Schron kolejowy - bunkier Konewka

  Рет қаралды 309

Michał Szalski

Michał Szalski

Күн бұрын

Do czerwca 1941 r. w Konewce i Jeleniu powstały dwa kompleksy żelbetowych schronów. Głównymi obiektami tych kompleksów miały być potężne schrony kolejowe, mogące pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele.
Schrony kolejowe w różnią się nieco od siebie kształtem i długością; schron w Konewce ma 380 metrów długości i jest prosty, zaś schron w Jeleniu jest nieco krótszy - ma 355 m i kształt łagodnego łuku. Oba schrony mają przekrój ostrołuku, wewnątrz na całej długości ciągnie się półkolista nawa z torowiskiem kolejowym, z niej prowadzą zejścia do mniejszego, równoległego korytarza podzielonego stalowymi, hermetycznymi drzwiami na pomieszczenia dla obsługi pociągu. Po zakończeniu budowy, schrony zabezpieczały znajdujących się w nich ludzi i pociąg przed skutkami wybuchu wszelkich istniejących wówczas bomb lotniczych, chroniły również przed skutkami ataku gazowego.
Obok zbudowano mniejsze schrony zaplecza technicznego mieszczące agregaty prądotwórcze, kotłownie i wentylatory tłoczące podziemnymi kanałami ogrzane i filtrowane powietrze do wnętrza schronu kolejowego. Inne schrony mieściły studnię, hydrofornię i zbiorniki wody. Kwatery wyposażono w instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i odwodnieniowe z osadnikami i odstojnikami ścieków oraz zbiorniki paliwa do generatorów.. Na potrzeby kwatery zajęto również kilka, pamiętających jeszcze czasy carskie budynków w Konewce; w drewnianej willi zbudowanej pod koniec XIX w. dla carewicza Mikołaja zajęło kierownictwo budowy, później mieściła się tu komendantura kwatery, natomiast budynek mieszkalny dla służby i łowczych zamieniono na kasyno i kwatery oficerskie. Wzniesiono kilka drewnianych baraków. W Konewce przy skrzyżowaniach dróg i przy torze kolejowym wykonano system umocnień ziemnych z gniazdami karabinów maszynowych, a od strony lotniska zbudowano dwa żelbetowe schrony bojowe oraz schron bierny dla oddziałów ochrony kwatery. Teren wokół kwatery był ściśle strzeżony, tak że nawet okoliczni mieszkańcy i ludzie zatrudniani przez Niemców w Spale nie znali przeznaczenia wzniesionych obiektów. Wg źródeł niemieckich do budowy kompleksów w Jeleniu i Konewce zużyto 75 100 m³ betonu.
W styczniu 1945 roku Niemcy bez walki opuścili Konewkę. Schron zaminowano wykorzystując do tego celu tutaj zmagazynowane bomby. Obiektów jednak nie wysadzono, nie zdążono też wywieźć pozostałego tu wyposażenia, a 18 stycznia nieliczna załoga uciekła przed zbliżającymi się od strony Królowej Woli oddziałami 61 Korpusu Piechoty Armii Czerwonej,
Usuwanie leżących w schronie bomb i amunicji polscy saperzy rozpoczęli wiosną 1945 r., a w 1946 r. zdemontowano wyposażenie schronów technicznych, wywożąc je do odbudowywanych fabryk. W latach 50-tych schrony w Konewce i Jeleniu wykorzystywano jako magazyny „Centrali Rybnej”. Około 1954 r. zdemontowano również dwie pary pancernych wrót do schronu, zastępując je drewnianymi drzwiami. Od lat siedemdziesiątych do końca wieku schronami w Konewce dysponowało wojsko. Magazyn „Centrali Rybnej” w Jeleniu zlikwidowano w 1990 r.
W 2005 roku na terenie byłej kwatery „Anlage Mitte” w Konewce powstała Trasa Turystyczna „Bunkier w Konewce”.
bunkierkonewka.eu
Muzyka
Epidemic Sound
Rise From the Shadows - Hampus Naeselius

Пікірлер: 2
@zofiasobczak51
@zofiasobczak51 5 ай бұрын
Potężna budowla. Czego to ludzie nie wymyślą.👍.
@user-gu4hx2ui6b
@user-gu4hx2ui6b 3 ай бұрын
Super ten schron pozdrawiam 😊
Bunkier w Konewce
11:55
tvpodgorze
Рет қаралды 13 М.
HITLEROWSKI SCHRON KOLEJOWY W STĘPINIE.
27:10
kANAPOWY kOMANDOS
Рет қаралды 1,8 М.
Cute kitty gadgets 💛
00:24
TheSoul Music Family
Рет қаралды 15 МЛН
Magic? 😨
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 20 МЛН
Мы сделали гигантские сухарики!  #большаяеда
00:44
Dlaczego liczba NOWOTWORÓW wciąż ROŚNIE? Jak nie ZACHOROWAĆ NA RAKA - Ryszard Grzebyk | 394
37:05
Zlot Pojazdów Militarnych Borne Sulinowo 2024 - Gąsienice i Podkowy
17:04
Magazyny atomowe w Podborsku
16:32
Portal Gmina Dygowo
Рет қаралды 76 М.
Krok od bursztynowej komnaty. Przełomowe odkrycie
7:23
Wirtualna Polska
Рет қаралды 139 М.
Wilczy Szaniec Tajna Kwatera Hitlera - Urbex History
25:25
Urbex History
Рет қаралды 1,4 МЛН
Bunkier Hitlera pod Szczytnem
39:32
MAZURSKIE TAJEMNICE
Рет қаралды 258 М.
Amunicja szczególnie niebezpieczna - jak to działa? Testujemy!
24:44
Leśny Dziadek
Рет қаралды 1,6 МЛН
Bunkry w Konewce cz I
8:59
Krzysior101
Рет қаралды 12 М.
Sekretna baza NATO znaleźliśmy komputery - Urbex History
20:24
Urbex History
Рет қаралды 375 М.
Cute kitty gadgets 💛
00:24
TheSoul Music Family
Рет қаралды 15 МЛН