Pterozaury i mezozoiczna nauka latania / Dr Daniel Tyborowski

  Рет қаралды 21,472

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

2 жыл бұрын

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego w ramach środowych spotkań z dziejami Ziemi [1 grudnia 2021 r.]
wszechnica.org.pl/wyklad/pter...
Człowiek rodząc się przez kilka pierwszych latach potrzebuje pomocy innych, natomiast wedle najnowszych badań naukowcy twierdzą że Pterozaury potrafiły latać zaraz po wykluciu z jaj. Były pierwszymi aktywnie latającymi kręgowcami i największymi latającymi zwierzętami odkrytymi przez człowieka. Czy te gady wyróżniały się jeszcze czymś wyjątkowym?
Wykład w ramach spotkań z dziejami ziemi - dr Daniel Tyborowski
Dr Daniel Tyborowski - adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#dziejeziemi #paleontologia #paleobiologia #skamieniałości #dinozaury #pterozaury #mezozoik

Пікірлер: 74
@WszechnicaFWW
@WszechnicaFWW 2 жыл бұрын
Piszczcie w komentarzach "Dzieje Ziemi". Zawsze możecie napisać coś od siebie lub zaproponować temat wykładu który Was interesuje.
@hubertpiotrowski8847
@hubertpiotrowski8847 2 жыл бұрын
A może tak wykład o prehistorycznych krokodyla i krokodylomorfach?
@leszekporowski1707
@leszekporowski1707 2 жыл бұрын
Super wykład jak zawsze. Dziękuję. Dzieje ziemi
@MrocznyKubekFishRoom
@MrocznyKubekFishRoom 2 жыл бұрын
Ale się podjarałem tą książką ,ryby to mój ulubiony temat ,dobrze że jeszcze dwie szanse będą. Pozdrawiam !!
@rafamichalak7277
@rafamichalak7277 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
@kotka_dorotka9517
@kotka_dorotka9517 2 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład i super prowadzący.
@kadmuspl830
@kadmuspl830 2 жыл бұрын
loty to było to o co prosiłem, dobrze że jest nagrywane bo przegapiłem live ;/
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
POlecam tanie linie lotnicze! Donek i kumple 🤫
@anianidrew3617
@anianidrew3617 2 жыл бұрын
Pterozaur z 29 minuty ma głowę bardzo podobną do obecnych maskonurów, oczywiście poza rozmiarem. Ten z 30 minuty ma narośl podobną jak współczesne kazuary. Przy okazji pozdrawiam. Dzieje Ziemi.
@norbertcccp9089
@norbertcccp9089 2 жыл бұрын
Super. Dzięki. Pozdrawiam
@monikaiza5282
@monikaiza5282 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi! Dziękuję.
@piotrjankiewicz1335
@piotrjankiewicz1335 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi :)
@andrzejg
@andrzejg 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi!
@marginalia1783
@marginalia1783 2 жыл бұрын
Nurtuje mnie jedna rzecz: czy wciąż obecny w licealnych książkach do biologii podział współczesnych kręgowców na 5 gromad nie powinien byc zaktualizowany? Skoro ptaki to dinozaury?
@danieltyborowski756
@danieltyborowski756 2 жыл бұрын
Oczywiście że powinien ale polski "system edukacji" (jeśli w ogóle można to tak nazwać) jest odporny na fakty. :P
@patrycjaignaczak9311
@patrycjaignaczak9311 2 жыл бұрын
A już myślałam, że jako mikołajkowy prezent będzie jakiś dodatkowy wykład :( Całe szczęście, że książka zapowiada się interesująco :)
@marcellom.5765
@marcellom.5765 2 жыл бұрын
Śliczna buzia w awatarze, pozdrawiam 🌹🌹🌹
@michagazda2780
@michagazda2780 Жыл бұрын
#DziejeZiemi
@danielrenowski9977
@danielrenowski9977 Жыл бұрын
Witam zapomniałem dodać komentarz dlaczego ptaki czy ssaki nie osiągnęły takich rozmiarów jak pterozaury czy to kwestia czasu?
@ryszpak1207
@ryszpak1207 2 жыл бұрын
No i się spóźniłem :D. Ale nadrabiam :D
@K3r4z
@K3r4z 2 жыл бұрын
+1 :(
@wojtaswojtek5103
@wojtaswojtek5103 2 жыл бұрын
Czy chodzi o nosorożca włochatego???pozdro👍
@apoloniasobieska
@apoloniasobieska 2 жыл бұрын
"taki drobny kosmiczny event ..." :-D
@rxxf90
@rxxf90 2 жыл бұрын
Panie Doktorze! Pytałem przy okazji wykładu o ewolucji trąbowców, czy będzie może jakiś wykład poświęcony ewolucji dromeozaurów, ale chyba gdzieś to pytanko zaginęło w tłumie. Skąd, gdzie, jak i dlaczego wzięły się Velociraptory, Deinonychy, Troodony np? Moim zdaniem były to najlepiej przystosowane lądowe maszyny do zabijania w dziejach Ziemi. Rozbudza to moją wyobraźnię. Myśle, że gdyby kosmici nakręcili nasz odpowiednik 'Obcego', to właśnie raptory mogłyby być dla nich koszmarem. "Raptor - 132 pasażer UFO".
@stendec6649
@stendec6649 2 жыл бұрын
Widać komuś "Park Jurajski"który demonizuję te zwierzęta wszedł za mocno Nie były ani tak inteligentne, ani nie polowały w stadach, były mniejsze (welociraptora tego prawdziwego wystarczyło by solidnie kopnąć i już by nie fiknoł) oraz, że były w całości opierzone i przypominały bardziej nielotnego orła lub drapieżnego kurczaka. Wykład o nich by się przydał bo jednak wiele osób jeszcze wierzy w mity które seria JP o nich stworzyła. Mimo, że lubię te serię to jest to tylko film i nie tyle o dinozaurach co mutantach które je udają (braki DNA zostały uzupełnione materiałem genetycznym współczesnych zwierząt)
@rxxf90
@rxxf90 2 жыл бұрын
@@stendec6649 Jeśli komuś wszedł za mocno, to chyba jedynie tobie. Ogarnij się i przeczytaj raz jeszcze, ze zrozumieniem mój komentarz, szanowny ekspercie do spraw wszystkiego i zauważ, że nie ma tam żadnego dyrdymała o Parku Jurajskim, który ty przytoczyłeś. Następnym razem powstrzymaj się proszę od swojej pseudoanalizy cudzych wypowiedzi, jeśli nie jesteś w stanie obiektywnie zrozumieć o czym ona traktuje. Nie wyszło ci.
@stendec6649
@stendec6649 2 жыл бұрын
@@rxxf90 Wiem, że nie było. Ale właśnie Park Jurajski wyolbrzymił umiejętności tych zwierząt. Wyciągnąłem takie wnioski gdy wspomniałeś, że było ty maszyny do zabijania i to jeszcze najlepiej dostosowane w dziejach ziemi Ja generalnie nie lubię gdy dinozaury postrzega się głównie w ten sposób toteż dlatego się trochę uniosłem. Nie były to ani maszyny do zabijania, ani potwory lecz po prostu zwierzęta które polują tylko po to aby przeżyć. Czy naprawdę były najskuteczniejszymi drapieżnikami w dziejach? Wątpię, raczej były dobrze dostosowane do tamtego środowiska (nie wspominając, że nie były to w mezozoiku drapieżniki szczytowe bo do nich należały te największe teropody jak tyranozaur). Można by było się zastanawiać jak poradziły by sobie w czasach współczesnych i czy byłyby w stanie konkurować ze współczesnymi ssakami, obawiam się jednak, że by z nimi przegrały. Znasz na pewno "terror birds" jak myślisz dlaczego wymarły? Przecież były wielkie i przerażające Czy jednak dla kosmitów mogły by być straszne? Kiedy Ridley Scott stworzył "Obcego" to była to projekcja ludzkich lęków, a to, że właśnie tak wyglądała ta projekcja wynika z ludzkiej kultury i anatomii. Kosmici mogą sie jednak znacznie różnić od nas pod tym względem. Mogą nawet przypominać dromeozaura lub obcego. Co wówczas mogły by postrzegać jako przerażające? Kosmici mogą również wyglądać kompletnie abstrakcyjnie, niepodobnie do niczego co znamy, a wówczas zarówno my jak i nasza przyroda była by dla nich równie abstrakcyjna. Popieram jednak pomysł materiału o dromeozaurach i troodonach bo jednak dalej krąży wiele mitów o nich. Najczęsciej o tym, że były superinteligentne i polujące w stadach. Na stadność nie ma żadnych dowodów ale żeby nie było jest pewna grupa teropodów które mogła tak robić (są pewne przesłanki w materiale kopalnym). Inteligencja też często jest wyolbrzymiona zwłaszcza jak gdzieś się usłyszy, że np.troodon miał EQ na poziomie 6,5 kiedy nawet szympans ma 2,5 ale współczynnik encefalizacji liczy się dla kopalnych gadów inaczej. Tak jak dla nas zwierzęciem porównawczym jest kot (ma w tej skali wartość 1) tak dla dinozaurów tym zwierzęciem porównawczym jest krokodyl.
@rxxf90
@rxxf90 2 жыл бұрын
@@stendec6649 Za bardzo bierzesz do siebie moją wypowiedź i traktujesz ją zbyt serio. Mimo wszystko, jestem pewien, że gdybyś stanął oko w oko z takim Utahraptorem czy nawet Deinonychem, to kopniak by nie pomógł i byłoby bardzo cienko dla Ciebie. Wiem, że Park Jurajski mocno przerysował te zwierzęta i skrzywdził ich wizerunek, jednak nadal jestem zdania, ze rodzina Dromeozaurów miała wśród siebie najlepszych lądowych myśliwych w dziejach. Obecnie odpowiednikiem raptorów w drapieżnictwie są koty i jest to bardzo dobrze przystosowana do tego rodzina. Jeżeli mój ostatni komentarz był zbyt natarczywy, to ja cie przepraszam, bardzo źle zacząłem dzisiejszy dzień i mogłem nieświadomie dać upust emocjom w mojej ostatniej wypowiedzi.
@stendec6649
@stendec6649 2 жыл бұрын
@@rxxf90 W zasadzie samo odkrycie deinonycha kompletnie zmieniło postrzeganie dinozaurów jako zwierząt ociężałych zarówno fizycznie jak i umysłowo. Ja generalnie lubię cały klad maniraptorów, w moim przekonaniu była to najbardziej zróżnicowana i przyszłościowa grupa dinozaurów, rozwijały ewolucyjne cechy które są bardziej właściwe współczesnym ssakom i ptakom czyli spryt i inteligencje. W moim przekonaniu miały największe szanse na przetrwanie wymierania kredowego, co prawda ptaki przetrwały lecz pozostałym maniraptorom prawdopodobnie niewiele brakowało :(. Ciekawe porównanie dromeozaurów do kotów bo faktycznie stosowały podobną taktykę podczas polowania lecz jednak koty są w moim przekonaniu górą bo inteligentniejsze (oczywiście ja tym wszystkim raptorom w żadnym stopniu nie umniejszam bo była to jednak najinteligentniejsza fauna mezozoiku, i wśród dinozaurów tylko u nich widać pewną tendencje do zwiększania rozmiarów mózgu ze wskazaniem na kresomózgowie)
@pawetrzcinski6392
@pawetrzcinski6392 2 жыл бұрын
👍
@GumbasBannor
@GumbasBannor 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi.
@katarzynazielinska8873
@katarzynazielinska8873 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi
@chiucz
@chiucz 2 жыл бұрын
Czy kecalkoatl był stałocieplny?
@Revolwerowiec2137
@Revolwerowiec2137 2 жыл бұрын
Jeśli inne pterozaury były to tak
@siedlec
@siedlec 2 жыл бұрын
Jak zwykle jestem spóźniony z oglądaniem, ale tym razem mam pytanie/wątpliwość. Pomimo nawet ażurowej czaszki 320 kg to bardzo mało dla zwierzęcia wielkości żyrafy, która wazy do 6 razy więcej. Skąd ta różnica? Czy pterozaury miały kości podobne do ptaków? I czy masa kostna wystarczy by tę różnicę wyjaśnić?
@Revolwerowiec2137
@Revolwerowiec2137 2 жыл бұрын
Pterozaury miały bardzo lekkie kości. Podobno zewnętrzne części kości (te widoczne na zewnątrz) kecalkoatla mają tylko 3mm a w środku wyglądają jak sieć pajęcza
@caviramus0993
@caviramus0993 2 жыл бұрын
Głównie bardzo cienkie kości pneumatyczne oraz worki powietrzne. Poza tym proporcje tych zwierząt były bardzo nietypowe, kecalkoatl miał tors porównywalny rozmiarem do człowieczego.
@damiandziaczynski6339
@damiandziaczynski6339 2 жыл бұрын
Rewelacja, dziękuję :D Czyżby Pan doktor lubił batmana?
@danieltyborowski756
@danieltyborowski756 2 жыл бұрын
A istnieje ktoś kto nie lubi Batmana? xD
@rxxf90
@rxxf90 2 жыл бұрын
@@danieltyborowski756 A z nowym Batmanem (R. Pattinsonem) zapoznał się Pan? Ja osobiście jeszcze nie, ale myślę, że to może być bardzo dobra kreacja, która przebije Edwarda ze Zmierzchu. I to raczej na pewno. Polecam też film pt. Lighthouse z Willemem i Robertem w rolach głównych. Ciężke psycho ;)
@tabasco07
@tabasco07 2 жыл бұрын
Zieje Dziemi
@arekkania6349
@arekkania6349 2 жыл бұрын
O w mordę! Zaspalem
@mihjq
@mihjq 2 жыл бұрын
3:40 zaczyna
@marekherok7452
@marekherok7452 2 жыл бұрын
Pan lubi krukowate? Wrony, sroki, kawki...
@danieltyborowski756
@danieltyborowski756 2 жыл бұрын
Uwielbiam :3
@warszafication
@warszafication 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi|
@michagazda2780
@michagazda2780 Жыл бұрын
Batman szybował (lub spadał do celu) a nie latał.
@michagazda2780
@michagazda2780 Жыл бұрын
Jak to czym Tuńczykiem😀
@michagazda2780
@michagazda2780 Жыл бұрын
Polowały na ryby.
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Można ciągnąć pojazd powietrzny liną!😂 Donek i spółka!
@kamilllo1000
@kamilllo1000 2 жыл бұрын
'
@miloszkarpiuk5567
@miloszkarpiuk5567 Жыл бұрын
Masz chłopie w tej głowie miejsce
@lukaszdobosz2965
@lukaszdobosz2965 2 жыл бұрын
To dlaczego istnialy wielki wazki i inne owady? Przy takich warunkach jak teraz udusiłoby sie.
@caviramus0993
@caviramus0993 2 жыл бұрын
W karbonie, kiedy żyły, było więcej tlenu w powietrzu
@Revolwerowiec2137
@Revolwerowiec2137 2 жыл бұрын
@@caviramus0993 był większy procent tlenu w atmosferze
@lukaszdobosz2965
@lukaszdobosz2965 2 жыл бұрын
@@caviramus0993 Moze tylko cisnienie bylo wieksze?
@caviramus0993
@caviramus0993 2 жыл бұрын
@@lukaszdobosz2965 Ogólnie nie spotkałem się z żadnym opracowaniem naukowym, które to rozważało. Pytanie, co by sprawiło, że na całej Ziemi byłoby większe ciśnienie? Poza tym taki argument słyszałem często z propozycjami słabszej grawitacji, co jest jednak nieprawdziwe.
@lukaszdobosz2965
@lukaszdobosz2965 2 жыл бұрын
@@caviramus0993 nO WIEM TEZ SZUKALEM ALE GDZIES sie z tym spotkalem.Przy takich warunkach jak teraz to tchawki owadow nie moglyby utrzymac przy zyciu metrowej wazki czy 2 matrowego wija.
@andrzejfranciszekgowacki2922
@andrzejfranciszekgowacki2922 2 жыл бұрын
Może byś apaszkę założył?
@rafalmichalak8735
@rafalmichalak8735 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
@longin1985
@longin1985 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi!
@joanna3857
@joanna3857 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi :)
@andrzejp.5327
@andrzejp.5327 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi.
@sebastianstrzelczyk3175
@sebastianstrzelczyk3175 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi
@MexiErol
@MexiErol 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi
@januszpietras2739
@januszpietras2739 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi
@marekradoski7267
@marekradoski7267 2 жыл бұрын
Dzieje Ziemi
Życie i śmierć plejstoceńskiego nosorożca / Dr Daniel Tyborowski
1:07:06
Życie w triasowych morzach / Dr Daniel Tyborowski
1:32:31
Wszechnica FWW
Рет қаралды 29 М.
When Jax'S Love For Pomni Is Prevented By Pomni'S Door 😂️
00:26
A pack of chips with a surprise 🤣😍❤️ #demariki
00:14
Demariki
Рет қаралды 28 МЛН
В ДЕТСТВЕ СТРОИШЬ ДОМ ПОД СТОЛОМ
00:17
SIDELNIKOVVV
Рет қаралды 3,5 МЛН
Wyjście roślin na ląd / Dr Daniel Tyborowski
1:01:11
Wszechnica FWW
Рет қаралды 30 М.
PTEROZAURY - latający władcy mezozoiku!
15:59
NaukowoTV
Рет қаралды 85 М.
Kształt wszechświata jest...dziwny - Kod Wszechświata #2
1:29:59
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 6 МЛН
Skamieniałości przewodnie / Dr Daniel Tyborowski
1:20:05
Wszechnica FWW
Рет қаралды 13 М.
Największe drapieżniki morskie ery dinozaurów [Podcast Paleontologiczny #1]
53:25
Daniel Tyborowski - Historia Naturalna
Рет қаралды 21 М.
Nisze ekologiczne w czasie i przestrzeni / Dr Daniel Tyborowski
1:20:40
Wszechnica FWW
Рет қаралды 14 М.