Padla myšlenka propojeného světa? A byl by to konec zlatých časů? | Pro a proti

  Рет қаралды 8,298

Český rozhlas Plus

Český rozhlas Plus

17 күн бұрын

Už od pandemie koronaviru se zdá, že narážíme na limity provázaného světa. Globalizace v uplynulých dekádách přinesla ekonomický růst, ukazují se ale i její stinné stránky, jako je závislost Evropy na surovinách z Číny nebo Ruska. Padla tedy myšlenka propojeného světa? Znamenalo by to pro nás konec zlatých časů? V Pro a proti o tom debatují politolog působící na Filozofické fakultě Karlovy univerzity Pavel Barša a ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Ptá se moderátorka Karolína Koubová.
-------------------------------------------------------------
» Poslouchejte Pro a proti jako podcast v mobilní aplikaci mujRozhlas rozhl.as/mujRozhlasAplikace • Pro a proti na mujRozhlas.cz www.mujrozhlas.cz/pro-proti
» Články, online poslech a audioarchiv Plusu na webu: plus.rozhlas.cz
» Sledujte nás na Facebooku: / rozhlasplus
» Sledujte nás na Instagramu: / cro_plus
​» Sledujte nás na síti X: x.com/CRoPlus

Пікірлер: 24
@JosefCech-fv7sx
@JosefCech-fv7sx 12 күн бұрын
Pane Hample, při vší úctě - globální statistiky, jež zde zmiňujete, jsou statistikami se vším všudy. Tedy záleží na politickém zadání, a vstupní data jsou dle toho filtrována. Jako byste tuto praxi neznal? Aneb - ..."Nevěřím žádné statistice, vyjma té, kterou si sám zfalšuji." Amen.
13 күн бұрын
Pana Hampla si velmi vážím, ale zarazilo mě jeho tvrzení o tom, že nerovnost v bohatství klesá. Koukal jsem na několik zdrojů od IMF - world inequality report, světové banky, OECD a všechny uvádějí, že ti nejbohatší se od těch nejchudších oddělují čím dál víc a vlastní čím dál větší procenta majetku... Fakt by mě zajímala data ze kterých pan Hampl čerpal.
@JosefCech-fv7sx
@JosefCech-fv7sx 12 күн бұрын
Je to prosté - pan Hampl čerpal data na základě politického zadání.
@janpecuch4413
@janpecuch4413 12 күн бұрын
Skúste prečítať ... Hans Rosling - Faktomluva
@JiriFikejz
@JiriFikejz 11 күн бұрын
Problem je spis rekordni zchudnuti stredni tridy. Porad mame ale velmi nizkou "nerovnost", rovne sance, vzdelavani, uroven sluzeb i zdravotnictvi a lidi v opravdove chudobe je malo. Problem jsou exekuce a obrovska nakladnost provozu statu, aniz by to bylo kryte rustem HDP.
@lubo.zacho.3095
@lubo.zacho.3095 13 күн бұрын
...........👎pojmy jako: "globální oteplování, klimatická, pandemická krize" mně Stačily👎👎
@looseycanon
@looseycanon 15 күн бұрын
Kurník, když to jede takhle, klidně skončete s vysíláním, ale veďte ty rozhovory dál! Jistě není jen jedno vysílací studio. Tady bylo nastoleno tolik zajímavých myšlenek a otevřených tolik otázek, ale jen málo jich bylo skutečně uspokojivě zodpovězeno.
@user-bu2jm7vm2y
@user-bu2jm7vm2y 15 күн бұрын
Je zájem na ne neodpovídat.!
@Paulicz
@Paulicz 15 күн бұрын
25minut je trochu málo na tak komplexní téma. Pro a proti podle mě není o zodpovězení otázek, ale o ukázání názorových pozic.
@robertszelepcsenyi3695
@robertszelepcsenyi3695 15 күн бұрын
Presne to ma napadlo. V zivom vysielani to museli odhlasit kvoli vycerpaniu casu, ale v studiu mohla dalej pokracovat diskusia, ktoru by sme pozreli tu na YT. Palec nadol!
@janpecuch4413
@janpecuch4413 12 күн бұрын
Na jednej strane všetci ukazujú ako Čína zdvihla životnú úroveň miliardy ĺudí od 1990 a na druhej strane plačú, že sa zvyšuje nerovnosť. Niečo mi tu nevychádza. Doporučujem knihu Faktomluva - Hans Rosling
@teraforman
@teraforman 15 күн бұрын
Poslední slova hosta pana Hampla ignorují skutečnost, v čem Rusko s Indii si směňují ropu.
@7JeTeL7
@7JeTeL7 15 күн бұрын
možná že staré civilizace padly na outsourcingu; v momentě, kdy se staly příliš závislé na levném dovozu materiálu, potravin a práce a kdy se tato síť narušila, tak spolu s ní padly i ty civilizace...potřeba návratu k větší soběstačnosti je skutečně palčivou otázkou, vše je samozřejmě otázkou míry, zaujalo téma friend-shoringu; každopádně moc dík za otevření tématu! palec nahoru a jen houšť!
@stranyxOne
@stranyxOne 15 күн бұрын
Super rozhovor. Jen nechápu proč důsledky růstového kapitalismu, lidem nedošli už dávno. Dalo se to zastavit třeba už před 10 lety, ale chamtivost a moc nejbohatších zvítězila. Ano kapitalismus má mnoho a mnoho kladů, ale i záporů. Vyvíjí se zároveň z dobou a jak můžeme vidět stejně jako socialismus zkolabuje. Socialismus podporuje dobré vztahy, empatii, lidskost a soudržnost, ale zaostával v efektivitě, inovaci a pokroku, které vyvážil kapitalismus. Je potřeba si si vzít dobré vlastnosti z obou systémů a vytvořit novou alternativu. Sám studuju různé systémy už léta. Úžasné propojení těchto systémů je např. v Dánsku. Společnost je bohatá, má silný sociální systém a to nejdůležitější je postavena na lidskosti. Pan Hampl argumentuje Severní Koreou a já budu argumentovat USA zemí která je vrcholem kapitalismu, ale chamtivost jí dovedla do bodu kdy má nesplatilený státní i domácí dluh a velká i malá města kolabují pod velký náporem bezdomovců, lidí v bezvýchodné situaci. Z měst se stávají města duchů kde je nebezpečí na každém rohu a lidé se z nich masivně stěhují na venkov a ano mnozí lidé si za to můžou sami, ale pokud je nechcete zavřít do nějakého vězení nebo je rovnou zastřelit musíte jim dovolit normálně žít jinak nebudete mít stabilitu ani bezpečnost. Peníze jsou jen jedna část a lidskost je druhá. Tento svět kapitalismus přetvořil jen na svět čísel, kde nikoho nezajímají nějaké emoce nebo život lidí, ale jen kolik to stojí a co z toho budu mít. Oba tyto systémy jsou protiklady a extrémy jedné mince, je čas na změnu.
@looseycanon
@looseycanon 15 күн бұрын
Osobně si nemyslím, že by lidskost skutečně existovala v socialismu. Co jsem se bavil s lidmi od akademiků po dlaždiče jsem měl pocit, že vždycky šlo o to, kdo uměl systém líp pochopit. I za socialismu byli bezdomovci. I za socialismu byli sociálně vyloučené skupiny.Jen se podívejte na dobové dokumenty o trampech (mimo šedesátých let) nebo pankáčích. Připomeňme si, že ze socialistického Československa lidé utíkali na západ, v jak bezvýchodné situaci se cítili. Američané USA dnes taky opouštějí, ale narozdíl od nás tehdy, do USA stále míří davy lidí, což taky vypovídá o tom systému své, konec konců, když se vezme v potaz právě imigrace do USA, oni mají dostatečné přírůstky lidí, aby svou populaci udrželi. Pokud srovnáme dva kapitalistické systémy, tj. ten Evropský a Severoamerický, měřitelné výsledky má zdánlivě ten Americký lepší, proč? Toliko řečeno, je pravda, že ve státech je co kritizovat zdravotnictvím počínaje, možností unilaterálně měnit smlouvy konče, ale je otázkou, jestli to jsou projevy kapitalistického systému nebo spíše korupce, která ale také v socialismu byla přebujelá, jen si vzpomeňme na Lidové Rumunsko. Dále je na místě si položit otázku, jestli Dánsko je tak "lidské" díky sociálnějšímu systému, nebo je natolik bohaté, že si sociálnější systém dokáže dovolit. když si srovnáte nás a Dánsko musíte nutně dojít k závěru, že Dáni jsou mnohem líp postavení pro obchod, protože mají přístup k moři a po mořích jde drtivá většina obchodu, což si my nemůžeme dovolit...
@andreskagrnitz1135
@andreskagrnitz1135 15 күн бұрын
vase teze o tom, ze socialismus spolecnost kultivuje je jen zboznym pranim, je totiz zasadni rozdil mezi tim delat neco na natlak statu a z presvedceni. v socialismu se osobni zodpovednost za stav spolecnosti deleguje na stat a obcan tim ziskava dojem, ze to jiz neni jeho starost, nybrz starost instituci (ergo se naopak podporuje privatismus a egoismus). v nasi postsocialisticky spolecnosti je tenhle mod uvazovani zakoreneny dodnes ("state, starej se!"). naopak liberalni spolecnosti a spolecnosti, kde stat neexistuje, ci fatalne selhava (viz staty na vychod od nasich hranic) nebrblaj nad pivem o "neschopny vlade". jsou mnohem vice osobne angazovane, protoze vedej, ze co neudelaj, to nebudou mit. povinna solidarita rozhodne nedela spolecnost spokojenejsi, protoze jde o sveho druhu opresi, a uz v zadnem pripade z nas nedela lepsi lidi.
@stranyxOne
@stranyxOne 14 күн бұрын
@@andreskagrnitz1135 Sám vím, že socialismus funguje jen na papíře, protože vždycky v každém režimu se někdo chytne moci. Za druhé asi srovnáváte socialismus se socialismem sovětského typu, který je strašný. To je jako s kapitalismem, je kapitalismus a kapitalismus. Jde o formu, principy kapitalismu jsou dobré, jen to nejde do nekonečna, protože jaksi nejste na planetě sám.
@rickfrombohemia9550
@rickfrombohemia9550 14 күн бұрын
@@stranyxOne K socialismu se musí dospět evolučně, spontánně a zdola, nikoli revolučním nařízením.
@jonas2233
@jonas2233 15 күн бұрын
Skvělá debata, důležité téma o kterém se málo mluví, o kterém se v á ž n ě NEMLUVÍ !
Přednáška Doba změn, RNDr. Václav Cílek o osobní připravenosti na krize
56:50
Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce
Рет қаралды 66 М.
Маленькая и средняя фанта
00:56
Multi DO Smile Russian
Рет қаралды 5 МЛН
格斗裁判暴力执法!#fighting #shorts
00:15
武林之巅
Рет қаралды 85 МЛН
1 класс vs 11 класс (неаккуратность)
01:00
БЕРТ
Рет қаралды 4,4 МЛН
Kecy a politika 161: Svatý Fico a demontáž demokracie
57:11
Kecy a politika
Рет қаралды 73 М.
Маленькая и средняя фанта
00:56
Multi DO Smile Russian
Рет қаралды 5 МЛН