No video

Skąd pochodzą nazwy rzek w Polsce? Skąd nazwa Wisła? Hydronomia | Etymologia - odcinek #3

  Рет қаралды 11,349

OsadaSlowianska

OsadaSlowianska

Күн бұрын

Podoba Ci się działalność naszego Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera? Wesprzyj nas! Możesz zrobić bardzo wiele, za co jesteśmy wdzięczni!
_________________________
Wesprzyj I etap budowy naszej nowej Osady w Strzegocicach:
zrzutka.pl/up59xb
Polub nasz fanpage:
/ palanagera
Prześlij darowiznę na realizację naszych celów statutowych:
36 2030 0045 1110 0000 0418 3940
Jak możesz nas jeszcze jakoś wesprzeć?
- Subskrybuj nasz kanał, polub i udostępnij ten materiał innym - to dla nas bardzo wiele!

Пікірлер: 89
@Thazerod
@Thazerod Жыл бұрын
Ogromny szacunek za wiedzę i pracę!
@lechkowalski4904
@lechkowalski4904 3 жыл бұрын
Zwróciłem uwagę, że drzwi w chacie nie mają framugi, zastanawiam się czy tak powinno być. Kiedyś, gdzieś czytałem że w językach słowiańskich były trzy liczby rzeczowników, tzn: liczba pojedyncza, liczba mnoga i liczba podwójna. jako przykład liczby podwójnej podawano właśnie drzwi, które to właśnie składały się z "drzwi właściwych" i framugi.
@OsadaSlowianska
@OsadaSlowianska 3 жыл бұрын
słuszne spostrzeżenie!! Drzwi miały framugi, ale okazało się, że są za wąskie wg przepisów p poż i dlatego musieliśmy je usunąć :(
@bartpaw6798
@bartpaw6798 Жыл бұрын
@@OsadaSlowianska 😆
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 ай бұрын
Żródłosłów nazw rzecznych zależy od przyjętego założenia - Niemcy mieli w swojej historii taki okres, gdzie wszystkie nazwy interpretowali trochę na zasadzie naszych zwolenników Wielkiej Lechii wywodzących rzekę Lech (po celtycku Kamienna) od Lecha. Stąd np. pojawi się u Niemców Warta od niemieckiego czasownika warten - czekać. Podobnie wiele nazw rzecznych o niepewnym źródłosłowie było w czasach PRL automatycznie wywodzone od jakichś niepewnych slów slowiańskich. Poza rzekami o nazwach pochodzenia bałtyjskiego na pograniczu z ziemiami Prusów jest w Polsce kilka nazw rzek sprawiających problemy: Wisła, Odra, Nida, San, Ślęza, Nysa, Łeba - tu w zasadzie uczciwie trzeba sie przyznać, ze nie wiemy z jakiego języka pochodzą - mogą być praindoeuropejskie (Nida), mogą też pochodzić od jakiegoś slowa starosłowiańskiego, które zanikło, mogą pochodzić od innych ludów (San), moga też być pochodzenia germańskiego z czasów wędrówki Germanów ku limesowi w czasach rzymskich. Za słowiańskością Wisły przemawiają nazwy rzek pochodne do nazwy Wisła: Wisłok, Wisełka, Wiślica. Mamy wyraźną słowiańską odmianę gramatyczną jakiejś nazwy własnej, źródłosłów może i słowiański (np. od wić się, czy wieść się - w sensie płynąć lub od nazwy jakiegoś słowiańskiego bóstwa - jest kilkanaście słowaińskich etymologii np. od zanikłej gwarowej formy wyrazu tereny wilgotne, mokradła z rdzeniem Wisł), ale może być też słowiańską odmiana jakiejś dawnej nazwy indoeuropejskiej. Podobną grupę nazw związanych z Odrą można znaleźć w różnych miejscach słowiańszczyzny - jest w Polsce Obra, w dorzeczu Dniepru Odra, w Czechach, Idrica w Słowenii, jezioro Drawsko. Jeden z wywodów jest od rekonstrowanego indoeuropejskiego słowa "dru" - płynąć, ale taka rekonstrukcja musiałaby zakładać, że z jakichś powodów w językach słowiańskich zachowało się jakieś słowo indoeuropejskie, które zanikło, albo że różne obce nazwy rzeczne zostały zesłowiańszczone w podobny sposób (jak Drawa). Odra nie występuje w źródłach rzymskich najprawdopodobniej dlatego, że pojawia się pod nazwą Vistula. Argumentację można znaleźć u Moczulskiego w "Tajemnicach dawnych Słowian". Być może istniały dwie rzeki nazywane Vistula (Odra i Wisła). Odra występuje jako Vistula w źródłach rzymskich, a Wisła pojawia się pod nazwą Gutalus (zapewne od Gotów) lub Chronos. Potem w jakiś sposób nastąpiło we wczesnym średniowieczu przemianowanie zachodniej Vistuli na Odrę.
@seboho6938
@seboho6938 10 ай бұрын
Co do zasady zgadzam sie z Tobą, że nazwy geograficzne sa w zbacznej mierze sumą ich wszystkich obserwatorów,ludzi, żyjących w jakims miejscu dłużej,czy krócej. Nazwa niosla sie między ludźmi, czasem zmieniała, pozostawała,byla zapominana - to jedyne fozumne tłumaczenie. Rzeczywiście,kiedy w badania dziejow wtrącają się politycy,albo wariaci z ideologią,zawsze dzieje się źle i głupio. Swiat jest prosty. Ludzie stosują rozwiazania proste. Szczególnie dawni - nie mieli czasu na pierdoły i dorabianie ideologii. Lepiej bylo zjeść dobrze, wyspać sie dobrze,bo czekał ich kolejny znojny dzień.
@wandakorobowicz944
@wandakorobowicz944 Жыл бұрын
Przepraszam, ale na studiach dowiedziałam się, Wisła jest istotnie pochodzenia protoindoeuropejskiego i znaczy RZEKA. POZDRAWIAM SERDECZNIE. WANDA KOROBOWICZ
@urszulabijak9654
@urszulabijak9654 3 жыл бұрын
nazwy rzek to hydronimia, nie hydronomia!
@mirosawkrol7593
@mirosawkrol7593 Жыл бұрын
Urszula Bijak Oj tam, oj tam, jedna literka. Przebijam! Sad sadzi sad w sadzie. Sąd sądzi sąd w sądzie. Dla niektórych żadna różnica.
@Antek-yb2dc
@Antek-yb2dc 5 ай бұрын
Jest różnica czy robisz komuś łaskę czy laskę
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
Rzeka Narew od słowa narewać (naréwać -> narywać). A nie jakoweś gockie niby pochodzenia. Rzeka Odra jako przymiotnik od słowa odrzeć. Rzeka taka, która jest bardzo odra. TAK samo jak rzeka Warta, że taka która jest warta (wartka niezdrobniale mówiąc). Wartka -> wiertka to odmiana częstotliwości czasowników. Wraz z zanikiem odróżniania wszystkich odmian zatracają się też pochodzenia i mądrości z nazw sławiania Słowian. Rzeka Raba tak samo znowuż: Myślę, że to odmiana of słowa rzew*, że raba to przymiotnik tak jak słowo Warta (wartka niezdrobniale). końcówka -w* oznacza częstotliwość jak np. Dobrawa, latywać, miewać. Porównaj do odmian bez -w*. Trzeba pamiętać, że słowa mają każdą możliwą odmianę, choć słowniki podawają jedynie używane najczęściej. Ano też, że dźwięki b i w są sobie podobne i mogą być sobie zamienne w narzeczach m.in. przykład o czym mowa: Dobrawa -> dobra rzewna -> raba latéwna -> lotna. itd. Mniej prawdopodobnie, że od: rabać z długim a na początku, które z zanikaniem rozróżniania iloczasu w języku, to zmieniło się w ą czyli rąbać, choć to wszystko od niemieckiego raban, rabować -- tak rozumiane mam. to wszystko od niemieckiego raban, rabować tak myślę. Język polski i słowiański zamiera, bo nie tworzy już słów według odmian wszystkich swoich, a stopniowo przyjmuje cudze wyrazy. Trzeba nie mylić upraszczania z upośledzaniem, ani z niszczeniem.
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
To dziwne, że mało kto przypomina zapomniane cechy języka jak np. liczba podwójna, iloczas, samogłoski pochylone, aorysty i inne zmiany, zamiast czego sięga po cudzéch języków wyrażenia. To świadczy o tym, że lepiej znają współczesne języki, niż ojczysty stary.
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
Wisła to może być od którychś z poniższych choć to trzeba by więcej danych by jaśniej określić. wieś tula. Że taka która wieś tula. (inna odmiana czasownika niż słowo tuli). Albo wyż tula lub wyże/wysze tula. Tu zauważać trzeba bliskość - większe-> więc. I wyszemir np imię słowiańskie jako przykład odmiany wysze*. . Albo po prostu rzeka Wiéstła, że taka która wiéstła (zwiastowała), np. może nadejście wiosny swoimi rozlewami powodziowymi roztopowymi. É czyta to dźwięk e pochylony w dźwięk i lub y w zależności od poprz lub nast. dźwięków. Tak samo mamy ó czyli o pochylone w u, choć większość wymawia je jako zwykłe u, bo szkoły to bzdury. .
@peterkiedron8949
@peterkiedron8949 11 ай бұрын
Czapeczka ma foliowa podszewke?
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
Bug pochodzi raczej jako zapomniana odmiana słowa, z którego też buzia, że Bug lub jego źródło jest jakby ustami (buzią), z których wypływa woda. Dzisiejszymi czasy, mało kto kojarzy nawet, że słowo „usta” to odmiana od słowa „u(i/j)ście (ujście)”. Zniemczyć nas chcą. Czyli uczynić niemymi/niemcami, z Słowian, którzy znali słowa i sławianie (odmienianie słów, (wy)sławianie się). Być może nawet dzieje jakieś zapomniane opowiadano o tym jak np. może Swaróg czy inny Bóg Słowian z swoich ust rzekę począł? To by ciekawe było :).
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 Жыл бұрын
jeżeli faktycznie nazwy rzek, miejsc czy innych charakterystycznych elementów - miały by stare pradawne nazwy świadczyło by to o ciągłości osadnictwa. Oczywiście możemy się spierać czy nazwy są germańskie czy słowiańskie - ale to bardziej kwestia propagand narodowych podobnie jak wyciąganie wniosków co do pochodzenia poszczególnych ludów na podstawie skorup czy innych elementów... Z jednej strony znamy nazwy z jakiś starych zapisków w starych księgach czy to rzymskich czy niemieckich - bo jak wskazuje historia pra Słowianie nie zostawili swoich zapisków czy ksiąg. Historią rządzą ci co piśmienni i ci co dają granty na badania wykopaliskowe... Obecnie biedniejsi polscy archeolodzy przytakują niemieckim fundatorom badań i wykopalisk, choć podobno badania genetyczne raczej wskazują na ciągłość osadnictwa miejscowych...
@arturartur6303
@arturartur6303 Жыл бұрын
Dlaczego ściany chaty nie są obłożone trzciną i gliną z całą pewnością tak robiono.
@c.m.-b.k2048
@c.m.-b.k2048 Жыл бұрын
Świat naszych przodków był bardziej personalny niż nasz. Rzeki, góry miały osobowe bóstwa które się nimi opiekowały. Lub nazwy odnosiły się do Bogów którzy zarządzają światem. Lub też nazwa mogła się odnosić do Boga, bogów czyli do Najwyższego czyli Vishnu.
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 Жыл бұрын
Moim skromnym zdaniem jeśli nazwy rzek mają przedindoeuropejske nazwy to na przestrzeni dziejów i ludów zamieszkujących przez tysiące lat ewulowały w taki sposób iż pierwotne nazwy zostały tak przekompilowane że językoznawcy mogą tylko wróżyć z fusów tak naprawdę i wymyślać a to na słowiańską a to na germańską,celtycką i kier wie jaką nutę..przykład dlaczego germanie jako lud indoeuropejski nie używa słowa pochodzenia indoeuropejskiego na określenie morza,mare..określenie see? jak najbardziej nieindoeuropejskie.
@wd2862
@wd2862 Жыл бұрын
A ja jestem pewny iż DNA R1A1 jest na ziemiach Polskich od ponad 10500 lat, tak stwierdził zespół badaczy (między narodowy aby nie było) więc jesteśmy autochtonami i z tym nie ma dyskusji. Wielka Szkoda dla niektórych innych nacji próbujących wynarodowić tę społeczność z tych ziem.
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 Жыл бұрын
Większość Europejczyków na północ od Alp ma geny kultury pocharów lejkowatych oraz szerzej grobowcow megalitycznych i megalitów, która była pierwszą wielką cywilizacją europejską w neolicie, szczególnie liczną w całej Europie środkowej, więc jakieś geny tu zostały. Nie ma w tym nic szczególnego, ani nie mówi to nic o etni genów.
@radiozelaza
@radiozelaza Жыл бұрын
Nie ma żadnych dowodów na R1a datowane na 10500 lat na ziemiach polskich
@wd2862
@wd2862 Жыл бұрын
@@radiozelaza Badania przeprowadzone w Bydgoszczy, sprawdź, zobacz…
@radiozelaza
@radiozelaza Жыл бұрын
@@wd2862 link do artykułu naukowego albo milcz
@wd2862
@wd2862 Жыл бұрын
@@radiozelaza Obejrzyj „Słowianie a Sanskryt” (Dariusz), na razie tyle. A skoro jesteś z ziem między Renem a Dnieprem to łatwo będzie znaleźć ci konferencję z chyba Bydgoszczy/ Poznania nawet na internecie i zamilcz tylko szukaj.
@dobramuzyka3764
@dobramuzyka3764 7 ай бұрын
A może Wisła to wiosła ( bo wiosłowali po niej ) albo wiozła ( bo wiozła po wodzie ) ?
@rolandkowalczak6746
@rolandkowalczak6746 9 ай бұрын
A gdzie te nazwy przedindoeuropejskie?
@rafakucharski1903
@rafakucharski1903 Жыл бұрын
A ciekawe o Stradom i Stradomka
@markegirski7498
@markegirski7498 Жыл бұрын
Wisła wistula wis tula WIEŚ TULI (opływa różne miejscowości na swojej drodze) . TULI było bardzo lubianym słowem przez słowian.W całej Europ można je znaleźć w różnych nazwach
@jonatanlerner
@jonatanlerner 10 ай бұрын
🤣🤣🤣🤣
@markegirski7498
@markegirski7498 10 ай бұрын
@@jonatanlerner Co tylko srake potrafisz pokazać.
@jonatanlerner
@jonatanlerner 10 ай бұрын
@@markegirski7498 o, czyli wiesz, że napisałeś szuriowską głupotę i cię draźni moja kpiąca reakcja xddd
@markegirski7498
@markegirski7498 10 ай бұрын
@@jonatanlerner Jeśli uważasz to za swoją opinię to znaczy że jesteś pustakiem i nie masz nic ciekawego do powiedzenia.
@romans883
@romans883 2 жыл бұрын
kiedy wisla zostala zmieniona z Wanda ? to byla dawna slowianska nazwa tej rzeki
@bartoszdymarski6482
@bartoszdymarski6482 Жыл бұрын
Po niemiecku Weiß czytamy "wais"
@danbul3675
@danbul3675 Жыл бұрын
Ciekawe
@markegirski7498
@markegirski7498 Жыл бұрын
Nazwy rzek są zazwyczaj przymiotami kobiet Mądra Warta Pilna Zdrowa Drwiąca itp
@rexxgood9906
@rexxgood9906 3 жыл бұрын
Błagam bracie, zainwestuj w dobry mikrofon;) Słaby dzięki psuje film. Pozdrawiam!
@julia.kowalsky
@julia.kowalsky 3 жыл бұрын
popieram ;))
@OsadaSlowianska
@OsadaSlowianska 3 жыл бұрын
nastanie niedługo ten dzień! :)
@sebastianbuczynski
@sebastianbuczynski 3 жыл бұрын
Rexx trochę cierpliwości. Niedługo dotrą do osady kupcy z Pragi po skóry oraz niewolników :). Trochę drachm zostawią w Osadzie Słowiańskiej.
@elektrux2293
@elektrux2293 3 жыл бұрын
@@sebastianbuczynski Tylko zeby wymienili mikrofonu na prowadzącego ;-)
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 3 жыл бұрын
@@sebastianbuczynski ciebie na pewno zabiorą, a najpierw wykastrują, cieszysz się?
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 Жыл бұрын
Ponoć starożytni Grecy na Wisłę mówili Erydan.
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
Wisła to może być od którychś z poniższych choć to trzeba by więcej danych by jaśniej określić. wieś tula. Że taka która wieś tula. (inna odmiana czasownika niż słowo tuli). Albo wyż tula lub wyże/wysze tula. Tu zauważać trzeba bliskość - większe-> więc. I wyszemir np imię słowiańskie jako przykład odmiany wysze*. . Albo po prostu rzeka Wiéstła, że taka która wiéstła (zwiastowała), np. może nadejście wiosny swoimi rozlewami powodziowymi roztopowymi. É to dźwięk e pochylony w dźwięk i lub y w zależności od poprz lub nast. dźwięków. Tak samo mamy ó czyli o pochylone w u, choć większość wymawia je jako zwykłe u, bo szkoły to bzdury. .
@szopanawsi
@szopanawsi 10 ай бұрын
Co to za gród , gdzie sie znajduje ?
@OsadaSlowianska
@OsadaSlowianska 10 ай бұрын
gród Stobierna koło Dębicy
@szopanawsi
@szopanawsi 10 ай бұрын
@@OsadaSlowianska Obejrzałem jeden z filmów o zbiórce na nowy gród i typowałem, że to Srzegocice 🤔. W poprzedni weekend byłem w Karpackiej Troi i nie miałem pojęcia o tych osadach , które są nieopodal . Chętnie zwiedzę w przyszłości nową osadę 😁 . A Stobierna jest już nieczynna ?
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 Жыл бұрын
Te chaty powinniście robić na wzór starych, ale jednak z komfortem, jak dzisiejsze domy góralskie czy beskidzkie. To ma więcej sensu niż zimne klepisko.
@jonatanlerner
@jonatanlerner 10 ай бұрын
🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 Жыл бұрын
Interesujące są takie nazwy rzek,jak Wda,Wkra,Brda i tu do tego rodzaju nazewnictwa dodałby Odrę...ale to też dalekoidąca interpretacja..a ja nie lubię w nauce gdybologi sufitologicznej bo ja tak sądzę i moje zacne grono też to musi być prawdą.Czesto zwłaszcza zawzięci autochtoniści chcieliby różnorodne nazwy przypisywać 1:1 do dzisiejszego języka polskiego😳 nie zastanawiając się że nazwy słowiańskie jeśli się pojawiły to najpóźniej od innych indoeuropejskieskich nazw a co dopiero przedindoeuropejskich..obłęd.Pozdrawiam.
@73marian33
@73marian33 Жыл бұрын
Tylko w jakim jezyku mówili Grrmanie? Raczej nie po niemiecku itp.!
@OsadaSlowianska
@OsadaSlowianska Жыл бұрын
w języku pra-germańskim, z którego niemiecki się wywodzi
@73marian33
@73marian33 Жыл бұрын
@@OsadaSlowianska tak jak i większość nadanych nazw miejscowości na terytorium dzisiejszych Niemiec ;). Może trochę proszę poczytać i uzupełnić wiedzę:)
@darekpasterczyk4715
@darekpasterczyk4715 3 жыл бұрын
mam pytanko skad wzięła nazwa rzeki jasiołka
@krzysztoffac3645
@krzysztoffac3645 3 жыл бұрын
Od Jasła
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 жыл бұрын
@@krzysztoffac3645 Nie. Jest odwrotnie, to Jasło pochodzi od Jasiołki. Jasiołka pochodzi od słowa "jasny" lub od nazwy drzewa jesion/jasion.
@markegirski7498
@markegirski7498 Жыл бұрын
@@Lechoslaw8546 a może od Jaskółki (ja z kółka)
@stanislev
@stanislev 2 жыл бұрын
ODRA po Kaszubsku WODRA od wody - i to jest wlasciwa slowianska etymologia tej nazwy OK?! Urodzilem sie nad rzeka BREN w Malopolsce (zmieczone "N") Sproboj wytlumaczyc pochodzenie, jak dasz rade (watpie).
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 жыл бұрын
Odra w językach dolno i górnołużyckim to Wodra, nie wiedziałem, że także po kaszubsku. Oni mają zwyczaj dodawania przedrostka "w", jednak nazwa Odry nie pochodzi od wody, a od czasownika "odzierać", "odrywać", chodzi o odrywanie gruntów brzegowych. Nazwa "Breń" jest starosłowiańska i pochodzi od czasownika "brzęczeć"/"brenkati".
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
​​@@Lechoslaw8546zgadzam się, choć trzeba zauważyć, że dodanie w to zmiana znaczenia trochę, że np. lać -wlać, mieszać -> wmieszać. TAK samo może być odrzeć -> wodrzeć.
@jaroslawstoch4837
@jaroslawstoch4837 Жыл бұрын
Podobno rzeka Raba (dopływ Wisły) to nazwa celtycka Raab i znaczyła porywcza. Z drugiej strony jest niemieckie "rabować" od rauben i słowiańskie słowo "raban" awantura, hałas ale też starogermańskie "raban" kruk. Może coś wiecie?
@markegirski7498
@markegirski7498 Жыл бұрын
Rab=wa od (zd)rowa
@kamillimak9885
@kamillimak9885 2 жыл бұрын
no jedna modra a druga wartka...
@snowbaord
@snowbaord 2 жыл бұрын
dobrze kminisz
@markegirski7498
@markegirski7498 Жыл бұрын
ODRA może też być RODA(czyja?) tak jak NORD NaRÓD Nasz RÓD
@undefinednull5749
@undefinednull5749 Жыл бұрын
nie, to po prostu przymiotnik od słowa odrzeć. Taka rzeka, która jest odra. Ziemie ona odra (Odrze, odrywa) swoim nurtem wartkim.
@markegirski7498
@markegirski7498 Жыл бұрын
@@undefinednull5749 Raczej nikt tak by nie nazywał.Chyba ważniejsze i ładniejsze nazwy są od mĄDRA RODA dla rzeki kóra jest największą w tej okolicy.
@tl7768
@tl7768 2 жыл бұрын
Wisła = Wyszła (ze źródła) Pilica może od pili z niej :D Od Ra od Boga RA ;) Bug moze Bóg? Narew narwana
@OsadaSlowianska
@OsadaSlowianska 2 жыл бұрын
bardzo ciekawe pomysły :)
@pradivarta
@pradivarta 6 ай бұрын
Albo z ... Sanskrytu gdzie VIŚ= wieś, osada, naród i LACH/LEKHYA = widzieć i czynic znaki, pisac czyli VIŚLACH = osada, naród tych którzy widzą, stawiają znaki, piszą. Dalej z Sandkrytu: VARTA = to co utrzymuje przy życiu, daje pożywienie, np. Ariavarta - region w którym żyli Ariowie w Indiach. UDRA = płynąca, rozlewajaca się woda Przykładów jest więcej...
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 3 жыл бұрын
1:48 "Ja będę zupełnie innego zdania, uważam że te źródłosłowy są jeszcze starsze, praindoeuropejskie" A co to znaczy praindoeuropejskie, czyli PIE? No właśnie, to nic innego jak prasłowiańskie. Więc tylko wydaje Ci ię, że masz inne zdanie, naprawdę masz zdanie dokładnie to samo co autochtoni. PIE jest rekonstrukcją i naprawdę niczym nie różnił się od prasłowiańskiego.
@kayailetisin8339
@kayailetisin8339 2 жыл бұрын
Zgadzam sie calkowicie. Tzw. "praindoeuropejskie" to tak naprawde praslowianskie albo praruskie. Te z kolei maja podobienstwo z jezykami altajskimi np. bol (бол) - большой jest podobny do tur. büyük czy tez tunguskiego бий skad wzielo sie angielskie "big" i wiele innych wiec trzeba mowic o pochodzeniu od wspolnego prajezyka albo o jezykach jafetyckich. Nazwa "jafetyckie" pochodzi od imienia jednego z synow Proroka Nuha (Noego) pokoj mu - Jafeta podobnie jak semickie i chamickie. Termin "jezyki jafetyckie" wprowadzil niemiecki uczony lingwista Marr, ktory wywodzil pochodzenie wszystkich jezykow od jezyka gruzinskiego spokrewnionego z wajnachskim (czeczenskim i inguskim) czyli od Urartu bedacego wspolnym przodkiem jezykow kaukaskich i semickich. Jako przyklad mozna przytoczyc czeczenskie Ош/osz i arabskie akhi Co znaczy "brat". A na temat jezykow slowianskich i etymologii polecam zajrzec na strone prof. Dragunkina www.5sens.dragunkin.ru
@Sattivasa
@Sattivasa 2 жыл бұрын
🤣🤣🤣
@Sattivasa
@Sattivasa 2 жыл бұрын
@@kayailetisin8339 🤣🤣🤣
@marvju209
@marvju209 2 жыл бұрын
Co za bzdury! Z praindoeuropejskiego wykształciły się różne i liczne grupy językowe, np. pragermańska, bałto-słowiańska, iliryjska, irańska czy sanskryt
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 жыл бұрын
@@kayailetisin8339 Słuszna uwaga Kayu. Nasze królewskie imię Bolesław też wywodzi się z tego samego rdzenia. Większość rzek Europy od Hiszpanii po Ural ma prasłowiański źródłosłów. Zdrawiam.
Baptism was not the beginning! History of Poland before 966
35:21
OsadaSlowianska
Рет қаралды 375 М.
Son ❤️ #shorts by Leisi Show
00:41
Leisi Show
Рет қаралды 11 МЛН
Bony Just Wants To Take A Shower #animation
00:10
GREEN MAX
Рет қаралды 7 МЛН
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 12 МЛН
Happy birthday to you by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 11 МЛН
Jak wyglądała Wisła 100 lat temu? / odc. 52
35:21
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 236 М.
Śmieszne nazwy miejscowości - skąd się wzięły?
11:01
Mateusz Adamczyk
Рет қаралды 28 М.
Skąd pieniądze masz na dom dziadu?
39:24
W Szumilesie
Рет қаралды 213 М.
Wisła. Między rzeką a kanałem
32:14
Naturasieodplaca
Рет қаралды 83 М.
Słowianie. Drużyny i grody Słowiańskie.
34:17
RAZEMwPOLSKE pl - WYPOCZYWAMYwPOLSCE pl
Рет қаралды 3,2 М.
Skąd się wzięło Twoje nazwisko? Cz. 1 | Polimaty #68
10:48
Son ❤️ #shorts by Leisi Show
00:41
Leisi Show
Рет қаралды 11 МЛН