Nauczanie Konfucjusza, czyli o drodze człowieka - Małgorzata Religa

  Рет қаралды 24,368

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

Күн бұрын

Wykład dr Małgorzaty Religi towarzyszący wystawie „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 27 października 2016 [01h01min]
wszechnica.org.pl/wyklad/nauc...
Nauczanie Konfucjusza ukształtowało społeczeństwa Chin oraz innych krajów wschodnioazjatyckich - Korei, Japonii i częściowo Wietnamu. Postać filozofa oraz podstawy jego nauczania przybliżyła sinolożka dr Małgorzata Religia podczas wykładu w Muzeum Narodowym w Warszawie, który odbył się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego”.
Chiński filozof znany w Europie jako Konfucjusz obecny jest w Chinach jako Kong Zi lub Kong Fuzi, co można tłumaczyć jako „Mistrz Kong”. Jak wyjaśniła sinolożka, autorami imienia pod jakim mędrzec jest znany na Zachodzie są jezuici, którzy w XVI w. jako pierwsi Europejczycy zetknęli się z chińską filozofią.
Konfucjusz żył w latach 551-479 p.n.e. Jego życie przypadło na schyłek okresu Wiosny i Jesieni, czyli koniec panowania dynastii Zhou (pol. Czou), kiedy Chiny uległy rozbiciu na szereg państewek rządzonych przez książąt, nad którymi król posiadał jedynie iluzoryczną kontrolę. Ówczesna sytuacja polityczna - jak wskazała Religa - silnie wpłynęła na myśl Konfucjusza.
Według chińskiego filozofa kres czasom przemocy, intrygi i wojny miał przynieść powrót do zasad, jakimi kierowali się ludzie w czasach mitycznych początków panowania dynastii Zhou. Konfucjusz wskazywał dao, czyli drogę postępowania człowieka szlachetnego. Realizowana miała być ona zarówno w wymiarze społecznym, jak i indywidualnym.
Sinolożka wskazała na trzy wybrane przez siebie elementy nauczania filozofa, mające prowadzić do przywrócenia oczekiwanego ładu. Pierwszy to - zhengming, czyli „uporządkowanie nazw”. Konfucjusz postulował: „Niech ojciec będzie ojcem, syn synem, władca władcą, a poddany poddanym”. Nazwy ról społecznych powinny iść według filozofa w parze z przypisywanym im w tradycji zachowaniom, bo w przeciwnym razie dochodzi do chaosu.
Drugi opisany przez Religę element nauczania Konfucjusza to ren. Jest on starszy od samego filozofa i może być tłumaczony jako „łaskawość”, „miłosierdzie”, „humanitarność”. Według sinolożki najlepiej ów termin oddaje słowo „człowieczeństwo”. Jak tłumaczyła Religia, ren przejawia się różnych cnotach w zależności od sytuacji, ale nie sprowadza się do żadnej z nich. Objawia się w działaniu, kiedy człowiek postępuje wobec innych właściwie.
Ostatni wybrany przez sinolożkę element nauczania Konfucjusza to li, czyli rytuał - zasady postępowania między ludźmi. Według filozofa każdy powinien znać swoje miejsce w hierarchii i postępować według przypisanych do niego tradycyjnie zasad (rytuału). Nieobecność wśród wschodnioazjatyckich społeczeństw idei równości to zdaniem Religi zasadnicza różnica, która odróżnia je od społeczeństw zachodnich.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#muzeumnarodowe #konfucjusz #chiny #filozofia

Пікірлер: 18
@alicjazachura127
@alicjazachura127 7 жыл бұрын
Niezwykły wykład. Serdecznie dziękuję za prawdziwą ucztę duchową.
@piotrchiny
@piotrchiny 2 жыл бұрын
Perfekcyjny wykład , który proponuje odsłuchać parokrotnie i każdy z elementów sobie przemyśleć , bardzo zgrabnie wybrane ważne elementy plus bardzo przyjemne wytłumaczenie tematu - pozdrawiam
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 5 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie słucha się pani głosu. Bardzo przydatny materiał. Dziękuję!
@mikesparrow9477
@mikesparrow9477 4 жыл бұрын
Głos przyjemny, żadnych yyyy, eeee... Gdyby tylko nie to mlaskanie, na słuchawkach to, aż wzdryga..
@elas5797
@elas5797 2 жыл бұрын
Dziękuję za wykład
@gregorius790
@gregorius790 7 жыл бұрын
Dzięki za wrzucenie :)
@krystynakoppel9344
@krystynakoppel9344 Жыл бұрын
Super wykład konfucjunizmu pani dr. Religi. Ta zawiła i często trudna dla europejczyka filozofia konfucjunizmu została tutaj bardzo przystępnie wytłumaczona!!! Dodam tylko, ze wiek 60 lat, to chodzi rzeczywiście o wsłuchanie się w mądrości i respekt do mędrców. Szkoda tylko, że ta wspaniała filozofia tak częste jest mylnie przez ludzi zrozumiana i traktowana.
@ireneuszkowalczyk7606
@ireneuszkowalczyk7606 5 ай бұрын
Dziękuję
@lucynakaniecka8549
@lucynakaniecka8549 3 жыл бұрын
dziękuję :--)
@MrTheMiranesco
@MrTheMiranesco 3 жыл бұрын
Bardzo interesujące. Chiny mnie fascynują a Konfucjusz i jego nauka ... Tego powinni nauczać na całym świecie od przedszkola.
@SuperUniwersal
@SuperUniwersal 6 жыл бұрын
Wspaniały wykład. Szkoda, że nie zawiera pytań po wykładzie...
@parazaurolofek
@parazaurolofek 7 жыл бұрын
Akurat mam "Dialogi" Konfucjusza [Hachette Livre Polska, 2008], ale przeleciałem to tylko, bo to wyjątkowo nudna lektura. Jednak z tego co pamiętam, to ten konfucjanizm i taoizm (nie rozróżniam tego nawet po tym wykładzie) uważa, że poddany, niewolnik nie powinien sprzeciwiać się swojemu panu. I już tylko z tego powodu, wszelkie rewolucje, powstania, manifestacje, Solidarność, sufrażystki etc nie miałyby racji bytu w państwie które jest uporządkowane według konfucjanizmu. Dlatego nie dziwota, że to nie jest popularne w Europie i co najwyżej można to łaskawie zignorować. Łaskawie, bo jeśli wyciągnęlibyśmy z tego konsekwencje, to okazałoby się, że Wałęsa postąpił niemoralnie wobec Jaruzelskiego i ZSRR zakładając Solidarność a to byłoby prowokacyjne i wręcz śmieszne. Natomiast "cnota" Konfucjusza jest prawie tożsama z "cnotą" Sokratesa, bo Platon przejął te cnoty i cnotę od Sokratesa.
@remox.3837
@remox.3837 5 жыл бұрын
zabawnie trochę to brzmi w kontekście umiejscowienia tej zasady w tych okolicznościach historycznych, szczególnie mając na uwadze że to właściwie W. Jaruzelski zorganizował to co zostało przypisane L. Wałęsie (alias "Bolek"). Właściwie postać L. Wałęsy nie miałaby szans na jakiekolwiek stanowiska kierownicze z oczywistych braków intelektualnych, etycznych oraz duchowych. Cofając się jeszcze trochę w historii według tego wywodu niemoralne było dążenie do odzyskania niepodległości państwa Polskiego itp. Ten wywód w ogóle nie ma żadnego sensu bo według tego założenia cała historia Chin nie wydarzyła się. Czym innym jest rozumienie potrzeby i dążenie do jakiegoś celu, a czymś innym uznawanie tego za dogmat.
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 5 жыл бұрын
Dokładnie. Właśnie z tego powodu mam mieszane uczucia co do konfucjanizmu. O ile z rządami autorytarnymi można jeszcze się zgodzić, to już posłuszeństwo autorytetowi, nawet gdy widzi się, że ten się myli, jest już bardzo kontrowersyjne...
@wiesawpilch4797
@wiesawpilch4797 6 жыл бұрын
Wspaniały wykład. Ukłony. P.S. Zapraszam do www.chinskikanalinformacyjny.pl
@dariuszlach5434
@dariuszlach5434 5 жыл бұрын
Taoiści zawsze mieli polewę z Konfucjusza, i coś mi się zdaje że mieli w tym słuszność.
@jacekboroniec5977
@jacekboroniec5977 5 жыл бұрын
czy on nakazal spalic wszystkie stocznie i odciął chiny od calego swiata?
@habgelin9467
@habgelin9467 7 жыл бұрын
Konfucjanizm > Buddyzm
Kim są Turcy? - wykład prof. Dariusza Kołodziejczyka
1:22:45
Międzynarodowe Centrum Kultury
Рет қаралды 136 М.
Little girl's dream of a giant teddy bear is about to come true #shorts
00:32
Despicable Me Fart Blaster
00:51
_vector_
Рет қаралды 28 МЛН
Kultura strategiczna Chin. Sun Zi, Konfucjusz, Mao Zedong | dr Dawid Rogacz
58:30
Stosunki Międzynarodowe AMW
Рет қаралды 3 М.
Źródła potęgi i klęski zakonu jezuitów / Prof. Stanisław Obirek
1:00:26
Z Afryki w świat. O ewolucji człowieka i innych homininów - spotkanie z DR. MARCINEM RYSZKIEWICZEM
2:10:58
O religii dla każdego - Religie Świata 6. Konfucjanizm
9:51
Fundacja Edukacja Przyszłości
Рет қаралды 12 М.
Prof. Jerzy Bralczyk - Język: granice i ograniczenia
1:27:04
Lubelski Festiwal Nauki
Рет қаралды 40 М.
Little girl's dream of a giant teddy bear is about to come true #shorts
00:32