НАЙ-ЗДРАВАТА ДЪРВОДЕЛСКА СГЛОБКА ИЗРАБОТЕНА С РЪЧНИ ИНСТРУМЕНТИ И С МАШИНИ

  Рет қаралды 6,417

Ivailo Borisov

Ivailo Borisov

Жыл бұрын

Наръчник по СТОЛАРСТВО
“Всичко що е направено от дърво, е плод на столарското изкуство.” - “Наръчник по Столарство / Оперативно Зидарство” - Конструктивно знание, Мебелно и Строително столарство; от Иван Кремиков, издание 1924 г.
Науката, която се занимава с изучаването начините на съединяване отделните части на предметите, се нарича "Конструктивно знание", а самото събиране на тези части - "конструкция".
Обект на Мебелното столарство е изработването на всички видове мебели, необходими за обзавеждане на жилищни и общестрени заведения.
Обект на Строителното столарство е изработването на всички дървени части в една сграда, била тя за живеене, или за обществени нужди.
Страниците на Наръчника по Столарство са 368, а фигурите по отделните части, съответно:
- 294 фигури в Конструктивно знание;
- 134 фигури в Мебелно столарство;
- 315 фигури в Строително столарство.
ЦЕНА 37ЛВ
ЗА ПОРЪЧКИ
ТЕЛ 0898366317
profile.php?...
ivailoborisov1984@gmail.com
Станете член на канала
/ @darvodelstvo
дърводелство,дърводелство занаят,дърводелски уроци,дърводелство за начинаещи,дърводелски машини,дърводелски инструменти

Пікірлер: 38
@valkost7541
@valkost7541 Жыл бұрын
Браво ! Сложните сглобки са за майсторите. Тази е точно за начинаещи, които искат да се научат на дърводелство. Най-много видове сглобки са измислили и развили японците. Точната бройка никой не знае но сесмята, че са над 800 ! В Япония от древни времена дървесината не е достигала и се е работило изключително икономично ! Като заместител се е ползвал бамбук и оризови платна. Стига се до там, че през 17-ти век японски император забранява изсичането и обработката на дървесина без негово разрешение и специален документ ! Право на това имат само придворните занаятчии ! След обработката остатъците се проверяват от специална комисия и, ако не са с добро качество се предлагат на най-богатите в ерархията ! Те пък препродават техните остатъци надолу по стълбицата. И така... Докато стигне до най-бедните ! Именно те създават всички ония невероятни сглобки и инструменти запазили се и до днес ! Майсторството с минимални загуби на материал е свещено и равносилно на направата на самурайски меч ! Все още ли се чудите защо японците са векове пред нас в мисленето и работата ..... ?! Когато работите с дърво помислете си колко кислород е загубила земята след неговото отсичане ?! Затова не го захвърляйте в ъгъла или на двора под дъжда, като ненужна вещ ! До преди само 100 г в Япония е била валидна смъртната присъда не само за отрязано без разрешение дърво но и за неговото лошо стопанисване ! Дядо ви Вальо
@vencislavvalkov3731
@vencislavvalkov3731 Жыл бұрын
Хиляди благодарности за начинанието и всяко видео с което допринасяш за хората които се интересуват от занаята!!!
@stefanvurbin7905
@stefanvurbin7905 Жыл бұрын
Евала Браво!
@iskrenpetrov8449
@iskrenpetrov8449 Жыл бұрын
Иво, Уникален урок Благодаря!!!
@kokokiselev8760
@kokokiselev8760 Жыл бұрын
Здравей Иво, много са ценни видеата ти,споделящ стойностна информация. Моля те да споделиш няколко от най-важните книги/учебници за абсолютно начинаещи дърводелци.
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Мога да ти пратя доста полезна информация по имейл ако искаш.
@nikolayapostolov2075
@nikolayapostolov2075 Жыл бұрын
@@darvodelstvo Здравейте, съветите ви са от голяма полза и за мен. Браво за споделянето и видеата, които правите. Търся из нета някоя от старите книги по темата, но без успех. Може ли да споделите някои от книгите, които имате? Благодаря ви предварително. Поздрави
@user-bi5gk9zj6j
@user-bi5gk9zj6j Жыл бұрын
Отново нещо полезно благодаря
@DomashnaRabotilnica
@DomashnaRabotilnica Жыл бұрын
Адмирации, Ивак, доста подробно! Тънко включване бих направил, с борапарата е малко играчка да центрираш перфектно длаба. С оберфрезата може да стане без да мериш въобще, взимайки материал и от двата края на детайла, както направи с чепа на циркуляра.
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Хаа от теб чакам ревю на един още по-мързелив начин 😉
@nikolovmobel4333
@nikolovmobel4333 Жыл бұрын
Браво! Майстор си.
@Edward_Black_Rose_BG
@Edward_Black_Rose_BG Жыл бұрын
Супер!
@mene3333
@mene3333 3 ай бұрын
Браво! както винаги има какво да се научи от теб :-). Един въпрос, от къде мога да намеря такова свредло? Има ли вариант за поръчка онлайн от някъде?
@darvodelstvo
@darvodelstvo 3 ай бұрын
www.olx.bg/d/ad/tablarka-za-vrati-CID262-ID9qnBh.html пишете им имат обсолютно всякакви размери.
@IvanIvanov-uw9rw
@IvanIvanov-uw9rw Жыл бұрын
Виждам, че малко неестествено държиш японското трионче , но това е нормално в началото. Хубавото при тях е, че са предназначени за идеална работа, вече зависи колко сръчен е майстора. Ако си забелязал, триона запова с едно скосение и то не е случайно - помага при начално започване за да не запират зъбите му. Който се колебае, дали ще направи перпендикулярен срез, може да си помогне с дървено трупче с прави ъгли и да движи триона (поне при започването) в равнината, която му трябва. Иначе правиш интересни клипове и предполагам, че много хора са ти благодарни. Пожелавам ти здраве и успехи с дърводелството!
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Новобранец нормално 🙂
@niklilov
@niklilov Жыл бұрын
Адмирации за труда и хъса. Най-старата и най-здрава сглобка особенно при по-дебели детайли(врати и т. н) е когато се разпробива целият детайл. На "мъжкия" детайл се правят два или три прореза в зависимост от ширината му и след това се забиват ками (клинове) от същия материал в тях. След изсъхване се изрязват, детайла(врата и т. н) се рендосва (абрихт или ръчно ел. ренде) остават малки фуги и дупки, които се запълват с кит за дърво и след изсъхване се шлайфат. Другата здрава сглобка е подобна на тази, която правиш, но детайла се рсзпробива на борапарат трапецовидно. След това на "мъжкия" детайл се правят пак прорези като се изчислява с точност дължината на камите(клиновете). При сглобяване мъжкия детайл се разтваря и не позволява никакво провисване или отваряне на дори минимални фуги. Пиша всичко това, защото тази сглобка е удачна за по-малки и леки детайли, но за врати, вътрешни или особенно за външни дървени врати, порти и т. н тази сглобка с времето потдава и се получава провисване и отваряне на фуги. Гледам много хора(в това число и професионалисти) в последните години тъй като явно е по-лесно правят врати с такава сглобка и завиват винт затапен с дървена тапа, но това не е професионално изпълнение, след няколко месеца клиента винаги има проблем с изделието. Знам, че си любител, приеми това като съвет, не като забележка. Поздрави!
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Първо благодаря за включването. Да мисля че заглавието ми е малко подвеждащо. Подбрал съм сглобката според приложението🙂
@valkost7541
@valkost7541 Жыл бұрын
@@darvodelstvo Да се включа и аз за "малко" уточнение ! Ще поправя колегата в две насоки ! Първо, не се казва "мъжко и женско", а "нут и перо" ! Второ, не е задължително нута да се разпробива през целия материал и да се създава "проходен отвор" за да се постави клин ! Достатъчно (и е за предпочитане, което много улеснява и ускорява работата) перото да се изработи с по-малък размер по ширина, да се разцепи чрез рязане в средата по дължина и да се постави клин (точно както се заклинват тесла, брадва, чук) и да се вкарат заедно с клина в нута. За целта обаче се иска малко опит докато "свикне окото" с "точния" размер на перото ! Най-лесно може да се научите, като на отпадъчен материал си направите не глух, а 1/2 видим нут. Така ще добиете представа как действа механизма на сглобяване и заклинване на перото. Също така ще ви даде реална представа колко широк и дълъг да е клина за да се позволи на перото да влезе по цялата дължина на нута. Както казах - "да свикне окото". Така се получава много здрава, неразглобяема връзка без да са необходими лепила ! И да, напълно съм съгласен с колегата и категорично против употребата на разнородни материали при сглобките ! Това е несериозна работа за лаици и мързеливи тарикати на дребно ! Връзката, която описах по-горе се нарича "Корабна", една от първите известни в света и е на повече от 4 000 г ! От древността се използва за укрепване на напречните дънни, стабилизиращи греди в корабостроенето ! Една от най-здравите и единствено възможна при изпълнение на "Скрита Лястовича Опашка" ! Едни от най-старите находки са на египетски кораби по поречието на Нил и Сахара. Има находки на търговски кораби с такива сглобки и край нашето, южно черноморие ! Ако някой иска да види как точно е направена такава и много други корабни сглобки най-близкото място е военния, корабен исторически музей в Атина ! На две спирки с трамвая от пр. Пирея ! Има изложени копия на кораби на повече от 3 000 г. УТОЧНЕНИЕ : За разлика от другите видове сглобки с клин или дибли, при изпълнението на проекти изложени на резки температурни промени клина в тази сглобка трябва да е от по-мек и податлив на влага материал ! Дядо ви Вальо
@pandun84
@pandun84 Жыл бұрын
Чепа трябва да е 1/3 от дебелината на детайла. При по-дебели детайли, може да се направи сглобка с 2 чепа и там дебелината на чепа е 2/5 от дебелината на детайла. Преди 3 години се сдобих с фестул домино и оттогава ползвам само него - става по-бързо и прецизно и не е нужно да си майстор за да го ползваш :)
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Аз го знам в проценти от общата дебелина. Единичен 40%с дебелина на фриза до 30мм . 22 за двоен до 50мм и над 50 мисля беше 16 но както и да е. Доминото голямото ми остана единствената машина , която вече ми е като някаква цел 🙂 Като гледах сравнението му с чеп и длаб разликата в здравината е пренебрежима ако съпоставим с тях и сложността на изработката им 🙂
@user-lx4rh3wt7e
@user-lx4rh3wt7e Жыл бұрын
Браво за клипа. Не съм дърводелец, по-скоро хоби, но просто итформативно да попитам. Като вариант чеповете не могат ли да се направят и на оберфреза?
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
И на банциг и на стационарна фреза... Начина е без начение важна е стегнатоста. Гледах панторутера е цар на тези сглобки 🙂
@dan4o741
@dan4o741 Жыл бұрын
Евалата @Ivailo Borisov много образователен клип, много може да се научи от вас. Искам да попитам със какво мажете триона преди да режете с него?
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Кутията е натъпкана плътно с парцали и напоена с машинно масло. Универсално е и мажа с него както режещите инструменти така и чугунените плотове.
@tonyspasov7085
@tonyspasov7085 Жыл бұрын
10:30 това длето (mortice chisel) на Narex ли е? Не си ли доволен от него, гледам седи си с етикета?
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Наблюдателен си 🙂Дойде преди ден. Взех само едно за проба. Не съм го заточил както аз си знам и реално и не съм го ползвал натоварено за да дам реална отценка. Първите впечатления ми са добри като за най-евтините длета и вероятно ще увлича сета 🙂
@tonyspasov7085
@tonyspasov7085 Жыл бұрын
Като поработиш с тях, да кажеш как са. И след 13:50 забрави да кажеш на децата да не работят с остри инструменти срещу ръката си 😉
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
@@tonyspasov7085 За това съм сложил възрастово ограничение Редовно има кръв по мебелите 😆
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
@@tonyspasov7085 Мога да ти дам своя отзив за нарекса. Най-близката асоциация, която правя със стоманата му е капачка от буркан...
@tonyspasov7085
@tonyspasov7085 Жыл бұрын
Наистина? Явно Narex при нас си продават боклуците, защото знам, че доста ги хвалят на запад.
@tridneven
@tridneven Жыл бұрын
Здрасти, не знам как са го описали в учебниците ,но според мен и чепът длабът ти е малко плитък за ширината на тази дъска.
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
В долната граница е да. Трябва да е от 50до80 процента от ширината.
@angelivanov4468
@angelivanov4468 Жыл бұрын
Няма понятие БОРДАПАРАТ , има Langlochbohrer.....от немски bohren - пробивам
@darvodelstvo
@darvodelstvo Жыл бұрын
Благодаря за включването. Така обогатявате и знанията на всички 👍
@nikolov_n_t2432
@nikolov_n_t2432 Жыл бұрын
не е борд а борапарат и ако няма такова понятие значи цялата страна се е побъркала и в магазините ни продават пробиванка за борапарат...измамници
@jimkendal2687
@jimkendal2687 Жыл бұрын
​@@darvodelstvo борапарат
Can You Draw A PERFECTLY Dotted Line?
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 111 МЛН
I Can't Believe We Did This...
00:38
Stokes Twins
Рет қаралды 101 МЛН
Red❤️+Green💚=
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 20 МЛН
How to make a Dowels Maker
11:10
JSK Projects
Рет қаралды 2,2 МЛН
11609 от 03 04 Двухскатный балочный навес
3:30
Aleksandr Tsibylkin
Рет қаралды 82 М.
Making a Garden Table from Pallets
11:34
cemaL AÇAR
Рет қаралды 9 МЛН
Inspiring Wooden Craft Ideas and Creative Projects with Scrap Wood
6:49
Royal Architectures
Рет қаралды 10 М.
Making a  Benchtop Jointer - Planya Tezgahı Yapımı
9:55
Gökmen ALTUNTAŞ
Рет қаралды 16 МЛН
Can You Draw A PERFECTLY Dotted Line?
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 111 МЛН