WIZNA

  Рет қаралды 119,909

Olaf Popkiewicz

Olaf Popkiewicz

2 жыл бұрын

Bohaterska obrona Pozycji Wizna stała się natchnieniem do niezliczonych dywagacji na jej temat. Jako że Polacy uwielbiają skrajności, to albo piano z zachwytu nad wizneńskimi Spartanami, albo przeklinano podłych tchórzy i zdrajców, którzy zabili swego dowódcę i uciekli. Obydwie skrajności wywoływały niezdrową sensację wokół Wizny. Ja spróbuje na tę batalię spojrzeć na chłodno...

Пікірлер: 460
@wiesawgauszka2664
@wiesawgauszka2664 2 жыл бұрын
Każdy żołnierz Polski który zginął ,walczył został ranny jest naszym Bohaterem i powinien mieć godną żołnierska mogiłę i upamiętnienie ! i upamiętnienie dla potomnych Polaków .
@YoytubeYoytube
@YoytubeYoytube 10 ай бұрын
Cześć i chwała bohaterom Wieczna pamięć Zdrajcom wieczne potępienie
@savvy_griezmann6205
@savvy_griezmann6205 3 ай бұрын
Uwielbiam te frazesy, głową już boli
@marekmichna5330
@marekmichna5330 14 күн бұрын
​@@savvy_griezmann6205won z tąd wania. Putin nie da kopiejek 😅😅😅
@savvy_griezmann6205
@savvy_griezmann6205 14 күн бұрын
@@marekmichna5330 chłop nie zrozumiał przekazu, okej xD
@maxymilianstepien3431
@maxymilianstepien3431 10 ай бұрын
Cześć i Chwała Polskim Bohaterom!!!💪✌👊
@tamik7168
@tamik7168 2 жыл бұрын
Ok. 25 lat temu będąc na wyjeździe krajoznawczym po Podlasiu, zajechałem do Strękowej Góry. Rozmawiałem tam z jednym z mieszkańców. Był to starszy mężczyzna. Twierdził ( w obecności kilku innych mieszkańców wsi), że tuż przed wojną wieś została ewakuowana a jedynymi jej mieszkańcami, którzy pozostali był on i jego ojciec. Przeżyli walki siedząc w piwnicy. Gdy wszystko ucichło wyszli ze schronienia i zostali zatrzymani przez Niemców. Ci zabrali ich na górę, na której stał schron dowodzenia i kazali wynieść z niego zwłoki. Człowiek ten opowiadał, że zwłoki kpt. Raginisa leżały " w przejściu", twarzą do ziemi a zwłoki por. Brykalskiego , z obandażowaną głową, wewnątrz schronu. Oba ciała wynieśli na zewnątrz. Jak opisywał ten mężczyzna, kpt. Raginis miał rozerwane piersi, tak jak gdyby położył się na granacie. Sądzę, że jest to prawdziwa relacja, po pierwsze dlatego, że mówił mi o tym w obecności innych osób z tej wioski, którzy świadomi losów swojej wsi mogliby zarzucić mu kłamstwo a tego nie zrobili. A po drugie, mężczyzna ten nie mówił, że zwłoki kpt. Raginisa były porozrywane przez wybuch lecz miały rozerwane piersi " tak jak gdyby położył się (sic!) na granacie" . Opis obrażeń potwierdza więc, najbardziej prawdopodobną wersję wydarzenia czyli honorowe samobójstwo dowódcy.
@qgxd
@qgxd 2 жыл бұрын
Brak konsekwencji w wypowiedzi... "Twierdził ( w obecności kilku innych mieszkańców wsi), że tuż przed wojną wieś została ewakuowana a jedynymi jej mieszkańcami, którzy pozostali był on i jego ojciec. jak to pogodzic z " po pierwsze dlatego, że mówił mi o tym w obecności innych osób z tej wioski, którzy świadomi losów swojej wsi mogliby zarzucić mu kłamstwo a tego nie zrobili. " ? Kto miał zarzucić mu kłanstwo jesli " jedynymi jej mieszkańcami, którzy pozostali był on i jego ojciec.".... ? Jakaś nowa legenda ?
@tamik7168
@tamik7168 2 жыл бұрын
@@qgxd Bynajmniej. Pełna konsekwencja. W warunkach wiejskich gdy de facto wszyscy są ze sobą spokrewnieni lub spowinowaceni , spotykają się miliony razy i rozmawiają ze sobą o tym co było, jest i będzie , nie ma możliwości zachowania tajemnicy lub przez dziesiątki lat opowiadać w niezmienny sposób "legendę" To odnośnie niespójności wypowiedzi. Trzeba nieco znać realia środowiska. A poza tym nie dodałem, że Strękowa Góra nie była wysiedlona na lata. Mieszkańcy powrócili do swoich domów po kilku dniach , po przejściu Niemców. Możesz to sprawdzić. Żaden problem. Nie sądzę aby dwóch ludzi ( w tym młody chłopak) , w międzyczasie uzgadniało "legendę" , którą potem opowiadali przez dziesiątki lat. Cui bono ?
@qgxd
@qgxd 2 жыл бұрын
@@tamik7168 a jednak cos mi nie pasuje... "Ci zabrali ich na górę, na której stał schron dowodzenia i kazali wynieść z niego zwłoki."... "Ciała dowódców obrony odcinka, kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego pochowano ok. 13.09.1939 r. za zgodą niemieckiego dowódcy wojskowego w bezpośrednim sąsiedztwie schronu dowodzenia usytuowanego na wierzchołku eolicznego wyniesienia na brzegu Narwi, zwanego Górą Strękową. Zanim to nastąpiło, „bohaterscy” żołnierze niemieccy zbeszcześcili ciało kapitana okładając je słomą i podpalając. Na mocy układu niemiecko-sowieckiego (pakt Ribbentropp - Mołotow), pod koniec września na tereny te wszedł okupant sowiecki. Nowe władze nie chciały mieć grobu, polskiego miejsca pamięci, obok żelbetowego schronu, który w celach militarnych przejęła Armia Czerwona i nakazały wykopanie obu ciał. Pozbawione butów nogi zwłok kpt. Raginisa były związane drutem, który wcześniej posłużył do wyciągnięcia zmasakrowanego ciała ze schronu. Rozkładające się ciała przewieziono wozem konnym do drogi u podnóża wzniesienia.".... Całość materiału www.swpfg.pl/index.php/kalendarium/kalendarium-2011/135-10-09-2011-r-wizna-gora-strekowa-pogrzeb-po-72-latach. Pozdrawiam.
@tamik7168
@tamik7168 2 жыл бұрын
@@qgxd I....?
@jaceknorbertwoszek8769
@jaceknorbertwoszek8769 Жыл бұрын
@@qgxd Moja duchowa nauczycielka dowiedziala się o śmierci narzeczonego 28.IX, 1939 kiedy jeden z żolnierzy Kleeberga poinformowal ją o śmierci dowódcy.
@wp5471
@wp5471 2 жыл бұрын
Częsta zmiana decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia.... taka tradycja w Wojsku Polskim, druga to spory kompetencyjne w dowództwie, no i oczywiście ogólnowojskowe podejście "na sztukę" - co lubi brzydko wyjść bokiem, jak się sytuacja zrobi skomplikowana i poważna.
@sylwesterrychlak1172
@sylwesterrychlak1172 2 жыл бұрын
Szczera prawda. 10 lat temu odszedłem z WP. Nic się nie zmieniło.
@piotrpiotr3251
@piotrpiotr3251 2 жыл бұрын
Witam.Aby zwiększyć zakres swojej wiedzy na temat tego miejsca, proponuję skontaktować się ze Stowarzyszeniem Wizna 1939 ,bo to co teraz się tam znajduję to Ich zasługa. To oni jako pierwsi podjęli się próby ekshumacji zwłok kapitana,i ta próba była nie trafiona.Dopiero za drugim razem się udało odnaleźć szczątki. Fajnie o tym opowiadał prezez Dariusz.Zapraszamy na obchody które są co roku we wrześniu. I nie tylko Sabaton ale również Nasi polscy wykonawcy śpiewają o tym miejscu. Forteca pt obrońcy spod Wizny. I na koniec co by nie mówili to Raginis i Brykalski to mój i mojego syna bohater.Czesc Ich Pamięci!
@krzysztofdowgiert1094
@krzysztofdowgiert1094 10 ай бұрын
Mego taty najstarszy brat we wrześniu 1939r był żołnierzem Twierdzy Modlin Jego wspomnienia z okresu działań wojennych, to chaos i ciągły odwrót, aż do granicy z Rumunią
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 11 ай бұрын
Lubie Twoje zwłaszcza wrzesniowe tematy, to wczucie się, patrzenie pełne humanizmu, na realnych ludzi w konkretnej trudnej sytuacji. I zarazem nie rozdmuchujące patriotycznych legend i mitów.
@Janusz-xc3rz
@Janusz-xc3rz 2 жыл бұрын
Część i Chwała polskim żołnierzom września 39. Mój dziadek był ułanem z Witkowa. Jestem z Niego dumny, choć nie wiem jak to było na wojnie. Na bank każdy błl się na maxa. Jak zwykłe bardzo ciekawy film. Dziękuję i nie mogę doczekać się kolejnego filmu.
@jacekmalicki7738
@jacekmalicki7738 2 жыл бұрын
Mój dziadek też walczył w kampanii wrześniowej. Opowiadał o tym ale byłem wtedy dzieckiem i szczegółów nie pamiętam albo nie rozumiałem. Obraz jaki mi przedstawił był bardzo ponury. Stale się wycofywali drogami zablokowanymi przez porzucony sprzęt i uciekających cywili. Podczas kampanii widział tylko jeden polski samolot, który Niemcy na jego oczach zestrzelili. O ile dobrze pamiętam pod Warszawą gdzie się wycofali byli już strasznie wygłodzeni a w pobliżu paliły się jakieś magazyny z żywnością. Jeden z nich chciał coś z nich uratować ale został postrzelony przez Niemców. Kolejny z nich poszedł rannego wyciągnąć z pod ostrzału ale został zabity. Nikt więcej nie odważył się pomóc rannemu koledze. Na ich oczach się wykrwawił na śmierć. Z opowiadań dziadka pamiętam, że jak sytuacja była już beznadziejna to oficerowie po prostu przebrali się w cywilne ubrania i uciekli. Mój dziadek został ranny w walce i tak dostał się do niemieckiej niewoli. Niemiecki oficer podczas inspekcji jeńców jak go zobaczył, to rozkazał swoim służbom medycznym mojego dziadka opatrzyć. Mój dziadek po upadku drugiej Rzeczpospolitej w końcu został wypuszczony z obozu jenieckiego i uprawiając przez całą wojnę swoje nędzne pole przeżył wojnę.
@Janusz-xc3rz
@Janusz-xc3rz 2 жыл бұрын
@@jacekmalicki7738 Dziękuję za tą opowieść. Dużo można przeczytać o wrześniu 39 ale takie opowiadania naocznych świadków i osób które bezpośrednio brały udział w tych tragicznych wydarzeniach zawsze są niesamowite. Ta opowiedziana przez Twojego dziadka jest dramatyczna. Pozdrawiam.
@arkadius2022
@arkadius2022 2 жыл бұрын
No miazga jak zwykle😃, ale ujęcia na wstępie! 👍Pozdrowionka dla wszystkich fascynatów prawdziwej histori!
@Rattus-Warszawa
@Rattus-Warszawa 2 жыл бұрын
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! 🇵🇱💥 Dziękuję Olaf za kolejna wysmienitą lekcję historii Naszej Polskiej Historii, historii Oręża Polskiego, które miało przerąbane od początku wybuchu II wojny światowej, najpierw od niemców a za siedemnaście dni od ruskich! Te kleszcze trwają do dzisiaj, chociaż bez działań zbrojnych (nie mówiąc o Ukrainie)! Pozdrawiam serdecznie Darek RATTUS z Warszawy 🖐️😎👍🇵🇱
@patrykk5936
@patrykk5936 2 жыл бұрын
Panie olafe jestem wiernym pana widzem i teraz pan bedzie opowiadac o moich stronach wizna dziekuje pozdrawiam
@DanielBondos
@DanielBondos 2 жыл бұрын
❤🇵🇱
@maciejol1482
@maciejol1482 2 жыл бұрын
Górę Strękową odwiedzam raz w tygodniu. Jest moc tego miejsca
@ewunia9322
@ewunia9322 28 күн бұрын
Wieczna Cześć , Chwała, Pamięć naszym Bohaterom. Wdzięczność i szacunek.🤍❤
@mariuszs6388
@mariuszs6388 2 жыл бұрын
Łapa w górę. Mogłeś jednak wspomnieć o działaniach "'Stowarzyszenia Wizna 1939", związanych z tym miejscem i kapitanem a później majorem Władysławem Raginisem, w końcu to co teraz tam się znajduje jest ich zasługą. Dodam że odnaleźli jego pióro w grobowcu. Odcinek jak zresztą wszystkie bardzo dobrze się ogląda.
@macwoz5009
@macwoz5009 2 жыл бұрын
Wyśmienity film. Prawda zawsze sama się broni. Chwała wszystkim polskim żołnierzom wrzesnia39. Tak mało ludzi o nich pamiętać. Na samochodach widzimy 44 pamiętamy.... Szkoda że mało osób myśli o obrońcach całego naszego kraju
@Haunuva
@Haunuva 2 жыл бұрын
Jaki problem widzisz w 44 pamiętamy ?
@alelebleee
@alelebleee 2 жыл бұрын
@@Haunuva widać że nie umiesz czytać ze zrozumieniem... Widać 44 pamiętamy ale nie widać 39 pamiętamy... I w jednym i w drugim przypadku nasi rodacy podjęli beznadziejną próbę walki o własny kraj, i w obu przypadkach najwiekszą ułomnością naszego Państwa byli ludzie którzy tym dowodzili
@Haunuva
@Haunuva 2 жыл бұрын
Widać, że do błędu się przyznać nie potrafisz... Nie mam kryształowej kuli i nie dopiszę sobie do tekstu "na samochodach widzimy 44 pamiętamy" jakiegoś biadolenia i bełkotu... Może to i lepiej.
@alelebleee
@alelebleee 2 жыл бұрын
@@Haunuva kolejny brak umiejętności czytania... Pierwszy komentarz nie jest mój
@monikabania5532
@monikabania5532 2 жыл бұрын
Zawsze sie na wekend czekało...!? a teraz na środę 😁😉
@albandy7514
@albandy7514 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący program.....brawo
@Mat-jg4wk
@Mat-jg4wk 2 жыл бұрын
Czekałem na ten odcinek o Wiźnie i Władysławie Raginisie. Dziękuję Panie Olafie
@PolishDiggers
@PolishDiggers 2 жыл бұрын
🍊Super są Twoje filmy. Prosimy o więcej!!! 🌍
@michaljaskowski1309
@michaljaskowski1309 2 жыл бұрын
Dziękuję. Materiał przeciekawy - konkretnie i plastycznie (zdjęcia godne Kamińskiego). Pozdrawiam serdecznie.
@nie_z_tej_epoki_1326
@nie_z_tej_epoki_1326 2 жыл бұрын
Już nie mogę się doczekać na odcinek o Różanie, pozdrawiam pana serdecznie panie Olafie ;)
@tubemarcys29
@tubemarcys29 12 күн бұрын
Żołnierze spod Wizny, tych 86 jak się domyślam teraz, również walczyli pod Kockiem. Cześć i Chwała.
@zbigniew.8261
@zbigniew.8261 2 жыл бұрын
Polskie Termopile , już nie mogę się doczekać.
@slawekbrzezinski5238
@slawekbrzezinski5238 2 жыл бұрын
Czesc i Chwala Bohaterom - Smierc wrogom Polski i Polakow 🐺
@erikwallin9350
@erikwallin9350 2 жыл бұрын
Śmierć polskim bandytom
@atamazykrawczynski
@atamazykrawczynski 2 жыл бұрын
@@erikwallin9350 Oczywiście że zgodzę się ze zdaniem obu panów.
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 жыл бұрын
Pierdź wrogom ojczyzny. Z przyłożenia. I jeszcze ich trzydniowymi skarpetkami.
@mojs3243
@mojs3243 Жыл бұрын
@@atamazykrawczynski dobre, inteligentna riposta zawsze w cenie ;)
@szef01962
@szef01962 2 жыл бұрын
Panie Olafie Toruń jest z Pana dumny . Pozdrawiam z grodu Kopernika
@piotrm6645
@piotrm6645 2 жыл бұрын
każdy pana odcinek oglądam z wielką przyjemnością popijając gorącą kawkę to taki mój rytuał, dziękuje pozdrawiam
@tubemarcys29
@tubemarcys29 2 жыл бұрын
Słuchając Pana, nawet jak ktoś nie interesował się historią, dochodzi do wniosku ile tracił nie interesując się tymi tematami. A co dopiero dla kogoś, kto historią tego Kraju interesuje się od czasów dziecinnych🙂
@niedoszykierowcaodrzutowca2112
@niedoszykierowcaodrzutowca2112 2 жыл бұрын
Dobrze kolego mówisz,ale siano to się składa w kopki,a nie snopki,a w snopki związywało się powrósłem skoszone kosą zboże np. żyto,pszenica,owies,etc.......poza tym chwała bohaterom.
@ja_reakcjonista
@ja_reakcjonista 2 жыл бұрын
Muszę nieco sprostować (proszę o wybaczenie). Zacznę od mapy - schrony nie zostały umieszczone przy samym moście. Tak umieszczonym został jednostrzelnicowy schron do ognia bocznego (po lewej stronie szosy patrząc od czoła pozycji). Były tam jeszcze dwa obiekty - przypuszczalnie z kopułą huty Zygmunt z 1938 bądź kopułą przewoźną. Dodatkowo na czacie był wykop fundamentowy i fundament pod dwustrzelnicowy schron bojowy. Jeśli chodzi o główną pozycję brakuje najbardziej na północ wysuniętego obiektu - Gać. Brakuje jeszcze czterech wykopów lub fundamentów schronów stałych fortyfikacji polowej. Schron na armatę 37mm faktycznie został opracowany jednak brak dowodów na planowane ich rozmieszczenie. Schron w Nowogrodzie (Nowogród również był punktem/ośrodkiem oporu) nijak nie pasuje do schronu na Strękowej Górze. Obiektem podobnym może być schron nr. 3 z Tąpkowic (Jeśli mówimy o tym na górze - Raginis mógł dowodzić z tego dolnego). Obiekty były w znacznym stopniu wyposażone - osadzono kopuły pancerne. Ostatnią sprawą jest dowód na samobójstwo kpt. Raginisa - podczas ekshumacji znaleziono fragmenty granatu wz. 33. Film nie mniej dobrze zrobiony i ciekawy - szczególnie jako opis obsady odcinka. Modyfikacja: istnienia szop junackich nie potwierdzają zdjęcia archiwalne. Pozdrawiam
@waspaw12
@waspaw12 2 жыл бұрын
Witam Pięknie to wszystko przedstawiasz Chylę czoła przed Twoją wiedzą Uwielbiam Twój kanał I czekam na więcej Pozdro Paweł
@brutefirepower7497
@brutefirepower7497 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, lubię takie opowiadanie historii, bez zadęcia i wyolbrzymiania czyichś zasług. Murem za polskim mundurem, zawsze i wszędzie!
@mariomunios143
@mariomunios143 2 жыл бұрын
Panie Olafie, jak zwykle super film! Takich prezentacji nam trzeba - popartych faktami i wiedzą.
@sweetyyork5038
@sweetyyork5038 2 жыл бұрын
Nie wiem, czy Pan Olaf byłby zadowolony ze zmiany imienia na Olgierd? Trochą się kojarzy z "Czerej pancerni i pies" ;)
@mariomunios143
@mariomunios143 2 жыл бұрын
@@sweetyyork5038 Pomyłka, dzięki za zwrócenie uwagi - poprawione! :-)
@cetus4449
@cetus4449 2 жыл бұрын
Mądra, uczciwa konkluzja na koniec...i piękny gest, ten z zapaleniem znicza.
@pogodzinachurbexinietylko826
@pogodzinachurbexinietylko826 2 жыл бұрын
Witam, dzisiejszy odcinek to mega temat heroicznej obrony ziem Polski w miejscowości Wizna. Jest sporo materiałów dostępnych o tym historycznym wydarzeniu ( dla młodego pokolenia bardziej może kojarzyć się Wizna z Szwedzką grupą Sabaton i utworem ,,40:1" ). Pana opowiadanie jest również dopełnieniem wiedzy ...( fakty mniej znane) . ps :zachód słońca super 😊 Pozdrawiam serdecznie 🙋👍🏼👏
@piothub
@piothub 2 жыл бұрын
Witam serdecznie. Proponuję dodatkowo materiał o bitwie w okolicach Nowogrodu , następnie Zambrów- Andrzejewo oczywiście w 1939 roku. Widzę, że część filmu była realizowana w Nowogrodzie. Świetna forma przekazywania wiedzy o historii. Pozdrawiam
@zbigniew.8261
@zbigniew.8261 2 жыл бұрын
Jak w utworze Sabaton 40:1 musi być . Dla mnie kapitan, pośmiertnie major Władysław Raginis, jest polskim bohaterem.
@darekpawelcvzyk7148
@darekpawelcvzyk7148 2 жыл бұрын
hmmmmm , może i tak.
@przemekk5053
@przemekk5053 2 жыл бұрын
Bohaterami byli ci żołnierze którzy tam walczyli i ginęli
@cynik75
@cynik75 2 жыл бұрын
@@przemekk5053 Niemieccy grenadierzy.
@darulus3008
@darulus3008 2 жыл бұрын
Świetny odcinek! Moje ulubione strony 😀 jestem tam co roku 😀
@radeksawa3279
@radeksawa3279 2 жыл бұрын
Brawo, krótko i na temat
@Doscra2
@Doscra2 2 жыл бұрын
swietne :) Dziękuje i pozdrawiam :)
@boliddj
@boliddj 2 жыл бұрын
Z niecierpliwością czekam na odcinek… Co do tematyki II wojny, szukania artefaktów i pozostałości po tamtym okresie, może by tak odwiedzić Podkarpacie 😊? Dokładniej okoliczne lasy nieopodal bunkru kolejowego Hitlera w Stępinie. Jestem miłośnikiem historii i II Wojny. Jestem co prawda ze Śląska ale wychowałem się na tamtych terenach. Znajdywalem w lasach i rosyjskie ciekawostki jak i niemieckie hełmy czy też pozostałości broni. Tam się dużo działo w pewnym momencie…. Pozdrawiam i dzięki za to co i jak Pan Olaf robi 👍. Nie przestawaj !!
@kazimierzmarszaek1539
@kazimierzmarszaek1539 2 жыл бұрын
Dziękuję za merytoryczne potraktowanie sprawy.
@b00tz71
@b00tz71 2 жыл бұрын
Co tu dodać...Brawo! Super opowiedziana historia ! Pozdrawiam
@Joanna32pl
@Joanna32pl 2 жыл бұрын
Wielkie, wielkie dzieki za ozywianie historii
@grzegorzsep2275
@grzegorzsep2275 2 жыл бұрын
Świetne , jak zwykle super ciekawe o 39 , moje ulubione 😁 dzięki Olafie że to robisz
@wojtekbiaek6815
@wojtekbiaek6815 2 жыл бұрын
Jak zwykle super odcinek. dziwie się tylko jaki był wtedy chaos.. kocy brakowało? Chlebaków?. Kilka sztuk pistoletów .. nikt nie wiedział co może być.. tym bardziej chwała i pamięć Dla tych dzielnych żołnierzy
@sarnahl23
@sarnahl23 2 жыл бұрын
Propaganda sukcesu była wtedy na podobnym poziomie jak dziś w naszym pięknym, a tak zaniedabnym kraju - a problemy z uzbrojeniem i sprzętem były po prostu ogromne... w wielu miejscach były sprzeczne rozkazy, do tego harmider i kombinacje alpejskie panów z intendentury. Choćby słynny utajniony karabin przeciwpancerny Ur, który był tak utajniony, że dopiero po kilku dniach od rozpoczęcia wojny wszedł do użytku, a w wielu jednostkach dopiero po poddaniu się okazywało się co posiadali na swoim stanie w skrzyniach...
@marianmaciocha1649
@marianmaciocha1649 2 жыл бұрын
Chaos to nieodłączny element każdej wojny …
@savvy_griezmann6205
@savvy_griezmann6205 3 ай бұрын
​@@marianmaciocha1649jest różnica między chaosem wojennym a chaosem organizacyjnym
@lukaszfranek1373
@lukaszfranek1373 2 жыл бұрын
Świetny program. Jak zawsze numero uno. Dziejuję I pozdrawiam.
@TomaszWawa
@TomaszWawa 2 жыл бұрын
Super, dziękuję, uwielbiam tamte miejsce zwłaszcza przyrodniczo.
@robertc9214
@robertc9214 2 жыл бұрын
Oooo. znowu. jak super że jest nowy odc. więc pozdrawiamy ze śląska i dolnej saksonii. dziękujemy. czekamy na następne historyczne opowieści, no i na myca.
@czterookikral2466
@czterookikral2466 2 жыл бұрын
Zaraz, zaraz...pamiętam program p. Adama Sikorskiego sprzed wielu lat ; gdy odnaleziono szczątki kpt.Raginisa to pośród nich znaleziono wbitą łyżkę polskiego granatu. Chyba nie była to inscenizacja na potrzeby mitu - tylko pośredni dowód na to, że kapitan przyłożył sobie granat do klatki piersiowej i w ten sposób zakończył życie. Pzdr.
@ukasz1041
@ukasz1041 2 жыл бұрын
Masz rację pośredni, więc do końca nie wiadomo.
@mareksmiatacz7791
@mareksmiatacz7791 2 жыл бұрын
Mistrzostwo Polski w popularyzacji historii.
@foni1969
@foni1969 2 жыл бұрын
Totalny bełkot a nie fakty. Wiadomo jak były z relacji żołnierzy a tu taki chłam !
@elvictorof
@elvictorof 2 жыл бұрын
Okey Olaf, dodam od siebie, akurat zaporę w postaci nie dokończonej tamy w 30% masz centralnie po północnej stronie rzeki za Twoimi plecami w lesie 11:06, żadnych snopków nie było litości. Kilka lat temu wypłynęły nie znane zdjęcia odcinka Wizna przedstawiające zarówno schron "Raginisa" jak i schron u podnóża wzgórza i widać tam przedpole obu i nie ma tam ani jednego "snopka". Masowe dezercję ukraińców i białorusinów spowodowały, że m.in. na odcinku Giełczyn por. Witold Kiewlicz (wspomnienia znane i wydane) wystawił ckm na pozycję wysunięta okopów by chronić "ślepą" część ostrzału schronu, ranny odłamkiem odzyskał świadomość niesiony na kocu prze swoich żołnierzy, na mości na Narwi w Strękowej Górze, gdzie wydał rozkaz zniszczenia nadal istniejącego mostu co załodze schronu nie udało się, dezerterzy spod Wizny zostali zatrzymani masowo przez żandarmerię polową pod Żółtkami gdzie odkupili swoją "winę" ginąc w większości bezpotrzebnie w obronie przyczółka Białegostoku. Żadnej wymiany ognia czaty na moście na Rusi pod Wizną nie było, gdyż czata uciekła co zostało odnotowane w raporcie zwiadu, leżały tylko hełmy, broń i wyposażenie osobiste. Akurat żołnierze zwiadu kilku uciekinierów z czaty pojmali i "odpalili". Stąd opowieść o bohaterskiej wymianie ognia z niemieckimi jednostkami. Nie było żadnego szturmu pionierów na schrony z pancerzy czołgów czy pieszo. To propaganda Guderiana z jego książki "Wspomnienia żołnierza", słynne zdjęcie z jego książki pokazujące atak na schron jest fikcją stworzoną po walce na cele propagandowe i co śmieszne zrobione jest przy schronie w Kurpikach który tak na prawdę jako jedyny prowadził dłuższy czas walkę. Widać to do dziś po wschodniej ścianie destruktu obiektu. Schron Raginisa i "dolny" nie noszą żadnych śladów walk nawet gałęzie sosen którymi są przykryte stropy schronów nie są porozrzucane. Istnieją bardzo mocne poszlaki, że Raginisa zabiła własna załoga, którzy co do jednego przeżyli wojnę w stalagach a po niej nikt z nich nie chciał się wypowiadać na temat obrony odcinka Wizna, zostawiono to "beletrystykom" i oficerom LWP, którzy nawet w Wiźnie nigdy nie byli. Zdjęcia z załogą schronu są w pełni dnia zrobione i o żadnym zmierzchu mowy być nie może. Tak "brutalnie" traktowali załogę schronów Raginisa, że szkopy z "tłuczkami" w rękach spacerują się między jeńcami, którzy palą fajki i rozmawiają ze sobą. Tylko jeden ma na siłę zaprowizowany opatrunek na głowie. Większość żołnierzy, którzy "dzielnie" broniła odcinka Strękowa Góra została rozbrojona u podnóża schronu Raginisa co można policzyć na podstawie zebranego oporządzenia (jest to widoczne na posiadanym przeze mnie zdjęciu) i nie ma mowy o żadnych brakach w oporządzeniu, tyle ile jest masek tyle chlebaków, hełmów czy "Mauzerów" itp. Opowieść Smchidta o postrzale i skopaniu jest czystą konfabulacją zapewne w celu uniknięcia surowego osądzenia w powojennych przesłuchaniach tak jak rzekomy rozkaz Tabaczyńskiego o ataku na przemieszczające się kolumny niemieckie na szosie Wizna - Zawady. Jakby coś zapraszam do kontaktu. Sorry Olaf z tym obowiązkiem to tak nie do końca. Dwa cytaty ze wspomnień .." Po walce spotykani pojedynczy, zabłąkani żołnierze, zrezygnowani niezbyt pochlebnie wyrażali się o umiejętnościach i odwadze dowodzących nimi oficerów. Znamienny może być fakt często powtarzających się relacji o przedwczesnej ucieczce kadry dowódczej. Polacy po walce wycofywali się z Maliszewa Perkus w kierunku Łynek. Bezpośrednio po walce w drzwiach schronu w Perkusach leżało ciało polskiego żołnierza, który prawdopodobnie chciał nabrać wody ze znajdującej się w środku studni".... i drugi "Maj Tadeusz, Byłem podkomendnym kpt. Raginisa, Żołnierz Wolności 1983, nr 306, s. 4 W schronie 126 było ich 12: kpt. Raginis, porucznik artylerii, sierżant, sanitariusz Kijowski, czterech rezerwistów krótkofalowców i 4 łącznościowców. Kpt. Raginis wydał rozkaz „Odbezpieczyć granaty i wypad na czołgi”. Załoga zareplikowała „Panie kapitanie, my żonaci, mamy dzieci, my chcemy żyć. Niewolę można przeżyć, ten wypad się nie uda”. Kpt. Kazał się poddać" ....... smutne ale nie do końca wszystko jest prawdziwe jak byśmy chcieli to widzieć, propaganda PRL przy okupantach niezwyciężonej sowieckiej armii nie mogła sobie pozwolić na elementy słabości a tak naprawdę Termopilami SGO "Narew" była obrona odcinka "Nowogród" a nie żadna Wizna gdzie grupy niemieckich pionierów 42 Pionire Batalion paliły żywcem załogi w "Grobli " czy na "Szablaku" czy potem rozstrzelały KOP-owców którzy przeżyli atak, też są na to wspomnienia. Pozdrawiam
@Krizbien
@Krizbien 2 жыл бұрын
Istnieją zapiski zeznań obrońców Wizny, które złożyli oni przez władzami wojskowymi po dotarciu do Wielkiej Brytanii. W internecie są skany tych zeznań/meldunków. Wizna była słabo ufortyfikowana i praktycznie nie do obrony. Druga linia obrony wraz ze schronem Raginisa była oddalona od mostu w Wiźnie, gdzie przeprawiali się Niemcy, o ok 5km. Jaka polska broń mogła razić na takim dystansie? Druga linia tak jak pierwsza była słaba. Kilka schronów na krzyż. Co innego było w Nowogrodzie. Kilkakrotnie więcej schronów i dobrze rozmieszczone. Kilka zachowało się do dzisiaj. Te bliżej Narwi, Niemcy wysadzili podczas wycofywania się 1944. Niemcy nie oszczędzili również schronów pozornych (atrap), które nie były budowane w innych polskich rejonach umocnionych. Pomimo tego jest co oglądać. Dla leniwych są zdjęcia w internecie. Nieliczne schrony w Wiźnie wysadzili polscy żołnierze 1947 lub 1948 roku. Taka ciekawostka. Bo patrząc na ruiny schronu Raginisa można by pomyśleć, że do skutek jego desperackiego czynu. Historia obrony Nowogrodu jest zapomniana, pomimo, że zginęło tam wielu polskich żołnierzy. Dwudziestu siedmiu żołnierzy pochowano na cmentarzu w Nowogrodzie, a trzydziestu pięciu ekshumowano w Mątwicy i pochowano w Łomży w 2019 roku. Nie można wykluczyć jeszcze innych poległych. Po Wizną zaś cyt "Wg raportów niemieckich zginęło kilkunastu polskich żołnierzy, a ponad 90 dostało się do niewoli, natomiast niemieckich żołnierzy zginęło 9, a kilkudziesięciu odniosło rany". Wikipedia. Niemcy nie mieli interesu w zaniżaniu polskich strat. Poza tym, polegli zostali pochowani przez miejscową ludność. Gdyby było więcej poległych, to zachowałoby się świadectwo tego. Wizna była kierunkiem mniej istotnym niż Nowogród.
@piotrpiotr3251
@piotrpiotr3251 Жыл бұрын
Witam. Można poznać źródła z jakich czerpałeś informacje na temat " Wizny" ?
@elvictorof
@elvictorof Жыл бұрын
@@piotrpiotr3251 w tekście masz wszystko opisane
@piotrpiotr3251
@piotrpiotr3251 Жыл бұрын
@@elvictorof a można coś więcej na temat tych poszlak, że to własną załoga zabiła Kpt.Raginisa?
@sawekbuczek3794
@sawekbuczek3794 2 жыл бұрын
Witam, za ten odcinek w szczególności chcę podziękować ze względów sentymentalnych. W Osowcu spędziłem 8 miesięcy swojego życia i miło było znowu zobaczyć mury twierdzy i stację z której po tym pobycie wracałem do domu. Bardzo klimatyczne miejsce, które sprawiło, że zainteresowałem się historią na stałe. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊
@szymson_4793
@szymson_4793 2 жыл бұрын
Super się ogląda te odcinki. Widać że trochę czasu trzeba było na to poświęcić. Świetna robota
@sebeksebek7547
@sebeksebek7547 2 жыл бұрын
Super temat czytałem kiedyś książkę Bakuły no i oczywiście Komudy, bardzo dużo dla upamiętnienia tego miejsca zrobili chłopaki ze Stowarzyszenia Wizna 1939 którzy odnaleźli szczątki bohaterów kpt. Raginisa i por. Brykalskiego.
@olafpopkiewicz469
@olafpopkiewicz469 2 жыл бұрын
Wzmocnili moczarowe brednie na temat Wizny z lat sześćdziesiątych. Podrabiali też moje podpisy na wnioskach do wkz. Istotny to wkład, zaiste
@sebeksebek7547
@sebeksebek7547 2 жыл бұрын
@@olafpopkiewicz469 Nie wiedziałem zatem jeszcze bardziej nie mogę doczekać się jutrzejszego odcinka.
@ukasz1041
@ukasz1041 2 жыл бұрын
Patrząc na rozbity bunkier w którym dowodził Raginis to więcej tam kamienia jak cementu. Choć chłopaki ze stowarzyszenia mówili że to bardzo mocna konstrukcja. Ja na to że tak ale na chlewik a nie bunkier
@sebeksebek7547
@sebeksebek7547 2 жыл бұрын
@@olafpopkiewicz469 Dlaczego moczarowskie brednie to on jakąś książkę na ten temat napisał bo nie rozumiem.
@grzegorzgrzegorz9397
@grzegorzgrzegorz9397 2 жыл бұрын
@@olafpopkiewicz469 Jeden z nich to kpt. Wojska Polskiego i podrobił podpis?
@marcinkalinski5805
@marcinkalinski5805 2 жыл бұрын
Chwała bohaterom.
@arturkania1494
@arturkania1494 2 жыл бұрын
Niestety nie do końca zgadzam się z tą wersją ,żyję tą historią od lat i kiedy tylko mogę odwiedzam Strękową górę po to żeby zapalić znicz za tych co zginęli za naszą wolność . Ekshumacja Kapitana ujawniła łyżkę polskiego granatu z jego szczątkami ,nie wydaje mi się że to hitlerowcy używali polskich granatów . Na ten temat uważam że stowarzyszenie Wizna wie najwięcej .Polecam kontakt to na prawdę wspaniali ludzie . Pozdrawiam serdecznie
@ukasz1041
@ukasz1041 2 жыл бұрын
Dlaczego nie mieli by użyć polskiego granatu jak przecież po wygranej przejęli to co zostało.
@arturkania1494
@arturkania1494 2 жыл бұрын
@@ukasz1041 Dlatego że wtedy jeszcze nie wygrali, poza tym jak się rzuca granat to łyżka zostaje Jak jest wbita w ciało to świadczy że użył go sam
@ukasz1041
@ukasz1041 2 жыл бұрын
@@arturkania1494 słaby z ciebie detektyw. Mogli również po śmierci poczestowac go granatem Go granatem. Niemcy podpalili ich ciała w bunkrze a podczas pożaru strzelała amunicja która tam została , pewnie były też granaty i nietrudno by podczas detonacji zawleczka z odłamkami wbiła się w ciało.
@arturkania6787
@arturkania6787 2 жыл бұрын
@@ukasz1041 Jak nie wiesz jak było to wiemy dokładnie tyle samo. Wizna to legenda a legendy żyją od lat widocznie są potrzebne. Jak jesteś dobrym detektywem to skomentuj dlaczego Westerplatte poddało się po siedmiu dniach a nie po n.p.po dziewięciu. Szanuję Pana Olafa i zawsze ma u mnie ale tu czuję niedosyt. A porucznik Brykalski, ani słowa. Mało mamy bohaterów, to szanujmy to co mamy. Wizna jest symbolem i niech tak zostanie👍Pozdrawiam serdecznie Artur
@ukasz1041
@ukasz1041 2 жыл бұрын
@@arturkania6787 po części się zgadzam z Tobą ale nie twórzmy sztucznie bohaterów bo potem może być wstyd. Westerplatte poddało się po 7 dniach bo na tyle mieli amunicji. Poddali się gdy do km zostało 10 tysi sztuk amunicji. Jeden karabin taki wystrzeliwuje 800 na minutę teraz rozumiesz.
@czenczen212
@czenczen212 2 жыл бұрын
👍👍👍WIELKIE BRAWA MATERIAŁ NA 6+
@semo1972
@semo1972 2 жыл бұрын
Jakie siły (liczba żołnierzy ,sprzętu +-)było po stronie niemieckiej? Bo to ważne aby nie umniejszać bohaterom z Wizny. Chwała Bohaterom !
@tomassikora5963
@tomassikora5963 2 жыл бұрын
40 000, wedlug wikopedi, ale to chyba przegiecie paly.
@tomrz5693
@tomrz5693 2 жыл бұрын
@@tomassikora5963 40000 to siły XIX Korpusu ( 3 i 10 Dywizja pancerna, 20 Dywizja zmotoryzowana ) oraz Brygada piechoty "Loetzen". Nawet w opracowaniach z czasów komuny w walkach nie uczestniczyła cała 3DPanc (drugi rzut Korpusu), a z pozostałych jednostek tylko pododdziały (czyli część). I tak to dawało Niemcom miażdżącą przewagę.
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 жыл бұрын
@@tomrz5693 Loetzen nie była przypadkiem brygadą forteczną?
@tomrz5693
@tomrz5693 2 жыл бұрын
@@arturiszarewski2701 Tak
@jannowak1248
@jannowak1248 2 жыл бұрын
@@tomrz5693 Pytanie, ile rzeczywiście walczyło - bo w materiale mowa o pojedynczych batalionach niemieckich
@michal_nogiec
@michal_nogiec 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek. Dziękuję kierowcy tankietki za Jego wkład w realizacjętego filmu.
@adamhoffman7877
@adamhoffman7877 2 жыл бұрын
Tylko prawda jest ciekawa 👍🏻
@adamgawron4092
@adamgawron4092 2 жыл бұрын
Dziękuję Panie Olafie za kolejny bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
@robertgiza6298
@robertgiza6298 2 жыл бұрын
Panie Olafie Jak zawsze kawał dobrej roboty Histori II WŚ, Szacun 👍🙂
@pawegomoa9891
@pawegomoa9891 2 жыл бұрын
Dziękuję. Szacun
@Czaja1979
@Czaja1979 2 жыл бұрын
Dziękuję za seans 👍🤜🤛
@olo3539
@olo3539 2 жыл бұрын
Przesłanie Pana Cogito Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch ocalałeś nie po to aby żyć masz mało czasu trzeba dać świadectwo bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę a kornik napisze twój uładzony życiorys i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie strzeż się jednak dumy niepotrzebnej oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy światło na murze splendor nieba one nie potrzebują twego ciepłego oddechu są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy czuwaj - kiedy światło na górach daje znak - wstań i idź dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów Bądź wierny Idź
@lostinspace013
@lostinspace013 2 жыл бұрын
Ta ta..."poezja".... A życie to polskie flaki na suficie bunkra. Bo za mało broni, bo nieudolni generałowie, bo nie ukończona linia obrony, bo "jakoś to będzie"...
@semo1972
@semo1972 2 жыл бұрын
Zbigniew Herbert. Coś pięknego.
@KamilBrzostowski
@KamilBrzostowski 2 жыл бұрын
Ekipa programu Było nie minęło. Kopała w miejscu upamiętnienia pod Kurpikami. I podobno znaleźli tam trupa z łyżką od granatu umiejscowioną w klatce piersiowej. To ponoć właśnie był Raginis.
@dhamster100
@dhamster100 2 жыл бұрын
Doceniam żart, chociaż nie na miejscu.
@darekpawelcvzyk7148
@darekpawelcvzyk7148 2 жыл бұрын
po wybuchu granatu przyłożonego do piersi ,nie ma klatki piersiowej .....!
@robertkrause5280
@robertkrause5280 2 жыл бұрын
Jak zwykle super. Pozdrawiam
@arekgoaszewski746
@arekgoaszewski746 2 жыл бұрын
Wielki szacunek za ten odcinek, za oddanie czci żołnierzom którzy walczyli na podlasiu ale także w całej Polsce w 1939, jestem z podlasia z dalszych okolic Wizny, Łomży i bardzo się cieszę że taki odcinek powstał, pozdrawiam!
@marianswiacki7298
@marianswiacki7298 12 күн бұрын
czesc i chwala polskim zolnierzom , pozdrawiam p. olafa m.swiacki bydgoszcz
@condo1970
@condo1970 2 жыл бұрын
Zatrzymali Guderiana na kilkadziesiąt godzin, cześć im i chwała za to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@darekpawelcvzyk7148
@darekpawelcvzyk7148 2 жыл бұрын
@Ten Sam Człowiek tylko jakim kosztem ?
@lostinspace013
@lostinspace013 2 жыл бұрын
No i co kur* z tego ? Co to dało ? W Polsce tak prawie zawsze, państwo nie potrafi zbudować armii, a potem ktoś się bezsensownie poświęca, za debili z rządu. Dziś byłoby to samo. No...choć nie wiem czy dziś by sie ktos jeszcze chciał tak poświęcać.
@paskudtorunski5636
@paskudtorunski5636 2 жыл бұрын
@@darekpawelcvzyk7148 niewielkim, po naszej stronie było kilkunastu zabitych.
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 жыл бұрын
W zasadzie to Guderiana zatrzymał most pontonowy. A jeżeli chcemy już być bardzo precyzyjni, to jedna lub dwie brakujące sekcje tegoż. Ten instalowany był nieco za krótki. Korek miał mieć kilkadziesiąt kilometrów.
@mazakaudio
@mazakaudio 2 жыл бұрын
Sami tam byli polscy bohaterzy, dokładnie jak w utworze Sabaton 40 do jednego.Chwała im za to.
Жыл бұрын
No i namierzyłem Pana 🙂 Dziękuję za dzisiejszą prezentację gimbala i sprzętu wideo w schronie! Trzymam kciuki za rozwój kanału i za zdjęcia z pajęczyną🙂 Paweł
@slawomirsip2583
@slawomirsip2583 2 жыл бұрын
Prosiłem o Winę, mam Wiznę. Dzięki👍
@andrzejskrodzki506
@andrzejskrodzki506 2 жыл бұрын
Strękowa Górka, byłem i oddałem hołd naszym bohaterom.
@mikoajkozuch6135
@mikoajkozuch6135 2 жыл бұрын
Strękowa Góra,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
@andrzejskrodzki506
@andrzejskrodzki506 2 жыл бұрын
Tak masz rację Strękowa Góra
@GreyWolf06
@GreyWolf06 2 жыл бұрын
Góra Strękowa i Strękowa Góra to co innego- był Pan i nie wie gdzie?
@andrzejskrodzki506
@andrzejskrodzki506 2 жыл бұрын
Byłem i teraz się dziwię tym poprawianiem bo osoby, które mnie oprowadzały używały określeń Strękowa Górka, Górka Strękowa, nikt nie wspominał, że jest to Góra Strękowa czy Strękowa Góra
@arthurstopics5313
@arthurstopics5313 2 жыл бұрын
Swietny material, dzieki.
@darekr6271
@darekr6271 2 жыл бұрын
Git dobra robota Raginis Wojownik Wizna !!!!!!!!!!!
@marekpazievsky352
@marekpazievsky352 2 жыл бұрын
I to chciałem od Ciebie usłyszeć 👍🤜🤛💪Pozdro 🤝
@danonek9009
@danonek9009 2 жыл бұрын
Witam na moich terenach 🙂świetny odcinek
@wm6124
@wm6124 2 жыл бұрын
Witam. Olo super materiał. Pozdrawiam
@mateuszmm190
@mateuszmm190 2 жыл бұрын
Jak zawszę super tematy. MISTRZ 🙂🙂🙂👍👍
@Qbus245
@Qbus245 2 жыл бұрын
Super, dośc motywacyjnie przedstawione, jakby we wojsku było morale... ale do pewnego momentu, co powiesz na film o Hubalu?
@DrCharlie89
@DrCharlie89 2 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek!
@jurekbajan7126
@jurekbajan7126 2 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawie powiedziane. Dzięki.
@adamsack6254
@adamsack6254 2 жыл бұрын
Ciekawi mnie Pana pogląd na wydarzenia w Jedwabnem. To w sumie niedaleko Wizny...
@mariankoza3555
@mariankoza3555 2 жыл бұрын
Tylko obowiązujaca wykładnia ,bo jak nie to smierć cywilna. Więc nie namawiaj go bo stracimy Olafa.A jak było to trzeba zrobić rzetelne badania a na to nie ma szans.
@tadeksobkowiak342
@tadeksobkowiak342 2 жыл бұрын
No to start i lecę z tematem. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję panu za pracę jaką pan wykonuje. Łapka leci w górę.
@adamczekunow8077
@adamczekunow8077 2 жыл бұрын
Swietny odcinek Panie Olafie . Kiedys pracowalem w Twierdzy Osowiec przy renowacji muru w wolnym czasie moglismy zwiedzac wszystkie schrony
@damiano200sx
@damiano200sx 2 жыл бұрын
Cześć i chwała bohaterom ! Olaf naprawdę zacny materiał 👍
@janlewian8912
@janlewian8912 2 жыл бұрын
Jest dobrze, piękny material
@piotruspan7519
@piotruspan7519 2 жыл бұрын
Super odcinek jesteś naj naj lepszych
@mariuszg0737
@mariuszg0737 2 жыл бұрын
Super odcinek💪
@rafalarchacki
@rafalarchacki 2 жыл бұрын
Siema bardzo fajny materiał pozdrawiam panie Olafie
@feldob1
@feldob1 6 күн бұрын
Bardzo zgrabna puenta, ciekawy materiał i odsłonięcie kurtyny mitu opierając fakty na dokumentalnej analizie. Dziękuję Panie Olafie za świetny materiał i że mogłem wyobraźnią przeniknąć na kilka chwil w świat tamtych wydarzeń. Wpadła mi w ręce przypadkiem książka Bitwa pod Mławą 1939 Ryszarda Juszkiewicza. W relacjach żołnierzy i opisie autora widzę pewne analogie z tym co Pan przedstawił w swoim materiale, choć książka dotyczy innego odcinka walk Armii Modlin. Pozdrawiam
@jarosawzalewski6830
@jarosawzalewski6830 2 жыл бұрын
Zapowiada się mega odcinek
@tlusty1990
@tlusty1990 2 жыл бұрын
Świetnie opowiedziane👍🏼
@malowanaporcelana2009
@malowanaporcelana2009 2 жыл бұрын
Pan Popkiewicz podjął się niełatwego zadania. Z powodu małej ilości materiałów źródłowych jest to nie łatwy temat. Dlatego rozumiem, dlaczego jego próba pokazania obrony "Odcinka Wizna" jest mocno spłycona. Nie ma nic o ilości poległych żołnierzach polskich i niemieckich. Nie ma nic o obronie pododcinka "Giełczyn", postawie i dalszym losie jego obrońców. O bombardowaniu obrońców przez lotnictwo nieprzyjaciela też nie wspomniał. Ale bardzo dobrze się stało, że takie publikacje powstaję i istnieją w sieci. Bardziej wymagający czytelnicy mogą zawsze poszukać szerszych wiadomości na ten temat i je pogłębiać. Panie Olafie, warto by pokazać obronę fortów w Piątnicy i zapomniany przez historyków Nowogród.
@andr27
@andr27 Жыл бұрын
nie ma nic bo pewnie ta cała "bitwa" to było kilkunastu żolnierzy, z ktorych 3/4 spierdoliło a reszta została i strzelała. Widać ich życie nie miało dla nich żadnej wartości. Nie wiem co trzeba miec we łbie żeby bez uzbrojenia i kilkadziesiac razy mniejszym składzie fikac do powaznej armii... No i jak nie ma żadnych materiałów historycznych/dowodowych to tak jak prowadzący wspomniał, im wiecej czasu minęło od tych "wydarzeń" tym wiecej historyjek o bohaterskosci i kozackich akcjach potwstało. Slyszalem tez historię, ze takiego goscia jak Raginis tam w ogole nie było, w co chętnie uwierzę jak brakuje jakichkolwiek rzetelnych informacji o tym co tam sie tak naprawde działo.
@rafalwolny7736
@rafalwolny7736 2 жыл бұрын
Dzieki za tą opowieść !
@MrPgabox
@MrPgabox 2 жыл бұрын
Jak ja na te filmy czekam. Dzięki Panie Olafie!
@labrus2137
@labrus2137 2 жыл бұрын
Mam tak samo
@Bartkowski93
@Bartkowski93 2 жыл бұрын
I to zdanie.. byli tam też Ukraińcy ale nie uśmiechało im się ginąć za 2 Rzeczypospolita obyśmy my przypadkiem znowu nie wyszli jak Zabłocki na mydle
@arturiszarewski2701
@arturiszarewski2701 2 жыл бұрын
A czy jesteś w stanie podać choć jeden racjonalny powód, dlaczego Ukraińcy mieli walczyć za państwo, które jawnie stosowało politykę dyskryminacji wobec mniejszości słowiańskich: Białorusinów i Ukraińców?
@Bartkowski93
@Bartkowski93 2 жыл бұрын
@@arturiszarewski2701 Nie mogę dlatego nie krzyczę tylko się martwię że my teraz chcemy a oni wcale tak bardzo nas nie kochali a teraz nie mają wyjścia. Bo my zaraz pójdziemy w bój a jak się skończy to znowu my będziemy najgorsi
@tomxxx1794
@tomxxx1794 2 жыл бұрын
Panie Olafie dziękuję wspaniały materiał🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
ZDRAJCY
40:39
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 192 М.
Legenda czołgu w bagnie
40:34
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 164 М.
Sigma girl and soap bubbles by Secret Vlog
00:37
Secret Vlog
Рет қаралды 6 МЛН
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 8 МЛН
Gym belt !! 😂😂  @kauermtt
00:10
Tibo InShape
Рет қаралды 12 МЛН
#11 JEDWABNE ZACZĘŁO SIĘ W WIŹNIE...
19:03
Wizny Dziennik Polowy
Рет қаралды 28 М.
What to see in Poland. Polish Thermopylae. 3 places of heroic battles
22:45
RAZEMwPOLSKE pl - WYPOCZYWAMYwPOLSCE pl
Рет қаралды 3,3 М.
Na szlaku klęski 1939
31:43
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 130 М.
NASZ
36:49
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 134 М.
WESTERPLATTE
47:01
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 155 М.
Wizna - polskie Termopile
11:06
Obywatel JC
Рет қаралды 8 М.
Pilecki w Auschwitz. Co zobaczył rotmistrz w fabryce śmierci?
26:28
Okupowana Polska
Рет қаралды 37 М.
Gdzie zniknęło Wojsko Polskie?
45:54
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 165 М.
BATALION SPECJALNY nr 84
30:10
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 132 М.
NA LINII OSY
45:40
Olaf Popkiewicz
Рет қаралды 114 М.
Sigma girl and soap bubbles by Secret Vlog
00:37
Secret Vlog
Рет қаралды 6 МЛН