Wkładki światłowodowe SFP, SFP+ oraz WDM

  Рет қаралды 16,524

TechGlobuz

TechGlobuz

Күн бұрын

Chcesz wesprzeć moją twórczość? Postaw mi kawę: buycoffee.to/techglobuz
Kontynuacja tematu światłowodów w warunkach domowych. Tym razem poruszam temat wkładek światłowodowych SFP i SFP+ oraz tego jakie problemy mogą wystąpić kiedy zechcemy ich użyć.
0:00 Wprowadzenie
1:00 Wkładki z osobnym torem Tx i Rx vs wkładki WDM
3:41 Złącza LC i dbanie o czystość złączy
4:23 Kwestie BHP przy pracy ze światłowodami
6:27 Cel tej całej zabawy
6:57 Kolejne nieprzewidziane trudności, kompatybilność wkładek
8:29 Wkładka w switchu, niezbędna konfiguracja
9:40 Światłowody należy docinać profesjonalnym narzędziem
10:48 DDM do monitorowania wkładek
11:15 Drugi switch i druga wkładka
12:10 Podsumowanie

Пікірлер: 49
@CDR24
@CDR24 7 ай бұрын
Fajnie, że nagrywasz na temat światłowodów, brakuje treści na ten temat na polskim KZfaq. Leci łapka do góry i do usłyszenia! 🖐
@emstelm
@emstelm 8 ай бұрын
Dzięki za wyjaśnienie! :)
@eugeniuszrink1463
@eugeniuszrink1463 8 ай бұрын
Jak zwykle merytoryczny materiał. Pozdrawiam.
@PodNapieciemSzczecin
@PodNapieciemSzczecin 8 ай бұрын
Świetny merytoryczny materiał. Tłumaczysz jasno i zrozumiale. Pozdrawiam serdecznie.
@Modrih
@Modrih 8 ай бұрын
Mi się bardzo podobał film, fajnie że tworzysz takie materiały
@5mxg
@5mxg 8 ай бұрын
Fajne zabawki, polecam i powodzenia w odkrywaniu pułapek. Obcinarka obowiązkowa. Dobrze widać efekty jak się laserem poświeci i rzuci obraz z obciętego światłowodu na ścianę - jak nie jest mniejwięcej kółeczko w linii światłowodu(z ciekawymi artefaktami z interferencji przy gięciu włókna), a gdzieś na boki cokolwiek oświetla, to albo jest defekt na cięciu, albo jakiś paproch siadł i łączenie będzie miało straty i odbicia. Co do pętli to jest taki stary ale prosty i spełniający swoją funkcję protokół jak STP (i RSTP). Jeśli sieć ma działać pewnie to odradzam ustawienia automatyczne jeśli nie są uzasadnione. Oczekiwanie, że 'everthing is auto' załatwi sprawę to marketingowa ściema dla prezesów. Jeśli patchcord ten z łączeniami masz żółty, to sobie go zaświeć laserem i zegnij, a za trefnym łączeniem jak zegniesz, to światło wypadające z włókna na zakręcie będzie dużo słabsze lub żadne - wtedy wiesz, które łączenie jest winne.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Co do pętli to doskonale wiem jak to działa. Tam dodatkowo jest agregacja linku, więc chciałem dopiąć to co zrobiłem jako trzeci link do agregacji i byłem zaskoczony jak to dziwnie działa w CSS.
@5mxg
@5mxg 8 ай бұрын
@@TechGlobuz Mikrotik miewa dziwne błędy, co się wyklika w konfiguracji niekoniecznie działa zgodnie z oczekiwaniem/prawidłowo. Np flow control na SFP, uprawnienia dostępu administracyjnego per port/vlan, lub całkiem kaszaniące się niektóre wersje firmware. Trzeba dobrze sprawdzić i jak działa jak należy to nie grzebać. A LAGG jest dziwne. Czy jeśli na portach na których masz Passive, po drugiej stronie zamiast np TV ktoś wepnie kompa i zacznie nadawać pakiety LACP to może namieszać?
@towkukus
@towkukus 8 ай бұрын
Dzięki
@Raampage
@Raampage 6 ай бұрын
Jaka jest różnica w pingu między światłowodem a miedzią ?
@Raampage
@Raampage 6 ай бұрын
Powiedz czy rutery światłowodowe od Orange są dobre ? Jak nie to jaki kupić żeby to smigało 1000/300 Chciałbym piąć się światłowodem i wyjsc z rutera światłowodem który wepne do karty ASUS XG-C100F, zalerzy mi na nikim pingu. Doradzisz coś ?
@Raampage
@Raampage 6 ай бұрын
Jaki dostawca daje 10gb ? To jest pobieranie a wysyłanie ile ?
@miszkolc6535
@miszkolc6535 7 ай бұрын
2:50 nie musiałeś się poprawiać. Częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali więc jak zmienia się długość, to zmienia się też częstotliwość.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 7 ай бұрын
Tak. Przy czym chodziło mi o to żeby każdy odbiorca końcowy zrozumiał. KZfaq często oglądają ludzie, którzy nie mają wiedzy i chcą się czegoś nauczyć.
@arnii801
@arnii801 3 ай бұрын
Czy ktos.wie jak wkladka jest u operatora Multiplay Opole ?
@elektryk5
@elektryk5 8 ай бұрын
:)
@matid8453
@matid8453 8 ай бұрын
potrzebuję kupić router który ma robić jako AP (choć nie tylko takie zadanie może mieć) i pytanie mam takie lepiej iść już w wifi 6 czy jednak wifi 5 na transferach mi zbytnio nie zależy
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Wi-fi 6 dużo bardziej przyszłościowe, a jeśli Mikrotik, to tylko wi-fi 6, bo te z 5 nie będą mieć nigdy wave2.
@matid8453
@matid8453 8 ай бұрын
@@TechGlobuz szukam raczej czegoś na tp-linku
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
@@matid8453 I tak bym szedł w wi-fi 6. Wydasz teraz pieniądze na stary standard i będziesz musiał za chwilę wymieniać, bo będziesz chciał mieć większe prędkości. Do tego dolicz czas poświęcony na wymianę i konfigurację.
@matid8453
@matid8453 8 ай бұрын
@@TechGlobuz dobra to tak zrobię dzięki za radę
@kwadratowyzajac
@kwadratowyzajac 8 ай бұрын
Mam EAP670 i powiem Ci, że wymiata. Ma port 2,5Gb/s który planuję przetestować, póki co zamyka port 1Gb/s. Jak porównywałem do U6 Pro ( miałem oba w tym samym czasie) ubiquity w tym samym miejscu daleko poza domem miał transtefy 2xniższe. @@matid8453
@maciejkaszewski3419
@maciejkaszewski3419 8 ай бұрын
Czemu nie sprawdzisz z wkładkami WDM który światłowód nie działa prawidłowo?
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Obejrzyj jeszcze raz ze zrozumieniem. Ustaliłem przecież który jest przerwany i zamiast niego puściłem tymczasowo inny do testów. Już po nagraniu filmu naprawiłem jeden ze spawów mechanicznych i teraz wszystko jest ok.
@lemoniadowyjoe5116
@lemoniadowyjoe5116 8 ай бұрын
Jaką masz latencje w pingu na wkładkach 10G ?
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Nie bardzo rozumiem sens pytania. Jest oczywiście poniżej 1 ms, ale czas odpowiedzi zależy od wielu różnych czynników (odległość, urządzenia które pingujesz).
@lemoniadowyjoe5116
@lemoniadowyjoe5116 8 ай бұрын
Rozumiem, ale nie to miałem na myśli. Chodziło mi o potwierdzenie że u mnie jest coś nie halo. Więc w zasadzie dziękuję za weryfikacje.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
@@lemoniadowyjoe5116 Jak pingujesz do switcha, to normalne jest, że odpowiada on dużo później niż inne urządzenia, bo jego celem jest bycie switchem, a nie odpowiadanie na ping. Taki Mikrotik 260GS ma czas odpowiedzi rzędu więcej niż 10 ms, a urządzenia zapięte przez niego poniżej 1 ms.
@brokenik
@brokenik 8 ай бұрын
Temperatura wkładki nie ma nic wspólnego z zasięgiem takiej wkładki oraz mocą nadawania - wkładka na 20 czy na 80km grzeje się tak samo :) Poza tym wkładki o zasięgu 3-5km bez problemu działają i na większych odległościach np. 20km. Ponieważ generalnie nie produkuje się wkładek na 3km - te oznaczone jako 3-5km to są po prostu wkładki 20km które nie przeszły testów :) Mówię całkiem poważnie. Problemy z łączeniem się pomiędzy urządzeniami nie wynikają z samych wkładek - te są formalnie urządzeniami pasywnymi poza sygnalizacją poprzez magistralę I2C - a bardziej z implementacją autonegocjacji i chipami obsługującymi gniazda SFP po stronie przełącznika.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Może kwestia tego, że ta wkładka na 5 km to SFP+, a ta druga to SFP i pewnie to powoduje, że jedna się bardziej nagrzewa. Nie ukrywam, że nie mam wielkiego doświdczenia ze światłowodami i bardzo mnie cieszą takie merytoryczne komentarze :)
@yanek911
@yanek911 8 ай бұрын
A taka wkładka jestem wstanie zastąpić ont od operatora?
@endij6933
@endij6933 8 ай бұрын
To zależy od tego, jaką technologie wykorzystuje ISP, bo jeśli jest tak, że ISP ma dużą moc w światłowodzie lub jakieś charakterystyczne długości fali, to chyba zwykła wkładka SFP nie podoła, często też bywa tak, że w urządzeniu końcowym klienta jest jakaś autoryzacja typu PPPoE, albo MAC albo inne dziwne rzeczy, a klient nie będzie wiedział jak się do tego podłączyć.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Nie. Musi być specjalna wkładka, która sama w sobie jest ONT-em. Mało który operator dostarcza internet światłowodowy po czymś innym niż GPON (zwłaszcza dla użykowników indywidualnych), więc w 99% przypadków musi być wkładka będąca ONT-em.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
@@endij6933 Nie wprowadzaj w błąd. Jak jest ONT, to musi być wkładka, która sama w sobie jest ONT-em.
@endij6933
@endij6933 8 ай бұрын
@@TechGlobuz Nie chciałem nikogo wprowadzić w błąd. Ja osobiście spotkałem się z innymi rozwiązaniami niż GPON, dlatego też napisałem, że "to zależy", czyli nie oznacza to, że w każdym przypadku się tak da. Zdaję sobie sprawę, że większość to GPON, więc przepraszam za ewentualne wprowadzenie w błąd i dziękuję za sprostowanie.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
@@endij6933 Spoko, ja z góry założyłem, że jak ktoś pisze, że ma ONT, to musi być GPON ;) Faktycznie są różne technologie (GEPON, XG-PON), a nawet ethernet po światłowodzie. Tylko w tym ostatnim przypadku (etherenet po światłowodzie) stosuje się klasyczne wkładki, jakie pokazałem w filmie. No i takie rozwiązanie jest spotykane praktycznie tylko dla klienta biznesowego, bo dla operatora oznacza większe koszty.
@1989ogor
@1989ogor 8 ай бұрын
Co Ty tak te częstotliwości poprawiasz? Przecież to prawie synonim długości fali.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
Tak, ale nigdzie nie wspominam o tym w filmie i chcę żeby odbiorca, który nie ogarnia wiedział od razu o co chodzi. Tym bardziej, że wkładki się kupuje na określoną długość fali.
@montiedj
@montiedj 8 ай бұрын
Materiał bdb. Co prawda obejrzalem tak na szybko ale można wspomnieć o włóknach SM do ktorych używa się tych pojedynczych wkładek(dla 1gb a podwójne SM sa dla 10gb i wyżej) i o MM podwójne ale tam to już jest na długość fali 850nm. Wiadomo różnią się głównie odleglościami na jakie można ich użyć.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
O MM nie wspomniałem, bo nigdy nie używałem i nie planuję. W praktyce mało gdzie stosuje się SM. MM to tylko duże data center żeby zaoszczędzić na wkładkach, których ilości tam idą w tysiące, więc każdy dolar oszczędności na wkładce robi różnicę.
@montiedj
@montiedj 8 ай бұрын
@@TechGlobuz no w sumie to racja, tak czy siak material ok
@romekatomek2159
@romekatomek2159 8 ай бұрын
@@TechGlobuz a co masz za różnicę ? wrzuciłeś wkładki SM na 5km bez tłumików, wkładki na tyle syfiaste że nawet przełącznik nie zdobył od nich informacji co do ich prędkości, dostały teraz temperatury i czekamy aż się upalą ( skoro nie negocjują prędkości - moc pewnie też nie będzie regulowana ). w MM zamiast lasera masz Diodę, stąd dyspersja w światłowodzie ogranicza harmonicznymi odległość ( mody świetlne pod różnym kątem nie pozwolą na synchornizację na dużych odległościach ). IMO tańszych sprzętów nie było ? TP-LINK wkłądki z CDR'a - piszesz że wrzucisz 10G przelącznik i co - kable na 6A wymienisz w całym domu ? nie sądzę.. a widzę piątkę. Bardzo dobry materiał - prawda - ale to też nie jest jakieś rocket sience. Twoje przygody wynikają właśnie ze stosowania gównolitu. Tego typu przygody w pro środowisku sieciowym są niedopuszczalne. ciekaw co te wkłądki raportuą po snmp.
@qnapalert590
@qnapalert590 7 ай бұрын
Reflektometr nie mierzy tłumienia !!!
@TechGlobuz
@TechGlobuz 7 ай бұрын
Bądź tak miły i nie drzyj mordy. Jeszcze jedynki trzeba było napisać po wykrzyknikach. Bezpośrednio nie mierzy, ale potrafi ocenić cały tor optyczny i wyliczyć straty.
@josifkami6665
@josifkami6665 8 ай бұрын
A ja mam spawarkę. Przydaje się.
@TechGlobuz
@TechGlobuz 8 ай бұрын
W moim przypadku zakup całkowicie nieuzasadniony ekonomicznie. Jakbym spawał dużo na zlecenie, to by się opłacało kupić, a tak to zawsze mogę zamówić kogoś ze spawarką, kto pospawa.
Łączenie światłowodów spawem mechanicznym
1:00
TechGlobuz
Рет қаралды 495 М.
One moment can change your life ✨🔄
00:32
A4
Рет қаралды 30 МЛН
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 102 МЛН
Bidirectional SFP+ modules -  What you need to know to implement them
9:08
Technology Moments
Рет қаралды 13 М.
Sieć domowa na Mikrotiku
15:44
TechGlobuz
Рет қаралды 24 М.
Dwie mufy i jeden OLT
28:10
InTECH
Рет қаралды 1,3 М.
QSFPTek SFP and SFP+ Transceivers - Fiber and Copper
8:13
Mike Faucher
Рет қаралды 10 М.
How to choose SFP transceiver for fiber optical cable
6:35
FASTCABLING
Рет қаралды 55 М.
Vlog Światłowodzisty 1
17:30
sztuczki_fibergraf
Рет қаралды 8 М.
Po co Ci domowy serwer?
8:19
Michu IT
Рет қаралды 69 М.
Ranking wkładek MC   vintage cz 1
24:31
nowakAudio
Рет қаралды 1,6 М.
Największe Błędy w Sieciach Komputerowych
8:36
Marcel Guzenda
Рет қаралды 10 М.
Klavye İle Trafik Işığını Yönetmek #shorts
0:18
Osman Kabadayı
Рет қаралды 5 МЛН
Как удвоить напряжение? #электроника #умножитель
1:00
Hi Dev! – Электроника
Рет қаралды 889 М.