Jedz drzewa! Przepis na dżem z młodych pędów świerka

  Рет қаралды 58,824

Wracamy do natury

Wracamy do natury

6 жыл бұрын

Dziękuję, że tu jesteś!
1. Zostaw komentarz i daj mi znać, czy i co zwróciło Twoją uwagę w trakcie oglądania filmu.
2. Odwiedź moją stronę, na której znajdziesz teksty o zdrowiu układu nerwowego, szeroko rozumianej ekologii i mądrości rdzennej: magdabebenek.pl
3. Obserwuj mnie na IG:
/ magda.bebenek
___________
5:00
Książka:
"Smakowite drzewa" - Małgorzata Kalemba-Dróżdż

Пікірлер: 100
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Kilka wskazówek i komentarzy: - Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy i gdzie może zbierać, niech pyta lokalnego leśnika - najlepiej będzie znał "swój" kawałek lasu i najczęściej będzie w stanie wskazać, co i jak. - Przepis zakłada dodanie 100 gramów cukru i dżem wychodzi bardzo słodki. Jeśli jesteście dżemowymi i konfiturowymi tradycjonalistami, pewnie Wam to przeszkadzać nie będzie. Jeśli tak jak ja raczej nie używacie cukru, zmniejszcie jego ilość. - Kiedy mówimy o drzewie, dopełniacz brzmi "świerka", a kiedy o drewnie - "świerku". - Dżem ten jest dżemem, nie lekarstwem. Jeśli chcecie skorzystać z dużej dawki wit C i innych substancji zawartych w pędach, najlepiej skubnijcie je na surowo - bez dodatku cukru i obróbki termicznej będzie zdrowiej. - I tak, na filmiku mówię "gram" zamiast "gramów" - babol mi się wkradł! Smacznego!
@henrykzajac8001
@henrykzajac8001 4 жыл бұрын
Cześć! Kiedyś z ciekawości poszukałem w jakich temperaturach się różne witaminy rozkładają i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, zdecydowana większość witamin jest odporna na wysokie temperatury wręcz do 200-300 stopni, więc gotowanie i pasteryzacja im nie straszna. Natomiast jeśli chodzi o witaminę C, to bardziej jej straszny tlen, niż wysoka temperatura. Ta ponoć bardzo szybko się utlenia i traci swoje właściwości :) Dlatego posiadanie jej w proszku może nie być dobrym wyjściem :) Oczywiście proszę nie brać moich słów na ślepo jako prawdziwe, tak samo jak żadnych innych w internecie, ale polecam podobne poszukiwania i mam nadzieję, że uda się dojść do takich samych wniosków :) Koniec końców może się okazać, że jemy na co dzień o wiele zdrowsze rzeczy, niż by nam się wydawało ;)
@olam9347
@olam9347 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wspaniały przepis. Pozdrawiam serdecznie. 👍💖👍
@Stefan19830409
@Stefan19830409 4 жыл бұрын
Świetny film! Las to zdrowie :) stanowczo za mało korzystamy z jego wlorów. Tak trzymaj
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 4 жыл бұрын
Dzięki ;)
@romualdmalacha5503
@romualdmalacha5503 4 жыл бұрын
Cieszy iz mlodzi ludzie interesuja sie darami Mamy Ziemi...i przekazuja te wspaniala Wiedze innym.Dzienuje
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 4 жыл бұрын
Dziękuję!
@emiliaforysiak3429
@emiliaforysiak3429 4 жыл бұрын
Dzięki, uroczo to mówisz, mądrze z troską o las,chyba spróbuję. Pozdrawiam
@nn7523
@nn7523 2 жыл бұрын
moje ulubione ozdrawiam smacznej kawusi marzenka
@TheCanederli
@TheCanederli 5 жыл бұрын
Dzięki za przepis na ten smaczny dżem choinkowy ! Zostaje u Ciebie na profilu. :)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Smacznego i do zobaczenia w kolejnych filmach :)))
@gregorian7294
@gregorian7294 6 жыл бұрын
Musowo muszę wypróbować, dziękuję za przepis ! :-)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
W "Smakowitych drzewach" jest ich 150 @_@ Smacznego!
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793 2 жыл бұрын
Super ❤️ pozdrawiam serdecznie cię kochana Pani PIOTREK KASZKUR ARTYSTA ❤️ POZDRAWIA SERDECZNIE WSZYSTKICH PANSTWA LOVE POLAND VIVA POLONIA KOCHAM MÓJ PIĘKNY KRAJ POLSKĘ NIECH ŻYJE POLSKA ❤️
@normalnyplotludzki
@normalnyplotludzki 6 жыл бұрын
mam zamiar w ten weekend wybrać się do lasu po czym zrobić taki dżem :) dzięki za porady !
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Super! Daj znać, jak wyszedł :))
@KS-kb4zt
@KS-kb4zt 4 жыл бұрын
Wąchać żywicee. Moc 💪
@paulinak2396
@paulinak2396 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za informację ;-)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 4 жыл бұрын
Bardzo proszę i smacznego!
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793
@piotrekkaszkurgwiazdashowb1793 2 жыл бұрын
Super ❤️ filmik
@zbudujsamdom
@zbudujsamdom 6 жыл бұрын
Pędodżem :D jami! ;)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Jami! Tylko słodziutki bardzo. Tak się zastanawiam, że warto spróbować z połową tej ilości cukru ;) Ale polecam! Nawet jak nie dżem, to chociaż sobie pędy w weekend na spacerze skubnąć ;)
@slavekr5134
@slavekr5134 Жыл бұрын
Bardzo ładnie. Kontrowersyjnym jest używanie stali przy obróbce surowca zielarskiego (reakcje).
@lobolobowski7428
@lobolobowski7428 6 жыл бұрын
Ciekawy temat. Ile mamy żarcia dookoła siebie - i to zdrowego. Ileż naturalnych lekarstw - mniszki lekarskie, pokrzywy. Tylko szkoda, że jestem kuchennie-upośledzony. Już raz kiedyś próbowałem "pichcić". Kuchnię trzeba było 3 razy malować. Po pożarze tak jest. Ciekawym tematem jest jeszcze mimikra - pokrzywa/jasnota biała i inne.
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Tak! Mam książkę o ziołach i ziołolecznictwie M.E.Senderskiego, w której jest kilka różnych sposobów klasyfikacji roślin leczniczych. Jedną z nich jest wykaz ziół stosowanych w poszczególnych kategoriach chorób - wymienia tych kategorii kilkadziesiąt, od anginy i astmy, przez klimakterium i kołatanie serca, na zapaleniu spojówek i sromu kończąc ;) Niesamowite! Dzisiaj wyczytałam np. że konwalia jest rośliną leczniczą. Mało tego, uważana jest za jedno z najsilniejszych lekarstw jeśli chodzi o problemy z sercem! A co do upośledzenia kuchennego, ten dżem spokojnie zrobi każdy. A jak masz blender, to już w ogóle pikuś ;) O pokrzywie i jej różnorodnych zastosowaniach też postaram się zaraz odcinek nakręcić - jeszcze zanim zakwitnie, bo potem po ptokach.
@arabeska73
@arabeska73 5 жыл бұрын
A ja muszę się koniecznie pochwalić, że dziś robię syrop Sosnowoświerkowy jako przekładaniec młode pędy i cukier , pędy , cukier... ,😄 nalewkę medyczną potrzebną do pracy w podologii 👣 a tydzień temu zrobiłam pyszny syrop sosnowy z sokiem cytryny . 🌿
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Mega! W jaki sposób ta nalewka przydaje Ci się w podologii?
@zagrodazabagnie1366
@zagrodazabagnie1366 5 жыл бұрын
Muszę spróbować. Jak do tej pory piłam sok z brzozy z mojej zagrody. Dzięki za pomysł na filmik na kanał. Aaaa, zapraszam jeśli macie ochotę zobaczyć np. przenoszenie domu drewnianego 😊
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Daj znać, jak wyszło :)
@sarnik9468
@sarnik9468 5 жыл бұрын
Kurcze, jesteś świetna 💚 Miło się Ciebie ogląda, zabieram się za nadrobienie całego kanału! Przy okazji, mogłabyś polecić jakieś książki o takiej "dzikiej kuchni" dla totalnego laika? Tzn, gotuję całkiem dobrze, ale ani trochę nie znam się na roślinkach, a od tak dawna ciekawi mnie co w trawie piszczy 😊 Na łące zastanawiam się tylko co by tu przemycić do kuchni, ale brak mi odwagi (A może mam nadmiar rozsądku) aby tak brać na chybił trafił 😁
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Dzięki wielkie za ciepłe słowa 💚 Ja sama dopiero poznaję te rzeczy, także dobrze Cię rozumiem! Patrząc na to, ile jest roślin o niekoniecznie pożądanych skutkach, myślę, że rozwaga niebrania nieznanych sobie rzeczy nie jest akurat niczym złym :) Dużo o roślinach jadalnych pisze i opowiada Łukasz Łuczaj, ma też swoje książki. Akurat ten przepis wzięłam z książki "Smakowite drzewa" Małgorzaty Kalemby-Dróżdż. Powodzenia i smacznego! :)
@MadziaBoho
@MadziaBoho 5 жыл бұрын
Super kanał ☺ zostaje ☺ fajne rzeczy przekazujesz ☺
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Dzięki za ciepłe słowa! W takie celuję ;) Pozdrawiam!
@radekczerwinski9414
@radekczerwinski9414 3 жыл бұрын
Boho masakra
@szymonkoronkiewicz2526
@szymonkoronkiewicz2526 6 жыл бұрын
Jeśli mówimy o drzewach :) warto pochylić się nad wieloma innymi gatunkami, które wokół nas rosną :) poza pędami młodej sosny i świerka, są bowiem jeszcze na przykład herbaty z liści mirabelki, kwiatów bzu (nie, nie tego czarnego), pąków jabłoni, są też kwiaty lipy, sok z brzozy i klonu. Cywilizacja tak nas ucywilizowała, że oderwaliśmy się od tego niemal całkowicie. Pocieszający jest fakt, iż w ostatnich kilku latach obserwuję intensywny powrót do tych naturalnych smaków. Szkoda tylko, że część z tego "ruchu" ma charakter mody, bo moda przemija, a zdrowie mamy tylko jedno. Trochę również przykro, gdy widzę ceny tych "naturalnych" produktów. Niektórzy starają się robić absurdalny biznes sprzedając chleb po 14 zł od bochenka, bo niby to lepszy i zdrowszy od własnoręcznie upieczonego w piecu. Grunt to znaleźć równowagę :) nie da się zbałamucić i korzystać z tego, co natura daje sama z siebie, wystarczy wyjść z domu :- ). PS: U nas dziś syrop z kwiatów akacji :)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Dokładnie, dokładnie, dokładanie! A z tą herbatą jakbyś zgadł - mam już nagrany materiał o oksydacji, muszę go tylko (ekhm...) złożyć. I tym razem odcinek będzie miał tak z 17 min i będzie rozmową z osobą, która się tym od kilku lat zajmuje ;) Oh, z akacji nic nie ogarnęłam! Może w przyszłym roku ;)
@damianvvvful
@damianvvvful 6 жыл бұрын
Czy stara mirabela nada się teraz w tym okresie na herbatkę?
@szymonkoronkiewicz2526
@szymonkoronkiewicz2526 6 жыл бұрын
Z akacji moja luba robiła kilka specjałów :) suszoną można zalewac wodą i robić napar. Cudowna w połączeniu z miętą i kostkami lodu. Zalaną wodą z cukrem przerabia się na syrop. W moim mniemaniu o niebo przyjemniejszy w smaku i zapachu od mniszka lekarskiego, choć tego też cenię bardzo. No a fermentowane (oksydacja jak piszesz) to też dobry sposób na zagospodarowanie tych pięknych kwiatów. Można też placki z nimi robić :) całe morze możliwości :)
@szymonkoronkiewicz2526
@szymonkoronkiewicz2526 6 жыл бұрын
Najprościej spróbować. Stare drzewo tak, ale dojrzałe liście - nie jestem pewien. Jest taki moment, w którym zaczynają nabierać znacznie więcej goryczki. Podobnie jak pędy sosny, czy świerka. Szukać po zacienonej stronie, gdzie liście wolniej się rozwijają i rosną. :) a jesli już są zbyt gorzkie, poczekać do przyszłego roku i trafić w punkt :)
@otyliamilewska22
@otyliamilewska22 4 жыл бұрын
Dzięki za dodatkową informacje... O herbatkach
@TeresaFurgal
@TeresaFurgal 4 жыл бұрын
☕☕ 🌞
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 4 жыл бұрын
:))
@maciejszczepa4691
@maciejszczepa4691 Жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@prob0szcz
@prob0szcz 6 жыл бұрын
Gramów! Sto gramów ;)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Zgadza się! Poleciał babol, ale zorientowałam się za późno :( Więcej raczej już tego błędu nie popełnię ;))
@prob0szcz
@prob0szcz 6 жыл бұрын
Błędy są przecież częścią naszej natury! ;) Dzięki za projekt las w nas i Wasze relacje, zawsze z chęcią spędzam przy nich czas. Pozdrowienia z Debrzna! (choć ta miejscowość pewnie więcej powie Piotrowi)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Od czasu mojego poprzedniego komentarza okazało się, że jednak świerka :D Świerku, gdy mowa o drewnie świerkowym. Świerka, gdy o drzewie. Polski język, trudna język ;)) I super, że LwN Ci przypadł do gustu :))))
@pawelja4429
@pawelja4429 4 жыл бұрын
jeszcze dżemów nie robię z ziółek co zbieram, ograniczam się do naparów/herbaty:)
@Slowan87
@Slowan87 6 жыл бұрын
Z pędami miałem do czynienia w nalewce, były sosnowe i było to bardzo miłe doświadczenie ;) Piłem też piwo warzone z użyciem pędów sosnowych i było baaardzo sosnowe... czy Wy pijacie alkohol? Próbowaliście kiedyś takich specyfików? Kiedy planujecie live?
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Ja raczej bezalkoholowa, także nalewki mnie zbytnio nie zajmują. Domyślam się jednak, że dla pijących mogą być super doświadczeniem. Dostaliśmy kilka podlaskich specjałów z innej części Puszczy, np. tarkówkę, szyszkówkę i pigwówkę - Piotrek z gośćmi popija ;) A co do live, póki co nic nie planowaliśmy :))
@Slowan87
@Slowan87 6 жыл бұрын
To proponuję zrobić po miesiącu np. opowiecie jak się mieszka, poodpowiadacie na pytania i będzie miło :)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
To taki już robiliśmy :) Chyba z tydzień czy półtora temu, na kanale kzfaq.info :)
@krzysztof8095
@krzysztof8095 6 жыл бұрын
To jeszcze pytanie, zrywanie pędów to na takich samych zasadach jak grzyby i jagody ( w lasach państwowych ), czy jednak trzeba mieć na prywatnej działce świrek?
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Myślę, że jeśli robi się to z głową i pomyślunkiem, nie tykając upraw i młodników, to nie powinno być problemu. Na taką porcję dżemu potrzeba ze 150, 200 pędów? Jeśli się je zbierze z kilkunastu drzew, to - o ile mowa o dużych, dojrzałych i dorodnych świerkach, które mają po kilka(dziesiąt) tysięcy młodych pędów - nie powinny tego odczuć. Jeśli masz jednak wątpliwości, czy i gdzie można zbierać, zawsze dobrym pomysłem jest spytanie lokalnego leśnika - oni najlepiej będą wiedzieć, z których drzew/gałęzi można skubać :))
@wiewiura154
@wiewiura154 3 жыл бұрын
🐾🍀🍀🍀🐾
@trofida1698
@trofida1698 6 жыл бұрын
A czy na słów kilka o... szyszkach także będzie można liczyć? ;)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Mam to gdzieś z tyłu głowy, choć na razie chcę w trochę inne tematy pójść niż kulinaria. Zobaczymy, co i jak wyjdzie!
@agnieszkalibera4468
@agnieszkalibera4468 3 жыл бұрын
Dziekuje za przepis :) Ja to nalewki zrobilam z przeroznych pedow, np. z sosny i olchy. Musze je w koncu zdegustowac ;) Sprobowalam tez zrobic sos z zielonych szyszek modrzewia, ale mi nie wyszedl. Albo juz zadzyly podeschnac albo sprzet mamy u nas marny :/
@bogumilaznane1894
@bogumilaznane1894 3 жыл бұрын
Może można mieszać z owocami jak na dzem
@irenamauricz295
@irenamauricz295 4 жыл бұрын
A co to ,ja termit lub kornik ?
@tomaszsz14
@tomaszsz14 5 жыл бұрын
Łooo mówisz w identyczny sposób jak ten koleś który mówi o lesie. Tak mówią wszyscy ludzie lasu czy to Twój brat?
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Ahaha mój facet :) I tak, od kiedy się poznaliśmy wszyscy mówią nam o tym, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni :)
@JarekPe
@JarekPe 6 жыл бұрын
Dzięki za pomysł, mam na działce cztery świerki, w tym jeden wielgachny. Skorzystam chyba za rok, bo pędy już za długie...
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Fajno! Polecam :))
@sawwil6518
@sawwil6518 Ай бұрын
Poddanie wytworów natury obróbce cieplnej, zabija większość drogocennych substancji, nad którymi natura się nieźle napracowała aby je stworzyć. W związku z tym po prostu powinniśmy się pożywiać sezonowo, na bieżąco, a na okres zimowy przygotowywać zapasy w postaci jak najmniej przetworzonej, nie niszczącej tych substancji (np. kiszenie, suszenie, wyjątek to mrożenie - wg medycyny chińskiej ten proces odpada bo uśmierca pożywienie).
@domowetrunki-przepisy
@domowetrunki-przepisy 4 жыл бұрын
Naleweczkę można sobie zrobić z młodych pędów świerka, robimy ją podobnie jak z pędów sosny.
@piotpio6235
@piotpio6235 4 жыл бұрын
Musi być duża temperatura
@perachmielowa4161
@perachmielowa4161 6 жыл бұрын
A kiedy marmolada z marihuanen?
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Kiedy marihuana zacznie w lesie rosnąć ;)) A tak serio, znalazłam dla Ciebie przepis: www.hellomd.com/health-wellness/591b216041f260002ec02b45/diy-recipe-marijuana-infused-jam :D
@radoslawtomczak
@radoslawtomczak 6 жыл бұрын
"Preserving the Bounty of Summer" :) Mistrzostwo! Podejrzewam, że nie ma dużego kompleksu leśnego , bez swojej łączki cudów. Grzyby zbieram w całej Polsce i może zdarzyły się ze dwa lata , kiedy na mini plantacje nie trafiłem . są wszędzie... tylko trzeba zapuścić się tam, gdzie chaszcze odstręczają..albo łyse dresy:)
@michalferzan6258
@michalferzan6258 4 жыл бұрын
Ten cukier biały śmierć sacharoza lepiej czymś zastąpić bo to syffff. Może miodem syropem klonowym albo ksylitolem erytrolem czy coś :)
@halinawooszyn5377
@halinawooszyn5377 Жыл бұрын
A syrop klonowy to nie syf🙄😏
@bibliabinitarianizmkondycj1687
@bibliabinitarianizmkondycj1687 Ай бұрын
Dziękczynienie STWÓRCY za leki z Bożej apteki. Przyjdzie czas że chorób, śmierci nie będzie ponieważ nie będzie grzechu ....... artykuł: "autograf JEZUSA w kodzie DNA"
@atexc5604
@atexc5604 6 жыл бұрын
Jak Cię leśnik dorwie, to zrobienie syropu Cię wyniesie 5000 zł. :D Przy okazji potrzebujesz 100 gramów, a nie 100 gram. :) Fajny kanał, tylko porady zielarskie trochę na bakier z prawem.
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Jak najbardziej gramów, nie gram - ot, taki babol się wkradł. Więcej nie dam mu szans ;) Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy i gdzie może zbierać, niech pyta lokalnego leśnika - leśnik to też człowiek i najczęściej jest w stanie wskazać, co i jak. Jeśli się wszystko robi z głową i pomyślunkiem, ani się z leśnikiem nie zadrze, ani się drzewom nie zrobi krzywdy - bo taki słoiczek dżemu z mandatem zdecydowanie byłby mało ciekawym eksperymentem ;) Dodatkowo, nie mam pojęcia, skąd wzięła Ci się kwota 5000 zł - najwyższa kara w taryfikatorze straży leśnej to bodajże 500 zł. Dużo mniej dramatycznie! Poza tym my to kręciliśmy w lesie prywatnym, także to kolejna opcja - prosisz właściciela o zgodę i po sprawie :)
@herkulesx9021
@herkulesx9021 3 ай бұрын
Ja pitole polonista nam się trafił/ła,ja ja mam to serdecznie w tyle co leśnik na to sami rwą co chcą i wycinają co chcą pod płaszczykiem leśnika,jak to było co mi zrobisz jak mnie złapiesz,za chwilę unia europejska za karze ci oddychać i też tak zrobisz,tam w większości krajów nie wolno zbierać grzybów,też nie będziesz zbierać ja mam na to i na unię wyrąbane do kwadratu jestem wolnym człowiekiem i nie będę pod pręgierzem nikogo i niczego,więc nie zwracaj kobiecie uwagi jak się wypowiada i całego drzewa nie ogoliła,ja też zbieram i zbierać będę bo mam w du..e czyjeś wymysły ja to zbieram dla własnego zdrowia i moich bliskich, pozdrawiam i żyj natura bo cię zakazy zabiją,precz z Unią europejską, U-łomni E-goisci, wolność słowa,wolność dla narodu polskiego i Polaków ✌️🇵🇱🍀✌️🇵🇱🍀
@niebieskikrigesik
@niebieskikrigesik 6 жыл бұрын
Będzie polowanie na jakiegoś zwierza ? To też powrót do natury :)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Na komary i muchy codziennie, niemalże bez wytchnienia ;)
@niebieskikrigesik
@niebieskikrigesik 6 жыл бұрын
Wracamy do natury chodziło mi bardziej o dzika:)
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Domyśliłam się ;) Ja jednak raczej z tych bezmięsnych i szczerze mówiąc nie sądzę, żebym się na polowanie kiedykolwiek odważyła. Podczas gdy trochę rozumiem założenia łowiectwa, nie chciałabym brać w tym udziału :)
@Krios1988
@Krios1988 6 жыл бұрын
Proponuję polowanie na zwierza zwanego *crossus-motociclicus*, to zdecydowanie będzie powrót do natury. Dla natury z pożytkiem. Ale uwaga, to podstępne gadziny, i szybko się przemieszczają. A co do polowania na klasycznego zwierza, siedząc w ambonie z pukawką, to taki to powrót do natury, jak inwazja wszy w kożuchu}:-( kzfaq.info/get/bejne/bphme7B91M-pj6M.html tylko tak wygląda PRAWDZIWE polowanie w wersji "powrót do natury. To co widzimy dzisiaj, to realizowanie planu redukcji zwierzyny (w dużej mierze niezbędne dla "zarobkującego lasu") przez ludzi wygodnych (dojechał, usiadł, ustrzelił, zapakował do bagażnika i wsio) i często nie mających krztyny kondycji. O kulturze takich osób się nie wypowiem, bo wszystkich nie znam, ale osobiście mam negatywne doświadczenia. No chyba że chodziło o polowanie z aparatem, to może się uda prowadzących kanał namówić.
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Tzw. bezkrwawe łowy zdecydowanie u mnie wygrywają ;)) Słuchałam historii ludzi, którzy papiery łowieckie robili kilkadziesiąt lat temu i z tego, co opowiadali, było w tym dużo etyki, filozofii, miłości do natury, lasu i zwierzyny - częściej chodzili robić zdjęcia czy dokarmiać, niż strzelać. A jak już to tylko z podchodu, z ogromną wiedzą na temat zwierząt, uważną selekcją itp. Równocześnie jak patrzę obecnie na kartofle wysypywane tuż przed amboną, to się we mnie gotuje. Ale w tych łowczych sprzed lat też, tak na marginesie. Nic to, myśliwych/łowczych zbyt wielu nie znam, więc raczej tematu ciągnąć nie będę :) Pozdrawiam!
@Flying_Donut_
@Flying_Donut_ 6 жыл бұрын
Pozytynie, pozdrawiam
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 6 жыл бұрын
Dzięki! Pozdrowienia z Puszczy!
@kmvckmvc
@kmvckmvc 3 жыл бұрын
Zrobiła. Niestety nie da się tego jeść.
@72tadek
@72tadek 4 жыл бұрын
Laska a ty masz zezwolenie na zrywanie takich pędów? czy może mam to zglosić do odpowiednich organów?
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 4 жыл бұрын
:D
@krzanek666
@krzanek666 6 жыл бұрын
Chętnie wybrałbym się z tobą na zbieranie pędów świerka.
@LukaszJakubczyk
@LukaszJakubczyk 2 жыл бұрын
Dżem od razu po zrobieniu wstawia się do lodówki? Ile on może w niej stać? Rozumiem, że nie wekuje się ich jak normalne dżemy - gotując?
@maniek2124
@maniek2124 5 жыл бұрын
żmije tak u pani nie latają ?
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 5 жыл бұрын
Ostrzeżenie! Uważajcie na nawiedzonych i obląkanych idiotow którzy plotą glupoty że głowa boli. Pamiętajcie że internet przyjmie wszystko.
@Wracamydonatury
@Wracamydonatury 5 жыл бұрын
Dzięki za ostrzeżenie! Będziemy pamiętać :)
31 zastosowań lawendy, czyli kleszcze, migreny i desery!
19:15
Wracamy do natury
Рет қаралды 110 М.
Leśna herbata - jak i z czego ją zrobić?
11:16
Wracamy do natury
Рет қаралды 100 М.
Heartwarming: Stranger Saves Puppy from Hot Car #shorts
00:22
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 18 МЛН
"Kąpiele leśne" A. Clifforda - przemyślenia i recenzja
8:02
Wracamy do natury
Рет қаралды 9 М.
Dogłębna regulacja układu nerwowego - w rozmowie z Irene Lyon
44:11
Wracamy do natury
Рет қаралды 2 М.
Bazylia - ZASTOSOWANIE ZIÓŁ & dr Artur Zagajewski
14:45
Agnieszka Cegielska
Рет қаралды 32 М.
Łopian, nasz przyjaciel na przychaciu, jego zastosowanie lecznicze, pokarmowe i ozdobne
13:27
Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród
Рет қаралды 258 М.
Pokochaj Swój Las - #4 Leśna Apteka - Dżem z pędów świerka
11:23
Nadleśnictwo Stare Jabłonki
Рет қаралды 1,2 М.