No video

Dělostřelecká tvrz Skutina

  Рет қаралды 32,567

Najlvin

Najlvin

Күн бұрын

Jelikož bylo v sobotu hezky a já se rozhodl oživit svoji myšlenku o filmování československého předválečného opevnění a pevnostních muzeí, vyrazil jsem po dlouhé době opět do terénu. A tentokrát mi za cíl padla nedokončená dělostřelecká tvrz Skutina nedaleko Olešnice v Orlických horách, která mě osobně velmi přitahuje. Vzniká zde totiž jedinečné muzeum, které na rozdíl od všech ostatních může nabídnout zrekonstruovaný tvrzový pěchotní srub, což není zrovna obvyklé.
Skutina je jednou ze čtyř nedokončených tvrzí, jejichž výstavbu přerušila mnichovská dohoda a následné odevzdání pohraničí Německu. Tvrz měla mít šest objektů, a to konkrétně dva pěchotní sruby začleněné do linie těžkého opevnění, dále objekt pro výsuvnou a otočnou dělovou věž, objekt pro minometnou věž, dělostřelecký srub a samozřejmě i vchodový objekt, který zajišťoval zásobování celé tvrze. Všechny objekty měly být hluboko v podzemí navzájem propojeny chodbami, včetně řady sálů sloužících jako skladiště, zázemí strojního zařízení či kasárna pro posádku tvrze atd.
Do přerušení prací v září roku 1938 se stihly vybetonovat pouze dva pěchotní sruby tvořící čelo tvrze a u zbytku objektů se již s výstavbou nezačalo. Dnes místo nich lze najít jen vykopané šachty do podzemí, v případě dělostřeleckého srubu i výkop pro objekt s šachtou částečně vybetonovanou. Bohužel díky vydatným podzemním pramenům jsou všechny šachty, včetně nedokončeného podzemí, trvale zatopeny až na povrch. Výjimkou je pouze odčerpané a v rámci muzea částečně zpřístupněné podzemí pod objektem N-Sk-S 48 „U stodol", který v rozmezí posledních několika let úspěšně prochází rekonstrukcí.
Tvrz Skutina, i přes svou nedokončenost, rozhodně stojí za návštěvu stejně jako ostatní jí podobná pevnostní muzea. Je to totiž unikátní příležitost spatřit, jak probíhala výstavba takovéto tvrze. Navíc díky obětavé práci současných správců můžete dnes jeden ze dvou postavených pěchotních srubů obdivovat v jeho plné kráse. To z něj činí v podstatě jediný tvrzový objekt na našem území, který je postupně rekonstruován do původní podoby, jak by měl vypadat po svém plném dokončení. Takže neváhejte a s návštěvou dlouho neotálejte -- určitě to stojí za to!
A teď něco málo k tomuto videu. Předem se omlouvám, že z interiéru muzea v pěchotním srubu N-Sk-S 48 „U stodol" mám nafilmované jen schodiště a podzemí -- při prohlídce objektu bohužel nebylo možné natáčet. Rovněž se omlouvám za horší kvalitu záznamu. Zjistil jsem, že KZfaq si jaksi nerozumí s prokládanými videi, takže jsem musel prokládání odstranit, díky čemuž poněkud utrpěla plynulost záznamu. Nakonec prosím omluvte i můj poněkud amatérský a místy zmatený komentář. Nešlo o nic připraveného a předem nacvičeného, vše vznikalo až na místě, tak to pak podle toho vypadá...
Toto video je můj úplně první pokus o komentovaný filmeček, tak to prosím berte s rezervou. Sice jsem měl tu možnost několik let dělat průvodce na jednom z pevnostních muzeí, ale už jsem nějak vyšel ze cviku. A navíc mluvit si jen tak pro sebe za kamerou je zcela něco jiného, než když povídáte návštěvníkům. Přesto ale doufám, že i tak se vám tohle video bude líbit a že i příští film si nenecháte ujít. Určitě se chystám navštívit další muzea či zajímavé objekty našeho předválečného pevnostního systému. Pokud chcete, můžete mi třeba napsat i nějaký váš tip, kam bych se měl příště vypravit natáčet ;-)

Пікірлер: 20
@pavelpencil5884
@pavelpencil5884 Жыл бұрын
Krásné-děkuji za video.Byl jsem zde asi před 20 lety.
@salvatordalli6249
@salvatordalli6249 8 жыл бұрын
Tady to moc dobře znám. Jako dítě jsem byl ve srubu Pod lesem, lezli jsme tam to dírou po německých testech. Podzemí zatopené až do přízemí a u schodiště vzkaz že se tam utopil nějaký chlapec. Podle vyprávění pamětníků němcům trvalo asi 6 dní než prostřelili tu stěnu.Střelbu vedli z kopce nad Olešnicí. Vím i o srubech které nejsou obsazené a jsou otevřené. Třeba minometný srub který by svou střelbou kryl tvrz Skutina a asi 150m vedle něho je další pěchotní srub. Nebo kousek od Skutiny jsou betonová kulometná hnízda někdy z roku 1934, postavené dřiv než tento systém opevnění. Pěkná mista pro fanoušky opevněni z WW2.
@marekzahoransky9053
@marekzahoransky9053 9 жыл бұрын
Parádní video a vůbec mi nevadí,že je amatérské.Super podívaná. Díky.
@mojmirudatny1112
@mojmirudatny1112 4 жыл бұрын
ahoj, máš to moc hezky udělané, škoda že se tak málo dokončilo a neexistuje, je to užasný obrázek našeho fortifikačního stavitelství 30tých let, me dodnes fascinuje stejně jako jiná evropská - kolem Verdunu, Normandie a celé pobřeží Atlantiku-Atlantický val . Maginotku jsem dodnes neviděl, snad ještě. Bylo to strategie té doby po první , Velké válce , dát vojska do podzemí a tak se bránit , ale , víme jak vše dopadlo a nakonec všechny ty úchvatné objekty, malá podzemní města nesplnily vůbec nic co se od nich čekalo , jen bohužel navíc Západní val, Siegfiedova Linie v Německu zatopil Spojencům v 1945 při jejich tažení k Berlínu . Držím ti palce na další videa.
@taylor4795
@taylor4795 3 жыл бұрын
Super Mega dobré video
@salvatordalli6249
@salvatordalli6249 8 жыл бұрын
...to není pozůstatek po těžební šachtě, ale v podzemí se propadla nezpevněná chodba.
@VectorPrime2007
@VectorPrime2007 12 жыл бұрын
1:30 look like bunker of D-day where hundreds soilders die on the beach of Normandy
@jirijaspar8880
@jirijaspar8880 8 жыл бұрын
Neví někdo jestli je podzemí mezi oběma pěchotními sruby vyrubáno?
@Najlvin
@Najlvin 8 жыл бұрын
+Jiří Jaspar Ví - propojené bohužel nejsou. Chybí tam několik metrů, už nevím kolik, ale asi tak 20 - 40m. Někdy v daleké budoucnosti, pokud se provozovatel muze rozhodne zpřístupnit i druhý srub, možná ten zbylý kousek prokope :D
@kevionamd524
@kevionamd524 6 жыл бұрын
Není ,zbývá 27 metrů
@mattycz1282
@mattycz1282 9 жыл бұрын
Kde sháníš ty mapy?
@Najlvin
@Najlvin 9 жыл бұрын
+martin brázda Které konkrétně máš na mysli? Jestli ten plánek, co je tu ve videu, tak to je obyčejný leták zdarma přímo ze Skutiny :-)
@ondrej05cz93
@ondrej05cz93 9 жыл бұрын
+martin brázda Dají se sehnat(jestli teda myslíš mapy,kde je opevnění)v knížkách,turistických mapách,a v mapách na mobilu.
@xpmastercz2018
@xpmastercz2018 5 жыл бұрын
Nedávno jsem našel záběry ze zatopené části podzemí m.kzfaq.info/get/bejne/f5N2gLN2zrmvo4U.html
@taylor4795
@taylor4795 3 жыл бұрын
Ještě jedna věc šlo by natočit stachelberk největší československou tvrz
@Najlvin
@Najlvin 3 жыл бұрын
Jestli se k tomu ještě někdy vrátím, tak třeba ano.
@taylor4795
@taylor4795 3 жыл бұрын
Dobře Tvoje videa jsou velmi kvalitní
Dělostřelecká tvrz Stachelberg - Povrchové objekty, ale i nepřístupné podzemí
1:17:04
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 168 МЛН
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 17 МЛН
白天使选错惹黑天使生气。#天使 #小丑女
00:31
天使夫妇
Рет қаралды 15 МЛН
Can This Bubble Save My Life? 😱
00:55
Topper Guild
Рет қаралды 87 МЛН
JARNÍ BETONOVÝ VÝLET - Těžké opevnění u Sedloňova
1:10:25
Radek RaVoS
Рет қаралды 1,2 М.
Brusilovova ofenzíva 1916 - Mladějov-Blosdorf 1915 2024
24:17
Historylove Man
Рет қаралды 965
Nepřístupné části podzemí tvrze Dobrošov
58:37
Opevnění na Trutnovsku
Рет қаралды 40 М.
Czechoslovak fortification 1938-2018: Fortress Skutina, P3, Dive
4:35
Speleoaquanaut ZO 1-10 ČSS
Рет қаралды 3,8 М.
Tvrz Bouda 28. 5. 2021
36:38
rucka49
Рет қаралды 2,5 М.
Kladsko - Glatz - Kłodzko / Smíření v Českém koutku
30:35
Paměť národa
Рет қаралды 9 М.
Dělostřelecká tvrz Hanička.
17:12
JirposFilm
Рет қаралды 8 М.
Netradiční prohlídka KVH Náchod
2:03:51
Opevnění na Trutnovsku
Рет қаралды 7 М.
Running With Bigger And Bigger Feastables
00:17
MrBeast
Рет қаралды 168 МЛН