Terapia osób z zaburzeniami osobowości - Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz, Zofia Szynal

  Рет қаралды 27,510

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

2 жыл бұрын

Nasza osobowość jest całokształtem myśli, emocji i odruchów, które nadają naszemu funkcjonowaniu pewien tor. Osobowość to sposób w jaki patrzymy na świat i jak go odbieramy. Co zatem zrobić, gdy napotykamy zaburzenia osobowości? Jak w takiej sytuacji wygląda terapia? Jakie techniki wykorzystywane są podczas leczenia osób z zaburzeniami osobowości? Na te i wiele innych pytań odpowie gościni webinaru - Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz, psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna z Centrum Terapii Dialog. Podczas rozmowy podejmiemy tematykę skuteczności rozmaitych form terapii oraz słuszności stosowania farmakoterapii. Spotkanie poprowadzi Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.
Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz - psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna z Centrum Terapii Dialog. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz całościowego kursu psychoterapii w Instytucie Analizy Grupowej "Rasztów", obecnie w trakcie certyfikacji. Pracuje w Centrum Terapii Dialog prowadząc terapię indywidualną i grupową osób z zaburzeniami nerwicowymi, afektywnymi i zaburzeniami osobowości. Wykłada w Szkole Psychoterapii Dialog (dawniej Mabor). Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Zagórze, Oddziale Dziennym Szpitala Wolskiego, Oddziale Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl
Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
#zaburzeniaosobowości #terapia #psychoterapia

Пікірлер: 80
@grzegorzdzidkowski2878
@grzegorzdzidkowski2878 2 жыл бұрын
Współczuje Paniom prowadzącym tego hejtu poniżej . Hejtującym też szczerze współczuje bo taki świat mnie ukształtował . Świat przemocy i obojętności. Jednak dzięki świetnemu terapeucie (wybrałem dopiero z 5tego po 2 miesiącach- sercem i wam też to polecam bo bardzo trudno o profesjonalistę) w ok. 10 sesji zrozumiałem co jest nie tak . Tak naprawdę zrozumiałem , że mam za dużo złych wzorców zachowań , które myślałem , że są ok. Zaczałem czytać literaturę na ten temat (ok. 10 książek w pół roku) , brać cbd (mega uspokaja myśli , kasuje ich nadmiar) i uprawiać regularnie sport (to jest Najwazniejsze) . Do tego byłem konsekwentny i zaufałem terapii w 100 procentach . To jak moje życie się zmieniło to jest nie do opisania. Po 18 latach depresji przez dwa lata nigdy nie dałem swojemu życiu noty poniżej 8 na 10 . Ale żeby tak się stało trzeba przejść gruby mrok , pogodzić się ze sttaconym czasem i przyjąć swoje złe występi na klatę - bo mimo pozorów wiele koże wyjść i lekko nie będzie . Paniom bardzo dziękuję za uzupełnienie moich braków . Widać , że znacie temat - kawał dobrej roboty - dużo miłości życzę :*
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za przemiłe słowa!
@adamnowakowski9052
@adamnowakowski9052 2 жыл бұрын
Pozdrawiam
@agatastaszewska3470
@agatastaszewska3470 2 жыл бұрын
Piękny wpis. Podpisuję się pod nim. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
@empaturaj
@empaturaj 2 жыл бұрын
@tomaszkinczyk6802
@tomaszkinczyk6802 2 жыл бұрын
Ja byłem cały czas skupiony na tym miękkim mhmmmmm pani po zadaniu jej każdego pytania, ja bym wyszedł od niej z gabinetu po 10 minutach, strasznie mnie to drażniło. Sztuczne wystudiowane takie dla mnie. Mało autentyczne.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Rozumiemy, że każdy z nas może mieć subiektywne odczucia co do sposobu wypowiedzi naszej prelegentki, mamy jednak nadzieję że to co najważniejsze, czyli merytoryka wypowiedzi - pozwoliła poszerzyć Twoje horyzonty w tym temacie 😉
@magorzatakowalczyk7871
@magorzatakowalczyk7871 Жыл бұрын
Fajnie mieć takie problemy.
@kasiaki1934
@kasiaki1934 Жыл бұрын
Mi się ta rozmowa podobała i sporo się dowiedziałam. Jestem też w stanie zrozumieć, że dla kogoś innego mogło być trudne skupienie się na treść rozmowy kiedy forma wypowiedzi była dla słuchacza zbyt miękka. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich 🙂
@rafalski573
@rafalski573 3 ай бұрын
Dzięki. Dowiedziałem się od terapeuty, że jestem ukrytym narcyzem i jestem na etapie zrozumienia jak żyć i co z tym zrobić. Nie ukrywam, że odpowiedź, że da się z tego wyjść na 100% byłaby tym czego oczekuje ale tak nie jest. Narazie jestem na etapie podejmowania walki, ścierania się mechanizmem zwrotnym i acting-out. Ten materiał był dla mnie bardzo przydatny.
@mariamalek6052
@mariamalek6052 2 жыл бұрын
Dziękuję
@kasiaki1934
@kasiaki1934 Жыл бұрын
Dziękuję 🙂
@krzysztofolszak4122
@krzysztofolszak4122 2 жыл бұрын
23:25 bardzo dobra rozkmina
@majewskimusic
@majewskimusic 2 жыл бұрын
Fajne i ciekawe etc. ale jak Ktoś urodził się nie w tych czasach co powinien i widzi i rozumie i wie więcej od innych (to jest możliwe) to też ma zaburzenia osobowości czy jest narcyzem, jak to wytłumaczyć?, takie życie to męczarnia i niesamowite cierpienie, brak spełnienia jest tragedią, dziękuję, ;-)
@jacekb2169
@jacekb2169 2 жыл бұрын
Panią Katarzynę bardzo dobrze i miło się słucha
@marzenakruzel6233
@marzenakruzel6233 2 жыл бұрын
Syn jest po wypadku komunikacyjnym i ma uszkodzone obydwa płaty czołowe i zaburzenia osobowości na jaką terapię by musiał chodzić i czy to jest spowodowane uszkodzeniem płatów czołowych?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Marzeno, jest nam bardzo przykro z powodu trudności z jakimi mierzy się Twoja rodzina, jednak nie prowadzimy poradnictwa psychologicznego, najlepiej po poradę udać się do specjalisty. Trzymamy za Was kciuki!
@Nice44142
@Nice44142 3 ай бұрын
Skąd się bierze taka maniera mówienia ?
@ignacykto2630
@ignacykto2630 2 ай бұрын
Co 4 psycholog tak mówi. Yhy, yhy. Przydaje im to powagi. W ich mniemaniu. Tu sie jeszcze pojawiają inne monosylaby. Ale wykład przyzwoity.
@patrycjak4022
@patrycjak4022 2 жыл бұрын
Jakie książki o zaburzeniach osobowości wybrać? Pozdrawiam
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Zachęcamy do wysłuchania webinaru - nasza prelegentka, polecała pozycje dotyczące tego tematu 😉
@prawyprosty3115
@prawyprosty3115 2 жыл бұрын
Łatwo można komuś przypiąć łatkę dwubiegunówka albo borderline, komuś kto jest po prostu nadwydajny lub ma myślenie rozgałęzione.
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 2 жыл бұрын
@@prawyprosty3115 co oznacza nadwydajnosc ?
@fatamorganka
@fatamorganka 2 жыл бұрын
Uważam, że super książką jest "Antyczłowiek" Izabeli Kopaniszyn. Mi bardzo pomogła.
@prawyprosty3115
@prawyprosty3115 2 жыл бұрын
Fajną książką którą warto się zainteresować jest " Jak mniej myśleć" Christel Petitcollin.
@Chrzanior
@Chrzanior 2 жыл бұрын
Nie rozumiem jednego. Sam jestem w terapii psychodynamicznej od 4 lat i nie potrafię doszukać się tego związku między mną, a terapeutką. Ta relacja z zasady jest jednostronna więc jak może mieć dla mnie jakiekolwiek znaczenie? To jest dla mnie niepojęte
@agast76
@agast76 2 жыл бұрын
Zapytaj o to swojego terapeutę. 4 lata to długo może warto coś przeanalizować.
@vivvpprof
@vivvpprof 2 жыл бұрын
No ale traktujesz terapeutę jak każdą pierwszą lepszą obcą osobę? W jakim sensie ta relacja jest jednostronna? Relacja ma takie znaczenie, że możesz analizować swoją rolę w niej, swoje zaufanie, swoją podejrzliwość, swoją szczerość itd. Występuje też omawiane przeniesienie i przeciwprzeniesienie, tj. nieświadoma projekcja twoich myśli na terapeutę i odwrotnie, dzięki czemu można te nieuświadomione myśli i zachowania wydobywać i analizować.
@Chrzanior
@Chrzanior 2 жыл бұрын
Oczywiście że temat jest obgadany i powraca bardzo często. Relacja jednostronna to taka, w której tylko ja mówię o swoich problemach.
@aleksandraglinka2737
@aleksandraglinka2737 2 жыл бұрын
Gestalt może ten kierunek:)
@BeataJankowska-eu8bl
@BeataJankowska-eu8bl 4 ай бұрын
Mogloby byc dostepniej przedstawione
@szpitalpsychiatrycznywchoc7573
@szpitalpsychiatrycznywchoc7573 2 жыл бұрын
jedna psycholog pyta drugą psycholog co to osobowość dobre :)
@Magda_wolna_od_mysli
@Magda_wolna_od_mysli 2 жыл бұрын
Czyli mając zaburzenia osobowości ciężko jest o zdrowy związek... jest on wręcz niemożliwy? Dla mnie by to oznaczało ogromną porażkę życiową dlatego nie chciałabym się diagnozować ale z drugiej strony może warto wiedzieć 🤔
@agast76
@agast76 2 жыл бұрын
Ale to nie diagnoza powoduje niemożność wejścia w relacje tylko zaburzenia które istnieją niezależnie od postawienia diagnozy czy samego leczenia.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Zgadzamy się z Agi S. - po diagnozie możesz liczyć na profesjonalna pomoc i opiekę specjalistów. Trzymamy kciuki za Ciebie 😉
@annapelczarska9101
@annapelczarska9101 Жыл бұрын
Dokładnie, dlatego tak dużo nieudanych związków i przyjaźni.
@ajona3157
@ajona3157 Жыл бұрын
Moim zdaniem, zaburzenia osobowości bywają diagnozowane na wyrost
@adriannowak229
@adriannowak229 2 жыл бұрын
fajny wywiad jest pani profesjonalistką , mam tylko proszę na przyszłość żeby nie mówiła pani miedzy zdaniami tego "yyyy"" zauważyłem że wiele osób czy z polityki , sportowców i wiele innych osób mówi to "yyy" bardzo mnie to drażni ;)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Dziękujemy za uwagę, sztuka wystąpień publicznych nie należy do najprostszych. :)
@Eliano55
@Eliano55 2 жыл бұрын
Nie da sie wyleczyć zaburzenia osobowości? To po co terapia??
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Nasza prelegentka wyjaśniła specyfikę terapii podczas webinaru, zachęcamy do jego wysłuchania.
@violakuszlewicz4679
@violakuszlewicz4679 2 жыл бұрын
Zgadzam się w pełni , po co terapia skoro nie ma możliwości leczenia skutecznie zaburzeń osobowości, a jak to się ma do neuroplatycznosci mózgu i rozwoju człowieka w zakresie ciągłego podnoszenia świadomości.
@Eliano55
@Eliano55 2 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS ale wlasnie odnioslem sie do tego co mowi pani Katarzyna na początku wywiadu.
@vivvpprof
@vivvpprof 2 жыл бұрын
Po to, żeby zmienić swoje schematy postępowania na tyle, aby nie cierpieć.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Pani Katarzyna powiedziała, że relacja terapeutyczna może sama w sobie być lecznicza dla chorego z zaburzeniami osobowości. Zachęcamy do przesyłania naszego materiału w pełni 😉
@s3rverius
@s3rverius 2 жыл бұрын
Panie piją sobie z dzióbków xD
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Skąd taka opinia?
@s3rverius
@s3rverius 2 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Takie miałem odczucia słuchając jako podcastu. Miałem ochotę wtrącać "Siostro" za Seksmisją. Jednakże, może to moja interpretacja wzajemnego szacunku i uznawania granic :). Peace, sister! xD
@fatamorganka
@fatamorganka 2 жыл бұрын
Moim zdaniem w oparciu o własne doświadczenia związane z osobą z klinicznym zaburzeniem narcystycznym nie ma szans na jej wyleczenie. Jest sztywność co do swoich poglądów, zachowań. Pozostaje trzymać się z daleka, szczególnie jeśli jeszcze dochodzi zaburzenie psychopatyczne. To mogą być na pozór całkiem sympatyczni, "przebojowi", otwarci ludzie, często wzbudzający zaufanie, mogą piastować wysokie stanowiska, lubią pracę z ludźmi... Jednak bycie przy nich pozbawia nas energii. Te osoby wiedzą gdzie nacisnąć, często na początku same się dopytują o to co ktoś czuje i co go boli (chcąc wzbudzić nasze zaufanie), a potem gdy przechodzą do ataku to właśnie w te punkty uderzają najbardziej. To jest wieczna gra gdzie ceną jest ich nieskazitelny wizerunek, który próbują stworzyć. Są gotowi poświęcić własne dzieci czy partnera . Ich empatia jest raczej wyuczona i są przeczuleni na własnym punkcie, bardzo mściwi. Często ofiary tych osób same potrzebują wieloletniej terapii i trudno jest znaleźć kogoś kto się zna na tym zaburzeniu i jest w stanie zrozumieć ofiary przez jakie piekło zawłaszczenia musiały przejść :(
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Bardzo nam przykro z powodu trudności jakie przeszłaś. Mamy nadzieję, że teraz Twoje życie układa się już znacznie lepiej.
@vivvpprof
@vivvpprof 2 жыл бұрын
Pytanie, dlaczego tak bardzo zależy ci na wyleczeniu i zmianie drugiej osoby.
@natural76
@natural76 2 жыл бұрын
Zaciętość kobiet w ratowaniu psychopatów czy narcyzów zawsze mnie fascynowała.
@natural76
@natural76 2 жыл бұрын
„Moje Dwie Głowy” Maja Friedrich
@annapelczarska9101
@annapelczarska9101 Жыл бұрын
Terapeuci i psychologowie w PL są mocno niedokształceni w zaburzeniach i chorobie dwubiegunowej.
@Linass0563
@Linass0563 2 жыл бұрын
psycholog - to czlowiek, ktory na wszelakie pytania odpowiedz zaczyna z "Uhum..."
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Czy to umniejsza merytoryce wypowiedzi?
@Linass0563
@Linass0563 2 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS :)
@grzegorzdzidkowski2878
@grzegorzdzidkowski2878 2 жыл бұрын
Bo czasami po prostu lepiej zrobić pierw uhmm zanim coś sie powie . Szczególnie glupiego , Szanowny Panie ;)
@Linass0563
@Linass0563 2 жыл бұрын
@@grzegorzdzidkowski2878 Uhumm, uhummm... ože i prawda ;) Ale nawet po slowie "cukier" w gębie nie bardzo slodko...
@Linass0563
@Linass0563 2 жыл бұрын
@@grzegorzdzidkowski2878 Panie Grzegorzu, ile razy ja rozmawialem z rožnymi psychologami, psychoterapeutami, nawet z psychiatrami, tyle razy jasno widzialem, že oni w tę branžę przyszli, aby pokonac karaluchy w swojej glowie... I najczęnsciej oni sami mnie o tym opowiadali. :)
Psychoterapia DDD (Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych) - Joanna Flis, Zofia Szynal
50:16
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 10 МЛН
НЫСАНА КОНЦЕРТ 2024
2:26:34
Нысана театры
Рет қаралды 1,1 МЛН
WHAT’S THAT?
00:27
Natan por Aí
Рет қаралды 14 МЛН
Jak rozpoznać zaburzenia osobowości?
14:04
Sebastian Antonowicz - wsparcie psychologiczne
Рет қаралды 6 М.
Sesja 1 - Wstępna konsultacja pary
26:26
PARPA
Рет қаралды 12 М.
Psychoterapia DBT - Vivian Fiszer, Zofia Szynal
54:36
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 10 М.
"Wszystko doprowadzało mnie do szaleństwa". Życie z BORDERLINE.
17:39
Obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości (osobowość anankastyczna)
40:54
Psychoterapia humanistyczna - dr Paulina Trojanowska-Malinowska, Zofia Szynal
57:11
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 12 М.
Kilka słów o psychoterapii psychodynamicznej
35:00
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Рет қаралды 6 М.
Co to jest terapia psychodynamiczna? - Psychologia Podcast
30:21
Jan Wasilewski: Nie tylko pytania
Рет қаралды 462
ПРОВЕРИЛ АРБУЗЫ #shorts
00:34
Паша Осадчий
Рет қаралды 7 МЛН