No video

Obniżony poziom wody w Lasach Janowskich

  Рет қаралды 11,552

Wolne Rzeki

Wolne Rzeki

Күн бұрын

Mimo ostatnich burz, rzeki w Kotlinie Sandomierskiej wciąż są dramatycznie suche. Nie dotarły tutaj opady rodem z Bielska Białej. W tym filmie opowiadam głównie o dawnym korycie rzeki Dębowiec, które zostało pozbawione przepływu w ramach regulacji w XIX wieku.
Jak zwykle zachęcam do wsparcia mojej działalności filmowej przez Patronite:
patronite.pl/p...
Serdecznie dziękuję za wsparcie wszystkim Patronom!
Jako PTP Wolne Rzeki zbieramy 1,5% za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
Rozliczając PIT możesz wspomóc nasze działania wpisując nr KRS: 0000402564 i w celu szczegółowym: PTP Wolne Rzeki.
Zapraszam także do obejrzenia wcześniejszych produkcji, subskrybowania kanału i obserwowania Wolnych Rzek w innych mediach społecznościowych:
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
oraz do zajrzenia na naszą stronę:
wolnerzeki.pl/

Пікірлер: 124
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 2 ай бұрын
Regulacja Dębowca to doskonały przykład kosztownej, rzetelnej i skutecznej dewastacji. Korzyści? Brak.
@amciuam157
@amciuam157 2 ай бұрын
Bo tu chodziło o korzyści indywidualne dla firmy wykonawców a nie dla środowiska.
@karolj5666
@karolj5666 2 ай бұрын
Żyjemy w takim otępieniu, że słowo "korzyść" kojarzy się większości tylko z finansami. Gdzie jest ekologia? Jak ktoś używa, wyświechtanego już, tego zwrotu to mówi o euro, ustawach i polityce. Mają w d.pie przyrodę, jak zwykle chodzi o hajs i władze ( albo na odwrót).
@sajuente8235
@sajuente8235 2 ай бұрын
​@@karolj5666ekosystem ma miliard lat a ty nie dozyjesz 100 i masz sie przejmowac ekologia? Segreguj smieci i tyle. Zacznijcie zyc wy eko oszolomy
@pawelniedzielski2157
@pawelniedzielski2157 2 ай бұрын
Może jest nieskutecznie, ale za to bardzo drogo.
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 2 ай бұрын
@@pawelniedzielski2157 Tzn. skutecznie jest, bo była rzeczka, jest rów z wodą.
@roqford
@roqford 2 ай бұрын
Dziękuję za Pańską prace, i w miarę przystępne wyjśnianie spraw, które ewidentnie są poza zasięgiem umyslowym wód polskich i innych zainteresowanych!
@tomtomkato3604
@tomtomkato3604 2 ай бұрын
Dobrze wytłumaczony i pokazany zamysł projektu. Pewnie kiedys sie uda. Szkoda że pewnie raczej póxniej niz wczesniej, ale dobrze że działasz, masz pomysły i potrafisz nimi zarażać
@Zlycholesterol36
@Zlycholesterol36 2 ай бұрын
Mieszkam w Danii.Pod swoim oknem mam na trawniku takie małe jeziorko.Woda zamiast do kanalizacji wypełnia niewielkie zagłębienie.Dopóki nie zarosło sitowiem buszowały sobie kaczki.W okolicy jest kilka takich dołków.
@staszekkubiak3358
@staszekkubiak3358 2 ай бұрын
Pisz o tym jak najczęściej, może to dotrze do niektórych , od takich niewielkich naturalnych retencji nie wystawia się faktur, więc nie ma też prowizji od nich. Bobry też nie wystawiają faktur i też nie ma "prowizji". Wszyscy którzy czynnie walczą z melioracyjną patologią też wywołują agresję i zgrzytanie zębów "poszkodowanych czynowników".
@wakantanka17
@wakantanka17 2 ай бұрын
Łukawica moja ukochana rzeka. I moje tereny wędrówek. Od lat obserwuje jak Łukawica znika. Chociaż w tym roku wyjątkowo duży poziom wody na wiosnę pozwalał nawet na kąpiel🙂 Wyżej jest dosyć spora tama bobrowa, która magazynuje trochę wody. Chętnie pomogę w pracach terenowych jeśli będzie taka potrzeba 😉 Pozdrawiam!
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
To prawda, wczesną wiosną zanosiło się na całkiem mokry rok ;) Wymyślamy aktualnie granice dla projektowanego rezerwatu Dolina Dębowca, od razu myślimy też o zatrzymaniu wody w rowach na tym obszarze. Pracy z tym trochę będzie, a znajomość terenu zawsze w cenie :) Możesz się odezwać na maila piotrbednarek@wolnerzeki.pl
@aszkaaszka698
@aszkaaszka698 2 ай бұрын
Ja jestem przerazony co sie stało wczoraj na mojej ukochanej rzece Olzie! poziom wody wzrósł ze 140 na 370 cm w 8 godzin, Szok! Myslę , że wielkie szkody w ichtiofaunie i nie tylko 😥 Dzięki Wolne Rzeki ,że jesteście i działacie profesjonalnie w temacie, Wierzę że Wasz głos dotrze do decydentów... Pozdrawiam serdecznie
@aprilek86
@aprilek86 2 ай бұрын
A co rybom się dzieje wtedy?
@marekpolak2439
@marekpolak2439 2 ай бұрын
​@@aprilek86Gwałtowny przybór wody sprawia,że małe ryby i narybek choć nie tylko szukają spokojniejszego nurtu.Uciekają na płycizny ,czyli najczęściej na miejsca gdzie woda wylała.Często tam zostają uwięzione i giną kiedy poziom opada.Sądzę ,że o to chodzilło autorowi wpisu .
@HandMadebyMiras
@HandMadebyMiras 2 ай бұрын
Wielki szacunek dla Twojej pracy,poświęcenia się tematowi...Otworzyłeś mi oczy na temat retencji,na zależności w wodnej przyrodzie,na środowisko rzeczne ,które jest mi szczególnie bliskie...jestem tylko skromnym wędkarzem z doliny górnej Odry,która na szczęście w górnym biegu nie jest zatruta.Pozdrawiam serdecznie...
@marcinkucka7062
@marcinkucka7062 2 ай бұрын
Trzymam 👍👍👍
@annapodwyszynska7571
@annapodwyszynska7571 2 ай бұрын
Byłam wczoraj w Dolinkach Podkrakowskich. Super potoki, dużo i czystej wody, pięknie. Na szlakach błoto, buty całkiem przemoczone.
@garrbatek9426
@garrbatek9426 2 ай бұрын
Ja dzięki twoim filmom zebrałem się i podniosłem poziom wody w rowie na pobliskich łąkach poprzez wsadzenie brakujących desek w zastawki A ten rów w krótkim odcinku ma nawet około myśle 2-3 metrów głębokości przez co pobliski teren mocna wysycha
@pawelniedzielski2157
@pawelniedzielski2157 2 ай бұрын
Nie liczyłbym na zmiany. Właśnie jestem w trakcie półrocznej batalii o to, by śmieszny mały parking móc odwodnić powierzchniowo na trawnik. Wykazałem obliczeniowo w 9 wariantach, że grunt jest wystarczająco chłonny, by cały zrzut wody wchłonąć w maksymalnie dwie godziny (bez uwzględniania parowania). Organ uzgadniający wciąż nie wierzy i usilnie pcha mnie w kierunku zaprojektowania wewnętrznej kanalizacji, która zostałaby włączona do sieci miejskiej. W urzędach nie ma z kim rozmawiać. Beton. Poziom niekompetencji jest porażający.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
Wow, to brzmi jak materiał na świetny film i nagłośnienie tematu. Ciekawią mnie też same obliczenia. No a co do betonu, to niestety mamy te same doświadczenia...
@pawelniedzielski2157
@pawelniedzielski2157 2 ай бұрын
@@WolneRzeki obliczenia w gruncie rzeczy są dość proste jeśli chodzi o aparat matematyczny. One się opierają o wzory empiryczne (np. wzór Błaszczyka w różnych postaciach). Metodologię wskazują normy PN-EN 752:2017, PN-S-02204, wytyczne ministra właściwego ds. transportu WR-D-71-1, monografia Romana Edela pt. "Odowodnienie dróg" oraz szereg dodatkowych publikacji branżowych, które traktowane są fakultatywnie, ale mogą być pomocne w zależności od warunków, w jakich się projektuje. Wam nie trzeba tego tłumaczyć, ale inną charakterystykę mają zlewnie górskie, podgórskie, czy nizinne i jeśli się rozumie, że roczna suma opadów na tym samym poziomie nie musi się przekładać na taki sam opad miarodajny dla obszarów położonych w różnych częściach kraju, można dość rozsądnie dobierać metodę obliczenia natężenia tego opadu. Co prawda ww. normy nieco upraszczają metodologię sprowadzając obliczenia do określonych przedziałów wysokości opadu rocznego, ale nie ma żadnego problemu z tym, by stosować formuły w ich pełnej postaci i podstawiać aktualne dane ze stacji pomiarowych IMGW. Istnieją już nawet empiryczne wzory do przeliczania opadu dobowego na natężenie deszczów miarodajnych, ale tego chyba jeszcze nie zarejestrował żaden urząd. Ewapotranspiracji się w tym nie uwzględnia, ponieważ jest ona zbyt zróżnicowana i trudna do szacowania, a ponadto dla obliczeń to o tyle lepiej, że wskazuje się ten "gorszy wariant", czyli w praktyce zdolność danego obszaru do przyjęcia wody może być tylko wyższa. Natomiast z powodzeniem można uwzględniać parowanie z wolnej powierzchni wody, jeśli projektuje się zbiorniki chłonno-odparowujące. Wielkość tego parowania w miesiącach letnich jest zaskakująco wysoka i potrafi przekraczać zdolności chłonne niektórych gruntów.
@91matw
@91matw 2 ай бұрын
@@pawelniedzielski2157 odparowanie wysokie? ma pan jakieś dane albo literaturę na ten temat. W naszym klimacie odparowywanie ze zbiorników z praktyki jest znikome.
@pawelniedzielski2157
@pawelniedzielski2157 2 ай бұрын
​@@91matw podstawy są opisane choćby w podręczniku "Meteorologia i klimatologia w inżynierii środowiska". Literatury na ten temat można znaleźć całkiem sporo - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "parowanie z wolnej powierzchni wody", albo szukać po takich nazwiskach jak Bac, Chyliński, Rojek, Penman itd. Dane na temat parowania z wolnej powierzchni wody są publikowane w biuletynach meteorologicznych PSHM (podległej IMGW). Stacji ewaporometrycznych prowadzących wieloletnie pomiary jest dość mało, ale wystarczająco dużo, żeby stwierdzić, że roczne sumy tego parowania są niewiele niższe niż roczne sumy opadów, a czasami potrafią je przewyższać. Przy czym rozkład w ciągu roku jest taki, że od XI do III sumaryczna wielkość parowania jest z reguły mniejsza niż dla maja. A tak poza tym: ludzie kochani, macie na wyciągnięcie ręki wszystkie dostępne publikacje - możecie ja wyszukać zwykłymi, popularnymi wyszukiwarkami. Macie pierdyliard serwisów IMGW, które podają chyba wszystkie możliwe dane meteorologiczne oraz klimatyczne (IMGW publikuje mapy dobowe parowania na bieżąco - na ich podstawie można sobie nawet policzyć/oszacować parowanie z wolnej powierzchni wody), a pytacie o literaturę, jakby to była jakaś tajemna wiedza, ukrywana przed światem.
@KAMI1410-eb4wq
@KAMI1410-eb4wq 2 ай бұрын
No właśnie, Panie Piotrze, gdzie są ludzie, którzy to rozumieją, którzy decydują, którzy mają, nomen omen, wpływ na tę sytuację i mogą to naprawić.
@kondzio2003
@kondzio2003 2 ай бұрын
Nie ma takich. A pana Piotra nikt nie będzie słuchał.
@adambochniak9724
@adambochniak9724 2 ай бұрын
Właśnie doszli do władzy...pewnie potrzebują chwili czasu.
@kondzio2003
@kondzio2003 2 ай бұрын
@@adambochniak9724 😆😆 może 100 dni?
@marekpolak2439
@marekpolak2439 2 ай бұрын
Piękne lasy.Pomysł z zasypaniem Dębowca w paru miejscach i podniesieniem poziomu wody przypomina trochę ten oglądany na filmie z Anglii.Tam zadziałało.Pytanie czy Lasy Państwowe się zgodzą.Obserwując lasy,które powinny tworzyć rezerwuary wody,widać wyraźnie straszną dewastację.Nowe drogi,utwardzane do transportu.Drogi zrywkowe które działają jak rowy melioracyjne.Generalnie ma być wygodnie i sucho do wycinki.I niby wszystko gra jak idzie o pieniądze, tylko czy las nie ma jeszcze innej funkcji?Tyle ,że Lasy Państwowe to firma państwowa ,przynajmniej w teorii i w interesie państwa i społeczeństwa powinno być coś więcej niż tylko pieniądze.A to o czym mówisz na początku filmu ,widać na przykładzie zalań i podtopień w miastach po burzach.I znów wychodzi brak wiedzy, ignorancja dla środowiska,betonowanie całych połaci gruntu i rzeki na krechę jak w Bielsku Białej.Fajne te filmy.Budzą świadomość,a to klucz jeśli ma być szansą na jakieś zmiany.Oby na lepsze.Pozdrawiam.
@lukaszkonsek7940
@lukaszkonsek7940 2 ай бұрын
@@adambochniak9724 Ale tak konkretnie to jakie są plany nowej władzy na poprawę sytuacji?
@piotrgalecki01
@piotrgalecki01 2 ай бұрын
Komentarz taktyczny dla zasięgu. Dzięki za film. I poświęcony czas na realizacje takiego filmu. Pozdrawiam.
@jegorparnik8736
@jegorparnik8736 2 ай бұрын
Obniżony poziom wód gruntowych występuje w całej Polsce nie tylko w lasach Janowskich
@bartek6673
@bartek6673 2 ай бұрын
Świetny film
@majkizbajki8032
@majkizbajki8032 2 ай бұрын
Leśnicy specjalne osuszają lasy żeby w razie wycinki nie grzązł sprzęt w błocie. Tyle tylko przy okazji oni są odpowiedzialni za pożary lasów.
@widz1776
@widz1776 2 ай бұрын
Super sprawa. Kiedyś dzieci uczyły się na geografii o rzekach okresowych. Teraz mogą pojechać na wycieczkę obejrzeć na własne oczy😮😮😮
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
To prawda, jestem tym dzieckiem i dokładnie takie mam wrażenie.
@bb-tc7jl
@bb-tc7jl 2 ай бұрын
Kilkanaście lat temu była w LP akcja podpiętrzania wody, chyba z 3 miliardy na to przeznaczono. No ale LP nie zarządza rowami na łąkach.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
W niektórych nadleśnictwach na setki kilometrów rowów w lasach nie przypada ani jedna zastawka. Tu nad Dębowcem parę jest ale prawie nie piętrzą wody.
@TomaszGunia555
@TomaszGunia555 2 ай бұрын
Im więcej oglądam tym częściej mam przekonanie że można nawet częściowo zrozumieć podejście ludzi te 150 lat temu kiedy nie było tylu nawozów, sprzętu do uprawy ziemi i przy normalnych opadach ilość bagien zabierała ziemię. Co przerażające że my dzisiaj nie wyciągamy wniosków i nie robimy kolejnych bardzo tanich kroków w kierunku odwrócenia tego trendu. To że mamy dużo wody i jest u nas w Polsce mokro a do tego są lasy utarło się w głowach ale nie odzwierciedla już prawdy. Obszary należące najdłużej do Polski wcale nie mają tak dużo tych kochanych lasów, jezior czy rzek. Wystarczy pojechać do Biskupina i popatrzeć co robimy ze swoim dziedzictwem, ale brak pomysłu odbudowy natury poprzez zostawienie jej w spokoju najbardziej dziwi, bo przecież najtańsza energia to ta nie wykorzystana, po co więc marnować ogromne siły, kiedy robotę zrobią bobry? Ok parę zastawek, zasypania rowów i mamy gąbki które wiążą ile 3-4 więcej węgla niż lasy. To jest tak prosta matematyka
@th-uh2oo
@th-uh2oo Ай бұрын
Prawdopodobnie bez problemu można byłoby uzyskać środki z EU na realizacje projektu jeżeli można byłoby podciągnąć podniesienie poziomu wód gruntowych to pod rewaloryzację zabagnienia.
@Wojciech_Zielinski
@Wojciech_Zielinski 2 ай бұрын
Ciekawy pomysł i wyzwanie nowego projektu 👍
@p.desmond8732
@p.desmond8732 2 ай бұрын
Deja vu mam, ten wstęp z widokiem z okna już kiedyś był :D
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
Jakoś tak wyszło że widok mi się nie zmienił :D
@zdzisiutaranaga4538
@zdzisiutaranaga4538 2 ай бұрын
takiego specjalistę potrzebujemy
@deXXXXter2
@deXXXXter2 2 ай бұрын
Większość systemów kanalizacji w naszych miastach jest w stanie bez problemu poradzić sobie z taką ilością wody, szczególnie jeśli opad jest intensywny, ale w miarę krótkotrwały. Problemem są nieposprzątane ulice, na których gromadzi się piach (głównie z niewybrukowanych ulic i wjazdów, ale przede wszystkim z rozjeżdżanych trawników przez auta, które są nielegalnie na nich parkowane), gałęzie i śmieci. Te wszystkie elementy razem po prostu zapychają studzienki kanalizacyjne, uniemożliwiając odpływ wody. Poważny problem się zaczyna, kiedy rzeki i kanały zaczynają wylewać (jak teraz w Bielsku-Białej), ale wtedy lepsza retencja w miastach zazwyczaj już by też nie pomogła - problem leży wtedy 'wyżej' :) Kolejna kwestia, kontynuacja mojej myśli - owe rozjeżdżane trawniki powinny być zamieniane na obszary krzewów, które o wiele lepiej retencjonują wodę i przy okazji zazwyczaj nie są tak niszczone przez kierowców i nie wymagają hałaśliwego koszenia co 2-3 miesiące. Plus lepiej wyglądają. I oczywiście pełna zgoda co do systemów retencji, spływu wody na trawniki zamiast do studzienek, etc. To o czym piszę to kwestie techniczne, i drobne sprostowania od byłego miejskiego społecznika i (również byłego) studenta gospodarki przestrzennej :) Swoją drogą coraz więcej miast w Polsce robi takie systemy w ramach nowych inwestycji, nawet w centrach. Np w Łodzi plac Wolności został tak zaprojektowany, że prawie cała woda z placu spływa na obszary zielone z krzewami, drzewami i trawnikami :) Pozdro!
@91matw
@91matw 2 ай бұрын
Jest totalnie odwrotnie niż piszesz, miasta mają olbrzymie problemy z sieciami kanalizacji deszczowej(są za małe do potrzeb). Nie są w stanie przyjąć ilości wód z deszczu nawalnego, kanały musiałyby mieć średnicę kilku metrów a ekonomicznie to niewykonalne. Deszcz nawalny to olbrzymie ilości wody spływającej po nawierzchniach utwardzonych, a jak wiadomo dzisiejsze miasta to betonoza. Niska retencja. Projektując po całej Polsce, bardzo często są to odmowy włączenia do sieci deszczowej (60-70%). Inwestor może próbować poprzez regulacje przepływu i czasową retencję oddać wody do sieci - jedyny sposób albo własne zagospodarowanie (zbiorniki, skrzynki rozsączającem odprowadzanie do rzek, rowów). Jak widać gospodarka przestrzenna nie ma pojęcia o inżynierii środowiska, to jest kierunek związany z kanalizacją deszczową).
@deXXXXter2
@deXXXXter2 2 ай бұрын
@@91matw 'Ekonomicznie to niewykonalne', 'jest dokładnie odwrotnie niż piszesz' -- co to w ogóle znaczy? xDD Odwrotnie, czyli jak? Studzienki się same czyszczą? Woda stoi tam, gdzie są drożne? xD Śmiechłem. Piszesz kompletne bzdury. Są dziesiątki krajów na świecie, gdzie betonoza jest o wiele większa, opady wręcz wielokrotnie bardziej intensywne, i sieć nie ma z tym problemów. I w Polsce te rzeczy też są obliczone tak, by funkcjonowały poprawnie. Jeśli studzienki nie są zapchane, to nie ma żadnego powodu, aby ulice nie przyjmowały nawalnych opadów, przez jakiś czas, póki poziom wody nie powoduje po prostu powodzi. Wystarczy przejść się po mieście, zacząć obserwować, czy chociażby prześledzić obrady rad miejskich, artykuły w gazetach, dziesiątki filmików na YT (nie tylko z PL), gdzie przyczyna jest oczywista i pokazana. Oczywiście mogą być też przypadki, gdzie ulica jest tak idiotycznie zaprojektowana, lub stara (czy to przez jej geometrię, czy po prostu brak studzienki w odpowiednim miejscu), że woda będzie stała, ale takie sytuacja są sporadyczne i w takich miejscach sytuacja jest rozwiązywana szybko, bo w nich woda stoi w czasie zimnych miesięcy praktycznie ciągle. Ponadto Twoje inwestorskie wynurzenia nie mają kompletnie nic wspólnego z tym co się dzieje na ulicach. Z mojej strony EOT, temat wyczerpany.
@91matw
@91matw 2 ай бұрын
@@deXXXXter2 panie kolego już nie studencie, jeśli pan chcesz być miejskim społecznikiem a nie miejskim szkodnikiem to musi pan rozróżniać stan faktyczny z tym co się panu wydaje, lub chciałby pan żeby tak było. Opieramy się na nauce a nie wymysłach! Kanał na który pan trafił również opiera się na nauce a nie wymysłach Piotra. Póki co pan działaniami przypomina dziada bolońskiego którym również coś się wydawało i śmiechali oglądając i komentując pracę budowlane. Ekonomicznie niewykonalne w sensie wymiany średnic na większe, wiąże się to z olbrzymi kosztami( kanalizacja pod względem pieniędzy jest droższa nic budowa dróg, głębokie wykopy, spadki). Nasze systemy kanalizacji deszczowej (którego systemem jest zapchany wpust którego się tak uczepiłeś) są w większości projektowane w sposób nie uwzględniający olbrzymich spływów powierzchniowych i totalnego uszczelnienia zlewni co cały czas postępuje, w ten sposób dobrane parametry sieci nie są w stanie przyjąć takiej ilości opadów w czasie deszczu nawalnego (15min) cały system się zapycha i wybija w najniższych punktach. Jeśli chodzi o drożność to stosuje się osadniki, separatory oraz gestor władający siecią ma obowiązek bieżącej konserwacji. Rozwiązaniem aby temu zapobiec i systemy sobie poradziły jest czasowa retencja i potem oddanie do systemu jak zwolni się już miejsce. Problem kanalizacji deszczowej jest problemem na zachodzie również, gdzie odchodzą już od takiej betonozy (poszli po rozum do głowy) bardziej intensywne opady ma pan na to jakieś dane czy znowu z kapelusza argument? Nie opieram się na obradach radach miejskich czy artykułach z Internetu lub wiedzy pana Mirka czy Andrzeja, tylko na nauce, doświadczeniu (siedzę w tym temacie ponad 10 lat projektowo i eksploatacyjnej) Na początek jeśli pan nie chce być tym miejskim szkodnikiem i ignorantem polecam : lekturę książek mogę polecić kilka tytułów oraz podstawowe zagadnienia z mechaniki płynów. Pozdrawiam i oby najmniej efektu Dunninga-Krugera u pana na przyszłość :) PS: z tymi lekturami proszę się zgłosić jak pan przemyśli i proszę nie brnąć dalej bo się pan pogrąży.
@deXXXXter2
@deXXXXter2 2 ай бұрын
Sorry, ale z chamami i prostakami nie dyskutuję ;) I skończyłem czytać na 'Jeśli chodzi o drożność to stosuje się osadniki, separatory oraz gestor władający siecią ma obowiązek bieżącej konserwacji.' oraz: 'Problem kanalizacji deszczowej jest problemem na zachodzie również, gdzie odchodzą już od takiej betonozy (poszli po rozum do głowy) bardziej intensywne opady ma pan na to jakieś dane czy znowu z kapelusza argument?' Takiej naiwności i braku jakiejkolwiek chęci weryfikacji czy aby nie piszę się debilizmów nie czytałem już dawno. Do szkoły!
@91matw
@91matw 2 ай бұрын
@@deXXXXter2 ale jedynego chama i prostaka to zobaczy pan w lustrze :) Niech pan się nie gniewa ale takie głupoty i pana niewiedzę trzeba reagować. Nie ma pan pojęcia ale się wypowie. Może pan w końcu jakiś merytorycznych argumentów użyć? Czy takie obrażanie jest jedynym które pan posiada. Dyskusja z panem nie ma sensu, bo jest pan oporny na wiedzę, chciałem tylko poszerzyć pana horyzonty jeśli chodzi o kanalizację deszczowa. Pozdrawiam miejskiego szkodnika :) i życzę zdrowia
@ErykMurek-qn7fq
@ErykMurek-qn7fq 2 ай бұрын
👍
@tomx2ful
@tomx2ful 2 ай бұрын
Wniosek stąd, że nastaje czas cieków okresowych.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
To prawda.
@Cyklonus
@Cyklonus 2 ай бұрын
👍👍
@rafal8777
@rafal8777 2 ай бұрын
W Jeziorce jeszcze 2 tug temu było wody pod burty teraz prawie ściek 😟😟😟Pozdrawiam serdecznie
@ZWEDKARSKIEGOPUDEKA
@ZWEDKARSKIEGOPUDEKA 2 ай бұрын
Cześć! Popdpowiedz mi proszę jakieś publikacje, z których mogę dowiedzieć się o rozkładzie nurtu w rzece, kształtowaniu się dna i "czytaniu wody". Z góry pięknie dziękuję za wszelką pomoc w tym temacie i pozdrawiam Cię serdecznie!
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
Bardzo polecam pracę Rachockiego z 1974 r.: Przebieg i natężenie współczesnych procesów rzecznych w korycie Raduni.
@ZWEDKARSKIEGOPUDEKA
@ZWEDKARSKIEGOPUDEKA 2 ай бұрын
@@WolneRzeki dzięki serdeczne, pozdrowienia! 😁
@piotrziabka9497
@piotrziabka9497 2 ай бұрын
Więcej zbiorników zaporowych to będzie dobrze,rzeki powysychają ,zostaną tylko zaporowe szamba!?
@10Rembertow
@10Rembertow 2 ай бұрын
Stare naturalne koryto Dębowca to dobry "materiał" dla prac renaturyzacyjnych polegających na przetamowaniu i punktowym zasypaniu sztucznego koryta, aby ponownie skierować wodę rzeki do starego naturalnego koryta. Może kiedyś to się ziści.
@leszczukleszczu3501
@leszczukleszczu3501 2 ай бұрын
Tak sobie myślę, że idealnym wozem dla Pana Piotra była by Zastawka 750!
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
Co prawda jeżdżę 48-letnim rowerem, ale samochodem o połowę młodszym! Nie wiem czy potrzebuję cofać się jeszcze bardziej, mimo świetnej nazwy ;)
@leszczukleszczu3501
@leszczukleszczu3501 2 ай бұрын
@@WolneRzeki Ja jeżdżę 25 letnim Clio, a rower poskładał mi "profesor Manetka" w Kaliszu ok. 1999 roku. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do źródeł Orli. Jacek
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 2 ай бұрын
Jaka susza? U mnie na łące żaby się topią. W nocy ostro popadało w tym rezerwacie z tego co widzę na radarze to pewnie się poprawiło a wieczorem ma być znowu pompa.
@Time0n
@Time0n 2 ай бұрын
Ale ty wiesz że są (co najmniej) 4 rodzaje suszy, a ty wymieniłeś 1 z typów i mówisz, że suszy nie ma? Przy okazji, tak ulewne deszcze, które określasz mianem "pompy", są jedną z przyczyn suszy rolniczej, czy później nawet hydrologicznej, bo woda nie ma czasu się wchłonąć (dlatego zostaje jej nadmiar w zagłębieniach terenu, co nadal nie neguje istnienia suszy, bo to, że pada więcej "na raz" nie zmienia faktu, iż może padać sumarycznie mniej). Wolne rzeki zazwyczaj mówią o suszy rolniczej i hydrologicznej. Aby zrozumieć czemu susza atmosferyczna != rolnicza lub hydrologiczna, przeczytaj krótką notkę z: gov.pl/web/susza/susza strona rządowa więc bardziej pewna niż wikiprdia a jednocześnie mniej niż źródła naukowe, ale za to bardziej czytelne dla zwykłego śmiertelnika. Aby zobaczyć mapę suszy rolniczej spójrz na stronę polskiej agencji kosmicznej suszarolnicza.polsa.gov.pl trzeba się zalogować niestety innych niż rolnicza nie pokazują. Może się okazać że w twoim regionie faktycznie suszy rolniczej nie ma, ale rok do roku coraz większe połacie polski są nią dotykanie (są dane z różnych dat możesz sprawdzić na własną rękę). Pozdrawiam!
@ogon1988
@ogon1988 2 ай бұрын
Co możemy zrobić?!
@TheJacekr
@TheJacekr 2 ай бұрын
Głosować na partie które chcą ratować planete
@tomx2ful
@tomx2ful 2 ай бұрын
W ciągu paru tysięcy lat powróci do takiej formy... Pod warunkiem że ludzi już nie będzie.
@EmilKto-cb2df
@EmilKto-cb2df 2 ай бұрын
Zacznij od siebie, im prędzej tym lepiej. Nie rozmnażaj się czasem!
@tomx2ful
@tomx2ful 2 ай бұрын
@@EmilKto-cb2df i tak już jest, moja córka również zadeklarowała że nie chce mieć dzieci, bo nie będą mieć żadnej przyszłości
@Dougerro
@Dougerro 2 ай бұрын
@@tomx2ful Smutne musicie mieć życie
@quandmeme9970
@quandmeme9970 2 ай бұрын
​​@@EmilKto-cb2dfludzie się nie rozmnażają, nikogo specjalnie nie musisz przekonywać. 😂 Dzietność w Polsce 1,1 i spada.
@lukaszkonsek7940
@lukaszkonsek7940 2 ай бұрын
@@EmilKto-cb2df Polacy już zaczęli kurs na wymieranie i każdego roku ich ubywa. Połącz to z alergią na imigrantów i wyciągnij wnioski.
@biogeopaleo2736
@biogeopaleo2736 2 ай бұрын
5:36 BORÓWKI ;-)
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 2 ай бұрын
Trzeba by zrobić porządek z tymi co sterują pogodą by było więcej opadów.
@nonseans
@nonseans 2 ай бұрын
A lisy nie sikają na poziomki?
@mistrzprostej9398
@mistrzprostej9398 2 ай бұрын
..i na głowy.
@nonseans
@nonseans 2 ай бұрын
@@mistrzprostej9398 ale głowy nie jesz, tylko jesz nią.
@mistrzprostej9398
@mistrzprostej9398 2 ай бұрын
@@nonseans nie idz do lasu , tam lisy sikaja na poziomki, jagody i grzybt, kleszcze skaczą podstepnie z kazdej paproci, dzięcioły oraz kowaliki w zmowie z jastrzębiami sraja z góry na ludzi a jeleniowate czychaja z zakazonymi rogami aby nadziać kazdego oszołoma który przekroczy linię garnicy zarośli.
@JanKowalski-ux6nt
@JanKowalski-ux6nt 2 ай бұрын
Jagody w lesie - czy nie boisz się bąblowca roznoszonego przez zwierzęta?
@gambitkrola5228
@gambitkrola5228 21 күн бұрын
Bobry mądrzejsze od ludzi
@mateuszbystron6394
@mateuszbystron6394 2 ай бұрын
1:30 czy napewno dobrym pomysłem jest spuszczanie wody z asfaltu z przeróżnymi zanieczyszczeniami na trawniki? Nie znam się, ale podświadomie wydaje mi się że jest to zanieczyszczanie środowiska. Wiem że z wielu, wielu kilometrów dróg woda spływa do rowów.
@majkizbajki8032
@majkizbajki8032 2 ай бұрын
Nie bo trawa działa jak filt i przy okazji oczyszcza wode która zanieczyszczona nie trafi do rzek. Dlatego koszenie trawy w miastach to oroszenie się o susze i syf w rzekach.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
Lepiej na trawnik, który spokojnie sobie z takimi zanieczyszczeniami poradzi niż prosto do rzeki.
@mateuszbystron6394
@mateuszbystron6394 2 ай бұрын
@@WolneRzeki nie czepiam się, ale nie rozumiem tej logiki na trawnik to spoko do rzeki to już nie za bardzo. Każdy filt można zapchać ten syf prędzej czy później trafi do wody. 😔 chce żebyś wiedział, że bardzo Cię szanuję i Twoją prace.
@PaweSzafranPasiekaLakowa
@PaweSzafranPasiekaLakowa 2 ай бұрын
@@mateuszbystron6394 sam sobie odpowiadasz na tą kwestię. Lepiej żeby ta woda z zanieczyszczeniami trafiła na trawnik (który i tak jest zanieczyszczony w mieście) niż bezpośrednio do rzeki.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
@@mateuszbystron6394 trawnik w mieście zwykle nie jest specjalnie cenny przyrodniczo, a tworzące go gatunki traw i innych roślin spokojnie sobie poradzą z dodatkową dawką zanieczyszczeń z kawałka chodnika czy parkingu. Znacznie lepiej niż rzeka, do której to trafi w innym wypadku, a rzeka jest przyrodniczo wielokrotnie bardziej cenna niż kawałek trawnika.
@jokerzly2141
@jokerzly2141 2 ай бұрын
@mateuszgauszka4045
@mateuszgauszka4045 2 ай бұрын
Czy wie Pan, lub może ktoś z oglądających czy mogę legalnie założyć zawór na dren ktory przechodzi przez moją działkę? Dren położył jeszcze mój pradziadek, w czasach gdy na działce po opadach woda potrafiła stać po kilka dni, co przeszkadzało w uprawie. Takie zjawisko nie występuje tam od lat, a uprawy zastąpił glownie trawnik i drzewa. Myślałem o dokopaniu się do tego drenu blisko jego ujścia do rowu melioracyjnego i założeniu na nim zaworu z długą rączką która wystawała by nad powierzchnią gruntu, aby zachować awaryjnie możliwość spuszczenia wody. Pytanie czy mogę zrobić to legalnie
@WolneRzeki
@WolneRzeki 2 ай бұрын
Akurat miałem pod ręką wypisane z prawa wodnego. Jeśli ten dren oddziałuje tylko na Twoją działkę, to możesz działać, prawo wymaga tylko powiadomienia nadzoru wodnego/zarządu zlewni PGW WP. Art. 395. Pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego nie wymaga: 16) przebudowa obiektów drenarskich w celu hamowania odpływu wody, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem, lub terenu znajdującego się w zasięgu oddziaływania, gdy zakład posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem na przebudowę obiektów drenarskich w celu hamowania odpływu wody; Art. 395a. 1. Przed wykonaniem robót, czynności lub urządzeń wodnych, o których mowa w art. 395 pkt 15 i 16, jest wymagane dokonanie powiadomienia: 1) właściwego organu Wód Polskich - w przypadku robót, czynności lub urządzeń wodnych wykonywanych przez podmioty inne niż Wody Polskie; 2. Powiadomienie zawiera: 1) oznaczenie zakładu dokonującego powiadomienia z podaniem jego siedziby i adresu; 2) określenie: a) celu planowanych do wykonania robót, czynności lub urządzeń wodnych, b) stanu prawnego nieruchomości, na której jest planowane wykonanie robót, czynności lub urządzeń wodnych, c) w sposób opisowy zakresu planowanych do wykonania robót, czynności lub urządzeń wodnych, podstawowych parametrów charakteryzujących te roboty, czynności lub urządzenia wodne oraz warunków ich wykonania, d) lokalizacji robót, czynności lub urządzeń wodnych, które są planowane do wykonania, z podaniem nazwy lub numeru obrębu ewidencyjnego wraz z numerem lub numerami działek ewidencyjnych oraz ich współrzędnymi, e) planowanego terminu rozpoczęcia robót lub czynności. 3. Do powiadomienia dołącza się pisemne zgody właścicieli gruntów, na które będą oddziaływać planowane roboty, czynności lub urządzenia wodne, jeżeli uzyskanie tych zgód jest wymagane.
@mateuszgauszka4045
@mateuszgauszka4045 2 ай бұрын
@@WolneRzeki bardzo dziękuję
@jacekdziuba9644
@jacekdziuba9644 2 ай бұрын
🏞
@happylena2915
@happylena2915 2 ай бұрын
Dla mnie bardzo bolesne jest oglądanie takiego filmu. Czuję bezsilność, złość i niechęć do życia... i nie jest to żaden sarkazm, jak niektórzy mogliby to odebrać
@Hyperion1040
@Hyperion1040 2 ай бұрын
Gorzej jak komuś zalało piwnicę 😂
@karolj5666
@karolj5666 2 ай бұрын
No tak, zalało mi piwnicę więc zrównajmy z ziemią i zalejmy betonem. Moja piwnica jest przecież kluczowa dla funkcjonowania świata. Wodę przecież można kupić w każdej chwili w markecie, jaka susza? Egoizm zawsze ostatecznie wyjdzie Tobie na szkodę. Wiadomo, że lepiej umierać z pragnienia i głodu w domu z suchą piwnicą.
@Time0n
@Time0n 2 ай бұрын
Jeżeli komuś zalało piwnice to wina projektanta budynku lub wykonawcy, bo użyli złych materiałów lub konstrukcji budynku nie dostosowanej do terenu. Odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią kosztuje grosze (względem ceny nie budynku, a jednego z kilkudziesięciu mieszkań, nawet w jednorodzinnych budowlach wychodzi relatywnie do kosztu budynku tanio).
@aslan2.grepolis631
@aslan2.grepolis631 2 ай бұрын
mysle że gdyby zrobic te zastawki na takiej małej rzece to nie było by przepływu a hodowla komarów ..
@1989skinek
@1989skinek 2 ай бұрын
Mowa jest o zastawkach na rowach nie na rzece. Rzeka ma sobie płynąć sama sobie tak jak natura stworzyła.
@aslan2.grepolis631
@aslan2.grepolis631 2 ай бұрын
@@1989skinek on chce usypać też mury na tej rzece w nowym korycie
@jbarnat
@jbarnat 2 ай бұрын
Do hodowli komarów potrzebna jest zacieniona, stojąca woda bez konkurencji o pokarm. W lesie będzie duża konkurencja ze strony kijanek i innych małych żyjątek. Wiadro, czy jakiś stary garnek z deszczówką, czy nawet opona to jest prawdziwa hodowla komarów
@user-xr5vx7fc5f
@user-xr5vx7fc5f 2 ай бұрын
U mnie komary mnożyły się w beczce na deszczówkę choć rzeka płynie obok. Na szczęście jerzyki i komary utrzymują populację w ryzach.
@Time0n
@Time0n 2 ай бұрын
@@aslan2.grepolis631 1 Zastawki buduje się na rowach, aby spowolnić odpływ wody, rowy zaś (które spełniają warunki podane przez @jbarnat) są jednym z naturalnych miejsc w których rozmnażają się komaty niezależnie, czy są zastawki, czy ich nie ma. PSPL Wolne Rzeki proponują jako lepszą alternatywę zakopanie rowów, a mniej rowów to mniej komarów. 2 Uważnie śledzę kanał, znam budowlańców, którzy budują budowle hydrotechniczne i pierwszy raz spotykam się z pomysłem "usypania murów", między innymi dlatego, że mury są murowane, a nie usypywane. Zdaje się, że ta twoja koncepcja została wyciągnięta z czeluści twojej wyobraźni. Jeśli zaś mówisz nie o murach, a o wałach przeciwpowodziowych, które się (częściowo) nasypuje to nadal trafiasz poza sedno. WRz promują odsuwanie wałów przeciwpowodziowych. Można się nie zgadzać, ale trzeba przy tym coś wiedzieć.
@rzizmont89
@rzizmont89 2 ай бұрын
Niskie opady, ale też żeremie blokują przepływ wody.
@annakot7229
@annakot7229 2 ай бұрын
I dobrze. Żeremie na rzekach zatrzymują trochę wody w środowisku. Tutaj Piotr mówi o rowach melioracyjnych, które drenują wodę z pól, mówi o tym, aby poprzez zastawki w tych rowach próbować zatrzymywać wodę.
@rzizmont89
@rzizmont89 2 ай бұрын
@@annakot7229 , ale bobry też blokują tę wodę w rowach wczesną wiosną i potem jest kłopot dla rolników z uprawą i siewem w ciężkim terenie. Pal sześć jeśli koło łąki zrobią zastawki. Gorzej że one robią je wszędzie i to utrudnia pracę wiosną. Jest zbyt mokro przy siewach owsa, albo i nawet jęczmienia.
@pietrek1602
@pietrek1602 2 ай бұрын
​@@rzizmont89 w 2024r. retencja wody powinna być bardziej priorytetowa niż pojedyncze uprawy.
@Dougerro
@Dougerro 2 ай бұрын
@@pietrek1602 To niech państwo odkupi te grunty i tyle.
@pietrek1602
@pietrek1602 2 ай бұрын
@@Dougerro fajnie by było, ale niestety żyjemy w kraju w którym wydaje się miliony na przekopywanie rowów, usuwanie materiału z rzek itp. a na sensowne rzeczy nie ma środków.
@makrofaguss
@makrofaguss 2 ай бұрын
Po co zrobiono tą niby regulację? Żeby osuszyć teren i wyciąć las?
Borownica od źródła do ujścia
22:25
Wolne Rzeki
Рет қаралды 42 М.
Dad Makes Daughter Clean Up Spilled Chips #shorts
00:16
Fabiosa Stories
Рет қаралды 1,4 МЛН
WHO CAN RUN FASTER?
00:23
Zhong
Рет қаралды 45 МЛН
Zombie Boy Saved My Life 💚
00:29
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 23 МЛН
Retencja wody w rolnictwie intensywnym
13:25
Wolne Rzeki
Рет қаралды 34 М.
Rzeka po roku od "prac utrzymaniowych"
29:15
Wolne Rzeki
Рет қаралды 44 М.
Dlaczego zarybianie nie działa?
13:42
Wolne Rzeki
Рет қаралды 84 М.
Trzy największe wyzwania polskiej gospodarki wodnej
15:41
Wolne Rzeki
Рет қаралды 22 М.
Rok w puszczy
34:08
Leśne Studio Filmowe, Lasy Państwowe
Рет қаралды 479 М.
Wolne Rzeki - skąd przypływamy i dokąd zmierzamy? / Film nr 200
26:04
Źródła Bukowej - obraz nędzy i rozpaczy
11:31
Wolne Rzeki
Рет қаралды 94 М.
We restored water to drained oxbow lake!
22:01
Wolne Rzeki
Рет қаралды 92 М.