Żmija zygzakowata w Szumilesie

  Рет қаралды 56,655

W Szumilesie

W Szumilesie

4 жыл бұрын

Żmija zygzakowata zawitał nie pierwszy raz w naszym ogrodzie. Pomimo że to jedyny w Polsce gatunek jadowitego węża to nie należy go zabijać, ale warto go unikać

Пікірлер: 237
@jfmo
@jfmo 4 жыл бұрын
U mnie w szklarni się zadomowily jaszczurki zwinki. To jest radość patrzeć co one tam wyprawiaja :-) nagram kiedyś o nich serial przyrodniczy :-)
@bogdantryt4758
@bogdantryt4758 4 жыл бұрын
Moją córkę 8 lat ugryzła żmija. Dwa tygodnie cała noga fioletowa , miała surowice podaną. Od tej pory mam dużego psa, kota , jeża , raz w tygodniu koszenie całej działki
@magdamarkiewicz8191
@magdamarkiewicz8191 4 жыл бұрын
Mnie już tam by dawno nie było 😂😂😂 dobrze, że ją wyniosłeś ze względu na dziewczynki
@polishalien6971
@polishalien6971 3 жыл бұрын
Tymczasem ja w wieku 8 lat łapałem żmije w gołą rękę...
@marektucholski6399
@marektucholski6399 4 жыл бұрын
Ze żmijami wychowywałem się od dziecka. Mają różne kolory, od czerwieni po czerń, przy tym posiadają zwykle jakieś wzory na skórze którą zrzucają w miarę jak rosną. Ta którą pokazałeś wygląda na ciężarną i w związku z tym może być agresywna. Mieszkałem blisko lasu i każdego roku wiele ich widziałem i poznałem nieco ich zachowanie. Nie jest prawdą, że zwykle uciekają albo ostrzegają. Czasami do końca siedzą cicho zwinięte w liściach lub trawie. Kiedy zwijają się w sprężynę z głową na wierzchu to znaczy, że szykują się do ataku. Potrafią "skoczyć" na metr w dal lub w górę kiedy atakują. Znałem ludzi, którzy byli ukąszeni i wiem, że nie skończyło się na konsultacji z lekarzem tylko na akcji pogotowia i utracie przytomności. Żmija zygzakowata może być groźna. To fakt, że nie zawsze wstrzyknie jad, ale to generalnie loteria. Pytanie też kiedy jad ostatnio zużyła. Jeśli nie dawno to ma go mało "w magazynie" jeśli minęło trochę czasu to już jest poważna sprawa. Mój pies, który został ukąszony ledwie się uratował. Jako ciekawostkę podam, że bociany lubią żmije jeść. Polują na nie w taki sposób, że uderzają dziobem w głowę. Zwykle to wystarczy aby zabić, ale kiedyś taki bocian tylko ogłuszył żmiję i w konsekwencji został ukąszony przed jej konsumpcją co skończyło się jego śmiercią. Mógłbym wiele takich historii opisać. Sam jako dziecko 10/11 lat poszedłem na grzyby w młodnik na maślaki. Gęsty młody las sosnowy krył w sobie masę tych pysznych grzybów, jednak okazało się, że w pobliżu jest żmija, usłyszałem syk, ale nie miałem pojęcia skąd. Wydawało się, że z każdej strony słyszę. Wyszło na to, że stanąłem po środku jakiegoś ich zgrupowania bo w którą stronę się nie obróciłem to albo jakieś widziałem, albo słyszałem syczenie i szelest w ściółce. Było ich co najmniej kilkanaście. Nie życzę nikomu takiej historii w tym wieku. Nie wiedziałem jak bezpiecznie wyjść, Wtedy też zobaczyłem największą jaką w życiu widziałem. Miała grubość mojej ręki wtedy i co najmniej 120-130 cm. Jak na polskie warunki to był gigant. Kiedy już udało mi się wyjść szczęśliwie z tego lasku wracając przez duży las sosnowy zobaczyłem wielkiego prawdziwka. Mimo stresu skusiłem się i chciałem go zabrać. Ukucnąłem aby ściąć grzyba i zgadnijcie co było pod kapeluszem owinięte wokół ogona prawdziwka. Oczywiście żmija. Miała brązowy kolor i była najwyraźniej wściekła bo jak tylko odsunąłem się szybko wystraszony zaczęła pełznąć w moja stronę. Tego było już za wiele. Od tamtej pory nie jestem już dla tych gadów tak szarmancki jak można było to obejrzeć na filmiku. Generalnie wolę unikać, ale nigdy nie będę ich tolerował na swoim terenie. Chcę się czuć swobodnie i bezpiecznie. Co innego inne zwierzęta. Proponuję udomowić bociana :)
@tomekterravita.5411
@tomekterravita.5411 4 жыл бұрын
🙋💪
@grzegorzw2779
@grzegorzw2779 4 жыл бұрын
👍
@Pustynna_Burza
@Pustynna_Burza 3 жыл бұрын
Opowiesz więcej takich historii? Ja poluje u siebie na żmije kilka lat i nic
@jasko9496
@jasko9496 2 жыл бұрын
Priv
@katarzynapaliwoda875
@katarzynapaliwoda875 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Tak należy traktować przyrodę... Żyjemy obok siebie a nie ludzie kosztem zwierząt.
@duch_lasu
@duch_lasu 4 жыл бұрын
Wielki szacunek za to że żmija przeżyła.Jeśli występują w okolicy trzeba po prostu na nie uważać. Dzieci powinny unikać bosych spacerów po działce i okolicy . Dużo chodzę po lesie i czasami spotykam żmije .Zawsze chodzę w wysokich butach i wiem że nic nie jest w stanie mi zrobić.Mimo to po takim spotkaniu zawsze odczuwam jakiś pierwotny lęk. Podoba mi się Pana podejście NIE ZABIJAĆ A SZANOWAĆ I RESPEKTOWAĆ. Daję suba i zapraszam do mnie.
@Sallrada
@Sallrada 4 жыл бұрын
MEGA PROPSY za podejście! Fajnie że wrzuciłeś taki film!. Szkoda, że mnóstwo ludzi szczególnie na wsiach od razu bierze szpadel i unicestwia każdego egzotycznego zwierza. Edukacja i jeszcze raz edukacja! Super! Pozdrawiam serdecznie!
@galgulator
@galgulator 4 жыл бұрын
Mieszkam pod lasem na Kaszubach i mamy żmije, jaszczurki, w tym padalce. Nigdy nie zabijaliśmy, zawsze wynosiliśmy do lasu. Jakieś dwa tygodnie temu przeżyłam chwile grozy, bo mu 3 letni synek znalazł żmiję (małą ok 20 cm) i przyniósł mi ją na stół przed domem! Jakimś cudem nie został ugryziony. Złapaliśmy żmijkę do słoika, żeby dobrze obejrzeć, była rdzawa, miała zygzak i pionowe źrenice, więc na 100% żmija, bo tylko ona z polskich węży ma pionowe źrenice. Wypuściliśmy zwierzę to lasu.
@bogumiastepien1627
@bogumiastepien1627 4 жыл бұрын
U nas w ogrodzie zadomowiła się łasica. Ucieszyłam się, że przegoni krety i nornice. Jednak okazała się bardziej wyrafinowana i zachodzi do sąsiada na młode gołębie. 😃 Przynosi je do nas, żeby spokojnie konsumować. No i krety i nornice nadal mamy. 😃 Świat jest pełen obfitości i zależności. Człowiek jest jedyną istotą, która zamiast poznać do końca jak przyroda działa, niszczy, kropi chemikaliami i zabija. A powinien szanować i nie przeszkadzać. Brawo za Twoją postawę! Mam nadzieję, że dużo osób zmieni swoje podejście po Twoim filmie albo chociaż się zastanowi przez chwilę zamiast ruszyć z dzidą na "zwierza".
@peterdejoong
@peterdejoong 4 жыл бұрын
Szacun Grzegorzu za Twoje podejście do dzikiej fauny i flory.👍👌. Mfg ❌❌❌🇳🇱🛥️⚓🚲✌️♻️
@monikam3598
@monikam3598 4 жыл бұрын
Bardzo madre I rozsadne podejscie do natury pieknie tam u Was pozdrowienia dla rodzinki
@Oleczczka
@Oleczczka 4 жыл бұрын
Zoofilem 🤣🤣🤣 rozbawiłeś mnie ❤ Brawo, nie walczmy, żyjmy i dajmy żyć :)
@fazabb
@fazabb 4 жыл бұрын
W Finlandii sprzedają tabletki pod nazwą "Kyypakkaus". Są to trzy tabletki z dużą dawką hydrokortyzonu. Środek ten ma zapobiec reakcji alergicznej po ukąszeniu żmii, osy, szerszeni itd. Dziecku daje się jedną podrostkowi 2 a dorosłemu 3 tabletki. Mają je na podorędziu wszystkie przedszkolanki które spędzają z dziećmi mnóstwo czasu w lesie i wiele osób mieszkających albo spędzających czas w lesie. Potrafią uratować życie.
@Gamingpro-rn3ys
@Gamingpro-rn3ys 3 жыл бұрын
Bezpieczeństwo dzieci i nasze jest ważne 💕
@SuperDaniela214
@SuperDaniela214 4 жыл бұрын
Bravo,Grzesiu...masz zdrowe i mądre myslenie,miałam u siebie zaskronca,ale chyba koty go wypłoszyły ,Pozdrawiam :)
@domatordziakowiec6797
@domatordziakowiec6797 4 жыл бұрын
Wszystkie gady są w Polsce chronione . U mnie na działce ROD gniewosz się pojawił ale że to nie jadowite stworzenie to go zostawiłem w spokoju bo żmijkę to chyba bym gdzieś do lasu wywiózł. W zimę to nawet na tej dzialeczce gronostaja widzialem. Obcowanie z przyrodą jest super. Pozdrowionka
@magdamarkiewicz8191
@magdamarkiewicz8191 4 жыл бұрын
Może na wszelki wypadek pokaż dziewczynkom zdjęcie i wytłumacz, żeby w razie czego uciekały bo to niebezpieczne.
@andrzej9057
@andrzej9057 4 жыл бұрын
Jak się budowałem też "przychodziły", ale teraz jedynym szkodnikiem w ogrodzie jest moje dziecko. Żadna żmija się nie odważy wejść na mój poligon dziecięcy.
@arturdomagaa5477
@arturdomagaa5477 4 жыл бұрын
a ja z trochę innej beczki: na działce parę lat temu zadomowiła się KUNA. Przepiękne zwierze. Co roku ma młode. Parę miotów widziałem jak wchodziły za matką po pionowej płaskiej ścianie. A teraz skutki jej zamieszkania dla środowiska: zlikwidowała wszystkie wiewiórki, krety, zaskrońce, węże. Ostatnio zauważyłem parę jaszczurek obok winorośli. Aż im współczułem. Nie wiedzą że są pożywieniem dla super drapieżnika. Mnie tam z kuną dobrze. Lubię ją.
@TeresaFurgal
@TeresaFurgal 4 жыл бұрын
Szkoda, że nie ślimaki ☺
@joannarozmiarek1994
@joannarozmiarek1994 4 жыл бұрын
Dziękuję, że Jej Pan nie zabił! Dziękuję za piękne podejście do przyrody!😍
@grazynah6794
@grazynah6794 2 жыл бұрын
,,, wspaniale że ocaliłeś tą piękną istotę , proponuję abyś zadbał o jeże u siebie poprawi się symbioza .
@WSzumilesie
@WSzumilesie 2 жыл бұрын
Niestety jeża jeszcze nigdy u siebie nie widziałem, chociaż warunki do bytowania mają u mnie dobre
@gosiapilipionek5710
@gosiapilipionek5710 4 жыл бұрын
Bardzo mądrze mówisz. W przyrodzie musi być symbioza.
@halinajerzyk7190
@halinajerzyk7190 4 жыл бұрын
W kompoście widziałam padalce, w starym sianie mieszkaja kuny, pod korzeniami wielkiego wiązu gościły zaskrońce, zdarzają się dość czesto jeże. Małą żmijkę widziałam ok pół km od mojej posesji, przy bliższym sąsiedztwie lasu.
@monikakoataj5540
@monikakoataj5540 4 жыл бұрын
Witam serdecznie od niedawna oglądam pana filmiki , są świetne i oby tak dalej. Piękne prowadzicie życie. U mnie w ogrodzie tez żyje kilka zwierząt, jeże, jaszczurki zwinki i padalce, dużo ptaków i owadów. Ten sam jeż przychodzi co roku i podjada karmę naszego kota , która stoi w ogrodzie. Dlatego u mnie nie ma ślimaków bo on je wszystkie zjada. Pozdrawiam
@gc4978
@gc4978 4 жыл бұрын
Jako dziecko mieszkałam wiele lat w Bieszczadach. Codziennie spotykaliśmy kilka żmij. Czy to na polu czy na drodze polnej czy leśnej. Bawiliśmy się w dziczy. Wiedzieliśmy, że trzeba uważać ale nikt nie panikował. Nigdy nie słyszałam aby kogoś ukąsała. Raz konia. Znajomy opowiadał, że ok.Rajczy zwozili siano, jedna ukąsiła człowieka w szyję kiedy zrzucał siano /siedziała w sianie/. Kąsa tylko kiedy czuje sie zagrożona. Pies zawsze alarmował; szczekał ale nie podchodził. Żmija zygzakowata wystepuje też w innych kolorach. Lubią tereny w pobliżu wody, nasłonecznione, na skraju lasu, chronią się wśród stosów gałęzi lub kamieni. Bardzo dobra postawa, że nie morduje Pan.
@mioszeer6030
@mioszeer6030 4 жыл бұрын
Na łakach też można spotkać?
@gc4978
@gc4978 4 жыл бұрын
@@mioszeer6030 Na łąkach ale na skraju lasu. Lubią sterty gałązi, chaszcze, gdzie się mogą schować. W wysokiej trawie nie. Siano było przy lesie, więc sie tam schowała. Czasem widziałam, jak się wylegują w dołkach np; po racicach krów. Teraz praktycznie wszędzie można spotkać, nawet na terenach, gdzie nie występowały. Trzeba patrzeć idąc ścieżkami leśnymi nasłonecznionymi . W ogrodach kiedy mamy skalniaki, też trzeba okiem czasem rzucić. W rejonach podgórskich BB kiedyś zawędrowała na podwórko z kurami. Ale spokojnie; dzieci uczulić, albo zanim się przyzwyczają ; niech chodzą w gumowcach. Żmije schodzą zawsze z drogi, same nie atakują, chyba, że są nadepnięte, atak, to ich obrona.
@mioszeer6030
@mioszeer6030 4 жыл бұрын
@@gc4978 dzięki za odpowiedź bede kosił łąki i zbierał siano to bede uważał
@joannabujakiewicz6973
@joannabujakiewicz6973 4 жыл бұрын
Piekna🔥 podziekowala za filmik bardzo na zywo nigdy nie widzialam😋pozdrowki NL
@Niko88Miro
@Niko88Miro 4 жыл бұрын
Dobry przykład panowania nad emocjami, najpierw pomyśleć, pózniej działać. Szacun i pozdrawiam.
@osiemdymajsie2542
@osiemdymajsie2542 4 жыл бұрын
Ja mam kotki, to nornic zmykają, gdzie pieprz rośnie 😂😂🤣🤣, co do żmiji, to bym się bała, podziwiam odwagi, musicie kotka i pieska mieć, bo dzieci bawią się wszędzie to normalne, pozdrawiam serdecznie i miłej pracy w ogrodzie 🍒🌷🥀🍓
@LesneLudki
@LesneLudki 4 жыл бұрын
U nas sprawdziło się ułożenie kilku stosików ze starych gałęzi. Kryją się tam, nie wychodzą za bardzo poza ich teren 🙂 także mamy na obrzeżach działki poukładane stare pruchniejące pnie, gałązki itp.
@arekk.7861
@arekk.7861 4 жыл бұрын
I dlatego Ciebie podziwiam. Jestem za przyrodą i naturalnym środowisku. Dobrze robisz .Dobrze że nie jesteś tym zoofilem 🤣🤣
@rawa5457
@rawa5457 4 жыл бұрын
Nic dodać, Panie. Wszystkoś Pan najważniejsze już opowiedział o gadzinie. :):):) Mam zaskrońce na działce, z węży, nieszkodliwe a pożyteczne. Żmii nie zaobserwowałem. Dobrze chronią od dziabnięcia gumiaczki. Prawdopodobne jest spotkać ją na działce rano, kiedy jest trochę odrętwiała. Przebieżka po działce w glanach z przytupem i się "panna" natychmiast ewakuuje do lasu. Jak są żmije to może się zdarzyć odmiana jednolicie ubarwiona i zygzak nie jest widoczny, mogą być w kolorze miedzi lub całkiem czarne. Jeż ją zeżre jak ją znajdzie. Pozdrawiam:)
@jolaszalona9158
@jolaszalona9158 4 жыл бұрын
Krótko i na temat :)
@marekp-cz4055
@marekp-cz4055 4 жыл бұрын
Żmija zygzakowata należy do gatunku chronionego. Pozdr.
@ariniob5676
@ariniob5676 4 жыл бұрын
ja miałem problem z tymi ślimakami bez muszli i z nornicami , znalazłem na drodze Jeża przeniosłem go do ogrodu i mam spokój , jak by nie patrząc musimy żyć w zgodzie z naturą Pozdrawiam
@Yeti.R
@Yeti.R 4 жыл бұрын
Ślimaki bez muszli to są "bezdomne ślimaki" 😁
@michapolak787
@michapolak787 4 жыл бұрын
Ostatni śmiertelny wypadek po ukąszeniu miał miejsce wiele lat temu nie mniej jednak osoby starsze i dzieci powinni uważać bardziej.
@ogrodowaogrodowa3556
@ogrodowaogrodowa3556 4 жыл бұрын
MAŁE ZWIERZĘTA TEZ psiaki kociaki
@dominikadamczak2034
@dominikadamczak2034 4 жыл бұрын
Jaka ładna 👍👍👍💚💚💚
@siedliskowelove6708
@siedliskowelove6708 4 жыл бұрын
Na żmije trzeba uważać mojego brata ukąsiła i nie miał miłych wspomnień😏 najpierw surowica potem 3 tyg na antybiotyku... ból okropny. TRZEBA uważać na dzieci, bo jak się niechcący nadepnie to może podziękować ukąszeniem, a nie w każdym szpitalu surowica
@polishalien6971
@polishalien6971 4 жыл бұрын
Ja tam je łapie
@ohmylove
@ohmylove 4 жыл бұрын
Przestać walczyć ze wszystkim co nas otacza. Otóż to ❤️
@piotrbeczek9855
@piotrbeczek9855 4 жыл бұрын
prawda
@grzegorzcienkiera6252
@grzegorzcienkiera6252 4 жыл бұрын
Trzeba to nieustanie powtarzać.
@aleksandrarudzinska1817
@aleksandrarudzinska1817 4 жыл бұрын
U nas zdarzają się zaskrońce, ale my je tylko podziwiamy, no chyba że wejdą do domu to je wynosimy normalnie rękami :)
@JarekC250
@JarekC250 4 жыл бұрын
Powiedziałeś wszystko co ja bym powiedział😁.Dodam tylko,ze wróci bo lubi takie miejsca,jest chroniona.UWAGA ŻMIJA ZYGZAKOWATA JEST RÓŻNIE UBARWIONA I NIE ZAWSZE WIDAĆ TEN ZYGZAK.Ta twoja była pięknie widoczna😁👍👍
@annagawrych-mally7403
@annagawrych-mally7403 4 жыл бұрын
Mam nadzieje ze jednak nie spotkam sie z taka niespodzianka w swoim ogrodku . Podziwiam za spkoj opanowanie i odwage , pozsdrawiam
@beatasuchwako6918
@beatasuchwako6918 4 жыл бұрын
Witaj A ja mam dudka w swym ogrodzie, ale bardzo strachliwy bardzo piekny jest A i meszki nie mam już bo nie pryskam nic zostawiam naturze. Pozdrawiam serdecznie. To co dasz naturze to ona się tobie odwdzięczy.
@joannasz2652
@joannasz2652 2 жыл бұрын
Bardzo mądre podejscie:)
@mykodemgrzybodem
@mykodemgrzybodem 4 жыл бұрын
Cudna :)
@ogrodnikozdobny-topiarius5233
@ogrodnikozdobny-topiarius5233 4 жыл бұрын
Ładny okaz 😊
@ewap6774
@ewap6774 Жыл бұрын
Ja mam fobie na dżdżownice, a żmije to dla mnie znak, że czas uciekać z tego miejsca. Już bym sprzedała tą działkę i szukała miejsca, gdzie takie gady nie występują. Zestrachana widzka Pana pozdrawia.😊
@lordbaren6737
@lordbaren6737 4 жыл бұрын
DORODNA POZDRAWIAM
@gosiawu2825
@gosiawu2825 4 жыл бұрын
👍👍👍😊
@przemysawimaaegzotyka.6512
@przemysawimaaegzotyka.6512 4 жыл бұрын
Amen😀😀👋👋
@agataczerwien490
@agataczerwien490 4 жыл бұрын
Żmij nie widziałam w moim ogrodzie ale miałam w domu 1,5 metrowego zaskrońca ,wszedł przez otwarty balkon i schowal się za drzwiami w kuchni ☺
@staryrus
@staryrus 2 жыл бұрын
Zawał na miejscu 😟
@julapar9893
@julapar9893 4 жыл бұрын
Pamiętaj, że trzeba sprawdzić w najbliższym szpitalu, przychodni czy SORze, że mają anatoksynę przeciw jadowi żmii. Tak dla świętego spokoju i pewności. W tym roku słychać o ukąszeniach przez żmiję, ale wiadomo, że to rzadkość i nie w każdym miejscu jest lek. Pozdrawiam serdecznie.
@polishalien6971
@polishalien6971 4 жыл бұрын
Ale żadno nie skąńczyło się śmiercią
@paweirlandia6339
@paweirlandia6339 4 жыл бұрын
Łapka pozdrawiam
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 4 жыл бұрын
Za to u mnie na podwórku zaskrońce szaleją (podmokłe okolice Radzymina pod wawą), co roku mam gniazda, młode lubią wygrzewać się u mnie na tarasie ... 🙂, najczęściej je wynoszę za ogrodzenie do lasu, czasem same się zwijają. 😁
@lukaszkub1965
@lukaszkub1965 4 жыл бұрын
Sprawdź ASPIVENIN na ukąszenia, kleszcz i nie tylko... ja uważam że to urządzenie ma sens. Po wyrwaniu kleszcza dopasowujesz końcówkę i odsysasz z miejsca ukąszenia to co organizm próbuje zwalczyć sam, a co do mszycy to na porzeczce widziałem zawijające się liście kilka dni wcześniej myślalem że ją popryskam ale dziś po przejściu zobaczyłem biedronkę;) naszą POLSKĄ patryiotyczną!!! Siedziała i działała na listkach mojego zaatakowanego krzewu;) natura robi swoje🤗 szkoda że nie ma dziupli dla biedronek🤣😂 no śliczna i nie żadna chińska👌
@DnBfun1
@DnBfun1 3 жыл бұрын
Dodałem Cię ostatnio jak oglądałem o włókninie na moją grupę Dzicy Ogrodnicy na fb. Nam nadzieję, że ta moja banda mniej lub bardziej dzika Cię ogląda.
@kaczygaj3920
@kaczygaj3920 4 жыл бұрын
W zeszlym roku żmija zaatakowała mojego kota... Zginęła s sykiem w paszczy kocura, głowę jej odgryzł ale jemu też się oberwało i dwa tygodnie był chory... Kiedyś było u mnie dużo kretów, nornic i jaszczurek itd ale dzieci chciały miłego kotka i teraz kot rządzi podwórkiem. Co najlepsze jeże mają pozwolenie na pobyt ;)
@maxr4855
@maxr4855 2 жыл бұрын
🤠
@gonialaloba
@gonialaloba 3 жыл бұрын
❄️ śnieżynka dla zasięgów 😉
@monaliza121
@monaliza121 4 жыл бұрын
Mądry z ciebie jest człowiek
@ewelinabeczek958
@ewelinabeczek958 4 жыл бұрын
Super, że darowałeś jej życie. My dziś na spacerze zaobserwowaliśmy trzy młode zaskrońce :)
@aniko_pl
@aniko_pl 4 жыл бұрын
Piękna bestyjka
@rafabass4216
@rafabass4216 4 жыл бұрын
ja u siebie na działce zainstalowałem jeże - o psy się boję, bo one wszędzie pyski wsadzą.
@dajmos6969
@dajmos6969 4 жыл бұрын
Jak się instaluje jeże?
@LucynaSpes
@LucynaSpes 4 жыл бұрын
@@dajmos6969 Dokładnie, jak? Też je chcę:))
@roberttata8104
@roberttata8104 4 жыл бұрын
Instalator się znalazł... 😊
@rafabass4216
@rafabass4216 4 жыл бұрын
Bo "hodowca" to za duże słowo tutaj :D
@kubaadv6266
@kubaadv6266 4 жыл бұрын
@@dajmos6969 Można zrobić albo kupić budkę dla jeża - co może zachęcić go do dłuższego pobytu 🙂
@dagger9845
@dagger9845 4 жыл бұрын
Witam jaka kamera nagrywasz z jakim obiektywem bo filmy wychodza nawet nawet
@piotrbec4867
@piotrbec4867 4 жыл бұрын
Jestem przekonany, że niestety 9/10 osób potraktowałoby żmije szpadlem. Mądrze prawisz, bardzo pożyteczne zwierze, szczególnie dla ogrodników
@polishalien6971
@polishalien6971 4 жыл бұрын
Są tutaj jednak normalni ludzie
@szymonsliwka8231
@szymonsliwka8231 4 жыл бұрын
U mnie na gospodarstwie jest ich dużo, wszystkie odmiany - czarne, rudawki i te brązowe. Nie robię im krzywdy bo mam poglądy podobne do twoich. A co do rosnącej populacji lisa to jest to wynik rozrzucania po lasach szczepionek na wściekliznę - taka ciekawostka ;)
@jaceknorbertwoszek8769
@jaceknorbertwoszek8769 4 жыл бұрын
Dlaczego akurat szczpionki maja na to wpływ.
@szymonsliwka8231
@szymonsliwka8231 4 жыл бұрын
@@jaceknorbertwoszek8769 bo dzięki nim znacząco zmalała śmiertelność wśród lisów
@jaceknorbertwoszek8769
@jaceknorbertwoszek8769 4 жыл бұрын
@@szymonsliwka8231 Ok ale przeciez zrzucano trucizny na lisy
@szymonsliwka8231
@szymonsliwka8231 4 жыл бұрын
@@jaceknorbertwoszek8769 Pierwsze słyszę, może ktoś zobaczył jak są zrzucane szczepionki dla lisów i nie wiedział co to więc pomyślał, ze to trutka. Nawet jakby ktoś wpadł na tak głupi pomysł żeby truć lisy to przecież musiałby sie liczyć z tym, że inne zwierzęta też mogą to zjeść, no chyba że ktoś by robił to nielegalnie.
@Enter_World
@Enter_World 4 жыл бұрын
Dudek poluje również na pędraki :)
@helenaberg3828
@helenaberg3828 4 жыл бұрын
Pozdrawiam
@magicmission7231
@magicmission7231 4 жыл бұрын
U mnie tez sa dwa tygodnie temu mialem spotkanie 😄
@keypax6773
@keypax6773 4 жыл бұрын
W Polsce występuje zaskroniec zwyczajny a jeśli chodzi o zaskrońca rybołowa to potwierdzono tylko 1 przypadek zaobserwowania tego weza, ale mógł zostać np. wypuszczony przez kogos.
@Merol-bb6ex
@Merol-bb6ex 4 жыл бұрын
U mnie swego czasu dużo zaskrońców było i w tym czasie mały problem z myszami miałem.
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 4 жыл бұрын
Dzis na dzialce widzialam2wiweiorki dzuza ruda i mala szarobrazowa i cudnego jeza
@czesaw5430
@czesaw5430 4 жыл бұрын
W swoim kompostowniku znalazłem póki co dwa padalce i jaszczurki, a że robiłem przeprowadzkę kompostu to zrobiłem ją razem z nimi. W nowym miejscu chyba się zaaklimatyzowały mimo krzyków moich kobiet. Żona ma teraz wymówkę od roboty i nie zbliży się nawet do pryzmy... hy hy
@Arachne88
@Arachne88 4 жыл бұрын
Ja miałem kiedyś sen,że szedłem jakąś trawiastą plażą przekładaną piaskiem i było pełno węży,i mnie kąsiły a ja spier....tak mi się przypomniało 🤣
@roberttata8104
@roberttata8104 4 жыл бұрын
To będziesz bogaty! 😊
@Limak87
@Limak87 4 жыл бұрын
Hej powiedz mi czy mieliście u siebie Turkucia podjadka ? wiesz może jak zabezpieczyć skrzynie aby go uniknąć? jestem na etapie przenoszenia szklarni przez tego osobnika, i chce zrobić skrzynie tylko pytanie czy to ma sens ;/
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Mamy turkucie ale nie walczymy z nimi. Zjadają je krety albo dudki
@Limak87
@Limak87 4 жыл бұрын
@@WSzumilesie u mnie niszczą całe warzywa :( wchodzą do skrzyń ?
@ewamalik1103
@ewamalik1103 4 жыл бұрын
W naszych rejonach (południowa Wielkopolska) żmij nie ma, najczęściej w ogrodzie spotykam jaszczurki wygrzewające się na kamieniach😀 A co do ingerencji człowieka w ekosystem... to polecam zapoznanie się z historią, wcale nie tak odległą (lata pięćdziesiąte XX wieku), jak wielki wódz Chin wytoczył walkę z "wrogiem narodu", czyli z wróblami...
@modyarmix5193
@modyarmix5193 4 жыл бұрын
Walki z wróblami skończyła się głodem dla narodu i śmiercią ludzi
@mariuszrl1143
@mariuszrl1143 4 жыл бұрын
U mich znajomych w okolicach gór stołowych, żmije też się pojawiły. W zeszłym tygodniu ukąsiła ich psa ... pies wylądował na ,,terapi antybiotykowej,, 😳
@nafi74
@nafi74 4 жыл бұрын
My jeszcze nie mieliśmy, ale mieszkamy krótko w domu z ogrodem...ale podpisuje się pod Twoimi słowami. W razie czego jednak zabezpieczamy ogrodzenie drobna siatka, za chwile pojawi się pies i myśle, ze kot również 😉 Mam nadzieje, ze to w czymś pomoże, o ile w ogóle chciałyby się u nas pojawić 😉
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Siatka moim zdaniem nic nie da. Prędzej zwierzęta ale tylko do alarmowania
@nafi74
@nafi74 4 жыл бұрын
W Szumilesie My również nie mamy przekonania czy coś da... tyle, ze u nas właściwie tylko z jednej strony jest jakieś większe prawdopodobieństwo, ze coś przypelznie 😉 Myśle, ze to bardziej dla mojego spokoju 😉 Zobaczymy... 😉
@boubblecat7629
@boubblecat7629 4 жыл бұрын
UWAGA ❕ Żmija jako jedyny wąż u nas ma PIONOWE źrenice, wszystkie inne mają okrągłe. Żmija ma też taką sercowata głowę. Padalec wysuwa język otwierając pysk, żmija nie musi otwierać. Żmije wychodzą się wygrzac z rana (są zmiennocieplne i idą potem polować) i później wieczorem(nocą także udają się na polowanie). Takie różnice dla odróżnienia żmiji od innych węży. Info z książki Adama Wajraka.
@juliankurcz3146
@juliankurcz3146 3 жыл бұрын
Źrenica szczelinowa ustawiona pionowo, gdy gad leży. Jedyny gad w Polsce z takim kształtem źrenicy. U czarnej żmii trudniej dostrzec kształt źrenicy. Trzymałem ja za szyję tuż przy głowie i wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to żmija. Pozostałe, czyli zaskrońce, eskulapa, gniewosz mają źrenice okrągłe. W Bieszczadach spotkasz wszystkie te gady. Dla mniej obeznanych dodam, że żmija porusza się dużo wolniej od innych gadów w/w. Żmija potrafi wyskoczyć w górę, gdy jest zwinięta kłąb (doświadczyłem tego osobiście) i zaatakuje, gdy jest nadepnięta lub blisko postawimy nogę, czy też przysuniemy rękę. Często też wyleguje się pod nagrzanymi szynami kolejki (nie siadać na szynach kolejowych) i innym żelastwem, na kamieniach, pagóreczkach (byłe kretowiska), także na pniakach po ściętych drzewach (na słońcu), na powalonych i nasłonecznionych drzewach itd. Żmija zygzakowata jest bardzo podobna do gniewosza plamistego i trzeba umieć dostrzec różnice (grzbiet żmii jest jakby ciągła wstęga z poszarpanymi zygzakowato brzegami, ale bywa też całkowicie czarna (rzadkość). Spotkałem też srebrnoszare, ale podobno jest więcej kolorów , u gniewosza występują plamy na całym ciele. Gniewosz ma plamy na całym ciele. Zaskroniec zwyczajny(plamy białe lub żółte) po obu stronach głowy. Spotkałem okazy mierzące ponad 130 cm. Zaskroniec jest szybki, zwinny. Zaskroniec rybołów może nie mieć tych plam (gdy jest starszy). Słusznie pan napisał o kształcie głowy żmii, ale raczej ważniejsza jest źrenica. Jest jeszcze wąż eskulapa, ale bardzo rzadko można go spotkać. Opisałem zwłaszcza to co sam zaobserwowałem.
@emeryt2023
@emeryt2023 2 жыл бұрын
Ja do żmjki spotkanej na działce powiedziałem żartobliwie i na serio, że nie będę jej przeszkadzał ale i powiedziałem by oma mi i mojej rodzinie przebywającej na działce też nie zagrażała. Myślę, że zrozumiała bo więcej jej nie widziałem i nie widzę.
@tomaszpotocki7250
@tomaszpotocki7250 4 жыл бұрын
U mnie są zaskrońce mniej więcej od 5 lat. Powiem tak- kiedyś było dużo żab, teraz prawie nie ma, jest od cholery owadów, trochę ważki ratują sytuacje. Kiedyś były krety, teraz jest od groma turkuciów. Jak żyć 😰 Pozdrawiam 👋
@martaoles
@martaoles 4 жыл бұрын
Witam, mogę prosić o update/performance oczyszczalni ścieków?, krótki filmik
@panmis89
@panmis89 4 жыл бұрын
Chyba nie za bardzo się da... bo nie ma co przerabiać.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Na razie to oczyszczalnia nie pracuje, bo nie ma ścieków
@danielstypulkowski
@danielstypulkowski 4 жыл бұрын
Witam.Za Pana przykładem zbudowałem domek dla murarki ale minęło już sporo czasu i jeszcze nic zamieszkało. A jak u Pana już coś mieszka? Pozdrawiam.
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
U mnie też nic nie ma. Jeśli w tym roku nie znajdą się chętni na domek to na przyszły trzeba kupić kokony i na wiosnę położyć koło domków
@olakostuch3372
@olakostuch3372 4 жыл бұрын
Ja żmiję widziałam na szczęście tylko raz w moim życiu i to w lesie. Ma szczęście bo boję się węży choć gdyby taka się pojawiła to też jestem za tym żeby eksmitować A nie zabijać. Za to chętnie zaprosze do siebie znienawidzonego kreta żeby zmniejszył mi populację Turkuci i pędraków chrabąszczy majowych które nas nawiedzają wieczorami. Jestem tego samego zdania że przyroda sama się gratuluję i nam pomoże gdy jej na to pozwolimy. Pozdrawiam i trzymam kciuki żeby jak koleżanka przestanie być obrażona to niech wpada w odwiedziny tylko wtedy gdy nikogo na ogrodzie nie ma i trzyma gryzonie zdala od was
@Milson44
@Milson44 4 жыл бұрын
Włóż kawałek mięsa/skóry/ryby w miejsce daleko od grządek warzywnych i innych potrzebnych dla ciebie roślin, zaraz pojawia się pedraki, które krety uwielbiają ;)
@wiolettalangier374
@wiolettalangier374 4 жыл бұрын
12.46 Ha, ha od zoologa do zoofila to daleka droga :)
@dorotakowalska1000
@dorotakowalska1000 4 жыл бұрын
Musicie uważać zmija na schody nawet wejdzie na maliny się okręci jakieś 8 lat temu w pazdzierniku mojego męża dziabla malutka była siedziała koło domu
@beznicki58
@beznicki58 4 жыл бұрын
Podobno wystarczy pod ogrodzeniem posiać SKORZONERĘ nazywano z polska (wężymord) odstrasza żmije. I co więcej bardzo smaczne delikatne warzywo
@rudyipies
@rudyipies 4 жыл бұрын
Nie odstrasza. Dawno , dawno temu uznano i stosowano jako antidotum po ukąszeniu przez żmije . Wokół tego powstało wiele legend jak ta , że odstrasza żmije . Uprawa tego warzywa jest mało popularna w Polsce
@kasiaborkowska1861
@kasiaborkowska1861 4 жыл бұрын
Witam serdecznie proszę sprawdzić za ogrodzeniem czy niema dziur pod Ogrodzeniem wiem jedno ze u Pana napewno jest więcej zmij. Ponieważ zmije żyją w stanach. Dla.dzieci bardzo niebezpieczne najlepiej kupić psa .to że ja pan wrzucił też nie znaczy że nie wróci ona mogła Już tam mieszkać dłużej niż Pan. Pozdrawiam i życzę zdrowka
@andrzejandrzejewski8556
@andrzejandrzejewski8556 4 жыл бұрын
Ja tam wolę mieć jedną dziurę wykonaną przez mojego psa niż czterdzieści kretowin tygodniowo 😏Mały piesio daje dużo radości dzieciaką i b.dużo biega i tupie odstraszając norwice krety i inne niechciane przez naz zyjątka 😏😉😀
@magorzatap.4739
@magorzatap.4739 3 жыл бұрын
Ziemia z kretowinki zebrana to bardzo dobra do siania podobno jest :)
@Wandka24
@Wandka24 4 жыл бұрын
u mnie na dzialce jaszczurki myszy i norki
@martapakula447
@martapakula447 4 жыл бұрын
Pozdrawiam podobno kartony nie sa potrzebne u KZfaqrki Szarlott filmik O Makarena! . Może się dogadać ;D dobrego dnia .
@krzysztofbiernat6796
@krzysztofbiernat6796 4 жыл бұрын
Dorodna samica 😉 wiesz dlaczego taka gruba? 😉 już niedługo będzie ich więcej 😉 nie zoologiem tylko herpetologiem 😝 i najważniejsze: TAK JEST POD ŚCISŁA OCHRONA 😉 Pozdrawiam👍
@kacpergrzebien7960
@kacpergrzebien7960 4 жыл бұрын
Widzę że cię teściowa odwiedziła🤣🤣😂.
@oldlonewolf9649
@oldlonewolf9649 4 жыл бұрын
Kacper Ty byku jeden ;)
@slodkijacus
@slodkijacus 4 жыл бұрын
Dzieki za ciekawe video. Ktory to jest region Polski ?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Centrum
@ewahal3835
@ewahal3835 4 жыл бұрын
Oj Grzesiu! Strach w oczach moich.!! Na szczęście nie mam żmiji ale mam zaskrońce..no i ukochane turkucie🙂. Pozdrawiam
@umin05
@umin05 4 жыл бұрын
Sporo jeżdżę po lasach, chciałbym zobaczyć na żywo ale nigdy nie mogę się natknąć. Gdzie i o jakiej porze można je najczęściej spotkać?
@WSzumilesie
@WSzumilesie 4 жыл бұрын
Najszybciej u nas można zobaczyć węże wiosną, ale gdzie ich szukać to ja nie powiem, nie jestem ekspertem niestety :) Wiem tylko tyle że lubią się wygrzewać na słońcu od rana
@odkryjnature5043
@odkryjnature5043 4 жыл бұрын
w górskich lasach, a najwięcej na przyleśnych niekoszonych łąkach i ugorach, wygrzewają się na słońcu, lubią miejsca zaciszne i boją się hałasu
@odkryjnature5043
@odkryjnature5043 4 жыл бұрын
trzeba uważać, bo mogą być niebezpieczne, nie jestem za tym, żeby je zabijać, ale też nie toleruję ich na mojej posesji i wypłaszam, widziałam ich całkiem sporo
@ilonaS1979
@ilonaS1979 4 жыл бұрын
U mnie dużo kotów i jeż to węża nigdy jeszcze nie widziałam 🙋
@kacperojek2000
@kacperojek2000 4 жыл бұрын
Tak dokładnie wszystko co nas otacza jest piękne i nie należy w to ingerować. Niestety człowiek sam zaburza jakiś cykl łańcucha pokarmowego zwierząt i stąd są sarny i dziki pod domem. Wiem bo u nas sarny przychodzą do rzeki dosyć często i ja się nie boję. To przez odstrzał wilków i lisów pewnie jest ich coraz więcej.
@piotrblach1991
@piotrblach1991 4 жыл бұрын
Super , też mamy takie atrakcje 😃
@piotrbeczek9855
@piotrbeczek9855 4 жыл бұрын
Żmija jest bardzo pożyteczna. W mojej okolicy podobno występują. Osobiście nigdy nie spotkałem na swoim ogrodzie natomiast w tym roku założyłem kompostownik i planuję zaściółkować większość ogródka co poprawi warunki bytowe dla takich stworów i trochę się obawiam. Jak zauważę pierwszą to obowiązkowo kalosze na nogi przed wejściem na ogródek.
@ewapiwowarska4178
@ewapiwowarska4178 4 жыл бұрын
Czy planujecie, gdy się już wprowadzicie ,jakieś zwierzęta domowe lub użytkowe?
Zaskroniec w Szumilesie - UWAGA!!! Brutalne sceny
11:14
W Szumilesie
Рет қаралды 63 М.
Задержи дыхание дольше всех!
00:42
Аришнев
Рет қаралды 3,7 МЛН
I'm Excited To see If Kelly Can Meet This Challenge!
00:16
Mini Katana
Рет қаралды 19 МЛН
Pleased the disabled person! #shorts
00:43
Dimon Markov
Рет қаралды 29 МЛН
Wrotycz Wkładano Pod Pachę - Komu I Po Co?
18:06
Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV
Рет қаралды 416 М.
Kim są Żydzi? Perspektywa genetyczno-populacyjna.
1:09:47
CollegiumMedicum
Рет қаралды 113 М.
Mączniak rzekomym vs Kanciasta plamistość liści.
12:37
Rośnie w oczach
Рет қаралды 614
KRADZIEŻ w Szumilesie
8:50
W Szumilesie
Рет қаралды 100 М.
Babiarz, jarmark, olimpiada SDZ265/1 2024/7/29
31:40
Wojciech Cejrowski
Рет қаралды 299 М.
Nasz krzew cz. 4 oraz wnioski po przymrozkach
14:22
Piotr Przybył
Рет қаралды 3,5 М.
CZY KAWA JEST ZDROWA? - TOP 3 warzywa i owoce - Ryszard Grzebyk
25:22
Kulisy Sukcesu
Рет қаралды 366 М.