Vďaka eurofondom pocestujeme rýchlejšie z Považskej Bystrice do Púchova. 124. časť DOBRÉ FONDY EÚ

  Рет қаралды 1,752

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

3 жыл бұрын

Stredné Považie nad Považskou Bystricou je krásny, hornatý kraj. “Prevliecť” však týmto miestom hlavnú železnicu v modernej úprave nie je vôbec jednoduché.
Železničný tunel Milochov je najzložitejšou stavbou v histórii samostatných slovenských železníc a jednou z najväčších investícií. Je súčasťou modernizácie 16-kilometrového úseku trate Púchov - Považská Bystrica. Jej súčasťou sú dva tunely - Diel a Milochov, niekoľko mostov cez Váh, ako aj inundačný kanál v Púchove, železničný most ponad Vodné dielo Nosice. Súčasťou bude aj šesť nových cestných mostov a nadjazdov, štyri podchody pre chodcov, 11 priepustov a zrušia sa štyri priecestia. Všetky úrovňové križovania so železničnou traťou sa odstránia a nahradia mimoúrovňovými.
V prípade tunela Milochov ide o dvojkoľajný a jednorúrový tunel. Musel byť vyrazený vo veľmi zložitých podmienkach pod vrchom Stavná. Tunel sa stane súčasťou modernizácie jednej z našich najdôležitejších železničných tratí z Bratislavy do Žiliny, ktorá je zároveň súčasťou paneurópskeho železničného koridoru spojujúci Bratislavu a Užhorod. Súčasťou tunela je aj úniková štôlňa nachádzajúca sa približne v polovici tubusu. Zvýši sa aj maximálna rýchlosť na trati na 160 km/h. Trať sa po modernizácii skráti zo súčasných 18,7 km na 15,9 km, pričom takmer celý úsek Púchov - Považská Bystrica je vedený už po novej trase.
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku dobrefondy.eu.

Пікірлер: 4
@Vlado.P
@Vlado.P 3 жыл бұрын
A kde sa tie peniaze v tých eurofondoch berú?Ako stavali železnice naši otcovia,keď nemali eurofondy?
@michalrosicka469
@michalrosicka469 3 жыл бұрын
Jsem sice občan ČR ale i tak se zúčastním této diskuze. Máte totiž naprostou pravdu. Nejde o žádné eurofondy. Jsou to peníze , které do tzv. společné kasy posílají jednotlivé státy EU a pak jsou opět přeposílány zpět a to samo o sobě není zadarmo. Celý ten peněžní koloběh řídí úřednická mašinérie, která se musí zaplatit. A tak z jednoho milionu euro, který odešlete do kasy EU dostanete nazpět sotva dvě třetiny původní hodnoty. Zbytek padne na platy úředníků. Tolik k těm slavným eurofondům. Kdyby si každá země financovala svoji ekonomiku sama bez odesílání peněz bůhví kam, vyšlo by ji to podstatně laciněji. Tak že toto video není o nějaké modernizaci železnice ale o propagaci systému oběhu peněz v rámci EU, který je placen z peněz jednotlivých států a má ukázat jak je nepostradatelný pro chod členských států EU a jejich ekonomik. O ničem jiném to není...
@cynikcyp
@cynikcyp 2 жыл бұрын
@@michalrosicka469, to je v pohode, navyše máte plnú pravdu... Aj ja sledujem dianie v ČR, vyjadrujem sa k nemu, mám tam 33 rokov priateľku a máme na českú politiku, prezidenta a proSEREŠ0VSKÚ ČT...
@worldinside1795
@worldinside1795 2 жыл бұрын
1.,- Eurofondy sa "berú" z daní Nemcov, Francúzov, Holanďanov a iných vyspelejších krajín, ktoré takýmto spôsobom pomáhajú menej vyspelým krajinám. 2.,-Stavba železníc, ciest a iných stavieb bola v minulosti značne odlišná aj kvôli systémom , ktoré na Slovensku fungovali. Keď sa pozrieme najhlbšie do histórie, teda až do Uhorska, tak zistíme, že ľudia, ktorí pracovali na výstavbe tam pracovali častokrát v podradných podmienkach za podradne nízke platy a v neposlednom rade aj proti ich vlastnej vôli. Počas 1. ČS sa stavalo hlavne v Česku až po tom na Slovensku, rozmach teda síce bol, no nebol až takých značný ako je dnes. Slovenský štát (nacistický) bol taktiež v inej situácii, Slovensko bolo vtedy spolu s pár inými satelitnými štátmi pod nadvládou Nemecka, ktoré potrebovalo zbrojiť, a zbrane alebo železo, ktoré potrebovali si nakupovali práve u slovenských výrobcov, vďaka čomu mohlo Slovensko ekonomicky veľmi rásť a teda si aj viac dovoliť budovať železnice apod. ČSSR bolo tiež niečo iné, pretože tu bol komunizmus, ktorý v podstate vedel ľuďom nariadiť, aby išli niečo stavať... Súhlasím s tým, že systém trhovej ekonomiky a zásady demokracie nám môžu zo začiatku pripadať skostnatelé a pomalé, no ako vidíme na krajinách ako Nórsko, Rakúsko, Nemecko či Švajčiarsko. Po dlhšej dobe, pokiaľ je systém demokracie aplikovaný správnym spôsobom, to prináša svoje ovocie. Počas komunizmu to všetko išlo síce "po masle" no treba si uvedomiť, že komunizmus nás zase veľmi obmedzoval (sloboda vyjadrenia, podnikania, vycestovania,...) a okrem toho nie je ani dlhodobo finančne a ekonomicky udržateľný v takej podobe, v akej fungoval.
TOP 10 - Najkrajších Dedín Slovenska
10:02
Ďuri
Рет қаралды 284 М.
Каха и суп
00:39
К-Media
Рет қаралды 6 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 187 МЛН
Sigma girl and soap bubbles by Secret Vlog
00:37
Secret Vlog
Рет қаралды 4,6 МЛН
Modernization of Zilina Railway Junction - Slovakia (May 2024)
21:53
Popradská Okružná
Рет қаралды 41 М.
NDS | POĎTE S NAMI NA STAVBU | D1 LIETAVSKÁ LÚČKA  - DUBNÁ SKALA
5:33
Národná diaľničná spoločnosť
Рет қаралды 10 М.
POZOR VLAK / THE TRAIN - 135. [FULL HD]
38:02
POZOR VLAK
Рет қаралды 35 М.
Cafe Európa: Čo jeme?
52:12
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
Рет қаралды 76
Каха и суп
00:39
К-Media
Рет қаралды 6 МЛН