СЕВИЛЯ - ПЕРЛАТА НА АНДАЛУСИЯ

  Рет қаралды 3,790

Agroinfo Video

Agroinfo Video

3 жыл бұрын

Севиля - перлата на Андарусия! Четвъртият по големина град в Испания - ето как изглежда той от камбанарията на Ла Хералда , третата по големина катедрала в християнския свят. Градът на река Гуадалкивир. Това е историческо място. Оттук, от пристанището на Севиля, достъпно в миналото и за морски кораби, в утрото на 3-ти август, 1492 г., три кораба - Санта Мария , Пинта и Ниня под командването на италианеца от Генуа Христофор Колумб, поемат в търсене на западен път към Индия. В пътуването, което ще промени света. Само две десетилетия по-късно Севиля вече е пристанището, което свързва Испания с нейната отвъдморска колониална империя.
Градът става неимоверно богат. Испания е влязла в своята Златна ера.
В Севиля в края на 15-ти век се случва още съдбоносно събитие. Срещат се двамата велики мореплаватели - Христофор Колумб и Америко Веспучи. Малко хора днес знаят, че те не само са се познавали, но са били приятелии са изпитвали дълбоко уважение един към друг. А от Христофор Колумб Америко Виспучи добива много знания и опит, които му позволяват да открие новите брегове. И да даде име на два континента, с близо 30 % от сушата на планетата.
Как става това?
Италианецът Америко Веспучи пристига в Севиля в доста зряла за онова време възраст - на 40 години, като агент на банката на Медичите. Работата му била да наблюдава подготовката на кораби за плавания. Това позволило на високообразования флорентинец да изучи изтънко устройството на корабите и астрономията. От това време е познанството му с Колумб. Предполага се, че са имали и съвместно плаване.
Новооткритите земи се наричат на името на Америко Веспучи по две причини. През 1507 г. германският картограф Мартин Валдзеемюлер в „Увод в космографията“ за първи път нарича Новия свят - Америка. Той изработва карта с непознатата дотогава тясна територия на мястото на днешна Южна Америка. Нарича я на името на Америко Веспучи - първо, защото не е знаел за пътуванията на Колумб, и второ, защото по това време Америко е бил вече известен с пищните си описания за новооткритите земи, пълни между другото с неточности и измислици. Но все пак, на него се приписват думите: “Това е една съвсем нова земя! „
В същото време Христофор Колумб до смъртта си е вярвал и упорито е твърдял, че е открил Индиите! Което му данася много страдания, затвор, обвинения в измама, отмяна на титлите и ... забрава. Изпаднал в немилост, Колумб умира само на 54 години през 1506-та година. Десетилетия неговите наследници водят дела, за да получат полагаемите им се богатства от баща им. Накрая ги спечелват, оттогава и славата на Колумб се връща до такава степен, че днес в Андалусия почти във всеки град е издигнат паметник на трите кораба, с които за първи път е достигната Америка.
А във величествената катедрала на Севиля на централно място се намира съркофагът, в който се предполага, че е прахът на Колумб. Този съркофаг се носи на раменете на четирима крале на Испания!С поклон доземи на човека, който приживе е бил окован и хвърлен в тъмница, само защото докрай е настоявал, че е открил Индия.
Между другото в Севиля, а не в родната Флоренция се връща Америко Веспучи, за да умре през 1512-та година.
След смъртта му обаче Валдзеемюлер, разбирайки своята грешка, да даде името му не само на няколко големи острова, а на цял континент, се опитва да заличи недоразумението. Така на публикуваната от него през 1513-та година нова Карта на света, името Америка отсъства. Късно. Новият свят остава завинаги свързан с името на флорентинеца - счетоводител, талантлив навигатор и автор на сензационни описания...
Но да се върнем към историята на Севиля. През 1248-ма година Кралят на Кастиля Фернандо Трети побеждава маврите и връща града на християните. Веднага започва преустройството на джамиите в църкви. Най-голямата е изграждана наново почти 100 години. За да се превърне в третата по големина готическа катедрала в света. Легендите разказват, че сутрин майсторите чертаели в пясъка план на строежа, който е трябвало да бъде издигнат, и после го триели, за да не може никой след тях да повтори градежа.
Огромното богатство на Севиля, пренесено с дървените кораби през океана, не е изчезнало през вековете.
А Площадът на Испания ще ви изуми с невероятната си красота. Построен за Испано-американското изложение през 1929-та година, той представя историята на отделните области на Испания чрез тези керамични композиции. Величественият национален павильон, проектиран от Анибал Конзалес, е шедьовър на нео-андалуския барок.
Севиля... Площади и църкви, тихи, уютни улички, в които никой не бърза. Тук цари дух на спокойствие, безгрижие и материално благополучие. Казахме ли откъде идват най-дълбоките му корени.? Да. От 3-ти август 1492-ра година.
Автор Татяна Николчева.

Пікірлер: 1
@demetradobreva5279
@demetradobreva5279 Жыл бұрын
Температура
Travel in Andalusia | Spain | Beautiful Seville
19:48
Lora travels
Рет қаралды 16 М.
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 128 МЛН
Survival skills: A great idea with duct tape #survival #lifehacks #camping
00:27
I CAN’T BELIEVE I LOST 😱
00:46
Topper Guild
Рет қаралды 108 МЛН
Арабската крепост в Гранада/ АЛХАМБРА
16:14
В Италия с Катерина
Рет қаралды 11 М.
SEVILHA, ESPANHA
4:09
Leonel Pires Entretenimento
Рет қаралды 123
14 Things to Do in Seville Spain 🇪🇸 Seville Travel Guide
9:53
Ще ви разкажа за Севиля, хайде на кафе
21:51
В Италия с Катерина
Рет қаралды 6 М.
PUEBLOS bonitos de ANDALUCÍA. Guía ESPAÑA.
23:24
Europa acompañada
Рет қаралды 924 М.
Испански език  🇪🇸 Урок 1 🤝 Запознанствo
6:06
Малко Испански
Рет қаралды 64 М.
The oldest city in Europe, Cadiz Spain 🇪🇸
5:22
MicRob Project
Рет қаралды 8 М.
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 128 МЛН