No video

POTĘŻNA karta graficzna z kasy fiskalnej

  Рет қаралды 32,208

ELEKTRON

ELEKTRON

Күн бұрын

Dziś pokażę Wam, jak przechodząc przez prawdziwe męki, udało mi się stworzyć potężną (jak na amatorskie rozwiązania) kartę graficzną.
Wymagało to ode mnie bardzo dużo wysiłku, czasu i pieniędzy. Chcę, byście to docenili i udostępnili film dalej.
Materiały BENa:
• The world's worst vide...
• World's worst video ca...
eater.net/vga
Napędza nas AWICAM:
www.awicam.pl
Jak rozpocząłem przygodę z GALami:
• HACK drukarki fiskalne...
Timingi VGA:
tinyvga.com/vga...

Пікірлер: 133
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Będzie co oglądać po powrocie do domu :)
@niom4393
@niom4393 2 жыл бұрын
+1
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Podejrzewam, że gdybyśmy razem siedli do budowania komputerka, karty graficznej, to byśmy w kilka lat gonili APPLE'a i Miscrosoft'a Mam sposób na pozbycie się czarnych linii podczas zmiany adresu - bez konieczności wygaszania linii! Jeden z pinów (OE albo CE) podpiąłem bezpośrednio pod wyjście zegara. Wyjścia charakteryzują się pewnego rodzaju pojemnością i poprzedni piksel jest odrobinę przeciągnięty, co zakrywa powstające linie. Jak zobaczysz u mnie na filmie, praktycznie w ogóle nie miałem problemu z liniami..nawet jak stosowałem najwolniejsze pamięci.
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Z pewnością razem byśmy zdziałali dużo więcej, niż w pojedynkę, tyle że Ty mieszkasz w Częstochowie, a ja w Warszawie. Z tymi liniami to był taki problem, że były białe pionowe przez cały ekran, Twoje rozwiązanie przeciąga wszystkie piksele niezależnie od koluru? Powiem Ci że dzięki Tobie coraz bardziej myślę o tym, czy by nie zbudować drugiej karty graficznej, tym razem kolorowej, z większą rozdzielczością i bez tych pionowych pasów. Mam SRAMy 128kB 70ns i całkiem sporo GALi, 74xxxx, kilkanaście ATmeg, różne procesory typu Z80, kilkadziesiąt pamięci różnych typów. Z tego można by kilkanaście komputerów zbudować :)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
@@__MINT_ Też były pionowe, tylko, że moje były akurat czarne. Tak, niezależnie od koloru. Po prostu poprawia kształt pikseli. Zamiast prostokątów są kwadraty (tam, gdzie przebiega "linia". Dodatkowo, zobacz, że u Ciebie jest potężna ilość kabli (prawdopodobnie od IDE) splecionych razem. Może Ci się coś wzbudza. Nawet najwolniejsze pamięci EPROM nie siały mi tak gęsto linii jak u Ciebie. Jak wrzuciłem flash'y to już w ogóle nie widziałem żadnych linii - z dodawaniem sygnału zegara, czy bez.
@lettunorlandero7391
@lettunorlandero7391 2 жыл бұрын
Plus jeden
@nonamepl
@nonamepl 2 жыл бұрын
ogromny szacun strasznie motywujesz zeby uczyc sie bardziej i bardziej elektroniki powodzenia rzycze i jak najmniej pomylek
@jestemfajnyjeden4525
@jestemfajnyjeden4525 2 жыл бұрын
Nie to żebym się czepiał ale ortografii też mógłbyś... czego Ci serdecznie Życzę. Sorry ale nie mogłem się powstrzymać. Ale łapkę dałem w górę.
@AgentGliniarz
@AgentGliniarz 2 жыл бұрын
Szanuje. Super pomysły z gal. Piękny ptaszek wyszedł. Najlepsze są opisy naklejkowe układów, szczególnie ten układ z logo ptaka 🦜❤️
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 2 жыл бұрын
Hopie ty masz łeb i zdolności. Gratulacje i życzę powodzenia.
@ajesthehacker
@ajesthehacker 2 жыл бұрын
czekam na implementacje shaderów i ray tracingu :)
@pifi7719
@pifi7719 2 жыл бұрын
Czekam na kontynuację. Zasadniczo wiem, jak działa, ale inspiruje mnie sposób w jaki to wymyśliłeś, i jak prosto udało się zrobić jednak zaawansowany mechanizm.
@EwaS..
@EwaS.. 2 жыл бұрын
Rozumiałam część tego, bo to nie moja zajawka ale świetnie się oglądało👍
@kichal4121
@kichal4121 2 жыл бұрын
Super projekt czekam na kolejny odcinek
@werner4205
@werner4205 2 жыл бұрын
fantastyczny kanal byku
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 2 жыл бұрын
Świetny materiał, hardkor z Ciebie ;)
@PiRX
@PiRX 2 жыл бұрын
Super Projekt :) Zawsze mnie ciekawił ten temat !
@shortwaverPL
@shortwaverPL 2 жыл бұрын
duży lajk za zdanie o płytkach stykowych :)
@slabo8171
@slabo8171 2 жыл бұрын
Bardzo lubię filmy Eatera, pod wieloma względami. I czekam w napięciu i ze strachem na jakiś jego znak życia, bo od kilku miesięcy wszędzie milczy. W międzyczasie pooglądam co Ty majstrujesz.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Bardzo mi miło :) Też lubię jego filmy. Może po prostu jest zajęty. Wiem doskonale, co to jest mieć urwanie głowy. Wszystko schodzi na ostatni plan.
@slabo8171
@slabo8171 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Oby, oby. Bo przez tę szalejącą zarazę, której już dawno nie należało się bać, jak to przynajmniej twierdził pewien drewniany chłopiec, to człowiekowi różne ponure skojarzenia przychodzą do głowy. :X
@tadeuszjakubowski6470
@tadeuszjakubowski6470 2 жыл бұрын
Dziękuję za naukę
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 Жыл бұрын
W latach 90 na krótko był wprowadzony system PALplus, to takie ogniwo pośredniczące pomiędzy telewizją analogową, a cyfrową. Właściwie zadaniem tego systemu było stopniowe oswajanie demokratycznego grona do obrazów wysokiej rozdzielczości. Wyświetlanie obrazów na kineskopie, a współczesnych matrycach to dość daleki skok. Podczas wyświetlania obrazu na CRT, impulsy synchronizacji pionowej były wzbogacane o impulsy wyrównawcze, bo jedna klatka obrazu była dzielona na dwa pół-obrazy. przykładowo w systemie OIRT jeden pół-obraz miał 312,5 linii, a klatka obrazu składała się na 625 linii. Te 0,5 linii potrzebowało dodatkowych impulsów wyrównawczych dla generatora odchylania linii. O systemie OIRT dokładniejsze szczegóły powinny być dostępne, to co piszę pochodzi z mojej pamięci która już nie jest zbyt dokładna i będzie wymagało weryfikacji.Ale powinno się przydać do projektowana tej karty. Podziwiam Twoją wydajność i elastyczność w projektowaniu.
@michadobrowolski5374
@michadobrowolski5374 Жыл бұрын
Jesteś Pan wielki. Pełen szacun!
@xproton
@xproton 2 жыл бұрын
Fajny projekt :) Zainteresuj się VHDLem lub Verilogiem, wtedy na jednym CPLD ogarniesz całą kartę graficzną a na FPGA cały komputer.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Tak wiem. Znam projekty, gdzie na FPGA ludzie stawiali "emulację" całych procków. Na CPLD spokojnie mógłbym zrobić grafikę....ale czy wtedy byłaby zabawa taka, jak przy postawieniu tego na GAL'ach.
@Walter_Hartwell_White125
@Walter_Hartwell_White125 2 жыл бұрын
Odkryłem twój stary kanał, i jak zobaczyłem że jest nowy to odrazu kliknąłem link i dałem suba
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Jest jest. Na nowym Wszystko inaczej funkcjonuje, a ja klepię coraz to ciekawsze projekty
@piotrolszowski8389
@piotrolszowski8389 Жыл бұрын
8:05 Wygląda bardzo ładnie. A przy okazji chętnie poznam i pewnie nie tylko ja , Twój sposób na solder maskę.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Folia PET do drukowania. Omawiam to w filmie o najmniejszym robociku
@piotrolszowski8389
@piotrolszowski8389 Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Dzięki wielkie 👍
@pietrzak9136
@pietrzak9136 2 жыл бұрын
Z doświadczenia wiem że płytki stykowe dla większych częstotliwości nadają się tylko dla magistrali z małą ilością kabli. W zasadzie to już z spi czasami był problem
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
[Komentarz niezwiązany z filmem] Dzisiaj nauczyłem się jednej ważnej rzeczy: wzmacniacz o dużym wzmocnieniu + wyświetlacz OLED to złe połączenie, bardzo złe. Jako że budowałem już mnóstwo analogowych pluskiew, nadajników fm, postanowiłem zbudować pluskwę cyfrową. W skrócie zapisuje ona dźwięk w pamięci SPI flash 8MB, a interfejs użytkownika to wyżej wspomniany OLED i 3 przyciski. Jeszcze kilka dni temu wszystko działało dobrze, a wzmacniacz mikrofonowy o wzmocnieniu 510 pracował bez zakłóceń. A dzisiaj pojawiło się coś podobnego do brumu sieciowego. Po kilku godzinach walki z układem, zmniejszeniu wzmocnienia do 110 i dodaniu kilku filtrów problem prawie udało się rozwiązać, ale kosztem spadku czułości. W takich sytuacjach zawsze zastanawiam się która zmiana, czy to w hardwarze, czy w sofcie, spowodowała pogorszenie działania. Nagle mnie oświeciło i przypomniałem sobie, że wyświetlacz używa pompy napięciowej (o ile tak się to nazywa) do podwyższania napięcia dla matrycy. Odłączyłem go i... na nagraniu słychać wyraźnie, jak brum spada praktycznie do zera. Teraz już mam pewność, że na czas nagrywania wyświetlacz trzeba odłączyć (wcześniej też o tym myślałem, ale miało to na celu zmniejszenie zużycia energii, rozmiarów pluskwy i rzucania się w oczy). Myślę że podniosę wzmocnienie ponownie do powiedzmy 300, a żeby skonfigurować wyświetlacz po odłączeniu i ponownym podłączeniu, będzie naciskało się przycisk.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Przecież OLEDy są zasilane napięciem kilkunastu V. Na pokładzie jest subminiaturowa przetwornica, która korzystając z dolutowanej do układu cewki podbija napięcie do odpowiedniej wartości.
@lis6502
@lis6502 2 жыл бұрын
7:38 ale nasmarkałeś tej cyny ;P. Zainwestuj w topnik w postaci fluxa, robi cuda z napięciem powierzchniowym cyny i nawet jak lutujesz opalarką czy kawałkiem węgla to luty wyglądają jak fabryczne :) edit: 8:07 dobra, doczytałem ;p
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Miałem fluxa, taki typowy pod gorące powietrze. Złoto, ale trzeba dokupić, bo obok cyny schodzi jak woda.
@eR-MIK
@eR-MIK 2 жыл бұрын
Ja grafikę zrobiłem na CPLD Altera EPM5128 + 6*62256-25 (Pamięci cache z płyty PC 486). DAC na scalonych drabinkach R-2R. Karta miała rozdzielczość 256x256 kolor 8-bit. Duża ilość RAM pozwoliła na realizację podwójnego buforowania ekranu. Projekt zrealizowałem w 2003 roku. Na tym projekcie uczyłem się obsługi programu MaxPlus+ Altery bo jak pisać pliki do syntezy dla CPLD wiedziałem ponieważ wcześniej używałem GAL wraz z programatorem, który sam zmontowałem. Teraz wchodzę w FPGA, zacząłem od MAX10.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 2 жыл бұрын
No to żeś wytłumaczył! Wiem jak działa TV analogowa od strony przebiegów, ale wciąż nie mam pojęcia jak działa VGA. Poza tym, że są impulsy synchronizacji pionowej i poziomej.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
I tylko tyle. Wystarczy. To jest wszystko, co potrzebujesz by wyświetlić czarny obraz. Dalej: masz trzy analogowe kanały R, G, B (czerwony, zielony, niebieski) w ciągu tej jednej linii poziomej trzeba podawać kolejne "piksele". Każdy kanał ma impedancję 75R. Przyjmuje napięcie z zakresu 0...1v (niektóre źródła podają, że trochę mniej) Jeśli więc chcemy zieloną linię, to podajemy ten 1v na G od momentu "0" osi czasu do impulsu, który kończy linię - impulsu synchronizacji poziomej. I tak linia po linii, aż do osiągnięcia odpowiedniej ilości, cyk! Leci impuls synchronizacji pionowej, mamy jedną klatkę
@mariuszkajstura6635
@mariuszkajstura6635 Жыл бұрын
Samozaparcie godne podziwu. :)
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
Za tłumaczenie tematu leci sub.
@Szysio
@Szysio Жыл бұрын
Z naszych to zimorodek jest najładniejszy :)
@grzechumajster7089
@grzechumajster7089 Жыл бұрын
Gdyby nie wojny to z takimi ludźmi bylibyśmy już dawno na Marsie :⁠-⁠)
@____.__._.._
@____.__._.._ 2 жыл бұрын
Miło, że zawarłeś wytłumaczenie na koniec! To kiedy demo na Kazior-1?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Lejek OS już jest napisany. Brakuje mu grafy do generowania obrazu..a grafikę kończę (dodaję RAMu)...więc za niedługo
@mizeria-pc3416
@mizeria-pc3416 2 жыл бұрын
Zajebiste
@skynetcybersystem3tech
@skynetcybersystem3tech 2 жыл бұрын
super
@__MINT_
@__MINT_ Жыл бұрын
Jak zrobiłeś licznik 10-bit na GAL22V10? Mi wywala błąd "excessive number of product terms" dla wyjścia Q9 licznika, co jest zrozumiałe, bo bramka AND dla tej makroceli ma tylko 8 wejść. Podmieniłeś kolejność wyjść licznika czy jakieś bardziej eleganckie rozwiązanie? Ja na razie przypisałem Q9 do pinu 21, co rozwiązało problem, tyle że mam wyjścia nie po kolei...
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Napisz do mnie mail, to Ci kody podeślę compaqchemlab(małpa)gmail(kropka)com
@__MINT_
@__MINT_ Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Już napisałem, przy okazji odkryłem poważnego buga w WinCUPLu: program uznaje, że sprzężenie zwrotne z wyjścia danego pinu nie jest negacją stanu pinu, przez co w przypadku wyrażenia "Q0.D = !Q0" na wejście D przerzutnika trafia negacja stanu odczytanego poprzez sprzężenie. Problem w tym, że ten stan jest już zanegowany (sprzężenie jest z #Q przerzutnika), i robi się negacja negacji, czyli wyrażenie zamienia się w "Q0.D = Q0". Dla pewności napisałem w pliku "Q0.D = Q0", bo to powinno zamienić się na "Q0.D = !Q0". I tak się stało, diody zaczęły migać. Wydrukowałem fuse mapę GALa22V10, zaznaczyłem na podstawie pliku, gdzie są połączenia, i wyszło szydło z worka, program serio robi negację negacji. 25 lat od wypuszczenia i tak trywialnego buga nie usunęli, wstyd.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Kiedyś po prostu zakładano, że inżynierowie nie będą popełniać takich błędów (i faktycznie nie popełniali, nawet im się to nie śniło). WinCupl to nie jest jakaś zaawansowana maszyna. Po prostu zwykły translator "z ludzkiego na maszynowy". Nie oczekiwałbym zbyt wiele od niego.
@__MINT_
@__MINT_ Жыл бұрын
​@@ELEKTRON1 Dalej czekam na wsady XD
@Pawelzgda2
@Pawelzgda2 2 жыл бұрын
A zbudujesz jakiegoś GTXa?
@fabianskrs
@fabianskrs Жыл бұрын
Co z rakietom bo dugo nie ma filmu
@demichu
@demichu 2 жыл бұрын
Pozdrowienia od praktykantów z listopada
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Pozdrawiam również
@dawidwawrzyniak2403
@dawidwawrzyniak2403 2 жыл бұрын
To teraz zbuduj grafike na display port współczesne matryce od laptopów wykorzystują dp, a stare matryce to lvds czy to było by prościejsze w budowie niż vga ?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
To nie takie proste. Nie dysponujemy takimi mocami obliczeniowymi, by generować obraz. Tak samo jak PS/2 i USB klawiatura. Nie ma potrzeby sięgać po USB, nawet biorąc pod uwagę, że jest lepiej dostępne, gdyż do USB potrzeba osobnego procka zarządzającego magistralą itp. Jeśli to ma być komputerek, który będzie w stanie być odtworzony przez amatorów - pasjonatów, to trzeba ostrożnie dobierać technologię.
@rudyrychu9055
@rudyrychu9055 2 жыл бұрын
Propsuje zajawkę
@tomaszm6777
@tomaszm6777 Жыл бұрын
👌
@WasteNotWood
@WasteNotWood 2 жыл бұрын
Daj znac jak bys potrEbowal plytek to moge ci zamowi cos na pcbway. Jak sie nie myle wysylaja do polski tez
@dominox5659
@dominox5659 Жыл бұрын
4:39 - co to za problem na tym telewizorze z tyłu? Miałem kiedyś taki sam problem. Czy ktoś wie jak to naprawić i czy się da w ogóle to zrobić? edit: Nie chodzi mi o problem karty, bo takiej nie robiłem. Na zwykłym telewizorze. Czy to niestykające te kable-taśmy do matrycy?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Uderzony punktowo wyświetlacz. Powoduje to zwarcia i takie efekty
@dominox5659
@dominox5659 Жыл бұрын
​@@ELEKTRON1 Dzięki. A czy to może być również spowodowane przez porysowanie ekranu? A i czy da się to naprawić (pewnie nie, ale się pytam)
@dominox5659
@dominox5659 Жыл бұрын
Ok już to naprawiłem. Po prostu zakleiłem jakieś piny taśmą z poradnika na yt. Mogłem się bawić w lutowanie rezystorów ale nie miałem czasu. To nie było jednak spowodowane porysowaniem tylko problem z t-con. Jedna strona działała a druga migała. Zakleiłem to i wszystko działa jedynie są lekkie artefakty, jak czarna kreska u góry itp.
@MrDanielo798
@MrDanielo798 2 жыл бұрын
5:50 "gówno ożyło. ratuj sie kto może"
@Excray80
@Excray80 2 жыл бұрын
Doceniamy. Za avatar masz suba.
@karolm1111_official
@karolm1111_official 4 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍
@Kameleon122
@Kameleon122 2 жыл бұрын
Jak ja na to czekałem
@pananaOwO
@pananaOwO 2 жыл бұрын
Świetne jest to
@pathfinderpolska
@pathfinderpolska 2 жыл бұрын
Płytki stykowe są różne ale są firmy produkujące te bardzo dobre i bezproblemowe tyle że drogie
@sataris
@sataris 2 жыл бұрын
A ja trochę pytanko z innej beczki: jak uzyskać tak ładną powierzchnie soldermaski w self-made PCB? Bo to nie wygląda jak byś używał zwykłego mechanika w strzykawce z 7:50 :P
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
A jednak! Bierzesz przezroczystą folię, tą samą, na której drukuję tonerem płytki, na gotową PCB nakładam kroplę soldermaski, równomiernie rozprowadzam w najróżniejsze sposoby, kładę na tamtą folię kolejną folię, tym razem z nadrukowaną maską, na to bezbarwne szkło (szybka spawalnicza bezbarwna o dziwo przepuszcza dobrze UV-B), kładę całość na stole i czekam aż się ustabilizuje jak wylewka samopoziomująca, czasami delikatnie dmuchnę gorącym powietrzem (100*C), by ciepłe szybciej się wyrównało, biorę UV LEDa 5W do małych płytek lub lampę UV zakoszoną narzeczonej (do utwardzania hybryd) i naświetlam od kilku sekund do nawet 1.5 minuty. Ostrożnie Zdejmuję folię, zmywam IPA nieutwardzony lakier, obcinam tapeciakiem miękkie krawędzie. Zmywam dokładnie płytkę.po upewnieniu się, że wszystko zostało dokładnie zmyte, kładę płytkę na żelazko i ogrzewam tak do 30..40°C dobijając ją UVką, by całkowicie stwardniała. Żelazko przyspiesza proces sieciowania polimeru, ale sprawia też, że lakier jest bardziej kruchy. Idealnie by było pozwolić płytce, by "dochodziła" tak jeszcze z dwa dni w temperaturze pokojowej. Jak powierzchnia folii jest lustrzanie gładka, to i soldermaska będzie gładka.
@sataris
@sataris 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Dzięki za info, bardzo ciekawa metoda :) Sam robiłem podobnie używając folii przezroczystych do drukarek (nie używam ich jednak do termotransferu bo kiepsko oddają), jednak nie udało mi się nigdy pod nią rozprowadzić idealnie soldermaski - zawsze gdzieś było jej mikrometry mniej, gdzieś więcej co objawiało się brzydkimi plamami, a dmuchanie na to hotairem w ogóle nie pomagało i nijak nie udawało mi się tego wyrównać. Soldermaska niejako przyssiewała się do folii i koniec. Będę musiał koniecznie poeksperymentować z tym żelazkiem i być może z innymi kolorami
@gorgar6059
@gorgar6059 2 жыл бұрын
Ile klatek w cyberpanku?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
do 77 FPS. Więcej karta nie uciągnie
@ORMO1993
@ORMO1993 Жыл бұрын
jestem zafascynowany tymi odcinkami i pasją z jaką do tego podchodzisz, chciałbym mieć twój zapał :D
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Przeraża mnie myśl, że po jakimś czasie od publikacji jakiegoś mojego filmu, pisze do mnie widz i mówi, że dzięki niemu np. wygrał olimpiadę w danej dziedzinie, albo zaczął się czegoś uczyć ...i to ogarnął w wyższym stopniu niż ja. Widocznie pasja jest zaraźliwa. I dobrze! Obecnie na tony mamy w kraju ludzi młodych, co marnotrawią swój potencjał tylko dlatego, że nie mieli dobrego wzorca lub ktoś ich do nauki zniechęcił. Uważam, że skoro chcę, by w kraju było lepiej, to tylko i wyłącznie przez pracę u podstaw, edukację społeczeństwa i małe kroki.
@macieksoft
@macieksoft 2 жыл бұрын
Straszysz tymi pojemnościami... Bez przesady, problemem na płytkach stykowych jest głównie rezystancja styku, w wielu przypadkach te pojemności nie przeszkadzają. Ja się też bawiłem w generowanie VGA, tylko że na FPGA.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
"w wielu przypadkach" nie oznacza tego jednego konkretnego. Niech to będzie tylko kilka kilkanaście pF pomiędzy każdym rzędem. Przy tych częstotliwościach zaczynają się dziać różne "magiczne" rzeczy.
@macieksoft
@macieksoft 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Wiem że to sygnał o stosunkowo dużej częstotliwości, jednak wiele osób generowało sygnał VGA na układach wpiętych w stykówkę i jakoś to im działało. Może >100MHz będzie miało z tym problem. Problemem może być też indukowanie się różnych śmieci (mam na myśli przesłuch między sąsiednimi połączeniami), w przypadku sporej rezystancji styku takie rzeczy potrafią namieszać. Generalnie ta cała sprawa to nie tylko pojemności, ale również właśnie rezystancja styków oraz przesłuch, ewentualnie łapanie jakichś śmieci z otoczenia.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
@@macieksoft Wszystko zależy tak na prawdę od jakości tych płytek. Znam ludzi tak szurniętych, że złożyli sobie cały komputer na bramkach, AVRach itd, a płytki stykowe połączone razem były wielkości stołu kuchennego. Pełna loteria. Raz można trafić na na prawdę dobre stykówki, drugim razem na totalny szrot. Pełna loteria.
@macieksoft
@macieksoft 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Dokładnie. Zależnie od tego jak i czym pokryte będą styki to mogą mieć one różną rezystancję takiego styku. Do tego inna będzie rezystancja takiego styku jeśli np. wepniesz w płytkę goldpin, inna jeśli wsadzisz tam drut. Loteria po całości 🙂Przy tanich płytkach spadki napięć na styku to czasami ból zadka. Ja polecam tam wkładać goldpiny, wiele razy miałem przypadki że zwykły cienki drucik wyleciał albo słabo stykał. Jak doprowadzam zasilanie do płytki to zwykle przewodami zakończonymi goldpinami.
@Tomdzik007
@Tomdzik007 2 жыл бұрын
NFS Most Wanted na tym pójdzie?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Planuję llepnąć na to doom'a
@trowel9310
@trowel9310 2 жыл бұрын
9:33 o akurat miałem o tym tydzień temu w szkole
@barya-m-woszczu6224
@barya-m-woszczu6224 2 жыл бұрын
Ziomuś jak te karty graficzne w jakikolwiek sposób będą się nadawały do wydajnego kopania kryptowalut to z miejsca możemy dogadać biznes, a odbiór na towar ogarnę bez problemy w ilościach na palety… 🙂😁👌
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Na całe szczęście projektowałem te karty w taki sposób, by za żadne skarby nie dało się na nich kopać. Są "za głupie". Szybciej byś coś wykopał gasząc i zapalając światło. Ma to podstawy w tym, że chcę uniknąć nagłego zassania wszystkich dostępnych na rynku kart przez psychopatów, którzy marnując prąd "wydobywają" coś, co jest tak chwiejne jak nastrój alternatywki podczas okresu. Tym samym będzie można kupić taką kartę w normalnych cenach...za kilkadziesiąt PLN.
@barya-m-woszczu6224
@barya-m-woszczu6224 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 To nie jest też tak do końca, że psychopaci marnują prąd. To jest czysty biznes jak każdy inny bo wielu dostrzegło w tym potencjał i jak kasa się zgadza tym którzy w niego inwestują w końcowym rozrachunku. To raczej żaden mądry inwestor nie będzie się przejmował tym czy marnuje prąd czy nie :) Bo to tak jak by ktoś kto prowadzi fabrykę i płaci grube tysiące czy miliony rocznie za prąd który żrą mu maszyny produkcyjne. Dla każdego inwestora kluczowe jest by spinał mu się w ostatecznym rozrachunku Excel tak samo jak programiście muszą się spianać kody w kodowaniu oprogramowań by coś śmigało jak należy, a księgowej muszą się zgadzać rozliczenia... :) To są proste rachunki jak 2 + 2 i takie są prawa rynku a to, że mamy takie chore czasy i chore ceny to już inna kwestia i raczej spójrzmy na to od innej perspektywy. Np. jakimi w tym wszystkim są psychopatami rządzący całym tym zje***ym, zakłamanym i sprzedajnym Globem! :) Oni marnują rocznie miliardy surowców, pieniędzy - (w dodatku nie własnych tylko podatników) każdego roku wmawiając ludziom głupoty w TV, piorąc i wypalając im mózgi puszczaniem głupot w miliardach odbiorników w każdym domostwie. I to też jest przecież marnowanie ogromnej ilości energii, złącz, nadajników. A efekt z tego mamy bardzo mizerny bo w efekcie społeczeństwa stają się coraz to głupsze :D No ale dla nich biznes jak widać się spina bo o to im właśnie chodzi, a wiesz dlaczego? Bo głupkami się przecież dużo łatwiej rządzi i koło się zamyka więc im się biznes spina na okrągło... Tak, że logiczne jest to, że mądrzy ludzie nie chcący uczestniczyć w tym ciągłym "bezprawiu" fundowanym ze strony takowych psychopatów będą się uciekać i dążyć do niezależności i nie będą chcieli być wiecznie kontrolowani na każdym kroku i dyrygowani przez owych psychopatów tylko znajdują mądrzejsze alternatywy. Wszystko drożeje na całym Świecie, a wszystko to dzieje się właśnie przez wymysły tych psychopatów którzy na okrągło wywołują szereg represji i próbują skracać ludziom smycz by trzymać cały ten globalny burdel w rydzach... A mądrzejsi zawsze będą im się wymykać spod kontroli i uciekać i znajdować luki i alternatywy na to by nie poddawać się ich wymysłom tylko będą wprowadzać własne czy im się to będzie podobać czy nie :D Jesteś na pewno mądry gość i doskonale wiesz o czym mówię i co mam na myśli w całym tym nieco dłuższym wywodzie hehe... Napiszę do Ciebie na priv na fb to ew. tam możemy pogadać na różne ciekawe tematy, ew. jakieś mądre ruchy inwestycyjne itd. itp. W grupie mądrych zawsze wiele staje się prostsze i można stworzyć naprawdę ciekawe i interesujące projekty ;) Pozdroo i Wesołych Świąt ! 😃
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
@@barya-m-woszczu6224 wesołych świąt. W krypto widzę kilka problemów. Pierwszy to ten, że wiele sprzętów jest katowane i potem trafia na rynek jako używane. One niebyły używane w sposób "normalny". Wiele z nich to z technicznego punktu widzenia szrot, który będzie bardziej podatny na awarie. Drugim problem są operacje, jakie wykonuje ten sprzęt. W żaden sposób nie mamy wpływu na to, jak udostępniona moc obliczeniowa jest wykorzystana. Totalnie bez sensu było by, gdyby procesor "klepał kasę" za działania w stylu 2+2 lub zwykłe operacje stało/zmienno-przecinkowe. Na szczęście mamy rzeczy, które wymagają przepotężnych mocy obliczeniowych, choćby rozproszonych. Jedną z takich jest potwierdzenie hipotezy riemanna i szukanie bardzo dużych liczb pierwszych na których oparte jest między innymi szyfrowanie danych - w tym bankowych. Istnieje więc cień szansy, że ktoś może używać naszego sprzętu do "niecnych" rzeczy. Dowodem na to może być to, że nie tak dawno, jeszcze przed modą na krypto, były akcje, w których "pomagaliśmy" instytucjom badawczym obrabiać dane cyfrowe. Pobierało się aplikację, która używała nasze zasoby i sobie coś tam przeliczała - od badań nad czarną dziurą kończąc na zderzaniu cząstek elementarnych. Brzmi trochę jak teoria spiskowa, jednak nie takie akcje się okazywały prawdziwe. Tak więc osobiście nie jestem jakimś wielkim fanem krypto, podchodzę do tematu bardzo ostrożnie.
@barya-m-woszczu6224
@barya-m-woszczu6224 2 жыл бұрын
@ELEKTRON Jest tutaj gdzieś jakiś bezpośredni kontrakt do Ciebie? Bo próbowałem się kontaktować przez messanger, ale tam do jakichś grup na discordzie mnie przekierowujecie. A ja z tego nawet nie korzystam.. Pozdrawiam ;-)
@burton_bordel
@burton_bordel 2 жыл бұрын
Czy mogę Tobie dać monitor ? Bo aż mnie ściska jak patrzę na ten uszkodzony lcd...
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
No jakiś by się przydał... Stosowałem na razie dwa takie potłuczone na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i miały zostać uszkodzone. Najbardziej szkoda mi tego belinea. Jego kolory są tak wyraźne, tak realistyczne, że wypalają oczy
@burton_bordel
@burton_bordel 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 mogę oddać jeden sprawny Phillipsa DVI / VGA i jednego belinea 15 cali 16:9 VGA - tylko zasilacz padł i kondensatory trzeba wymienić ;p ale to sobie z palcem w uchu poradzisz z tym
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
@@burton_bordel tak te zostały uratowane. Teraz dodaję RAMu do karty,to będzie można poszaleć.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
@@burton_bordel tak te zostały uratowane. Teraz dodaję RAMu do karty,to będzie można poszaleć.
@lettunorlandero7391
@lettunorlandero7391 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 do Chroma starczy XD?
@ZetkaTV_
@ZetkaTV_ 2 жыл бұрын
Cały czas moim marzeniem było odwalić karte graficzną, mam uno i mega, próbowałem ale nigdy się nie udawało.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Na UNO da się uzyskać obraz VGA i nawet composite video, ale rozdzielczość to bez szału. Nie bez powodu przeszedłem na inne typy układów. Już samym ograniczeniem Arduino jest ilość dostępnej pamięci oraz częstotliwośc zegara. Poszukaj pod hasłem: "Arduino VGA"
@ZetkaTV_
@ZetkaTV_ 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Mógł byś może gdzieś na prywatnym chacie zdradzić trochę szczegółów? Chętnie spróbuje jeszcze raz taką zrobić.
@MTYSKIE
@MTYSKIE 2 жыл бұрын
No wkoncu zrobiłeś film po miliono Postah
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Czuję się jakbym był po porodzie. Z wielkim trudem wyszedł ze mnie ten kloc...ale Wielkie rzeczy rodzą się w bólach
@11111olo
@11111olo Жыл бұрын
Czemu nie użyłeś CPLD? Tam byś miał nawet 178MHz i zamiast 4 GALów byś to zmieścił w jednym scalaczku.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Obejrzyj kolejne części. Wtedy jeszcze nie wiedziałem w ogóle o istnieniu czegoś takiego jak CPLD. Słyszałem tylko o FPGA, ale kojarzyły mi się z drogimi zabawkami
@11111olo
@11111olo Жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Oglądam i coś tam wspominasz o CPLD i FPGA. Fajna robota. Tak trzymaj :)
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Ostatnio dorwałem virtexa II Pro z rdzeniem PowerPC. Na tym można by bez problemu konsolę do gry całą postawić
@gomo7235
@gomo7235 2 жыл бұрын
Co to za programator?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
TL866 II PLUS
@arl-t8d
@arl-t8d 2 жыл бұрын
W ilu fps chodzi cyberpunk? XD
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
2137
@arl-t8d
@arl-t8d 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 widzę że nvidia i amd mają się kogo bać, czekam na dzień w którym ich prześcigniesz
@miproci8994
@miproci8994 2 жыл бұрын
Złoto
@bimbrownicy2687
@bimbrownicy2687 2 жыл бұрын
A uruchomie na niej Minecrafta ?
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
DOOMa na pewno
@bimbrownicy2687
@bimbrownicy2687 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Aha
@anarchy_kitty
@anarchy_kitty 2 жыл бұрын
Przez ten filmik ceny kas fiskalnych polecą niczym Bitcoin.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Na całe szczęście ta karta jest "za głupia", by nią coś kopać, więc żaden psychopata się do niej nie dorwie!
@anarchy_kitty
@anarchy_kitty 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 czy to wyzwania? Gdybym miał jakiekolwiek umiejętności informatyczno-programistyczne i sprzęt to bym napisał: Potrzymaj mi piwo. Ale że nie mam to napiszę: Gdyby dodać trzonek mogła by to być łopatka.
@knagencjusz1958
@knagencjusz1958 2 жыл бұрын
młody Bill Gates
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
1Mb RAMu w GPU powinno wystarczyć każdemu!
@matgaw123
@matgaw123 Жыл бұрын
"the waffle house has found a new host" Trend za granicą
@slabo8171
@slabo8171 2 жыл бұрын
Ptak z filmu Bena to amadyniec. Bo zięba to całkiem polski ptak, a samce ślicznie śpiewają. W zeszłym roku udało mi się go nagrać na długość "szorta". ID filmu J1z9iKtxKNY. A każdy dudek ma swój czubek, wiadomo.
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 2 жыл бұрын
Na ptakach się nie znam prawie wcale. Padła tam nazwa FINCH, co dosłownie by się tak tłumaczyło...ale wiadomo ;) kalka językowa prowadzi do różnych śmiesznych sytuacji.
@slabo8171
@slabo8171 2 жыл бұрын
@@ELEKTRON1 Ja też się nie znam. Ale na filmie widać jak wyszukuje "gouldian finch", co z użyciem o wiele lepszego tłumacza dla nazw ptaków - Wikipedii - dało łatwo odpowiedź. :)
Ulepiłem układ scalony z gliny - Prometeusz
9:29
ELEKTRON
Рет қаралды 23 М.
Od ZERA do Komputera: Karta graficzna 1#
9:18
ELEKTRON
Рет қаралды 16 М.
Box jumping challenge, who stepped on the trap? #FunnyFamily #PartyGames
00:31
Family Games Media
Рет қаралды 29 МЛН
I'm Excited To see If Kelly Can Meet This Challenge!
00:16
Mini Katana
Рет қаралды 34 МЛН
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН
Jak być mniej głupiutkim?
9:05
ELEKTRON
Рет қаралды 14 М.
Procesory pod mikroskopem
10:49
SciFun
Рет қаралды 536 М.
Darmowe ARDUINO / mikrokontroler z napędu optycznego
8:31
ELEKTRON
Рет қаралды 91 М.
How to hack BT Speaker & telephone
9:06
ELEKTRON
Рет қаралды 31 М.
BUDUJĘ POTĘŻNEGO NASa
19:22
TechLipton
Рет қаралды 61 М.
Jak zrobić LED w domu
10:21
ELEKTRON
Рет қаралды 33 М.
I built my own computer. by hand.
13:03
jdh
Рет қаралды 1,2 МЛН
8051 - najpopularniejszy procesor na świecie [TOWARY MODNE 170]
24:49
Wstęp do FPGA [RS Elektronika] #211
20:09
RS Elektronika
Рет қаралды 45 М.
Box jumping challenge, who stepped on the trap? #FunnyFamily #PartyGames
00:31
Family Games Media
Рет қаралды 29 МЛН