Planety wokół pulsara - Astronarium odc. 21

  Рет қаралды 263,189

Astronarium

Astronarium

8 жыл бұрын

Największy radioteleskop świata i jedno z najważniejszych odkryć współczesnej astronomii. Dowód na to, że Układ Słoneczny nie jest jedyny we Wszechświecie. To tu ponad ćwierć wieku temu polski astronom prof. Aleksander Wolszczan zapoczątkował odkrycia planet krążących wokół innych gwiazd niż Słońce. W programie spotkamy się z odkrywcą pierwszych planet oraz pokażemy radioteleskop Arecibo.
"Astronarium" przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają.
Odcinek 21 - Planety wokół pulsara
Premiera: 19.03.2016
#planety #egzoplanety #plusary #wolszczan #PlanetyPozasłoneczne #exoplanets #Arecibo
Oficjalna witryna programu: www.astronarium.pl
Facebook: / astronariumtvp
Twitter: / astronariumtvp
Instagram: / astronarium
Produkcja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska
Partner medialny: Urania - Postępy Astronomii
Dofinansowanie produkcji: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
* - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - *
"Astronarium" is TV program about astronomy and space. We present the mysteries of the Universe and Polish scientists who explore them.
Episode 21 - Pulsar's planets
Premiere: 19.03.2016
Official website: www.astronarium.pl
Facebook: / astronariumtvp
Twitter: / astronariumtvp
Instagram: / astronarium
Production: Polish Astronomical Society and Polish Television
Media partner: Urania - Postępy Astronomii
Production financing: Ministry of Science and Higher Education, Poland

Пікірлер: 118
@samuelbungo4339
@samuelbungo4339 8 жыл бұрын
Rzeczywiście jest jakaś przerażająca dysproporcja pomiędzy bogactwem informacji, profesjonalizmem z jakim zrealizowany jest ten program, a liczbą wyświetleń i popularnością kanału.
@mlody6012
@mlody6012 7 жыл бұрын
Już dawno zauważylem ze ludzie maja jakąs niechec do wiedzy, wiekszosc programów naukowych ma znikomą oglądalność, ale za to zarty typu "potrzymasz moje jajka" i koles chowający kurze jaja za plecami maja miliony ogladalności - zarty które żenowały mnie juz w podstawówce !
@mattcobosca7654
@mattcobosca7654 7 жыл бұрын
Tutaj brakuje chyba marketingu, czy jak to nazwać. Przykładowo kanał o podobnej tematyce - Astrofaza ma ponad 140 tys. subskrypcji. Szukając kilka miesięcy temu w polskim Internecie informacji o wartościowych kanałach YT, trafiłem m.in. na Astrofazę, SciFun, PBS Space Time, a na Astronarium nie, chociaż jest na jeszcze wyższym poziomie. Ten kanał znalazłem ostatnio przez przypadek.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 7 жыл бұрын
Za to potwierdza to tezę, że 35 % społeczeństwa do analfabeci funkcjonalni, do których dociera tylko disco polo oraz programy "naukowe" o płaskiej Ziemi i "zamachu" smoleńskim.
@dewille-pl
@dewille-pl 7 жыл бұрын
Pisałem ostatnio na kanale Astrofazy, żeby połączyli siły z Astronarium i mielibyśmy najlepszy kanał tematyczny w naszej części Europy. Z całym szacunkiem dla Astrofazy i prowadzącego kanał, którego wspieram i szanuje bardzo za jego zapał do tworzenia takiego kanału, to on mimo całej wiedzy którą ma, jest tylko hobbystą amatorem. Wiedzę czerpie z bardziej lub mniej dostępnych ogólnie źródeł więc ciężko wymagać by poziomem kontentu dorównywał Astronarium gdzie komentuje prof. Wolszczan czy doktoranci z CERN. Ale w przeciwieństwie do nich, chłopak ma wizję takiego tematycznego kanału, wie jak to robić, dąży do celu w naszych niełatwych warunkach i przy połączeniu zasobów mogłoby być naprawdę dobrze.
@kosmopolita927
@kosmopolita927 7 жыл бұрын
weź pod uwagę ze Astrofaza ma kontent jutubera a Astronarium to program telewizyjny z tvp3 jak sie nie mylę i troche inaczej to wygląda niż u Astrofazy
@hanokri
@hanokri 7 жыл бұрын
Kapitalny program!
@angelikastrzyzewska9519
@angelikastrzyzewska9519 5 жыл бұрын
Wolszczan to geniusz. Chodziłam na jego wykłady w czasie studiów.
@Lzawy
@Lzawy 3 жыл бұрын
Świetny film, podziękowania na ręce autorów!
@andrzejbo1
@andrzejbo1 2 жыл бұрын
Super, dziękuję.
@jama966
@jama966 8 жыл бұрын
Tych tematów może być na tysiące odcinków, a może nawet miliony! Lecz najciekawsze tematy są poruszane wg mnie.
@jahol86
@jahol86 3 жыл бұрын
RIP ARECIBO :(
@nrpg2
@nrpg2 3 жыл бұрын
Już po teleskopie, taka wielka strata.
@High_heels597
@High_heels597 Жыл бұрын
Rzeczywiście zapiera dech w piersiach ta infrastruktura radioteleskopu... Az się spociłam z emocji!
@hakerhaker4913
@hakerhaker4913 6 жыл бұрын
Najlepszy kanał w tej tematyce ever 😁
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
Jak nie, jak tak :)
@ChemiQ81
@ChemiQ81 2 жыл бұрын
Świetny odcinek. Ilekroć widzę ten radioteleskop, przypomina mi się scena z Bondem, zrzucającym przeciwnika z tego zawieszonego odbiornika. Ogromna szkoda, że obiekt został w zeszłym roku poważnie uszkodzony :-(.
@AutoKorekta
@AutoKorekta 8 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Czekam na kolejne :)
@GromKuba
@GromKuba 7 жыл бұрын
Fajna koszulka. A odcinek świetny.
@inicz
@inicz Жыл бұрын
Dziękuję za super interesujący odcinek. Jest mi szczególnie miło, ponieważ jestem szczecinianką a profesor Wolszczan jest związany z naszym miastem w sposób szczególny. Jest również wielkim autorytetem dla mojego 13-letniego syna, pasjonata astronomii. Jego marzeniem jest poznać osobiście Pana profesora i brać udział w kosmicznych badaniach na takich obiektach jak Arecibo. Pozdrawiam serdecznie cały zespół Astronarium i dziękuję za wspaniały kontent, który kształtuje pasje i marzenia młodych ludzi.
@Astronarium
@Astronarium Жыл бұрын
No niestety, Arecibo już nie ma: kzfaq.info/get/bejne/f9FhmrR8l53XnJc.html
@no_more_free_nicks
@no_more_free_nicks 4 жыл бұрын
Fajny odcinek.
@sonhama8714
@sonhama8714 5 жыл бұрын
Tak jak TVP nie szanuje bardzo to muszę przyznać że ta seria wyszła wam fenomenalnie a każdy kolejny obejrzany odcinek oglądam z zapartym tchem i ciekawością. Oby tak dalej Panie i Panowie! :D
@Astronarium
@Astronarium 5 жыл бұрын
Wszystko zależy od MNiSW. Jeśli dostaniemy kasę od lata realizujemy kolejnych 40 odcinków. Na razie zapraszam na Astronomię niepodległą kzfaq.info/get/bejne/qNyGZsmrscvMYo0.html
@MayaWu44
@MayaWu44 6 жыл бұрын
Ale to leci. Przed chwilą zacząłem oglądać od pierwszego odcinka. Już jestem tutaj. Zaczyna się odcinek - pach - i koniec. Czas znika i umyka. Jak to się dzieje? To się ogląda jak pod wpływem jakiegoś zaklęcia!
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
No bo jest taka cienka czerwona linia, oddzielająca szlachetną pasję od chorego uzależnienia. Oglądajcie Astronarium z pasją, a potem szukajcie nowych wrażeń np. w Uranii i w książkach :)
@exiberetful
@exiberetful 4 жыл бұрын
Ciężko wyrazić mi w klarowny sposób zachwyt astronarium. Program jest wyśmienity!
@erykosdrago1898
@erykosdrago1898 8 жыл бұрын
Moglibyście zrobić jakiś odcinek o sprzęcie obserwacyjnym
@ewol5918
@ewol5918 6 жыл бұрын
Jeszcze stosunkowo nie tak dawno temu ludzkość nie wiedziała co to są te "swiatełka " na nocnym niebie, nie wiedziała co to jest słońce. Dziś wiemy. Do niedwana śadziliśmy, że układ słoneczny jest jedyny, dziś wiemy, że są ich miliony. Do teraz ludzie religijni uważają, że życie( " stworzone przez boga") istnieje tylko na ziemi. Ale spoko, choć z odkryciem życia w kosmosie (ograniczenia technologiczne) mogą być problemy, to jednak jest to tylko kwestią czasu.
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
Ta sama odpowiedź: cyjanobakterie!
@yarpen26
@yarpen26 Жыл бұрын
Wiem, że prof. Wolszczan zdobył famę odkrywcy tego pulsara, ale mimo wszystko wypadałoby wspomnieć, że nie zrobił tego sam (co we współczesnej astronomii jest niby oczywiste, ale jednak). Jego głównym współpracownikiem był dr Dale Frail z Uniwersytetu Toronto i to razem z nim opublikował na łamach Nature słynny artykuł na ten temat w 1992.
@petergotit5949
@petergotit5949 5 жыл бұрын
Oglądam wasze odcinki po kilka razy i również zastanawiam się czemu ten kanał jest tak mało popularny... Cóż mam nadzieję, że to nie zniechęci twórców do tworzenia nowych odcinków dla swojej niewielkiej aczkolwiek stałej publiczności :-) serdecznie pozdrawiam ekipę Astronarium oraz widzów!
@Astronarium
@Astronarium 5 жыл бұрын
Nie zniechęci, bo naszym głónym odbiorcą jest wciąż telewizja, gdzie poszczególne odcinki osiągają skumulowaną milionowa publiczność. Ten kanał daje nam natomiast możliwość bezpośredniego kontaktu z internetową częścią publiczności i odpowiadania widzom na pytania.
@petergotit5949
@petergotit5949 5 жыл бұрын
@@Astronarium Bardzo mnie to cieszy, gdyż osobiście telewizji już dawno w domu nie mam a rozumiem jak to wszystko działa i na prawdę życzę wam sukcesów! Super lektor, super materiały i prowadzący który w odróżnieniu od wielu zagranicznych produkcji sprawia wrażenie fajnego gościa który lubi to co robi. Nie wiem jak inni ale ja mam wrażenie kiczowatości w stylu reklam z mango gdy oglądam produkcje zza oceanu, te wywody do kamery jak w Trudnych sprawach .. :-) Jeszcze raz pozdrawiam CAŁĄ ekipę!
@jendrakpiotr
@jendrakpiotr 7 жыл бұрын
mała liczba subów i wyświetleń to nie wada nie wiem czy bym chciał w sekcji komentarzy czytać: pierwszy,kto w 2k17?,nie rozumiem o czym ten kolo gada itp im mniej tępaków tu zagląda tym lepiej btw. sugerował bym założyć 2 kanał z wyliczaniem ciekawostek i chujowych czelendzy który służył by do zarabiania a zarobiony szmal z 2 kanału inwestować w ten
@rmbt
@rmbt 6 жыл бұрын
Piotr Jendrak ja nie chcę dodatkowo tępaków, którzy piszą "chujowe czelendze"
@dawwar9960
@dawwar9960 4 жыл бұрын
to problem ludzi których to nie interesuje
@grzegorzlesniak9447
@grzegorzlesniak9447 4 жыл бұрын
Dlaczego w dobie nowoodkrywanych układów planetarnych Pan Profesor Aleksander Wolszczan nie otrzymał za to nagrody Nobla, mimo dekady, która mineła od odkrycia pierwszego systemu planetarnego?
@leszekwojak4673
@leszekwojak4673 3 жыл бұрын
Biorąc pod uwagę rozmiar znanego nam wszechświata, ogrom wypełniającej go materii , gwiazd i krążących wokół nich potencjalnych planet, zadał bym sobie pytanie nie czy istnieje planeta podobna do naszej Ziemi lecz ile takich planet jest w przestrzeni kosmicznej ?. Nie wiem , ale chyba nawet najbardziej pesymistyczny rachunek prawdopodobieństwa musi zakładać że planet podobnych do naszej musi być naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo. Pesymistycznie nawet zakładam że we wszechświecie istnieją setki miliardów ( faktycznie mogą być ich nawet biliony ) planet, bo taki musiał być ciąg zdarzeń od chwili wielkiego wybuchu, że oprócz i wokół wielu gwiazd notorycznie musiały się formować z materii planety i całe układy. Jest ( według mnie) rzeczą wręcz niemożliwą, żeby przy tej ilości galaktyk, gwiazd i planet , ziemia była jedyną w swoim rodzaju. Jedyną barierą która skutecznie może uniemożliwić odkrycie "drugiej ziemi" , jest rozmiar wszechświata i niewyobrażalne wręcz odległości między gwiezdne a tym bardziej między galaktyczne. Trzeba też zawsze mieć na uwadze fakt że w obserwacjach astronomicznych istnieje coś takiego , że np. widzimy coś co może już od dawna nie istnieć lub nie widzimy i długo jeszcze widzieć nie będziemy czegoś co już od dawna istnieje.
@vitiv_pl
@vitiv_pl 2 жыл бұрын
Szkoda, że Arecibo już nie istnieje, ale odcinek świetny 👍
@grzegorzsikora5861
@grzegorzsikora5861 8 жыл бұрын
Gdzie można nabyć koszulkę jaką posiada prowadzący?
@zejon9053
@zejon9053 5 жыл бұрын
No to teraz tylko czekać na odnalezienie układu którego nazwą interstellar i w sumie nie zdziwiłbym się skoro planety istnieją przy pulsarach to przy czarnych dziurach takie trzy planetki też mogą sobie krążyć pytanie tylko jak to znaleźć i zbadać
@JanKowalski-ip2kb
@JanKowalski-ip2kb 5 жыл бұрын
Jeszcze w latach '90 liczba wyświetleń tego filmu po paru dniach przekraczałaby 100000. Coś stało się z naszym społeczeństwem, zostało sprowadzone do ciemnoty średniowiecza. Chyba Stanisław Kruk miał rację, że polski system edukacyjny to pozbawiona alternatywy "Lobotomia edukacyjna"
@Ender40i4
@Ender40i4 5 жыл бұрын
Odkrycie planety Ziemia to przecież musiało być największym odkryciem wszech czasów. Dlaczego o tym odkryciu dowiaduję się dopiero teraz.
@Levyx89
@Levyx89 3 жыл бұрын
R.I.P. Arecibo
@zorszpopmpi5974
@zorszpopmpi5974 5 жыл бұрын
Pulsary wypromieniowują gigantyczne ilości energii. Dlaczego to nie wpływa na prędkość ich obrotu? Docierające do nas pulsy promieniowania są tak dokładne - chodzi o częstotliwość powtarzania, że bija"na głowę" nawet zegary atomowe.
@Astronarium
@Astronarium 5 жыл бұрын
Jak to nie ma?! Ma! Wszystkie pulsary zwalniają tempo rotacji, właśnie dlatego, że wypromieniowują tę energię.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 3 жыл бұрын
Fajny program już historyczny bo radioteleskop to juz tylko złom
@Astronarium
@Astronarium 3 жыл бұрын
No niestety :( Ale co odkrył, to nasze :)
@wojtasdaszkin7539
@wojtasdaszkin7539 3 жыл бұрын
tak kapitalny, tylko jedno ale. wszystkie źrudła mówią, że ta konstrukcja zbudowana była w kraterze impaktowym a nie w leju krasowym...
@octave2405
@octave2405 3 жыл бұрын
Niestety Araciobo uległ uszkodzeniu. www.npr.org/2020/08/12/901920638/puerto-ricos-arecibo-radio-telescope-damaged-by-falling-cable?t=1604974730882
@marekmarek132
@marekmarek132 3 жыл бұрын
Niestety ale 1 grudnia 2020 roku zawalil sie ten radioteledkop i juz nie bedzie odbudowany
@drcasualties
@drcasualties 4 жыл бұрын
Ci wszyscy profesorowie od „kosmosu” to są najwięksi zwolennicy SF
@arturmichalak9829
@arturmichalak9829 4 жыл бұрын
Bo fantazja jest od tego, aby bawic sie na calego. Tylko kto za to placi ?
@wernicki
@wernicki 3 жыл бұрын
@Astronarium, jakie są plany dla tego teleskopu? Może go jednak naprawią?
@arkadiuszalchimowicz9700
@arkadiuszalchimowicz9700 3 жыл бұрын
plany sa takie aby zasadzic tam kukurydze...
@adrianvigo1070
@adrianvigo1070 4 жыл бұрын
A dlaczego naukowcy nie zakładają że te planety wokół pulsara to wciąż te same planety które krążyły wokół gwiazdy zanim stała się supernową? Wybuch gwiazdy jest potężny ale czy na tyle silny aby zupełnie unicestwić wszystkie planety (zwłaszcza te na dalekich orbitach) i muszą powstawać nowe?
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
Te planety krążą za blisko pulsara. Gwiazda przed wybuchem powinna była być tak duża, że planety musiałyby krążyć wewnątrz.
@ewol5918
@ewol5918 6 жыл бұрын
Miliardy planet w przestrzeni kosmicznej to oczywistość (natura kosmosu), ale ŻYCIE to już inna bajka. Nie mam wątpliwości, że istnieje dość powszechnie tak w naszej jak i w innych galaktykach. Pytanie tylko jakie życie, jakie formy ?
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
Tą powszechną formą życia są najprawdopodobniej cyjanobakterie. Na Ziemi królowały i miały wyłączność prawie 3 miliardy lat. Zobaczcie Astronarium #33 o zyciu we Wszechświecie kzfaq.info/get/bejne/opx9Y7uTzdWup3k.html&index=25&list=PLLsqK861VNKBx_C9FetIlrdDr8VdXlMZX. Być może takie życie trwa juz znacznie bliżej niż myślicie, na Enceladusie, księżycu Saturna: Astronarium #49 kzfaq.info/get/bejne/pKpzeLKersmzqH0.html
@ad910am
@ad910am 3 жыл бұрын
Czy tylko ja zauważyłem że lektor robi pauzy w bardzo dziwnych momentach?
@driver1pl
@driver1pl 6 жыл бұрын
Kontakt
@oliviru100
@oliviru100 3 жыл бұрын
W tym roku eleskop przeszedl na emeryture zakonczyl swoj zywot
@charlie_carrie
@charlie_carrie 3 жыл бұрын
Rest in peace Arecibo :(
@solidarnie3677
@solidarnie3677 3 жыл бұрын
A teraz już tego niema:)
@lukaszpitulski
@lukaszpitulski 6 жыл бұрын
a czy pulsar mógłby "przechwycić" tzw. samotne planety ?
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
Raczej jednak się przypuszcza, że planety uformowały się z materii wyrzuconej w wybuchu supernowej. Przechwyt i planet lub ich wcześniejsze uformowanie i przetrwanie wybuchu to w zasadzie nie do końca wykluczone propozycje.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 7 жыл бұрын
W 2008 roku prawicowe po;eby wygryzły profesora Aleksandra Wolszczana z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tak Polska pozbywa się uczonych światowej klasy, których przecież mamy w nadmiarze.
@meikerometsch8308
@meikerometsch8308 7 жыл бұрын
Grzegorz Ossowiecki - dobrze, ze nie posadzili tam jakiegos kklerusa, ktory mogl twierdzic, ze ziemia jest plaska....... . w po -lsce wszystko mozliwe !!!!
@reflex04
@reflex04 7 жыл бұрын
Może obecność Pana profesora Aleksandra Wolszczana paraliżowała atmosferę w promieniu piętnastu metrów?! ;D Woleli go wylać niż mordować się z kapusiem. Co za ludzie.... ;(((
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 7 жыл бұрын
+reflex04 Bardziej paraliżowała ich obecność naukowca z prawdziwego zdarzenia.
@reflex04
@reflex04 7 жыл бұрын
Możliwe że to prawda. Tak więc, Pan profesor jako prawdziwy naukowiec z prawdziwego zdarzenia, człowiek patrzący nie tylko w przeszłość (gwiazdy) ale w przyszłość (głównie swoją) postanowił ją zapewne kreować. Do publikacji jawnych naukowych dodał też niejawne. Ciekawe ile tymi ostatnimi zniszczył światów? Kogo to obchodzi. Etyka jest dla cieniasów.
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 7 жыл бұрын
Powiedz to Jerzemu Zelnikowi; ucieszy się.
@rExu78
@rExu78 3 жыл бұрын
czas radioteleskop rozebrać :(
@milivanili3791
@milivanili3791 6 жыл бұрын
A Kopernik?
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
Co Kopernik? O Koperniku są dwa odcinki. #24 Astronomia Kopernika: kzfaq.info/get/bejne/oNaAja6k2JjSo30.html #38 Grób Kopernika: kzfaq.info/get/bejne/ac5oepqE0cXXl6c.html Miłego oglądania!
@jumitiki
@jumitiki 6 жыл бұрын
gdy
@marcinsomka8955
@marcinsomka8955 3 жыл бұрын
Wszystko super, ale i tak go wykiwali pomijając w 2019 przy Noblu. Mały skandal i duży żal.
@Astronarium
@Astronarium 3 жыл бұрын
No właśnie. Zobacz kzfaq.info/get/bejne/asClksJq3anUXWg.html
@marcinsomka8955
@marcinsomka8955 3 жыл бұрын
​@@Astronarium Dzięki, czuję się zaszczycony, że samo ​ @Astronarium mi odpowiedziało :) zacząłem niedawno oglądać sukcesywnie, stąd jeszcze tam nie doszedłem, ale na pewno następnym razem od razu to zrobię. Tutaj przy okazji można by pewnie też wypomnieć, że równie dobrym kandydatem na Nobla w tym samym temacie był zespół profesora Udalskiego, o którym już tyle było w programach. A jednak, mimo przecież "polskiej specjalności", Nobla i tak nie dostał żaden Polak, co do dość smutnego wniosku prowadzi, że niestety nawet w nauce liczą się "plecy" i pijar. Oczywiście ówcześni laureaci w 2019 jak najbardziej zasłużyli na nagrody, ale można to było chyba trochę inaczej poukładać i nikogo nie pominąć. Już nie mówiąc też o profesorze Trautmanie, bez którego pracy nad falami grawitacyjnymi wątpliwe, że w ogóle dokonano by tak wielkiego ich odkrycia w ostatnich latach, tymczasem kto w ogóle o nim pamiętał, albo może raczej, chciał pamiętać. Dość to przygnębiająca perspektywa, że skoro nawet tacy polscy pionierzy nauki na świecie nie zostali uznani godnymi Nobla, to już tym bardziej próżno go szukać gdzie indziej. Niestety zatem, ale w takim przypadku to na Nobla (w nauce) chyba jeszcze bardzo dłuuuuugo poczekamy.
@marek90ck
@marek90ck 3 жыл бұрын
przczytalem pisuara
@tomaszsukiennik5908
@tomaszsukiennik5908 3 жыл бұрын
Arecibo
@Herman_Wagner
@Herman_Wagner 3 жыл бұрын
RIP
@marcopicipolo1034
@marcopicipolo1034 5 жыл бұрын
Nie mogą tego jakoś utrzymywać w czystości, wycinać krzaki i czyścić? Przecież kilka osób na etacie mogłoby o to dbać, przecież to nie jest jakiś koszt w porównaniu do budowy takiego obiektu. Nie wiem czy to nie odbija się na jakości pomiarów? Dzwonię na policję
@Pancerniak2093
@Pancerniak2093 3 жыл бұрын
W sumie te planety krążące wokół pulsara to takie planety zombi :p Szkoda, że tak zasłużony radioteleskop jak Arecibo przeszedł już do historii :/ Pozdrawiam
@blackemhyrvaremreis4382
@blackemhyrvaremreis4382 3 жыл бұрын
Niedawno runęła Rest in peace
@dariuszsikorski7713
@dariuszsikorski7713 7 жыл бұрын
No i czym się martwić,niech gamonie umierają w ciemności niewiedzy.
@Onionfeast
@Onionfeast 4 жыл бұрын
Halyna wolej Dzesike i Brajanka do domu!!! Tata znalazl dobry kanal na jutubach tera bedziem oglondac co dzien po odcinku
@Ratownik_Medyczny_Krasnal
@Ratownik_Medyczny_Krasnal 3 жыл бұрын
A wielka szkoda że się wali. facebook.com/56246989582/posts/10158908335554583/?sfnsn=mo
@PSsquadron
@PSsquadron 3 жыл бұрын
Byl sobie teleskop.
@LANZAROT999
@LANZAROT999 3 жыл бұрын
Dobra Przygoda była, co ? - zazdraszczamy. A teraz się wyświetla w polecanych , bo się urwało maleństwo.
@-dany-3374
@-dany-3374 2 жыл бұрын
.
@mirekx2374
@mirekx2374 3 жыл бұрын
Szkoda Arecibo, ale może za to zrobią coś jeszcze lepszego...
@SQ5HAX
@SQ5HAX 3 жыл бұрын
Nie zrobią, będzie podobnie jak z naszym masztem radiowym w Konstatynowie. Zbudują mniejsze anteny w innej lokalizacji.
@JanKowalski-wh6fm
@JanKowalski-wh6fm 7 жыл бұрын
czemu nikt o ten radioteleskop nie dba? Porasta mchem i rdzą.
@MntRprznt
@MntRprznt 6 жыл бұрын
Klimat tropikalny. W takim klimacie wszystko niszczeje i zarasta bardzo szybko. Prawdopodobnie dbają, ale się nie wyrabiają.
@przemaser2
@przemaser2 4 жыл бұрын
pulsary juz napewno nie istnieja - byly zbyt energetyczne
@erykosdrago1898
@erykosdrago1898 8 жыл бұрын
Albo o pierwszym Polaku w kosmosie czyli o gen. Hermaszewskim
@markolipton1312
@markolipton1312 3 жыл бұрын
Ale lipny kanal
@t-dzej-tt.6082
@t-dzej-tt.6082 6 жыл бұрын
polacy go home !!!!
Gravitational Waves - Astronarium #26
22:51
Astronarium
Рет қаралды 305 М.
The First Kilonova
22:58
Astronarium
Рет қаралды 579 М.
🌊Насколько Глубокий Океан ? #shorts
00:42
Rozbłyski gamma - Astronarium odc. 14
22:50
Astronarium
Рет қаралды 549 М.
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Wszechnica FWW
Рет қаралды 912 М.
21 cm Wavelength - Astronarium #35
22:53
Astronarium
Рет қаралды 243 М.
Planetaria
22:48
Astronarium
Рет қаралды 52 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 347 М.
Project CTA - Astronarium #40
22:51
Astronarium
Рет қаралды 107 М.
Large Hadron Collider - The Beginnings of Matter
22:50
Astronarium
Рет қаралды 267 М.
Poszukiwania drugiej Ziemi - Astronarium #89
23:09
Astronarium
Рет қаралды 297 М.
Czy walczyć z płaską Ziemią? - POP Science #13
1:30:13
Astrofaza
Рет қаралды 366 М.
Ekspansja Wszechświata - Astronarium odc. 37
22:57
Astronarium
Рет қаралды 542 М.
Собери ПК и Получи 10,000₽
1:00
build monsters
Рет қаралды 2,1 МЛН
Что не так с яблоком Apple? #apple #macbook
0:38
Не шарю!
Рет қаралды 429 М.
GamePad İle Bisiklet Yönetmek #shorts
0:26
Osman Kabadayı
Рет қаралды 348 М.
Main filter..
0:15
CikoYt
Рет қаралды 14 МЛН
Secret Wireless charger 😱 #shorts
0:28
Mr DegrEE
Рет қаралды 2,5 МЛН