Суша и безводие споходи Котел. Населението наказано с режим на водата / www.kotelnews.com

  Рет қаралды 3,124

rusevtelecom

rusevtelecom

3 жыл бұрын

kotelnews.com В балкана живеем, но с воден режим сме наказани. Изворите и реките в Котел тотално пресъхнаха
Репортер на KOTELNEWS разговаря с граждани чакащи за вода на опашка пред емблематичната „Стойкова чешма” станала в годините единствения алтернативен водоизточник за населението в града на Раковски. За качеството на живителната течност от тази чешма и до днес се въртят надраскани грамофонни плочи, от които с дрезгав аналогов тон звучат спекулации за наличие във водата на флора и фауна присъщи за блато, съдържание на прецедени фекални води от близки мръсни канали, мъртви животни в каптажа, до най-абсурдни твърдения за наличие на радиоактивни елементи. Дали е така един Господ знае, въпреки, че има информация за правени лабораторни анализи според , които до колкото се беше чуло, в доста отношения особено от към биологични показатели, тази чешма и водата в нея не покриват стандартите. Десетилетия от два века „Стойкова чешма” пои голяма част от населението на малкия балкански град, в който поколения наред свикнаха с правилото, че водата от чешмите на градския водопровод не става за пиене. Във времето когато я има по домовете на хората е отделна тема годна ли е даже за пране, къпане и други цели, все едно се говори за вода предназначена за промишлени нужди. На кой не му е писнало от кал, тиня и миризмата на бойно отровно вещество от първата световна война. Ежедневно ще видите възрастни хора с колички натоварени с туби вода, кой от където успял да налее. Кой от „Чукарите”, друг от „Лахъма” и най вече от „Стойкова чешма”- най-близкото място, което е в самият град. Всяко домакинство, което може да си позволи според възможностите на бюджета си, категорично пие закупена от търговската мрежа трапезна или минерална вода. Нормално ли е това, до кога ще е така? Има изградена пречиствателна станция, за която все още се казва, че не е въведена в пълна експлоатация. Да говорим ли за цените на монополиста и предлаганата стока, за услугата, която в голям период от годината не е налична. Какво се случва с огромните загуби във водопреносната мрежа и калкулират ли се те в крайната цена. На чий гръб се разпределят несъбраните задължения на клиенти, от които не може или не се иска да бъдат прибрани парите. От няколко месеца вече и от трибуната на парламента разбираме, че монополиста в нашия регион е в изключително тежко финансово състояние. Какво да очакваме покрай това, цени още нагоре или още по-лоша поддръжка и неадекватна услуга??? В разговор с котленци чакащи да им се напълни тубата от чучура, който вече е с дебит на казан за ракия коментираме причините за тоталното безводие и здрачните перспективи, в които водата ще е съизмерима по стойност с петрола.
Г-н Пацеков, акцентира върху поголовното изсичане на горите в региона и около самият град, дава примери с постоянно движещите се тирове натоварени с масивни трупи. Учудва се за безразличието на всички ни и това как не се намира никой да се противопостави на тези процеси. Предлага да се стачкува, правят блокади и протести. С умиление си спомня за годините, в които реките са не само целогодишно пълноводни, но и в тях има толкова риба, че дори и едри пъстърви.
Бай Бакриев от ромския квартал, също е дошъл от другия край на града със скърцаща стара детска количка, в която превозва тубите си с вода. Той се е фиксирал в проблема с водата върху глобалното затопляне. Според него то ще ни приключи като цивилизация и нещата вече са в напреднал фаза и като чели няма връщане назад. Вижда спасение в проблема само ако автомобилния транспорт премине на електричество или се мине към стари тертипи, в които се ползват каруци и животински впряг, които няма да замърсява. Като голям източник на глобално затопляне той счита и авиацията, на която преписва огромни заслуги за световните несгоди свързани с климата на планетата.
Г-жа Милушева също чака на опашката за вода и се включва активно в дискусията за водата. С нескрито възмущение и възгласи за някакво противодействие тя също повдига темата за изсичането на горите. Иска със закон да се спре износа на дървесина и да се започне масово залесяване както е било преди. Възмущава се от оправията на „ВиК” , отвратителното качество на водата, безумно високата цена и това ,че когато я има тя не става вече и за битови нужди. Повдига въпроса за прословутата пречиствателна станция, която била открита от Борисов???
С две дамаджани идва да напълни вода и г-н Съби Милев. Той като гражданин с ясна позиция по доста проблеми от местен и национален мащаб, бързо се включва в разговора и с типичния за него емоционален изказ първо обобщава с риторичния въпрос това в чешмите вода ли е въобще? Остро повдига темата за прекомерното използване на хлор и хлорна вар в градската водопреносна мрежа. Определя това като форма на геноцид, на който населението е подложено чрез метод, в който се ползва канцерогенен химически елемент, който се налага да влиза в телата на хората чрез различните форми на ползването на водата от водопровода.

Пікірлер: 2
@nettvshumen
@nettvshumen 3 жыл бұрын
Миналата година потоп имаше по туи време.
Ep.5 Sightseeing in Kotel / Travel vlog
10:16
Семейни пътешествия
Рет қаралды 1,9 М.
Купили айфон для собачки #shorts #iribaby
00:31
Khóa ly biệt
01:00
Đào Nguyễn Ánh - Hữu Hưng
Рет қаралды 12 МЛН
Новините на NOVA (18.06.2024 - извънредна емисия)
5:05
Новините на NOVA
Рет қаралды 558
Котел   крепост Римското кале
8:53
laryy 555
Рет қаралды 4 М.
Купили айфон для собачки #shorts #iribaby
00:31