Q&A #1: Sytuacja kanoniczna Bractwa św. Piusa X. Czy Polacy powinni mieć dostęp do broni? itd.

  Рет қаралды 19,075

Szkoły Akwinaty

Szkoły Akwinaty

4 жыл бұрын

Pierwszy materiał z cyklu "pytania i odpowiedzi". ks. Szymon Bańka FSSPX
Szkoły Akwinaty:
szkoly.akwinata.edu.pl/pl
Polecamy wydawnictwo Te Deum:
www.tedeum.pl/

Пікірлер: 163
@iam6775
@iam6775 4 жыл бұрын
Księże Szymonie, dziękuję serdecznie za wszystkie księdza filmy. Bardzo wiele wyjaśniają i rozjaśniają umysł. Należę do bractwa od 2 miesięcy i wiem, że to jest jedyna, prawdziwa Chrystusowa nauka. Dzięki ,,koronaświrusowi'' znalazłam właściwą drogę... Wiem, że to Maryja mnie do bractwa zaprowadziła. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
@Bovv34
@Bovv34 3 жыл бұрын
Dobry film. Rzuca Ksiądz bardzo często nowe światło na stare zagadnienia w nieoczywisty na dzisiejsze standardy sposób. Mimo, że jest bardzo długi, porusza wiele zróżnicowanych tematów to bardzo miło się słuchało - w zasadzie upływu czasu nie odczuwając. Dziękuję za tą działalność, rzetelny jasny przekaz i starania o przybliżanie ludzi do Pana Boga.
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 4 жыл бұрын
Można się było tego spodziewać, pod materiałami na tym kanale jest bardzo dużo pytań i sporo żywych dyskusji. Seria zapowiada się bardzo dobrze. Bóg zapłać.
@johnrambo1423
@johnrambo1423 2 жыл бұрын
Odpowiedzi konkretne. Bardzo mi się to podoba. To co robicie to prawdziwy Kościół Chrystusowy: nie ma cukierkowania. Bóg zapłać!
@olam.3895
@olam.3895 4 жыл бұрын
Serdeczne Bóg zapłać za rozbudowany materiał!
@marcinmaksymilian6936
@marcinmaksymilian6936 3 жыл бұрын
Świetny dobór pytań.
@krystynabien1068
@krystynabien1068 3 жыл бұрын
Warto spróbować się przygotować, ja nauczyłam się Ojcze nasz po łacinie, postawiłam sobie sama to zadanie, Msza Trydencka jest wspaniała, Laudetur Iesus Christus, Amen
@karolsapa1945
@karolsapa1945 4 жыл бұрын
Pytanie do następnego Q&A. Jak wygląda wstępowanie do seminarium Bractwa?
@tringaochropus843
@tringaochropus843 3 жыл бұрын
albo: kzfaq.info/get/bejne/qdSEbMelt9yRiI0.html
@FranekLuc
@FranekLuc 4 жыл бұрын
Ojcze, pytanie, które często pada w dyskusji z moimi znajomymi, którzy jeszcze nie są zakochani w Kościele Katolickim i Tradycji, co z Duchem Świętym na Soborze? Był obecny? To jest argument, ktory zamyka usta. "Sprzeciwiasz się Duchowi Św?" Pozdrawiam z Bogiem! :)
@PatrickLedwig
@PatrickLedwig 4 жыл бұрын
Ja czytałem że ta obecność Ducha jest, ale można ją odrzucić - tak robili heretycy.
@pewienczowiek2624
@pewienczowiek2624 4 жыл бұрын
Nie jestem księdzem, ale spróbuję odpowiedzieć. Duch Święty nie może zaprzeczać sam sobie. Jeśli Kościół ogłosił coś w sposób dogmatyczny, pod natchnieniem Ducha Św., to jeśli coś się temu sprzeciwia, nie może pochodzić od Boga. Np. jako dogmat uznane jest, że poza Kościołem nie ma zbawienia, a od soboru głosi się wolność religijną.
@etcet3ra
@etcet3ra 4 жыл бұрын
Ja odpowiadam na ten zarzut przywołując ideę dopustu Bożego. Pan Bóg jest wszędzie ale nigdy nie łamie wolnej woli żadnego człowieka, prawda? I skoro dopuścił to zło soborowe, to na pewno wyciągnie z tego jakieś większe dobro. To, że doszło tam do błędów nie neguje w niczym obecności Ducha Świętego, i nie oznacza, że Pan Bóg tych błędów chciał, dopuścił jednak, że się zdarzyły.
@NelkeRobert
@NelkeRobert 3 жыл бұрын
Duch Święty był obecny na soborze watykańskim II, ale został pozbawiony głosu, nie skorzystano z darów które On oferuje na każdym wcześniejszym soborze ze względu na to, że nie definiowano na nim doktryny i nie korzystano z nieomylności. Tak więc Duch Święty był i został zmuszony patrzeć na to, jak człowiek w swej pysze postanowił zrobić "po swojemu".
@wladyslawjablonski8091
@wladyslawjablonski8091 3 жыл бұрын
Niedawno trafiłem na vlog Księdza. Vlog oceniam w skali 1:10 na 12. Jestem zachwycony. Dużo sukcesów życzę.
@ewaplewinska7999
@ewaplewinska7999 4 жыл бұрын
Filozofia personalistyczna nie jest mi obca . Przynajmniej " z grubsza". Bardzo interesuje mnie filozofia realistyczna i św. Tomasz, którego zaczynam lepiej poznawać dzięki szkole akwinaty, więc proszę o więcej. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jestem ciekawa kolejnych :).
@przemysawjakub60
@przemysawjakub60 4 жыл бұрын
Na takim poważnym i pięknym kanale miło by było widzieć skrót Q&R, czyli łacinę, niż angielszczyznę.
@PatrickLedwig
@PatrickLedwig 4 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedzi.
@fokaczfokaczowski2932
@fokaczfokaczowski2932 4 жыл бұрын
Mógłbyś ksiądz rózwinąc temat czym się różni stary katechizm od nowego i który obowiązuje ?
@bartekf7863
@bartekf7863 3 жыл бұрын
@@jannos3592 uspokój się!
@NelkeRobert
@NelkeRobert 3 жыл бұрын
Tak jak zostało to już napisane, nie ma czegoś takiego jak "który katechizm obowiązuje", bo on ma wyrażać odwieczną i niezmienną doktrynę Kościoła (i to taką naprawdę podstawową, pewną, nie mówimy tu o jakichś dyskusjach pasjonujących teologów). Wzorem zawsze będzie Katechizm Rzymski z XVI wieku (i on zawsze ma największy autorytet), dalej bywały już takie bardzo dobre (jak Katechizm papieża św Piusa X), dobre, przeciętne oraz takie, których lepiej w ogóle nie czytać. Zresztą, powodzenia w czytaniu tego nowego (janopawłowego), przedsoborowe charakteryzują się prostą i czytelną formą (rozdziały, pytania i odpowiedzi), tamten to wielka kobyła cytująca najgorsze fragmenty Vaticanum II napisana w takiej formie, że nigdy nie znajdziesz odpowiedzi na konkretne nurtujące Cię pytania (patrząc na odpowiedzi tam zawarte, to może i dobrze ;)
@MichaelMajkel92
@MichaelMajkel92 10 ай бұрын
To był jeden z pierwszych filmów na kanale, które widziałem. I choć się nie zgadzałem z wieloma sprawami (nie rozumiałem) to materiałom na tym kanale oraz oczywiście księdzu Szymonowi wiele zawzięczam. Deo Gratias 🙏
@marekb.8759
@marekb.8759 3 жыл бұрын
Bóg zapłać za słowa otuchy.
@jangorak9596
@jangorak9596 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję i szanuję za odniesienie się do trudnego tematu związanego z materiałem Church Militant. W jednej kwestii pozwolę sobie nie zgodzić się z Księdzem. Chodzi mianowicie o sedewakantyzm i sedewakantystów. Moim zdaniem problem nie polega na tym, że wzięli oni za pewnik jedną z dopuszczalnych opinii teologów na temat papieża heretyka, ale właśnie na tym, że tego NIE zrobili. Według mojej wiedzy nie ma żadnego poważnego przedsoborowego teologa, który twierdziłby, że wewnętrzny grzech herezji lub publiczne wypowiedzenie heretyckiego twierdzenia powodują automatyczną utratę urzędu. Na pewno takiej opinii nie przyjmował św. Robert Bellarmin, na którego dzieła powołują się sedecy. Zarówno on, Suarez, Kajetan, jak i Jan od św. Tomasza twierdzili, że do utraty urzędu przez papieża heretyka potrzebny jest jakiś rodzaj procedury przeprowadzonej przez hierarchów Kościoła. W końcu nie mamy pewności czy na pewno miał na myśli to, co zrozumieliśmy lub czy jest świadomy i uparty w swoim błędzie. Trzeba to jakoś ustalić publicznie. Różnice między tymi teologami dotyczyły tego, jak takie środki podjęte przez Kościół miałyby wyglądać (np. braterskie napomnienia, zwołanie soboru i zakres w jakim może on zająć się sprawą, bo przecież nie jest ponad papieżem itd.). Świetnie tę kwestię wyjaśnia książka Jana Salzy i Roberta Siscoe „True or False Pope?” wydana w Stanach pod patronatem Bractwa zresztą. Serdecznie polecam i nawet mogę pożyczyć 😁 Urywki z książki i inne artykuły w temacie są też dostępne na stronie pod tym samym tytułem. Pozdrawiam serdecznie, Bóg zapłać.
@zbig4piano
@zbig4piano 3 жыл бұрын
Jak najbardziej potrzebna taka wymiana myśli. Takie forum wydaje mi się jest pożyteczne dla obu stron.
@adalbertus628
@adalbertus628 4 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@bronkostatinko9572
@bronkostatinko9572 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za akceptację takiej formy przekazywania wiedzy. Jest to bardzo pomocne osobom mieszkającym w małych miejscowościach, gdzie internet jest głównym źródłem wiedzy o tradycji katolickiej. Słucham także prelekcji tematycznych kapłanów Bractwa na YT. Mam problem techniczny z uczestnictwem w niedzielnej Mszy św. gdyż nie otwiera mi się transmisja na żywo, pomimo subskrypcji. Tylko raz otrzymałem powiadomienie. Dziękuję, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. ps. Czy to prawda, że pozdrowienie "szczęść Boże" jest pochodzenia protestanckiego?
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 4 жыл бұрын
Do tej pory Church Militant kojarzyłem jako głos rozsądku z USA, teraz nabrałem do nich dystansu. Szkoda ich.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
Polecam akacatholic.com/all-the-men-behind-the-opus-dei-curtain/
@sarnikowskirafal
@sarnikowskirafal 3 жыл бұрын
do każdego trzeba mieć dystans, każdy może się mylić ;)
@FeliksKoneczny1862
@FeliksKoneczny1862 3 жыл бұрын
@@sarnikowskirafal Racja, ja widywałem tylko krótkie materiały, głównie na kanale Polonia Christiana 24 i muszę przyznać, że tam umieszczane komentarze były naprawdę trzeźwe. Ten człowiek taki anglosaksońskie wrażenie sprawia, ale nie chciałem się uprzedzać - bo sensownie mówi. Teraz się okazuje, że nie wszystko, co on mówi i komentuje jest słuszne. Późno się dowiedziałem, ale lepiej późno niż wcale - to jest efekt Q&A, jak widać, jest on pożyteczny.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@FeliksKoneczny1862 też dałem się zwieść - wydawało się że otwarta walka z mafia w KK jest godna podziwu, ale zaciekłość MV oraz potem otwarta wrogość do SSPX i coraz wiecęj informacj jak i niewerbalnych zachowań na żywo (w szeczególności jeden wywiad bez scenariusza) przekonały mnie że coś jest nie tak tutaj
@automapa4872
@automapa4872 4 жыл бұрын
Szczęść Boże księże Szymonie. Myślę, że taka forma Q&A to dobry pomysł. Pytań jest wiele więc siłą rzeczy odpowiedzi muszą być zwięzłe.Jak ktoś chce pogłębić temat, to można przecież zachęcić do lektury, choćby pozycji wyd. TeDeum.
@kacperharasim2977
@kacperharasim2977 4 жыл бұрын
Co do Ważności sakramentów i Mszy. Sakramenty działają mocą samego sakramentu Ex Opero Operato więc nawet tylko taka odp. wystarczy w sumie.
@damiangoebiowski6891
@damiangoebiowski6891 4 жыл бұрын
Korzystam z rodziną z posługi kapłanów Bractwa, a moje pytanie brzmi: Czy można pójść na adorację Najświętszego Sakramentu do kościoła, o którym wiem lub jest prawdopodobne, że Komunia Św. w nim jest udzielana na rękę, a co za tym idzie cząstki Hostii św. mogą się znajdować np. na podłodze?
@mateuszlewandowski7197
@mateuszlewandowski7197 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 Kościoły FSSPX
@robertskornicki8239
@robertskornicki8239 4 жыл бұрын
nie jestem związany z Bractwem ale wydaje mi się że nie warto walczyć z nazwą "levebryści" Już kiedyś był o tym artykuł w "Zawsze Wierni"? Kiedyś było to określenie negatywne ale dzisiaj już wydaje mi się że jest coraz bardziej określeniem pozytywnym i nad tym trzeba tylko jeszcze popracować.
@magdalenakulesza5872
@magdalenakulesza5872 3 жыл бұрын
Przykro powiedziec ale na studiach teologicznych nic dobrego o Lefebrystach nie usłyszałam. Miałam mega negatywne skojarzenie. Dopiero draząc temat doznałam wręcz szoku jak jest, czym jest katolicyzm itd. Ból Jezusa, który widział rozdarty Kościół musi być wielki. Trzeba nam za siebie wzajemnie się modlić. Tylko On może jednoczyć, my potrafimy tylko dzielić... Pozdrawiam
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 4 жыл бұрын
LJCh Tak chciałem się przypomnieć z pytaniem z poprzedniego materiały, które nie jest wcale podchwytliwe, ale wydaje mi się że FSSPX rzadko argumentuje (z tego co czytałem/słuchałem zarówno z Polskich jak i w kraju gdzie żyję - może się myłę) w sprawie NOM używająć "Quo Primum Tempore". Być może, że jest to argument "siłowy" i preferencja jest by wytłumaczyć dlaczego a nie ma tak być?
@MW-lb8fn
@MW-lb8fn 3 жыл бұрын
Czy może ksiądz wytłumaczyć jak rozeznać w NOVUS ORDO czy jest przeistoczenie czy nie, bo są juz informacje ,że nie będzie ,na"oko" niby tak jak dotąd ale w szczegółach nie , Drugie pytanie : czym był Motu Proprio biskupa Franciszka i po co był wuydany Będe tu zaglądac aby usłyszec odpowiedż
@josephlombardo5711
@josephlombardo5711 4 жыл бұрын
Ja bym się chciał zapytać księdza o pewną sprawę mianowicie rozumiem, że Wy uważacie, że Sobór Watykański II wydał złe owoce w zakresie reformy liturgicznej prawda? Jeśli tak to jak to się ma do słów Pana Jezusa że " Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców". (Mt 7,18) Czy to nie jest trochę tak że przyjmując Wasz punkt widzenia przyjmujemy, że Kościół (dobre drzewo zasadzone przez Jezusa) wydał złe owoce? Czy mógłby się ksiądz jakoś do tego odnieść? Bo ja się kiedyś spotkałem z tym argumentem i szczerze mówiąc nie wiem jak na to odpowiedzieć i jak reagować. Ps proszę nie poczytać tego jako atak na księdza czy też na bractwo pytam poważnie. Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałą pracę jaką ksiądz wykonuje. Z Bogiem.
@kacperharasim2977
@kacperharasim2977 4 жыл бұрын
Bardziej Pasuje Marcelianie albo Marcelici :)
@konradiwan2661
@konradiwan2661 3 жыл бұрын
a Piusowcy może być? Choć to nie od założyciela, a od patrona.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@konradiwan2661 Salezjanów też nie założył św. Franciszek Salezy, więc też wydaje się, że piusowcy mogą być. Taka błahostka przy okazji, ale nazwy zakonników piszemy z małej litery.
@ukaszb314
@ukaszb314 Жыл бұрын
prosze o link do oswiadczenia odnosnie zarzutow church militant
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 3 жыл бұрын
Chodzenie na pielgrzymki należy zostawić dla siebie - inaczej prozna chwała - św Ewagriusza z Pontu. Zresztą ostatnio mamy pielgrzymki duchowe - nogi nie bolą i bez rozgłosu....
@imperator_lubelski
@imperator_lubelski 4 жыл бұрын
Link w opisie proszę Księdza do X. Szydłowskiego.
@mateuszlewandowski7197
@mateuszlewandowski7197 3 жыл бұрын
wmzk.fsspx.pl/2020/06/09/bractwo-sw-piusa-x-a-inni-kaplani-odprawiajacy-msze-sw-trydencka/
@hansolo8919
@hansolo8919 3 жыл бұрын
Pozdrawiam 2
@cezaryjedrzycki6184
@cezaryjedrzycki6184 3 жыл бұрын
Bóg zapłać.
@Mateusz-Maciejewski
@Mateusz-Maciejewski 3 жыл бұрын
44:13 Szanowny Księże, w tym kontekście powinien Ksiądz powiedzieć: ,,musimy mierzyć zamiar podług sił", a nie ,,siły na zamiary". Są to zwroty z Pieśni filaretów. Jeśli bractwo by chciało mierzyć siły na zamiary, to powinno się starać założyć tyle szkół, ile uznają za potrzebne. Jest to bardzo rozpowszechniony błąd, można o tym poczytać w internecie.
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Mateusz Maciejewski Faktycznie!
@agnieszkaterlak1567
@agnieszkaterlak1567 3 жыл бұрын
proszę, módlmy się o powołania kapłańskie, kiedyś Księża też pójdą do Pana
@carolusmarcus
@carolusmarcus 4 жыл бұрын
Pytanie do Q&A: Co sądzi Ksiądz o koncepcji tzw. „turbopapiestwa”? Pojawiają się głosy, zgodnie z którymi pewne elementy obecnego pontyfikatu, posoborową reformę liturgiczną i część zmian doktrynalnych w Kościele katolickim w XX wieku można rozumieć jako efekty wykoślawionego rozumienia roli papieża, nadmiernie absolutyzującego jego władzę (zresztą wbrew deklarowanemu w epoce posoborowej kolegializmowi). Według zwolenników tej tezy, takie „wykoślawienie” ma źródła co najmniej w epoce wielkich Piusów. Jeśli dobrze rozumiem linię doktrynalną FSSPX, to akcentuje ona elementy ultramontańskie w rozumieniu roli papiestwa (w polemice z posoborowym kolegializmem) i jednocześnie bardzo odwołuje się do nauczania wielkich papieży XIX i XX wieku. Czy nie uważa Ksiądz, że z ultramontańskim rozumieniem papiestwa mogą się wiązać pewne niebezpieczeństwa? „Papież Franciszek (...) jest ofiarą sytuacji w jakiej się znalazł i w jakiej znajduje się Kościół. Trwająca przynajmniej od XIX wieku tendencja absolutyzowania roli Papieża w Kościele, która symbolicznie - od czasów Piusa XII - przeszła już w tendencję turbopapiestwa, dziś znajduje się w momencie przesilenia.” - Tomasz Rowiński, O postępach turbopapiestwa, christianitas.org/news/o-postepach-turbopapiestwa/ „Uświadomienie sobie ograniczeń obecnego sposobu funkcjonowania Papieży w świecie jest dla wielu trudne, bo wymaga przełamania pewnego ustalonego sposobu myślenia. Jak dotąd wzrost papieskiej aktywności oznaczał najczęściej poparcie dla postulatów uważanych za „konserwatywne”. Gdy Papież wykraczał poza granice bycia strażnikiem, wybierał się zwykle w kierunkach dogodnych dla umownej kościelnej prawicy.” - Filip Łajszczak, Ukryty sens pontyfikatu Franciszka, christianitas.org/news/ukryty-sens-pontyfikatu-franciszka/ „Reforma liturgiczna - jak już zobaczyliśmy - była jednym z serii ważnych ostrzeżeń, które przez większość Kościoła ogarniętego ultramontańskim entuzjazmem, nie została zauważona. Papież jednym aktem zanegował trwająca w ciągłości tradycję, w jego imię starano się przekonać Kościół, że dawna liturgia jest wręcz zakazana. W praktyce Papież okazał się ważniejszy od Tradycji. Na półanegdotyczne zawołanie Piusa IX „Tradycja to ja” ucieleśniało się coraz bardziej, ale w rozumieniu, w którym wola papieża tradycję zastępowała.” - Tomasz Rowiński: Turbopapiestwo superbohaterów, www.pch24.pl/tomasz-rowinski--turbopapiestwo-superbohaterow,76061,i.html
@Globuzaur
@Globuzaur 3 жыл бұрын
Jeśli jest ktoś ciekawy co Pismo Święte mówi o Eucharystii ciekawie jest to wyjaśnione na tym kanale: kzfaq.info/get/bejne/kLWdpLRy1sWmqHU.html
@pawestudnicki7275
@pawestudnicki7275 3 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Mam pytanie odnośnie wstępowania do Bractwa. Jeśli podobne pytanie już się pojawiło, to z góry przepraszam. Gdzie się zgłasza kandydat chcący wstąpić do Bractwa? Czy istnieje coś takiego jak preseminarium w Polsce? Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych przeszkodą jest bariera językowa w seminarium. I ostatnie pytanie. Czy tak jak w zakonach, w bractwie można być kimś na wzór brata zakonnego?
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Co do ostatniego pytania jestem w stanie odpowiedzieć: tak, są bracia zakonni. Proszę wpisać w Google „bracia fsspx" żeby więcej się dowiedzieć. Jeden z nich głosił na tym kanale katechezy dla najmłodszych.
@bacha9885
@bacha9885 3 жыл бұрын
PYTANIE: Czy w Bractwie Św. Piusa X funkcjonuje diakonat stały? Jeśli tak - na czym polega posługa diakona w Bractwie? Czy istnieje możliwość zmiany obrządku na grecki, aby połączyć małżeństwo i kapłaństwo? Czy usiłowanie zmiany obrządku ze względu na taką pobudkę jest godziwe lub grzeszne?
@SzkolyAkwinaty
@SzkolyAkwinaty 3 жыл бұрын
@Bachał 98 Nie mamy instytucjonalnego diakonatu stałego. Zwykle zmiana obrządku (z łacińskiego na wschodni) była traktowana jako przeszkoda do święceń właśnie aby uniknąć "powołań" z taką motywacją.
@NottsPlumber
@NottsPlumber 4 жыл бұрын
Czy wg BśPX Jan Paweł II należy do poczetu Świętych?
@NottsPlumber
@NottsPlumber 3 жыл бұрын
@@mateuszlewandowski7197 Dziękuję, więc bractwo św Piusa X nie uznaje go za świętego. Rozumiem. Czyli ten kto go kanonizował też jest w błędzie. (papież Franciszek wraz z Benedyktem XVI)
@ewaplewinska7999
@ewaplewinska7999 3 жыл бұрын
@@mateuszlewandowski7197 Przeczytałam. Przyznaję rację, choć to trudne .
@trydencik
@trydencik 3 жыл бұрын
Czyli Lefebrianie XD Mi się podoba!
@JestemAnna
@JestemAnna 2 жыл бұрын
Jak Luteranie
@trydencik
@trydencik 2 жыл бұрын
@@JestemAnna Czy Apb Lefebvr odrzucił Eucharystię? Czy odrzycił 1/6 część Pisma Świętego? Czy wyświęcił kobiety na "kapłanki". Nie to robił Luter, a teraz jego dychowe bękarty!
@JestemAnna
@JestemAnna 2 жыл бұрын
@@trydencik chodzi mi o podobieństwo z nazwy. Nie szłabym tą drogą.
@geekwithlightsaber6076
@geekwithlightsaber6076 3 жыл бұрын
Jakie jest Księdza zdanie o objawieniach św Faustyny i kanonizacjach posoborowych?
@ronhogan7790
@ronhogan7790 3 жыл бұрын
Taktyczny
@Gall.Anonim
@Gall.Anonim 3 жыл бұрын
Słyszałem, że pod natchnieniem Ducha Świętego prowadzone są sobory, zatem dlaczego formułowane są tezy, że w sobór wkradła się jakaś herezja modernistczna? Drugie pytanie, czy możliwa byłaby Msza trydencka odprawiana w całości w języku ojczystym? Dlaczego teraz tak nie ma, poniekąd połączyło by to Mszę starszą z nowszą.
@Gall.Anonim
@Gall.Anonim 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 Od duchownego rzymskokatolickiego, to nie tak, że ja sobie coś wymyśliłem.
@Gall.Anonim
@Gall.Anonim 3 жыл бұрын
​@@nyewesata9430 Tyle wiem co tutaj powiedział kzfaq.info/get/bejne/l55kgM1_vrSweoE.html Chce być obiektywny i słucham dwóch stron, usłyszałem coś u jednej i chciałem posłuchać drugiej. Dzięki za odpowiedź :)
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
........z nowsza........ i wyszlaby "ni czort ni wydra cos na ksztalt swidra" Lacina jest tradycyjnym jezykiem liturgicznym Kosciola i zaden jezyk wernakularny nie odzwierciedli scisle sensu wypowiadanych slow. Pewna osoba stwierdzila ze na Mszy Swietej nic nie rozumie. Odpowiedzialem: dziecko, pycha przemawia przez ciebie a dodatkowo chcesz kontrolowac kaplana czy przypadkiem cos nie przekreca. Inna osoba po powrocie z wojazy po swiecie stwierdzila ze gdy w USA trafila na kosciol Bractwa Sw Piotra poczula sie w domu gdyz bez znajomosci angielskiego trafila na Msze Sw. a nie na wspolnotowa celebracje Eucharystii.
@Gall.Anonim
@Gall.Anonim 3 жыл бұрын
@@ryszardsokolow9208 Tyle, że w dawnych czasach łacina była jak teraz angielski.
@ryszardsokolow9208
@ryszardsokolow9208 3 жыл бұрын
@@Gall.Anonim Angielski nigdy nie byl jezykiem liturgicznym.
@ewaplewinska7999
@ewaplewinska7999 4 жыл бұрын
Proszę o komentarz do słów soboru WAT.II : " człowiek jest jedynym stworzeniem którego Bóg chce dla niego samego " w porównaniu do słów św. Ireneusza: " chwałą Boga jest żyjący człowiek ". Czy Ksiądz widzi tu zasadniczą sprzeczność jaką ja widzę, czy się mylę ? Bóg chce człowieka dla siebie samego, dla swojej chwały. Tak ja rozumiem to dlaczego Bóg stworzył człowieka.
@K00477
@K00477 4 жыл бұрын
Przepraszam, że się „podepnę" pod powyższe pytanie, ale myślę że pokrewna kwestia. To jak rozumieć w świetle powyższych tekstów zacytowanych przez Panią Ewę stworzenie aniołów? Parafrazując- Czy Bóg nie chce aniołów dla nich samych? Czy też może te cytaty odnoszą się do bytów widzialnych, a nie aniołów? (PS. Jest możliwe, że chodziło o stworzenia na ziemi, tj. widzialne).
@ewaplewinska7999
@ewaplewinska7999 3 жыл бұрын
@@K00477 Ja wogóle tego stwierdzenia wygłoszonego przez sobór nie pojmuję. W świetle aniołów też. Ze względu na swoją chwałę jest dla mnie logiczne. Człowiek, istota rozumna jest w stanie świadomie oddać chwałę Panu Bogu i to jest przyczyna naszego stworzenia ( aniołów oczywiście też).
@ArkadiuszR.
@ArkadiuszR. 3 жыл бұрын
:)
@andrzejzientek7427
@andrzejzientek7427 3 жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Wielebny Księże rektorze materiał jest bardzo pożyteczny widać to chociażby z pytań, które zadają widzowie. Wydaje się, że bardzo pomocna była by analiza nauczania Jana Pawła II , który dla wielu polskich i nie tylko polskich katolików jest autorytetem niepodważalnym. Inną zupełnie sprawą jest powierzchowność wiedzy wśród wiernych na ten temat. Więc wydaje się, że można by się skupić na sprawach oczywistych np. wspomniany przez Księdza personalizm filozoficzny i porównanie go z realizmem.
@ggguuu6149
@ggguuu6149 3 жыл бұрын
Czy bractwo mając kaplicę , lub kościół w jakiejś diecezji, podlega/współpracuje z biskupem z poza bractwa na danym terenie, czy nie? Jak wyglądają relacje księży z parafii bractwa z parafiami z poza bractwa?
@qurnick
@qurnick 3 жыл бұрын
Pod kątem prawnym wiele można dowiedzieć się od świetnego znawcy prawa kanonicznego ks. Dawida Pietrasa.
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
Co ksiądz myśli o sedewakantystach?
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
@@jannos3592 Pytam z ciekawości, moje zbawienie nie zależy od myśli żadnego człowieka
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
@@jannos3592 Teraz jest Pan bezczelny. Spoganiony naród. A chrystianizuje się ludzi zaciekawaianiem ich i przykładem że swojego życia.
@jakubv1209
@jakubv1209 3 жыл бұрын
@@jannos3592 Żeby ktoś chciał słuchać tego w co wierzysz najpier musi odczuć że ta wiara w towim życiu jest obecna. Katecheza jest dla tych którzy rozważają przyjęcie danej wiary. A jeśli już chcemy głosić ewangelię na start to musi to być obok chrześcijańskiego życia. Tak robili to apostołowie
@konradiwan2661
@konradiwan2661 3 жыл бұрын
Jan Nos jakby ksiądz Szymon nie zamierzał odpowiadać na pytania, to by nie przygotował nagrania Q&A. A co do opinii, to np. ksiądz przy okazji odpowiedzi na pytanie o broń powiedział, że to jego opinia. Można nieco uprzejmiej korygować innych ludzi.
@agnieszkaterlak1567
@agnieszkaterlak1567 3 жыл бұрын
Św. Hieronim po nawróceniu zajął się tłumaczeniem, studiowaniem Pisma św. nauczył też jak je czytać... Na pewno nie tak jak Luter
@lauraramm6822
@lauraramm6822 3 жыл бұрын
Czy we Mszy Trydenckiej wystepuje koncelebra? Czy koncelebra zostala zatwierdzona na Soborze Watykanskim II ? Z gory dziekuje za odpowiedz.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
W tradycyjnej liturgii rzymskiej koncelebra występuje tylko we Mszy podczas której jest udzielany sakrament święceń w stopniu prezbiteratu lub episkopatu. Koncelebrują wtedy szafarze święceń z nowowyświęconymi kapłanami czy biskupami. Co do drugiej części- Sobór w Konstytucji Sacrosanctum Concilium o liturgii świętej rozszerzył okoliczności, w których jest koncelebra, choćby o Wielki Czwartek. Ale wystarczy przeczytać punkt (numer 57) o koncelebrze w tej konstytucji, praktyka posoborowa odbiega znacznie od niego.
@andrzejpiekos9471
@andrzejpiekos9471 4 жыл бұрын
To było do przewidzenia że Szustak nie odniesie się do merytorycznej dyskusji, po co wychodzić ze swojej strefy komfortu
@andrzejpiekos9471
@andrzejpiekos9471 3 жыл бұрын
@@jannos3592 OK, a może niech sami kapłani zaczną szanować swój urząd
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
nie wiem czy to zbieg okolicznosci czy może odpowiedź nie wprost, ale dzień później jest kilkuminutowa wstawka o Tradycji jako drodze do nikąd kzfaq.info/get/bejne/g56Ui91_1qiXkYE.html&t=2009
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@jannos3592 Już lepiej napisac "Szustak" niż "oSzustak" :-). A poważnie, myślę że trzeba tu rozróżnić. Np jak odnosić się do kapłanów którzy porzucili stan, też per "ks. Kowalski"? Albo nawet do tych co dostali dyspensę z Watykanu i założyli rodziny? Również per "ks."? A jak to Tych co pozostając oficjalnie w hierarchii w otwarcie są heretykami "fr. James Martin"?
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@jannos3592 Poszukałem i ten przypadek co ja znam jest opisany bezprawnik.pl/byly-ksiadz - nie wiem jak to bylo przed V2 - ale to dygresja i nie najwazniejsze. Używanie tytułu "Ojciec" jest moim zdaniem nobilitujące, także będę mówił ks. Szustak. Mnie też nie interesuje sama treść, ale bardziej fenomen popularności i jakie sa praprzyczyny takiej chwytliwości wszelkiego rodzaju tele-ewangelizatorów. A ten 3 minutowy clip powyżej to po prostu przynajmniej szczery wylew ks. Szustaka na temat Tradycji - najbardziej bezpośredni jaki znalazłem do tej pory.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@jannos3592 To nie chodzi o sakrament kapłaństwa który pozostaje na wieczność ale celibat, który jest kwestią dyscypliny, gdzie papież ma 100% władzy. Tak jak Kościół Rzymsko Katolicki może przyjąć kapłana ortodoksyjnego który jest również w związku małżeńskim. I dalej pozostaje. Tak czy owak, nie wiem jak zwracać się do kapłanów oszustów bądź otwarcie wiodących życie niemoralne bądź heretyków.
@marcinmaksymilian6936
@marcinmaksymilian6936 3 жыл бұрын
Pytanie: jaka jest relacja tradycyjnej katechezy do Teologii Ciała JPII?
@sarq1
@sarq1 4 жыл бұрын
W praktyce, bractwo ma egzempcję.
@cezaryjedrzycki6184
@cezaryjedrzycki6184 3 жыл бұрын
Biblia Tysiąclecia Pallotinum.
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 4 жыл бұрын
Również, w moich dyskusjach z neo-katolikami, wydaję się że "kością niezgody" jest rozumienie Tradycji. O ile się nie mylę, tradycyjnie, Tradycja czyli depozyt Wiary została zdefniowana z momentem śmierci ostatniego z apostołow i jako taka, pozostaje niezmienna i jest przekazywana jako taka same - a jedynie jest dozwolone pogłębianie Jej zrozumienia (co nie wiem jak jest zdefiniowane). Moi adwersarze jednak twierdzą, że Tradycja się DZIEJE albo że powinna być "developed/rozwijana" i że nie można się zatrzymać jak np. ortodoksi prawosławni. Tu cytat jednego z kolegów: """ No tu się róznimy: Tradycja przez duże "T" się dzieje. Cały czas. Między innymi z tego powodu w 100% określić jaka jest jej materialna zawartość. Właściwie najczęściej widać to dopiero z dłuższej perspektwy czasowej. Jest to mniej więcej tak, jak z proroctwami w Piśmie Świętym. Gadał coś taki Jeremiasz czy Jonasz: ludzie - nieraz bardzo pobożni - patrzyli i mówili ""co on pieprzy?". Dopiero po iluś tam set latach Kościół odczytał te proroctwa. I nawet nie jest pewne, czy ostatnie słowo w tej sprawie zostało powiedziane. """ Poszukuję dobrych odnośników, łącznie z Akwinatą - jak to na prawdę z Tradycją jest. Bóg zapłać!
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@nyewesata9430 Niewątpliwie sprawa jest logicznie prosta. Ja poszukuję jednak cytatów i odnośników do doktorów i klasycznej katolickiej teologii.
@jaf634
@jaf634 3 жыл бұрын
Wystarczą nowożytne materiały, choć wszystko należy podpierać Pismem Świętym i starożytnymi materiałami. SOBÓR WATYKAŃSKI II, KONSTYTUCJA "DEI VERBUM": "7. Bóg postanowił najłaskawiej, aby to, co dla zbawienia wszystkich narodów objawił, pozostało NA ZAWSZE ZACHOWANE W CAŁOŚCI I PRZEKAZYWANE BYŁO WSZYSTKIM POKOLENIOM. Dlatego Chrystus Pan, w którym całe objawienie Boga najwyższego znajduje swe dopełnienie27, polecił Apostołom, by Ewangelię (...) głosili wszystkim, jako źródło wszelkiej prawdy zbawiennej i normy moralnej28 (...). Aby zaś Ewangelia BYŁA ZAWSZE W SWEJ CAŁOŚCI i żywotności w Kościele ZACHOWYWANA, zostawili Apostołowie biskupów jako następców swoich „przekazując im swoje stanowisko nauczycielskie”30. Ta więc Tradycja święta i Pismo Święte obu Testamentów są jakby zwierciadłem, w którym Kościół pielgrzymujący na ziemi ogląda Boga (...). 8. Nauczanie przeto apostolskie, które w szczególny sposób wyrażone jest w księgach natchnionych, MIAŁO BYĆ ZACHOWYWANE w ciągłym następstwie AŻ DO CZASÓW OSTATECZNYCH. Stąd Apostołowie, przekazując to, co sami otrzymali, upominają wiernych, BY TRZYMALI SIĘ TRADYCJI, które poznali czy to przez naukę ustną, czy też przez list32, i aby staczali bój o wiarę raz na zawsze sobie przekazaną33. A co przez apostołów zostanie przekazane, obejmuje wszystko to, co przyczynia się do prowadzenia świętego życia przez Lud Boży i pomnożenia w nim wiary. I tak Kościół w swej nauce, w swym życiu i kulcie UWIECZNIA I PRZEKAZUJE WSZYSTKIM POKOLENIOM to wszystko, czym on jest i to wszystko, W CO WIERZY. (...) 9. (...) Albowiem Pismo Święte jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie, a święta Tradycja, słowo Boże, przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom, PRZEKAZUJE JE W CAŁOŚCI ICH NASTĘPCOM, BY oświeceni Duchem prawdy, WIECZNIE JE W SWYM NAUCZANIU ZACHOWYWALI, wyjaśniali i rozpowszechniali. (...) 10. Święta Tradycja i Pismo Święte stanowią jeden święty DEPOZYT SŁOWA BOŻEGO POWIERZONY KOŚCIOŁOWI. NA NIM POLEGAJĄC, cały lud święty zjednoczony ze swymi pasterzami TRWA STALE W NAUCE APOSTOŁÓW, we wspólnocie braterskiej, w łamaniu chleba i w modlitwach38, tak iż szczególna zaznacza się jednomyślność przełożonych i wiernych W ZACHOWANIU PRZEKAZANEJ WIARY, w praktykowaniu jej i wyznawaniu39." Skoro moderniści przekręcają sens dokumentów soboru watykańskiego II, to można bronić się również przy pomocy tych dokumentów, tyle że prawidłowo czytanych (= zgodnie z Pismem Św. i Tradycją). KODEKS PRAWA KANONICZNEGO: "Kan. 252 - (...) § 3. Należy prowadzić wykłady teologii dogmatycznej, oparte zawsze na słowie Bożym pisanym, łącznie ze świętą Tradycją, przy pomocy których alumni winni się nauczyć wnikać w tajemnice zabwienia, zwłaszcza za nauczycielem św. Tomaszem, a także wykłady teologii moralnej i pastoralnej, prawa kanonicznego, liturgii, historii Kościoła oraz innych dyscyplin, pomocniczych i specjalnych, zgodnie z przepisami programu kształcenia kapłańskiego." "Kan. 760 - W posłudze słowa, która winna się opierać na Piśmie świętym, Tradycji, liturgii, Nauczycielskim Urzędzie i życiu Kościoła, należy przedstawiać w całości i wiernie tajemnicę Chrystusa."
@jaf634
@jaf634 3 жыл бұрын
@@Andy-rk9mu Teraz starsze materiały odnośnie konieczności strzeżenia Tradycji: SOBÓR TRYDENCKI, SESJA 4: "[Sobór] dostrzega również, że prawda ta i nauka zawierają się w księgach spisanych i w tradycjach niepisanych, które - przyjęte przez apostołów z ust samego Chrystusa bądź przez nich samych przekazane jakby z ręki do ręki6 - dzięki podpowiedzi Ducha Świętego - dotarły aż do nas. Postępując za przykładem prawowiernych ojców, z jednakową pobożnością i poważaniem przyjmuje oraz czci wszystkie Księgi zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, gdyż Bóg jest jednym autorem ich obu, a także Tradycje należące zarówno do dziedziny wiary, jak i obyczajów, ustnie przekazane przez Chrystusa lub podane przez Ducha Świętego i w nieprzerwanym następstwie przechowywane w Kościele katolickim. [3] Sobór ustalił, aby do tego dekretu dołączyć wykaz świętych Ksiąg7, aby nikt nie mógł wątpić, które Księgi są przez niego przyjmowane. Przyjmuje zaś poniżej wymienione. (...) [4] Jeśli ktoś tych Ksiąg nie przyjmie jako świętych i kanonicznych w całości, wraz ze wszystkimi ich częściami, tak jak w Kościele katolickim są one czytane i przyjmowane w dawnym wydaniu łacińskim Wulgaty, A WSPOMNIANYMI TRADYCJAMI ŚWIADOMIE I DOBROWOLNIE WZGARDZI, NIECH BĘDZIE WYKLĘTY." SOBÓR WATYKAŃSKI I: "[23] (...) należy uznawać objawienie Boże za absolutnie konieczne (...). [24] (...) to nadprzyrodzone objawienie, zgodnie z wiarą Kościoła powszechnego wyjaśnione przez święty Sobór Trydencki, zawiera się w księgach spisanych i w tradycjach niepisanych, „które - przyjęte przez apostołów z ust samego Chrystusa, albo przez nich samych przekazane jakby z ręki do ręki dzięki podpowiedzi Ducha Świętego - dotarły aż do nas”48. [25] Mianowicie księgi Starego i Nowego Testamentu należy przyjąć jako święte i kanoniczne w całości i wraz ze wszystkimi ich częściami, tak jak zostały wyliczone w dekrecie tegoż soboru (...) [27] (...) w sprawach wiary i moralności, należących do gmachu nauki chrześcijańskiej, za prawdziwy sens Pisma Świętego należy przyjmować taki, jaki utrzymywała i utrzymuje święta Matka Kościół, do której należy osądzanie o prawdziwym sensie i o wyjaśnianiu świętych pism. Nikomu zatem nie wolno wyjaśniać Pisma Świętego przeciw temu sensowi, albo też przeciw jednomyślnej zgodzie ojców50." (SESJA 3, Konst. dogm. o wierze katolickiej, rozdział 2). "[34] Następnie wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko, co zawiera się w słowie Bożym spisanym lub przekazanym..." (SESJA 3, Konst. dogm. o wierze katolickiej, rozdział 3). "[54] Nauka wiary, którą Bóg objawił, nie została bowiem podana jako wytwór filozofii, który dałby się udoskonalać mocą ludzkich umysłów, ale została przekazana Oblubienicy Chrystusa jako Boży depozyt, by go wiernie strzegła i nieomylnie wyjaśniała. [55] Dlatego należy nieprzerwanie zachowywać takie znaczenie świętych dogmatów, jakie już raz określiła święta Matka Kościół, a od tego znaczenia nigdy nie można odejść pod pozorem lub w imię lepszego zrozumienia. [56] „Niech więc wzrasta i na różne sposoby mocno się rozwija rozumienie, wiedza oraz mądrość wszystkich razem i każdego z osobna, zarówno poszczególnych ludzi, jak i całego Kościoła, ze wszystkich pokoleń i wieków, ale tylko w swoim rodzaju, to znaczy w tej samej nauce, w tym samym znaczeniu i w tym samym sformułowaniu”81." (SESJA 3, Konst. dogm. o wierze katolickiej, rozdział 4). "3. Gdyby ktoś mówił, że jest możliwe, aby zgodnie z postępem wiedzy niekiedy należało dogmatom podanym przez Kościół nadać inne znaczenie od tego, jakie przyjmował i przyjmuje Kościół102 - niech będzie wyklęty." (SESJA 3, Kanony IV, 3). "[32] Duch Święty został bowiem obiecany następcom św. Piotra nie dlatego, aby z pomocą Jego objawienia ogłaszali nową naukę, ale by z Jego pomocą święcie strzegli i wiernie wyjaśniali Objawienie przekazane przez apostołów, czyli depozyt wiary." (SESJA 4, Konst. dogm. o Kościele Chrystusowym, rozdział IV).
@Andy-rk9mu
@Andy-rk9mu 3 жыл бұрын
@@jaf634 dziękuję za trud. Czytałem kiedyś konstytucję dogmatyczną o wierze katolickiej, ale najwyraźniej pobieżnie. Trzeba powrócić.
@jaf634
@jaf634 3 жыл бұрын
@@Andy-rk9mu Kolejna porcja materiałów. SOBÓR NICEJSKI II: "IV. Jeżeli ktoś odrzuca wszelką Tradycję kościelną, pisaną czy niepisaną - niech będzie wyłączony." (Anatematyzmy) PIUS X - ENCYKLIKA "PASCENDI DOMINICI GREGIS": "Ślepi zaiste i ślepych wodzowie - nadęci zarozumiałą wiedzą, doszli oni do tej przewrotności, iż z gruntu wywracają niezmienne określenie prawdy, oraz samą treść religii, tworzą natomiast system, „w którym - wiedzeni zarozumiałą i przewrotną żądzą nowości, nie szukają prawdy tam, gdzie ona istotnie się znajduje, ale, odrzuciwszy świętą i apostolską Tradycję, chwytają się innych próżnych, beznadziejnych, niepewnych nauk którymi oni - sami próżni - usiłują obronić i osłonić prawdę” (9)." "Trzy są główne przeszkody, które [moderniści] w swych dążeniach spotykają na drodze: filozofia scholastyczna, powaga Ojców Kościoła i Tradycja, i urząd nauczycielski Kościoła. Przeciwko temu walczą najzawzięciej. To też filozofię i teologię scholastyczną gdzie tylko mogą ośmieszają i nią pogardzają. (...) Usiłują, dalej, podstępnie wypaczyć siłę i naturę Tradycji, aby, w tej sposób, poderwać jej znaczenie, i powagę. Zawsze będzie powagą pod tym względem drugi Sobór Nicejski, który potępił „ośmielających się w ślad za bezbożnymi heretykami lekceważyć Tradycję kościelną, a wprowadzać natomiast nowe poglądy… lub złośliwie i chytrze usiłujących obalić pewne uświęcone tradycje Kościoła katolickiego”. Dla katolików będzie tu powagą orzeczenie czwartego Soboru Konstantynopolitańskiego: „Dlatego wyznajemy, iż będziemy zachowywać i strzec praw, nadanych świętemu i apostolskiemu Kościołowi, bądź przez świętych i najdostojniejszych Apostołów, bądź przez prawowierne powszechne i prowincjonalne Sobory i synody, jak również przez któregokolwiek Ojca Doktora Kościoła, tłumaczów rzeczy Boskich”. Stąd też Pius IV i Pius IX rozkazali dodać do wyznania wiary te słowa: „Przyjmuję i przestrzegać będę jak najusilniej Tradycji apostolskich i Kościelnych oraz innych postanowień Kościoła św. i konstytucji”. Oczywiście, moderniści rozciągają na Ojców Kościoła swój sąd o Tradycji. Z niezwykłym zuchwalstwem powiadają, iż Ojcowie Kościoła zasługują na szacunek, lecz w stosunku do historii i krytyki wykazują ogromną ignorancję, co tylko wytłumaczyć można warunkami ówczesnej epoki."
@jandrzymala6446
@jandrzymala6446 4 жыл бұрын
A ja mam pytanie podstawowe: co to jest Akwinata??? Czy jestescie czescią Koscioła Katolickiego? Podlegacie pod biskupa, arcybiskupa, polski episkopat? Nic nie ma w opisie pod filmikiem, skad ogladający wiedzieć? Strona www szkoly akwinaty wskazuje tylko na pewne wydarzenia, nie ma nic o założeniach. Bardzo prosze o wyjasnienie, uzupełnienie, bo nie tylko ja jestem zdezorientowany.
@danutaadamska9583
@danutaadamska9583 4 жыл бұрын
Akwinatę skojarz ze św. Tomaszem z Akwinu, Doktorem Kościoła. Tomizm (myśl św. Tomasza) był i jest bardzo ważny dla katolicyzmu. Dzisiaj ważniejszy bywa bezbożny Hegel, niestety :(
@jandrzymala6446
@jandrzymala6446 4 жыл бұрын
@@danutaadamska9583 Bardzo dziekuje za podpowiedz. Myśl tomaszowa nie jest mi obca. Jednak wsrod znajomych zadajemy sobie proste pytanie: czy sluchajac tych nauk, nie sprzeniewierzamy sie KK, w ktorym zostaliśmy wychowani i ktoremu jestesmy wierni. Moje intencje są czyste, a nie zaczepne :)
@K00477
@K00477 4 жыл бұрын
@@jandrzymala6446 Ks. Szymon jest członkiem Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X Szkoły to jeden ze środków duszpasterskich Bractwa na całym świecie, czego przykładem są właśnie Szkoły Akwinaty pod Warszawą.
@jandrzymala6446
@jandrzymala6446 4 жыл бұрын
@@K00477 Dziękuje, tak, strona www właśnie o tym mówi. Z Panem Bogiem!
@jandrzymala6446
@jandrzymala6446 4 жыл бұрын
@@nyewesata9430 Dziękuję. Słyszeliśmy księdza, ale jak to sie ma do np posłuszenstwa biskupowi i czy ustalenia, zalecenia (jakiekolwiek) komisji episkopatu są przez Bractwo Piusa X respektowane? Z Panem Bogiem!
@panadam9331
@panadam9331 4 жыл бұрын
Taki status quo
@wojtekkrolak
@wojtekkrolak 4 жыл бұрын
Status kanoniczny Bractwa zostanie niejako automatycznie uregulowany,gdy hierarchia Kościoła z "Piotrem" na czele pozytywnie odpowie na wezwanie samego Pana Boga zawarte w księdze Jeremiasza6,16a.
@jopkins11
@jopkins11 4 жыл бұрын
komentarz
@barbaraw.3789
@barbaraw.3789 2 жыл бұрын
Mądry Ksiądz ale nie ze wszystkim się zgadzam......
@menzosoft2
@menzosoft2 3 жыл бұрын
Czy Bractwo Świętego Piusa X uznaję kanonizację Jana Pawła II?
@identytarysta2892
@identytarysta2892 3 жыл бұрын
Nie!
@maciejmichalski4793
@maciejmichalski4793 3 жыл бұрын
Szczęść Boże czy bractwo świetego Piusa ma zamiar rozpocząć Działanie na terenie województwa lubuskiego ?
@TheGlovis
@TheGlovis 3 жыл бұрын
[Pytanie] Czy zgadza się ksiądz z tezą Lefebvre'a, jakoby Budda i Luther byli sługami diabła?
3 жыл бұрын
Polecam PIO zamiast Q&A.
@marypoppins2600
@marypoppins2600 3 жыл бұрын
Moja pobożna ciocia dostała od swojego pobożnego syna książkę z relacjami osób, które przeżyły śmierć kliniczną. W książce tej opisują cudowne krainy, zdaje się, że spotykają swoich bliskich itd. Nie czytałam, więc opieram się na tym, co mi powiedziano. Co powiedzieć takim osobom, które zaczytują się w takich książkach i wierzą w to, co w nich napisano?
@sarq1
@sarq1 3 жыл бұрын
Że "śmierć kliniczna" to nie jest śmierć. Ci ludzie żyli w dalszym ciągu, kiedy to opowiadali. Poza tym sensacja dobrze się sprzedaje, więc można pozmyślać, nic autorowi nie zaszkodzi.
@dziabonq272
@dziabonq272 3 жыл бұрын
Jako luteranin, choć wolę mówić o nas- dzieciach Boga-po prostu chrześcijanie, nieważne jakiej denominacji, czekam na materiał o Lutrze i reformacji. Chciałbym usłyszeć księdza punkt widzenia i opinię na temat tego reformatora, mimo, że domyślam się jej negatywnego lub wrogiego wydźwięku. Wszystkim błogosławieństwa Bożego. :)
@sarq1
@sarq1 3 жыл бұрын
albo film pana Brauna o księdzu Lutrze.
@franks2847
@franks2847 3 жыл бұрын
Szkoda ze Koscil Katolicki jest dzielony i mnie sie to nie podoba !!!! co ksiadz mysli o ksiedzu Natanku ktory tez sie oderwal od tradycyjnego KK .
@cezaryjedrzycki6184
@cezaryjedrzycki6184 3 жыл бұрын
Ciągle to Wałęsowskie "w temacie"!!! Wielebni księża!!! Stoicie na straży języka polskiego!!!
@Muchomorrek
@Muchomorrek 3 жыл бұрын
Co do formy tego programu :uważam, że styl "gadającej głowy" nie jest najszczęśliwszym wyborem. To zabija program, widza może zanudzić na śmierć. Lepszą byłaby forma dyskusji dwóch lub trzech kompetentnych i najlepiej jeszcze charyzmatycznych osób tak, jak to jest np. w programie "W tyle wizji", tylko oczywiście nie ten beznadziejny poziom! Do tego jakaś oprawa muzuczna. Nie leńcie się! Trwa wojna! Życzę wielu sukcesów! Z Bogiem!
@Kateri26
@Kateri26 2 жыл бұрын
Słuchanie o Bogu, cyt:-"moze zanudzić na śmierć "!? Panie mój Jezu ratuj ✝️
@Muchomorrek
@Muchomorrek 2 жыл бұрын
@@Kateri26 Myślę, że dewocja nie podoba się Panu Bogu, bo jest przesiąknięta fałszem i obłudą. Jak pokazuje życie, polski dewocyjny katolicyzm jest słaby. Trwa wojna ze ZŁEM i żeby ją wygrać, trzeba być na wskroś czystym i uczciwym. Obawiam się, że to do Ciebie nie dociera, tylko tracę czas...
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 3 жыл бұрын
W sprawie posiadania broni, nie zgadzam się z księdzem. Zaczęłaby być używana w awanturach domowych. Łatwiej nacisnąć spust niż dzgnac nożem. Łatwiej popełnić samobójstwo. Za duży mamy alkoholizm w kraju, długów i robi się kryzys.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
Jakby ktoś użył broni w awanturze, to to już jest kompetencja państwa, aby człowieka ukarać. A to nie powód, aby normalnym ludziom zabierać prawo (podkreślam, prawo, a nie obowiązek) obrony.
@TheMalla3
@TheMalla3 3 жыл бұрын
​@@K00477 normalnym ludziom takze dzieciaki podbierają broń i ida sie strzelać (albo strzelają z okna do przechodniów jak już kilka razy było) Nożem raczej nie dorzucą:) O ile wiem w tej chwili tez kazdy może sie ubiegac o posiadanie broni, wiec jak ktoś sie czuje zagrożony to moze mieć.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@TheMalla3 i ktoś kto ma obecnie broń ma obowiązek zabezpieczyć ją przed osobami postronnymi czy też dziećmi. To nie zabawka, kto chce się bronić niech zainwestuje w odpowiednią szafę czy inne bezpieczne miejsce przechowywania. Co do pozwoleń, pozwolenia są pod kontrolą państwa. A w tej idei chodzi o niezależność. Państwo co najwyżej mogłoby zakazywać komuś posiadania broni jako karę zasadzaną przez sąd, a nie wydawać pozwolenia.
@joannad5143
@joannad5143 3 жыл бұрын
@@K00477 zabitemu przez awanturnika z bronią i jego rodzinie jest bardzo wszystko jedno, czy awanturnik zostanie ukarany. Życia nikt nie zwróci.
@K00477
@K00477 3 жыл бұрын
@@joannad5143 to żaden argument. Awanturnik może używać innych narzędzi. Ich też należy zakazać?
@QUASlMODO
@QUASlMODO 3 жыл бұрын
Siejecie ferment w Kościele.
@TheMalla3
@TheMalla3 3 жыл бұрын
ferment w Kościele sieją heretycy nie ortodoksi.
@Kateri26
@Kateri26 2 жыл бұрын
"A Wy?! "- ale "miło", jak za( brr) komuny😭
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 3 жыл бұрын
Ja prosiłabym o katecheze na temat LGBTQ i grzechów sodomii. Ten diabeł wchodzi we wszystkie sfery życia społecznego. Prosiłabym zilustrować przykładami, jak kończą życie osoby, które tkwią w tych grzechach.
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 3 жыл бұрын
Biała sutanna Papieża Benedykta XVI - moim zdaniem nie ma precedensu. Należy się kard. Ratzingerowi tak, jak tytuł prezydent byłemu prezydentowi. Poza tym papież Franciszek bierze pod uwagę krytykę i uwagi swojego poprzednika. Niezbadane są sposoby jakimi posługuje się Bóg, aby strzec swój Kościół.
@TheMalla3
@TheMalla3 3 жыл бұрын
w jaki sposób bierze pod uwagę krytykę i uwagi swojego poprzednika? Jakoś nie zauważyłam.
@Kateri26
@Kateri26 2 жыл бұрын
:-(
@Kateri26
@Kateri26 2 жыл бұрын
Interesujące 🤔🙃😮🙄
@teresachrzanowska6785
@teresachrzanowska6785 2 жыл бұрын
@@TheMalla3 Sam tak twierdzi? Papież! Ale niektórzy podważają prawomocność jego wyboru, a także prawomocność rezygnacji Benedykta XVI, więc tym bardziej biała sutanna może się należeć wyłącznie Benedyktowi XVI. W ciągu tego roku takie opinie, wydaje się że całkiem uzasadnione ujrzały światło dzienne, więc wiele się nie pomyliłam. Jak Papież się wypowiada, to człowiek zakłada, że mówi prawdę. Jak idziesz do lekarza, to też masz do niego zaufanie, że Cię wyleczy. Sposób odnoszenia się do innych zależy od naszego nastawienia. Oczywiście możemy się mylić.
@graczgraczyk25
@graczgraczyk25 4 жыл бұрын
z tego, co ksiądz mówi, jesteście lefebrystami, dokładnie według własnej definicji
@ChristophorosSedinum
@ChristophorosSedinum 3 жыл бұрын
Czyli "lefebryści" kontra "papiści", czy też "watykańczycy" ?
@nieznamsiewiecsiewypowiem
@nieznamsiewiecsiewypowiem 3 жыл бұрын
Ale macie regliocepcję - sekta w sekcie...
@tf6807
@tf6807 3 жыл бұрын
Skoro Karol Wojtyla był wychowankiem juz w posoborowym duchu mordernizmu wiec ksiądz Banka tez jest w tym duchu wychowany nie mam tu nic złego na myśli bo osobiście bardzo księdza Lubie słuchać. Jestem tradycionalska i jestem za utrzymaniem tak jak było kiedys a nie rozwadnianiem kościoła,tradycji jest to fundament naszej wiary, i serce mi nie kroi patrząc na to co sie dzieje, mieszkam w Kalifornii i jest to tak juz rozwodnione ze az strach myśleć do czego to prowadzi.
@Kateri26
@Kateri26 2 жыл бұрын
Na ten temat Ksiądz Bańka już mówił. Proszę poszukać wypowiedzi na w/w temat. :-)
Komu przeszkadza szacunek wobec Boga?
28:55
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 25 М.
Reformy posoborowe to jedna wielka profanacja
41:52
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 30 М.
World’s Largest Jello Pool
01:00
Mark Rober
Рет қаралды 82 МЛН
Finger Heart - Fancy Refill (Inside Out Animation)
00:30
FASH
Рет қаралды 25 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 205 МЛН
Response to the Olympics Not Being About the Last Supper
14:15
Divine Mercy
Рет қаралды 126 М.
Jałówki Okiem Tradycjonalisty - Moja opinia. PiO nie na żywo nr 2
39:30
Gnoza, zielony ład i diabeł - rozmowa z ks. Piotrem Dzierżakiem FSSPX
47:50
Ks. Karol Stehlin, FSSPX: Stosunek Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X do papieża.
18:43
Tradycja katolicka Bielsko - Biała
Рет қаралды 8 М.
ks. Trzaska o nowej mszy: ważna czy nie ważna?
32:47
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 34 М.
Co jest nie tak z @PoloniaChristianaTV ?
34:24
Szkoły Akwinaty
Рет қаралды 85 М.