VL06 Tipy na snadnou poezii

  Рет қаралды 8,464

Na potítku

Na potítku

3 жыл бұрын

Čau! V dnešním vlogu se podíváme na některé básnické sbírky, které jsou snadné na pochopení a jsou tím pádem dobrým vstupem do světa četby poezie.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 46
@zaklonenyparez7595
@zaklonenyparez7595 3 жыл бұрын
Nedávno jsem sám začal psát poezii. Následovalo naprosté zničení mých představ o tom, jak si to přečte spousta lidí a jak se to spoustě lidí bude líbit. Zkoušel jsem to na wattpadu, takže asi tak. V sekci poezie mě předběhla i sbírka, která se jmenuje Harry Styles, takže asi tak
@zivottojebojbojtojezivot
@zivottojebojbojtojezivot 3 жыл бұрын
Napotídnu
@Rulets1010
@Rulets1010 3 жыл бұрын
Já za sebe doporučím shakespearovy sonety. Je to lehké čtení, ale bude to relatable a budete mít dobrý pocit, že čtete Shakespeara.
@jakubjasek6338
@jakubjasek6338 3 жыл бұрын
Jsem též středoškolák a pro úplný začátek bych doporučil právě Nezvala (ale Básně noci mi na úplný začátek připadají dost složité, už jen to, jak jsou jednotlivé básně dlouhé by čtenáře mohlo odrazovat), pak určitě Šrámka, nebo Gellnera... To je opravdu jednoduchá poezie, která by se mohla zalíbit. Potom do jaksi "vyšší" světové poezie jsem se dostal přes Rimbauda. Začalo to, když jsem v čítance narazil na jeho "Spáče v ůvalu" a "Román," což mě úplně odrovnalo, protože oproti ostatní poezii, kterou jsem znal to bylo zkrátka něco jiného, něco vtipného a zároveň krásně a vznešeně podaného, což mě samozřejmě okouzlilo. Úsměvné je, že u Rimbauda bylo v čítance často zmiňováno právě Verlainovo jméno, a já jsem si vážně dost dlouhou dobu myslel že ten A.Rimbaud je fiktivní postava bohémského poety, stvořená oním Verlainem. No a přes Rimbauda k Baudelairovi, Poeovi, atd atd... Rimbaudova Sezóna v pekle mě dovedla k poezii nerýmované a já se tak dostal dál, ke Ginsbergovi, Whitmanovi, ... Takže za mě určitě na začátek Nezval, Šrámek, Wolker, Gellner, Rimbaud, Blake... Samí klasikové :)
@lolikfolik8477
@lolikfolik8477 3 жыл бұрын
kdo cte dneska Sramka? A Rimbaud pro lidi, co chtej zacit cist poezii...mozna tak ten Spac v uvalu nebo Hledacky vsi, ale zbytek je i pro lidi, co ctou poezii aktivne, docela vorisek
@jakubjasek6338
@jakubjasek6338 3 жыл бұрын
@@lolikfolik8477 Já myslím, že Rimbaud tam má dost jednodušších básní, zrovna Opilý koráb třeba působí celkem složitě, ale jinak to jsou vesměs nenáročné básně; Má Bohéma, V zelené hospůdce, Vyjevenci, ... to jsou vcelku jednoduché básně. A pak; "Kdo čte dneska Šrámka?" -Řekl bych, že dost lidí, kterým se líbí poezie. Kdo chce s poezií doopravdy začít, hledá něco jednoduchého a rád si přečte i Šrámka; přeci jen je to klasik, stejně jako Wolker, nebo Biebl... Ti také nejsou nějak extra nepochopitelní a ta forma je prstě dokonalá... :)
@Lukyfak
@Lukyfak 3 жыл бұрын
já doporučuju Gellnera
@joseftrojan7664
@joseftrojan7664 3 жыл бұрын
Díky za tipy.
@Peepinda
@Peepinda 3 жыл бұрын
Zahradníčka opravdu moc doporučuji, je skvělý.
@doremila1286
@doremila1286 3 жыл бұрын
Ano, prosím, návrat série UčíSmažka by mi moc pomohl. Osobně bych byla radši, kdyby videa byla o pozdější literatuře než o Gilgamešovi, ale budu ráda za všechno. Chtěla bych vám oběma také poděkovat za to, co děláte, je to úžasné. Rozhodně odběr po maturitě nezruším. 😊❤️
@zdenakychlerova7674
@zdenakychlerova7674 2 жыл бұрын
Velmi cenné. Pro mne, padesátnici, nejvíce charakteristika generací X,Y,Z! Děkuji.
@HanaRodna
@HanaRodna 3 жыл бұрын
Mně se nejlépe četl Orten (toho jsem vlastně četla už asi ve dvanácti a tak nějak jsem byla schopná pobrat, o co zhruba jde). A taky mi přijde, že je dobrý, mít si o tom s kým povídat, třeba můj děda je rusista a co se literatury týká, tu ruskou s ním můžu probírat do nekonečna. Člověku to něco dá, když se o tom bavit s lidmi, kteří tomu rozumí.
@xaverbzunda4504
@xaverbzunda4504 2 жыл бұрын
Já byl díky zhudebnění od Petra Skoumala od dětství vybaven Emanuelem Fryntou, pak jsem začal číst, co jsem vytáhl našim z knihovny. Oslovili mě hlavně Morgenstern a Krchovský (já vím, když někdo recituje Krchovského, někde na světě umře koťátko, ale já ho mám stejně rád), to byly moje vstupenky do světa poezie. Morgensterna jsem předčítal své první lásce. Pak mě naprosto sebrala Kniha básňů převeršovaná, již vlastnodušně protrpěl a v řeč svázal Eberhardt Haupbahnhof, básník český, ten krom toho napsal snad jen Nedokončený kalendář pro tento rok i všechny roky příští, což už není moc poezie. Asi. Nevím. Pak přestal existovat. Jinak myslím, že snadno přístupný je Gellner a Bondyho tvorba pod vlivem "totálního realismu".
@martinakurfurstova1807
@martinakurfurstova1807 3 жыл бұрын
Antologie české poezie (nebo tak nějak se to jmenuje) vychází každý rok a shrnuje jakýsi výběr ze současných českých básníků. Přívětivý vstup do poezie je i přes haiku, aktuálně třeba Jiří Hájíček Muž na pokraji vzplanutí, ta se mi líbila moc.
@ninavinterova9875
@ninavinterova9875 3 жыл бұрын
Já se (díky Davidovi) zamilovala do Máje.
@jire3154
@jire3154 3 жыл бұрын
Za mě osobně byla velmi zajímavá a lehce čitelná Maminka od Seiferta (rozhodně vhodné i k maturitě)
@FrederikusRex1453
@FrederikusRex1453 3 жыл бұрын
Nice
@cecylianus
@cecylianus 3 жыл бұрын
Dobrej a srozumitelnej je Bukowski. Samozřejmě v překladu.
@HanaRodna
@HanaRodna 3 жыл бұрын
Btw neplánuješ někdy udělat video pro lidi, kteří chtějí studovat bohemistiku? Nějaké tipy, na co se připravit, co čekat, no prostě něco, co se může hodit? :)
@lubomirtichy8163
@lubomirtichy8163 3 жыл бұрын
ano prosím! to bych též velice ocenil.
@annazegzulkova8993
@annazegzulkova8993 3 жыл бұрын
taky bych byla moc ráda:)
@annastankova7240
@annastankova7240 3 жыл бұрын
Čtěte každou volnou vteřinu, je to masakr. :D
@jakubvoldan6326
@jakubvoldan6326 3 жыл бұрын
Návrat Smažky je super zpráva! Těším se na 19. století, ale když už jsme u toho, vydalo by na samostatnou epizodu nějaké shrnutí literatury v našem bývalém Podunajském prostoru? Takový zvláštní bestiář...
@forysha6764
@forysha6764 3 жыл бұрын
When drought comes to woods they loose their glamoury. Haply this is not my land. I envy flittermouses. Scared of getting a howe, feeling as a haggard. Sitting in an inane place unable to lave my hair. Letting sun to hurt my throat, hindering my passage. Disabling my limber legs, thus leaving me in march. On a way to lonely joy, running from the safe despair.
@kristinapomykacova5495
@kristinapomykacova5495 3 жыл бұрын
Ďakujem za priblíženie českej poézie ♥️ škoda, že nám české diela úplne vypustili z učebných osnov 😢
@martinmachurka5230
@martinmachurka5230 3 жыл бұрын
Mně se na gymplu líbila Šotolova Hvězda Ypsilon.
@JamesHeather
@JamesHeather 3 жыл бұрын
Mladší než Těsnohlídek? Tak to jsi mladší než já. To jsem nečekal :)
3 жыл бұрын
Počkej ty seš starší než jtml? Vypadáš tak na dvacet tři :D
@JamesHeather
@JamesHeather 3 жыл бұрын
@ Pokud to beru na měsíce, tak ano. Ale když to beru na roky, tak jsem stejně starý jak Těsnohlídek.
@petrzajac6428
@petrzajac6428 3 жыл бұрын
Emily Dickinsonová; ta je docela srozumitelná a má krátké básně. Do srozumitelné by šel zařadit i Wolker, ale toho asi v dnešní době nikdo číst nebude. A já bych zmínil i Lermontova a Miroslava Holuba.
@MaPlacek
@MaPlacek 3 жыл бұрын
Doporučuju Bukowskiho básně na začátek s poezií.
@julievlckova6337
@julievlckova6337 3 жыл бұрын
a to člověka ma navnadit na poezii?😄😄
@uchemvmechu7116
@uchemvmechu7116 3 жыл бұрын
Já ze současných autorů doporučuji Marii Iljašenko a její druhou sbírku Sv. Outdoor (ukázka: www.nedelnichvilkapoezie.cz/2019/06/marie-iljasenko-vsechny-me-basne-o.html ). Další básnířkou, která mě oproti většině současných autorů skutečně oslovila je Anna Beata Háblová (ukázka: www.nedelnichvilkapoezie.cz/2019/05/anna-beata-hablova-ziju-v-dome-s-tajnym.html )
@lubomirtichy8163
@lubomirtichy8163 3 жыл бұрын
Háblová je skvělá, zrovna čtu O mé závislosti nikomu neříkej a nemůžu si to vynachválit.
@jakubzibura7904
@jakubzibura7904 2 жыл бұрын
Sú aj nejaké typy nenaročnej poézie od svetových klasikov? Vopred vďaka za odpoveď.
@jakubmikula42
@jakubmikula42 10 ай бұрын
- Shakespearovy Sonety [minimálně v českém překladu od Hilského (bohužel nevím, jak je to se slovenskými překlady Shakespeara)] jsou výborné a i mně, absolutnímu poeticky-interpretačnímu analfabetovi, přístupné. - Byla tu již několikrát zmíněna poezie Charlese Dickense, tu bych taky zařadil. - A Poeův Havran (a nejen ten) mi též připadá docela srozumitelný (ačkoliv je pravda, že Poea jsem četl tolikrát, že asi nemám střízlivý náhled na to, jak "jednoduchý" ten text je)
@AndrewDeer1
@AndrewDeer1 3 жыл бұрын
Zrovna Bezruč se podle mě čte dost hezky.
@tomassalus4936
@tomassalus4936 3 жыл бұрын
Nemyslím, že patria medzi jednoduchú poéziu/lyriku, ale ja mám najradšej básne Karla Kryla a Miroslava Váleka. Čo si o nich myslíte vy?
@forysha6764
@forysha6764 3 жыл бұрын
An you might see me on that bent, don't try to steal a bid promise. I'm just a deer an elven maid, who only wondered to your chase. I longed to see the outside world, so then I clomb the nearest hill, to make that feeling go away, that I'm no else than corse living. Thus now you see me on this croft. I beg you to not hunt me down. Why would you entreat me like prey? Don't wanna fell from you to growth. I have forthhungered long enough. Who can blame me for a wish to be free to dance and walk in frith, even the day is gray and frore?
3 жыл бұрын
Chudák Bezruč :(
@standyshavrdu4189
@standyshavrdu4189 7 ай бұрын
Za mě hunorné, zajímavé a snadné básně jsou od Františka Gellnera
@zivottojebojbojtojezivot
@zivottojebojbojtojezivot 3 жыл бұрын
No nevím, jestli by se poetika Jakuba Demla mohla řadit mezi "snadnou poezii". Myslím si, že při čtení Demla musí mít čtenář nemálo vyvinutou obrazotvornost (jestli se to tak dá nazvat). Doporučil bych ho spíše těm lidem, kteří už nějakou tu zkušenost s obvyklou formou poezie (tedy rýmovanou) mají... pro jakési rozšíření obzorů v poezii.
VL07 klišé vs archetyp
33:53
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
EP140 jak číst poezii v kontextu - Jan Skácel - Smuténka
28:41
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 13 МЛН
Best father #shorts by Secret Vlog
00:18
Secret Vlog
Рет қаралды 21 МЛН
František Gellner - Po nás ať přijde potopa
26:34
Vojtěch Rejtar
Рет қаралды 3,6 М.
VL02 můj TOP 10
18:25
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
Tahle kniha dělá jednu věc ÚPLNĚ jinak
9:38
Jirkova Pouť Knihami
Рет қаралды 207
Tomuhle říkáte po rekonstrukci?! 😲
16:47
Tom Brzobohatý
Рет қаралды 11 М.
Jak získávat přátelé a působit na lidi - Dale Carnegie
34:30
TrochuLepší
Рет қаралды 831 М.
EP145 vypravěč
24:35
Na potítku
Рет қаралды 7 М.
František Gellner - Radosti života
46:24
Vojtěch Rejtar
Рет қаралды 1,3 М.