NAJWIĘKSZE MITY I LEGENDY O AUTOSANIE H9

  Рет қаралды 40,424

Autobusy

Autobusy

2 жыл бұрын

Sklep: www.autobusy-sklep.pl/
*Z KODEM: "PSIUKACZ" - 5% RABATU NA WSZYSTKO"
W tym filmie opowiemy sobie o największych mitach związanych z kultowym Autosanem H9!
Patronite: patronite.pl/autobusy_slawka
Instagram: / autobusy_slawka
Grupa FB: / 679154462705972
Autor kanału nie rości żadnych praw do zdjęć/grafik zawartych w filmie. Materiały są użyte na mocy prawa cytatu wraz z oznaczeniem autora/źródła i poszanowaniem jego dzieła, film ten nie ma żadnego negatywnego wpływu na dzieło autora, użyte materiały mają na celu lepiej zobrazować widzowi daną sytuację. Jeśli jesteś autorem któregoś z materiałów użytych w filmie i życzysz sobie żeby zamiast podpisu np. imieniem i nazwiskiem w opisie pojawił się np. twój instagram - czuj się swobodnie aby taką chęć napisać w mailu kontaktowym, dzięki temu twoja twórczość trafi do szerszego grona odbiorców!
Mail kontaktowy: autobusy.kontakt@gmail.com

Пікірлер: 246
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Wbijajcie na sklep po nowy świetny wzór z PSIUKACZEM! Sklep: www.autobusy-sklep.pl/ *Z KODEM: "PSIUKACZ" - 5% RABATU NA WSZYSTKO"
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 2 жыл бұрын
a możesz wyjaśnić mniej zorientowanym dlaczego Psiukacz i jaka jest geneza przezwiska? Pamiętam Autosany z młodości, ale nazwę słyszę pierwszy raz
@krzysztofmichalczuk2334
@krzysztofmichalczuk2334 2 жыл бұрын
Wbrew pozorom miałem okazję jeździć za sterami dobrze utrzymanego autosanka i nie ma co narzekać a wręcz auto które ma to coś w sobie jak inni określają duszę coś wspaniałego 😊
@Koziolrogacz
@Koziolrogacz 2 жыл бұрын
Pod koniec lat 80-tych uczyłem się jeździć na Autosanie H9. To była wersja turystyczna z silnikiem 6CT107 150KM. Po przesiadce ze Stara 28 to był kompletnie inny świat. Fajna dynamika, wszystko wspomagane, cisza i komfort o jakim w Starze można było tylko pomarzyć. Bardzo miło wspominam ten wóz.
@TrancerGTR
@TrancerGTR 2 жыл бұрын
Kolonie rocznik 89-90' to tylko Autosan. Jeden nam się zje**ł i pod Milówką nie chciał jechać pod górę, co w tych okolicach było dramatem. Najlepszy okres mojego życia. Pozdro, świetny materiał.
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz I pozdrawiam!
@junak7596
@junak7596 2 жыл бұрын
Prowadziłem ok. 40 sztuk autosana H9 bo tyle było w firmie. Roczniki 85- 2002. Jazda na luzie to nie mit, wóz spalał mniej choć nie każdy egzemplarz.
@marcinz3343
@marcinz3343 2 жыл бұрын
Piękne te H9 są! Moja rodzina pochodzi z Sanoka. Jedna połowa pracowała w Autosanie, druga w Stomilu. Fajnie jest popatrzeć na linię produkcyjna tamtych lat, spawanie, odtłuszczanie i lakierowanie takich gabarytów. 😗Jazda z górki "na luzie" jest niebezpieczna także ze względu na brak hamowania silnikiem. W takim przypadu kierowca hamuje jedynie hamulcem zasadniczym, co szybko podnosi temperaturę trących elementów i drastycznie spada skuteczość hamowania. W przypadku nagłego hamowania, by uniknąć kolizji, szybkie zatrzymanie pojazdu z gorącymi hamulcami może być niewykonalne. Oszczędność na paliwie może zemścić się kraksą, a w najlepszym wypadku częstą wymianą okładzin i bębnów hamulcowych.
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
dziekuje za komentarz i pozdrawiam serdecznie!
@76kamel
@76kamel 2 жыл бұрын
Nie wiem czy ktos wie, ale jazda z górki na biegu oznacza zerowe zużycie paliwa. Masa autobusu napędza silnik. A na luzie zawsze jakaś dawkę pompa podaje żeby silnik mógł pracować. Czyli to totalny bezsens i głupota. To pierwsza rzecz jaką czyli mnie na kursie jazdy autobusem. Z górki trzymać bieg bo wtedy autobus się nie rozpędzi ponad potrzebę, okładziny i sprzęgło nie bierze udziału w tym, wiec działa dłużej bez wymiany. I każdy kto jeździ dużymi i ciężkimi sprzętami to o tym wie.
@marcinz3343
@marcinz3343 2 жыл бұрын
@@76kamel Tak, to prawda jeśli chodzi o współczesne konstrukcje - przy hamowaniu silnikiem sterownik nie podaje paliwa. Ale w przypadku H9 i silnika ze Starachowic z mechaniczną pompą to nie wiem czy spalanie z górki było zerowe.
@naprawklasyka2013
@naprawklasyka2013 2 жыл бұрын
6:00 kisnę. Ta umiejętnosć kierowców nazywała się umiejętność wykorzystania terenu, w celu zmieniejszenia spalana, co jest teaz modne i ponoć eko.
@szalinsky93
@szalinsky93 5 ай бұрын
W dzisiejszych czasach samochody mają więcej mocy, niż potrzeba. Dawniej to była norma, żeby wtoczyć się na górkę, trzeba było się rozpędzić, a jak kierowca spaprał sprawę, to musiał redukować i cisnąć na niskim biegu :D
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 2 жыл бұрын
Jedna z największych zalet Autosana to drzwi otwierane manualnie. Przystanki PKS nie są z reguły tak gęsto rozmieszczone jak MZK. Czasami zamiast wysiąść blisko swojego miejsca docelowego to trzeba jechać na dworzec a następnie się wracać - szczególnie jeśli się trafi kierowca służbista i nie chce wypuścić na mieście. W Autosanie tego problemu nie było. Wystarczyło odpowiednio wcześniej przecisnąć się na schody a jak stanął na światłach to wyskoczyć i trzasnąć za sobą drzwiami.
@pawel5467
@pawel5467 2 жыл бұрын
Hej. Byłem kierowcą tej maszyny w 1999 roku. Pracowałem w Transgór Mysłowice. Świadczyliśmy usługi dla KZK GOP. Czyli autobusy miejskie. Można było zejść do 15 litrów na setę.
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
Jak się dobrze postarałeś to nawet dodawał paliwa do baku. XD
@maciekczechura1078
@maciekczechura1078 2 жыл бұрын
@@karolwojtyla3047 no
@papajez2218
@papajez2218 2 жыл бұрын
Klimat i dźwięki zostaną w pamięci na zawsze ;)
@Sebastian-pb8fx
@Sebastian-pb8fx 2 жыл бұрын
Autosan H9 moje dzieciństwo w moim mieście jeździły w PKS i ZKM. Miejskim jak się jechało to kierowcy często dawali na luz i wyłączali silniki. Oszczędzone paliwo sprzedawali na boku. Takie uroki PRL i benzyny na kartki.
@mdziewietube
@mdziewietube 2 жыл бұрын
Ropa chyba nie była na kartki?
@bogdanpozniak3059
@bogdanpozniak3059 2 жыл бұрын
Jakby wyłączył silnik to by nie uciągnął kierownicy.
@marekfronc2824
@marekfronc2824 2 жыл бұрын
@@bogdanpozniak3059 jak nie było wspomagania to na spokojnie kręcił, ale chyba w autosanach było wspomaganie, a wtedy to już by odcisków mógł sobie kierowca narobic
@76kamel
@76kamel 2 жыл бұрын
Idiotow i wtedy nie brakowało. Bez silnika to ani kierowania ani hamulców nie ma.
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 2 жыл бұрын
Bokobrody, które nosili kierowcy autobusów nazwano pekaesami. Kierowcy obsługujący dalekie kursy zawsze na szybę dawali proporczyki z nazwami miast, a na podszybiu atlas drogowy, plany miast i mapy :-)
@TrokSpec
@TrokSpec 2 жыл бұрын
Konstrukcja silnika SW400 a konkretnie jego układu wtryskowego (pompy paliwowej sekcyjnej) sprzyjała oszczędnościom podczas jazdy na luzie gdyż taka pompa podaje paliwo zawsze a dawka jest też uzależniona od obrotów silnika. Czyli w skrócie, gdy silnik obraca sie z górki razem z układem napędowym i mimo odpuszczonego gazu to wciąż jest podawana jałowa dawka paliwa ale dla obrotów silnika w okolicach 1500 obrotow a wyrzucenie na luz obniża obroty do około 600-700 (nie pamietam dokładnie). Nawet w konstrukcjach nowoczesnych ciężarówek też automat wyrzuca na luz jeśli zjazd jest niezbyt stromy pomimo że układy common rail odcinają całkowicie dopływy paliwa w takich sytuacjach. Wyliczenia producentów ciężarówek jednak wskazują że mimo wszystko efektywniej jest dać w takiej sytuacji pracować silnikowi swobodnie na biegu jałowym i spalać pewną ilość paliwa niż by miał nie spalać paliwa, być sprzęgnięty z układem napędowym ale jednocześnie stawiał by opór i spowalniał pojazd. Także w przypadku autosana tym bardziej jest to sensowna taktyka obniżenia spalania jeśli ktoś wie jak to robić i gdzie to robić
@Obywatel1978
@Obywatel1978 2 жыл бұрын
Dokładnie tak! Hamowanie silnikiem nie zawsze jest efektywne bo spowalnia pojazd. Na długich i łagodnych zjazdach luz jest jak najbardziej wskazany - czy to w osobówce, czy w jakimkolwiek innym pojeździe. Nie rozumiem tej dzisiejszej obsesji, że wyrzucanie na luz to jakaś karygodna zbrodnia. Podobno egzamin można oblać nawet za przejazd przez próg zwalniający na luzie, a tymczasem dla mnie przy pokonywaniu przeszkód typu próg czy krawężnik, itp. chwilowe wysprzęglenie to oczywistość bo pozwala uniknąć przenoszenia przeciążeń na cały układ napędowy.
@mleczakm
@mleczakm 2 жыл бұрын
@@Obywatel1978 Hamowanie silnikiem to wrzucanie niższego biegu niż normalnie powinien być użytkowany w danym momencie. Zjeżdżając z łagodnej górki po prostu odpuszczasz gaz, zmniejszając spalanie do 0 a nie wrzucasz na luz. Wrzucanie na luz to nie zbrodnia - to idiotyzm. Wrzucanie na luz aby przejechać przez próg zwalniający brzmi idiotycznie swoją drogą.
@Obywatel1978
@Obywatel1978 2 жыл бұрын
@@mleczakm Człowieku zanim odpiszesz na komentarz to przeczytaj go ze zrozumieniem. Co z tego, że na łagodnym spadku puścisz gaz i na chwilę uzyskasz zerowe spalanie skoro za chwilę znowu będziesz musiał dodać gazu żeby jechać dalej? Co do wysprzęglania podczas pokonywania przeszkód, to jest to zdecydowanie korzystne dla układu przeniesienia napędu bo nie narażasz go na niepotrzebne przeciążenia. Masz jakieś pojęcie o mechanice?
@5Dale65
@5Dale65 2 жыл бұрын
​@@Obywatel1978 Jak zdawałem prawko w 2012 to za jeżdżenie na luzie owszem można było nie zdać. Przed progiem należało zwolnić, wrzucić dwójkę i bez gazu lub z minimalnym gazem przejechać. Przy dojeżdżaniu do świateł było bardziej liberalnie niż obecnie, wystarczyło wytracać prędkość na aktualnie zapiętym biegu, a gdy obroty już spadły można było wrzucić na luz i dalej hamować hamulcami ostatnie metry. Dziś są wymogi eko jazdy, więc należy redukować biegi hamując silnikiem, co swoją drogą sam robię. Common rail trzyma odcięte paliwo gdzieś do 1000-1200 obr/min więc warto. Benzyniaki odcinają do około 1500 obr/min, a starsze do 2000, więc tam redukowanie ma już mniejszy sens. Jazda na luzie przynosi oszczędności tylko wtedy, gdy zjazd jest bardzo łagodny i nawet wrzucenie najwyższego biegu spowalnia auto (lub obroty są już tak niskie że nie odcina paliwa). Ale w manualnej skrzyni jest wykluczona ze względów bezpieczeństwa, bo nie ma pełnej kontroli nad autem. Automaty owszem jeżdżą na luzie (tryb żeglowania) ale tam każde wciśnięcie gazu momentalnie zapina odpowiedni bieg i auto odjeżdża. Sam się przekonałem że nie warto jeździć na luzie, jak wariat jakiś wyprzedzał auta na zjeździe z górki, ledwo udało mu się schować za mnie by uniknąć czołówki z tirem, a prędkość miał na tyle dużą że zbliżał się niebezpiecznie szybko do mojego bagażnika na zblokowanych kołach. Moją reakcją było wciśnięcie gazu do dechy, co w przypadku jazdy na luzie pomogłoby mi tyle co umarłemu kadzidło. Miałem zapięty bieg i auto wystrzeliło do przodu, gość mi do dupy nie doleciał. Od tej pory popieram pogląd, że jazda na luzie na manualnej skrzyni jest wykluczona i nie dyskutuję z tym. A dlaczego tylu kierowców jeździ na luzie, nawet ci którzy zdawali prawko już na obecnych zasadach? Jazda na luzie jest prostsza i mniej wymagająca. Niech mi szofer z 40-letnim stażem jazdy na luzie spróbuje przejechać przez miasto w średnim tempie, przy średnim ruchu (sporo aut ale nie korek), ale trzymając cały czas auto na biegu. Będą się działy następujące rzeczy: 1. szarpanie 2. szarpanie 3. szarpanie. 4. regularne niedostosowywanie biegu do prędkości 5. rozkojarzenie dodatkowymi czynnościami które nie weszły w nawyk 6. kurwica i chujoza. To dlatego starsi kierowcy zapierdalają na luzie jak znalazł, bo raz nikt od nich nie wymagał innej techniki jazdy, a dwa nie wykształcili w sobie nawyku trzymania auta na biegu i pilnowania by nie szarpało. Ja z 10-letnim stażem jazdy potrafię tak prowadzić, że pasażerowie nawet nie poczują kiedy mają miejsce zmiany biegów. Jednocześnie mogę prowadzić normalną rozmowę, grzebać w radiu, ustawiać temperaturę na klimie, odbierać telefon na głośnomówiącym czy w końcu trzymać oczy dookoła głowy. Ale przyznaję że z 2-3 lata męczyłem się z szarpaniem podczas redukcji biegów przed zakrętami czy w czasie gęstego ruchu, gdy trzeba myśleć o tym co się dzieje przed maską a nie co zrobić żeby nie szarpało. Dziś redukcje z międzygazem robię nawet o tym nie myśląc. A stary wyjadacz nadal będzie mi pierdolił że lepsza jest jazda na luzie. Lepsza jest dla kogoś, kto nie opanował w pełni techniki prowadzenia samochodu, bo był zbyt leniwy albo po prostu zbyt mało zdolny. Ale nie ma się o czym rozwodzić, samochód z automatem można mieć nawet za 5 tyś złotych jak się ktoś uprze, wtedy nie ma problemów z nadmierną ilością bodźców. Tyle że tacy być może powinni mieć prawko z kodem 78. Młody adept który nie ogarnie prowadzenia auta bez jazdy na luzie tylko na taką opcję może sobie dziś ewentualnie pozwolić. I dobrze.
@Obywatel1978
@Obywatel1978 2 жыл бұрын
@@5Dale65 Przecież nikt nie mówi o tym, żeby 1/3 przebiegu przejeżdżać na luzie. Sam 98% przebiegu pokonuję na biegu. Napisałem tylko, że są pewne specyficzne sytuacje (jak np. długi i łagodny zjazd), które najkorzystniej jest przejechać na luzie. Mam w swojej okolicy osiedlówkę - długi i łagodny zjazd, co chwila progi zwalniające. Zdarza mi się przejechać ją całą na luzie z minimalną prędkością bez dotykania sprzęgła, hamulca ani gazu. Ewentualnie z delikatnymi dohamowaniami przed progami. Jazda na biegu oznaczałaby ciągłe dodawanie i ujmowanie gazu, a może i nawet redukcje.
@ravscr2222
@ravscr2222 2 жыл бұрын
Siema.Ja mam najpiekniejsze wspomnienia z jazdy autosanem z Piotrkowa zawsze na wakacje na wieś :) trasa około 46 kilometrów. Czekałem z kuzynami i kuzynkami wychodziliśmy po kogoś kto do nas dołączał autobus pojawiał się z za zakrętu koło lasu już z daleka było słychać że nadjeżdza :) To były cudowne czasy.Pozdrawiam
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz! Pozdrawiam!
@pifi7719
@pifi7719 2 жыл бұрын
Pozdrawiam piotrkowianina
@mateuszmateo6731
@mateuszmateo6731 2 жыл бұрын
piękne wspomnienia, pamiętam autosana i najlepiej się siedziało na tylnych siedzeniach. Nawet teraz słyszę pracę silnika, coś wspaniałego.
@81Pawcio81
@81Pawcio81 2 жыл бұрын
Na luzie? Hm, jak pamiętam to nawet silnik z górki gasili... Co do zamykania drzwi to o ile pamiętam dało się zamknąć używając umiarkowanej siły, niestety ludzie przyzwyczajeni do niedomykających się drzwi w starych osobówkach młócili nimi bez opamiętania.
@samotnyjezdziec2645
@samotnyjezdziec2645 2 жыл бұрын
Świetny materiał 👍 Tak na marginesie przypomniał mi się dowcip który krążył,a mianowicie o zakazie rozmowy z kierowcą Proszę zachować ciszę ,kierowca jest nie widomy i jedzie na słuch H9 jeździło się kilka ładnych lat ,wspaniały autobus ,i łatwy w obsłudze był, pozdrawiam i do następnego 👍👊
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
dziekuje za komentarz i pozdrawiam
@kurwamac0286
@kurwamac0286 2 жыл бұрын
Witam Oj jeździło się tymi Autosanami oj jeździło Jako pasażer oczywiście Ja w zimę zawsze siedziałem za kierowcą bo on miał nawiew ciepły A czy trzaskałem NO BA inaczej się nie dało zamknąć jak wielu ludziom co po kilka razy zamykali aż do skutku. Aaaaaa i jeszcze pamiętam ze kabina kierowcy zawsze była wystrojona w proporczyki lub naklejki
@xents
@xents 2 жыл бұрын
Moi koledzy z klasy wiele juz lat temu opowiadali że kierowca upuszczał paliwo a potem na luzie z górek pomykał.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 2 жыл бұрын
Jestem miło rozczarowany, po miniaturce miałem pierwsze skojarzenie, że za temat wziął się "znafca" pro100 z mostu, ten od Tatry z ładownością 287 ton czy Stara jadącego 1040 km/h :-))))
@kajetantokarski203
@kajetantokarski203 2 жыл бұрын
z góry świętej anny na a t to 120 nie raz leciałem volvem ale na wcisniętym sprzęgle a ROMANEM TO DO 120 NA PROSTEJ BEZ ŁADUNKU ZASUWAŁ ALE ZE ZBIORNIKA TO Z 50 KTĘ WYPALAŁ
@klakierklakier59
@klakierklakier59 2 жыл бұрын
W moim wsiowym MZK jak ktoś miał chody u mechaniorów lub sam był kumaty to skręcał wolne obroty na zderzaku pompy wtryskowej do wartości takich że dało sie policzyć śruby w kole pasowym pracującego silnika, zawsze to trochę mniej paliło za to trzęsło sie jak osika a M-y potrafiły od tych wibracji urwać tylne słupki dachu.
@krzysztofjablonski1247
@krzysztofjablonski1247 2 жыл бұрын
Śmigałem takim w przedszkolu i podstawówce na wycieczki szkolne..lub wyjazdy na kolonie czy zimowiska z Polaru. Do dziś je widuję jeżdżąc po Polsce..i wspominam z sentymentem. Najwięcej ich widuję na wschodzie Polski. Jeśli ktoś na CB RADIU pyta kto prowadzi tzw karawan zlożony z wielu aut,które nie mają możliwości wyprzedzenia i ma lekko kilometr dlugości,to w 90% jest to autosan..😁 Rocznik 81 pozdrawia
@erykbaradziej3639
@erykbaradziej3639 2 жыл бұрын
Autosanem jechałem wiele razy (lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku): na wycieczki, na kolonie i z powrotem i będąc na kolonii. Moje wrażenia za każdym razem były pozytywne: był to autobus cichy, wygodny i po prostu ładny. Najbardziej lubiłem miejsca z przodu po prawej, gdyż było tam najciszej i można było podziwiać perspektywę drogi i krajobrazu przed sobą, oglądaną przez duże przednie szyby. Konkurencją Autosana w naszym bloku był chyba tylko jugosłowiański Sanos (zdaje się, że także TAM, ale tym nie miałem okazji jechać, ale czytałem pozytywne opinie o nim na tym kanale). Raz jechałem też nieco wygodniejszym autobusem wycieczkowym marki Mercedes w barwach LOT-u, ale to był już pojazd z za żelaznej kurtyny. W ogóle to umieszczenie silnika z tyłu autobusu było rewolucją, bo autobusy z silnikiem z przodu, jak Jelcz "Ogórek" i San 100, były koszmarne w porównaniu z Autosanem H9, czy choćby miejskim Jelczem Berlietem.
@RedSickle
@RedSickle 2 жыл бұрын
Całe dzieciństwo do szkoły jeździłem H9tką... kierowcy ZAWSZE jezdzili na luzie ile tylko się dało. Kilometr przed skrzyżowaniem wrzucali na luz i tak się toczyli... I ten dźwięk silnika. Coś pięknego
@wlodask1185
@wlodask1185 2 жыл бұрын
Kierowcy oszczędzali paliwo nie dla firmy i premii, tylko na pauzie odciągali nadwyżkę. Założę się, że dużo z nich miało jeszcze spore przepały. Kiedyś jeździłem do szkoły z kierowcą, który cisnął ile fabryka dała.
@andreasmazur
@andreasmazur 2 жыл бұрын
w wojsku mialem dodatek do zoldu za oszczednosci na paliwie i to calkiem spory.Zoldu bylo 120 zeta a oszczednosci na "ogorku"-200 i to co miesiac!
@naprawklasyka2013
@naprawklasyka2013 2 жыл бұрын
5:23 XD XD XD. Nie inaczej skonstruowane, a mają inny osrzęt. Osprzęt który przy tzw"hamowaniu silnikiem" Odcina paliwo, aż obroty spadną do około 1400rpm. Wcześniej po zdjęciu nogi z gazu była podawana dawka paliwa dla obrotów jałowych. Myk polegał na tym, że na luzie leciał dłużej, bo nie "napędzaliśmy silnika" który i tak dostawał dawkę jałową. Co do "zepsucia silnika" To XD XD XD.
@chinasilnik
@chinasilnik 2 жыл бұрын
Trafiłem tu przez przypadek ale jak słucham tych pierdół to sie zastanwiam co za debil to nagrywał. Swoją drogą, nowoczesne skrzynie automatyczne korzystają z trybu żeglowania żeby mniej spalić.
@Uberprzemysl
@Uberprzemysl 2 жыл бұрын
Fajnie sie go prowadziło. Moje powiedzenie to było takie ze Autosan widzi górę wcześniej niż kierowca🙂
@wawrzyniecwior7355
@wawrzyniecwior7355 2 жыл бұрын
Podobno w starych konstrukcjach jazda na luzie dawała rezultaty. A jeszcze większą oszczędność dawało nie ogrzewanie autobusu, zwłaszcza zimą. Jazda w Autosanie z grubą warstwą szronu po obu stronach okna niezapomniana. Pasażerowie mówili, że u tego kierowcy nawet latem jest zimno w autobusie. W latach 90-tych w PKS Starogard był właśnie taki kierowca, stosujący obie te techniki na raz i... jego autobus palił tak jak inne we flocie, a może i więcej:) Oczywiście licząc wraz z jego własnym samochodem. Ostatecznie chciwość gościa nakręcała się coraz bardziej, więc emerytury nie doczekał jako kierowca autobusu. Przynajmniej nie było opóźnień i jeździło się w ciepłym wozie. Autosanem można też jeździć ekstremalnie precyzyjnie. Pewien kierowca przez podróżnych zwany Szopenem potrafił wyprzedzać wszystko co jakimś trafem poruszało się wolniej (traktor, rower) na minimetry odstępu. Mucha jakby wpadła pomiędzy to by ją rozmazało na ketchup. I... nigdy nie potłukł autobusu, a jeśli ktoś sam wskakiwał do rowu, to jego ból. A zatem pojazd musiał się prowadzić ekstra. Jazda (nie) oszczędna była, jazda precyzyjna też, to pozostają sporty motorowe. Tak. Autosan może być całkiem sprawnym bolidem, może nie będzie to Bugatti Bolide, ale naklejka w kabinie z jakimiś pojazdami z F1 dodaje mu magicznej mocy. Wyobrazić sobie, że Autosan przyjeżdża opóźniony o 20 min i na odcinku 20 km nadrabia całość opóźnienia. To prawie Odyseja Kosmiczna, bo z zegarów na kierowcę ciągle podczas jazdy patrzyło czerwone oko HAL-a 9000. Doszliśmy w kosmos.... Tam Autosan też się pojawia, w produkcjach Walaszka w uniwersum Kapitana Bomby, jako najtańszy i najwolniejszy środek transportu. Zamiast mitologii zebrało się trochę ekstremalnych wspomnień z jazdy H9. Jako pasażer wspomnieć już na poważnie można niezniszczalność i czasem jak widać głupotoodporność tego autobusu. to po prostu jeździło i prawie się nie psuło. W zasadzie najczęściej autosan psuł się na usprawiedliwieniach nieobecności w szkole:)
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dziękuję za mega komentarz pozdrawiam serdecznie!!
@Wania93022
@Wania93022 2 жыл бұрын
Witam ja miałem okazję jedzić H9 , czy była by możliwość filmu na temat Autosana H 10 ?, Pozdrawiam
@mordechajzuckerman9088
@mordechajzuckerman9088 2 жыл бұрын
Mój sąsiad stary PKS-iarz mówił ,że jazda na luzie na odpowiednich trasach pozwalała mu schodzić do 15 litrów na setkę podczas gdy normy mieli 19-22 litry... Tyle ,że oszczędzone paliwo nie szło mu na premię tylko do baku jego Mercedesa beczki 240d;-)
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
hahah ciekawa historia!
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 2 жыл бұрын
Do dziś np. PKS Garwolin użytkuje H9-21 :-) Jeździłem tymi autobusami całą młodość i też naprawiałem te wozy :-)
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
dziekuje za komentarz i pozdrawiam serdecznie!
@TheKloc1234
@TheKloc1234 2 жыл бұрын
To jest niesamowite, że taki autobus jeszcze do dziś jest w użytku. Mieszkam na Śląsku i widok i dzwięk autosanów dowożących górników do pracy był na porządku dziennym i mimo, że hałas ogromny, to fajnie było by mieszkać w mieście gdzie te autobusy nadal jeżdzą.
@RmxSebos
@RmxSebos 2 жыл бұрын
Ja czyli zabytkowy autosan posiadam H9 od kilku lat na własność i h10 od roku. Jak chcesz bardziej rzetelnych informacji to zapraszam do kontaktu. Bo niestety wartości podane w filmie mijają się z prawdą. H9 mam po PKS łódź ostatnia sztukę i ma w tym momencie 2mln 78k km, duzo wiem o jego historii od samych kierowców. Tak że po rzetelne informacje zapraszam, znajdę na pewno chwilę aby nie siać takich plotek jak zawarte są w filmie 😀 Pozdrawiam
@moje12a
@moje12a 2 жыл бұрын
Oczywiście tylko na podstawie wpisów użytkownika bo inaczej dało by się udowodnić tylko 78000 km przebiegu, a na upartego 1078000 km skoro licznik przebiegu ma pewnie tylko 6 cyfr xD
@SzymonRozanski-vl7jz
@SzymonRozanski-vl7jz 5 ай бұрын
7:29 Ten autosan kiedyś przyjechał do Poznania obsługiwać linię turystyczną 100. Poznaje po blachach.
@PrzemekM25
@PrzemekM25 2 жыл бұрын
Jechałem nie raz w Opolu i z Opola. PKS i miejskim, ten miejski pamiętam bardzo przez mgłe, ponieważz tego co kojarzę na początku lat 90 chyba już ich nie było, ale w połowie lat 80 na pewno jeździłem nim z mamą do przedszkola. Pamiętam innego klasyka, kórych w Opolu było bardzo dużo, przegubowy Ikarus, siedzenie z przodu i obserwowanie jak kierowca zamykając i otwierając drzwi muska je palcem o góry do dołu i na odwrót oraz wajchowanie drążkiem skrzyni biegów. Czy była by możliwość prosić właśnie o video o H9-15 tym miejskim?
@mieszkoszulc3098
@mieszkoszulc3098 6 ай бұрын
Jazda na luzie byla i jest eco.jesli chodzi o góry to w granicach rozsądku. Nowoczesne ciężarówki same rozłączają bieg na neutralny poto by zmniejszyć zużycie paliwa.
@maciejszyller8153
@maciejszyller8153 2 жыл бұрын
Jeździłem około 2002 do szkoły codziennie 35 km PKS Grójec, 80~90% kursów podjeżdżał H9, był Luz z górki, czasem na płaskim, był szofer szczególnie uczulony na trzaskanie drzwiami i małolaty nieraz jak wysiadali, to trzaskali z całej siły 💪🦾, a on wybiegał za nimi, hehe. I miał coś w stylu bejsbola na nich 😆😜
@jarekmalachowski6644
@jarekmalachowski6644 2 жыл бұрын
Jeszcze parę sztuk jezdzi w Pks Grójec. Poczatkach lat 2000 to była przewaga H9 w taborze tego Pks jeszcze były Jelcze pr110 de lux które nie przetrwały tak dlugiej próby czasu chociaż byly komfortowe
@maciejszyller8153
@maciejszyller8153 2 жыл бұрын
@@jarekmalachowski6644 były czasem JELCZE L100, obcięty "ZEMUN", JELCZ L120 wtedy nówka 💪🦾💪🦾
@TheMiseriaCantare
@TheMiseriaCantare 2 жыл бұрын
Ja jeszcze na studia (2014-2018) czasami jeździłem H9, ten sam przewoźnik. W 2018 roku na koniec studiów raczej sporadycznie, natomiast bliżej ich początku, a nawet jeszcze roku 2016 zdarzały się takie tygodnie, że codziennie trafiałem na H9.
@okragluczek4555
@okragluczek4555 Жыл бұрын
Jeżdżę do dziś H9 oraz H10 w Dębickim Monisie oczywiście męczarnia na luzie dalej obecna
@kazimierztelesz697
@kazimierztelesz697 4 ай бұрын
mieszkam na podkarpaciu H9 był podstawowym autobusem w pkesach niewidziałem kierowcy ktry by luzował z gorki natomiast wracałem z pracy z kolbuszowej do Rzeszowa na prawie płaskim odcinku miejscami wydawało sie ze droga biegnie do gorki kierowca ruszał z przystanku niewiem nawet czy czasami nie z czwartego biegu ledwo go rozpedził i na luz a autosan toczył sie kilometrami , a co do trzaskania to wcale nie było potrzebne wystarczyło pokonac opor uszczelki klamka ładnie odskoczyła do gory i gotowe czasami kierowca zeby nie wstawac i zamykac drzwi z otwartymi dzwiami delikatnie ruszał do tyłu i po wcisnieciu chamulca drzwi sie zamykały, pamientam starszego kierowca z pks Brzozow jazda z tym panem to pyła poezja dostał nową H9 całą droge podziwiałem jak płynnie i delikatnie prowadzi to auto jak przy wsiadaniu ktos mocniej trzasną drzwiami to jak zobaczył ze wysiada wstawał za kierownicy i sam zamykał drzwi
@k-7500
@k-7500 2 жыл бұрын
Powinien być jeszcze jeden mit: że kierowcy odchodzili na emeryturę że skrzywieniem szyi na lewą stronę, od ciągłego patrzenia na końcówkę tłumika, czy już dymi , czy nie za duża dawka 😁. 4:31 trzymałbym się raczej dolnej granicy . 6:27 jaki to dźwięk? 6:50 nie było źle.
@arminiuszmazowszanin2670
@arminiuszmazowszanin2670 Ай бұрын
Pamiętam w latach 1990-2005(conajmniej) - jeździły te autosany i jelcze m11. Mam sentyment do tych autobusów.
@agroroltimmrol9501
@agroroltimmrol9501 2 жыл бұрын
Byłem tydzień temu w firmie Solaris w Bolechowie nawet mapkę firmy mam byłem pod wrażeniem po tym co tam zobaczyłem te linie montażową i modele jakie tam były może nie na temat tego filmu ale postanowiłem się tym podzielić
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie!
@marcinjoneczko3915
@marcinjoneczko3915 2 жыл бұрын
Tym AUTOSANEM H9 jeździliśmy do Andrychowa na łabadki.i nie tylko. Ostatni raz jechałem z Szymonem Budą na Witkowice w 2019 roku.
@bycmatematykiem
@bycmatematykiem 2 жыл бұрын
Kilkakrotnie widać w filmie kilka Autosanów z turecką flagą na boku. Gdzieś słyszałem o serii dla Turcji. Była jeszcze seria dla Egiptu pod nazwą Micar.W sieci jest dosłownie jedno zdjęcie MIcara. Natomiast końcem lat 70. XX w. udało mi się w Bielsku-Białej Wapienicy widzieć ok. 10 Micarów. Aotobusy były wyposażone jedynie w fotel kierowcy... Nie zapomnę tego widoku choć minęło już ponad 40 lat.
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Tak zgadza się, wspominałem o tych autobusach w poprzednich odcinkach o Autosanie, dziękuje za komentarz i pozdrawiam!
@AG-gi8ne
@AG-gi8ne 2 жыл бұрын
Jeździłam autosanem w czasach liceum. PKS Chojnice takimi dysponował. Miały jedną zaletę, jak były mrozy poniżej 30 stopni to jako jedyne odpalały i jednocześnie miały bardzo wydajne ogrzewanie. Minusem były drzwi. Ciężko się je otwierało
@andreasmazur
@andreasmazur 2 жыл бұрын
zgadza sie!Autosany posaiadaly elektryczne podgrzewacze plynu w ukladzie chlodzenia,dlatego odpalaly na mrozie.Jelcze "chodzily"cala noc...
@offline559
@offline559 2 жыл бұрын
Mam pytanie mógłbyś nagrać filmik na temat firmy Wispol?
@krzysztoflysik5376
@krzysztoflysik5376 2 жыл бұрын
Jeździłem takim w WP , aż zabrali do AMW i dostaliśmy h10 -to był skok technologiczny 🤣
@dziku878
@dziku878 2 жыл бұрын
Lubiłem jezdzić wersją turystyczną i miejską,bardzo fajne autobusy
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz I pozdrawiam serdecznie!
@patrykwochna651
@patrykwochna651 2 жыл бұрын
Większość traktorów polskich wsi jeździło na oszczędnościach z PKS spuszczanych przez ich kierowców. W łódzkim pks niektórzy byli tak bezczelni że potrafili kursu nie robić aby mieć więcej wachy na handel...
@koyot100letni
@koyot100letni 2 жыл бұрын
Tak jeździłem. Fajny był.
@robertskotarczak2348
@robertskotarczak2348 2 жыл бұрын
Badzo ciekawy film na temat samego autobusu może jeszcze cos bedziesz mieć na temat tego autobusu to daj chetnie obejrze avi tak kazdy raz ogladam co nowego
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz I pozdrawiam!
@wiesawb.5366
@wiesawb.5366 2 жыл бұрын
W starych, szczególnie polskich silnikach nie miało znaczenia na spalanie jazda na luzie czy bez, ponieważ silniki te nie miały zaworu hamowania silnikiem, i puszczając gaz silnik i tak pobierał jałową dawke paliwa. A jazda na luzie pomagała w mniejszym zużyciu silnika.
@patryk_gra
@patryk_gra 2 жыл бұрын
Codziennie co około 15/30 minut słyszałem pisk zatrzymującego się autosana, a teraz tak cicho bez niego, nawet gołębie przestały srać mi na parapet. Jeszcze w 2019/2020 Autosan h-9 był głównym typem autobusu w PKSie i ZMKS, teraz tylko pojedyncze kursują. Znam typa co pracuje w MKS, dawniej jeździł głównie H-9
@DanielRJan
@DanielRJan 2 жыл бұрын
👍👍👍👍
@RSAhokejfan
@RSAhokejfan 2 жыл бұрын
Wyprzedam te swoje cc sportingi i poloneza, i kupię w końcu H9. Pochodzenie sanockie mnie do tego zobowiązuje! Najwięcej jeździłem H9 i H10
@KamilGolebiewski
@KamilGolebiewski 2 ай бұрын
w KPTS we Włocławku jeszcze można pojeździć takim AUTOSANEM
@natanmysli4825
@natanmysli4825 Ай бұрын
Czy jazda na luzie zmniejsza spalanie. I tak i nie. Jeśli zjeżdżamy z minimalnego spadku, to zostawiając na biegu hamujemy. Co z tego, że w tym momencie nic nie spala, ale za chwilę trzeba znów pedałować. Natomiast na luzie można się toczyć nawet 2-3 kilometry (warunkiem jest dobra znajomość trasy). Natomiast jeśli pochyłość jest większa, to oczywiście zjeżdżamy na biegu. Nie rozpędza się i oszczędzamy paliwo.
@GdaJacek
@GdaJacek Жыл бұрын
To nie były oszczędności firm przewozowych...... Znajomy pracował jako mechanik w PKS Opole, oni montowali wymiennik ciepła woda opa żeby podgrzewać paliwo przed pompą wtryskową, podobno najlepsze sztuki z takim podgrzewaczem potrafiły zejść do 16l/100km przy normie 21.
@brudgerfrudger2174
@brudgerfrudger2174 2 жыл бұрын
Wiadomo ile obecnie pali podobny autobus klasy hybryda np volvo czy Solaris?
@kochamcoca-cole2969
@kochamcoca-cole2969 2 жыл бұрын
Do szkoły wozi nas taki Autosan. Kierowca tradycyjnie wrzuca luz z góry.
@LordDrted
@LordDrted 2 жыл бұрын
No co ty w moim spalanie było od 14 do 18. A jazda na luzie to jak mówiłem zależy od utrzymania wozu i silnika.
@Mr.Jaro87
@Mr.Jaro87 2 жыл бұрын
W latach 90 jeździłem takim do podstawówki kremowo- pomarańczowy był
@moje12a
@moje12a 2 жыл бұрын
Będzie odcinek o typach i podtypach autobusów AUTOSAN ? Czemu niektóre numerki są aż tak rozbudowane ?
@grzegorzkutnikowski7125
@grzegorzkutnikowski7125 2 жыл бұрын
Autosan to kawał dobrej historii polskiej motoryzacji a zwłaszcza PKS.Ja mam bardzo miłe wspomnienia z tymi autobusami
@blazejwiaderek1208
@blazejwiaderek1208 2 жыл бұрын
Tak zwane oszczędności nie generowały większych zysków dla przewoznika tylko dla kierowcy który miał wytyczona norme spalania a to co udało mu się zaoszczędzić sprzedawał na lewo.
@mao1702
@mao1702 2 жыл бұрын
Dla tego kierowcy benzynowych ZIŁ-ów byli za PRL-u królami.
@Rames.
@Rames. 2 жыл бұрын
@@mao1702 Po wojnie nawet wylewali do rowów bo nie było komu sprzedać bo nikt nie miał samochodu.
@mao1702
@mao1702 2 жыл бұрын
@@Rames. Kto by benzynę do rowu lał? Po wojnie był deficyt paliwa i to straszny.
@Rames.
@Rames. 2 жыл бұрын
@@mao1702 Oj lali lali, w latach 60 tych nie było komu sprzedać to z nadwyżką z Ziła trzeba było coś zrobić. Dopiero era fiatów to zmieniła.
@mao1702
@mao1702 2 жыл бұрын
​@@Rames. Benzyna szła na lewo aż się powietrze krzywiło. Mój nauczyciel z technikum był w woju, do SOR go wzięli, zrobili szefem bazy transportowej, gdzie mieli m.inn. benzynowe Stary 28, Ziły-131 i inne Ural-e. Opowiadał o tych numerach. Każdy mądry kierowca takiego Ziła czy Urala tak regulował gaźnik (łącznie po wsadzanie do dysz paliwa drucików miedzianych, by zmniejszyć im przekrój), by mniej. palił, że dziennie miał minimum po kilkanaście litrów nadwyżki. I choć wlewy baków były plombowane, to przecież kto bronił założyć trójnik na przewód paliwowy, wiele z nich miało je już na stałe. I cała nadwyżka szła do baniaków, każdy taki kierowca miał swoją lewą beczkę, do której zlewał tą 78-mkę czy 86-tkę, a potem najczęściej brali to taksiarze czy rolnictwo, posiadające Żuki i Nysy. Taki gość to był królisko i panisko, ludzie łapówy dawali, by dostać stanowisko kierowcy, tak to był intratny interes.
@pawelhin8786
@pawelhin8786 2 жыл бұрын
Ten kto nieusypiał przy tym kołysającym zawieszeniu ten niewie co to życia😂
@jozefbak3195
@jozefbak3195 2 жыл бұрын
Jeździłem Autosanem H9 jako pasażer, jako kierowca i nawet na takim modelu zrobiłem kategorię D.
@sanisawuczak
@sanisawuczak 4 ай бұрын
W 1986 roku zdawałem na takim na ,,D na Wirazowej w Warszawie.
@jakubwolny1000
@jakubwolny1000 2 жыл бұрын
Jeździłem Autosanem kilka lat do ,,pksu,,do szkoły to były czasy-)
@indywidualismus
@indywidualismus 2 жыл бұрын
4:35 i dalej - bieszczadzkie serpentyny, ech Bieszczady!
@bartoszjabonski2402
@bartoszjabonski2402 2 жыл бұрын
Niezapomniany i charakterystyczny dźwięk górnych półek gdy wpadały czasami w taki rezonans
@grzegorz2519
@grzegorz2519 3 ай бұрын
Hmmmm. Autosan H9... Ile się nim jeździło... W sumie to był fajny autobus. Siedzenia "lotnicze" to był luksus... Tak dla ciekawości to ja jeszcze w 2005 jeździłem na Kaszuby H9-tkami. Co prawda po lekkim liftingu ale zawsze. 😂
@Hary-ri2zb
@Hary-ri2zb 4 ай бұрын
Jazda na luzie to stara technika jazdy stosowana do dzisiaj z skrzynia biegów manualna. Rozbieg samochodu nawet na płaskim terenie pozwala na oszczędności ale wymaga zrozumienia.
@argongas3536
@argongas3536 2 жыл бұрын
No ja jeździłem do szkoły na przełomie pierwszej dekady XXI wieku. W sumie u mnie we wsi wciąż jeden jeździ, co prawda wozi dzieci do szkoły, ale jeździ.
@maciekbarszcz3640
@maciekbarszcz3640 2 жыл бұрын
Ja jechałem H9-21 na trasie Lipsko-Radom realizowanej przez PKS Ostrowiec Świętokrzyski.
@poszukiwanianalegalu3505
@poszukiwanianalegalu3505 2 жыл бұрын
Ja z takiego w czasie jazdy musiałem wyskoczyć, jechałem PKSem do rodziny i kierowca do mnie ze ma awarie skrzyni biegów i musiał jechać na biegu który miał wrzucony, gdyby się zatrzymał to już by nie ruszył, z racji tego że przystanek był na górce to zwolnił maksymalnie ile mógł ja wyskoczyłem a ten go bujnął z górki:) teraz by to nie przeszło
@Darek80
@Darek80 2 жыл бұрын
Wracałem kiedyś że szkoły i też była awaria skrzyni biegów i jechaliśmy tylko na 2ce. Podróż była znacznie dłuższa ale dojechaliśmy do celu.
@Rames.
@Rames. 2 жыл бұрын
Z 15 lat temu pamiętam było to samo, dobrze że chociaż sprzęgło działało, to chociaż dało się normalnie wysiąść, to był akurat jelonek 120M
@ukaszzulczyk3901
@ukaszzulczyk3901 2 жыл бұрын
Jeździłem kiedyś autosanem wielkopolskie Jarocin Jaraczewo było super
@mc-hammer
@mc-hammer 2 жыл бұрын
Jazda na luzie pozwalała na pokonanie większego dystansu bez konieczności dodawania gazu, co już samo w sobie pozwala na oszczędniejszą jazdę pojazdem niewyposażonym w katalizator, za to wyposażonym w manualną skrzynię biegów. Dodajmy do tego brak konieczności zatrzymywania się na przystankach na których nie ma wymiany pasażerów w danych godzinach (co to za sztuka odkryć ten trend jeśli na danej trasie jeździ się latami), co pozwala na minięcie przystanku bez zatrzymywania się, i voila - litr paliwa tu, litr paliwa tam, i zbierze się miarka. Pal sześć zużycie hamulców i przyspieszoną degradację silnika - za to nas nie rozliczają :) Argument kłopotliwego wbicia biegu w sytuacji awaryjnej nie do końca mnie przekonuje - te auta były na tyle bezawaryjne, że sytuacja tego typu była mocno nieprawdopodobna, toteż mało który kierowca zawracał sobie głowę takimi "pierdołami" :) 11 lat jeździłem H9 jako pasażer i jedyne incydenty na jakie się natknąłem były spowodowane głównie trudnymi warunkami spowodowanymi olbrzymimi opadami śniegu, bądź wyciekiem z chłodnicy, czy też, tylko raz - niedyspozycją kierowcy spowodowaną atakiem serca... alkurat nie jechałem tym autem, widziałem je tylko umiejscowione w rowie. Nikt nie ucierpał.
@Bwj21Bwj
@Bwj21Bwj 2 жыл бұрын
Znałem kogoś kto umiał cicho zamykać drwi przy wsiadaniu. Przed zamknięciem naciskał na klamkę wewnętrzną i odpuszczał klamkę tuż przed zamknięciem. Być może i wysiadając tak robił, ale już trudno być pewnym. Było to bardzo dawno temu ;-) Jeśli będę miał możliwość to go zapytam. Tradycyjnie zamykało się głośno. PS Ciekawe informacje i filmy.
@kacperek_77u
@kacperek_77u 2 жыл бұрын
Jak tęsknicie za autosanami a szczególnie H9 to polecam wam miasto Jarosław na podkarpaciu-podan dopiła taboru to właśnie autosany
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 2 жыл бұрын
Myślenie za kółkiem, znajomość swojego pojazdu, korzystanie z topografii terenu.
@janek192
@janek192 2 жыл бұрын
przez 3lata gimnazjum i 4 lata technikum prawie codziennie wracałem autosanem ze szkoły bo rano przeważnie jeździły nowsze autobusy chociaż zdażalo sie, że też autosan sporadycznie. Jednego razu kierowca ruszał z przystanku i wjechał do rowu (całe szczęście nie głębokiego) ale ja siedziałem na samym przodzie i przeleciałem pod barierką na schody. Przynajmniej mam co powspominać😂 bo pks zlikwidowali rok temu i już autobusem nigdzie nie pojadę.
@kamilwegrowski3106
@kamilwegrowski3106 2 жыл бұрын
Dla oszczędności paliwa kierowca miał chyba specjalny guziol przy pedale sprzęgła do wygaszania silnika taki manualny start-stop
@janiktinny
@janiktinny Жыл бұрын
W Bełchatowie to trzaskali, żeby wk... "Siwego" z kursu na Łódź o 15:20, bo on wszystkich wk... swoim buractwem przy sprawdzaniu miesięcznych. xDD
@krzysiekflorkow6335
@krzysiekflorkow6335 2 жыл бұрын
kto po filmie Sobola?😉
@sola264
@sola264 2 жыл бұрын
Pamiętam parę razy go zarzygałem i zawsze ta jazda na luzie mnie wkurwia denerwowała
@xyz-xh9iq
@xyz-xh9iq 2 жыл бұрын
Najczęściej wykorzystywany był na przewozach szkolnych też były różne typy kierowców
@adamszczygie4206
@adamszczygie4206 2 жыл бұрын
No pewnie, rocznik 87 więc trudno zapomnieć ale na Śląsku było ich mniej ale na Lubelszczyźnie gdzie do dziś mam rodzinę jeździły bardzo często
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz I pozdrawiam serdecznie!
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 2 жыл бұрын
Rozmowa z kierowcą zabroniona - w Autosanie martwy przepis gdyż pasażerowie dosłownie włazili na kierowcę, stali na schodach, opierali się o deskę. Nie sposób tak jechać w milczeniu. Pod tym względem luksus i prywatność miał kierowca PR-ki z szoferką oddzieloną od pasażerów, czymś w rodzaju kiosku z przesuwaną szybką do sprzedaży biletów. Honorowe miejsce dla kanara, bokiem do kierunku jazdy ale często kierowcy w okresie wakacyjnym jeździli też ze swoimi dziećmi.
@maciekczechura1078
@maciekczechura1078 2 жыл бұрын
jak by nie patrzeć to po prawie niczym zastanym po wojnie ten autobus wystawiał dobre świadectwo polskiej motoryzacji
@aroparsley8745
@aroparsley8745 2 жыл бұрын
Należy wspomnieć że jazda na luzie może dobrowadzić do tragedii bo w sytuacji gdy zgaśnie silnik tracimy wspomaganie kierownicy a utrzymać ciężki zestaw na łuku i to z zaskoczenia nie będzie proste.
@krzysiekflorkow6335
@krzysiekflorkow6335 2 жыл бұрын
tak tak bo powiedzmy że w autosanie było wspomaganie
@aroparsley8745
@aroparsley8745 2 жыл бұрын
@@krzysiekflorkow6335 Czytaj ze zrozumieniem.
@grey745
@grey745 2 жыл бұрын
autosan nie ma wspomagania
@marekmadrzejewski2618
@marekmadrzejewski2618 2 жыл бұрын
PKS Starogard Gdański chyba jeszcze puszcza stare dobre h9 po lifcie ale już
@SP6QKX
@SP6QKX 7 ай бұрын
@dexu2747
@dexu2747 2 жыл бұрын
U mnie w pkesie nadal została taka praktyka jazdy na luzie nawet w nowszych autobusach I mam praktyki w taki pkesie i to zabardzo nie wpływa na żywotność skrzyni czy sprzęgła
@dariuszwisniewski6777
@dariuszwisniewski6777 2 жыл бұрын
Prawda.A jeżeli nawet była jakaś awaria to naprawiali a kierowca i tak miał zysk z oszczędności w kieszeni.
@adampoloczek4251
@adampoloczek4251 2 жыл бұрын
Tak prowadziłem h 9
@adammartyniuk3801
@adammartyniuk3801 2 жыл бұрын
Jak się dbało tak się miało . Pozdrawiam .
@olgiert7550
@olgiert7550 2 жыл бұрын
Jazda.na luzie rzeczywiście zmniejsza spalanie nawet we współczesnych samochodach
@JedenastkaUV
@JedenastkaUV 2 жыл бұрын
Ja takim cudeńkiem jeżdżę do szkoły i jest dobrze zadbany
@kamilabzdzion2299
@kamilabzdzion2299 2 жыл бұрын
pzdr 600
@krzysztofzbytomia9553
@krzysztofzbytomia9553 2 жыл бұрын
Pewnie że jeździłem,na szkolne wycieczki 😀
@andreasmazur
@andreasmazur 2 жыл бұрын
Nie bylo dla mnie autobusu wdzieczniejszego niz AUTOSAN H9-15,moze oprocz SAN-a H-100,na ktorym rozpoczynalem swoja kariere kierowcy autobusu we Wroclawskim PKS-ie.Mialem je tak opanowane ze nie straszne byly sniezyce i zamiecie oraz 25-stopniowe mrozy... Podgrzewacze zamontowane w obiegu plynu chlodzacego umozliwialy natychmiastowy start silnika...
@SCYZORYK-WLK
@SCYZORYK-WLK 2 жыл бұрын
Super był mój gimbus.
@av_dawidek
@av_dawidek 2 жыл бұрын
raz jechałem owym autobusem, oczywiście w PKS-ie
@LordDrted
@LordDrted 2 жыл бұрын
Czy to prawda i tak i nie jeździłem 6 lat h9 i to zależy od utrzymania autobusu. A co chodzi do tych zakazów to ja nie miałem w firmie także nie wiem
DLACZEGO AUTOSANY H9 BYŁY NIEBEZPIECZNE?
17:22
Autobusy
Рет қаралды 314 М.
AUTOSAN H6 - CZY TEN AUTOBUS MIAŁ SENS?
16:01
Autobusy
Рет қаралды 47 М.
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 97 МЛН
Did you believe it was real? #tiktok
00:25
Анастасия Тарасова
Рет қаралды 24 МЛН
МАМА И STANDOFF 2 😳 !FAKE GUN! #shorts
00:34
INNA SERG
Рет қаралды 4,3 МЛН
MEU IRMÃO FICOU FAMOSO
00:52
Matheus Kriwat
Рет қаралды 42 МЛН
DLACZEGO JELCZ PRZESTAŁ PRDUKOWAĆ AUTOBUSY?!
9:45
Autobusy
Рет қаралды 52 М.
Autosan h9 jazda ruszanie nauka
12:22
Tomek Hunter
Рет қаралды 411 М.
Autosan H10-10.02 - odpalanie i gadanie - Patobus
3:40
Patobus
Рет қаралды 7 М.
Tanio PRZEROBILI AUTOKAR NA MIESZKANIE
20:13
PodróżoVanie
Рет қаралды 343 М.
Złomnik: jeżdżę Autosanem H9
16:35
Złomnik
Рет қаралды 364 М.
AUTOSAN - historia i współczesność
27:56
Roman Majewski
Рет қаралды 435 М.
Z Lublińca do Dobrodzienia w H9-tce. :)
9:49
Patryk280
Рет қаралды 20 М.
AUTOSAN H9 na DALEKIM WSCHODZIE - NieZłomny Autobus
10:02
NieZłomny Autobus
Рет қаралды 11 М.
AUTOSAN H9 narodziny legendy
15:23
Roman Majewski
Рет қаралды 412 М.
A estos dos los dejaba sin carnet - Dashcams España
0:31
Dashcams España
Рет қаралды 15 МЛН
РОССИЯДА МУСОФИР АВАРИЯ БУЛДИ
0:17
Yakka Tv
Рет қаралды 3,5 МЛН
Наглый пешеход хотел наказать таксиста #яндекс #такси
1:00
Холодный асфальт придумали гении
0:19
WB КОПАТЕЛЬ 2.0
Рет қаралды 14 МЛН
Самое СЛОЖНОЕ оживление на канале!
52:54
Мастерская Синдиката
Рет қаралды 2,2 МЛН