Wojna o Moc Obliczeniową Trwa.

  Рет қаралды 383,804

Good Times Bad Times Polska

Good Times Bad Times Polska

Жыл бұрын

🟥 Zarejestruj się w XTB i zakup akcje ułamkowe takich firm jak Apple, Microsoft czy AMD: link-pso.xtb.com/pso/HpNgP
📖 Odcinek powstał na bazie książki Chrisa Millera "Wielka Wojna o Chipy" w języku polskim wydanej nakładem wydawnictwa Prześwity. Możesz nabyć książkę z kodem gtbt35 i uzyskać rabat 35%: bit.ly/3IAJAKM
📦 Zrzutka dla Ukrainy:
zrzutka.pl/3ws6rz
Partnerzy kanału:
🟥 XTB: link-pso.xtb.com/pso/T9qS6
🟦 KFD: sklep.kfd.pl/
Wsparcie:
📌 Patronite: patronite.pl/GTBT
➡️ Paypal: paypal.me/GoodTimesBadTimes
❎ Coinbase wallet: 0xd93735F0F375ab10Fb7bCD1e16Abb84d4CB6565F
Analiza: Leszek Bukowski - ekspert w dziedzinie uczenia maszynowego i dużych modeli językowych - twitter: / leszbuk
Montaż: Łukasz Szypulski
Lektor: Hubert Walas
Produkcja: Hubert Walas
Muzyka: Oran Loyfer - 01100110-01110101
Mecenasi:
🔶 Artur Galbarczyk
🔶 Mateusz Klaczak
🔶 Bartłomiej Postek
🔶 Paweł Orzechowski
🔶 Marcin Kamiński
🔶 Miłosz Sinoracki
Zapytania biznesowe:
goodtbt.walas@gmail.com
🗺️ Mapy: aescripts.com/geolayers/?aff=90
⚪ English Channel - / goodtimesbadtimes
🟤 Russian Channel: - / @goodtimesbadtimesru
🐦 Twitter - / hubertwalas_
📘 Facebook - / good-times-bad-times-1...
Disclaimer XTB:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi, które wykorzystują dźwignię finansową. Wiążą się ze znacznym ryzykiem utraty kapitału, ponieważ ceny mogą gwałtownie zmienić się na niekorzyść klienta i będzie on musiał dokonać dalszych płatności, aby utrzymać otwarte pozycje. Pomiędzy 72% - 89% inwestorów detalicznych traci pieniądze na skutek handlu kontraktami CFD. Produkty te nie są odpowiednie dla wszystkich klientów, dlatego zastanów się czy w pełni rozumiesz ryzyko i ewentualnie zasięgnij niezależnej porady.
Prowizja 0% do miesięcznego obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR). Akcje Ułamkowe (AU) to nabywane od XTB prawo powiernicze do ułamkowych części akcji lub ETF. AU nie stanowią odrębnego instrumentu finansowego. Z AU wiążą się ograniczone uprawnienia korporacyjne. Produkt jest obarczony ryzykiem. Zapoznaj się z KID na: www.xtb.com/pl/au-kid.
#chiny #usa

Пікірлер: 578
@GoodTimesBadTimesPL
@GoodTimesBadTimesPL Жыл бұрын
🟥 Zarejestruj się w XTB i zakup akcje ułamkowe takich firm jak Apple, Microsoft czy AMD: link-pso.xtb.com/pso/HpNgP Partnerzy kanału: 🟥 XTB: link-pso.xtb.com/pso/T9qS6 🟦 KFD: sklep.kfd.pl/ 📦 Zrzutka dla Ukrainy: zrzutka.pl/3ws6rz facebook.com/groups/857948128246751 Wsparcie: 📌 Patronite: patronite.pl/GTBT ➡ Paypal: paypal.me/GoodTimesBadTimes
@maciekpestka2847
@maciekpestka2847 Жыл бұрын
Xtb, zainwestuj ja nie biorę z tego prowizji. 100 tys subskrybentów jeden na to pójdzie zainwestuje 10k i oni otrzymują 1k prowizji
@marcinprokopowicz7567
@marcinprokopowicz7567 Жыл бұрын
No ale że już tak nisko upadłoście reklamując inw.. wy.. ryzyka?
@krzysztofgorecki1667
@krzysztofgorecki1667 Жыл бұрын
XTB to śmieciowe akcje.
@THEBIGGESTBOGDANSKI
@THEBIGGESTBOGDANSKI Жыл бұрын
​@@marcinprokopowicz756711:43
@Sebastian-zo9mk
@Sebastian-zo9mk Жыл бұрын
Ten kanał się skurwił na maxa. Xtb wplecione od 5 min to przykład prostytutki co przy Dk92 obrabia pałę śmierdzącemu kierowcy TIRA.
@iblis123123
@iblis123123 Жыл бұрын
Dobry material, ale trzeba uzupełnić o fakty z ostatnich 2-3lat (nie wiem kiedy książka była pisana) 1) W USA rozbudowywane i stawiane są nowe fabryki Intela i TSMC. 2) Jak zwykle UE się obudziła jako ostatnia, ale jest polityczyny nacisk na ściągnięcie produkcji do UE. Intel buduję fabryki w Niemczech (szkoda, że nie u nas...), rozbudowywuje do największego (info z portali, nie pracowałem w Intelu) działu R&D w Gdańsku. 3) Warto zwrócić uwagę, że te wielkie korporacje jak Microsoft, Facebook zwalniają tysiące ludzi w USA. Natomiast w UE troche sytuacja wygląda inaczej np.: Microsoft inwestuje miliard w Polsce. Firmy technologiczne przenoszą działy do Indii i Meksyku - znowu USA sponsoruje sobie konkurencje i po Chinach przyjdzie rywalizacja z Indiami. 4) Inflation Reduction Act - czyli, wbrew nazwie, olbrzymia pomoc finansowa firmom wytwarzającym na terenie USA nowe technologie. Podejście USA jest nastawione na finansowanie firm pobudzających rozwój, natomiast podejście UE na zakazywaniu starych technologii by pobudzić rozwój. Czas pokaże, która droga lepsza, ale rywalizacji USA z UE jakaś tam jest. 5) Wspierajmy polski Goodram - Wilk Elektronik - jedynego europejskiego producenta RAM i to polskiego :) 6) Warto zwrócić uwagę, że Texas Instruments, Analog Devices, STM, Renesas produkują mase układów do przemysłu, samochodów i itp - tych chip'ów potrzebujemy ilościowo znacznie więcej niż GPU.
@KanTrocero
@KanTrocero Жыл бұрын
Dobrze, że są jeszcze jakieś inwestycje, ponieważ na rynkach dużo inwestorów boi się wojny w Polsce. Ile to ja już się nie natlumaczyłem, że u nas wszystko OK, że można na wakacje i tak dalej... Ta wojna musi się skończyć i to wygraną Ukrainy, aby uspokoić część inwestorów.
@stasinio0
@stasinio0 Жыл бұрын
@Ivan Kodonev Co ty pier...lisz? Człowieku PiS łamie praworządność a inwestycje w Polsce stale rosną, zwłaszcza ze strony Jankesów. Fabryka zostanie znacjonalizowana? Czyli co? Rząd przy pomocy wojska przejmie fabrykę? Czy ty wiesz o czym mówisz? Skasuje ten komentarz bo robisz z siebie pośmiewisko. Nieźle masz sprany łeb :D
@grzegorzp.5734
@grzegorzp.5734 Жыл бұрын
@Ivan Kodonev No, u was w rossij to realny problem.
@Nudel-nc1cp
@Nudel-nc1cp Жыл бұрын
@Ivan Kodonev Ivan nikt w Polsce by nie znacjonalizował żadnej fabryki, tym bardziej amerykańskiej. Nasze jaszczembie to zwykłe pachoły na garnuszku obcych państw i korporacji.
@FrankDrebin905
@FrankDrebin905 Жыл бұрын
1. Ksiazek nie nalezy kupowac, gdyz wydane 2-3 lat temu posiadaja wiedze archaiczna i nalezy je traktowac jako wiedze historyczna, ciekawostke, chyba ze sa to ksiazki w zakresie wiedzy podstawowej. Nalezy jednak sledzic publikacje naukowcow (w tym momencie dwoch koreanczykow), publikacje producentskie, uniwersyteckie, czy publikacje nowe na google scholar. tepo jest szalone i ksiazka nie postawi nas w sytuacji... tu i teraz. 2. Fakt, 21 fabryk jest budowanych US. 3. chip 3nm jest juz dostepny (nie na rynku powszechnym ale na rynku ... powiedzmy struktor krytycznych). 3. fabryka chipa nm1 jest w projekcie; ma kosztowac 5-6 milliardow i powstanie za ok. 5 lat. 4. Chiny sprostaja swojemu zadaniu i stana sie niezalezne od dostaw w 70% za pare lat, jednak w o wielie starszej generacji chipow.
@RafalBielawski
@RafalBielawski Жыл бұрын
Materiał pomija aspekt uniezależnienia się od Chin w całym zakresie, w USA oraz Europie buduje się fabryki tsmc i pozostałych czołowych producentow. Foxconn oraz wistron budują fabryki w Indiach. Pominięta została tez spora działka jaka jest oprogramowanie do projektowania układów. Po za tym bardzo fajny materiał
@robwiktor9051
@robwiktor9051 Жыл бұрын
Bardzo dobra uwaga, wiedza jakby faktycznie zatrzymała się na etapie książki, a w ciągu kilku ostatnich miesiecy sporo się działo. Szkoda że to nie jest ujęte w materiale.
@froget67
@froget67 Жыл бұрын
Ja bym dodał jeszcze monopol Japonii na wafle krzemowe konkretnie Sumco
@regbot4432
@regbot4432 Жыл бұрын
Pominięta została też kwestia architektury opensource risc-v, która jest alternatywą dla własnościowych architektur amd64 i arm.
@HanSolo__
@HanSolo__ Жыл бұрын
Chiny co? Nie masz pojęcia gdzie są Chiny. Foxconn wynosi się z Chin bo to nie jest nic chińskiego. Zaś TSMC jest bardziej polski chyba niźli chiński. Stek bzdur! I co za oprogramowanie do projektowania układów? Teraz się celuje w programowalne wzory litograficzne. Projektowanie chipów na sofcie to banał!
@HanSolo__
@HanSolo__ Жыл бұрын
@@froget67 Na jaką to niby średnicę Sumco ma rzeczony MONOPOL??? Krzem to dziś za mało. Do biurowych zadań możesz sobie ten słup krzemowy. Nawet Rosja ma 13 i 18 cm wafer. Sumco ma dobra jakość, sprawny dobry proces i konkurencyjne ceny. Jaki monopol??????? Obudź się!!! Ludzie, czy wy kurwa wszyscy w 90tych zasnęliście?
@Arpa61
@Arpa61 Жыл бұрын
W podstawówce, wczesne lata 1970. miałem czytankę do języka polskiego z opowiadaniem, jak ciężko pracują dzieci w Hong-Kongu przy produkcji tranzystorów. Zapytałem panią, czy dzieci zarabiają. Wyleciałem za drzwi. To był jeden z wielu sygnałów dla mnie, że socjalizm to syf-malaria-i korniki.
@xdlol59
@xdlol59 Жыл бұрын
Dlaczego Cię wyrzuciła? To było dobre pytanie.
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 Жыл бұрын
Ja podstawówkę miałem w 80ych a jedyny materiał jaki pamiętam o zagranicznych dzieciach to wierszyk o Bambo. A czym są tranzystory i że daleki wschód jest dobry w ich produkcji dowiedziałem sie z TV z programu Sonda a nie w szkole. :)
@rtxgd
@rtxgd Жыл бұрын
​@@zbyniurumek3235czyli autor komentarza pierdoli smuty?
@Arpa61
@Arpa61 Жыл бұрын
@@xdlol59 Miałem opinię mąciciela... Poza tym pani zapewne nie wiedziała, że jest coś takiego jak tranzystory, a zarabianie w socjalizmie było tematem tabu. Dziś wielu Polaków, zwłaszcza Europejczyków w pierwszym pokoleniu (chodzi mi o łobuzerię z POKO, okolic Seleryby Spurek i LPG+ fanatyka-nieuka Roberty Biedroń), przegina w drugą stronę. Potrafią zadać ledwie poznanemu cudzoziemcowi pytanie "ile zarabiasz", co SŁUSZNIE odbierane jest jako chamstwo.
@Arpa61
@Arpa61 Жыл бұрын
@@zbyniurumek3235 Dziś słowo na M opisujące Bambo algorytm YT i podobne mu poziomem "umysłowym" komuchy uznają za OBRAŹLIWE. Ludzka niemądrość jest wieczna. Sonda była wspaniała!!!
@DonPedro6901
@DonPedro6901 Жыл бұрын
Wreszcie się dowiedziałem jak wyglądają kulisy produkcji najważniejszych czipów dla ludzkości. Super materiał! ❤
@michacichalewski2641
@michacichalewski2641 Жыл бұрын
Zakazane historie - skrócone życie Polskiego Edisona
@maciekpestka2847
@maciekpestka2847 Жыл бұрын
Warto zrobić materiał o nakładach rzadu na edukacje w Polsce. UJ był kiedyś elitą w Europie a teraz ? Rodacy uciekają do UK lub USA bo maja mega granty
@DonPedro6901
@DonPedro6901 Жыл бұрын
@@maciekpestka2847 nie chcę się wdawać w jałową dyskusję, bo wyczuwam podtekst antyrządowy. A czy przedtem rządy coś w tym kierunku lepiej zrobiły? Bo jeżeli nie to zamilcz!!!
@maciekpestka2847
@maciekpestka2847 Жыл бұрын
@@DonPedro6901 nie miałem nic antyrządowego na myśli. Chodzi o to, ze może warto zainteresować się polską intelektualnoscią. Tzn bardziej ja wspierać a nie dać wyjeżdżać za Atlantyk.
@DonPedro6901
@DonPedro6901 Жыл бұрын
@@maciekpestka2847 a w takim razie popieram
@SuperAnimationer
@SuperAnimationer Жыл бұрын
Niesamowite jak bardzo dobre filmy tworzy ten kanał! Ten kanał powinien znać każdy na Polskim youtube.
@KanTrocero
@KanTrocero Жыл бұрын
Może by przestali głosować jak owce.
@Flowman1991
@Flowman1991 Жыл бұрын
@@KanTrocerona PO
@panpunkt5185
@panpunkt5185 Жыл бұрын
@@Flowman1991 i tak kahały wszystkich rozgrywają. Bo Morawiecki to przecież doradca Tuska - miska ryżu to z tamtch czasów. I obecnie w PiSie robi to co mu kahały rozkazują. Widzisz? Nie ważne która partia - jak w Izraelu powiedział Lech Kaczyński nieważne kto w Polsce rządzi - żydowskie interesy są bezpieczne.
@Flowman1991
@Flowman1991 Жыл бұрын
@@panpunkt5185 Dlatego głosuję na Konferencję przynajmniej Braun i Mentzen są sceptyczni w stosunku do starszych w wierze.
@KanTrocero
@KanTrocero Жыл бұрын
@@Flowman1991 Ale co "PO"? I PO i PiS to jeden pies.
@paulwarren4947
@paulwarren4947 Жыл бұрын
nie wiedziałem, że książka w cenie 55zł, przeceniona o "35%" po wpisaniu kodu, kosztuje 48zł. :) Fajna ta księgarnia, taka nie za uczciwa.
@kingaqqq1432
@kingaqqq1432 Жыл бұрын
Oglądamy Twój kanał od początku, dzięki że robisz wartościowe treści dla ciekawych świata ludzi.
@pitrus8164
@pitrus8164 Жыл бұрын
Jak zawsze świetny materiał. Nikt na YT w tak prosty i przyjazny sposób nie potrafi wytłumaczyć tego całego ambarasu o chipy.😀
@Lucyna.Kaltenbek
@Lucyna.Kaltenbek Жыл бұрын
Pozdrawiam wszystkich Hubert , dziękuję za kolejny raport lat dwudziestych . Brawo
@grzegorzbrzeczyszczykiewic4559
@grzegorzbrzeczyszczykiewic4559 Жыл бұрын
Ten film był potrzebny! Dzięki za świetną pracę
@adambialek1219
@adambialek1219 Жыл бұрын
Chciałem dodać ze Applied Materials to największy dostawca maszyn do wszystkich wytwórców procesorów na świecie
@historia1939
@historia1939 Жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy materiał na wysokim poziomie, aż się chce słuchać z zaciekawieniem.
@Cioper
@Cioper Жыл бұрын
Chyba najlepszy film o tej tematyce.
@michacichalewski2641
@michacichalewski2641 Жыл бұрын
Zakazane historie - skrócone życie Polskiego Edisona
@knaimad84
@knaimad84 Жыл бұрын
XTB to ta platforma, która wyrokiem sądu zmuszona została do zapłacenia gigantycznego odszkodowania za oszukiwanie użytkowników ? Jak komuś za dobrze szło, to wchodziły algorytmy, które oszukiwały klienta ?
@Hodzak
@Hodzak Жыл бұрын
można prosić o link do potwierdzenia tych informacji?
@knaimad84
@knaimad84 Жыл бұрын
@@Hodzak google - xtb wyrok i jest. Dużo o tym mówił Zaor. Unikali go jak ognia.
@knaimad84
@knaimad84 Жыл бұрын
@@Hodzak 10 baniek kary XD ale platforma bdb. Można dobrze się na niej zabawić.
@zibifranz2429
@zibifranz2429 Жыл бұрын
Swietny material! Dziekuje!
@pablonylos8022
@pablonylos8022 Жыл бұрын
Kolejny interesujący odcinek. Dzięki za napisy pl.
@szakal952
@szakal952 Жыл бұрын
Zajebisty film, jeden z najlepszych jakich widziałem na tematy w nim poruszone. chapeau bas!
@krzysztofbeza9452
@krzysztofbeza9452 Жыл бұрын
Dzieki za materiał 🎉
@marianz5651
@marianz5651 Жыл бұрын
k..... jakie to jest dobre :) super robota !!
@robertblack9369
@robertblack9369 2 ай бұрын
Dziekuje za ten material.
@loki3515
@loki3515 Жыл бұрын
Świetny materiał, jednak mam wątpliwości co do tego że to Foxcom jest największym pracodawcą w Chinach. Jestem niemalże pewny że tym tytułem może pochwalić się chińskie Ministerstwo Obrony.
@skorupa_strupa
@skorupa_strupa Жыл бұрын
Świetny odcinek, dzięki
@ilbelfero1974
@ilbelfero1974 Жыл бұрын
Dziękuję.
@KotPiess
@KotPiess 11 ай бұрын
Bardzo dobry materiał, dzięki.
@Nitas_w_trasie
@Nitas_w_trasie Жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, myślę, że warto patrzeć globanie aby zrozumieć uwarunkowania i działania lokalne lub te w najbliższym sąsiedztwie. PS. komentarz dla zasięgów powyższego filmu, pozdrawiam
@lukaszszymanski2866
@lukaszszymanski2866 Жыл бұрын
Świetny materiał
@tg-xh2lx
@tg-xh2lx Жыл бұрын
Fajny materiał!
@eemer123
@eemer123 Жыл бұрын
Dzięki, super materiał jak zawsze. Zauważyłem, że zmieniłeś muzykę w tle - ja osobiście wolałem tą poprzednia. Trzymam kciuki za dalszy dynamiczny rozwój kanału
@adulekabdulek4480
@adulekabdulek4480 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe.
@papik152
@papik152 Жыл бұрын
I tak ważniejsze zawsze będą cipy, bez niech nie będzie niczego.
@mariuszrawicki9230
@mariuszrawicki9230 Жыл бұрын
Tylko cipy uratują świat..
@Nudel-nc1cp
@Nudel-nc1cp Жыл бұрын
tzipy?
@wiciuwiciu2783
@wiciuwiciu2783 Жыл бұрын
W sumie spoko. Zimna wojna z USA i ZSRR niesamowicie popchnęła do przodu technologię, a co za tym idzie, jakość życia. Powtórka może mieć podobny efekt.
@pablominetto7810
@pablominetto7810 Жыл бұрын
Już ma ... Chiny produkują tanio przyzwoitej jakości produkty w tym elektronikę. Biedne kraje tzw 3 świata zawdzięczają Chinom skok cywilizacyjny... Zachód tylko drenował i wciąż drenuje biedne kraje z surowców i półproduktów nie dając nic w zamian
@wiciuwiciu2783
@wiciuwiciu2783 Жыл бұрын
@@pablominetto7810 dokładnie. Chociaż z zachodu mieli auta i elektronikę. Tylko to się przestarzało i zepsuło. Z chińską technologią prawdopodobnie będzie podobnie. Bo jak ma być kurwa dobrze w takim kraju jak Erytrea, gdzie dalej istnieje dosłowne niewolnictwo? :)
@borek999
@borek999 Жыл бұрын
@@pablominetto7810 zadłużanie i wywłaszczanie ziemi innych państw to skok cywilizacyjny ?. Pomyśl co kryje się za tymi inwestycjami i pożyczkami chin dla biednych krajow. Chin tez drenują , jeszcze gorzej .
@marcinarkadiusz7543
@marcinarkadiusz7543 Жыл бұрын
Wiekie ukłony za skompletowanie tak drobiazgowej wiedzy .. Pozdrawiam
@meneretep
@meneretep Жыл бұрын
Czekalem na ten Raport.... dzieki
@ghaze4020
@ghaze4020 Жыл бұрын
Najlepszy kanal informacyjny
@narodowydemokrata7643
@narodowydemokrata7643 Жыл бұрын
Dzięki za bardzo wartościowe materiały.
@przemomac900
@przemomac900 Жыл бұрын
Jak zawsze swietny materiał 👍
@danielleinad9103
@danielleinad9103 Жыл бұрын
Zajebisty kanał!
@maciejn88
@maciejn88 Жыл бұрын
Dziękuje za Twoje materiały!
@pawekanik9656
@pawekanik9656 Жыл бұрын
Bardzo fajnie wytłumaczone prosto i szczegółowe. Pozdrawiam dziękuję
@davidson5940
@davidson5940 Жыл бұрын
Dziękujemy!
@wladekhanczar
@wladekhanczar Жыл бұрын
Świetny odcinek...jest efekt wow...dzięki, poziom światowy.
@awaepicmusic
@awaepicmusic Жыл бұрын
Jak zawsze świetnie przygotowany materiał. BRAWO
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał
@maciejkowalski363
@maciejkowalski363 Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@andrzejgorylewski9806
@andrzejgorylewski9806 Жыл бұрын
zawsze czekam na wasze publikacje, dzięki
@NikosWielkiMurzyn
@NikosWielkiMurzyn Жыл бұрын
A może odcinek o obcenej sytuacji na świecie? Całokształt działań i wydarzeń obecnych wydarzeń na Ukrainie. Sytuacja w Etiopi. Relacje między Izrealem i Iranem oraz Talibowie. Ostatnie zakupy Polski.
@pawewierzchon2861
@pawewierzchon2861 Жыл бұрын
Fajny materiał
@abn140
@abn140 Жыл бұрын
lustra hollendrom dostarcza chyba Zeiss. dokladnosc jest taka ze lustro wielkosci pow. Polski mialoby nierownosci powierzchni wielkosci max 1 milimetra. oidp oczywiscie...
@k0vv4l3k
@k0vv4l3k Жыл бұрын
No tak... USA chce zacofać Chiny również z dodatkowego powodu. W razie konfliktu przeciwnik nie będzie miał czym się zbroić, odbudować strat w nowoczesnych czołgach, samolotach i okrętach. To co ewentualnie wytworzą będzie po prostu przestarzałe i łatwe do eliminacji. Tym ruchem bardzo mocno zgasili ewentualną chęć militarnych interwencji chin, zwłaszcza w zakresie tajwanu
@wiciuwiciu2783
@wiciuwiciu2783 Жыл бұрын
Oczywiście to dobrze też dla nas, w kontekście Rosji...
@wolk591
@wolk591 Жыл бұрын
@@wiciuwiciu2783 drony za 20 tysiecy $ robia to samo co 20 milionów . gdyby nie chiny nadal amerykanie sprzedawali nam przestarzała technologie a tak mamy tanio i nowoczesnie.
@wiciuwiciu2783
@wiciuwiciu2783 Жыл бұрын
@@wolk591 Chiny nigdy nic nam nie zrobiły. Nawet raz się za nami wstawili (przez przypadek) w trakcie szalejącego komunizmu. Ale z tego dwojga, wolałbym amerykańską okupację, niż chińska wolność :(
@wolk591
@wolk591 Жыл бұрын
@@wiciuwiciu2783 no to masz amerykańską okupacje w przyszłym roku prąd 200% w góre. a amerykanie wolą w chinach produkowac na taniej ruskiej energji i sprzedawać nam żebysmy musieli korzystać z urządzeń na ich drogiej energji. jakoś amerykanom nie przeszkadza ta chińska wolność. tam mozesz orac pole w woły i opryskiwać dronem. u nas jedno i druge jest zakazane. nie można chować świń bez pozwolenia nie wolno latac bez pozwolenia taką mamy wolność.
@sylwo16
@sylwo16 Жыл бұрын
Genialny materiał. 👍
@damianfox1531
@damianfox1531 Жыл бұрын
Niesamowite szachy na światową skalę . Gdybym miał twardą dupę , to już zostałbym politykiem i dołączył do tej rozgrywki :)
@pinkguy491
@pinkguy491 Жыл бұрын
Content top, a temat szalenie ważny!
@grzegorzlajt1166
@grzegorzlajt1166 Жыл бұрын
Łapka idzie w ciemno,i oglądamy
@Huntsman8701
@Huntsman8701 Жыл бұрын
Genialny materiał, świetny!!
@gregglazewski7557
@gregglazewski7557 Жыл бұрын
Jestem bardzo zadowolony z efektow Waszej pracy i uwazam, ze wspieranie Waszego kanalu bylo bardzo dobra decyzja. Swietne zrodlo informacji, wartosciowych opinii i mnostwo "food for thought".
@gregglazewski7557
@gregglazewski7557 Жыл бұрын
a ksiazke kupilem od razu jak ja pokazaliscie
@kamilskorupa2291
@kamilskorupa2291 Жыл бұрын
Wyborny materiał.wysłuchałem z największą przyjemnością!
@Tovzer1
@Tovzer1 Жыл бұрын
Spowolnienie tego całego rozwoju w sumie --- przydałoby się :)
@marcinbasiak7808
@marcinbasiak7808 Жыл бұрын
Dumny jestem ze swojego Brata i cieszę się że jest taki kanał!
@tomy3d
@tomy3d Жыл бұрын
Jest jeszcze jedna strategiczna firma THERMO FISHER, to on posiada spółkę która jako jedyna na świecie produkuje sprzęt i soft do analizy błędów w chipach,
@radoslawbiernacki
@radoslawbiernacki Жыл бұрын
"Początkowo malo kto zrozumiał doniosłość ukryć W Shockley'a... Nikt nie mógł przewidzieć ze pozwoli to na stworzenie komputerów osobistych mieszczących sie w naszej dłoni" Pan wybaczy ale Shockley dostał nagrodę nobla w 1957 roku a zastosowanie miniaturyzacji technologii półprzewodnikowej była celem od samego początku. Wybitnie zas pokładano w niej nadzieje związana z układami komputerowymi właśnie. Sam Shockley złożył patent ma zastosowanie scalonych układów logicznych juz w 53 roku US 2655609 Bistable Circuits. October 13, 1953; Used in computers. Tak więc stwierdzenie ze "nikt nie mógł przewidzieć" lub "mało kto rozumiał" jest co najmniej błędem logicznym jak nie brakiem zrozumienia branży w tym wstępie. Miniaturyzacja oraz niezawodność byly celami które były dobrze zrozumiane i napędzały działania Shockley'a i jego współpracowników a także pozwalały na pozyskanie inwestorów, co samo w sobie tłumaczy ze nie byla to żadna tajemnica ani przypadek. Było to dobrze zaplanowane i szeroko wspierane przedsięwzięcie które zbudowało doline krzemową, głównie poprzez inwestycje budżetu USA dla sektora wojskowego i kosmicznego w latach 60 i 70. Sektor prywatny w doline kremowej rozwinął sie dopiero w latach 80tych.
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
Nagroda Nobla jest przyznawana w momencie gdy dane odkrycie już potwierdzi swoje znaczenie. Zwykle dostaje się ją prace sprzed wielu lat.
@pawelrechnio
@pawelrechnio Жыл бұрын
Mega
@wp7310
@wp7310 Жыл бұрын
Szkoda ze brak podcastu. Na YT zwykle brak mi czasu ale akurat ten odcinek chyba obejrze
@KrzyhcoMao
@KrzyhcoMao Жыл бұрын
Rośniecie... trzymam kciuki za rozwój 🤟😁👍
@adamz2726
@adamz2726 Жыл бұрын
Jest moc.
@englishpete1011
@englishpete1011 Жыл бұрын
Dawno tak szybko nie kliknąłem w powiadomienie :)) dziękuje za czesc druga filmu o półprzewodnikach!
@iwobenek897
@iwobenek897 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, dziękuję za niego^^
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 Жыл бұрын
Pozdrawiam
@sebastiansmigielski7638
@sebastiansmigielski7638 Жыл бұрын
Jak zawszę świetny materiał.
@k0vv4l3k
@k0vv4l3k Жыл бұрын
No tak... USA chce zacofać Chiny również z dodatkowego powodu. W razie konfliktu przeciwnik nie będzie miał czym się zbroić, odbudować strat w nowoczesnych czołgach, samolotach i okrętach. Tym ruchem bardzo mocno zgasili ewentualną chęć militarnych interwencji chin, zwłaszcza w zakresie tajwanu
@koprolity
@koprolity Жыл бұрын
Moja moc obliczeniowa przegrywała nawet wojny z lekcjami matematyki.
@aaabbb-ip3of
@aaabbb-ip3of Жыл бұрын
Wspaniały żart
@kato3344
@kato3344 Жыл бұрын
Widzę że kolega bez matury xd😅
@Jebolus
@Jebolus Жыл бұрын
Ten człowiek jest wszędzie
@Liberalmonkey
@Liberalmonkey Жыл бұрын
No cóż nie każdy może zostać Einsteinem czy geniuszem w ogóle.
@wiktorbogacki4823
@wiktorbogacki4823 Жыл бұрын
​@@Jebolus to nie człowiek tylko jakaś AI, lub przynajmniej jakiś bot
@K.T76
@K.T76 Жыл бұрын
Dobra robota...
@Szymon_r6
@Szymon_r6 Жыл бұрын
lubie cie sluchac
@mariuszmondal6184
@mariuszmondal6184 Жыл бұрын
komentarz dla zasięgu
@jakubhass1228
@jakubhass1228 Жыл бұрын
Dziękuję
@uplink44
@uplink44 Жыл бұрын
16:33 z tego wlasnie powodu tsmc buduje fabryke w USA, wrazie czego nie bedzie az tak zle.
@Wulffstan
@Wulffstan Жыл бұрын
Miło w piątkowy wieczór obejrzeć coś na pobudzenie geopolitycznej wyobraźni.
@SirBukos
@SirBukos Жыл бұрын
Świetny materiał jak zawsze ❤
@JedenSiedemDwa
@JedenSiedemDwa Жыл бұрын
Bardzo ciekawa analiza. Powodzenia dalej! ;)
@bobocpe
@bobocpe Жыл бұрын
A gdzie MY w tym wszystkim? Byłoby super zrobić film o tej tematyce - o zapomnianych geniuszach i zniszczonych bezpowrotnie szansach.
@mariuszrawicki9230
@mariuszrawicki9230 Жыл бұрын
Np. jak sprzedaliśmy grafen
@bobocpe
@bobocpe Жыл бұрын
Blu-Ray, Optimus, energia termojądrowa, nie mówiąc o technologii wojskowej. Nóż mi się k***a w kieszeni otwiera jak o tym myślę.
@666222333111
@666222333111 Жыл бұрын
@@mariuszrawicki9230 nie przypominaj 😪
@ukaszts9677
@ukaszts9677 Жыл бұрын
Polska inwestuje w patointeligencje. To zapewni dobrobyt.
@Special1122
@Special1122 Жыл бұрын
w Polsce jest takie podejście że jak firma osiągnie sukces to jest sprzedawana zagranicznemu kupcy
@RuskiTraktor
@RuskiTraktor Жыл бұрын
Na potęgę posępnego czerepu.. Moooocy przybywaj!
@Embrod
@Embrod Жыл бұрын
Z jednej strony, w Dolinie są siedziby - z drugiej, ludzie uciekają stamtąd ze względu na koszta. Przy okazji Nvidia, szkoda że nie wspomniano o zniszczeniu Voodoo. Mamy też takie fajne określenie - SI, po co to nadużywanie AI. Zapraszam też na Układ sił, na serię Wojna o chipy.
@krisfrost75
@krisfrost75 Жыл бұрын
Masterpiece!
@panropuch1741
@panropuch1741 Жыл бұрын
Pozdrawiam.
@Radoslavv
@Radoslavv Жыл бұрын
👍👍
@marekwasilewski3915
@marekwasilewski3915 10 ай бұрын
,,A Chiny zostają w tyle" !!! Widzę że z centrali już przyszedł przekaz dnia.
@BardHafirBregen
@BardHafirBregen Жыл бұрын
Nagrasz filmy komentujace "Ksiege Urantii" i jej rewelacje odnosnie historii ziemi i powstania zycia na naszej planecie jak rowniez epoki geologiczne? Jak sa bliskie temu co mowi obecna nauka? Podpowiem ze ksiega jest dostepna za darmo w internecie (Przekaz 57-61). Pozdrawiam
@janbalion
@janbalion Жыл бұрын
BRICS. I pozamiatane.
@TheBaton79
@TheBaton79 Жыл бұрын
👍
@kato3344
@kato3344 Жыл бұрын
podobno mamy jeszcze kilka lat przed wojną z chinami słyszałem ,że te sztuczne wyspy które se porobili na morzu południowo chińskim zaczynają im tonąć i z 6 (chyba) baz wojskowych z lotniskami działa im tylko 1 xd i jest śmiesznie gdyż chiny kłamały apropop swojej gospodarki ponoć jest o 60 proc. niniejsza niż mówią
@jackm3458
@jackm3458 Жыл бұрын
Moc obliczeniowa przegrywa nawet z zdrowym rozsądkiem...
@StanislawJama
@StanislawJama Жыл бұрын
Klasa
@metalblack4697
@metalblack4697 Жыл бұрын
👍👍👍👍
@buacik3776
@buacik3776 Жыл бұрын
Właśnie szukałem czegoś do jedzenia 😅
@CzarnyHusarz_
@CzarnyHusarz_ Жыл бұрын
Nie polecam jeść ekranu, później ciężko z zębów szkło wyciągnąć
@jeffenigma1373
@jeffenigma1373 Жыл бұрын
Hihi ty śmieszku
@HanSolo__
@HanSolo__ Жыл бұрын
Chiny już nigdy nie dogonią zachodu oraz Tajwanu, Japonii i Korei. Nawet gdyby dziś TSMC wstrzymało produkcję, Samsung i Intel mają własne faby i własnych projektantów i producentów mikroprocesorów. Japonia mimo iż w tyle posiada niezależny przemysł pamięci i chipów komunikacyjnych. Firmy takie jak Sony, Denso, Toshiba/Kioxia czy Toyota są w stanie wyłożyć więcej na unowocześnienie lokalnej produkcji chipów. Zaś Canon i Nikon są w stanie produkować maszyny do druku DUV i EUV. Niżeszej jakości niz te spod ręki ASML i Zeiss ale nadal bardzo zaawansowane. W międzyczasie Chiny dysponują fabami i liniami produkcji mikroprocesorów tylko jedną pełną generację nowszych niż Rosyjskie. A to wynik gorzej niż słaby. Obydwie próby wstrzyknięcia fortun w chiński przemysł litograficzny zakończyły się klęskami korupcyjnymi. Nawet Oppo i Xiaomi nie chca w Chinach produkować najnowszego hardware-u. Obie firmy mimo, że naszpikowane działaczami KPCh nie wykonują samodzielnych i zuchwałych technologicznych kroków naprzód. Dużo wyżej cenią sobie samą technologię niż pusty chiński komunistyczny patriotyzm. Chińscy absolwenci nawet ci o genialnych zdolnościach nie dadzą akceleratorów AI pod lufą karabinu czy zasypani zakrwawionymi pieniędzmi. Co do Nvidia - owszem dominują. Ale to AMD i Apple są "ulubionymi" klientami TSMC. Tylko te dwie firmy dostają to co najlepsze, najnowsze a w bonusie rady co i jak wykorzystać aby przeganiać konkurencję. Nvidia i ich kruche małżeństwo z Samsung przeplatane "zdradzaniem" z TSMC czy Qualcomm nie dało im tak kluczowej w branży WIĘZI z TSMC. Intel zaś mimo kilku potknięć nadal jest samowystarczalny. Samych prototypowych serii wystarczy im już teraz na 10-12 lat szaleńczego rozwoju. Poza tym US Army to klient, który zamawia najdroższe, najwięcej i świetnie płaci. Mówi się, że pieniądz lubi spokój. Mikroprocesory wymagają go duzo więcej, wymagają także łańcuchów wzajemnego zaufania. Dlatego najnowsze chipy z Rosji nie mogą przekroczyć granicy między 90nm, a chińskie 24nm w kierunku tzw nanoimprint lithography (Toshiba dokonała tego jeszcze przed 2007r!). W Rosji nadal w użyciu jest litografia 193nm. Zaś Korea, Japonia i Tajwan z Zachodem chcą przejść na kryształy i prowadza badania nad procesorami do komputerów kwantowych.
@sanwomashi1751
@sanwomashi1751 Жыл бұрын
Chinczycy produkuja 14 nm a prototypy 7 nm
@rz9196
@rz9196 Жыл бұрын
Autor nie wspomnial ze TSMC buduje fab w Ameryce ( juz prawie skończony). Intel tez, w Usa i Irlandii.
@henrykwiedzmin9550
@henrykwiedzmin9550 Жыл бұрын
🎉🎉❤❤
@magik1204
@magik1204 Жыл бұрын
Super!
@marec361
@marec361 Жыл бұрын
Jak tylko uslyszalem zwrot: tego typu od razu dodalem bec!
@mateuszsemper6336
@mateuszsemper6336 Жыл бұрын
Ostatnio na wykładzie (jestem na 5 roku informatyki) był poruszony wątek rozwoju AI. Wykładowca powiedział, że już od jakiegoś czasu większą moc obliczeniowa wcale nie pozwala na lepsze wytrenowanie sieci. Jeśli chodzi o rozwój architektur, to, co do zasady, praktycznie wszystkie nowe architektury sieci są nowymi połączeniami istniejących rozwiązań, które czasem dają troszkę lepsze efekty. Ciężko też w tym miejscu mówić o przełomach. Powiedział, że w badaniach nad AI decydującą rolę na chwilę obecną jest lepsze przygotowywanie danych do trenowania jej, bo dobrze przygotowanymi danymi można uzyskać lepiej działającą sieć na 3 razy mniejszym zbiorze treningowym, a więc przy 3 razy krótszym czasie i koszcie uczenia. Z tej perspektywy patrząc, to sankcje nie powinny, aż tak bardzo jak to było przedstawione na filmie, zablokować rozwój sztucznej inteligencji w Chinach.
@pawesadowski9349
@pawesadowski9349 Жыл бұрын
Szczerze to nie raz zawidołem się na informacjach od wykładowców.
Jak doktryna Falina-Kwicińskiego doprowadziła do wojny w Europie.
24:24
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 54 М.
Azja Centralna odwraca się od Rosji?
25:35
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 726 М.
Жайдарман | Туған күн 2024 | Алматы
2:22:55
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 1,7 МЛН
你们会选择哪一辆呢#short #angel #clown
00:20
Super Beauty team
Рет қаралды 50 МЛН
Nutella bro sis family Challenge 😋
00:31
Mr. Clabik
Рет қаралды 12 МЛН
Sir Roger Penrose (NOBEL 2020) - Sekret rzeczywistości [DOKUMENT]
51:50
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 444 М.
Dlaczego Watykan pasywnie podchodzi do wojny na Ukrainie?
27:13
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 612 М.
Strategia Chin na Bliskim Wschodzie
19:10
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 265 М.
Jak doszło do bitwy pancernej, której nikt nie chciał?
44:19
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 51 М.
AI - Początek. Zabije nas, czy ocali?
24:58
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 235 М.
Indie: Wielki Skok w Przyszłość
22:46
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 422 М.
Jak Bliski Wschód widzi wojnę rosyjsko-ukraińską?
24:22
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 663 М.
Wojna o półprzewodniki - o co chodzi? USA, Chiny i Tajwan
29:54
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Рет қаралды 79 М.
USA nakłada blokadę na chiński rynek półprzewodników.
20:19
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 459 М.
Жайдарман | Туған күн 2024 | Алматы
2:22:55
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 1,7 МЛН