Výroba DPS v domácích podmínkách

  Рет қаралды 17,432

Honza bastlí!

Honza bastlí!

3 жыл бұрын

V tomto videu vám ukážu jak si doma pomocí neupravené laminovačky vyrobíte desku plošných spojů podle vašeho návrhu.
Laminovačka: Peach PL750
Papír: Barevný lepící papír
Tiskárna: Xerox Phaser 3020 (s tonerem z Gigaprintu)

Пікірлер: 47
@Tesla_Radio
@Tesla_Radio Жыл бұрын
Trochu som si zaspomínal , technológia mojich školských čias . 👍
@jony123188
@jony123188 4 ай бұрын
super technológia ja robím fotocestou a leptám alkalickým roztokom práve preto že chlorid mi zožral vercajch 😄
@miroslavgargulak5005
@miroslavgargulak5005 Жыл бұрын
Výborný návod ,který funguje .Dělám to taky tak .
@vladimircerny4042
@vladimircerny4042 Жыл бұрын
Leptám už dlouho tou metodou položením desky měděnou stranou na hladinu roztoku. Akorát si z izolačky udělám takové ouško abych to mohl pomalu položit. Pokládám pomalu ze strany. Nestalo se mi ještě, že mi zůstala bublina asi mám štěstí.
@patrikhess8671
@patrikhess8671 Жыл бұрын
Ahoj já to dnes dělal taky a aby si se nedřel zbytečně , stačí obyčejný papír natiskneš toner a přiložíš na desku a použiješ odlakovač na nehty lehce namočíš vrchní stranu, par krát přejedeš prsty , budeš mít něco jako máš ty a ušetříš spousty času. Všiml jsem si že ti v černých místech pěkně kouká měď to je problém všech tady těch metod přenosu toneru. Tak že doporučuji pěkně foto cestu aby si to neměl prožrané nebo aby si to nemusel přetahovat fixou celé. Laminátovač nevyhazuj používá se na NEGATIVNÍ FOTOREZIST fólii aby si jí tím zažehlil. Nebo to prodávají ve spreji tu emulzi. To víš že kdyby přenášeli toner při výrobě desek v továrnách tak by jím reklamovali výrobky na plošné spoje to by si nevydělali. Každopádně děkuji za video a přeji hodně zdaru.
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Жыл бұрын
Ahoj, díky moc ze komentář. S výrobou DPS jsem se od doby vydání tohodle videa hodně posunul. Studené cesty s chemií, jak popisuješ s odlakovačem, mi nikdy nefungovali. Proces je citlivý na složení toho chemického média. Co se týče fotocesty (negativní s nalaminovanou folií, jak píšeš), tu jsem dělal taky a vrátil jsem se zpět k toneru. Fotocesta je rozhodně nejpřesnější, ale zahrnuje tak ohromné množství proměnných a stěžejních kroků, že za to ta frustrace prostě nestála. V průmyslu se ale jistě vyplatí, protože tam si ten proces prostě odladí a přísně udržují. Vyzkoušel jsem ještě některé další metody a chystám na tohle téma nové video (nebo možná sérii).
@patrikhess8671
@patrikhess8671 Жыл бұрын
@@honzabastli2591 Jasně každopádně já tím tonerem dělal poprvé a když si vezmeš že to taky funguje a rychle a máš použitelný plošný spoj bez velké námahy. Prostě každá metoda dobrá když si to o šéfuješ .Já si pamatuji jak jsem to dělal přes kopírák a pak celé musel obtahovat fixou a taky to bylo dobrý a výrobek co jsem takhle dělal mi funguje spolehlivě do teď. Dokonce jsem tam i podepsán v mědi + rok výroby.
@Vladimir-ju7gc
@Vladimir-ju7gc Ай бұрын
Leptaci roztok jsem použival take ale přešel jsem na Persian sodný je pruhlednější a nešpiní 😉
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Ай бұрын
Je to tak. Díky za komentář. Problém s ním je, že musíš leptat buď pod odtahem, nebo nejlépe venku, protože co já vím, tak ty výpary nejsou nic moc. Taky nevím jak je na tom s životností.
@Vladimir-ju7gc
@Vladimir-ju7gc Ай бұрын
@@honzabastli2591 Persian sodný nesmrdí ,žádne extremní výpary nejsou
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Ай бұрын
@@Vladimir-ju7gc to zní dobře. Díky za vysvětlení. Musím to vyzkoušet. Bude nové video o výrobě desek, jen se mi nedostává času ho udělat aby stálo za to.
@peterplajdicko5962
@peterplajdicko5962 3 жыл бұрын
Pekné video. Chcem sa spýtať tlačiareň ktorú ste použili na tlač plošného spoja je atramentová?
@honzabastli2591
@honzabastli2591 3 жыл бұрын
Děkuju. 🙂 Ne. Jedná se o metodu přenosu toneru - Toner je náplň do laserové tiskárny. S inkoustovou tiskárnou to nebude fungovat.
@peterplajdicko5962
@peterplajdicko5962 3 жыл бұрын
@@honzabastli2591 Ďakujem za odpoveď.
@1elopes
@1elopes 3 жыл бұрын
Můžu se zeptat na tu "vrtačku"? Respektive jaký motůrek si použil? Jinak hezké video, děkuji ;-)
@honzabastli2591
@honzabastli2591 3 жыл бұрын
Děkuju. Jsem rád, že se Ti video líbilo a doufám že pomohlo. Jinak jsem technologii teď ještě vylepšil a budu o tom vydávat nové video. Vrtačku jsem si vyrobil z motůrku myslím že z nějaké tiskárny. Je na 24 v DC a má průměr přes tělo asi 50 mm. A na výstupní hřídel jsem dal tohle. www.ebay.com/itm/8Pcs-0-5-3mm-Electric-Drill-Bit-Collet-Mini-Twist-Drill-Tool-Chuck-Set-Pretty-/264482644634?_trksid=p2349624.m46890.l49292 Ale tuhle vrtačku už nepoužívám. Koupil jsem si Dremel 4300 a stojan na ruční vrtačku, vytiskl adaptér a vrtám tím. Díry jsou přesnější a vrtá se lépe. Vše bude v novém videu, ale zatím nevím kdy vyjde.
@karelkral6812
@karelkral6812 6 ай бұрын
Skoda chybejiciho stativu.
@jaborek4732
@jaborek4732 Жыл бұрын
Celkem pracné. Nešlo by to udělat laserovou gravírkou? V dnešní době jdou koupit už za pár korun
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Жыл бұрын
Díky za komentář. Určitě šlo. Aktuálně experimentuju se všemi možnými metodami výroby DPS včetně laserové gravírovačky, ale narážím na problém, že nemám k dispozici dost výkonný laser. Všechny metody bych chtěl v budoucnu představit ve videích, ale nedostává se mi času.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 5 ай бұрын
Z leptání jsem utekl k laserovému způsobu - ze staršího Enderu (3D tiskárny) jsem si takovou "gravírku" zpíchnul" bez nutnosti měnit firmware. Je však třeba trochu změnit výrobní filosofii - způsob leptání je o odstraňovaní velkých ploch mědi, zatímco laserem se snažíš vypálit propojené vodivé ostrůvky a kanálky včetné otvorů, což je dáno především výkonem laseru, který nesnese delší kontinuální provoz, pokud by šlo o odstraňování velkých ploch mědi - jde o red laser 3W s optikou za 500Kč. Jako software vyhoví jakýkoliv 2D CAM, kde se na plošném modelu simuluje nástroj (například malá fréza či špice) a ukládá to v ISO. Úprav pro 3D tiskárnu je vícero, například jednoduchou úpravou firmware, či napsáním svého postprocesoru jako exe soubor. Od namodelování desky do vypálení je to záležitost několika minut. Toto vše lze koupit jako hotové od 8000-50 000 Kć, pokud se plánuje sériová výroba. Pro mé potřeby by se to nikdy nevrátilo.
@the8bitpc_805
@the8bitpc_805 2 жыл бұрын
zdravím, tuto technologii jsem provozoval někdy před cca 10ti lety a tím jsem skončil 🙂 od té doby vyrábím PCB jen a pouze u soudruhů z Číny, neboť čas věnovaný výrobě, nákupu materiálu, čištění bordelu, vrtání, cínovací lázeň, o prokovech nemluvě, dokreslování nedokonalých tras, tak se mi to prostě nikdy nevyplatí. Navíc čas věnovaný tvorbě PCB mohu věnovat další užitečné činnosti. PCB od soudruhů dorazí do 5ti dnů DHL a cena všeho včetně dopravy je opravdu zlomek toho, když si člověk uvědomí, kolik ho stojí hodina práce...já vím, že je to pro bastlení, ale i to bastlení by mělo být jak tvůrčí, tak i vzdělávací činnost a to při míchání flakónků a patlání se v chloridu moc není 😀 Doma mám nakoupeny univerzální oboustranné PCB s prokovy - na testy je to bohatě dostačující. Jak mám otestováno, že vše funguje, tak vyrábím výhradně v SMD technologii. Navíc nemusím řešit, zda bude PCB korodovat a budu ho muset nějak ošetřovat - další náklady navíc... Na druhou stranu, koho to baví, nechť je mu to dopřáno...já bych se již touto cestou nikdy nevydal, prodal jsem všechno možné a to jsem měl i profi osvitku na oboustranné DPS, leptací lázeň s tepelným čerpadlem, probublávací lázeň na oplach, všechno letělo pryč, akorát z toho byl bordel... jinak přeji ať se daří, a bastlení zdar! 🙂
@tomascenek4651
@tomascenek4651 2 жыл бұрын
Zdravím, u koho v PLC objednáváte? Díky.
@honzabastli2591
@honzabastli2591 2 жыл бұрын
Zdravím, ano tento postoj má dnes čím dál více lidí, já mám ale rád staré věci a staré postupy a rád se učím nové věci a zdokonaluju se. Navíc to podle mého názoru k bastlení patří. Naprosto neprůstřelný argument, který zastáncům výroby v Číně říkám je, že až mi Číňan desku dodá do dvou hodin od dokončení návrhu, začnu u něj objednávat. Do té doby si budu desky dělat sám. Cesty tenké jako vlas, prokovy, oboustranné či vícevrtsvé desky ani solder masku nepotřebuju. Pro moje účely analogových THT obvodů je tento způsob výroby dostačující, ale zcela chápu, že ne každý si vystačí s takhle prostou deskou a že ne každý se chce výrobou zaobírat. Jsem ale každopádně rád, že jste to alespoň zkusil. ;-)
@the8bitpc_805
@the8bitpc_805 2 жыл бұрын
Děkuji za konstruktivní komentář. Já miluju starou techniku, v 80tých letech jsem byl fascinován vším, co bylo k dispozici a doteď mám některé věci v perfektním a funkčním stavu. Postoj k PCB byl spíše z toho důvodu, že se tím živým profesionálně a PCB na koleni mě přestalo bavit. V Altium udělám návrh, 4 vrstvy mám snad jako standard, prokovy také a do pár dnů mám vše na stole a mezi tím si mohu nastudovat různé datasheety a app notes. Jak jsem psal, tak pro domácí bastlíře je to super, alespoň si to každý vyzkouší jaké to je :-) za mých mladých let jsme to leptali v chloridu a cestičky byly nakresleny leptu vzdorným lakem. Pokud si pamatuju, tak cestička měla cca 0,5mm ono to jinak ani moc nešlo, ten lak se rozpíjel. Ale postavil jsem na tom hromadu "užitečných" věcí. Automatické rozsvícení v garáži, různé teploměry s itrony do mrazáku, kódový zámek do baráku apod. Určitě mám z ručního osazování a ruční výroby PCB dostatek zkušeností a bavilo mě to moc! V té době se nedalo ani mluvit o nějakém automatizovaném procesu výroby, to jsme prostě neznali...
@jozefberky4514
@jozefberky4514 2 жыл бұрын
Chcel by som sa opytat aky program na navrh pouzivate?
@honzabastli2591
@honzabastli2591 2 жыл бұрын
Používám EasyEDA. Je k dispozici online, případně ho lze i nainstalovat.
@tomassobota5619
@tomassobota5619 8 ай бұрын
Ahoj, jelikož jsem socka a nemám doma televizi, tiskárnu ani laminovačku 😂, myslíš že by to šlo udělat i takto? Ve městě si vytisknu negativní obraz spoje na přenosovou folii a ten nalepím na destičku. Pak spešl fixou vybarvím cestičky a samolepku sloupnu. Pak už by byl postup stejný jako ve videu. V nejhorším případě ty cestičky prostě jenom nakreslit fixou :) Díky
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 5 ай бұрын
Kdysi jsme to tak dělali (někdy i dnes) - centrofixem nakreslíš cestičky a ostrůvky. Pak se to hodí do vodou ředěného FeCl3, který koupíš v každé elektroprodejně. Sirkou nebo špejlí pohybuješ deskou v roztoku (ne v kovové nádobě, ale ve skleněné) až se měď vyleptá. Centrofilx umyješ lihem a jemným smirkem přebrousíš. Vyvrtáš otvory a hotovo. Žádný negativ, žádné nálepky...
@maska54maska49
@maska54maska49 Жыл бұрын
Zkouším toto metodu předlohu jsem vytiskl zrcadlově a na plošném spojí po nažehleni to vyšlo úplně jinak. Kde je prosím chyba. Díky Jirka
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Жыл бұрын
Co to znamená úplně jinak? Nejlepší pomůcka je při použití téhle metody text na DPS. Po vytisknutí nesmí být čitelný, po přenosu naopak musí.
@maska54maska49
@maska54maska49 Жыл бұрын
@@honzabastli2591 ahoj jasně chápu ale pokud to zrcadlově vitisknu a na žehlím na desku tak bych musel součástky osazaovt ze strany spojů.
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Жыл бұрын
@@maska54maska49 To znamená, že je to zrcadlově obráceně. Nemáš náhodou předlohu nakreslenou (v SW) na horní a ne na dolní vrstvě DPS?
@maska54maska49
@maska54maska49 Жыл бұрын
@@honzabastli2591 To netuším je to kreslené v kickadu
@honzabastli2591
@honzabastli2591 Жыл бұрын
@@maska54maska49 to chce víc informací. Napiš mi na mail a pobavíme se tam. honzabastli@gmail.com
@miroslavkoubek6827
@miroslavkoubek6827 2 жыл бұрын
Pokaždé když vyleptám tišťák, tak ho potřu tamponem nebo kvalitním štěteček roztokem kalafuny v lihu, deska se pak lépe pájí a neoxiduje.
@honzabastli2591
@honzabastli2591 2 жыл бұрын
jojo. Tohle se dělalo už v 60. letech a možná i dříve, nicméně co jsem tak slyšel, tak kalafuna časem degraduje, vlhne a zanáší na desky nežádoucí svodové proudy. Dnes je tedy asi lepší nastříkat desku pájitelným lakem, který by degradovat neměl. Já jsem svůj aktuální postup od doby vydání videa poměrně dost vylepšil (a chystám se vydat video nové) a teď desky po vyvrtání stříbřím ve stříbřící lázni. Vrstva stříbra sice také zajde, ale spíše se pasivuje, takže sice opticky nevypadá hezky, ale pasivací se zabrání další korozi a tak by nemělo být možné, aby cesty "uhnily".
@miroslavkoubek6827
@miroslavkoubek6827 2 жыл бұрын
@@honzabastli2591 No, co mám já zkušenosti, tak pokud se nanese jen slabá vrstva, tak jsem přesvědčen že takto ošetřené zařízení, pokud bude pracovat za normálních podmínek vytrží skoro na věky, a co se týče svodových proudů tak pokud to nebude nějaké speciální zařízení třeba PH metr tak by také neměl být nějaký problém. Navíc se pak deska daleké lépe pájí.
@radimre4825
@radimre4825 2 жыл бұрын
Já používám finální nátěr kalafuny ( speciál.... poctivá kalafuna bez přídad) už 40 let Zařízení venku v nevytápěných rozvaděčích mnoho let a no problém kalafuna ano ztratí lesk ale chrání a hlavně dobre se pak deska opravuje narozdíl od těch dnešních prý pajitelných laků...
@miroslavgargulak5005
@miroslavgargulak5005 Жыл бұрын
@@radimre4825 Taky používám kalafunu rozpuštěnou v lihu s benzinem .Líp se to pak pájí a používám ji i na ochranu .Ted nedávno jsem opravoval desku kde se mi odešlo relé a když jsem se na desku díval tak pod kalafunou byla měd stále krásně lesklá a v kalafuně nebyli ani praskliny a to je plošnák 15 let starý .Jen tu kalafunu musíte nechat pořádně zaschnout .
@foycz1821
@foycz1821 2 жыл бұрын
na dokreslení cest které se "nechytli" používám obyčejný liháč.. parkrat jsem použil i fix přimo na tištáky .. a musim řict ze je na houno .. nebo nevím z jaky halucinogení sračky dělali toner co mam v tiskárně .. ale ten profi drahej fix mi ho rozpouští .. xD .. A jen dodám , osobně používám kyselinu chlorovodíkovou + peroxid .. měně podleptává .. protože je to behem par vteřin .. "dlouho" (1 minuta) nic .. a pak během 5-10 vteřin hotovo.. s chloridem zelezitym mam jen špatne zkušenosti .. trvá to dlouho .. a nikdy nevíš kdy to vytáhnou protoze jak je tmavy neni moc videt na ty cesty a jen si rikas jeste chvilku jeste tam kousek zbyva atd.. a pak pulka cestiček v perdeli ..nebo to take muze byt tím ze používam stare DPS (jeste komunisticke xD ) takze super čuper "kvalitní" .. takže se tloustka medi muze na mistech lisit .. je to sice par mikropikometru .. ale na kraji uz je podlepptane .. a jinde jeste ne .. Ale kdyz jich mam plný sklep xD .. cca asi 80ks velikosti A4 tak to nevyhodim že xD
@honzabastli2591
@honzabastli2591 2 жыл бұрын
Asi bude vážně problém v toneru. Já opravuju chyby obojím. Větší plochy liháčem, menší Eddingem na DPS. Jinak socialistické desky používám taky a je pravda, že tloušťka měděné vrstvy dvakrát rovnoměrná není, nicméně vůbec nemám takové problémy s podleptáváním, jak píšeš. V klidu desku nechám dovyleptat a cesty jsou v pořádku. Průběh leptání kontroluju tak, že desku prostě na jedné straně podeberu a vykloním z lázně, abych viděl jak je na tom. Ono když člověk dělá návrh desky, kterou si plánuje udělat sám, myslím si, že by měl brát ohledy na proces výroby a používat například širší cesty, větší pady, větší izolační mezera... Zas tak závratná změna v kompozici desky to být nemusí, ale při výrobě to hodně usnadní práci.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 5 ай бұрын
Zčernání chloridu je způsobeno přítomností železa (hrnec, kleště,...).
@petrvavrinec9481
@petrvavrinec9481 10 ай бұрын
Nudné video na zajímavé téma, škoda
@honzabastli2591
@honzabastli2591 10 ай бұрын
Nebojte, téměř celý proces jsem už obměnil a zlepšil a jakmile bude čas natočit video, vydám nový návod.
Making a Circuit Board From Scratch
10:11
Wesley Treat
Рет қаралды 1,9 МЛН
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 19 МЛН
Пранк пошел не по плану…🥲
00:59
Саша Квашеная
Рет қаралды 7 МЛН
No empty
00:35
Mamasoboliha
Рет қаралды 11 МЛН
Can A Seed Grow In Your Nose? 🤔
00:33
Zack D. Films
Рет қаралды 30 МЛН
Amatérska výroba DPS - návod
6:07
SPŠE Prešov
Рет қаралды 13 М.
DIY PCBs At Home (Single Sided Presensitized)
10:11
TechBuilder
Рет қаралды 1,2 МЛН
Základy elektrotechniky - Rezistory
20:32
Honza bastlí!
Рет қаралды 3,9 М.
FlatCam 2 sided PCB milling on a CNC
15:46
DIY TECH BROS
Рет қаралды 77 М.
PCB process using photoresist dry film
19:53
Luis Acebal
Рет қаралды 437 М.
Advanced DIY PCB with a modified 3D Printer
30:48
Tech2C
Рет қаралды 631 М.
Výroba plošného spoje
5:41
Radioklub OK1KVK
Рет қаралды 15 М.
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 19 МЛН