O rewolucyjnych zmianach w Polsce ★ Ida rozmawia z Ewą Furgał

  Рет қаралды 353

Ida rozmawia

Ida rozmawia

12 күн бұрын

To niesamowite jak szybko, w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat, samorzeczniczki i samorzeczniczy zmienili w Polsce świadomość i wyobrażenia na temat autyzmu. Jeszcze 10 lat temu można było mieć wrażenie, że autyzm dotyczy tylko dzieci i bezwzględnie powoduje niezdolność do samodzielnego życia i samostanowienia (no chyba, że się go “wyleczy” jedną z cudownych metod) - bo żadna dorosła osoba autystyczna nie wypowiadała się publicznie na swój temat, a światu o nas opowiadali wyłącznie rodzice, pedagodzy czy co gorsza - bardzo mało zorientowani w temacie dziennikarze.
Dzisiaj wszystko to wygląda zupełnie inaczej, a od pierwszej samorzeczniczej grupy (Jasna strona spektrum przy fundacji Prodeste) do pierwszych samorzeczniczych bestsellerów książkowych, jedną z głównych twarzy tych zmian jest Ewa Furgał, obecnie prezeska fundacji Dziewczyny w spektrum.
Z Ewą rozmawiałyśmy o tym wszystkim, co się zmieniło, odkąd 7 lat temu zaczęła prowadzić swojego bloga; o tym, co jeszcze trzeba zrobić; o tym, co się naszemu ruchowi udaje świetnie, a co mniej. Porozmawiałyśmy o skali naszych wpływów (i oddziaływaniu m. in. na specjalistów), o porozumiewaniu się z bardziej konserwatywnymi organizacjami, o kwestii solidarności wewnątrz naszego ruchu, o uwzględnianiu osób z niepełnosprawnościami czy LGBT+, i o Dniu Autystycznej Dumy, na który przypada premiera tego odcinka.
Koniecznie posłuchajcie i przekazujecie dalej!

Twórczynią podcastu jest samorzeczniczka Ida Tymina, autorka profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie i edukatorka w temacie neuroróżnorodności. Kontakt w sprawie podcastu, wystąpień, szkoleń: ida.tym@gmail.com
Nad stroną techniczną czuwa Maja ze Stellar Heart Sound.
ℹ️ Jesteś osobą autystyczną lub podejrzewasz, że możesz nią być? Kilka przydatnych linków znajdziesz tutaj: linktr.ee/idatymina ℹ️
#autyzm #samorzeczniczka #podcast #neuroróżnorodność #spektrumautyzmu #dziewczynawspektrum #społeczeństwo #niepełnosprawność #ozn #równość #lgbtpolska #lgbtplus #lesbijka #lesbijki

Пікірлер: 5
@bulldoginyellowsubmarine9259
@bulldoginyellowsubmarine9259 9 күн бұрын
Świetna rozmowa 🎉
@Katarzyna-wo6gy
@Katarzyna-wo6gy 9 күн бұрын
Chciałam Wam bardzo podziękować - dzięki Wam poszłam wreszcie na diagnozę i przestałam wierzyć w teksty „ale przesadzasz i wymyślasz!”. Oprócz bycia w spektrum, mam też stwardnienie rozsiane, co wiąże się z częstymi pobytami w szpitalu i wydaje mi się, że sporo się zmieniło. Moje prośby o uwzględnienie nadwrażliwości sensorycznej są traktowane poważnie. Ostatnio przed rezonansem pielęgniarka, która zobaczyła w dokumentacji kod f84, powiedziała, że dla mnie ten hałas podczas badania musi być piekłem i jeśli będę potrzebowała wsparcia, to ona jest tu po to, by mi pomóc.
@idarozmawia
@idarozmawia 9 күн бұрын
Ale wzorowa pielęgniarka! ♡
@joannagadzinowska-szczucin6230
@joannagadzinowska-szczucin6230 9 күн бұрын
Dziękuję Wam. Naszym problemem jest szkoła, gdzie nauczyciele nie rozumieją objawów syna. Mamy diagnozę, orzeczenie i dużo informacji od lekarzy. Wiedza pedagogów jest tak mała,że o wszystko musiałam walczyć. Syn wyczerpany po roku szkolnym. Odchodzimy od szkoły i od przyjaciół (akurat na świetną grupę w klasie). Potrzeba chyba szkoleń w szkołach, informacji…
@idarozmawia
@idarozmawia 8 күн бұрын
Zgadzam się, zmiany w szkołach i uwrażliwianie kadr pedagogicznych na nasze potrzeby powinny być jednym z priorytetów
#35 ”Większość par do siebie NIE PASUJE” - gość: Jacek Walkiewicz
1:38:36
W związku - Paulina Koziejowska i Maciej Orłoś
Рет қаралды 78 М.
Autyzm. Nie tylko dziecko. Rozmowa o rodzinie
1:09:20
JiMAutismHELP
Рет қаралды 12 М.
O dysleksji ze Zwierzem Popkulturalnym ✶ Ida rozmawia
40:12
Ida rozmawia
Рет қаралды 242
23. Co to są te Psychotropy? | Andrzej Silczuk Podcast | 2024
38:43
Andrzej Silczuk Podcast
Рет қаралды 1,4 М.
Rozmowa o życiu z... Dorotą Wellman / Na chwilę z gościem
32:23
Na chwilę - oficjalny kanał Katarzyny Miller
Рет қаралды 90 М.
Czy wszyscy mamy autyzm?
22:20
JiMAutismHELP
Рет қаралды 51 М.