No video

Uprawa warzyw w lipcu. Co jeszcze można siać? Na co zwrócić uwagę?

  Рет қаралды 16,174

ogród na co dzień

ogród na co dzień

Күн бұрын

Jak pielęgnować warzywa w ogrodzie w lipcu? Co jeszcze można siać? A co zbierać? 🥒🍅 To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Warzywny". Zapraszam! 🙂
W przydomowych warzywnikach uprawiamy zazwyczaj te rośliny, które lubimy najbardziej, a lipiec to czas zbioru wielu z nich. Na pierwszy plan w tym miesiącu wysuwa się temat ogórków, bo o tej porze zbiory ogórków gruntowych trzeba przeprowadzać już niemal codziennie lub co drugi dzień. Co drugi, trzeci dzień zbieramy też owoce ogórków sałatkowych, które są większe i potrzebują nieco więcej czasu, żeby dojrzeć. Jeżeli prowadzimy ogórki po podporach, warto je systematycznie podwiązywać w miarę wzrostu lub pomagać im się piąć. Warto już teraz systematycznie sprawdzać czy nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. Jeżeli liście żółkną czy bledną, może być to oznaką niedoboru składników pokarmowych, wtedy warto je nawieźć. I pamiętajmy o regularnym podlewaniu tych roślin. Ogórki lubią wilgoć, w końcu ich owoce zbudowane są głównie z wody.
W połowie lipca zaczynają już przebarwiać się pomidory gruntowe i pierwsze owoce często możemy już o tej porze zbierać. Więcej na temat letniej pielęgnacji pomidorów mówiłam w poprzednim filmie z cyklu „Ogród Warzywny” przypominam więc jedynie, że warto systematycznie przeglądać uprawy, nadal przywiązujemy rosnące krzewy do palików, usuwamy pojawiające się jeszcze „wilki” oraz prześwietlamy rośliny wycinając liście od dołu i takie, na których widać plamy lub które przysłaniają dojrzewające owoce. Jeżeli zebraliśmy większe wilki do ukorzenienia w wodzie, to można je posadzić w doniczkach z ziemią, gdzie będą miały lepsze warunki dalszego rozwoju lub bezpośrednio na grządkę, na miejsce stałe. Jeżeli ukorzenialiśmy przyrosty pomidorów bezpośrednio w podłożu i widać już przerastające korzenie przez otwory drenażowe w doniczkach, warto je przesadzić do większego pojemnika lub na wybrane dla nich miejsce w ogrodzie. W tym roku w moim ogrodzie jeszcze nie musiałam robić żadnych oprysków pomidorów, ale warto je już regularnie obserwować i w razie konieczności sięgnąć po wybrane preparaty wzmacniające lub gnojówki czy miedzian, żeby ochronić te rośliny przed chorobami grzybowymi.
Por w tym miesiącu prezentuje się już całkiem ładnie, można go już nawet bieżąco zbierać w razie potrzeby w takiej młodej formie. Seler naciowy i korzeniowy cały czas rosną, warto w ich przypadku wyłamywać zewnętrzne żółknące liście i spulchniać regularnie glebę. W wolnych miejscach na grządkach lub na ich obrzeżach można dosadzać lub wysiewać sałatę, czy inne rośliny liściowe, np. cykorię lub rukolę. Nie potrzebują one wiele miejsca i specjalnego nawożenia, za to świeżą zieleninę do sałatek będziemy mieli zawsze pod ręką.
Wykopujemy czosnek. To, że jest już w pełni dojrzały możemy poznać po usychającej już części nadziemnej rośliny, w co najmniej 50-60 procentach. Najlepiej to robić w suchy, pogodny dzień. Można wspomóc się w tym celu łopatką lub jeżeli mamy dość piaszczystą glebę, po prostu wyrwać je z ziemi. Główki czosnku po przesuszeniu przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. W wolnym miejscu możemy dosiać np. koper lub bazylię na młode liście czy letnie odmiany rzodkiewek.
Na moich podwyższanych grządkach stosunkowo niedawno, po kalarepie i brokułach, posadziłam sadzonki słodkiej papryki, która nieśmiało zawiązuje pierwsze owoce. To papryka na późny, jesienny zbiór. W lipcu warto pamiętać o odchwaszczaniu upraw papryki, podlewaniu, jeżeli jest bardzo sucho, co widać po zwijających się lub lekko opadających liściach i w razie potrzeby o nawożeniu oraz o ochronie przed ślimakami, zwłaszcza nagimi, które bardzo lubią podgryzać paprykę, zarówno jej liście jak i owoce. Ślimaki często żerują też na naszych cukiniach i innych roślinach dyniowatych, wygryzając dziury w młodych, dopiero co zawiązujących się owocach, zupełnie je w ten sposób niszcząc.
O ochronie roślin przed ślimakami była już mowa w innych filmach na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ, zainteresowanych zachęcam do obejrzenia. Warto przypomnieć jednak, że naturalną ochroną przed tymi szkodnikami może być swoista zapora zrobiona np. z mączki bazaltowej. Ślimaki taką zaporę zazwyczaj omijają, ponieważ pylista mączka je oblepia, co utrudnia im poruszanie. Oczywiście działa to w czasie bezdeszczowej pogody. W czasie deszczu czy podlewania, mączka wsiąka razem z wodą w głąb ziemi, ale dzięki temu ją dodatkowo użyźnia...
Życzę wspaniałych, zdrowych upraw i zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
MĄCZKA BAZALTOWA www.dziendobry...

Пікірлер: 26
@elzbietaberndt6474
@elzbietaberndt6474 Жыл бұрын
Swietny material pozdrawiam 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻🤗🤗🤗🤗
@lucynap9259
@lucynap9259 Жыл бұрын
dziękuję za piękny odcinek, 💯👍🙂
Жыл бұрын
🥰
@julijuli3369
@julijuli3369 Жыл бұрын
Zazdraszczam i pozdrawiam!
Жыл бұрын
Pozdrawiam! 🙂
@danutamruk8140
@danutamruk8140 Жыл бұрын
Piękny warzywnik i piękne rośliny ❤
Жыл бұрын
🥰
@mariab.675
@mariab.675 Жыл бұрын
Piękny ogród i piękne plony, gratuluję serdecznie, film również bardzo ciekawy. Jedynie te napisy zasłaniają wszystko i bardzo mało przez to widać a szkoda.
Жыл бұрын
Podpisy można wyłączyć 🙂
@izabelawencel6889
@izabelawencel6889 Жыл бұрын
Ma pani istny raj🥰🥰😍…przepięknie
Жыл бұрын
🥰
@ewamiszczyk1208
@ewamiszczyk1208 Жыл бұрын
❤Pozdrawiam🤗
Жыл бұрын
Pozdrawiam 😊
@renatakoszuta2363
@renatakoszuta2363 Жыл бұрын
Dzięki Izo ❤❤
@PrzemysawWicek-br7qj
@PrzemysawWicek-br7qj Жыл бұрын
Pozdrawiam 😀
@lucynaszymczak8413
@lucynaszymczak8413 Жыл бұрын
Jak dobie Pani radzi ze slimakami. Ja.msm wszystko podziurawione lub pozarte😢
@ewawisniewska427
@ewawisniewska427 Жыл бұрын
Ja też szykuje się do wysłania ogórków, w zeszłym roku też wysiałam i miałam na kanapki
@mrozinka
@mrozinka Жыл бұрын
U pani zawsze pieknie
Жыл бұрын
🥰
@ewa.u.r.b.a.n.s.k.a.
@ewa.u.r.b.a.n.s.k.a. Жыл бұрын
Witam pani Izo, dziękuję za super porady, mam pytanko czym mogę podlać fasolę tyczna w doniczce, bo jej coś listki bledną . Pozdrawiam serdecznie🥀🌹💐
@ogrodoweprodukty7627
@ogrodoweprodukty7627 Жыл бұрын
👍👏😊
@patrykzielinski9246
@patrykzielinski9246 7 ай бұрын
Jakie wymiary maja te podwyzszane grzadki?
@marcinstasiak3003
@marcinstasiak3003 Жыл бұрын
1
Жыл бұрын
🥇🙂
@STAS777ish
@STAS777ish Жыл бұрын
🍃🌾🍅🌽🥬
Jak dbać o pomidory w lipcu? Jak mieć obfite zbiory pomidorów?
7:00
ogród na co dzień
Рет қаралды 49 М.
Co siać w LIPCU? Jakie warzywa możemy siać, sadzić w lipcu?
7:03
Amator w Ogrodzie
Рет қаралды 2 М.
If Barbie came to life! 💝
00:37
Meow-some! Reacts
Рет қаралды 78 МЛН
Gli occhiali da sole non mi hanno coperto! 😎
00:13
Senza Limiti
Рет қаралды 22 МЛН
Magic trick 🪄😁
00:13
Andrey Grechka
Рет қаралды 57 МЛН
POMIDORY W GRUNCIE W SIERPNIU. UPRAWA POMIDORÓW GRUNTOWYCH
27:07
Kasia in the garden
Рет қаралды 66 М.
Wybieram cebulę - ależ Porosła - wianki prawie jak u babci
23:33
Kobieta z zachodu
Рет қаралды 4,6 М.
UPRAWA OGÓRKÓW - INSTRUKTAŻ - Jak uprawiać ogórki?
14:26
DZIAŁKOWIEC TV
Рет қаралды 62 М.
Wysiew warzyw w lipcu.
5:16
ogród na co dzień
Рет қаралды 42 М.
Krzywe ogórki, czyli czego im brakuje
12:14
Ogród na piasku
Рет қаралды 85 М.
CO SIAĆ W SIERPNIU. SPACER PO OGRODZIE WARZYWNYM. UPRAWA WARZYW
24:43
Kasia in the garden
Рет қаралды 148 М.
Tomatoes - piling, watering and fertilizing. Vegetable garden
6:03
ogród na co dzień
Рет қаралды 46 М.
If Barbie came to life! 💝
00:37
Meow-some! Reacts
Рет қаралды 78 МЛН