TĘTNO PULSU #11 "Wojna domowa" (reż. Alex Garland)

  Рет қаралды 2,359

Podkast amerykański

Podkast amerykański

3 ай бұрын

UWAGA, SPOJLERY!
Wy prosicie - my dostarczamy. W "Tętnie pulsu" rozmawiamy o filmie „Civil War”, przedstawiającym Stany Zjednoczone pogrążone w konflikcie zbrojnym.
Jeśli chcecie nas wesprzeć, zapraszamy na: ➡︎ patronite.pl/podkastamerykanski
Czy można opowiedzieć o wojnie domowej bez odnoszenia się do jej powodów? Czy neutralność może być nieuczciwa? Czy dziennikarze ocalą Amerykę? A przede wszystkim: czy te obrazy z nowej wojny secesyjnej niosą ze sobą jakiś głębszy przekaz?
Możecie nas słuchać także na:
➡︎ Spotify: bit.ly/3G39TYr
➡︎ Apple Podcasts: bit.ly/3ZxQXbe
➡︎ Google Podcasts: bit.ly/3G6XvXA
W mediach społecznościowych szukajcie nas na:
➡︎ Facebooku: podkastamerykanski
➡︎ Instagramie: podkastamerykanski

Пікірлер: 55
@kczechowicz
@kczechowicz 2 ай бұрын
Panowie, padliście ofiarą tego mema, w którym "the point" mija "you". Ten film nie o tym. To jest film o reporterach, emocjach, wypaleniu zawodowym, okrucieństwie, odczłowieczeniu, empatii i jej braku, sposobach radzenia sobie z traumą. Wydźwięk tego filmu wcale nie jest taki, że prezydent jest winny, bo przecież wszyscy robią na ekranie rzeczy zasługujące na trybunały. Dosłownie widzimy zbrodnie wojenne popełniane przez wszystkie strony. A rola dziennikarzy w ogóle nie ma polegać na ratowaniu ameryki - to ewidentnie chcieliście w filmie zobaczyć, ale tego tam nie ma, jest coś zupełnie odwrotnego - ich praca tak naprawdę niczego nie zmienia.
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 2 ай бұрын
No ciekawe, bo reżyser wprost mówi, że zależało mu na pokazaniu dziennikarzy wzorcowych, neutralnych, bohaterskich. "I want to make a film about journalists where journalists are the heroes”, mówi Garland w rozmowie z New York Timesem (11.04.2024). Więc może jednak to Pan mija the point?
@kczechowicz
@kczechowicz 2 ай бұрын
@@podkastamerykanski za bardzo według mnie overthinkujecie. Sam jestem politologiem i na początku kręciłem nosem na pewne dziwnostki świata przedstawionego, ale potem dałem się porwać impresjonistyczności tego filmu, temu, w jaki sposób oddziaływuje na widza, jak próbuje się bawić naszymi emocjami. To jednak typowe A24, pod tym względem, że jak zwykle w przypadku tego studia ma w nas wzbudzać skrajne emocje i niepokój. Merytoryczna krytyka tego filmu nie powinna się opierać na jego ideologii, bo tą - jak widać po ocenach - każdy widz odczytuje inaczej (według mnie na przykład prawie w ogóle jej tu nie ma). Ale jeżeli będziemy na siłę rozkminiać, czemu Texas z Californią, czemu prezydent taki i siaki, czemu dziennikarze tacy i owacy, to stracimy z widoku emocje, które film chce nam przekazać. I nacisk, jaki stawia na bezsens okrucieństwa wojny. To poniekąd też laurka do umierającego zawodu - bo w erze Go Pro reporterzy wojenni mają mniej roboty, vide Ukraina i Gaza. A i wracając do cytatu z Garlanda - starałem się obejrzeć dwa wywiady z nim na temat tego filmu i big picture jaki się z tego wyłania to jednak chęć stworzenia uniwersalnego przekazu o okrucieństwie wojny na znajomym dla amerykańskiego widza przykładzie. Dziennikarze/reporterzy to jednak po prostu - chociaż nadal będę się upierał, że ciekawy i dobrze zrealizowany - wybór narratora. Niejedno dzieło żyje niezależnie od zdania jego twórców - także niejeden świetny film. A gdyby tak po prostu usiąść i dać się wgnieść w fotel, zamiast wytykać bezsens polityki na ekranie?
@jan0809
@jan0809 2 ай бұрын
jest to film o niczym. Bez „overthinkowania”.
@callmefranz
@callmefranz 3 ай бұрын
O ile "Strefa interesów" traktuje o odwracaniu wzroku, to "Civil War" jest o wpatrywaniu się w Otchłań, fascynacji nią, uzależnieniu od niej, jak narkotyk, aż do zatracenia... Kiedy nie wiadomo już, czy bardziej rozpacza się nad stratą bliskiego człowieka czy niezrealizowanej opowieści/przegapionego zdjęcia... A gdy znajdzie się we właściwym czasie i miejscu, to z reguły nie przynosi to rozwiązania, prędzej kończy się skomleniem. Idźcie, warto.
@piterj2332
@piterj2332 3 ай бұрын
A dla mnie ten film był fajny i przejmujący. Zgadzam się z takimi komentatorami którzy wskazują że to film uniwersalnie przekazuje że każda wojna domowa nieważne czy w Sudanie, Birmie czy na Zachodzie jest straszna paskudna i okrutna. Reżyser uznał że trzeba to przypomnieć społeczeństwu amerykańskiemu
@michalk.sikorski882
@michalk.sikorski882 3 ай бұрын
pozdrawiam serrrdecznie ..wszystkich...obecnych....
@jan0809
@jan0809 2 ай бұрын
A nieobecnych?
@michalk.sikorski882
@michalk.sikorski882 2 ай бұрын
@@jan0809 a nieobecnych nie.
@katli6565
@katli6565 2 ай бұрын
Zgadzam się z Wami, film mi się świetnie oglądało, ale jak tylko zaczęłam nad nim myśleć czy zastanawiać się nad różnymi kwestiami, tym mniej logiczny był. Szkoda, bo naprawdę miał duży potencjał.
@Stachu270
@Stachu270 3 ай бұрын
A mi się film bardzo podobał i uznaję go za świetny film. Znacznie bardziej mi się podobał niż np. Strefa interesów, który to film uważam za nudny i banalny (nie potrzebuję filmu o komendancie nazistowskiego obozu zagłady sprzed kilkudziesięciu lat żeby się dowiedzieć, że ludzie potrafią być obojętni na cierpienie dziejące się tuż obok. Widzę od kilku lat co Polacy robią migrantom i uchodźcom na granicy z Białorusią, widzę jak "Zachód" reaguje na ludobójstwo w Gazie. Nie potrzebuję historii z czasów IIWŚ by się dowiedzieć do czego jesteśmy jako ludzie zdolni, z czym możemy żyć, i że potrafimy sobie tłumaczyć i racjonalizować działania haniebne). Tak czy siak, film Civil war uważam za świetny. Traktuję go jak film akcji, gdzie przyczyny wybuchu wojny są mało znaczące. Wystarczy zawiesić niewiarę -- coś co bez problemu robimy oglądając film o młodym czarodzieju, superbohaterach z komiksów czy o Johnie Wicku który w pojedynkę rozwala kilkudziesięciu ludzi. Ale jak ktoś poszedł na film w oczekiwaniu że obejrzy jakąś poważną analizę społeczeństwa amerykańskiego to rozumiem skąd ten zawód. Nie rozumiem też skąd twierdzenie o tym że "film chce nam pokazać, że dziennikarze uratują Amerykę". Jeśli już miałbym powiedzieć jaki obraz dziennikarzy pokazuje film, to byłby to raczej obraz negatywny. Zresztą wystarczy zobaczyć co w końcowej scenie dzieje się z postacią graną przez Dunst i jak zachowują się jej kolega i młoda adeptka fotoreporterstwa. To raczej nie jest pozytywny obraz dziennikarzy. Albo jak szybko Joel zapomina o śmierci Sammy'ego kiedy pojawia się temat prezydenta. Natomiast w kwestii niepolityczności Garlanda i tego filmu, braku sprecyzowania ideologicznych warunków i motywów działań poszczególnych osób, to pełna zgoda z wami i innymi krytykami Civil war. W tym kontekście film ma niewiele do zaoferowania. A argument rodzaju "były lepsze filmy na temat X uznaję za niemądry. Czemu fakt, że kiedyś ktoś nakręcił jakiś lepszy film w kontekście tematu X ma wpływać na moja ocenę innego filmu? Powiedzmy, że nie widziałem tego lepszego filmu; wtedy nawet nie mam punktu odniesienia i nie mogę sobie powiedzieć "były lepsze filmy", bo ja tych lepszych nie widziałem. No i druga sprawa, to taka że nie unikniemy jako społeczeństwo opowiadania ponownie o tych samych tematach. Nie możemy nakręcić zestawu jakichś kanonicznych, super dobrych filmów i powiedzieć "słuchajcie, mamy taki zestaw filmów i jak chcecie sobie oglądnąć coś na temat absurdu wojny, to macie tutaj taki tytuł i go sobie obejrzyjcie; nie ma sensu kręcić nowych, bo ten jest bardzo dobry"
@MrHapka
@MrHapka 2 ай бұрын
Panów komentarz przypomina żale fizyków że "Interstellar" nie trzyma się przysłowiowej "kupy" czy marudzenie wirusologów o tym ze World war "Z" jest nierealistyczne. Na boga, to jest film fabularny. Na dodatek kino gatunkowe/rozrywkowe. Nie film dokumentalny. Chodzi o akcje, suspens, wartką opowieść
@micharadomiwisniewski3782
@micharadomiwisniewski3782 2 ай бұрын
których fizyków? Kip Thorne ma dla nich książkę
@heian1973
@heian1973 2 ай бұрын
Niestety, ale kiedy na czymś się znasz i wiesz, że tak, jak zostało przedstawione na filmie, to by było zupełnie niemożliwe, to nie jesteś w stanie się bawić tak, jak ignorant w kwestii wirusologii na War Z. To co jego przeraża ciebie śmieszy lub irytuje. Tak to działa po prostu.
@jakubjan44
@jakubjan44 2 ай бұрын
Trafna recenzja. Mi też film się nie podobał. Słusznia uwaga, dziennikarze krok w krok z oddziałem, to tylko jeden z absurdów..
@tomekjas
@tomekjas 3 ай бұрын
"What kind of American Are"
@IwonaKlich
@IwonaKlich 2 ай бұрын
Ech. Bez obrazy ale wasze argumenty sugerują pewne niedobory w rozumieniu jezyka filmu. 1) to nie jest film o wojnie domowej, tylko o czterech reporterach co to jadą sobie porobić zdjęcia i mieć materiał. 2) to nie jest film dokumentalny tylko political fiction. Nie wiecie jakie tam są układy polityczne - bo to nie jest temat tego filmu. 3) reporterzy których śledzimy są bardziej zainteresowani tematem na pierwszą stronę niż zbawianiem świata. Wydzwiek i puenta są hiper depresyjne, nawet jak ktoś miał myśl że będzie ratować świat itd, to to umarło bo liczy się temat. I adrenalina. Ci reporterzy nijak nie są spoko... Oni są mega dupkami. Wojna nie jest tematem filmu. Dlatego nie ma tam nic na temat przyczyn i opcji - bo tych ludzi to nie obchodzi. To jest ten trop niewiarygodnego narratora. Ich tok myślenia jest skrajnie egoistyczny i tak - głupi i momentami naiwny. Ci ludzie nie obierają stron. Ci ludzie nie interesują się ofiarami. Jedyne co ich obchodzi to fotka i adrenalina. Tak, ten film krytykuje to co robi ta ekipa. Ja tam nie widzę laurki tylko krytykę egoizmu tej bandy idiotow... To jest krytyka mediów w tym sensie ze ich bardziej obchodzi temat a nie to co jest tym tematem. Brutalnie mówiąc to nie zrozumieliście filmu... Show don't tell... No i nie wiem skąd wasz wniosek że zabicie prezydenta cokolwiek kończy... Film nic o tym nie mówi - on się kończy, ale nic więcej. To nie jest temat filmu, wojna to tylko tło. Bo tych ludzi to nie obchodzi...
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 2 ай бұрын
1. Skoro to nie jest film o wojnie domowej, to czemu sam reżyser mówi, że to jest film o tym do czego prowadzi polaryzacja, o ryzyku wojny domowej, itd?
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 2 ай бұрын
2. Tak, political fiction, ale ten gatunek musi mieć ręce i nogi. Można nakręcić film o tym, że Polskę w 2024 najeżdża Szwecja, to też będzie political fiction, ale będzie ono bez sensu i nikogo nie poruszy.
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 2 ай бұрын
3. Znów: reżyser mówi, że chciał pokazać bohaterskich dziennikarzy "starego typu". Cytuję: "I said to someone who works in the film industry, “I want to make a film about journalists where journalists are the heroes.” Gdzie tu Pani widzi krytyczne spojrzenie na pracę dziennikarzy?
@franciszekszkop4601
@franciszekszkop4601 3 ай бұрын
Moim zdaniem film się dobrze ogląda ale właśnie jak się chwilę zastanowisz to tak nie za bardzo wiadomo o czym to to jest. Najlepsza scena to zdecydowanie ta z masowym grobem i Jesse Plemonsem jako "ludobójcą". Ale też jest bez sensu. Uratujemy ich mówiąc, że jesteśmy dziennikarzami😂😂😂
@Bykun475
@Bykun475 3 ай бұрын
Ja po kilku recenzjach, stwierdziłem ze szkoda mi tych 30 złotych. I w kazdej recenzji osób, których zdanie cenię, przebija się ta neutralność.
@IwonaKlich
@IwonaKlich 2 ай бұрын
Ale oni nie są neutralni. Oni mają w dupie powody wojny - to jest gorsze niż neutralność...
@tomeksyta3360
@tomeksyta3360 3 ай бұрын
Czy Czas Appkalipsy też tak byście rozkmjniali? A powrót Jedi? Nic nie rozumiecie w filmów, oglądajcie tylko dokumenty ;-)
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 3 ай бұрын
Akurat świetny przykład Pan wybrał. "Czas apokalipsy" jest filmem antywojennym, jasne, ale jest zarazem filmem politycznym, który wprost mówi "amerykański imperializm jest zły", "wojna w Wietnamie jest złem", a nie udaje, że jest ponad to. Więc Pańskie pretensje trochę kulą w płot. :)
@IwonaKlich
@IwonaKlich 2 ай бұрын
Trochę tak to wygląda. Panowie myśleli że idą na film dokumentalny lub film na bazie prawdziwej wojny. To jest political fiction - to nie jest nasz świat. Układy mogą być absolutnie inne. Film też nie jest o wojnie a o czwórce świrów szukających tematu...
@tomeksyta3360
@tomeksyta3360 2 ай бұрын
@@podkastamerykanski ale też jest zupełnie niewiarygodny. Taki rejs byłby niemożliwy. Ci dziwni dowódcy i te dziwne oddziały. Powinniście tak samo płakać jak nad podróżą z NY do Waszyngtonu.
@jan0809
@jan0809 2 ай бұрын
Film o niczym (ani wojnie domowej, ani o reporterach), z irytujacymi postaciami granymi przez drewnianych aktorow, co daje efekt taki ze o ile na poczatku widzowi obojetne, to pod koniec liczy na to ze wszyscy zgina. Okropne tempo (dluzyzny), debilne i niesmieszne zarty (Jesse Plemons) i krindzowe „one-linery” (perfect shot). Zgadzam sie bardziej z Lukaszem niz Piotrem, ale TL:DR jest taki ze mozna zobaczyc trailer. Jedna gwiazdka za pomysl, kompletnie niewyekploatowany.
@michagolis150
@michagolis150 3 ай бұрын
Byłem w kinie. Wyjątkowo nudna propaganda.
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 3 ай бұрын
Propaganda czego? Przecież problem z tym filmem to właśnie absurdalna neutralność, więc jak może być zarazem propagandą? :)
@michagolis150
@michagolis150 3 ай бұрын
@@podkastamerykanski Nie odebrałem tego jako neutralność, Tylko próbę ostrzeżenia do czego może doprowadzic szaleniec u władzy 🤔 a to już się jednoznacznie kojarzy , z pewną opcją polityczną 🤔
@nataliadanyliuk
@nataliadanyliuk 3 ай бұрын
Nie oglądałam i nie planuję. A Amerykanie niech lepiej obejrzą 20 dni w Mariupolu. Chociaż nie, co ja tu gadam, prawdziwa wojna gdzieś tam daleko nie jest tak atrakcyjna, jak ta kinowa.
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 3 ай бұрын
@@michagolis150 Trudno jednak uznać ogólne stwierdzenie "szaleniec u władzy jest zły" albo "wojna jest zła" za "propagandę".
@michagolis150
@michagolis150 3 ай бұрын
@@podkastamerykanski ale tutaj chcą nam sprzedać, że tym szaleńcem jest konkretny kandytat 🤔
@tomeksyta3360
@tomeksyta3360 3 ай бұрын
Nic nie zrozumieliście
@podkastamerykanski
@podkastamerykanski 3 ай бұрын
Aha.
@IwonaKlich
@IwonaKlich 2 ай бұрын
​@podkastamerykanski tylko ze tak to jest.
@tomeksyta3360
@tomeksyta3360 2 ай бұрын
@@podkastamerykanski jesteście jak mój ojciec. Widzi film a-f i słyszy silniki w kosmosie - mówi że to niemożliwe i dalej nie ogląda. To jednak smutne że sobie tak palicie 99 procent popkultury.
134. Waco: 30 lat później
54:59
Podkast amerykański
Рет қаралды 3,1 М.
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 60 МЛН
Despicable Me Fart Blaster
00:51
_vector_
Рет қаралды 23 МЛН
Русалка
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Najwyższa Prawda - Grupa, która wstrząsnęła Japonią!
2:31:27
Podcast Historyczny
Рет қаралды 417 М.
184. Protesty na uniwersytetach: wolność słowa w czasach wojny
1:09:18
Podkast amerykański
Рет қаралды 3,8 М.
Amerykańska Wojna Secesyjna - Gdy Ameryka rozpadła się na dwie części!
2:05:12
O duecie Trump-Vance i nowej polityce USA | Jacek Bartosiak i zespół S&F
1:02:36
Historia stylu życia czyli dlaczego tyjemy
16:13
Herbata i Obiektyw
Рет қаралды 3,9 М.
123. Skorpion zabija w Memphis
1:00:19
Podkast amerykański
Рет қаралды 2,4 М.
174. „America First”, czyli republikański izolacjonizm kiedyś i dziś
1:08:31
187. Desegregacja szkół: 70 lat od wyroku Brown v. Board of Education
1:18:14
Podkast amerykański
Рет қаралды 4,3 М.
173. Cud amerykańskiej inżynierii, segregacja, strajki i polityczne przepychanki
1:07:13
아이스크림으로 체감되는 요즘 물가
00:16
진영민yeongmin
Рет қаралды 60 МЛН