Właśnie dlatego nie używali silników Diesla w swoich czołgach!

  Рет қаралды 89,059

Piekielnie Ciekawi

Piekielnie Ciekawi

2 ай бұрын

Dlaczego Niemcy, znane z wielkich osiągnięć technologicznych, wzbraniały się przed wyposażeniem swoich czołgów w silniki wysokoprężne? Ta enigmatyczna zagadka zaintrygowała zarówno historyków, jak i entuzjastów militariów, wywołując poszukiwanie odpowiedzi.
For copyright matters please contact us at:
piekielnieciekawi@gmail.com
Jeśli spodobał ci się ten odcinek, nie zapomnij zostawić kciuka w górę 👍 i kliknąć SUBSKRYBUJ.
Ciekawość to pierwszy stopień do... NAS!
Dlatego Subskrybuj kanał "Piekielnie Ciekawi"
➤ Kliknij tutaj aby subskrybować nasz kanał:: tiny.pl/7ljx7
#PiekielnieCiekawi
W sprawach związanych ze współpracą lub prawami autorskimi prosimy o kontakt na: piekielnieciekawi@gmail.com
Utwór Dragon and Toast autorstwa Kevin MacLeod jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommons.org/licenses/...
Źródło: incompetech.com/music/royalty-...
Wykonawca: incompetech.com/

Пікірлер: 137
@czarrny1czarrrny177
@czarrny1czarrrny177 2 ай бұрын
Polacy przed wybuchem II WŚ już stosowali w swoich czołgach 7TP silniki wysokoprężne.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
Japończycy wcześniej.
@THEOSZCER
@THEOSZCER 2 ай бұрын
Polska jako pierwsza na świecie zastosowała silnik wysokoprężny a nie Rosjanie ani Niemcy. Jego prototyp powstał w 1934 r. W 1935 r. po próbach czołg jako 7 TP („siedmiotonowy polski”) wszedł do produkcji seryjnej. Zastosowano w nim wytwarzany w Polsce silnik wysokoprężny Saurer BLD o mocy 110-115 KM - 7TP był pierwszym w Europie i na świecie czołgiem posiadającym ten rodzaj silnika. i nie dałeś wszystkich informacji w skrócie mówiąc wprowadzać wszystkich błąd bo nie mówi że to Niemcy i Rosjanie zrobili jako pierwsi😡😡
@davidvolferin4129
@davidvolferin4129 2 ай бұрын
Ale Polska przegrala wojne i wszystko przepadlo
@danutabednarz3938
@danutabednarz3938 2 ай бұрын
Ale 7⃣ tp ważył 9 ton
@filkar9418
@filkar9418 2 ай бұрын
@@danutabednarz3938 w praktyce tak, ale założenie takie było. Wtedy w ogóle były różne pomysły, np. czołg pościgowy (10TP, który ważył prawie 13 ton) albo czołg szturmowy (14TP). Dzisiaj klasyfikacja jest inna. Pozdrawiam.
@piotrkamecki1595
@piotrkamecki1595 2 ай бұрын
Tak jak i peryskopy!👍
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 Ай бұрын
...Japonia wprowadziła czołg na ropę o ponad rok wcześniej, Polska była tylko pierwsza w Europie, nie na Świecie...
@arturkaczynski790
@arturkaczynski790 2 ай бұрын
Z tą niezawodnością T 34 to trochę przesadziłeś .
@tomaszrocki2183
@tomaszrocki2183 Ай бұрын
Trochę to mało powiedziane
@ko44tek19
@ko44tek19 Ай бұрын
Bądż kierowcą T34 Biegi musi wrzucać za ciebie twój dowódca za pomocą młotka Za każdym razem kiedy do niego wsiadasz nie wiesz czy nie udusisz się spalinami Nawet jak się nie udusisz to nie wiesz gdzie i co dzieje się na polu bitwy bo na 100 czołgów tylko 1 ma radio A koniec końców czołg zatarł się i tak po 500km bo odporowadzanie spalin w tym pojeżdzie nie istniało Rzeczywiście bardzo niezawodny czołg xD
@tomaszrocki2183
@tomaszrocki2183 Ай бұрын
@@ko44tek19 500 kilometrów to przejeżdżał ale transportem kolejowym na platformie.
@konmaj
@konmaj Ай бұрын
Konstrukcja całkiem nowoczesna w tamtych czasach, ale jakość produkcji jakby go jaskiniowcy robili 😉
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 Ай бұрын
II WŚ wygrał T34,Wojnę w Wietnamie wygrał AK 47
@andrzejsokalski5581
@andrzejsokalski5581 2 ай бұрын
Pan Szanowny mówi co sam uważa na podstawie cząstkowych faktów i własnej opinii.
@micharadecki1491
@micharadecki1491 2 ай бұрын
Jedynym powodem stosowania silników benzynowych były ( przewidywane przez niemieckich sztabowców) problemy z pozyskaniem odpowiedniej do potrzeb ilości ropy naftowej. Olej napędowy jest paliwem wyraźnie szlachetniejszym i droższym w produkcji od benzyny ( z tego właśnie wynika mniejsze zapotrzebowanie silnika wysokoprężnego na paliwo) i można go wyprodukować tylko z ropy naftowej( w warunkach II wojny) ,a benzynę można wyprodukować z byle śmieci ( co Niemcy udowodnili w czasie wojny) . Każdy lepszy chemik doskonale o tym wie. Dodatkowo, Niemcy potrzebowali oleju napędowego do Ubotów i części okrętów nawodnych ( tzw "pancerniki kieszonkowe" miały silniki wysokoprężne) i po prostu do czołgów zabrakło. Cała reszta tych rozważań, kto pierwszy, kto ostatni, co bardziej bezpieczne, w tym przypadku to zwykła gadanina.
@piotrjarzabek8715
@piotrjarzabek8715 2 ай бұрын
Nie ze śmieci tylko z węgla, metodą zwaną obecnie CtL. I można nią było produkować również diesla tylko po co skoro pojazdy niemieckie miały silniki benzynowe. A dla okrętów było wystarczająco dużo oleju napędowego z ropy.
@novislavdajic983
@novislavdajic983 2 ай бұрын
Co ty chrzanisz? ON jest mniej lotny, gęstszy i mniej reaktywny od benzyny, przez co właśnie jest łatwiejszy w produkcji. A silnik z zapłonem samoczynnym jest oszczędniejszy, bo ma większą sprawność od silnika z zapłonem iskrowym przez większą ilość zmagazynowanej w ON energii. Droższe od benzyny jest współczesny tzw. biały olej napędowy, który w procesie produkcji jest dodatkowo odsiarczany. Sowietom wygodniej było stosować silniki diesla, bo mieli opanowaną jego produkcję, podczas gdy jednocześnie ich, trudniejsza w produkcji, benzyna była tragicznej jakości i np. amerykańskie silniki z pojazdów dostarczonych w ramach lend-lease miały mocno zmniejszoną trwałość i wydajność, albo wręcz nie chciały na niej pracować (mieli też problem z produkcją dobrej jakości benzyny lotniczej, której dostarczało USA). Skonstruowanie (a raczej kreatywna kopia zachodniego) silnika benzynowego o mocy i osiągach pozwalających na uzyskanie wymaganej mobilności w planowanym nowym czołgu średnim, który stał się później T-34, było niemożliwe przy ówczesnych sowieckich możliwościach (trzeba dodać że diesel W-2 jest zaskakująco podobny do pewnego silnika Hispano-Suiza...). Silniki tzw. "pancerników kieszonkowych" były typowymi jednostkami okrętowymi i jak inne dwusuwowe wysokoprężne silniki okrętowe, napędzane były nie olejem napędowym, a mazutem. Uboty rzeczywiście używały czterosuwowych diesli, ale o tym dlaczego (do czasu) paliwo do nich nie było problemem będzie dalej. Teoria o zarzuceniu używania silników diesla w niemieckich czołgach z powodu niemożności produkcji syntetycznego ON też się nie trzyma kupy. Po pierwsze, niemcy mieli już dobry sprawdzony czołgowy silnik benzynowy, który rozwijali i stosowali do końca wojny (sowieci W-2 rozwijają do dzisiaj, a silniki tej serii stosowane są nawet w najnowszych T-90M pod oznaczeniem W-96). Po drugie, pod koniec wojny rozważano zamontowanie w czołgach Tiger II silników diesla, ale z braku środków do kontynuacji badań i wprowadzenia go do produkcji projekt zarzucono. Tak że nie do końca o dostępność i oszczędność paliwa tu chodziło. Problemy z dostępnością ropy i zwiększenie znaczenia produkcji syntetycznych węglowodorów z węgla miało miejsce dopiero po utracie dostępu do rumuńskich pól naftowych w sierpniu '44 (a po zwycięskiej dla sowietów operacji balatońskiej w marcu kolejnego roku, niemcy stracili całkowicie dostęp do ropy).
@remmarko8988
@remmarko8988 2 ай бұрын
No a silnik junkersa, 2suwowy z przeciwbieznymi tłokami dizel i to w lotnictwie jumo 205
@Zigezage21
@Zigezage21 2 ай бұрын
@@novislavdajic983 Silnik w T-34 to przeróbka silnika benzynowego lotniczego na diesla. Silnik był zakupiony niby na licencji ale jak wybuchła wojna to już mozna było kombinować jak sie chciało.
@novislavdajic983
@novislavdajic983 2 ай бұрын
@@Zigezage21 to był diesel Hispano-Suiza, przeznaczony do napędu sterowców. Stąd z resztą wziął się w W-2 aluminiowy blok, który w oryginalnym silniku miał zmniejszyć masę silnika, bo na sterowcu liczył się każdy kilogram, a w silniku czołgowym nie miał żadnego sensu .
@piotrpiotr3788
@piotrpiotr3788 Ай бұрын
Niemcy nie używali silników diesla w czołgach, bo najnormalniej w świecie nie mieli dostępu do złóż ropy naftowej, za to produkowali benzynę syntetyczną z węgla... I T-34 nie był najlepszym czołgiem na świecie :) Po prostu było go dużo i był produkowany na masową skalę. ZSRR mogło zastąpić w każdej chwili, każdą utraconą ilość T-34, które tracili również na masową skalę :)
@sir0herrbatka
@sir0herrbatka Ай бұрын
Benzyna syntetyczna była używana w Luftwaffe, dla sił lądowych byłoby tego zbyt mało. Prawdziwym powodem było zarezerwowanie oleju napędowego dla marynarki wojennej oraz sektora cywilnego.
@andrzejpokojewski8281
@andrzejpokojewski8281 Ай бұрын
Nie zapominajmy o japońskich silnikach wysokoprężnych w czołgach i samochodach. Jeszcze wcześniej niż w Polsce...
@rekineke3692
@rekineke3692 2 ай бұрын
Tygrys2 SLA16 miał silnik wysokoprężny opracowany przez Simmering-Graz-Pauker Wiedeń. Generując 750 KM, był mocniejszy niż jednostki benzynowe Maybacha mocy 690 KM. Zalecono, aby te silniki wysokoprężne montować w produkowanych wtedy czołgach ciężkich i niszczycielach czołgów aby poprawić ich osiągi. Silnik wysokoprężny został zamontowany w Tygrysie2 jako prototyp zbudowany przez Nibelungen Werke i przeszedł pomyślnie testy. Kapitulacja Niemiec zakończyła program rozwoju tej jednostki.
@yankeedwa2685
@yankeedwa2685 Ай бұрын
wyprodukowano w sumie dwa silniki SLA 16 które przeszły testy ,jeden udało się przed koncem wojny zamontowac w Tygrysie królewskim jednak nie przeprowadzono żadnych prób z powodu konca wojny ,silnik został zaprojektowany przez Paula Netzekera z zespołu Ferdinanda Porsche wyprodukowany w zakładach Simmering przy udziale inzynierów tejże firmy miał moc użytkowa 685 KM ,resztę z uzyskiwanych 750-ciu zabierały dmuchawy chłodzące i osprzet
@mrted1852
@mrted1852 2 ай бұрын
Bardzo dużo nieścisłości.
@tomaszrocki2183
@tomaszrocki2183 Ай бұрын
Jedyny dobry element tego filmu to niektóre archiwalne ujęcia
@knopek65
@knopek65 2 ай бұрын
Wcześniejszym czołgiem z silnikiem wysokoprężnym był przedwojenny polski 7TP. Kopie jak na tamte czasy nowoczesnych polskich obserwacyjnych peryskopów obrotowych i stałych używanych w 7TP były wykorzystywane w rosyjskich czołgach jeszcze w latach 60-tych w tym w T-34 T54 i T55.
@dominikmichalczuk625
@dominikmichalczuk625 2 ай бұрын
Trochę głupoty opowiada lektor. T-34 miało przewagę nad niemcami tym, że kiedy niemcy robili 1 czołg nowej generacji to rosjanie robili 5 T34. T34 był bardzo prosty i nieskomplikowany w budowie. Ale nie był lepsze od niemieckich czołgów.
@rafapasza3852
@rafapasza3852 2 ай бұрын
to tak jak teraz z chinami badziewie wygrało z dobrym
@ArbachtMF
@ArbachtMF Ай бұрын
brzmi jak film zrobiony przez AI
@Adam-il9rw
@Adam-il9rw 2 ай бұрын
Niemcy produkowali benzynę syntetyczna z węgla to dlatego 😊 film ciekawy pozdrowienia dla Twórcy 😊
@Slawek_EU07
@Slawek_EU07 Ай бұрын
Tak, ale jej koszt był kilkukrotnie większy niż paliwa otrzymywanego z ropy naftowej, która w czasie II Wojny światowej pochodziła głównie z ZSRR.
@Adam-il9rw
@Adam-il9rw Ай бұрын
@@Slawek_EU07 około 3'8 tony węgla na 1000 litrów benzyny
@att6246
@att6246 Ай бұрын
AA..to dlatego Niemcy, znaczy - UE - nadal tępią diesel'e.
@dariuszm2076
@dariuszm2076 2 ай бұрын
Przy tankowaniu benzyny mieli naliczane więcej punktów i szybciej mogli zjeść hoddoga z promocji 😅
@piotrkds6895
@piotrkds6895 Ай бұрын
Proste, bo jechali na benzynie syntetycznej. Nie mieli pewnego źródła ropy. Jakby mieli diesle to od końca 1944 nie mieliby paliwa do czołgów. Jedyne źródło Rumunia odpadło, a od 1943 pola naftowe Ploesti były w zasięgu lotnictwa alianckiego. Lepiej mieć gorsze paliwo, niż nie mieć lepszego. W przypadku Niemiec to był jedyny logiczny wybór.
@jacekm4707
@jacekm4707 Ай бұрын
Tak olbrzymie pieniądze są w to wpychane tylko do niszczenia...
@dawidkonieczny8713
@dawidkonieczny8713 Ай бұрын
Czołg potrzebuje paliwa a Niemcy nie miały złóż ropy ale za to miały dużo węgla a z węgla można wyprodukować benzynę. Zagadka rozwiązana. Można się rozejść.
@italy541
@italy541 2 ай бұрын
pierwsze czołgi miały taką wade że było w nich za gorąco
@wwaldes
@wwaldes Ай бұрын
a w zimie za zimno i nie mialy klimy
@johanndelekta6167
@johanndelekta6167 2 ай бұрын
Część szybkich czołgów żrednich Armii Czerwonej serii BT miała nawet silniki napędzane benzyną lotniczą (sic!). Te jednak zniknęły po 1940 r.
@xflashu8075
@xflashu8075 Ай бұрын
Niezawodność t34 i zdolność do długotrwałych operacji XDDDD chyba żeby Siergiej siedział nad komorą silnika i w filtr powietrza dmuchał xD
@jarecks.58
@jarecks.58 Ай бұрын
T34 i niezawodnosc... jaki byl resurs silnika diesla?
@user-bs2zd6vm6k
@user-bs2zd6vm6k 2 ай бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek. Pozdrawiam
@KannX
@KannX Ай бұрын
Ludzie to mistrzowie w budowaniu maszyn by mordować innych...
@att6246
@att6246 Ай бұрын
09:00 Trochę, to brzmi, jak mocne uproszczenie. To tak, jakby powiedzieć - w rezultacie onuce odegrały wielką rolę w zdolności związku radzieckiego do przetrwania i zwycięstwa. A ogólnie - materiał ciekawy i przystępnie przedstawiony.
@mariuszcienki1388
@mariuszcienki1388 2 ай бұрын
Niemiec opatentował a nie wynalazł silnik disla
@paweosinski4259
@paweosinski4259 Ай бұрын
Nom... A jak wytłumaczycie, fakt, że ruscy aż do ataku Niemiec na ZSRR kupowali aparaturę wtryskową do W2 od BOSHa? Po ataku mieli gigantyczne problemy z uruchomieniem produkcji zamienników, a resurs Silnika W2 spadł grubo poniżej wymaganych 500 godzin.
@jerzykowsky
@jerzykowsky Ай бұрын
a od Brytoli dostawali części, bez których nie powstał by ni jeden ruski czołg. W większości pod przykrywką maszyn rolniczych. Z tego co kojarzę to armaty typu LM11 i zawieszenie typu chriestie.
@RedSickle
@RedSickle Ай бұрын
1:50. Slucham??? Specjalnie kliknąłem na filmik bo liczylem na to że powiesz ze Polacy pierwsi zastosowali silnik diesla w czołgu a tu slysze takie coś...
@leszeknowaczyk2915
@leszeknowaczyk2915 Ай бұрын
Teraz będą produkować czołgi z napędem elektryczne. Będą musiały mieć ładowarki .Na linii frontu.
@maciekb315
@maciekb315 2 ай бұрын
Diesel w warunkach zimowych jest trudny do odpalenia. Przy -15 Celsjusza ledwo ziaje na akumulatorze. Benzyne uruchamiasz dużo latwiej. Nie wydziela parafiny jak ropa. Ale walnięcie ppanc sypie iskrami i benzyna dokańcza dzieła. Tygrys, Pantera bez utraty załogi i poważniejszych uszkodzeń mechanicznych płonęly. Diesel'a tak nie podpalisz.
@user-jb3zq2sd5p
@user-jb3zq2sd5p Ай бұрын
Benzyna jest w czołgach bardzo niebezpieczna. Niemcy wybrali silniki benzynowe ponieważ planowali już atak na ZSRR. Co oznaczało odcięcie od ropy naftowej (Kaukaz, itp.) Benzynę syntetyczną można produkować nawet w dżungli
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
Legenda.
@artpyt1793
@artpyt1793 Ай бұрын
Silniki diesla w tamtych czasach były droższe w produkcji, bardziej awaryjne i trudne w naprawach. Do tego pewne marki wolały zarabiać na produkcji benzyniaków.
@user-dq6vy8zv1i
@user-dq6vy8zv1i Ай бұрын
Dlaczego benzyna? Podczas wojny Niemcy współpracowały z przemysłem USA. A Amerykanie mieli wszystko na benzynę. I nie jest to bynajmniej historia spiskowa.
@loskaktus5143
@loskaktus5143 Ай бұрын
[4:05] Tiger trochę inaczej wyglądał niż Pkw IV
@SomeTimeListener
@SomeTimeListener Ай бұрын
Wiele razy powtarzane te same informacje, bardzo irytujące (chodzi o wydłużenie filmu?).
@Felixoss
@Felixoss Ай бұрын
4:00 to nie był Tiger xD tylko PzIV
@Johny666EU
@Johny666EU 2 ай бұрын
Tygrys byl odpowiadzia na serie czolgow KW.
@uber_na_d3r
@uber_na_d3r Ай бұрын
teraz jakby mieli wymylslic lekkie czolgi to by 1.9tdi montowali.
@lukaszjedryszczyk7320
@lukaszjedryszczyk7320 Ай бұрын
Diesel w pierwszej T były niezawodne a to dobry żart 😉
@SimonNovaTV
@SimonNovaTV Ай бұрын
Kupa bzdur i lipnych informacji...
@krzysztofkaczorowski9154
@krzysztofkaczorowski9154 Ай бұрын
Od kiedy Churchill miał silnik wysokoprężny?
@Polexitnatychmiast
@Polexitnatychmiast 2 ай бұрын
Polski 7TP, był pierwszym czołgiem z silnikiem wysokoprężnym.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
Nie.
@Polexitnatychmiast
@Polexitnatychmiast Ай бұрын
@@JacekJankowskiExOriente No jednak tak. 😜
@itureahtc
@itureahtc 2 ай бұрын
T110E3, mój najlepszy niszczyciel :D
@user-er4lt7ru9f
@user-er4lt7ru9f Ай бұрын
Polski czołg 7pt miał silnik diesel!!! a produkowany był w 2 połowie lat 30ych .Głupota i brak wiedzy publikujących takie filmy poprostu mnie poraża.
@MrGadankh
@MrGadankh Ай бұрын
Co za stek bzdur i naciągnięć, pierwsze Shermany zasuwały na silnikach benzynowych i paliły się jak szalone, brytyjscy żołnierze przezywali je zapalniczkami, silniki montowane w t34, były tak gówniane wykonane, że również zapalały się od byle iskry, gdzieś czytałem, że latem wystarczyło wystrzelić pocisk smugowy nad silnikiem i czołg stawał w płomieniach. No i ten tekst o przegrywaniu z powodu benzyny, to już kuriozum...
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
Paliły się magazyny amunicji w pierwszyvh szermanach, a nie benzyna.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
Nie zapalniczkami a ronsonami. I nie brytyjscy żołnierze, a dziennikarz długo po wojnie.
@ursusjan99
@ursusjan99 Ай бұрын
Shermany miały silniki benzynie
@Tomek1985
@Tomek1985 Ай бұрын
Enigmatyczna zagadka 😂 tak jak T-34 i niezawodność 🤣
@FolwBrodno
@FolwBrodno 2 ай бұрын
Z tego co pamiętam to pierwszy był Polak jeśli chodzi o wynalezienie silnika wysokoprężnego a nie Diesel ale cała reszta OK
@christophmatusik-jq8gx
@christophmatusik-jq8gx Ай бұрын
Bredzisz , można ich nielubić ale to Niemiec wynalazł silnik wysokoprężny 😂
@rysiekkur2791
@rysiekkur2791 2 ай бұрын
Silnik wysokoprężny skonstruował Polak, Niemiec wypożyczył patent i ukradł pomysł. Czy inne informacje które podajesz są też takie kłamliwe ?
@johanndelekta6167
@johanndelekta6167 2 ай бұрын
Podaj konkretne fakty, bo jak na razie to Twój komentarz wygłąda mniej więcej tak: "Wszedł Ruski na strych u Niemca, znalazł rower i rzekł: Ot, wynalazłem wielosiped!"
@xXadambXx
@xXadambXx Ай бұрын
@@johanndelekta6167 proszę poszukać "silnik o zapłonie samoczynnym" i nawet na wikipedii masz to napisane :)
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
A Norwedzy spinacz?
@rad1149
@rad1149 Ай бұрын
czołgi t34 i niezawodność?
@Slawek_EU07
@Slawek_EU07 Ай бұрын
Silniki wysokoprężne są bardziej głośne od silników z zapłonem iskrowym, na polu walki może mieć to znaczenie.
@jjcale1976
@jjcale1976 Ай бұрын
Lektor to robot 🤖
@PiekielnieCiekawi
@PiekielnieCiekawi Ай бұрын
Wiesz na co narzeka RoboCop? Że cały dzień musi siedzieć w robocie 😋 Ps. Lektor to nie robot, to konferansjer gal bokserskich, możesz go też usłyszeć w tv 😉
@jjcale1976
@jjcale1976 Ай бұрын
@@PiekielnieCiekawi Nie oglądam TV, dlatego go nie znam😉
@antyrydzokaczka240
@antyrydzokaczka240 2 ай бұрын
Ropa jest do traktorów i passatów
@raffciou
@raffciou Ай бұрын
Za dużo gadana "w kółko". Cały kontent zamyka się w 3 minutach...
@milek124
@milek124 Ай бұрын
Coz za irytujacy lektor. Moze popracuj troche nad znormalizowaniem dykcji? Nie da sie tego sluchac. Lub czas na drozszy pakiet lektora AI.
@JarosawPalonka
@JarosawPalonka Ай бұрын
Te bzdury o T-34 skąd wy wzieliście?
@piotrpiotr3788
@piotrpiotr3788 Ай бұрын
Z książki Janusza Przymanowskiego :) I filmu Czterej pancerni i pies :)
@wojtekborkowski967
@wojtekborkowski967 Ай бұрын
komentarz lipny niezgodny z prawdą mało znajomości tematu pobieżne traktowanie zagadnień, radziecki silnik to przeróbka silnika lotniczego na diesla , bardzo awaryjny miał pracować 100 godzin a w praktyce około 30
@andreashans3666
@andreashans3666 Ай бұрын
@user-ph8el7bd3b
@user-ph8el7bd3b Ай бұрын
7:55 I AMERYKAŃSKICH I CAŁY BEŁKOT ODCINKA PSU W DUPĘ...
@swdfan
@swdfan Ай бұрын
Nie czepiajcien się lektora, bo czyta co mu napisano. Babole techniczne popełnił autor tekstu
@RysiekQwerty
@RysiekQwerty Ай бұрын
Najlepszy do czołgu jest silnik dwusuwowy. 😂
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente Ай бұрын
Diesla.
@rng17xxx51
@rng17xxx51 Ай бұрын
Najbardziej dziwi że ruskim ta ropa w zimę nie zamarzala
@RedSickle
@RedSickle Ай бұрын
Ognisko palili pod silnikiem i odpalały😂
@rng17xxx51
@rng17xxx51 Ай бұрын
@@RedSickle a przewody i zbiornik? Tak to można zapalić zwykłego diesla jak mu paliwo nie zamarznie
@adamsmithson486
@adamsmithson486 2 ай бұрын
Brak oleju napędowego . Niemcy uszlachetnialy chemicznie produkty po smole koksowniczej , które nie nadawały sie do niczego.Poza tym lodzie i okręty zuzywaly wszystko co przypominało olej napędowy lub mazut.
@koddavinci-lv2df
@koddavinci-lv2df Ай бұрын
Co to ku..wa za bzdury!! Radziecki silnik wysokoprężny to chyba zaje...ny z polskiego czolgu co?
@adamsmithson486
@adamsmithson486 2 ай бұрын
Sowiecki silnik byl silnikiem średniopreznym i kiepskim.
@grzegorzzdyb6775
@grzegorzzdyb6775 Ай бұрын
Co za bzdury
@janutotem8274
@janutotem8274 Ай бұрын
Z tą niezawodnością T 34 to trochę przesadziłeś .
6 NIESAMOWITYCH POJAZDÓW z czasów II wojny światowej
12:37
To Interesujące
Рет қаралды 119 М.
5 bzdur o WAFFEN-SS, których lepiej nie powtarzać
34:21
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 440 М.
How to bring sweets anywhere 😋🍰🍫
00:32
TooTool
Рет қаралды 53 МЛН
🌊Насколько Глубокий Океан ? #shorts
00:42
10 Pomysłów INŻYNIERÓW z ZSRR
17:53
TOP10Wszystkiego
Рет қаралды 366 М.
10 Najdziwniejszych SOWIECKICH maszyn
17:29
TOP10Wszystkiego
Рет қаралды 857 М.
Czołg T34 RUDY  pancerna zabawka pana Sławka
25:59
Samochody Graczyka
Рет қаралды 179 М.
Najbardziej Niesamowite Czołgi W Historii!
15:40
To Interesujące
Рет қаралды 155 М.
Tego Nie Pokażą W Telewizji. Korea Północna Ukryta Kamera
14:14
To Interesujące
Рет қаралды 765 М.
Tank News #10 - Nowy czołg Wojska Polskiego
28:33
CZOŁGI!
Рет қаралды 164 М.
Najbardziej Niesamowite Broń I Wojny Światowej
17:37
To Interesujące
Рет қаралды 176 М.
WYNALAZKI, KTÓRE WKRÓTCE ZMIENIĄ ŚWIAT
12:58
To Interesujące
Рет қаралды 141 М.
Dzisiaj informacje TV Republika 17.06.2024 | TV Republika
24:23
Telewizja Republika
Рет қаралды 179 М.