REZUMAT | 1.FC Kaiserslautern 3-2 Universitatea Craiova | Sferturi de Finală Cupa UEFA 1982/1983 Tur

Рет қаралды 2,244

Meciuri Sport RO

Ай бұрын

După ce a trecut de Fiorentina (3-2), Shamrock Rovers (5-0) și Bordeaux (2-1), marea echipă a Universității Craiova de la începutul anilor 1980 urma să întâlnească în sferturile de finală ale Cupei UEFA, ediția 1982/83, formația germană 1. FC Kaiserslautern, semifinalista ediției anterioare.
Primul meci s-a jucat în Germania pe Stadionul Betzenbergstadion (actualul Fritz-Walter-Stadion) sub privirile a peste 33.000 de spectatori. Partida a fost condusă de la centru de arbitrul belgian Roger Schoeters. Germanii au început mai bine și au marcat primii. Andreas Brehme deschidea scorul în minutul 24. Cu 5 minute înainte de finalul primei reprize, Mircea Irimeascu introduce mingea în propria poartă dublând avantajul germanilor. După pauză, același Brehme avea să reușească dubla în minutul 51. Era 3-0 pentru Kaiserlautern și nimeni nu mai credea într-o revenire a Craiovei, cu atât mai mult într-o calificare. Ion Geolgău a redus din diferență în minutul 53. Zoli Crișan a schimbat tabela la 3-2 în minutul 72 iar șansele de calificare ale Craiovei creșteau, mai alesă că returul urma să se dispute în Bănie.