistema, koji dobijeni signal pretvaraju u sliku, MR uređaji sa permanentnim magnetom slabije su jačine magnetnog polja (0,2-0,4 T) i odlikuju se dužim trajanjem pregleda sa manjim brojem dijagnostičkih mogućnosti, ali olakšavaju pregled pacijenata koji pate od straha od zatvorenog prostora. Zatvoreni uređaji za magnetnu rezonancu su jačeg polja, uglavnom od 0,5 do 3 T (Tesla) i na njima pregledi traju kraće. Prva strana specijalna bolnica Affidea u Beogradu raspolaže savremenim uređajem za magnetnu rezonancu jačine polja od 1,5 Tesla sa jakim uzgonskim gradijentima koji obezbeđuje da se relativno brzim MR snimanjem u jedinstvenom i za pacijente veoma prijatnom ambijentu omogući našim radiolozima da steknu uvid u unutrašnje strukture ljudskog tela, kao i u bioarhitektoniku različitih organa i normalnih i patološki izmenjenih tkiva.
Ko ne sme na pregled magnetnom rezonancom?
Zbog izuzetno jakog magnetnog polja, u prostoriju sa MR aparatom nipošto se ne smeju unositi predmeti od feromagnetnih materijala. Pored toga, u MR uređaj ne smeju “ući” ni baš svi pacijenti. Pacijenti sa ugrađenim uređajem za regulaciju srčanog ritma, odnosno pejsmejkerom, metalnim stranim telima u blizini velikih krvnih sudova, u oku ili u glavi, zatim pacijenti sa operisanim moždanim aneurizmama pomoću starog tipa metalnih štipaljki, kao i pacijenti sa pojedinim tipovima veštačkih zalistaka srca i pumpama, kako insulinskim, tako i onima za kontrolu bolova, u načelu se ne mogu izlagati pregledu magnetnom rezonancom, iako su se u poslednje vreme upotrebom modernih materijala i u ovoj grupi pacijenata pojavile nove mogućnosti.
Naime, upravo je ekspanzija aparata za magnetnu rezonancu u modernoj medicini “naterala” proizvođače raznih implantata, pumpi i pomagala, koji se “ugrađuju” u pacijente, da prestanu da koriste feromagnetne metale. Danas se takve štipaljke, zavrtnji, ploče, šipke, endoproteze, veštački zalisci i drugi implanti, izrađuju od materijala koji može biti bez posledica izložen MRI aparatu, ali poneki od njih ipak uzrokuju artefakte, odnosno magnetne smetnje u slici, a koji smanjuju kvalitet dobijenih MR snimaka. Zato je bitno da pacijent ima saznanje i medicinske podatke o tome koje su prethodne medicinske procedure načinjene i koja vrsta stranog materijala je ugrađena prilikom procedure.
Dr med. Aleksandar Radosavljević, radiolog
Specijalna bolnica iz neurologije Affidea Beograd
Kneginje Zorke 25 - Vračar (blizu trga Slavija) Beograd
Tel: 011 400 9 100
www.affidea.rs

Пікірлер: 10
@ordinacijatv
@ordinacijatv Жыл бұрын
Dragi prijatelji, U komentaru napišite: Kako vam se video svideo, iz koje zemlje I grada nas gledate. Podelite ovaj video sa svojim prijateljima. Srdačno vas pozdravljamo.
@tanjasuljevic7249
@tanjasuljevic7249 2 жыл бұрын
I sve ste to lepo procitali,a trebali bi sve to napamet znati u ovim vasim godinama!!
@radanaradakovic
@radanaradakovic 10 ай бұрын
Lijepo ste sve objasnili doktore, radila sam vec više puta MR ali 1,5 i do sada sam svaki put uspjela napraviti do kraja snimanje. Sada trebam napraviti 3T mozga ali epilepticke napade imam stalno i u snu i kad sam budna. Sve mi izaziva napad i pulsiranje svjetla, buka neznam kako da to suzbijemo a antiepileptike stalno pijem.
@gabrijelavrdoljak8363
@gabrijelavrdoljak8363 4 жыл бұрын
Hvala!!!
@draganamilosavljevic536
@draganamilosavljevic536 5 ай бұрын
Ja trebam da uradim NMR / L-S imam fobiju od tog prostora.. ne znam sta je najbolje da radim i kako da se snimim ? Da li je to skroz zatvoreno ili je bar glava van tog unutrasnheg prostora ?
@vasilijepejicic2864
@vasilijepejicic2864 5 жыл бұрын
Magnetna rezonanca i njeno magnetno polje koje nema posljedica za snimanje ljudskih organa, i najbolji je uredjaj za snimanje glave i ostalih organa...
@posmatracanonimni_com
@posmatracanonimni_com 4 жыл бұрын
A pankreas naprimer ( hronicni pankreatitis)?
@gabrijelavrdoljak8363
@gabrijelavrdoljak8363 4 жыл бұрын
Ja cu to trabat radit
@posmatracanonimni_com
@posmatracanonimni_com 4 жыл бұрын
A sta cemo sa hronicnim.pankreatitisom doktore? CT ili MR (MRCP)? Neki kazu da CT bolje vidi kalcifikate od MR
@sabinasmajic7090
@sabinasmajic7090 3 ай бұрын
Ja sam se jako bojala pregleda. Kad sam uvucena u apaeat iznenadila sam se kako je udobno i da zvukovi nisu tako strasni kao sto se prica. Oci su mi ble zatvorene i pregled mi je jako brzo prosao. Mislim da sam mogla satima tu biti a prije snimanja sam crkavala od straha jer sam slusala razne komentare. Ljudi ne bojte se. To nije zatvoren prostor, osvjetljen je i jako prozracan i ugodan.
Magnetna rezonanca - kako izgleda pregled
8:09
Ars Medica Beograd
Рет қаралды 257 М.
Putevi zdravlja: Sve o prehrani, profesiji, osobinama po krvnim grupama - 10.03.2024.
27:28
BHRT - Radiotelevizija Bosne i Hercegovine
Рет қаралды 25 М.
Самый Молодой Актёр Без Оскара 😂
00:13
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 4,6 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 57 МЛН
SKENER I MAGNETNA REZONANCA // Dr Bojan Banko - radiolog
20:06
RTS Ordinacija - Zvanični kanal
Рет қаралды 23 М.
JUTARNJI PROGRAM - Strah od magnetne rezonance
4:34
RTS Beogradska hronika Jutarnji program
Рет қаралды 38 М.
Magnetska rezonanca
0:17
Poliklinika Medikol
Рет қаралды 1,6 М.
Knee MRI
0:34
Imaging Intern
Рет қаралды 1,6 МЛН
Magnetna rezonanca
3:05
Euromedik Beograd
Рет қаралды 136 М.
Gonstead kiropraktika - magnetna rezonanca ili rendgen?
4:31
Gonstead kiropraktika
Рет қаралды 5 М.