Sokolov: Chráněné bydlení oslavilo 15 let činnosti (TV Západ)

  Рет қаралды 1,951

A11 TV

A11 TV

10 жыл бұрын

Již 15 let působí ve městě Sokolov služba Chráněné bydlení. Ta poskytuje pomoc zdravotně postiženým osobám.
Devátého září proběhl Den otevřených dveří v sokolovském Chráněném bydlení. Ve zdejších 18 bytech žije celkem 21 klientů. Služba se snaží, aby po určité době byl klient schopen samostatného života mimo objekt Chráněného bydlení a postoupil tak místo dalšímu uchazeči. Celkem prošlo zařízením přes 40 lidí.
"Pomáhá jim v oblastech v běžném životě, takže to je to, co si dokáže každý představit - vyřizování na úřadech, chození k lékařům, nakupování, úklid,“ přiblížila ředitelka zařízení Pavlína Taran.
Jedním z klientů je i Vincent Badi. Do zařízení přišel z vejprtského ústavu pro mladistvé. Trochu lituje ztráty kamarádů, kteří zůstali ve Vejprtech, ale v Sokolově se mu líbí.
„Chodím už s nimi nakupovat. Někdy sám, někdy s panem Péťou. A píšeme si nákup - kolik to stojí, podíváme na ty ceny,“ popsal Vincent.
Chce žít jako každý normální člověk a mít rodinu.
„Já jsem měl svou přítelkyni. Jmenovala se Markéta a byl jsem s ní skoro rok. Ale nevyšlo to. A chtěl jsem mít svůj byt, svou rodinu. A přál bych si takovou, mít svůj život, dokázat to jako ostatní lidi,“ prozradil své velké přání Vincent.
Když v roce 1999 organizace Chráněné bydlení začala působit, byla to pro Sokolov zcela nová věc.
„Vznikla jako alternativní forma k ústavním zařízením, protože tenkrát ještě nic jiného nebylo, jen ústavní zařízení, aby se klientům dala svoboda, aby měli možnost setkat se s tím běžným životem,“ připomněla začátky Taran.
Díky velké obětavosti bývalé zakladatelky a dnešní předsedkyně Milady Bučkové zařízení vydrželo a pomáhá druhým. Za svou činnost získala paní Bučková v roce 2005 titul Osobnost města Sokolova. Bez pomoci města a dalších organizací a firem by ale nemohlo fungovat. Město každoročně přispívá 300 tisíci korunami a organizace má symbolické nájemné.
„Naší cílovou skupinou jsou lidé s lehkým až středně těžkým mentálním handicapem ve věku od 18 let. Dříve byla věková hranice omezena do 64 let. Ale to jsme změnili, protože přeci jen - klienti stárnou, stárneme všichni, a když si tady vytvoří určité zázemí, tak potom není moc dobré je posílat třeba do jiného zařízení, takže jsme vlastně schopny sehnat i navazující služby pro seniory. Takže ta horní věková hranice není žádným způsobem omezena,“ prozradila Taran.
Ve slavnostní den dorazili kromě veřejnosti i zástupci města v čele se starostou. Prohlédli si okolí zařízení, zahradu, ale i společenské místnosti nebo některé byty.
„Všichni uživatelé mají byty 1+1. Mohou tam žít s pejskem nebo v páru - to je vždy podle individuálních potřeb uživatelů. Mají tam sociální zařízení. Prostě když si představíte normální byt v běžné zástavbě, tak takovéto prostředí se jim tady snažíme vytvořit,“ vysvětlila Taran.
Chráněné bydlení je aktivní i v pořádání výletů nebo akcí jako jsou adventní večery.

Пікірлер
Pan Mirek: Jak se žije v chráněném bydlení?
8:35
Diakonie ČCE
Рет қаралды 1 М.
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 135 МЛН
Inside Out Babies (Inside Out Animation)
00:21
FASH
Рет қаралды 15 МЛН
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
Эффект Карбонаро и нестандартная коробка
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 10 МЛН
Služby NAUTIS | Podpora samostatného bydlení
2:31
Národní ústav pro autismus | NAUTIS
Рет қаралды 756
Chráněné bydlení Ledovec
4:39
Ledovecos
Рет қаралды 1,7 М.
SOKOLOVSKÁ CHRÁNĚNÁ DÁVÁ PRÁCI JIŽ 60 LIDEM
4:47
Nové Sedlo - Základní škola
4:39
USTECKATV
Рет қаралды 1,6 М.
Klienti Paprsku se dočkali chráněného bydlení v Benešově
2:03
Jihomoravský kraj
Рет қаралды 734
Služby NAUTIS | Sociální rehabilitace
2:13
Národní ústav pro autismus | NAUTIS
Рет қаралды 777
Chráněné bydlení Stéblo
8:55
Peregrino Birk
Рет қаралды 2,9 М.
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 135 МЛН