No video

Czy wszyscy jesteśmy autystyczni? - wykład prof. dr hab. Ewy Pisuli

  Рет қаралды 53,035

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

8 жыл бұрын

Wykład prof. dr hab. Ewy Pisuli, Kawiarnia Naukowa 1a, 7 maja 2015 [1h07min]
wszechnica.org...
W nauce trwa debata, czy należy myśleć o autyzmie nie jako chorobie, lecz w kategoriach pewnych cech, które u wielu z nas występują - mówiła podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a prof. Ewa Pisula, psycholożka, specjalistka od autystycznego spektrum zaburzeń.
Prelegentka zwróciła uwagę, że niektóre cechy autystyczne można zaobserwować u osób, które nigdy nie miały postawionej diagnozy autyzmu. Dopiero ich nagromadzenie powoduje, że można mówić o istniejącym zaburzeniu. - W jakimś momencie przekraczają taki poziom tego nasilenia, że utrudniają człowiekowi przystosowanie, i sprawiają, że potrzebuje on pomocy. I tak bardzo często myślimy dzisiaj o autyzmie - mówiła prof. Pisula.
Psycholożka podczas swojego wykładu opisała historię badań nad autyzmem, począwszy od pierwszego opisania tego zaburzenia przez Leo Kannera w1943 roku, poprzez przełomowe badania Lorny Wing i Judith Gould opublikowane w 1979 roku, aż po czasy współczesne. Mówiła m. in. o problemach związanych z diagnozowaniem tego zaburzenia, zagrożonych nim grupach ryzyka i życiu osób nim dotkniętych.
Czy wszyscy jesteśmy po trosze autystykami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w wykładzie prof. Ewy Pisuli. Zapraszamy do oglądania.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#kawiarnianaukowa #autyzm #psychologia #mózg #spektrum #asperger

Пікірлер: 41
@pixel601
@pixel601 3 жыл бұрын
Pani Profesor, bardzo dziękuję, że mogłem wysłuchać wykładu. Bardzo pomocny!
@urszulazieba7637
@urszulazieba7637 4 жыл бұрын
Świetny wykład. Co do dziedziczenia autyzmu, to jest w tym sens. Jakiś czas temu zauważyłam, że rodzice dzieci ze spektrum autyzmu, funkcjonujący dobrze, mialam wrazenie jakby mieli oni cechy autystyczne, ktore nie utrudniaja im funkcjonowania. U mnie w rodzinie, mój dziadek mial cechy wskasujace na rozszerzone pole spektrum autyzmu, moj tata je miał, u brata mozna by już sprobowac, doszukać sie zespolu aspergera, bo w sferze spolecznej ma sporo deficytów. U mnie mozna by znaleźć niewiele cech, a moj syn ma zdiagnozowany autyzm. Co ciekawe, moje rodzenstwo o slabszym funkcjonowaniu od mojego, ma zdrowe dzieci, a mój syn ma autyzm i ma zespol genetyczny przy ktorym rozpoznaje sie autyzm. Nie jestem naukowcem, ale zaobserwowalam te zależność w przypadku sporej czesci dzieci z autyzmem jakie znam, że rodzice mieli jakby bardzo lagodne cechy. Sadzilam, ze moze miec to znaczenie.
@sil_ent_o
@sil_ent_o Жыл бұрын
Burdel w jelicie. Genetyka bakterii jelitowych źle wpływają na mózg
@lucynanowacka84
@lucynanowacka84 5 жыл бұрын
Super wykład dziękuję
@magorzatachudek6410
@magorzatachudek6410 4 жыл бұрын
wspaniały wykład Pani Profesor
@Anusia2023
@Anusia2023 9 ай бұрын
Terapia antykoncepcyjna a autyzm co wiemy na ten temat? Terapie hormonalne stanowá nowá normalnosc a przeciez wplywaja tez na mozg. hormony sa obecne w wodzie pitnej bo oczyszczalnie sciekow nie sa w stanie ich eliminowac. Podziwiam Niesamowitá skromnosc pani Ewy i jej Niesamowita wiedze. Dziekuje za wyklad.
@magorzatamiazek6673
@magorzatamiazek6673 5 ай бұрын
Świetny wykład, dziekuje😊
@WitoldBanasik
@WitoldBanasik 7 жыл бұрын
Dzień dobry. Co to znaczy autystyczni w dzisiejszym kwazi- wirtualnym świecie ? Obawaim się, że to już staje sie normą i w Polsce. W Japonii setki tysięcy młodych Japończyków z pokolenia milenijnego w ogóle nie wychodzi z domu, żyjąc tylko w świecie gier komputerowych i Internetu. Signum temporis w świecie bogatej zachodniej i dalekowschodniej cywilizacji. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę. Pozdrawiam słonecznie !
@urszulazieba7637
@urszulazieba7637 4 жыл бұрын
Siedzenie przed komputerem nie oznacza, że ktos ma autyzm. Choc rzeczywiscie rozne kultury, roznie do tego podchodzi sie. Moj syn z autyzmem i cechami nadruchliwosci, we Wloszech nikogo nie dziwił. Oni pytali o co chodzi z tym autyzmem? Jest zywy, radosny? Nikogo nie dziwily jego energicznie zachowania. Ale nadruchliwość to nie jedyna cecha mojego syna. I nie potrafilam wytłumaczyć problemów mojego syna. Ich one nie dziwily.
@arekkonop4332
@arekkonop4332 Жыл бұрын
To dar niechoroba
@millusia777
@millusia777 9 ай бұрын
Dzięki
@MssWalewska1
@MssWalewska1 6 жыл бұрын
Pytanie 2) Czy autystyk może być skupiony na relacjach i emocjach, tak że będą w centrum zainteresowania i na nich się tylko skupia, a będzie wycofany z innych aspektów życia, czy to już inne zaburzenie mające swoją nazwę?
@anarrrche
@anarrrche 5 жыл бұрын
Nieprecyzyjne pytanie. Skupiony - w sensie zainteresowany i pochłonięty tym zagadnieniem w codziennej aktywności? (to nie autystyk) czy deliberujący nad tym w samotności, cierpiący, szukający odpowiedzi? (to może być). Jeżeli masz jakiś problem, to nie siedź z nim sama, nie snuj jałowych rozważań, tylko idź do specjalisty (psycholog, psychiatra, psychoterapeuta). Sama nic nie wymyślisz, bo się na tym nie znasz. To jest rozległa i dość skomplikowana dziedzina wiedzy, a ludziom się wydaje, że sami znajdą wyjście, ale nie znajdują, tylko się niepotrzebnie i jałowo męczą. Gdyby mogli znaleźć, nie męczyliby się LATAMI......
@adiustatorka
@adiustatorka Жыл бұрын
Może tak być. Każda osoba neuroróżnorodna jest inna. Nie każda ma deficyty społeczne. I tak jak inni skupiają się na konkretnych zainteresowaniach, można być skupionym na relacjach i samopoznaniu.
@jarosawkonior7497
@jarosawkonior7497 10 ай бұрын
Rewelacyjnie podane w małej pigułce wiadomości odnośnie zjawiska zwanego autyzmem . Mnie cały czas zastanawia jaki wpływ na to jak postrzegamy odmienność danej osobowości ma system funkcjonowania społeczeństwa , badania które są prowadzone nad zjawiskiem autyzmu są typowo społecznościami patryialchalnymi a jak to zjawisko jest postrzegane w społeczeństwach o wzorcu wartości matryialchalnych ???
@pawels2633
@pawels2633 6 жыл бұрын
Kto na zdjagnozowac autyzm? Psycholog? Prosze o odpowiedź. I z góry dziękuję.
@agama3311
@agama3311 6 жыл бұрын
Pawel S psycholog, psychiatra, logopeda, czasem lekarz. Na pewno nie jedna osoba.
@karolgoebiewski1498
@karolgoebiewski1498 5 жыл бұрын
psychiatra jest lekarzem @@agama3311
@doppler999999
@doppler999999 7 жыл бұрын
Jestem przekonany, że spektrum autyzmu powinno być definiowane tylko w jednym obszarze - mający skutki zarówno w kwiestii społecznej, komunikacji jak i zachowań. Chodzi o specyficzną super-umiejętność - w jednym lub wielu obszarach. Mogą to być obszary matematyki, artystyczne, wyobraźnia przestrzenna, pamięć fotograficzna. Mogą to być też "umiejętności" w głębszej sferze - np. pojmowania struktury, wybiórczych cech wspólnych itp. Taka specyficzna umiejętność rzutuje na niemal wszystkie sfery życia - np. kontakty społeczne. Osoba zapamiętująca numery i opierająca się na tym nie ma prawie nic do spostrzeżenia w kontakcie rówieśniczym, nie może polegać na swoich wybitnych umiejętnościach w tej sferze, więc unika tego, sądząc, że nie umie, nie potrafi, albo że jest to mało interesujące. Osoba analizująca strukturę będzie miała trudność ze spontanicznością i będzie odbierana jako dziwna. Sama będzie się postrzegać jako dziwna i izolować. Ciężkie zaburzenia ze spektrum autyzmu było by więc albo połączeniem kilku typu "super-umiejętności" albo posiadaniu tej cechy bardzo głęboko. Większy mózg, zwiększenie istoty białej, większa ilość połączeń - tylko mogą to potwierdzać - a stwierdzenie w jakim obszarez jest to zwiększenie może ujawniać obszar "super-umiejętności".
@doppler999999
@doppler999999 7 жыл бұрын
Zobaczycie, że za kilka lat za to stwierdzenie ktoś otrzyma nagrodę Nobla :)
@tygrzyk
@tygrzyk 7 жыл бұрын
Spróbuj :)) Najpierw poczytaj - dużo, dużo czytaj na ten temat. Może wtedy dostaniesz Nobla, ale na pewno nie za to, co powyżej :D
@roberthenke3366
@roberthenke3366 4 жыл бұрын
Argumentem przeciwko takiej klasyfikacji może być fakt, że człowiek jest stworzeniem stadnym., Już sam fakt, że jako dziecko unika kontaktu z rówieśnikami mówi że coś jest nie tak, i nie bęzietrzeba tego udowadniać karząc mu liczyć karty w kasynie* *Rainman - stąd moja wiedza o autyzmie, Pana chyba też. Dziś pozwoliłem sobie sam siebie zdiagnozować, po obejrzeniu wykładu.
@MssWalewska1
@MssWalewska1 6 жыл бұрын
Czy autyzm może być nabyty w późniejszym wieku wskutek traumy?
@lucynanowacka84
@lucynanowacka84 5 жыл бұрын
Nie, to będzie inne zaburzenie
@pawetracz8198
@pawetracz8198 4 жыл бұрын
Autyzm nie ale asbergerger może się ujawnić a raczej uwidocznic w pózniejszym wieku. Często zaburzenie to może dawać o sobie znaki podczas dojrzewania bądz na etapie szkoły średniej kiedy to wchodzimy na inny etap w życiu i diametralnie zmieniają się zależności między nami a otoczeniem. Jeśli zdiagnozowano Twój problem to daj znać. Pozdrawiam
@adiustatorka
@adiustatorka Жыл бұрын
Kryzysy psychiczne mogą nasilić cechy autystyczne, wczesniej mało uciążliwe, więc w tym sensie tak, odpowiadając na pani pytanie. To moje własne doświadczenia. Pozdrawiam ❤️
@janka9832
@janka9832 Жыл бұрын
Każdy jest inny, ale chyba wszyscy jesteśmy popieprzeni w różny sposób, mniej lub więcej. Po co tworzyć szufladki dla ludzi zamiast dojść do podłoża tych problemów. Wydaje się, że są podstawowe powody zbieżne prawie dla wszystkich tych problemów funkcjonowania, jednak nie trafiłam nigdzie żeby ktoś to jasno wyartykułował. Bardzo jestem ciekawa, czy ktoś gdzieś ma podobne rozumienie spraw funkcjonowania społecznego. Nie chce mi się już słuchać wciąz takiego samego międlenia o autyźmie i podobnych, dzielenia włosa na czworo, dla mnie to wnosi bardzo, bardzo niewiele i szkoda na to czasu
@em86dzej
@em86dzej 4 жыл бұрын
czlowiek 2.0
@malgorzatakowalska3821
@malgorzatakowalska3821 5 жыл бұрын
Zaburzeni/chorzy emocjonalnie lub psychiczne ludzie wychowują następnie zaburzone pokolenia. Tylko że o tym nie wiedzą. Nie mają tego samo/świadomości. Nie są przebudzeni duchowo.
@martapolna
@martapolna 5 жыл бұрын
Malgorzata Kowalska to wszystko prawda, tylko że film jest na zupełnie inny temat :-)
@prawasterburta
@prawasterburta 6 ай бұрын
Sama jesteś autystyczna
@gregentertainment3372
@gregentertainment3372 5 жыл бұрын
A czy kobieta może powiedzieć coś, co wychodzi poza pewien schemat, klasyfikację, bezpieczny kokon? Ona może co najwyżej przetwarzać sprawnie dane, które do niej spłynęły. To faceci są przeważnie odkrywcami i to ich warto słuchać.
@joannag7535
@joannag7535 8 ай бұрын
Maria Curie-Skłodowska: "Hold my beer" 😅
Początki polskiego chrześcijaństwa - prof. Przemysław Urbańczyk
1:06:10
SHUS - Wykład:"6 dni stworzenia..." - dr hab. prof. US Piotr Briks
59:08
Wydział Humanistyczny
Рет қаралды 23 М.
Fortunately, Ultraman protects me  #shorts #ultraman #ultramantiga #liveaction
00:10
Jak wygląda życie z autyzmem?
19:32
JiMAutismHELP
Рет қаралды 191 М.
Jak się kłócić i pozostać w przyjaźni? - dr Ewa Woydyłło
1:30:42
Wszechnica FWW
Рет қаралды 100 М.
"Psychosomatyka a praktyka" wykład Szymona Kucharskiego
1:23:30
PFPU - Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom
Рет қаралды 23 М.
Autyzm - co to jest, jak się diagnozuje?
36:53
PsychiatraPlus
Рет қаралды 10 М.
Как живут люди с синдромом Аспергера. Документальный фильм
42:24
Seksualność AS'ów
59:30
Fundacja AleKlasa
Рет қаралды 44 М.
Komunikacja z dzieckiem z Zespołem Aspergera (ZA)
52:05
Fundacja AleKlasa
Рет қаралды 148 М.
ZESPÓŁ ASPERGERA - wywiad z Psychologiem #zbierzwywiad
52:54
Młodzi Medycy
Рет қаралды 32 М.
Mroczna strona psychiatrii, Dominika Dudek
1:07:27
Copernicus
Рет қаралды 68 М.