Emise pod lupou - Auto(Diagnostika) pro každého díl 8.

  Рет қаралды 7,485

Vidlák

Vidlák

8 ай бұрын

Dneska se podíváme na emise především benzíňáků.
Bude to zajímavé a poměrně neveselé.
Možná se dozvíte věci, o kterých jste netušili a které se vám nebudou líbit.
Jirka Hampl jako učitel a později školitel vzdělává lidi v oblasti autoopravárenství a diagnostiky již od svých 19 let a zároveň provozuje praxi pro nabývání zkušeností. Vzdělávání a práce s lidmi je jeho práce i koníček.
Posledních 15 let se zaměřuje na spalovací motory a jejich diagnostiku. Vytváří školící projekty a vlastní metody testování komponentů moderních motorů.
Jirkův auto diagnostický kanál
/ jiří hampl - diagnostika
Můžete se přihlásit do různých úrovní členství a více proniknout do tajů diagnostiky motorů.
Také můžete sledovat a aktivně se zúčastnit živých streamů každý pátek od 20 hod nebo v podobě záznamu.
www.youtube.com/@JiriHampldia...
Informace o dalších aktivitách najdete i na stránkách www.jirihampldiag.cz
A na závěr Vidlákova kutilská výzva. Pokud máte doma nějaký užitečný stroj vlastní konstrukce i kupovaný anebo pokud něco umíte a chcete se pochlubit světu, můžeme o tom natočit video...
Ozvěte se mi, e-mail je uvedený dole na stránce.
/ @vidlak001
Kutilové všech zemí spojte se!

Пікірлер: 59
@ivanaguzkova7278
@ivanaguzkova7278 8 ай бұрын
Děkujeme za toto důležité téma, jsem ráda že se dostává na veřejnost. Je důležité o tom vědět a každý z nás o tom můžeme více přemýšlet ❤Popřípadě se podle toho zařídit 😊Jen tak dá lpánové kluci 😁👍
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj Ivčo, děkujeme za přízeň :-). Fakt to jsou zajímavý a užitečný věci. Doufejme, že zdravý rozum zvítězí. Ať se nám daří!
@ivanaguzkova7278
@ivanaguzkova7278 8 ай бұрын
@@vidlak001 Ahojda Vitku. Věřím že ano. Jen vše má svou časovou posloupnost 🙂Ať se daří. Jen tak dál 👋
@lukashudecek01
@lukashudecek01 8 ай бұрын
Super AutoDiagnostika Vidláku
@miroslavzet1200
@miroslavzet1200 8 ай бұрын
Pánové,je to skvělé,rád vás sleduji a nejen toto,ale vše co Vidlák dělá a to oceňuji a děkuji mu za to. Jenže rád bych se vyjádřil k těm všem nano částicím z aut apod. Je to takový "nový" fenomén jak nás buzerovat ohledně životního prostředí. Vždyť už od nepaměti,kdy zde na zemi nebyl ani život, jsou přítomny částice,miničástice,mikročástice, ony nanočástice a dále i pikočástice ,záření,atd. a to v takové míře,že nanočástice z produkce člověka jsou vlastně "nanoprocento" z toho, co tvoří sama příroda i vesmír. Jen si vezměte,že když se probudí sopka, co vše vyprodukuje, to jsou mnohanásobky toho, co vyprodukují naše auta za celý život. A že takových sopek je po zeměkouli mnoho. Co vyprodukují zámořské lodě,letadla,rakety a i to nejděsnější, co vyprodukují války,kde se do vzduchu a země dostává mnoho a mnoho škodlivin. Pak produkce nanočástic z našich automobilů jsou opravdu jen "nanoprocenta". Nicméně děkuji opět za dobré video.
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj Miroslave, jsou částice a částice. Vždy musíme zkoumat, jaké to jsou a kde vznikají a jestli ohrožují lidi. Vliv člověka na přírodu bych obecně nepřeceňoval, ale vliv člověka na prostředí v nějakém konkrétním městě už stojí za uvážení.
@miroslavzet1200
@miroslavzet1200 8 ай бұрын
OK,chápu,ale myslím,že se to s tou ekologií dost přehání.Jinak super,rád vás sleduji, držím palce a přeji úpěch. Ahoj.@@vidlak001
@jiricopak6655
@jiricopak6655 8 ай бұрын
​@@miroslavzet1200škoda že se z ekologie stalo sproste slovo zejmena díky zájmům ropneho prumyslu a rusaku je elektromobil zlo a emise jsou zdrave asi to nejak posiluje plíce stejne jako dříve plíce posilovalo kouření cigaret a do školy je dobré děti dovézt autem ikdyz je to 600 metrů od domu!
@Dupl3xx
@Dupl3xx 8 ай бұрын
Emise je potřeba snižovat Paretovo pravidlem... tedy jít od toho největšího znečištění... ne tady paběrkovat a šikanovat lidi co jezdí autama. Je super že jsme tady ušetřili plno emisí na 10 let a pak vybuchne sopka a za den udělá tolik emisí, jak my za x let.
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, jsem rád, že někdo přemýšlí :-) Asi to není o emisích, ale po penězích a buzeraci lidi.
8 ай бұрын
Děkuji za názor. Protože nezměním svět, začnu u sebe, protože jedině to mohu a může to pomoci mne a trochu i druhým. Je to jediná cesta měnit sebe, nic (ani poukazování na chyby druhých) jiného "nezabírá". Sopka vytvoří velmi pozitivní reakci v přírodě a částice z ní a jiných producentů jsou řádově v mikrometrech. Částice z poškozených (nebo záměrně odstraněných) emisních systémů moderních motorů jsou prokazatelně škodlivější - velikost řádově v nanometrech. Nejde o hmotnost částic, ale o reakci, kterou způsobí a tam platí pravidlo - čím menší, tím horší. A také jde o to, kdo produkuje přímo pod nos našich dětí jedovaté emise porouchaných motorů. Jsou to města a jejich auta, která mají poruchu. Bezporuchová auta jsou emisně na tom lépe, než kterékoli jiné topeniště.
@janverner8482
@janverner8482 7 ай бұрын
Genialni serie,diky panove
@jakubkudlacek6064
@jakubkudlacek6064 8 ай бұрын
Jsem automechanik s dlouholetou praxi myslim si ze o tom toho vim celkem dost ale toto video se me moc libilo a mnoho veci jsem nevedel :-) super :-) jen je smutne kam to v realu vsecko speje :-/
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, to s těmi nanočásticemi jsem taky nevěděl... Doufejme, že zvítězí zdravý rozum.
@roscer9971
@roscer9971 8 ай бұрын
​@@vidlak001vždy zvítězí peníze nad zdravím rozumem, bohužel 😢
@user-kc5wm3ov6d
@user-kc5wm3ov6d 8 ай бұрын
určite poučné video ...✌
@jiricopak6655
@jiricopak6655 8 ай бұрын
Asi nejhorší je to že lidi s upraveným spalováním předjíždí nesmyslně a čoudi ostatnim do xichtu. Hlavně mám zkušenosti se starými motory ford tdci, BMW ale i wv, ale u těch nových to ani není vidět tím hůř
@jardajarda7362
@jardajarda7362 4 ай бұрын
Co se týče zdraví člověka na tento uvedený tzv. emisní oxidativní stres. Tak tělo se dokáže vypořádat samo s nanočásticemi pokud má dostatek vitamínů minerálů a jiných potřebných živin pro zivot. To by jsme v naší společnosti nemeli jedineho živého kuřáka.
@petarimmer
@petarimmer 4 ай бұрын
👍👍👍 super informace❤❤❤
@ivo.zd.8251
@ivo.zd.8251 8 ай бұрын
👍👍
@jurahradec9742
@jurahradec9742 8 ай бұрын
Kluci děkujeme moc za to co děláte Je to opravdu zajímavé a až budete točit další díly s DPF, tak zkuste projet ELM adaptér aplikací ELM 327 identifier, protože na trhu je mnoho adaptérů s protokoly o kterých prodejci neuvádí a nevědí vůbec nic. Děkuji
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, děkujeme za tip. A umí to ELM 327 identifier něco víc než jiné aplikace?
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Aha, ono to jen identifikuje verzi :-)
@jurahradec9742
@jurahradec9742 8 ай бұрын
@@vidlak001 Ahoj, ta apka je na Google play , nainstaluješ ji do mobilu a spustí se při zasunuté diagnostice ELM 327 (která je odhlášená z Car scanneru, aby ses mohl na ni Identifierem připojit) a ona ti ukáže verzi adaptéru a hlavně kolik protokolů (pro dané auto) podporuje. Nejlepší adaptéry mají všechny čipové verze v zelené barvě.
@jurahradec9742
@jurahradec9742 8 ай бұрын
@@vidlak001 Ahoj docela by mě zajímalo, kolik zelených verzí ti to podporovalo, mohl bys je vypsat , jestli se tím budeš zabývat ? Dík. (já mám adaptér ze stejnou čipovou v1,5 , ze stejného obchodu jako ty, ale jako tobě mi to nechodí)
@vidlak001
@vidlak001 7 ай бұрын
Ahoj, konečně jsem se k tomu dostal. Kromě poslední položky 2.3 mi všechno svítí zeleně.
@domacidomaci7368
@domacidomaci7368 8 ай бұрын
kecaa, favorit mel katalizator uz v roce 93
@sforman2622
@sforman2622 8 ай бұрын
V roce 92 jako Ekotronic
@vlastimilkralik4523
@vlastimilkralik4523 3 ай бұрын
@vidlak001 tak matika za 5. Hore máte mať m a nie mm lebo 0.000 000 01mm = 10pm 😁
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje 8 ай бұрын
Děláte to dobře každého přeci věc lidé musejí být soudní a pouštět se do věcí na které stačí to je přeci základ věcí. Lidé to musejí vzít formou toho že pan Hampl je odborník a má vysoké znalosti. Každý si musí uvědomit to co zvládne udělat sám a co né. Jediné z čím nesouhlasím jsou nové normy. V podstatě tím chci říct to že nasávaný vzduch je horší než ten co z výfuku vychází z tím nesouhlasím likvidace filtrů stojí životní prostředí víc než starší normy bohužel
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, nové normy jsou "přitažené za vlasy" :-)
@user-zc4mb7hf2d
@user-zc4mb7hf2d 8 ай бұрын
Ahoj. V minulém dílu jste slibovali, že v tom následujícím se budete zabývat tématem, jak si pomocí OBD adapteru a aplikace v telefonu zjistit stav a funkčnost DPF. Déle jak měsíc jsem na toto video čekal a nic. Znovu jsem si pustil předchozí díl, jestli mi náhodou video neuniklo a zdá se mi, že je to video na konci upraveno a to prohlášení o diagnostice DPF v příštím dílu odstraněno. Jestli jste od toho po nějakých hejtech upustili, tak mne to moc mrzí. Jinak díky za prima videa.
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, o DPF budou ještě asi 3 díly. Nic jsme neupravovali, asi to bylo řečené v jiném videu.
@Honzik_S
@Honzik_S 8 ай бұрын
No je trochu pravda žekdo si čínským VAGem rozhází přizpůsobení a adaptivní hodnoty, nedej bože kódování, běžný servis pak nedokáže dohledat co tam kdo změnil. Číst hodnoty OK. Ale cokoliv měnit jakékoliv hodnoty fakt nedoporučuji. Jednou vnutíte DPFku 0g a nikdo už nezjistí kolik je tam skuteně.
8 ай бұрын
Ano to se děje, bohužel se to stane i servisu. Každý se nějak učíme. Ja osobně ocením, když zákazník přijde a přizná to. Nejhorší je, když zákazník lže, protože by vypadal za hloupého. Spoustu věcí jde po zákazníkovi opravit když to přizná, aspoň tím zaplatí za svoji hloupost. Kódování taky lze opravit pokud na to servis má nástroje. 0g popilku lze také o VCDS nastavit a dokonce pravdivěji, než tam bylo. Rozhodně nebudeme dávat návody jak měnit údaje v jednotce motoru. A když se o tom zmíníme, tak v kontextu možného nevratného procesu.
@TheKissBest
@TheKissBest 8 ай бұрын
Dobrý den, chtěl bych jsem se zeptat a pomoci mám Mercedes benz w203 1.8 benzín při nastartování mám nepravidelný chod motoru. Při napojení na diagnostiku mi to píše vratná pružina škrtící klapky je chybná - trvale. Potenciometr škrtící klapky adaptace adaptace pro nouzový provoz - přerušovaný. Je to tedy pouze chyba klapky? Nebo to může vyvolat nefunkčnost klapky něco jiného. Ještě se mi ukáže na displeji v autě esp jestli to nemůže vyvolat brzdový systém. Děkuji za odpověď.
8 ай бұрын
Děkuji za dotaz. je to již velice odborné (spíše na stream na mém kanále). Nic méně to vypadá, že závada klapky je příčiny a ESP je následek, protože zásah ESP a dalších systémů s tím spojených potřebuje škrtící klapku jako regulátoru výkonu. Nemusí být ale problém v klapce, ale v kabeláži i když v tomto případě jde o trvalou závadu a dokonce s charakterem mechanického problému. Takže můj tip na dálku je škrtící klapka.
@Sedo22
@Sedo22 8 ай бұрын
Ja som stihol ešte kúpiť Daciu v roku 2018 s nepriamym vstrekovaním (1.6SCe) a s továrenským LPG a bez filtru pevných častíc (samozrejme katalyzátor tam je 🙂a filter pevných častíc by bol zbytočný). Zaujímalo by ma o koľko sú nižšie emisie so systém LPG (NOx, CO2, atď.) oproti systému benzínovému?
8 ай бұрын
Emise na LPG jsou podobné, o trochu nižší. Záleží jak je LPG seřízeno. LPG je zapalitelné i v chudších oblastech a tudíž je menší CO. U LPG je také nižší CO2 a vyšší H2O.
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, taky mám Daciu LPG :-), naměřené emise plynu a benzínu si můžeš přečíst na protokolu ze STK. U plynu jsou tam nižší hodnoty, alespoň u mě.
@Sedo22
@Sedo22 8 ай бұрын
@@vidlak001 Dokker mám aj ja 👍
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
:-)
@Chupacabras222
@Chupacabras222 4 ай бұрын
Pri tomto mi napadlo, že aký vplyv na spalovanie a emisie má vlhkosť vzduchu? Čiže keď ide H2O do valcov.
@vidlak001
@vidlak001 4 ай бұрын
Jirkova odpověď: Zajímavý dotaz. Nevím přesně, ale vliv tu bude takový, že motor spalováním vytvoří více vodíku díky rozkladu vody na vodík a kyslík. Také bude vyšší tlak ve válci díky většinu rozdílu stlacitelneho média (vzduch) a nestlačitelneho (palivo, voda). Motory mají vyšší výkon. Vstřikování vody se využívalo.
@tomasmarsik299
@tomasmarsik299 8 ай бұрын
Kde bych mohl pana Hampla navštívit? 🤔
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, pod videem jsou na něj odkazy.
@pantomas6684
@pantomas6684 8 ай бұрын
Hele nevím, ale kdyby to bylo tak škodlivé, Tak by byli všichni staří mechanici co servisovali v JZD a podobně včetně mě vozy Liaz, Avia, Multicar, Tatra a podobně už dávno mrtvý ale nevím o jediném a že se na hale nedalo dýchat.
8 ай бұрын
Jak jsem říkal ve videu. Velké částice (viditelný kouř) jsou méně škodlivé než ty neviditelné částice produkující moderní motory s poškozeným filtrem ve výfuku.
@jardajarda7362
@jardajarda7362 4 ай бұрын
Emise to je mazec, to je dobrá osvěta. Ale pokud jsou částice takové zlo, proč se nezkoumá jak škodlivé částice vytvoří. Dopravní letadla, zaoceánské lodě, železniční doprava, rakety a zbraně. Ale zaměřej se jen na motoristu zda má v pořádku emise každé 2.roky. Nikdo neřeší sopky které vypouští a zámoří kde co. Spíš to nejde ovlivnit. Me to celé přijde přehnané, to je jako když fiflenka běhá v domě s desinfekcí a hledá bakterie které ještě nezničila. Na závěr - při vzniku naší planety z dokumentů je patrné, ze země byla jedna ohnivá koule plná emisí, vodní páry, nanočástic. No a světe div se jsme tu všichni na jedné lodi a babráme se v nesmyslech. K zamyšlení - možná by stacilo starat se více o přírodu , kultivovat ji více než nyní. Příroda vždy na konec všechno vyřešila sama.
@vidlak001
@vidlak001 4 ай бұрын
Ahoj, souhlasím, začal bych u největších znečisťovatelů...
@sforman2622
@sforman2622 8 ай бұрын
Já obdivuju ty hloupé sportovce, kteří vyběhnou ráno před paneláky a běží ulicema u silnic pro zdraví :-)
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 8 ай бұрын
V závěru jste poněkud opomenuli elektromobily, které v principu nemůžou být zdrojem emisí, i kdyby nefungovaly v optimálním režimu. Už z toho důvodu je elektromobilita jediná cesta, jak zlepšit hlavně ve městech vzduch. A staré spalováky holt postupně budou muset vychcípat, k čemuž můžou přispět důkladnější kontroly STK.
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, poněkud jsi opomenul emise, které vznikají při výrobě elektřiny také v tepelných / uhelných elektrárnách.
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 8 ай бұрын
@@vidlak001Neopomenul, protože způsoby výroby ee a jejich jednotlivé dopady na okolí je na úplně jinou debatu. Pokud se zde bavíme o autech, tak jedině elektromotor je a vždy z principu bude vždy bezemisní.
@jaroslavport2473
@jaroslavport2473 8 ай бұрын
Naivní představa .
8 ай бұрын
Problém je v množství. Spalovací motory jsou velmi rozšířené. Až budou rozšířené elektromobily a budou tu za 50 let další nové elektrárny a nová elektrická síť, přijdou jiné problémy.
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 8 ай бұрын
@Je to přechod na desetiletí, takže dostatek času pro energetiky síť přizpůsobit. Nepochybně bude potřeba nějaké inteligentější řízení, nežli spínání tarifu přes HDO. Smart elektroměry s průběžným měřením beru jako první krok k inteligentnější regulaci.
Diesel nebo benzín? Samozřejmě jedině benzín!!!
7:44
AUTA POD LUPOU
Рет қаралды 55 М.
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
That's how money comes into our family
00:14
Mamasoboliha
Рет қаралды 12 МЛН
THEY made a RAINBOW M&M 🤩😳 LeoNata family #shorts
00:49
LeoNata Family
Рет қаралды 41 МЛН
Test katalyzátoru - AutoDiagnostika pro každého díl 5.
22:38
Fotovoltaická elektrárna s návratností 3 roky?
23:15
Vidlák
Рет қаралды 23 М.
Diagnostika motoru - po stopách lambda sondy s Jiřím Hamplem
1:48:16
Filtr pevných částic - mýty a fakta
30:58
Vidlák
Рет қаралды 37 М.
Test elektrocentrály Tuson ELC1500
26:11
Vidlák
Рет қаралды 34 М.
Honzův hořák na propan butan a vzduch - podrobný popis
19:27
Best Father #katebrush #shorts
0:17
Kate Brush
Рет қаралды 30 МЛН
казахи сделали мустанг🤯❗️
0:26
Профессор ПельменАрти💀
Рет қаралды 2,4 МЛН