PC23 současná česká literatura s erikem gilkem

  Рет қаралды 10,258

Na potítku

Na potítku

4 жыл бұрын

Čau! David se sešel s odborníkem na současnou literaturu, docentem Gilkem, a probrali spolu trendy a posuny v estetice české polistopadové prózy. Mluvili o postmoderně, historickém románu či angažované literatuře. Erik Gilk v šokujícím závěru přirovnal Michala Viewegha k Balzacovi či Dickensovi.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 41
@lenkaserbouskova1716
@lenkaserbouskova1716 4 жыл бұрын
Je super, jak je David plný nadšení z bádání a literatury vůbec. Zde v kontrastu to vyniká ještě víc! Díky!
@dyurbanova9037
@dyurbanova9037 4 жыл бұрын
Zajímavý díl s jedním z nejlepších učitelů na katedře :) Děkuju!
@martinakurfurstova1807
@martinakurfurstova1807 4 жыл бұрын
Tohle je radost poslouchat...více takových videí!
@jaroslavmurzov6144
@jaroslavmurzov6144 4 жыл бұрын
Velmi informativní. Děkuji za skvostně prožité chvíle))
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy 4 жыл бұрын
Úžasné video, víc takových, prosím! 🥰❤️
@zuzanazarska2759
@zuzanazarska2759 4 жыл бұрын
Veľmi príjemné počúvanie :) Vďaka za českú literatúru!
@MegalongMusic
@MegalongMusic 4 жыл бұрын
pěkný obrázek na zdi! :-)
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
To aby se studenti u zkoušení cítili uvolněně a nic je zbytečně nestresovalo.
@m6km6k
@m6km6k 4 жыл бұрын
Pěkný obrázek na profilovce :-P
@ondradvori
@ondradvori 2 жыл бұрын
Výborné. Jsem zásadně PRO takový formát videí!
@Sara-df9wl
@Sara-df9wl 3 жыл бұрын
Skvělé!
@ondrejcernik1241
@ondrejcernik1241 4 жыл бұрын
Velmi pěkně připravená věcná diskuze nad stavem současné literatury. A plně souhlasím s názorem, že se Jáchym Topol čte dost ztuha..od Kloktat dehet mám stejný problem ;-)
@kd119
@kd119 4 жыл бұрын
Báječné.
@jakubstrnad7357
@jakubstrnad7357 4 жыл бұрын
nice :-)
@tomasklasek344
@tomasklasek344 3 жыл бұрын
Dělit na dobu předkoronavirovou a pokoronavirovou? :P
@trnkodlak28
@trnkodlak28 4 жыл бұрын
Hosi, dejte si alespon kafe...
@postler1978
@postler1978 3 жыл бұрын
;-) Von mu ho nemoh' nabídnout, když se nechal pozvat k němu na potítko.
@dreamygirlofheaven
@dreamygirlofheaven 4 жыл бұрын
A Machala neměl čas? :) Mně by se líbilo víc rozhovorů s pedagogy :).
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Usoudil jsem, že docent Gilk bude přístupnější mladším divákům. Jinak bych si rád popovídal i s dalšími kolegy (i z jiných kateder), ale nevím, kolik bude ochotných nechat se natočit na internety.
@smithymc8341
@smithymc8341 4 жыл бұрын
:D Možná odpověď jak rozdělit/ohraničit současnou literaturu :DD. Po a před koronavirem
@TheHonzauhlik
@TheHonzauhlik 4 жыл бұрын
Já myslím, že ten styčný bod, jak periodizovat literaturu, by měl být globální přístup internetu. Dalo by se to částečně připodobnit knihtisku. Ten umožnil masivní rozvoj literatury. Stejně tak internet. Vezměte si elektronické knihy. Minimálně by se to dalo vztáhnout na to, že s internetem přišla lavina brakové beletrie. V současné literatuře se navíc čím dál tím více tematizují sociální sítě. Takhle bych to dělil s odstupem já. Sice si to možná příliš neuvědomujeme, ale internet je gigantický milník lidstva. Něco, o čem se, pokud nevymřeme, bude učit i za stovky let.
@erikgilk3687
@erikgilk3687 4 жыл бұрын
S tím určitě souhlasím, a digital studies s tím takto nakládaji. Ale otázka je, kde přesně ten milník najít a hlavně jak se to projevilo v poetice, struktuře těch děl. A toto propojení není tak jednoduché, myslím, že ukáže čas, chybí nám odstup...
@leonoraauren5571
@leonoraauren5571 Жыл бұрын
Dnes už nějaké milníky máme. MeToo čistky, covid, Putler... Jinak teda pan docent je perfektní uspávač hadů, jak jsme říkali na vejšce. Řeč může být sebevíc moudrá a zajímavá, ale když zní jako ASMR kanál, do pěti minut jste v limbu :-D
Жыл бұрын
Jako vtipny je, ze jsme to nataceli v dobe, kdy uz se o covidu vedelo a byly pripady v Italii, ale vubec jsme si tenkrat neuvedomovali, jak brutalni to bude mit nasledky.
@barryblack4457
@barryblack4457 4 жыл бұрын
11.září 2001, finanční krize 2008 ... třeba
@jentak78
@jentak78 4 жыл бұрын
Dobry den pane doktore, omluva ze se opakuji: zanrova literatura na hrane umeni - prirovnal bych ji k obrazum od van akena: www.databazeknih.cz/knihy/svet-bas-lagu-nadrazi-perdido-32324
@albertstifter4781
@albertstifter4781 4 жыл бұрын
Mluvili jste o Michalovi Ajvazovi, u které jeho knížky bych měl začít?
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Albert Štifter Zacal bych urcite Druhym mestem. Podle me jedna z nejlepsich ceskych knih naseho stoleti.
@eliskavaclavska1562
@eliskavaclavska1562 4 жыл бұрын
Za mě Lucemburská zahrada 🤗
@albertstifter4781
@albertstifter4781 4 жыл бұрын
David Jirsa Eliška Václavská Děkuju :)
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
@@albertstifter4781 Mimochodem, zpátky v Německu jsem bydlel na ulici Adalberta Stiftera. Nejste příbužní? :D
@erikgilk3687
@erikgilk3687 4 жыл бұрын
Jednoznačně Druhé město
@hanulen
@hanulen 4 жыл бұрын
Davide, ahoj, cca 22:50 _ napadlo mi už minule při videu o Možnostech ostrova, když zmiňujete ono vrstvení postmodernistického přístupu, není možné, že v tomto případě (Lolita, Velká sestra atp.) se jedná bezmála o pouhé "prachsprosté" popkulturní odkazy? (Nebo jak to laicky pojmenovat.) Takové, které jednoduše usnadňují autorovi samotnému práci s nějakým vlastním vykreslováním, a to daleko spíš než ono vyžití se ve (více či méně rafinovaném) budování? Víš, zužitkování principu mnohem vyšší "obchodovatelnosti" již zavedené značky, třebas když vysvětluje Martin Hilský na příkladu Sh. Marná lásky snaha tu fenomenální hodnotu široce zažitého (a zároveň zdařilého názvu díla, které by tudíž při novém, novějším překladu zbytečně ztrácelo, pokud by překladatel modernizoval, varioval, zpřesňoval atp. i v této hladině (zakotveného názvu v širokém povědomí, lit. encyklopediích), nikoli funkčně v textu samém. To jen tak... H.
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Ahoj, nevím jistě, jestli jsem ten komentář správně pochopil, ale pokusím se: Popkulturní odkazy myšleno něco jako v kreslených seriálech (Family guy, Simpsonovi, Futurama)? Asi by se to dalo srovnat v případě MH, který vlastně dělá totéž, tedy nesnaží se ty aluze nijak skrývat, naopak je dělá co nejviditelnější. U Viewegha je to ale jiný případ, on se ve Výchově vyloženě snažil psát podle manuálu postmoderní literatury a tvořit vrstvy. Jenže jak se obecně bojí kritiky a neúspěchu u čtenářů, tak každou tu aluzi zvýraznil boltem nebo proložením, případně ji vyloženě vysvětlil. Marketing bych za tím ale neviděl, ani moc nechápu to propojení s Hilským. To, že se zachovávají některé anachronické názvy děl WS (a viděl jsem už Sen čarovné noci, mimochodem) je spíš věcí toho, že Shakespearovo dílo je natolik srostlé s naší kulturou, že by způsobovalo zmatky to měnit. Obecně ale nevidím souvislost mezi postmoderní aluzí a anachornickými překlady Shakespeara, to je podle mě trochu moc velký skok.
@hanulen
@hanulen 4 жыл бұрын
Davide, díky, myslím, žes mi odpověděl dost skvěle na to, jak nesrozumitelně byl dotaz zkomponován. A díky za lepší pojmy. Takový šplíchanec nedotříděných půlmyšlenek jsem holt vypotila. Myslela jsem ve své reakci na MichelaH, na MW nevzdechla, neuvědomila si, že nepřesně lokalizovaná reakce vlastně půjde vztáhnout na oba zmiňované autory. Vyšší „obchodovatelnost“ již zavedené značky, ano, to měla být ona zakořeněnost v kultuře, frekventovanost užití. Nemyslela jsem na marketing např. ve smyslu knižního trhu, to mi v daný moment nepřišlo na mysl. Ve své neschopnosti nalézt adekvátní termín pro mnohonásobně vyšší frekventovanost názvu či pojmu nežli samotného díla jsem použila zřejmě matoucí příklad. A proto výpůjčka v přemrštěném(?) duchu, tj. až někam k Martinu Hilskému a Sh., protože MartH to jednoduše ve svých přednáškách pro laickou veřejnost vyzdvihl, na což jsem si v ten okamžik vzpomněla...; a za sebe se řítím zpět k paralele s Lolitou, Velkým bratrem atp., že zdrojem obecného povědomí nejsou v podobně „provařených“ případech nutně samotná díla. (Podstatně pravděpodobněji jiný zdroj prvotního kontaktu než literatura, velmi zpopularizované.) Sen čarovné moci v konkrétním překladu Jiřího Joska aktivně neznám. Právě jen tu zmínku. A to, že o sekundu déle trvá domyslet si, jde o Sen noci svatojánské. Tak... Příště z mé strany raději recept na ukrojení chleba? (úsměv)
@Blackeye69793
@Blackeye69793 3 жыл бұрын
@napotitku Pana Jirsu povazuji za skveleho odbornika a sam jsem hrdym darcem na patreonu…ale proboha mohl by udelat neco se svym stylem oblekani? Jako verejna osobnost si prece musi uvedomit, ze ovlivnuje ostatni a nejake zaklady “stylu” se prece naucit daji. A zamyslete se nad tim prosim, nez tento komentar odsoudite jako povrchni a “neintelektualni” Diky.
@leonoraauren5571
@leonoraauren5571 Жыл бұрын
A Vám by snad vestička a hedvábný šátek k těm dredům připadaly STYLOVÉ??? :-D :-D :-D Má styl. Akorát jiný než Vy. Tričko a dredy je taky styl.
@myslicikrestan5538
@myslicikrestan5538 2 жыл бұрын
Trošku jsem si zavzpomínal na Izerovu katovnu kzfaq.info/get/bejne/oad4rLd_nrWvdmw.html
@sarkahiekova7298
@sarkahiekova7298 2 жыл бұрын
A měsíc po vysílání začala pandemie. To bude zapamatovatelný mezník.
@marie-kristinamala768
@marie-kristinamala768 Жыл бұрын
že nikdo necharakterizoval mužské psaní, není pravda. rozdíly mezi ženským a mužským stylem psaní již charakterizovány byly. mužský styl se vyznačuje například hojnějšími vulgarismy a menším množstvím metafor. ženský styl je pak typický větším množstvím osobních zájmen, využitím více zdrobnělin, méně vulgarismů. zajímavý příklad je dílo péra a perutě od pekárkové; píše totiž stylem mužským.
Mýtus jménem Masaryk: Filozofie TGM
8:12
Institut H21
Рет қаралды 4,3 М.
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 11 МЛН
ОСКАР vs БАДАБУМЧИК БОЙ!  УВЕЗЛИ на СКОРОЙ!
13:45
Бадабумчик
Рет қаралды 4,5 МЛН
MEGA BOXES ARE BACK!!!
08:53
Brawl Stars
Рет қаралды 36 МЛН
EP230 johann wolfgang goethe - utrpení mladého werthera
33:42
Na potítku
Рет қаралды 10 М.
EP178 starší česká literatura
1:40:57
Na potítku
Рет қаралды 29 М.
UčíSmažka 15 - Česká meziválečná avantgarda
17:25
Na potítku
Рет қаралды 20 М.
EP112 milan kundera - nesnesitelná lehkost bytí
24:57
Na potítku
Рет қаралды 28 М.
EP44 literatura po roce 1948
17:32
Na potítku
Рет қаралды 36 М.
On Bullsh*t Jobs | David Graeber | RSA Replay
1:06:11
RSA
Рет қаралды 602 М.
EP235 ken kesey - vyhoďme ho z kola ven
29:41
Na potítku
Рет қаралды 6 М.
The B1 Exam in Czech for foreigners: SPEAKING about MYSELF
13:48
Learn Czech Online
Рет қаралды 26 М.
EP101 teorie fikčních světů
33:06
Na potítku
Рет қаралды 12 М.
Literární historie letem světem: Postmodernismus
8:47
maku_maja
Рет қаралды 5 М.
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 11 МЛН