Parowanie tranzystorów [RS Elektronika]

  Рет қаралды 20,976

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

W tym odcinku, kilka słów o parowaniu, czyli doborze tranzystorów we wzmacniaczach.
Dowiemy się, po co się to robi, jak to powinno się czynić oraz czy jest to konieczne.
0:00 Wstęp
1:33 Po co to robić?
4:07 Jak się to powinno robić?
13:36 Czy to konieczne?
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 57
@maks886
@maks886 3 жыл бұрын
Programowałem kiedyś taki "charakterograf" w LabView na zajęcia z systemów akwizycji danych, chętnie bym zobaczył Twoje rozwiązanie
@jakkata8411
@jakkata8411 3 жыл бұрын
Witam, fajnie by było zrobić odcinek o testerze lamp, budowie, schemacie. Bardzo by chciał. Pozdrawiam
@tobiaszek9994
@tobiaszek9994 3 жыл бұрын
Jestem za!
@jacekp805
@jacekp805 3 жыл бұрын
Może odcinek o podróbkach? Wielu początkujących się na nich wykłada tracąc wiarę we własne umiejętności. O stratach finansowych powodowanych przez wybuchającą i niszczącą wszystko w najbliższym otoczeniu podróbkę też warto by ostrzec.
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
chyba już był taki odcinek
@tristankordek
@tristankordek 3 жыл бұрын
@@grzes73hej Nie chyba a na pewno. Podróbki tranzystorów - Odc. 64 [Reduktor Szumu]
@melon0909
@melon0909 3 жыл бұрын
Ostatnio się nad tym zastanawiałem ;)
@mariuszmikulski3825
@mariuszmikulski3825 3 жыл бұрын
Dziękuję.
@sawekk.4136
@sawekk.4136 3 жыл бұрын
Komentarz statystyczny i oglądamy
@marcin7118
@marcin7118 3 жыл бұрын
taki projekcik byłby mocno wskazany ;)
@buzer9884
@buzer9884 3 жыл бұрын
Tester to bardzo dobry pomysł. Z mojego doświadczenia - najpierw do parowania para różnicowa, potrafi namieszać :), szczególnie w polskich wzmacniaczach.
@DilerNarkotykuf
@DilerNarkotykuf 3 жыл бұрын
A mi temat (za który serdecznie dziękuję) tak mimochodem przypomniał pewne nurtujące mnie pytanie: W jaki sposób powstają straty mocy lampy elektronowej? Ale nie te na żarniku. W tranzystorze jest łatwo: złącze p-n, spadek napięcia; rezystancja tunelu w MOS-FEcie. Czyli jakiś element, na którym odkłada się napięcię i płynie prąd, emituje moc. O.K. Jasne. Ale lampa? Elementem tworzącym rezystancję dynamiczną jest tu przecież próżnia. To jak, próżnia się nagrzewa? Jak sama lampa działa, to wiem, ale sam mechanizm fizyczny takich strat mocy jakoś mnie nurtuje. Może pytanie głupie, i choć mam pewne przypuszczenia, to wolę zapytać, bo pewnie ktoś tu wie. Bo, że Reduktor wie, to jasne ;-)
@thevicol
@thevicol 3 жыл бұрын
Ważny odcinek. Warto dodać, że w sprzedaży są również trany małej mocy w wydaniu podwójnym, które załatwiają część problemów jakie może generować para różnicowa. Oczywiście projekt testera trafia na listę rzeczy wyczekiwanych. Odnośnie równoległego łączenia par tranów wyjściowych: czy poza bardzo ogólnymi zaleceniami jeśli chodzi o dobór rezystorów emiterowych(a czasem dodatkowo bazowych) znacie jakieś podparte teorią bardziej szczegółowe wytyczne? W układach, gdzie dwa trany na wyjściu są w stanie od biedy uciągnąć niemal całe obciążenie a dodatkowa para robi za zapas zwiększający margines bezpieczeństwa można zredukować te rezystancje do absolutnego minimum, rzędu paru dziesiątych części ohma. Ale jak to jest, gdy ze ''słabszych chce się poskładać mocarza''? W tym przypadku jest to szczególnie ważne żeby moc równomiernie się dzieliła, inaczej wszystko się pali. Jak zrealizować to pod kątem niezawodności nie pogarszając zbytnio liniowości? Ze względu na lepsze parametry nieco słabszych tranzystorów gra wydaje się warta świeczki ale wszystko może wziąć w łeb jeśli rezystory emiterowe będą miały zbyt dużą wartość przy danym obciążeniu.
@Autotronic_Service_ECU
@Autotronic_Service_ECU 3 жыл бұрын
Podróbki to jest największa bolączka , jedna z największych hurtowni w Polsce tez nie raz ma podróbki :) , tester do mosfetow super sprawa tym bardziej ze teraz są mosfety kodowane pod producenta :) , pozdrawiam
@piotrminda9019
@piotrminda9019 3 жыл бұрын
TME?
@Luksiuelektryk
@Luksiuelektryk 3 жыл бұрын
Kurde taki tester do tranzystorow ulatwilby chyba zycie wszystkim amatorom elektroniki. Pozdrawiam serdecznie!
@tristankordek
@tristankordek 3 жыл бұрын
Oj tam amatorom, oni potrzebują to zrobić raz na jakiś dłuższy czas. Natomiast jak bardzo ułatwiłby życie serwisantom sprzętu którzy muszą gimnastykować się za każdym razem gdy wymieniają takie tranzystory.
@hubertz3049
@hubertz3049 2 жыл бұрын
@@tristankordek Doookłanie :)
@Richard_Green_143
@Richard_Green_143 3 жыл бұрын
9 sekund różnicy w filmach między kanałami. Obejrzę oba, z przyjemnością 👍😃
@Krzychu-bh4rl
@Krzychu-bh4rl 3 жыл бұрын
Tak z innej, syntezatorowej beczki, tranzystory należy też dobierać do wzmacniaczy sterowanych napięciem, filtrów sterowanych napięciem (np filtr Mooga), oraz do konwerterów eksponencjalnych, gdzie źle dobrane tranzystory rujnują strój oscylatora
@zdzisiek1979
@zdzisiek1979 3 жыл бұрын
Ważna tez jest temperatura tranzystora podczas parowania. Wszystkie parowane powinny mieć ta sama temperaturę. I tu problem jest bo temperatura zmienia się tranzystora podczas mierzenia bo grzeje się złącze. Dlatego powinno się trzymac tranzystor podczas parowania dłuższy czas by tranzystor się ustabilizował termicznie.
@tristankordek
@tristankordek 3 жыл бұрын
Faktycznie, dobrze że o tym pomyślałeś
@kaktusadas622
@kaktusadas622 10 ай бұрын
Witam mądry wykład,a tak nawiasem tak jak Pan mówi przykład naprawiam wzmacniacz, a ile kupiłem tranzystorów żeby je dobrać w pary np.100 sztuk koszt naprawy przekroczył koszt wzmacniacza hahaha uspokoił mnie Pan bo szykuje się naprawia, a nie wiem co będzie uszkodzone pozdrawiam serdecznie.
@roadster241
@roadster241 3 жыл бұрын
Przy parowaniu tranzystorów oprócz wzmocnienia 'beta' w jednym punkcie, w wielu aplikacjach dobrze jest znać też h21, czyli [delta Ic/delta Ib]. Czyli wykonać minimum dwa pomiary dla rożnych Ib.
@KarolWolosiewicz
@KarolWolosiewicz 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. A jak to wygląda dla tranzystorów IGBT w inverterach dużej mocy? Układy takie pracują w topologii mostka H, po 2 - 3 tranzystory łączone równolegle, wsm 8 - 12 sztuk. Weźmy np. takie tranzystory jak IRG4PC50W. W urządzeniu zamontowanych jest 10 szt. (6 dla "minusa"[2x3] i 4 dla "plusa"[2x2]). Więc jak dobrze rozumiem, przy złym sparowaniu prądy płynące przez tranzystory nie będą równe, i może dojść do uszkodzenia się tranzystorów w skutek przekroczenia prądu znamionowego? Bo często jest tak, że po wymianie tranzysorów, inverter chodzi w 50% swojej mocy, i po 5 min tranzystory uszkadzają się...
@jacekrokita6742
@jacekrokita6742 3 жыл бұрын
Pytanie: Czy byś przygotował jakiś reportaż o tranzystorze BTS621L1 ???
@romanowskis1at
@romanowskis1at 3 жыл бұрын
Jeśli wasza konstrukcja wymaga dobrania tranzystorów w parę nie daj Bóg o określonych parametrach to znaczy, że jest to słaba konstrukcja i będzie niestabilna. Parowanie pod względem bety to jeden z wielu parametrów tranzystorów - a co z rezystancją emiterową, prądem i napięciem szumu, a co jeśli zmiany temp. silnie zmieniają któryś z parametrów? A jak już dobierzecie tranzystory w pary, zamkniecie pętle sprzężenia zwrotnego (lokalnie? globalnie?) to jak zrobicie regulację głośności? Potencjometrem na wejściu? Żeby wprowadzić dodatkowe źródło szumu Johnsona co całego toru audio? Każda konstrukcja ma swoje wady i zalety ale ma też określone przeznaczenie - cel, który przyświecał konstruktorowi. Wiadomo ogólnie rzecz biorąc, że tranzystory nawet dobrane w pary mają dużo parametrów i one się różnią między tranzystorami w parze. Trzeba tak projektować układ, żeby zmiana tych parametrów nie wpływała na pracę całości. A całość to znacznie więcej niż dobrane tranzystory. Ważny odcinek i plus dla autora za ważny wniosek. Testerów jest wiele ale zakres mierzonych parametrów jest żaden. Jeśliby pomyśleć o kompletnym testerze - miałoby to racje bytu.
@commo1967
@commo1967 3 жыл бұрын
W końcu pierwszy :D
@lukeduke9304
@lukeduke9304 3 жыл бұрын
👍
@damianmakles6961
@damianmakles6961 3 жыл бұрын
Witam, mam pytanie, ile lat się Pan uczył elektroniki (czy też od którego roku życia interesuje się Pan elektroniką), gdzie się Pan uczył, jaka uczelnia, czy wykłada Pan elektronikę? Chciałbym zobaczyć taki odcinek o Pańskiej historii naukowej ;)
@tristankordek
@tristankordek 2 жыл бұрын
Był już taki odcinek lub kilka w tym temacie
@enemysprayer859
@enemysprayer859 3 жыл бұрын
często naprawiałem sprzęt elektroniczny bez schematu, znając tylko podstawy elektroniki
@zdzisiomisio
@zdzisiomisio 3 жыл бұрын
A byla gdzies pokazana budowa tego testera lampowego, chetnie bym taki sobie zbudowal.
@marcin600
@marcin600 3 жыл бұрын
Czy prawdziwe jest stwierdzenie ze wazniejsze jest parowanie tranzystorow tego samego typu przy wiecej jak jedna para od parowania par komplementarnych przy jednej parze? Co w przypadku np 2 par komplementarnych. Parujemy te same typy czy takze do komplementarnych?
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
przy okazji testera lamp. Zrobiłem sobie ten tester i mam z nim problem ponieważ często wysiada mi MOSFET IRF740 w zasilaczu anodowym. Jaki tranzystor Pan tam zastosował? Ja już wymieniałem go chyba ze cztery razy. Jest to projekt AVT5229.
@RSElektronika
@RSElektronika 3 жыл бұрын
Taki sam, to nie problem mosfeta, tylko zenerki.
@giver666
@giver666 3 жыл бұрын
Podobny odcinek jest na kanale ReduktorSzumu, przypadek ? ;)
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
na początku filmu jest odpowiedź
@KuroDezio
@KuroDezio 3 жыл бұрын
spiseg, jedna osoba ma dwa kanały
@nocnegrane2851
@nocnegrane2851 3 жыл бұрын
Zabrakło też wytłumaczenia jaki wpływ na pracę wzmacniacza ma zamiana wzmocnienia tranzystorów mocy, pary różnicowej, luster prądowych i tak dalej, na przykład z wzmocnienia A na C lub na odwrót
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
Jak chodzi o kupowanie "parowanych tranzystorów" na znanym portalu aukcyjnym to jeszcze nie udało mi się trafić na uczciwe dobranie. Rekordowa para komplementarna miała rozrzut bety ok 40 i 250. Nie polecam kupować tam par a samemu lepiej sobie dobrać. Czekam na projekt porządnego testera.
@RSElektronika
@RSElektronika 3 жыл бұрын
A jak zmierzyłeś tę betę?
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
@@RSElektronika testerem tranzystorów takim jak na filmie. Od Chińczyka. Kiedyś jak nie było jeszcze cudownych testerów w książce T. Masewicza "Elektronika dla praktyków" znalazłem schemat do pomiaru współczynnika wzmocnienia prądowego tranzystorów. Podobny do tego jaki Pan na filmie przedstawiał. Zmieniało się tam prąd bazy i na podstawie zmian napięcia i prądu na wyjściu obliczało się betę. Długo używałem tego układu. Do momentu jak zachłysnąłem się nowym cyfrowym multimetrem z pomiarem hfe. To był może początek lat `90
@RSElektronika
@RSElektronika 3 жыл бұрын
@@grzes73hej To skąd te 40 i 250? Przecież mierzyłeś przy prądzie kilku mA...
@grzes73hej
@grzes73hej 3 жыл бұрын
@@RSElektronika takie wskazania pokazał miernik. Jeden tranzystor ok 40 a drugi ok 250. dokładnych wartości nie pamiętam. Rozrzut był ogromny jak na "parowane" tranzystory. W wolnej chwili poszukam. Powinienem je gdzieś jeszcze mieć to zrobię foto
@dawidzamojski1801
@dawidzamojski1801 3 жыл бұрын
kiedys avt zrobili charakterograf, avt-78, może na bazie jego można by pomyśleć o czymś na dzisiejsze czasy? ep.com.pl/files/7699.pdf
@tristankordek
@tristankordek 2 жыл бұрын
Najlepiej zaprojektować od 0, dziś mogą wszystkim sterować mikrokontrolery
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 3 жыл бұрын
Dosc subiektywne podejscie do parowania tranzystorow bipolarnych. Wzmacniacze mocy dyskretne to nie jedyne zastosowanie tranzystorow bipolarnych sparowanych.
@tomixq
@tomixq 3 жыл бұрын
Powiedzmy, że jest taki dokument który pozwala dokonać krótkotrwałego pomiaru hfe dla prądu do 9A
@kr8music775
@kr8music775 3 жыл бұрын
w końcu nie wiem który xD
@PolishPianoOrgan
@PolishPianoOrgan 3 жыл бұрын
Kto wszedł tylko ze względu na tytuł? XD
@mojmix4206
@mojmix4206 3 жыл бұрын
Problem wysokich mocy jest w teorii banalny, bo wystarczy do pomiarów wstawić coś pokroju Arduino i powstawać boczniki i układy pomiarowe. Jak już mówiłem - w teorii. W prawdzie temat jest mi obcy, zawsze marzyłem zrobić dobry jakościowo wzmacniacz na elementach dyskretnych, jednak życie nie pozwoliło mi na realizację tego projektu. Ale dzięki temu kanałowi robię na razie drobne postępy... Może tu powstanie taki projekt? Z chęcią bym taki złożył i przetestował...
@pierdzielak
@pierdzielak 3 жыл бұрын
kurde skoro nie można ufać producentom co do parametrów tranzystorów to jak można zaufać im przy tworzeniu miernika do tranzystorów? przecież elementy konstrukcyjne też mogą odbiegać od naszych założeń tym samym fałszując pomiary:/
@DilerNarkotykuf
@DilerNarkotykuf 3 жыл бұрын
W takim rezystorze (bocznokującym - do pomiaru prądu) jest mniej zmiennych, niż w tranzystorze. Można kupić takowe o dużej dokładności. Podobnie, mamy układy dające dokładne napięcie odniesienia. A przetwornik analogowo-cyfrowy można już sobie od biedy nawet samemu skalibrować. A jak tego mało, to można przed montażem pomierzyć sobie elementy na jakimś renomowanym sprzęcie. Da się.
@brt2437
@brt2437 3 жыл бұрын
Widząc tytuł nawet mi się tego oglądać nie chce, co za głupoty, tranzystory nie mogą parować, bo nie są cieczą. Widać jakie pojęcie ma autor nagrania. Hehehe taki żarcik kosmonaucik. Oczywiście film bardzo wartościowy, temat rzeczowo wyjaśniony, na pewno przyda się wielu hobbystom. Pozdro.
@sewerynandrulewicz1374
@sewerynandrulewicz1374 3 жыл бұрын
Ale ty jeateś głupi
@stereopolex
@stereopolex 3 жыл бұрын
Tranzystory: * występują w parze * Elektronicy: Omg they were roommates
Generator ADRET 740A [RS Elektronika] #182
17:21
RS Elektronika
Рет қаралды 23 М.
Nośniki danych [RS Elektronika] #180
23:20
RS Elektronika
Рет қаралды 67 М.
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 15 МЛН
تجربة أغرب توصيلة شحن ضد القطع تماما
00:56
صدام العزي
Рет қаралды 57 МЛН
ОСКАР vs БАДАБУМЧИК БОЙ!  УВЕЗЛИ на СКОРОЙ!
13:45
Бадабумчик
Рет қаралды 6 МЛН
Alfabet lamp elektronowych - Triody [RS Elektronika] #241
33:23
RS Elektronika
Рет қаралды 28 М.
Parowanie tranzystorów [Reduktor Szumu] #236
18:42
ReduktorSzumu
Рет қаралды 29 М.
Kenwood KA-550 wymiana końcówek mocy.
21:58
Hobby Elektronika
Рет қаралды 6 М.
Jak działa ekran dotykowy? [RS Elektronika] #166
13:56
RS Elektronika
Рет қаралды 116 М.
Alfabet lamp elektronowych - Tetrody [RS Elektronika] #244
18:36
RS Elektronika
Рет қаралды 17 М.
Co nowego w projektach DIY Reduktora? [RS Elektronika] ##
15:44
RS Elektronika
Рет қаралды 44 М.
NASA ukrywa prawdę o komecie 'Oumuamua | Wyjaśnienie teorii spiskowej
1:13:27
Akumulatory kwasowe [RS Elektronika]#105
30:32
RS Elektronika
Рет қаралды 183 М.
Right to repair - rozmowa z Jankiem [RS Elektronika] #248
1:22:04
RS Elektronika
Рет қаралды 32 М.
Я УКРАЛ ТЕЛЕФОН В МИЛАНЕ
9:18
Игорь Линк
Рет қаралды 127 М.
Что не так с раскладушками? #samsung #fold
0:42
Не шарю!
Рет қаралды 201 М.
Красиво, но телефон жаль
0:32
Бесполезные Новости
Рет қаралды 1,3 МЛН
СТРАШНЫЙ ВИРУС НА МАКБУК
0:39
Кринжовый чел
Рет қаралды 1,4 МЛН