No video

Wody Polskie niszczą Wisłę w rezerwacie przyrody

  Рет қаралды 49,769

Wolne Rzeki

Wolne Rzeki

9 ай бұрын

PGW WP budują ostrogi brzegowe w rezerwacie Kępa Antonińska. Powodem jest erozja boczna lewego brzegu Wisły zagrażająca fragmentowi wału przeciwpowodziowego. Oczywiście należało by tutaj zastosować inne rozwiązania w celu uniknięcia ogromnego wpływu na funkcjonowanie tego fragmentu Wisły.
Lokalizacja początku 52.388736, 19.999665 i projektowanego końca 52.390185, 20.004147 pierwszej ostrogi, lokalizacja drugiej ostrogi 52.395348, 19.987423. W zasadzie koryto zostanie zawężone o połowę, a nie o 1/3.
Zachęcam do wsparcia mojej działalności przez Patronite:
patronite.pl/piotrbednarek
Serdecznie dziękuję za wsparcie nowym Patronom! W ostatnim czasie byli to:
Tymoteusz Drozd
Karol Szlufik
Łukasz Kurnicki
Zapraszam także do obejrzenia wcześniejszych produkcji, subskrybowania kanału i obserwowania Wolnych Rzek w innych mediach społecznościowych:
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
/ wolnerzeki
oraz do zajrzenia na naszą stronę:
wolnerzeki.pl/
Jako PTP Wolne Rzeki zbieramy 1,5% za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
Rozliczając PIT możesz wspomóc nasze działania wpisując nr KRS: 0000402564 i w celu szczegółowym: PTP Wolne Rzeki.

Пікірлер: 238
@Kasey1405
@Kasey1405 9 ай бұрын
Panie Piotrze! Wielkie dzięki za pańską niestrudzoną pracę na rzecz ojczystej przyrody!
@riddick9547
@riddick9547 9 ай бұрын
Miejmy nadzieję, że natura tej rzeki szybko zweryfikuje owe pomysły i zrenaturalizuje te miejsce.
@kasiakowalska500
@kasiakowalska500 9 ай бұрын
Apel!!! Wspierajmy Pana Piotrka , jak tylko kto potrafi, bo do końca zniszczą ten kraj...
@Jacento57
@Jacento57 9 ай бұрын
Według standardów obecnej władzy kochać Polskę to znaczy dymać ile tylko można.
@marekjozkowicz173
@marekjozkowicz173 9 ай бұрын
Pomiędzy Wyszogrodem a Płockiem znajduje się najpiękniejszy odcinek Wisły! Takich rzek w Europie już prawie nie ma. Przepłynąłem Wisłę z Gdańska do Wyszogrodu i niszczenie rzeki na tym odcinku jest dla mnie bardzo smutne.
@katarzynabiesiada8157
@katarzynabiesiada8157 9 ай бұрын
Motorowka da się przepłynąć śruby nie urwać?
@mariuszkuzka5474
@mariuszkuzka5474 9 ай бұрын
Też jestem tego zdania... ❤
@marekjozkowicz173
@marekjozkowicz173 9 ай бұрын
@@katarzynabiesiada8157 Zależy jaką motorówkę masz na myśli. Ja pływam hausbotem Calipso23. Generalnie jednostka powinna mieć zanurzenie do 0,5 m i trymowaną śrubę czyli albo silnik zaburtowy albo "zetka". Odradzam próby szybkiego pływania, szybkość tak do 8 km/h. Można bardzo łatwo wpaść na łachę lub co gorsza na rozmytą główkę. To jak się płynie zależy oczywiście od stanu rzeki.
@marekjozkowicz173
@marekjozkowicz173 9 ай бұрын
@@zajawamotocykle9256 Drogi Panie, byłem w Ustroniu i niestety nie zgodzę się z Panem. Wisła w Ustroniu została zamieniona w wąski, mający może 25 m szerokości ,kanał który dodatkowo niemiłosiernie poszatkowano progami. To raczej smutny niż piękny widok. Wisła o której ja piszę i o której jest ten film ma ok. 1300 m szerokości i kiedy tam byłem płynęło nią ok. 400 m3 wody na sekundę, a to i tak silna niżówka! Rzeka na tym odcinku posiada liczne odgałęzienia i wyspy - cudowne miejsca do pływania kajakiem. Co do jakości wody to pełna zgoda. Cieszę się że w Ustroniu Wisła jest czysta i przyznaję, że jakość wody w jej dolnym biegu jest zła. Niestety nadal na potęgę trujemy naszą Królową.
@katarzynabiesiada8157
@katarzynabiesiada8157 9 ай бұрын
@@marekjozkowicz173 4metrowa motorowka z dnem v na zaburtowym silniku . Planuje dorobić do tego regulowana pawez tzn coś w rodzaju pantografu . Chodzi o to że to v dość głęboko wchodzi w wodę i sruba jest poniżej i przy wolnym plynieciu jednak głęboko sięga. W ślizgu wychodzi do góry. Ale zamierzam regulowana pawez właśnie po to by móc powoli po plyteszych wodach pływać na mniejszym stresie a i do transportu nie będę musiał zdejmować silnika bo w pionie go podniose . A trumujac bardziej do tylu wystaje . Mazy mi się po Wiśle zwiedzanie ale doświadczenie mam tylko na WJ mazurskich a rzeczki to bardzo mało i na " czuwaniu " . Rozmyslilem się że strugowodnego napędu bo bardziej kosztowny i paliwozerny . A to by było na nieznane wody najlepsze
@pawez6664
@pawez6664 9 ай бұрын
Udostępnione, polubione. Trzeba nagłaśniać takie informacje. Dzięki.
@konrad5g
@konrad5g 9 ай бұрын
Cześć, czy mógłbym prosić o Twój komentarz? Otóż mieszkam nad rzeką Świder w woj. mazowieckim. Rzeka jest rezerwatem. Od paru lat obserwuje na brzegu ciężki sprzęt wyciągający z rzeki powalone w rzece drzewa. Drzewa powalił wiatr lub bobry. Czy aby takie działanie nie jest nie zgodne z prawem, a przynajmniej bardzo szkodliwe dla rezerwatu? Przecież usuwając drzewa niszczy się siedliska ryb i innych zwierząt. Do tego od kilku lat można zaobserwować niespotykaną dotąd niżówkę i spadek liczebności ryb. Drzewa pozwalały nurtowi wyrobić zagłębienia w których ryby znajdowały schronienie. teraz rzeka zamienia się w jeden wielki rów melioracyjny. Działanie tłumaczone jest udrażnianiem szlaku dla kajakarzy. Czy można coś z tym zrobić? Czy są narzędzia prawne, aby zapobiec tego typu działaniom? Pozdrawiam serdecznie Konrad
@Bryniczanin
@Bryniczanin 9 ай бұрын
Ciężki sprzęt raczej nie jest dla dobra kajakarzy. Wystarczy zostawienie 1,5 m przesmyku, a nie usuwanie drzew w całości. Bardziej obstawiam jakieś domniemane ryzyko powodziowe. Zastanawiałbym się czy rzeka w ogóle jest terenem rezerwatu. Moim zdaniem to juz teren WP.
@konrad5g
@konrad5g 9 ай бұрын
@@Bryniczanin Sama rzeka jest rezerwatem. Te prace tłumacza udrożnieniem dogi dla kajakarzy.
@zofiazofia3090
@zofiazofia3090 9 ай бұрын
Jejku Piotrze jak dobrze, że jesteś dzięki Tobie wiemy co się dzieje oby mieszczenie rzek się skończyło!
@robertmoc6102
@robertmoc6102 9 ай бұрын
Mądrego człowieka zawsze trzeba wysłuchać 👍🙂
@platyna5098
@platyna5098 9 ай бұрын
Zniszczą wszystko ja niemam dzieci ale ci co mają będą się kiedyś tlumaczc jak to można było wszystko spieprzyć mając środki. Ekspertów badania i wszelkie możliwości aby zachować środowisko w stanie takim żeby chciało się żyć
@nonseans
@nonseans 9 ай бұрын
Dobrze, że czuwasz!
@pawelfischer5828
@pawelfischer5828 9 ай бұрын
Całe szczęście że ludzie wybrali inna władzę, kamień z serca pozdrawiam wszystkich
@tomaszf5541
@tomaszf5541 9 ай бұрын
Myślisz, że nagle wszystko zmieni się na lepsze? Ile ty masz lat?
@lucidcrew
@lucidcrew 9 ай бұрын
zapomniałeś jak Tusk rospierdalał Polskę ?
@miloszpiekarski
@miloszpiekarski 9 ай бұрын
@@tomaszf5541tak nagle wszystko zmieni się na lepsze. Po prostu
@szymon8923
@szymon8923 9 ай бұрын
To jest efekt kolesiostwa i zasiadania Ludzi bez wykształcenia i odrobiny wyobrazni na stanowiskach załatwionych... jest tylko jedna odgórna słuszna myśl która trzeba realizaowac... po trupach ...
@idziegrzesprzezlas5439
@idziegrzesprzezlas5439 9 ай бұрын
Robiłem tu kiedyś inwentaryzacje ornitologiczną, piękne miejsce. Niestety nie od dziś wiadomo, że Wody Polskie to czyste zło, zagrażające naszym rzekom. Tam wciąż pracują stare dziady, które szkoliły się dawno temu na meliorantów wszystkiego co płynie. Po nich pracować tam będą ich dzieci, z takim samym myśleniem...Jedyna nadzieja, że duża woda rozniesie w pył tą budowlę, a na następną kasy nie znajdą. Tak w ogóle to RDOŚ powinien odpowiedzieć karnie za zgodę, gdyż jak mówisz w filmie - połączenie wyspy ze stałym lądem całkowicie zniszczy lęgowiska ptaków naziemnych. Wystarczy kilka wizyt ludzi z psami i kolonie ptasie padną... Najgorsze w tym wszystkim jest to, że lata temu wały zbudowano zbyt blisko Wisły, a przecież tam z drugiej strony jest wiele setek hektarów łąk czy zadrzewień, więc wały mogłyby sobie funkcjonować o wiele dalej...
@przemysawderengowski8376
@przemysawderengowski8376 9 ай бұрын
Wał na tym odcinku do lat 80-tych przebiegał dalej od Wisły, ten fragment wału, u podstawy którego powstaje erozja został zbudowany w latach 80-tych. Zawężenie rozstawy wałów było uwarunkowane ukształtowaniem koryta wielkiej wody, dla której przyjęto na podstawie projektów opracowanych latach 70-tych rozstawę 1100 m, zaś zgodnie z wcześniejszymi planami było to nawet 1000m, na wielu odcinkach rozstawa jest trochę szersza, chociażby na terenie rezerwatu, wynikało to z byt wysokich kosztów zawężenia koryta. Cel zawężania koryta to równomierny ruch rumowiska w korycie i minimalizacja ryzyka związanego z zatorami lodowymi. Uregulowanie koryta na potrzeby żeglugi nie zostało zrealizowane. Praktycznie od lat 50-tych do 90-tych realizowane w zakresie możliwości finansowych założenie planistyczne. Dopiero w latach 90-tych zaczęto tworzyć rezerwaty i zmienił się sposób myślenia. Trzeba pamiętać, że PGW WP administrują budowlami i w ich obowiązku jest utrzymanie właściwego stanu technicznego budowli pozostawionych nam po poprzednich pokoleniach. Potrzeby techniczne wynikające z praw fizyki napotykają opór, bez zrozumienia celu i intencji działania.
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 9 ай бұрын
Jak dobrze, że ta banda dzikusów przewaliła wybory. Oby udało się to odkręcić.
@KismetAurea
@KismetAurea 9 ай бұрын
Układ okrągłostołowy ma się dobrze. Razem uzyskanych głosów ~89%. Tylko ok 11% ludzi myśli jeszcze trzeźwo w tym kraju.
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 9 ай бұрын
@@KismetAurea XDDD antyśrodowiskowy, antynaukowy, prokacapski katotaliban - wzór trzeźwego myślenia dla p0laczka (nie mylić z Polakiem).
@AnNa-el8in
@AnNa-el8in 9 ай бұрын
Dziękuję Wolne Rzeki. Może się coś zmieni na wiosnę
@jarekmarkieta3496
@jarekmarkieta3496 9 ай бұрын
To jest kryminał - podawanie nieprawdziwych informacji w postępowaniu administracyjnym, zaniechanie/bezczynność organu, niszczenie przyrody w rezerwacie.
@MazowieckieEldorado
@MazowieckieEldorado 9 ай бұрын
O proszę .Tropy szopa pracza...to tam w sezonie lęgowym zaorane będzie wszystko...no cóż...kolejne łatwe miejsce do częściowej ekspansji na nowe tereny.
@user-fu5kb7nl5t
@user-fu5kb7nl5t 9 ай бұрын
A to kur......y!😡
@BenyNukem
@BenyNukem 9 ай бұрын
Serce boli widząc co robią z królową polskich rzek. A mówią że "orzeł nie sra do własnego gniazda" 😢
@efte6624
@efte6624 9 ай бұрын
👍
@jarekp80
@jarekp80 8 ай бұрын
Pozdrawiam 👍
@mceliniak
@mceliniak 9 ай бұрын
Dla zasięgu.
@piotrgolczyk727
@piotrgolczyk727 9 ай бұрын
Ku...wa ! Ręce i c...e opadają 😣
@jakubdobrosielski5709
@jakubdobrosielski5709 9 ай бұрын
Kto pracuje w wodach polskich, że obojętne mu zniszczenie takich siedlisk?
@knufkakarynia4037
@knufkakarynia4037 9 ай бұрын
Jeszcze większym paradoksem jest fakt że w Regionalnej Dyrekcji ochrony środowiska, podkreślam ochrony środowiska, są ludzie którzy na to pozwalają. Układ mafijno-koleżeński.
@wrobi73
@wrobi73 9 ай бұрын
Dobra robota! Oczywiście twoja, nie tych buców z WP.
@BajUDubajuU
@BajUDubajuU 9 ай бұрын
@WolneRzeki Witam, oglądam twoje filmy długi już czas i zawsze oglądam z zaciekawieniem. Mam pytanie czy byś mógł zerknąć na IMGW stan rzeki w Toruniu? Dlaczego Włocławek tak faluje zrzutami? Robią już tak od 3/4 tygodni, jestem wędkarzem i złowienie jakiejś rybki przy zmianach wysokościowych co12 godzin. 50cm najpierw do góry potem na dół. Może wiesz dlaczego tak się dzieje. Pozdrawiam będę wdzięczny za odpowiedź.
@marianjanas5521
@marianjanas5521 8 ай бұрын
Jest to na pewno związane z cykliczną pracą elektrowni wodnej która jest na zaporze. Kiedy elektrownia pracuje z mniejszą mocą przez turbiny płynie mniej wody która w tym czasie spiętrza się powyżej zapory. A tym samym poniżej zapory płynie tylko ta woda która przelewa się przez zaporę. To w tym czasie powoduje spadek poziomu wody na odcinku poniżej zapory. Kiedy elektrownia pracuje z większą mocą wtedy sytuacja się zmienia się i większa ilość wody płynąca poniżej zapory powoduje podniesienie jej poziomu.
@user-xr5vx7fc5f
@user-xr5vx7fc5f 7 ай бұрын
Jest na kanale film o "hydropeak ". Electrownie te działają jako szczytowe. Czyli nie produkują proporcjonalnie do przepływu wody tylko uruchamiane są gdy cena energii na rynku jest odpowiednio wysoka. Niestety prawo im chyba na to pozwala.
@heteronormatywny3250
@heteronormatywny3250 9 ай бұрын
kom dla zasiegu, dzięki ze jestes
@marianz5651
@marianz5651 6 ай бұрын
a wie ktos czym jest piana ktora plynie wislą ?? chodze na ryby i jak tylko pokaze sie piana to o braniach mozna zapomniec 🙈
@211tomek
@211tomek 9 ай бұрын
Popieram całkowicie. Komentarz dla zasięgu.
@Hej_tu_Rybka
@Hej_tu_Rybka 9 ай бұрын
Brawo , super film
@youtuberz1236
@youtuberz1236 9 ай бұрын
Czy można się dowiedzieć jaki jest model pańskiej lornetki i jej parametry?
@romansroda4664
@romansroda4664 9 ай бұрын
Nocą przyjdą dzikie bobry i rozkopią
@Slowan87
@Slowan87 9 ай бұрын
albo wysadzą bobry rewolucjoniści
@kasiakowalska500
@kasiakowalska500 9 ай бұрын
@@Slowan87 Zapraszam wszystkich "bobrów" dobrej woli do rozbierania tej tamy - choćby na raty...!
@dziadWSZEWIED
@dziadWSZEWIED 9 ай бұрын
@@Slowan87 "art4. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio." czas na BEZPOSREDNIO
@Andrzej2499
@Andrzej2499 7 ай бұрын
Szkoda Wisła to taka piękna rzeka. Mam nadzieję, że Wisła sobie poradzi z ta ostroga zanim się nie zamuli. Oby była snieżna zima .
@slawomirgrabowski2963
@slawomirgrabowski2963 9 ай бұрын
Wody Polskie to polska instytucja czy może z Kraju Krasnodarskiego?
@adamj2851
@adamj2851 9 ай бұрын
To instytucja państwowa dysponująca odpowiednim budżetem na opłacanie odpowiednich stanowisk i rozpisywanie odpwiednich przetargów na odpowiednie inwestycje. Niestety - na ekspertyzy i oceny profesjonalistów co zasadności tych działań juz nie wystarcza pieniedzy. To jest optymistyczna wersja. Pesymistyczna - to działanie celowe mające powiększenie powierzchni ziemi przypisanej do własciwej działki / pola, a przy okazji jakiekolwiek wydatkowanie publicznych pieniedzy, byle firma znajomego miała robotę a pieniądze nie wydatkowane przypadkiem nie zostały przesunięte do innego resortu jako że nie zostały we własciwym czasie wydane. Obudźcie się ludzie z tego snu że państwo chce dobrze dla swoich obywateli. Wbijcie sobie do głów hasło - Państwo chce dobrze dla SWOICH, reszta ma płacic podatki i cicho siedzieć..
@Weylandyutani43
@Weylandyutani43 9 ай бұрын
Niestety moim skromnym zdaniem to ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna. Najlepszy niewolnik to taki który nie wie ,że nim jest.
@pawegoawski1718
@pawegoawski1718 9 ай бұрын
jakie rozwiązania można zastosować?
@zdzisiutaranaga4538
@zdzisiutaranaga4538 9 ай бұрын
Na miejscach pracy - znajomi zamiast miłośników przyrody. Dlatego jest jak jest w całym kraju
@marcinpoponski9125
@marcinpoponski9125 9 ай бұрын
Przykro patrzeć na takie filmy, ciekawe czy teraz cokolwiek się zmieni...
@sawomirbaszczynski8058
@sawomirbaszczynski8058 9 ай бұрын
Nie mogę na to patrzeć. No nie mogę!!!
@marcinkucka7062
@marcinkucka7062 9 ай бұрын
Przykra sprawa.
@PaweSzafranPasiekaLakowa
@PaweSzafranPasiekaLakowa 9 ай бұрын
A nie dało się tej ostrogi odbudować częściowo? Tak żeby chroniła brzeg ale z drugiej strony żeby woda mogła swobodnie płynąć? I przy okazji nic by nie właziło na wyspy.
@posejdong
@posejdong 9 ай бұрын
Prawo Bernoulliego się kłania. Jeśli jest tam przepływ to, niezależnie od szerokości i głębokości koryta, ilość wody przepływającej w jednostce czasu musi być zachowana. Jeśli zatem zwęzimy koryto o połowę to woda bedzie musiała płynąc dwa razy szybciej, w wyniku czego erozja raz dwa zrobi porządek.
@przemysawderengowski8376
@przemysawderengowski8376 9 ай бұрын
Budowle są odbudowywane na podstawie nakazu Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, po wykonanej kontroli z art. 62 prawo budowlane, ze względu na erozję w podstawie wału powiadomiono WINB, zlecono ekspertyzę stanu i nakazano przywrócenie do stanu pierwotnego budowli. Zmiana parametrów budowli to przebudowa, i potrzeba przeprowadzić pełną procedurę pozwolenia na budowę łącznie z nowym projektem, raportem odziaływania na środowisko. Generalnie wyremontowane budowle zwiększą procesy sedymentacyjne w bocznej części koryta, proces będzie powolny można to zjawisko monitorować, a gdy zmiany będą na tyle niekorzystne że będzie ryzyko całkowitego zakolmatowania bocznej odnogi można będzie przetamowania przebudować i obniżyć na części budowli koronę o 0,5m, aby zapewnić ciągłość przepływu. tedy znów część zdeponowanych osadów zostanie poddana erozji, a przecież naturalna rzeka to dynamiczny proces ciągłych zmian, czy zmiana jest wykonana ręką ludzką czy procesem naturalnym, to bez znaczenia, bo w tym środowisku organizmy je zamieszkujące są przystosowane do ciągłej zmiany. W chwili obecnej niekorzystnych zmian nie będzie, a dopiero czas pokarze, jak będzie się kształtował odkład rumowiska. (proces wieloletni) Powyżej przetamowania rozstawa wałów jest szersza niż 1100 m i są to miejsca o zwiększonej sedymentacji przy przepływach powodziowych. To że zwierzęta czy ludzie teraz na wyspy wejdą to nie problem, przyjdzie zima , wiosenne roztopy, wyspy zostaną zalane, przez kilka miesięcy wiosennych będzie ciągły przepływ po przetamowaniu i brak możliwości wejścia. Przetamowanie odsłoni się przy niżówkach w drugiej połowie lata,
@MixMxion
@MixMxion 8 ай бұрын
odpowiedział pan sam sobie na wszystkie powiedzmy kłopotliwe pytania i to że ma pan racje w tej sprawie nie sprawi że coś się zmieni to jest podobnie jak z lasami które dają tlen a prawda jest inna no niestety komu na tym zależy nie wiem ... .
@AlbertNS79
@AlbertNS79 9 ай бұрын
Czy nie da się tego zgłosić do wyższej instancji ? przecież to zbrodnia na tych wyspach i Rezerwacie !
@Dirtwolf74
@Dirtwolf74 9 ай бұрын
RDOŚ dokładnie tak samo argumentował bezsensowna zabudowę koryta Warty w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym.
@tomaszkoscianski5000
@tomaszkoscianski5000 8 ай бұрын
Pewnie, że trzeba umocnić brzeg. Ostroga przy dużych roztopach nie pomoże, a brzeg dalej będzie się skracał podmywając wał.
@socjalistycznynawoz5759
@socjalistycznynawoz5759 9 ай бұрын
TAK
@MirekEm1
@MirekEm1 9 ай бұрын
Ale czego się spodziewać po ludziach tam zatrudnionych.
@nikk2417
@nikk2417 9 ай бұрын
Proby ujarzmienia rzek to nasza katastrofa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@adrianhubert935
@adrianhubert935 9 ай бұрын
Trzeba pisac do RDOŚ czy wydali zgodę na takie działania. Moze sie wystrasza że ktos sie interesuje
@blackbbbbiochip
@blackbbbbiochip 9 ай бұрын
To co się odbuduje , oni zniszczą
@marekolejniczak9905
@marekolejniczak9905 9 ай бұрын
Lasy wycinają,rzeki niszczą.Dobrze,że to ich koniec
@mioszguzikowski8386
@mioszguzikowski8386 9 ай бұрын
Da Sądu Administracyjnego decyzję RDOS i jest nadzieja, że uchylą.
@wacawlubinski5218
@wacawlubinski5218 9 ай бұрын
...jeszcze o tzw, ociepleniu klimatu. Chyba zna Pan Doktor zdanie na ww. temat Pani Profesor Judith Curry.
@gajowyja6615
@gajowyja6615 9 ай бұрын
Od kiedy RDOŚ zajmuje się ochroną środowiska?
@kedoim23
@kedoim23 9 ай бұрын
szkoda :(
@joanna9988
@joanna9988 9 ай бұрын
Ja się pytam w jakim celu mamy wobec tego GDOŚ??? Żeby małego człowieka poniewierać za nic, a takie ingerencję puszczać płazem? Czy wiadomo jak wygląda postępowanie administracyjne? Jest skończone? Ktoś się odwołał?
@szymongornisiewicz8952
@szymongornisiewicz8952 9 ай бұрын
Udostępnione. To co robią WP jest absolutnym bezsensem. Z Warszawy nie jestem, ale jakbyście prowadzili jakieś działania w Krakowie to chętnie w czymś pomogę jeśli będę w stanie
@staszekkubiak3358
@staszekkubiak3358 9 ай бұрын
Mamy problem Wilgi.
@szymongornisiewicz8952
@szymongornisiewicz8952 9 ай бұрын
@@staszekkubiak3358 wilga i dwa progi na Prądniku/białusze. Myślałem żeby w przyszłym roku zrobić projekt do Budżetu obywatelskiego (rozbiórka progów + renaturyzacja (chociaż częściowa) wyłożonej kostką Wilgi) tylko niespecjalnie się na pisaniu takich rzeczy znam
@MrAndrzejWu
@MrAndrzejWu 9 ай бұрын
dziękuję, życzę zasięgów
@bezimienny_andzej6425
@bezimienny_andzej6425 9 ай бұрын
Tak z ciekawości, jak sądzisz, czy w ogóle da się choćby w minimalnym stopniu odkręcić dewastację Odry z XIX wieku? Na mapach pięknie widać, gdzie prostowano koryto. Tam, gdzie dawniej były meandry, teraz często są łąki, ale nie wiem, jak trudne technicznie byłoby to przedsięwzięcie, by parę takich meandrów sztucznie odtworzyć i spowolnić trochę tempo przepływu/utworzyć siedliska/tarliska dla ryb.
@jerzyzajdel8450
@jerzyzajdel8450 9 ай бұрын
😎😎😎😎🌹🌹🌹🌹👍👍👍👍
@damiangeo
@damiangeo 9 ай бұрын
Jest nadzieja, ze skoro ostroga.przesiąka to jednak w końcu rozmoknie i znow poplynie z nurtem.
@happylena2915
@happylena2915 9 ай бұрын
@Bugslick
@Bugslick 9 ай бұрын
Zaufajmy wladzy, bedziemy nadzy.
@pananaOwO
@pananaOwO 9 ай бұрын
Strasznie rzeczy się dzieją
@widz1776
@widz1776 9 ай бұрын
Zobaczymy, co nowa władza z tym zrobi. Ciekawe......
@_highqualitybass
@_highqualitybass 7 ай бұрын
Trzeba wziąć szpadel przekopać kawałek wywakic maty a prąd wody zrobi resztę
@ZiewajacyKot
@ZiewajacyKot 9 ай бұрын
Spokojnie, teraz wygrał kandydat na którego głosowałeś to pomoże.
@bobsekret9161
@bobsekret9161 9 ай бұрын
Politykom bym nie ufal, ale tez chwalil za rzeczywsite dzialanie
@elisjaderi813
@elisjaderi813 7 ай бұрын
Szok skandal 🥲🥲🥲
@michalklimczak1770
@michalklimczak1770 9 ай бұрын
Może trzeba dyrektora wód polskich już spakować. Ta instytucja do natychmiastowej likwidacji. Takie głupawe inwestycje do szybkiego wstrzymania.
@stanisawwosik9269
@stanisawwosik9269 9 ай бұрын
Ma Pan obsesję na punkcie ptaszków i rybek. Ostroga nie wypłoszy ptaków a rybki nadal mogą pływać.
@tomaszskwarek1370
@tomaszskwarek1370 9 ай бұрын
Smutny widok, bardzo smutny :(
@darekbergolc2082
@darekbergolc2082 7 ай бұрын
Czy to prawda, że firma WP ma kapitał główny w Izraelu? Jakiś czas wstecz coś na ten temat przeczytałem..
@WolneRzeki
@WolneRzeki 7 ай бұрын
Nie, to jakaś idiotyczna teoria spiskowa krążąca po internecie. Wody Polskie nie są nawet firmą…
@user-xt5bd6oh7q
@user-xt5bd6oh7q 9 ай бұрын
Teraz napewno nastąpi przez to koniec świata.
@damianostrowski472
@damianostrowski472 9 ай бұрын
Dla ochrony brzegu wystarczyły by krótkie ostrogi
@rudzik112
@rudzik112 9 ай бұрын
Mamy leniwe miernoty w urzedach to czemu sie dziwić ?
@ARMATOR
@ARMATOR 9 ай бұрын
Od kilku już lat przecież jesteśmy przyzwyczajani do wciskania nam SWOJEJ prawdy
@robertniecik6342
@robertniecik6342 2 ай бұрын
Spokojnie, natura dała sobie z tym radę byłem tam 12.05.2024r i to już tak nie wygląda, zostały tylko kamienie w wodzie, częściowo zatopione,na wyspę nie da się wejść
@adambisewski5692
@adambisewski5692 9 ай бұрын
Istnieje możliwość zgłoszenia gdzieś tego faktu? Nie mówię tu o polskich organach.
@tlusty1990
@tlusty1990 9 ай бұрын
Bardzo ważny przekaz, do tego super ujęcia z drona! Może za tej "nowej" władzy zmieni się podejście😅
@gajowyja6615
@gajowyja6615 9 ай бұрын
Nie był bym takim optymistą, podejście do środowiska mają identyczne z obecnymi. Przecież już rządzili i nie pokazali się z dobrej strony.
@norbertszymanski5466
@norbertszymanski5466 9 ай бұрын
Abstrahując od tej skandalicznej sytuacji z ostrogami, muszę pogratulować pięknych ujęć z drona! Kadr z żurawiami na wyspie jest wręcz imponujący.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 9 ай бұрын
Dzięki. To przepiękny fragment Wisły, żurawi zlatywały się w różne miejsca setki, pięknie się to obserwowało zarówno z ziemi jak i z drona :)
@zbyszekrogozinski2817
@zbyszekrogozinski2817 9 ай бұрын
Obok mnie sąsiadowi wody polskie zniszczyły tamę i niby miały ja ulepszyć już rok i nadal nic się niedzieje.Kaczki ,łabędzie i zimorodki musiały emigrować.
@arturgarbacz6656
@arturgarbacz6656 9 ай бұрын
Hmm Wolne rzeki , Wolne sądy itp ,
@martinpindur4610
@martinpindur4610 9 ай бұрын
Masakra...
@rafaw4266
@rafaw4266 7 ай бұрын
Czy urzędasy politycy zawsze muszą wszystko niszczyć??
@65mto
@65mto 9 ай бұрын
Piotrze, przyjedź kiedyś na Dolny Śląsk. Jest tu wiele budowli hydrotechnicznych, suche i "mokre" zbiorniki retencyjne, zapory na tych zbiornikach, elektrownie wodne, śluzy i cała masa pomniejszych struktur. Niemcy pozostawili wody tego obszaru mocno uregulowane. Jestem ciekaw, jak Ty oceniasz wpływ tej regulacji na obecny stan środowiska. Pozdrawiam.
@Bryniczanin
@Bryniczanin 9 ай бұрын
Trochę wszystko po fakcie. Przetarg skończony, roboty zakontraktowane. Pewnie jedynym zabezpieczeniem dla wysepki będzie tabliczka: teren rezerwatu wstęp wzbroniony. Szkoda slow.
@Rock-xo7dj
@Rock-xo7dj 9 ай бұрын
Nam się należy, czyli jak przewalić miliony wbrew wszystkiego, osuszyć tereny, przyspieszyć bieg rzeki, a problem z wodą w kraju coraz większy...
@przemysawderengowski8376
@przemysawderengowski8376 9 ай бұрын
Na tym odcinku rzeka się naturalnie prostuje, projekt regulacji z lat 40-tych i późnij 70-tych zakładał zwiększenie jej krętości w stosunku do tego co jest w tej chwili, regulacja rzeki o tym rozmiarze znacznie podnosi stany wody, ponieważ woda płynie węższym korytem, ale nie osiąga tak niskich stanów jak przed regulacją. Przy czym w tym przypadku najcenniejsze dla siedlisk są płycizny i łach piaskowe, płycizny mają ciepłą wodę która jest ważna dla wczesnej fazy rozwoju ryb, a łachy piaskowe stanowią miejsce legowania niektórych dość rzadkich gatunków ptaków, jak sieweczka rzeczna. Faktycznie dawne regulacje rzek z XIX wieku nadmiernie poprostowały rzeki, ale założenia późniejszych projektów już były opracowanie na znacznie większym doświadczeniu w tym obszarze.
@pawelfiedorczuk
@pawelfiedorczuk 9 ай бұрын
Fajne przemyślenie na temat przywracania stanu, faktycznie jakby stosować to porównanie możnaby renaturyzować wyprostowane rzeki bez uzyskiwania zezwoleń i opinii. 😅
@WolneRzeki
@WolneRzeki 9 ай бұрын
Dla dosypania żwiru na tarlisko WP chcą pozwoleń wodnoprawnych (choć niespecjalnie wiedzą na co i na jakiej podstawie), a tu sobie robią takie grube regulacje tak o.
@DGAdison
@DGAdison 7 ай бұрын
Szkoda że tak uregulowana
@annaskubis7496
@annaskubis7496 9 ай бұрын
Niech ta rozbiórka zacznie się ASAP. Można połączyć prace z Piknikiem Obywatelskim.😀😀
@wojtekm888
@wojtekm888 9 ай бұрын
Masakra
@tomaszkloszewski770
@tomaszkloszewski770 9 ай бұрын
Masakra.
@mariawoz5783
@mariawoz5783 9 ай бұрын
Płakać się chce na tę nieustającą dewastację dokonywaną przez każdego niedouka, ktoremu dano chocby najmniejszą możliwość czynienia tego, bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. Polska niestety takimi stoi!
@dawidkanik241
@dawidkanik241 9 ай бұрын
Wody polskie są polskie tylko z nazwy. Tak naprawdę nie mają napletka.
@vchhey2668
@vchhey2668 9 ай бұрын
A wolne rzeki to kto sponsoruje?
@WolneRzeki
@WolneRzeki 9 ай бұрын
patronite.pl/piotrbednarek - widzowie kanału
@Abrys85
@Abrys85 9 ай бұрын
Lada chwila zmieni się rząd i mam nadzieję że przyniesie to faktyczną zmianę w instytucjach które powinny zając się ochroną rzek i lasów, ogólnie ochroną środowiska zamiast udawać że to robią jak do tej pory
@michalklimczak1770
@michalklimczak1770 9 ай бұрын
Tak tylko ile jeszcze zniszczą rzek i ile wytną lasu zanim się ich wykopie ze stanowisk?
@Abrys85
@Abrys85 9 ай бұрын
​@@michalklimczak1770tak zgadza się nie odzyskamy tych setek ton ryb które padły, ani lasów które zostały wycięte, ale wszystko to da się naprawić, ale naj ważniejsze że ludzie odpowiedzialni za szkody w kolejnych latach nie będą już szkodzić a te kilka miesięcy nic i tak nie zmieni, bo lasy nadal będą wycinane, bo ludzie nadal palą drewnem i z drewna są robione meble, tylko może już nie w takiej skali jak do tej pory będzie wywożone do Chin
@rabiawinrabi7006
@rabiawinrabi7006 9 ай бұрын
Może będzie lepiej jak już pisu nie bedzie
@aleksanderszczurek8629
@aleksanderszczurek8629 9 ай бұрын
Prace utrzymaniowe w zlym stanie! Banda partaczy
@katarzynabiesiada8157
@katarzynabiesiada8157 9 ай бұрын
Dzięki . Odkąd wody polskie powstały zaczęły się zatrucia rzek . Czy wylewanie toksycznych odpadów
@bog1576
@bog1576 9 ай бұрын
brednie
@katarzynabiesiada8157
@katarzynabiesiada8157 9 ай бұрын
@@bog1576 brednie a to bardzo podejzana struktura . Dużo tych wiadomości Alezy które do kogo trafia to poglądy diametralnie się różnią. Raczej nie spotkałem opinie zadowolonej z działalności wod polskich
@bog1576
@bog1576 9 ай бұрын
@@katarzynabiesiada8157 daj spokój człowieku, jak można pisać, że jak powstała jakaś instytucja państwowa, to zaczęło się zatruwanie rzek. A wcześniej to co, woda-kryształ w polskich rzekach płynęła?, a toksyczne odpady to każdy Polak wolał wypić niż do rzeki wpuścić, tak było?. Weź przestań i hejtu nie nakręcaj.
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 9 ай бұрын
Pytanie prowokacyjne ale jak najbardziej szczere. Czy jakby tam bobry zbudowały tamę i w 99% zablokowałyby przepływ wody tak jak ta ostroga to mówiłbyś, że dzieje się dobrze czy mówiłbyś aby rozebrać tą bobrową tamę? Odpowiedź typu: bobrowa tama fajna a ludzka tama to niszczenie środowiska nie jest dobra odpowiedzią. Bobry są pożyteczne ale też bardzo niszczą środowisko poprzez zmianę :D
@WolneRzeki
@WolneRzeki 9 ай бұрын
Taka sobie ta prowokacja, bobry budują tamy na małych rzekach, zwykle do 3-4 rzędu Strahlera, a nie na Wiśle :) pisałem o tym np. tutaj: www.researchgate.net/publication/371274508_River_fragmentation_in_the_northern_Sandomierz_Basin_SE_Poland
@marcinzpomorza
@marcinzpomorza 9 ай бұрын
Czekam aż Piotr zrobi kiedyś odcinek wyczerpująco opisujący wpływ bobrowych tam na środowisko. Najlepiej na różnych przykładach. Ale, póki co, to wypowiem się ja :P Podstawowa różnica pomiędzy konstrukcją zbudowaną przez bobry, a taką tamą zbudowaną przez człowieka, jest czas ich trwania. Bobrza tama przetrwa najwyżej kilka sezonów. Jeśli bobry mają pecha, to już po kilku miesiącach jakieś wezbranie zniszczy ich pracę. Zatem wpływ bobrów, nawet jeśli uznamy go za negatywny, będzie oddziaływał na okolicę znacznie krócej, niż cokolwiek, co zbudują ludzie. Inna sprawa, że w akurat takim miejscu, w naszych polskich warunkach, bobry raczej nie miałyby szansy zbudować tamy. Widziałem w internecie potężne tamy na szerokich rzekach*, ale to gdzieś na Syberii, czy na bezludnych połaciach USA i Kanady, gdzie zdarza się, że bobry nie mają kontaktu z ludźmi przez całe lata. Tutaj, nawet w rezerwacie, nie byłyby w stanie zgromadzić aż takiej ilości materiału bez interwencji, czy choćby przypadkowego przeszkadzania przez ludzi. Jedynym plusem tej konstrukcji jaki widzę jest to, że zostały wykorzystane względnie naturalne materiały. Piach, kamienie, faszyna. Chyba nic prócz tego, jeśli się nie mylę. Natomiast wydaje mi się, że chyba taniej byłoby zrobić umocnienie brzegu, a nie od razu tamę na całą szerokość 😉 EDIT: zgłębiwszy temat potężnych bobrzych tam na odległych odludziach, dowiedziałem się, że powstają na małych ciekach wodnych. Ich budowa zajmuje czasami dziesiątki lat, więc i wody zbiera się masa, a tamy rosną do setek metrów długości.
@kamiljanda2280
@kamiljanda2280 9 ай бұрын
@@WolneRzeki największa bobrowa tama ma 850m długości. Jebaki jakby chcieli to by Nil zablokowali :P Nie odpowiedziałeś na pytanie. Odpowiadasz jak polityk
@marcinzpomorza
@marcinzpomorza 9 ай бұрын
@@kamiljanda2280 Ta największa tama na świecie, na odludnej północy Kanady, była budowana przez kilkadziesiąt lat. I to nie na rzece mającej 850 metrów szerokości, a na znacznie węższym cieku. Na dużej rzece, szczególnie na północy Kanady, zostałaby już dawno zmyta. Te 850 metrów, to niejako ściana basenu, który zapełniał się wodami małej rzeczki przez całe lata. Największa bobrza tama w Polsce ma ok. 70 metrów długości i 2 metry wysokości w najwyższym punkcie (2022), ale nie przedziela rzeki o szerokości 70 metrów, tylko jakiś strumyk/rzeczkę, a te 70 metrów, to ściana "basenu", który potrzebował wielu miesięcy na zapełnienie się. W moich okolicach jest wcale nieduża rzeka Ina. W najlepiej mi znanym środkowym biegu, ma od 4 do 20 metrów szerokości, w zależności od terenu. Płynie przez stosunkowo odludne miejsca, przez dużą puszczę. Leży w niej sporo drzew, gdzie bobry miałyby dobry start do zbudowania tamy. A bobrów tam nie brakuje. Jednak tamy jako takiej nigdzie nie ma. Nawet na tak małej rzece nie są w stanie zbudować przegrody i muszą się zadowalać poziomem wody zależnym od pogody.
Samoczynna renaturyzacja rzeki
11:57
Wolne Rzeki
Рет қаралды 33 М.
Secret Experiment Toothpaste Pt.4 😱 #shorts
00:35
Mr DegrEE
Рет қаралды 39 МЛН
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 20 МЛН
Co gdyby WISŁA WYSCHŁA?
10:03
Globalista - Oskar Bednarski
Рет қаралды 396 М.
Wyniki badań Odry!!! Wiemy kto jest winny!!!
21:39
Wyhaczone
Рет қаралды 369 М.
Dopływ zimnych wód podziemnych do ciepłej rzeki
12:35
Wolne Rzeki
Рет қаралды 27 М.
🌼 Masz Słabą GLEBĘ w Warzywniku? NIEPRAWDA!
14:38
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 61 М.
Narew
37:40
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Рет қаралды 214 М.
We restored water to drained oxbow lake!
22:01
Wolne Rzeki
Рет қаралды 92 М.
PZW a WODY POLSKIE - KONTROLE, OKRĘG KALISZ, MAŁE STOWARZYSZENIA, SSR
48:58
Sebastian Kowalczyk - wędkarstwo i podróże
Рет қаралды 77 М.
Jak wyglądała Wisła 100 lat temu? / odc. 52
35:21
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 234 М.
Starorzecze Sanu znów do osuszenia?
18:30
Wolne Rzeki
Рет қаралды 24 М.