Potop Redivivus: musi to obejrzeć każdy Białorusin! RECENZJA

  Рет қаралды 35,686

Polska oczami Białorusinki

Polska oczami Białorusinki

6 ай бұрын

W tym filmie dzielę się wrażeniami po obejrzeniu filmu „Potopu”, będącego adaptacją książki pod tym samym tytułem autorstwa Henryka Sienkiewicz.
🤝Jeśli doceniasz moją pracę i chcesz postawić mi kawkę:
buycoffee.to/concordiadiscors

Пікірлер: 440
@jerzyjagielski9414
@jerzyjagielski9414 6 ай бұрын
Oglądałem Potop tyle razy, że znam dialogi na pamięć. Zdecydowanie wolę pełną wersję. Pozdrawiam sąsiadkę, miło się pani słucha. ❤
@wojstube9359
@wojstube9359 6 ай бұрын
Tez znam dialogi na pamięć, ale 6 godzin to pół dnia, więc za długo dla mnie. Pozdrawiam noworocznie.
@mlew71
@mlew71 6 ай бұрын
Warto tez przeczytac .
@kalinkamylove
@kalinkamylove 6 ай бұрын
Nie dobijać rannego…kawalerski to obyczaj ..a to z jakiego filmu ?😂
@andyk9685
@andyk9685 6 ай бұрын
@@wojstube9359 To są dwie części, dwa odcinki. Nikt nie każe tobie siedzieć 6 godzin jednym cięgiem. Pomyśl.... np. na Kube lecisz samolotem 9 godzin. I co? Wysiadasz ? ;-)
@Freeman1000000
@Freeman1000000 6 ай бұрын
Mam tak samo. TYlko pełna wersja. Film na długie godziny a ja widziałem go już kilkaset razy i nigdy nie mam go dość. Arcydzieło.
@fly_sword
@fly_sword 6 ай бұрын
Pani jest bardzo inteligentną i wrażliwą osobą, pięknie pani opowiada o naszej wspólnej historii, co bardzo cenię. Jest pani wzorem obywatelki Rzeczpospolitej.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję serdecznie 😊
@renataszpala2988
@renataszpala2988 6 ай бұрын
Uwielbiam ten rozdział naszej historii Rzeczpospolita była wyjątkowym państwem. Zawsze naród Białorusinów był mi bliski sercu. Pozdrawiam serdecznie panią 🙂
@RUMCAJSable
@RUMCAJSable 6 ай бұрын
🇵🇱👹 Dla twojego samozadowolenia, być może, pasować będzie informacja iż Henio Sienkiewicz miał tatarskiego dziadka. Ja mam praprapradziadka z tatarskim nazwiskiem. Wnuczek zaś wymienionego Henia literata popisał się kilka lat temu tezą iż państwo polskie, to "ch.., dvpa i kamieni kupa". No jak widać nie ma on zacięcia literackiego. Zresztą wygląd tatarski ma w zauważalnym stopniu. Nie jak ja. Nota bene cenię sobie polskość ogromnie. Albowiem kodyfikację języka polskiego wykonał nam Mikołaj Rej (Nicolaus Rey, bodaj imigrant szlachecki z Portugalii lub Hiszpanii). Natomiast kodyfikację języka rosyjskiego, który powstał jako zlepek słów słowiańskich jak i ugrofińskich dokonał Puszkin, w istocie praprawnuk czarnoskórego imigranta z Etiopii. Wymieniony żył współcześnie do egzystencji i sukcesów literackich Mickiewicza i był z nim rzekomo zaprzyjaźniony. Szanuję i uwielbiam Juliusza Słowackiego, a nie tych dwoje wcześniej wymienionych. Zresztą Puszkin był podobno zagorzałym wrogiem wobec zrywów powstańczych Polaków. Na co wskazuję, jest szczerą i udokumentowaną nie zakłamywaną przez komuchów prawdą. To tyle i jak mawiał Wałek DZIĘKUJĘ (za uwagę przecież) i PRZEPRASZAM. Wiedz (dzięki mnie także) Białorusinko, jak fakty są ciekawymi i zakłamywanymi ! 👹🇵🇱
@RUMCAJSable
@RUMCAJSable 6 ай бұрын
Wstępnie, przyłączam się !
@Kuzcmada
@Kuzcmada 6 ай бұрын
To mój ulubiony, polski film. Widziałem go już dziesiątki razy, a wciąż nie mam dosyć. Wolę oglądać dłuższą wersję, choć z gorszym obrazem.
@andHAM8
@andHAM8 6 ай бұрын
Ja mam tak samo. Właśnie niedawno oglądałem, za rok, dwa znowu. Znam ludzi, którzy czytali "Potop" kilkarotnie.
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Mam tak samo. Sceny są tak pełne emocji, tak gęste nawet gdy akcją nieco zwalnia, że człowiek jest całkowicie pochłonięty.
@januszwstraz5wach653
@januszwstraz5wach653 6 ай бұрын
Masz rację każdy Białorusin powinien obejrzeć i zrozumieć że razem tworzyliśmy wielkie i silne państwo, Zawsze że Białorusini to nasi braci siłą zrusyfikowani,, pewnie państwa nie odbudujemy ale możemy być na siebie otwarci i się wspierać,, pozdrawiam serdecznie
@iowa406
@iowa406 2 ай бұрын
Nie tylko z Białorusinami. Też z Ukraińcami, Tatarami. I Litwinami, którzy ulegli żywiołowi ruskiemu i sie w większości zrusinili. Nie napiszę zrusyfikowali, bo to sie odnosi do Rosji, a nie Rusi.
@rafalszymaniak3312
@rafalszymaniak3312 6 ай бұрын
Cudowna ekranizacja...sama ksiazke czytalem pewnie z 7-8 razy.Potop to romans,piekna milosc z tlem historycznym.Film jest swietny,ale ksiazka jeszcze lepsza.Inne romanse sienkiewicza rownie niesamowite-Ogniem i mieczem,Quo Vadis tez czytane wielokrotnie,ale Krzyzakow czy Pana Wolodyjowskiego tylko chyba po dwa razy...taaaaak,jakos tak Potop najbardziej do mnie trafia,przy czym oczywiscie cenie cala tworczosc Henryka Sienkiewicza.
@adammarkowski5502
@adammarkowski5502 6 ай бұрын
Jak śpiewał Jacek Kaczmarski "Wilcze zęby, oczy siwe, groźnie garść obuszkiem furczy. Gniew w zawody z wichru zrywem. Dzika radość- lot jaskółczy. Czyn to czyn, zapadła klamka. Puścić kura po zaściankach. Hej, kto szlachta za Kmicicem. Hajda na Wołmontowicze...". BTW- super materiał.
@bronislavnozka5248
@bronislavnozka5248 6 ай бұрын
Idealny jak kiedys na dwa dni . 1 odcinek 25.12 a drugi 26. 12. Jak nie podchodzi to 31.12 i drugi 1. 1 Jak juž swietowac to porzadnie. Brakowalo mi dužo fajnych , kultowych scen. Pozdrowienia u Czech. Przepraszam ale pisze na czeskiej klawiaturze. B.N.
@parufka7830
@parufka7830 6 ай бұрын
Świetnie mówisz po polsku. I niech Ci się spełni rok 2024 tak jak przewidujesz :)
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Bardzo dziękuję 😊
@tomektuchowski85
@tomektuchowski85 6 ай бұрын
Białorusini powinni sobie zdać sprawę że są bardziej z Rzeczpospolitą niż Moskwą. Zresztą przez kilkaset lat tworzyli Rzeczplit. To magnaci z tzw terenów Białorusi mieli największy wpływ na losy Rzeczpospolitej.
@nuuskamuikkunen407
@nuuskamuikkunen407 6 ай бұрын
Polacy powinni sobie zdać sprawę że żadnych Białorusinów niema są Ruscy w Białorusi. Tak samo jak niema tamtej Polski, nie mają ci współcześni nic z nami wspólnego. A Ci o których mowa w twoim komentarzu to są Polacy na Białorusi. I nie bialorusini nie mają więcej wspólnego z Polską niż z Rosją.
@cyberskoker
@cyberskoker 6 ай бұрын
@@nuuskamuikkunen407 Kiedy dziesięć lat temu byłem w Mińsku na obiedzie w restauracji Grunwald w towarzystwie miejscowym, wtedy jeszcze może kiwnąłbym głową lekko potakiwając. Ale po wydarzeniach sprzed czterech lat absolutnie nie zgodzę się z takim uproszczeniem. Białorusini są osobnym narodem i różnią się od Rosjan tak samo, jak Czesi różnią się od Słowaków. Może nawet bardziej. Oni są tylko pod okupacją.
@marekrondo9701
@marekrondo9701 6 ай бұрын
​@@nuuskamuikkunen407, Zamarłeś w katalepsji i nie dostrzegasz dynamiki, nie dostrzegasz tworzenia się narodów, prawdopodobnie nie rozumiesz, jak różnie pojęcie "naród" rozumieją Rosjanie, Polacy, Francuzi, czy Amerykanie.
@nuuskamuikkunen407
@nuuskamuikkunen407 6 ай бұрын
@@cyberskoker HAHAHAHA co ty bredzisz człowieku? Brakuje ci i wiedzy i perspektywy. Niema tożsamości bo nie miała się kiedy wytworzyć. Jedyni "białorusini" to mniejszość Polska czyli katolicy, reszta to po prostu rosjanie z Białorusi. Tak samo jak na Litwie, Litwini to są polacay, reszta albo żmudzin albo rusek, ocknij się.
@Chruptak67
@Chruptak67 6 ай бұрын
@tomektuchowski85 miał na myśli spuściznę narodową na tych terenach. Obecnie Polska, Litwa i Białoruś to są całkiem inne narody. Nie wspomnę o Ukrainie, która cały czas błądzi i nie umie tej swojej państwowości znaleźć. Jedni by chcieli Ukrainy banderowskiej, inni kremlowskiej a jeszcze inni zachodnioeuropejskiej. Tak czy inaczej osobiście uważam, że jeśli chodzi o Białoruś to im bliżej do Polski i Europy niż do Kremla. Trzymam za Was Białorusini kciuki i wierzę, że nadejdzie taki czas i uwolnicie się spod opieki Moskwy. Pozdrawiam
@worldcitizen181
@worldcitizen181 6 ай бұрын
No kochana, wspaniała dokumentacja, na egzaminie u mnie miałabyś celujący. To prawda waśnie wewnętrzne miały bardzo duży wpływ na upadek Pierwszej Rzeczypospolitej. Gdybyśmy wtedy mieli za króla drugiego Jagiełłę, który zresztą był Litwinem to być może historia potoczyłaby się inaczej. 😊😊
@Pgm76
@Pgm76 6 ай бұрын
Wolę pełną wersję niż tą wykastrowaną, a jeszcze bardziej powieść. To świetna książka choć oczywiście żaden podręcznik historii i oczywiście nie w takim celu była napisana. Polecam pozostałe części trylogii jak i powieść ''Krzyżacy'' , oraz Quo Vadis za którą Sienkiewicz dostał nobla😊
@krisflower7821
@krisflower7821 6 ай бұрын
Ja też tak myślałem ale Sienkiewicz dostał Nobla za całokształt. Osobiście nie lubię książek z tego okresu (nie tylko polskich) ,od razu czuć że to było pisane do gazety, zbyt dużo wodolejstwa.
@andrzejk5506
@andrzejk5506 6 ай бұрын
Im dłużej słuchałem tym bardziej fascynowało mnie podejście do problemu . Poszukiwanie wiedzy historycznej a nie samej fabuły , odkrywanie postaci ,ich ocena moralna . Wielka kultura osobista , wnikliwość tematu mówią wiele o Tobie . Z przyjemnością wysłuchałem tak dobrą recenzję . Dziękuję .
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję serdecznie za miłe słowa 😊
@nicku1
@nicku1 6 ай бұрын
Twój filmik absolutnie mnie oczarował! Analizy filmu nie powstydziłby się chyba nawet zawodowy krytyk filmowy! Nie weźmiesz mi, mam nadzieję, za złe, jeśli wyrażę też zachwyt Twoją urodą ☺ Pracowałem dziesięć lat w firmie zajmującej się eksportem między innymi na Białoruś i wszystkie asystentki naszego przedstawiciela w Mińsku, jak i pracownice naszych białoruskich klientów były olśniewająco śliczne. To chyba nie był przypadek. No i ta urocza kresowa wymowa, broń Boże nie próbuj się jej pozbyć, bo tylko dodaje Ci uroku! Co do apelu, by każdy Białorusin obejrzał ten film, to z całego serca Cię popieram. Im bliżej siebie będą nasze narody, których nic nie dzieli, tym lepiej dla nich.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂
@andHAM8
@andHAM8 6 ай бұрын
Polska obecnie powinna stworzyć unię, ale nie z krajami Europy Zachodniej, Litinami, czy Ukraińcami, którzy za "Lachami" nigdy nie przepadali i nie będą, ale właśnie z Białorusinami, którzy przez wieki stali skromnie u naszego boku i nie żywią do nas większych pretensji i żądań. Biało-Polska.
@DrinkGreenTea-8P
@DrinkGreenTea-8P Ай бұрын
@nicku1 Pan to już pewnie po 50-tce? Z ciekawości pytam... Tak Pani bardzo piękna z Białorusi jest
@user-pc6wj6ep2t
@user-pc6wj6ep2t 6 ай бұрын
Mario, pochwalę się 😀 Moim promotorem, mistrzem i mentorem był prof. Adam Kersten - współautor scenariusza i głowny konsultant historyczny "Potopu" - niesmowity człowiek i naukowiec. Mała anegdotka - Profesor miał wadę wzroku. Połozono go do szpitala i przeprowadzono operację okulistyczną. Przez kilka tygodni miał zakryte oczy i nic nie widział. Ale jak wykorzystać ten czas? Profesor leżąc w szpitalu na łożku, nic nie widząc podyktował maszynistce całą ksiązkę z przypisami, bibliografią i całym warsztatem naukowym. Kiedy wychodził ze szpitala czekał na niego gotowy maszynopis. I tak właśnie powstała książka "Sienkiewicz - „Potop” - Historia" 😀
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy komentarz! Zazdroszczę 🤩
@supi9
@supi9 6 ай бұрын
NIe tylko potop a całą trylogie trzeba zobaczyć. Naprawdę ludzie z dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Polski mogą być dumni z takiej przeszłości.
@ireneuszjurek5133
@ireneuszjurek5133 6 ай бұрын
Mówisz o Kozakach i ich morderstwach, zabojstwie ojca Boboli albo ludobójstwie w Małopolsce Wschodniej? NO faktycznie, duma rozpiera. P.S.Historia uczy, że ludzie nie uczą się historii.
@ZbyluCB
@ZbyluCB 6 ай бұрын
​@@ireneuszjurek5133A Pan jakie wnioski z historii wyciągnął, że trzeba nienawidzieć tych, czy tamtych, bo zrobili to, czy tamto ileś tam lat temu? No ma Pan rację, z nienawiścią uda nam się zbudować lepszą przyszłość!
@ireneuszjurek5133
@ireneuszjurek5133 6 ай бұрын
@@ZbyluCB To jest panska "jedyna i prawdziwa" interpretacja. Fakty sa takie, ze w studniach, w szczerym polu i Pan Bóg wie gdzie, leza pomordowane, niepochowane, zbeszczeszczone ciala/ szczatki moich czcigodnych przedków i rodaków - przede wszystkim kobiet starcow i dzieci, a dzieci wnuki mordercow ukraińskich czczac ludobojców doswiadczaja byc moze teraz tego samego na swoim terenie. To nie bylo zwykle ludobojstwo ale genocidum atrox i nie iles lat temu tylko siedemdziesiat pare. Kto nie zna historii lub ja zaklamuje, skazany jest na jej powtorzenie, byc moze w innej konfiguracji. Taki jest MOJ WNIOSEK. Zeby komus przebaczyc, ten ktos powinien wyrazic skruche, przyznac sie i zadoscuczynic skrzywdzonym. Ani jednego elementu nie widac u wspolczesnych Ukraincow, a wrecz pyche i bute oraz pochwale zbrodniarzy!!! Czy Judasz wyrazil skurchę? Chyba nie, chociaz Pan Bog jest milosierny, pieklo nie jest puste. Wzajemne stosunki buduje sie na prawdzie. Jestem nienawistnikiem bo domagam sie pogrzebania i upamietnienia bestialsko zamordwanych rodaków? Zo obfitości serca mówią usta jak mówi Pismo Święte!!! Jak chce pan budowac lepsza przyszlosc to dalej wysylaj wiecej pieniedzy na Wukraine oni Ci goraca podziekuja, jak widac obecnie.
@lava7157
@lava7157 6 ай бұрын
No i Podbipięra dostał kopa z Rzeczpospolitej 😊
@wieslawhead7319
@wieslawhead7319 6 ай бұрын
Prawidłowe relacje buduje się na PRAWDZIE. Mamy takie relacje z Ukrainą? Kogo Ty chcesz oszukać? Martwię się o twój stan umysłowy.
@johnbrown4791
@johnbrown4791 6 ай бұрын
Maro, jesteś jak zwykle piękna,zadbana,z dużą widzą i relaksującym głosem. Serdeczne pozdrawiam.
@JesusMagicPanties
@JesusMagicPanties 6 ай бұрын
Kim jesteś , ziutek, żeby łaskawie oceniać czyjś poziom "zadbania"?
@mariakowalska3077
@mariakowalska3077 6 ай бұрын
Bardzo dziękuję za to spotkanie z Panią przy okazji recenzji filmu. Czekam na kolejne. Życzę zdrowia i przyjaźni z dobrymi ludźmi w Polsce. ❤
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję nawzajem 😊
@andstb.
@andstb. 6 ай бұрын
Moje uznanie za wnikliwe przygotowanie recenzji.
@jaskier7046
@jaskier7046 6 ай бұрын
Bardzo dobra analiza, widać pracę włożoną w przygotowywanie się do tej recenzji. A dodatkowo ubarwia ją Pani akcent. "Oleńka Billewiczówna"brzmi tak wschodnio miękko:) Przed drugą wojną taka wymowa nie była pewnie powszechna, ale też nie była rzadkością, jak w naszych czasach
@urwisek1997
@urwisek1997 6 ай бұрын
Bardzo pięknie Pani mówi po polsku. Wolę wersję pierwszą bo życie nie polega na tym by przez niego przebiec, a je przeżyć i warto czasami przystanąć by coś przeżyć 🙂❤
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Pięknie powiedziane! I w pełni słuszne
@mariopigwa8538
@mariopigwa8538 6 ай бұрын
Rzeczpospolita Obojga Narodów składała się z Korony i z Litwy a Kmicic (chorąży orszański z miasta Orsza) pochodził z tej części litewskiej. Ta część mówiła historycznie w większości językiem ruskim czyli de facto starobiałoruskim. Skoro Białoruś jest też w jakiejś mierze spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego to skoro jesteś Białorusinką to Kmicic był twoim ziomkiem. :)
@bazw609
@bazw609 6 ай бұрын
Kmicic posługiwał się ówczesnym językiem polskim i nie gorzej niemieckim w rozmowach z Tatarami łamanym językiem rusińskim, przynajmniej tak to jest opisane w książce
@mariopigwa8538
@mariopigwa8538 6 ай бұрын
@@bazw609 To tylko powieść i tak mogło być w książce ale w przypadku litewskiej szlachty z Wielkiego Księstwa Litewskiego to oni posługiwali się w większości ruskim czyli starobiałoruskim. Zapewne wszyscy też posługiwali się też polskim bo polski to była lingua franca w tym wielonarodowym kraju.
@lava7157
@lava7157 6 ай бұрын
Trzeba pamiętać że Okolice Smoleńska, Witebska i Orszy były zasiedlone kiedyś w większości ludnością polskojezyczną. Dopiero po Powstaniu Styczniowym większość została wysłana na Sybir.
@nieswietynieinkwizytor169
@nieswietynieinkwizytor169 6 ай бұрын
Białoruś nie tylko jest jedynym spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego. (Wszak współczesna żmudź kowieńska, to spadkobierczyni żmudzi.) Ale więcej - współczesna Białoruś jest wierniejszą spadkobierczynią Rzeczpospolitej Obojga Narodów, aniżeli strefa polin.
@sawomirantczak5275
@sawomirantczak5275 6 ай бұрын
Interesująca i pogłębioną recenzja bardzo dobrego filmu.Pamiętam emocje podczas oglądania tego dzieła w kinie .Wojna z Szwecją,Rosją i Węgrami zadała większe straty Polsce w ludności,gospodarcze i w dobrach kultury niż II Wojna Światowa.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Tak, też była zdziwiona tym, że 40% populacji Rzeczypospolitej było zniszczone.
@73Zouave
@73Zouave 6 ай бұрын
@@PolskaoczamiBialorusinki Od tego momentu zaczął się tak naprawdę upadek Państwa polsko-litewskiego. Zbiedniała szlachta musiała szukac wsparcia u bogatszych.
@mlew71
@mlew71 6 ай бұрын
Do tego doszla tez krwawa wojna domowa , czyli rokosz Lubomirskiego . Doszlo wtedy do bitwy pod Matwami w ktorej zostala wybita cala dywizja Czarneckiego .
@przemysawnowak2673
@przemysawnowak2673 6 ай бұрын
Nie Polsce tylko Rzeczypospolitej! Na tej wojnie stracila nie tylko Korona ale wszystkie składowe Commonwealthu!
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 6 ай бұрын
Precyzyjniej wojna z Zachodem Szwed to był co dziesiąty reszta najemnicy z Zachodu. A i forsę na wojnę dostał z Zachodu
@rafipoplawski
@rafipoplawski 6 ай бұрын
Bardzo fajnie, że wytłumaczyłaś, że nie można odbierać Potopu jako podręcznika do historii. Zaintrygował mnie tytuł Twojego filmu, zacząłem go oglądać, żeby zobaczyć jak bardzo mylisz się z jego odbiorem. A tu, miła niespodzianka. Bardzo fajny film zrobiłaś i szacunek za wgłębienie się w historię i zrozumienie tematu!
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję ślicznie 😊
@Klozzzee-ue2vv
@Klozzzee-ue2vv 6 ай бұрын
Boże Kochany skąd ty Maryś masz tyle wiedzy😧 Ras ci to powiedziałem że Łukaszenko trać a Polska kożysta ❤ Pozdrawiam🍀🐞
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
😅
@Klozzzee-ue2vv
@Klozzzee-ue2vv 6 ай бұрын
@@PolskaoczamiBialorusinki 😘🤗😍
@SebaStian-zw9cp
@SebaStian-zw9cp 6 ай бұрын
Potop to moja ulubiona część Trylogii Henryka Sienkiewicza, wiwat Rzeczypospolita!
@funnyman8691
@funnyman8691 6 ай бұрын
Ekranizacja oczywiscie , jako powiesc to Ogniem i mieczem . Byyyywwaaj !!
@Chruptak67
@Chruptak67 6 ай бұрын
A ja zawsze wolałem zaskakująco profesjonalnego Pana Wołodyjowskiego i jego Hajduczka 😉 Każdemu coś ku pokrzepieniu serc. Chwała Sienkiewiczowi za Trylogię 👍
@funnyman8691
@funnyman8691 6 ай бұрын
@@Chruptak67 w ekranizacji z rol kobiecych , Basienka niezrownana. Braunek jako Olenka jeszcze ale Helena z angielskim akcentem i blond nie kruczoczarna. Zreszta Ogniem jako film to Titanic na stepach , pozostawiam do zapomnienia..
@puszta1948
@puszta1948 6 ай бұрын
Dziękuję za piękną relację... PS. zawsze wysycha mi krtań gdy jako Polak słyszę miłą , śpiewną nutkę białoruskiego języka nawet gdy używany jest przy wypowiadaniu polskich słów.
@jozeffurman9343
@jozeffurman9343 6 ай бұрын
Mario- bardziej już tego filmu skrócić nie dało(myślę że Hofman nawet za bardzo go "odchudził") zapewne będziesz miała jeszcze wiele okazji obejrzeć pierwotną pełną wersję(ja ją wolę) najłatwiej trafić na nią w kanałach TVP zwłaszcza w okresach świątecznych. Super że nie tylko oglądasz, ale i szukasz historycznych faktów dotyczących filmowych wydarzeń. Pozdrawiam Szczęśliwego Nowego Roku☃🤩
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję ślicznie! Wzajemnie 😊
@grzegorzbrzeszcz6698
@grzegorzbrzeszcz6698 6 ай бұрын
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2024! A Potop najlepiej przeczytać a potem zobaczyć w wersji pierwotnej. Ta odnowiona wersja jest mocno skrócona.
@jarosawuscinski3017
@jarosawuscinski3017 6 ай бұрын
Bardzo mądre słowa. Nasza historia jest wspólna. Niepotrzebnie białoruskie czy ukraińskie władze odcinają się od historii Rzeczypospolitej. Jesteśmy jednym państwem rozbitym na wiele części.
@szymonw3424
@szymonw3424 6 ай бұрын
Ukraińcy sami wybrali moskali [1648 rok] i dobitnie przyczynili się do upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
@janpietrzak-of1zh
@janpietrzak-of1zh 6 ай бұрын
@@szymonw3424 W 1654 ? "ugoda" perejasławska. Tyle, że nikt nigdy nie widział tego dokumentu, który być może nigdy nie istniał.
@glaubeglaube6928
@glaubeglaube6928 6 ай бұрын
Droga autorko, o ile pamięć mnie nie myli, dzieci Kmicica i Oleńki są wymienione w ostatniej części trylogii, "Panu Wołodyjowskim".
@konradstroz4245
@konradstroz4245 6 ай бұрын
Wspaniały film oglądałem że 100 razy i zawsze oglądam jeśli leci w TV. Polecam Ci książkę! 😊 jest jeszcze lepsza. W filmie pominięto 25-30%.
@bazw609
@bazw609 6 ай бұрын
Film oddaję może ze 20% książki. Bitwę pod Prostkami pomieszano z bitwą pod Warką 😢
@stanisawmorgan492
@stanisawmorgan492 6 ай бұрын
Dziękuję Pani Doktor🌹
@darktravel9318
@darktravel9318 6 ай бұрын
Swietny materiał! Warto jeszcze tylko dodać że to właśnie powieść Sienkiewicza spopularyzowała nazwę "Potop Szwedzki", wcześniej nikt tak nie nazywał Wojen Polsko-Szwedzkich.
@JesusMagicPanties
@JesusMagicPanties 6 ай бұрын
Miły akcent. Milutkiego roku życzę Szanownej Pani.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję ☺️
@szymonw3424
@szymonw3424 6 ай бұрын
Bardzo dobra recenzja filmu [osobiście polecam Potop klasyczny], świetni aktorzy, zachowany klimat i zwyczaje czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czasów gdy tworzyliśmy jeden Naród dla dobra wspólnego, pięknych czasów. Bardzo się cieszę, że po obejrzeniu filmu poświęciłaś czas na poznanie naszej wspólnej historii. Życzę miłego dnia i pozdrawiam.
@robertr1540
@robertr1540 6 ай бұрын
Zanim rozpoczęła się akcja filmu Kmicic był znanym żołnierzem. Wstawił się w wojnach z Moskwą.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 6 ай бұрын
Tak, ale zarówno w czasach Sienkiewicz, jak i w czasach Hoffmanna niezręcznie było o tym pisać i pokazywać. W książce jest kilka zdań o wojnie z Septentrionami ("ludźmi północy" po łacinie, żeby obejść cenzurę) film zaczyna się powrotem strudzonych żołnierzy z nieokreślonej wojny. Warto zwrócić uwagę, że między "Potopem", a "Panem Wołodyjowskim" jest 10;letnia dziura. Sienkiewicz, jako poddany rosyjski ominął wojny z Moskwą, bo cenzura i tak by mu tego nie puściła.
@robertr1540
@robertr1540 6 ай бұрын
@@jacekwidor3306 muszę ponownie zajrzeć do książki, ale wydaje mi się, że na początku wspomina się o podchodach moskwy potem Wołodyjowski charakteryzuje Kmicica jak zdobył sławę żołnierską i też fragment w klasztorze kiedy rzucił klejnoty na stół i padło, że zdobyte na bojarach. być może słabo pamiętam.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 6 ай бұрын
@@robertr1540 Możliwe, dawno temu czytałem. Pamiętam tylko zdanie, że Kmicic "podchodził Chowańskiego". Mogłem sprawdzić w encyklopedii, kto to taki. I o spaleniu Wilna, ale bez szczegółów. Carska cenzura nie była chyba tak głupia, żeby czepiać się jednozdaniowych wzmianek, każdy jako tako wykształcony Polak wiedział, że Rzeczpospolita toczyła ciężkie wojny z Moskwą. Szerokich opisów by nie puściła.
@Swinty_Pjotr
@Swinty_Pjotr 6 ай бұрын
Był już komentarz z podobną informacją, ale i tak dodam swój😃 Oglądam Potop za każdym razem, kiedy jest okazja. Dialogi znam na pamięć😁 Pierwszy raz oglądałem w kinie. Mam na dysku, niestety redivivus🙁 Wersję sześciogodzinną oglądałem z przyjemnością i zawsze będę oglądał. To że jest filmem z innej epoki, w niczym mu nie umniejsza. Szkoda tylko, że "Ogniem i mieczem", nawet do pięt mu nie dorasta☹️ Należy oczywiście pamiętać, że choć " Potop" ma umocowanie w prawdziwej historii, jest tylko piękną bajką, napisaną "ku pokrzepieniu serc" i błędem jest, traktowanie go jako film stricte historyczny.
@imienazwisko3774
@imienazwisko3774 6 ай бұрын
Ale ty jesteś młodziutka dziewczynko, sam się nie zaznajomiłem z lenistwa no i dla tego, że nie wierzę historykom, wiadomo, że zwycięzca pisze/zmyśla historię. Potraktuję Twoją recenzję jak recenzję filmu fabularnego. A zawsze miło posłuchać mądrej osoby, aby wyrobić sobie opinię, z góry dziękuję Marysiu.
@ryszardzal5782
@ryszardzal5782 6 ай бұрын
Tak oglądałem Potop wielokrotnie. Jeśli o mnie chodzi to zdecydowanie wolę pełną wersję z uwagi na to, że w wersji skróconej brakuje mi pewnych scen które w mojej ocenie jednak mają znaczenie. Film przedstawiony w tym filmiku w mojej ocenie został omówiony bardzo ciekawie i to na tyle, że zapewne jeszcze raz sobie go obejrzę.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 6 ай бұрын
Film w wersji i tak jest bardzo skrócony względem książki, zwłaszcza druga część, trudno się połapać w przebiegu wojny (a zatem który z bohaterów dokąd i po co wyjeżdża) jeśli nie zna się historii skądinąd albo nie czytało książki. Cięcie tego pięciogodzinnego filmu jeszcze o 1/3 uważam za nieporozumienie. Nie byłbym w stanie skrócić go więcej niż o kilkanaście minut, raczej uważam, że druga część pełnej wersji jest o jakiś kwadrans za krótka.
@grala1967
@grala1967 6 ай бұрын
Jest Pani R E W E L A C Y J N A ... Chciałbym doczekać chwili, gdy za kilka lat zostanie Pani Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w niepodległej, demokratycznej, odrodzonej Republice Białorusi.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa 😅 I osobne podziękowanie Panu za zestaw dla produkcji moich filmików!
@antonilibuszewski379
@antonilibuszewski379 6 ай бұрын
Jestem pełen podziwu i uznania , takich kobiet już chyba nie ma w Europie , to żadne pochlebstwa , to stwierdzenie faktu...
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
🙃🫠
@mara3537
@mara3537 6 ай бұрын
Obrzydliwy komentarz - nie dla Marii, ale dla setek milionów kobiet w Europie.
@martar.2085
@martar.2085 4 ай бұрын
To troszkę zalatuje... czymś niesmacznym, albo mam złudzenia, szanowny panie. 🤔 kontekst....
@MaximVani
@MaximVani 6 ай бұрын
Dziekuje.
@michamisiek4251
@michamisiek4251 6 ай бұрын
Super przygotowana recenzja. Ja jednak zachęcałbym wszystkich do obejrzenia pełnej wersji. 😉 Pozdrawiam serdecznie.
@jolantakrzemionka922
@jolantakrzemionka922 6 ай бұрын
Potop jest napisany piękna polszczyzną
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Zgadzam się, trochę czytałam, ale jeszcze nie zdecydowałam się przeczytać w całości.
@kandarayun
@kandarayun 6 ай бұрын
Potop powstał na podstawie... Pisanej "ku pokrzepieniu serc", powieści raczej rozrywkowej. Historia jest tam mocno podkoloryzowana. Bo też nie o prawdę w tym dziele chodziło, a o... Właśnie pokrzepienie serc w czasach zaborów.
@IronBaboon
@IronBaboon 6 ай бұрын
Droga Pani. Świetna analiza. Co do Radziwiłłów to tak. Sprawa nie jest jednoznaczna tak jak to przedstawił Sienkiewicz. W zasadzie są to czasy wojny domowej na Litwie między Sapiechami a Radziwiłłami. To były burzliwe i dziwne czasy i do dzisiaj niewielu Polaków wie, ze po stronie Szwedów opowiedział się wtedy nawet Jan Sobieski. Późniejszy, jeden z najlepszych Królów Rzeczypospolitej. I dziękuję, że wspomną Pani, że są to nasze wspólne dzieje. Bo tak. Tak również jak i Ukrainy. Dzięki i pozdrawiam! Razem jesteśmy silniejsi.
@adamkalecki8449
@adamkalecki8449 6 ай бұрын
Marysia , mam kilka ciekawostek , Radziwiłowie - przenieśli się z Litwy do Polski i siedzibę mieli w Nieborowie koło Łowicza , niedaleko mnie , w przepędzeniu Szwedów pomagali Tatarzy Krymscy - którzy w nagrodę dostali posiadłości w Polsce - obejrzyj - Kruszyniany , przy samej granicy z Białorusią , na wysokości Białegostoku , są tam do dziś , Małgorzata Braunek wystąpiła w głównej roli w jeszcze jednym filmie , Bolesława Prusa - Lalka , w tym filmie odegrała negatywną rolę
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję za ciekawostki 👍
@crysdili
@crysdili 6 ай бұрын
Małgorzata Braunek zagrała Izabelę Łęcką w serialu telewizyjnym. W kinowej adaptacji "Lalki" w tę rolę wcieliła się Beata Tyszkiewicz.
@adamkalecki8449
@adamkalecki8449 6 ай бұрын
@@crysdili słabo kojarzę wersję kinową
@crysdili
@crysdili 6 ай бұрын
@@adamkalecki8449 Może warto sobie odświeżyć? 😉
@adamkalecki8449
@adamkalecki8449 6 ай бұрын
@@crysdili coś kojarzę Beatę Tyszkiewicz z tego filmu , ale słabo
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 6 ай бұрын
Potop czytałem kilkanaście razy. Według mnie to najlepsza polskojęzyczna powieść. Film pomija wiele wątków lub je upraszcza, z ogromną szkodą dla całości utworu. Z ekranizacji trylogii Sienkiewicza tylko "Pan Wołodyjowski" w formie serialu "Przygody Pana Michała" od biedy się broni. Niemniej bardzo mi miło było wysłuchać Twojej opinii. Niektóre Twoje spostrzeżenia są dla mnie zaskakujące.
@jerzynielepiec6003
@jerzynielepiec6003 6 ай бұрын
Przepięknie Pani opowiada. Czekam na kolejne recenzje❤
@aniojahwexal7327
@aniojahwexal7327 6 ай бұрын
Pięknie opowiadasz. Pozdrawiam♥
@iganowak4386
@iganowak4386 6 ай бұрын
Oglądałam Potop wielokrotnie. Pełną wersję. Książkę przeczytałam kilkanaście razy. Polecam dłuższą wersję. Choć jest wymagając, to nsdal cieszy oko. Pozdrawiam serdecznie
@adamprzy
@adamprzy 6 ай бұрын
Pięknie Pani mówi po polsku. Ale trochę się chyba Pani pomyliła, bo zarówno Radziwiłł jak i Sapieha byli Litwinami, więc stosunki między nimi były raczej między-litewskie a nie litewsko-polskie.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Wiadomo, że Sapieha był Litwinem, to jeden z najbardziej znanych rodów.
@Chruptak67
@Chruptak67 6 ай бұрын
Radziwiłłowie zawsze mieli tzw.”parcie na szkło” czyli zapędy do rządzenia Rzeczpospolitą i zajęcie tronu. To był wielki ród ale chyba nie zawsze uczciwy. Tak jakby chcieli dostać koronę idąc na skróty. Przynajmniej jak pamiętam w każdym filmie tak ten ród zawsze przedstawiano. Może ktoś pamięta jakąś produkcję w której Radziwiłłowie byli pozytywni ?
@user-ig4if2qb5m
@user-ig4if2qb5m 6 ай бұрын
Dzięki Marysiu. Historyji nie uczy się z filmów ale postaw już można. "Jam nie Babińce, jam P Kmicic. "
@krzysiekpisiu2104
@krzysiekpisiu2104 6 ай бұрын
Dziękuję za recenzję
@vrain2258
@vrain2258 6 ай бұрын
Podobał mi się filmik i cieszę się z jego obejrzenia. Wpłynęły na to także bardzo wyważone poglądy, które wygłaszasz ze zrozumieniem tego, że ktoś może być zdziwiony szerszym ujęciem tematu. Zostawię subskrypcję by kiedyś jeszcze tu zajrzeć. Pozdrawiam
@bartoszsokoowski457
@bartoszsokoowski457 6 ай бұрын
Ja zdecydowanie odradzam oglądanie wersji Redivivus bo jest strasznie pocięta, jeden z bardzo istotnych dialogów zaczyna się w pół słowa, bardzo źle się tego słucha i brakuje wielu ważnych scen. Za to gorąco polecam obejrzenie pełnej wersji, trzeba się oczywiście przygotować na o wiele dłuższy seans ale jest podzielony na części więc nie trzeba oglądać wszystkiego na raz. Potop to arcydzieło za równo w wersji książkowej jak i filmowej.
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Zgadzam się w pełni. Zresztą dziś powstają filmy 3,5-4godzinne co raczej oznacza, że ludzie to lubią. Wuec skracanie nie ma sensu
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Zgadzam się w pełni. Zresztą dziś powstają filmy 3,5-4godzinne co raczej oznacza, że ludzie to lubią. Wuec skracanie nie ma sensu
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Zgadzam się w pełni. Zresztą dziś powstają filmy 3,5-4godzinne co raczej oznacza, że ludzie to lubią. Wiec skracanie nie ma sensu
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Zgadzam się w pełni. Zresztą dziś powstają filmy 3,5-4godzinne co raczej oznacza, że ludzie to lubią. Wiec skracanie nie ma sensu
@galeonybasni
@galeonybasni 6 ай бұрын
Zgadzam się w pełni. Zresztą dziś powstają filmy 3,5-4godzinne co raczej oznacza, że ludzie to lubią. Wiec skracanie nie ma sensu
@peter_oso
@peter_oso 6 ай бұрын
Dzięki za przypomnienie, nowej wersji filmu nie widziałem jeszcze, oryginalną i książkę znam dobrze. Na tym etapie Interesujące są różnice względem źródeł historycznych, pewne nieścisłości wynikają może z cenzury ówczesnej, ogólnie jest prawie wzorowo w porównaniu do innych książek i filmów. Co do zgłębienia historii naturalnym uzupełnieniem są książki Pawła Jasienicy, już są wydawane na nowo.
@af824
@af824 6 ай бұрын
Przez wieki mieszkaliśmy w jednym państwie, na równych zasadach. Mamy wspólną historię i choć różni nas język to jesteśmy jednym narodem.
@j.s.artg3619
@j.s.artg3619 6 ай бұрын
Droga Pani. Cechy harmonii i precyzji reprezentuje Pani z wdziękiem i urokiem osobistym. Pozdrawiam,
@marcinmarcin3216
@marcinmarcin3216 6 ай бұрын
Lepszy jest pełnometrażowy Potop a nie ten skrócony Redivivus
@krzysztoffac3645
@krzysztoffac3645 6 ай бұрын
Bardzo dobra recenzja
@lewandos1
@lewandos1 6 ай бұрын
Bardzo fajnie się Pani słucha. Sprawia Pani wrażenie bardzo delikatnej i wrażliwej. Bardzo lubię tę śpiewną polską wymowę. Tak być może powinien mówić Kmicic lub jego towarzysze... a już na bank Kiemlicze... i panna Bilewiczówna... Ciekawe, czy gdyby Pani mówiła po białorusku, stanowiłoby to dużą barierę dla Polakaów w odbiorze Pani twórczości.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję za komentarz! Nasze języki są podobne, to fakt, ale myślę, że większość Polaków zrezygnowałaby z subskrypcji.
@karolz545
@karolz545 6 ай бұрын
Ja tam kocham wersję oryginalną.
@wkostowski
@wkostowski 6 ай бұрын
Piękna, profesjonalna recenzja. Charakterystyczna dla Wschodu jest powaga i głębia, dużo historii, faktów, wiedzy. Przeciwwaga dla coraz bardziej cynicznego Zachodu, posługującego się (także w mowie) skrótami, slangiem, pismem obrazkowym, "śmieszkowaniem". Myślę, że mało który nawet wykształcony Polak ma taką wiedzę jak Pani. Gratuluję!
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję serdecznie za wysoką ocenę mojego filmiku! Napewno są twórcy, którzy nagrywają bardziej profesjonalne recenzje w swoim ojczystym języku, niż ja🙂
@Chruptak67
@Chruptak67 6 ай бұрын
Podoba mi się, że nie ograniczyłaś się tylko do obejrzenia filmu ale też zapoznałaś się z informacjami na jego temat. Bardzo mi zaimponowałaś tym. Poza tym bardzo ładnie opowiadasz pięknym polskim językiem i wielkie Ci dzięki za przybliżanie Białorusinom naszej polskiej kultury. Swoją drogą byłabyś niezłą recenzentką filmową. Pozdrawiam serdecznie z Chicago.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję za komentarz 😊
@stanisawmorgan492
@stanisawmorgan492 6 ай бұрын
Powinnaś zmienić zawód na Krytyka filmowego😊
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Może być 😁
@jackwar11
@jackwar11 6 ай бұрын
Pierwszy raz jestem na tym kanale . Jestem pod ogromnym wrażeniem nad Pani analizie tego filmu . Pozdrawiam
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję ☺️
@ActusPurus
@ActusPurus 6 ай бұрын
Potop Redivivus, to bardzo skrócony montaż, połączony z dwóch oryginalnych części. Oglądnij osobno Potop 1 i Potop 2.
@wojstube9359
@wojstube9359 6 ай бұрын
Świetna recenzja. Dużo się dowiedziałem ze strony ciekawostek. Pozdrawiam 🤗
@tomaszlatos1363
@tomaszlatos1363 6 ай бұрын
Oglądałem i "starą" i "nową" wersję i pamiętam, że dziwiłem się, czemu niektóre sceny zostały skrócone. Dowiedziałem się dopiero z pani filmu. Usłyszałem też kilka ciekawostek, o których nie miałem pojęcia. Dobra robota. Bez 👍 nie można zostawić, tak samo jak i bez☕, a do☕ jeszcze🍰 i sub. Bardzo podobała mi się analiza Seksmisji.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję serdecznie!
@martar.2085
@martar.2085 4 ай бұрын
Nawet nie wiedziałam, gdzie kręcono, chociaż mogłam sprawdzić. No ale w dzieciństwie nie myślałam o tym. Dobra robota i dzięki. Fascynujące.
@mariopuzon6008
@mariopuzon6008 6 ай бұрын
Ma Pani bardzo przyjemny głos. Pozdro.
@elijahkuranets
@elijahkuranets 6 ай бұрын
Film Potop był ciekawy. Warto zobaczyć. Dobrze zrealizowany obraz.
@leszek2962
@leszek2962 6 ай бұрын
W interesujący sposób przedstawiła Pani swoją recenzję "Potopu". Czytałem książkę i oglądałem film wielokrotnie w TV, w wersji dwuodcinkowej. Oczywiście, książka i film nie oddają wiernie historii, ale... niektórzy tak je odbierają. Pomyślności życzę Pani rodzinie na cały 2024 rok.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję serdecznie 😊
@peetee1799
@peetee1799 6 ай бұрын
Ciekawy program. Pozdrawiam.
@marekrondo9701
@marekrondo9701 6 ай бұрын
Oglądam Potop prawie każdego roku od kilkudziesięciu lat. Teraz lubię oglądać na przemian i starą wersję i odnowioną. Jednak wycięte sceny też wprowadzają odpowiedni klimat.
@jankowal8871
@jankowal8871 6 ай бұрын
Dobrze że wyjaśniasz zachowanie Radziwiła ponieważ mało osób w tym kraju o tym wie. .Obecnie w Polsce na historię patrzy się coraz częściej już trochę inaczej niż kiedyś. Podkreśla się negatywną rolę szlachty w niszczeniu państwa jej zachłanność na przywileje czy utrzymywanie niewolnictwa w postaci pańszczyzny z pomocą kościoła katolickiego. Jest jeszcze dużo do zrobienia w tej sprawie a wielu osobom prawda historyczna przeszkadza. Co zaś do ,,Potopu,, to powieść ta jest traktowana bardziej jak bajka dla dorosłych niż coś co ma związek z realną historią.
@sz9309
@sz9309 6 ай бұрын
Ja jednak wolę Potop klasyczny. Potop ,,Odrodzony" jest krótszy jak pani zauważyła. Przy okazji różnych świąt wyświetlany jest Potop klasyczny. W dwóch częściach. Więc można wytrzymać 😂 Kmicic to taki staropolski zadymiarz, ale z klasą. Generował w sobie jak w soczewce cechy zarówno złe jak i dobre.Taka była w większości polska szlachta(szczególnie kresowa) która służyła wojskowo. Pozdrawiam. Ps. O szlachcie polskiej proszę zobaczyć książki Kamila Janickiego. Ciekawe czy się spodobają.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję ☺️
@sz9309
@sz9309 6 ай бұрын
​@@PolskaoczamiBialorusinki Tytuły książek to : Warcholstwo Pańszczyzna Pozdrawiam
@user-sv7ni8qj3m
@user-sv7ni8qj3m 6 ай бұрын
...😉 Białoruś wbrew pozorom 🫣 za bardzo się nie różni Mentalnie i kulturowo od 🇵🇱😎 niestety 🫣🥹 Łukaszenka pierze Bialorusinom mózg 🫣🥹 i Wrogo ustawia wobec 🇵🇱🫣 ale trzeba wierzyć w Lepsze jutro i mieć Nadzieję że Łukaszenka 😉 jak i jego pan Putin odejdą w zapomnienie i powróci Normalność 😎 Pozdrawiam serdecznie 😉😘(Potop to jest jeden z moich ulubionych filmów i aż Serce boli że los tak poróżnił tak kochające się narody 🫣🥹a rzekę Niemen i grub Jana i Cecyli 🥹🫣 Nigdy Nie Zapomnę 😉 Pa 😘 Pa 😘
@user-sv7ni8qj3m
@user-sv7ni8qj3m 6 ай бұрын
@@Nalesnik158 ... Nie interesuj się...jak nie potrafisz ogarnąć 🥹🫣 że może to być.. literówka 🫣i że to o groby 🫣 chodzi Jana i Cecyli 🫣..XD
@januszkoralewski5889
@januszkoralewski5889 2 ай бұрын
Gratuluję, świetnie przygotowana merytorycznie. Osobiście, z Trylogii Sienkiewicza najbardziej lubię "Ogniem i mieczem". Natomiast z innych pozycji literatury " Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Na końcu mojego rankingu, są "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Pozdrawiam i polecam zapoznać się z Wielką Literaturą Polską
@piotrpietryga
@piotrpietryga 6 ай бұрын
Piękna i mądra :)
@piotrbrzozowski6696
@piotrbrzozowski6696 6 ай бұрын
pozdrawiam
@magdalenas.zawadzka7661
@magdalenas.zawadzka7661 6 ай бұрын
Pięknie mówisz po polsku!❤
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję ☺️
@pablothorn3591
@pablothorn3591 6 ай бұрын
Świetny film wracam do niego srednio raz w roku tak samo ogniem i mieczem , stara baśń albo Rękopis znaleziony w Saragossie
@marcinkisielewicz5454
@marcinkisielewicz5454 6 ай бұрын
Potop💪❤️
@aresxx8228
@aresxx8228 5 ай бұрын
Brawo orientujesz sie w historii ładnie opisałaś film Białorusini to nasi bracia Polaków
@czytaczkiadama4384
@czytaczkiadama4384 6 ай бұрын
Pani analiza filmu jest głęboka i szczera
@mariuszgocek4183
@mariuszgocek4183 6 ай бұрын
Potop to moja ulubiona książka z całej Trylogii Sienkiewicza, zresztą zdawałem z niej maturę ustną z języka polskiego o temacie:''Metamorfoza bohatera porównaj sposób ujęcia tego motywu omawiając wybranych bohaterów literackich z różnych epok''. Jeśli chodzi o film to zdecydowanie wolę wersję ponad 5 godzinną gdyż bardzo dobrze ekranizuje powieść.
@adamderdzikowski1571
@adamderdzikowski1571 6 ай бұрын
Ta nowa wersja niestety jest z cięciami. Wolałem jednak tą dłuższą.
@tomekz.2923
@tomekz.2923 6 ай бұрын
Pan Sienkiewicz owszem, zrobił dokładny research przed napisaniem swoich powieści ale do samej historii podszedł nieco swobodnie. Wszak pisał "ku pokrzepieniu serc". Choć na skróty poszedł w większym stopniu w przypadku "Ogniem i mieczem"
@MaciejBogdanStepien
@MaciejBogdanStepien 6 ай бұрын
Brawo! Ależ to bardzo dobrze podane. Brawo! Ale oni nie "strzelali w ściany". Oni strzelali w portrety przodków. To był bardzo ważny punkt, bardzo ważny _locus_ tego przekazu. Strzelali w portrety przodków. Grzech śmiertelny! Piekło i demony. W filmie to jest krótki moment i, niestety, może on ujść uwadze widzów młodszego pokolenia. A to jest najważniejszy element opisu tej "hulanki" -- bo nie jest to już tylko PIJACKA ZABAWA, ale czyste zło i zbeszczeszczenie (fajne słowo) zbeszczeszczenie pamięci przodków.
@PolskaoczamiBialorusinki
@PolskaoczamiBialorusinki 6 ай бұрын
Dziękuję! Tak, oczywiście, oni strzelali w portrety przodków, trzeba było się skupić na tym momencie. Źle przekazałam myśl Sienkiewicza. Dziękuję Panu!
@M.B.M.428
@M.B.M.428 6 ай бұрын
Świetnie mówi Pani po polsku.
@piotrduchno3500
@piotrduchno3500 6 ай бұрын
Bardzo ciekawa recenzja
@zbigniewskrzypinski4520
@zbigniewskrzypinski4520 Ай бұрын
To prawda -każdy Polak , Białorusin, Ukrainiec czy Litwin powinien obejrzeć ten film. Zapominamy ,że tworzyliśmy Rzeczpospolitą wielu narodów. Wierzę że jesteśmy ,,skazani" na zbudowanie nowej Rzeczpospolitej w oparciu o tamte zasady i późniejsze doświadczenia. Pozdrawiam
@waldemarkindeusz7708
@waldemarkindeusz7708 6 ай бұрын
Bardzo ładnie :)
@marianjandzierzanowski691
@marianjandzierzanowski691 6 ай бұрын
Bardzo ciekawa recenzja Potopu choć oczywiście chętnie obejrzał bym te 12 godzin.
@Chruptak67
@Chruptak67 6 ай бұрын
Chyba była mowa o pod 20 godzinach zrealizowanego materiału. Też bym chętnie obejrzał.
@macjan8886
@macjan8886 6 ай бұрын
Bardzo dobra recenzja. Nie wiedziałem że tytuł Potop miał drugie znaczenie
@jerzydidkowski3243
@jerzydidkowski3243 6 ай бұрын
Bardzo dobrze że zwróciła Pani uwagę na przekłamany obraz Janusza Radziwiłła
@camilospolskawschodkowal7704
@camilospolskawschodkowal7704 6 ай бұрын
Taką kochną sympatyczną kobiete z Bilorusi chialbym miec dzeci - sie ozenic .Sliczna Piekna Pani .Ja bylem 4 razy w brzesciu w minsku grodnie. Pozdrawiam z lubeslkiego
@Goolbanonim
@Goolbanonim 6 ай бұрын
wez to usuń.
O czym MILCZĄ białoruscy emigranci?
14:54
Polska oczami Białorusinki
Рет қаралды 24 М.
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Nastya and SeanDoesMagic
00:16
Nastya
Рет қаралды 17 МЛН
Najlepsza polska komedia | Seksmisja (1984)
10:51
Polska oczami Białorusinki
Рет қаралды 42 М.
Z Rosji do Polski. Prawdziwe powody przeprowadzki.
8:38
Czużaki z Syberii
Рет қаралды 106 М.
Jak Hitler Zdobył Paryż? Historia Niemiec Część 5 Triumf Zła
17:16
Historia pełną parą
Рет қаралды 107
Czesław Niemen | Jak jest postrzegany na Białorusi?
11:31
Polska oczami Białorusinki
Рет қаралды 5 М.
Deportacja Polaków z Rumunii
21:15
Śladami Polonii
Рет қаралды 154 М.
SAMI SWOI (1967) recenzja polskiej komedii
11:44
Polska oczami Białorusinki
Рет қаралды 6 М.
😲​ 7 polskich zwyczajów, które mnie zszokowały
13:53
Elisa Peña
Рет қаралды 196 М.
REPATRIANTKA O ŻYCIU W ROSJI, EMIGRACJI I RUSOFOBII/ Wywiad z Aleksandrą
24:25
Olga Glagoleva Rosjanka w Polsce
Рет қаралды 116 М.
Cool Items! New Gadgets, Smart Appliances 🌟 By 123 GO! House
00:18
123 GO! HOUSE
Рет қаралды 17 МЛН