No video

Życie na cudzym: Pożydowskie | Muzeum POLIN

  Рет қаралды 1,985

Muzeum POLIN

Muzeum POLIN

Ай бұрын

W ramach programu towarzyszącego naszej nowej wystawie czasowej „(po)ŻYDOWSKIE” zapraszamy do wysłuchania cyklu rozmów prowadzonych przez Michała Nogasia.
Wychodząc od dziedzictwa (po)żydowskiego, zastanowimy się także nad innymi (po-) - poniemieckim, poziemiańskim, połemkowskim, czy popolskim. Czy blisko 80 lat po wojnie czujemy się intruzami, czy już jesteśmy u siebie?
Michał Nogaś z radiowej Trójki wraz z zaproszonymi gośćmi przeprowadzą nas przez labirynt złożonej historii polskich ziem i tych, którzy kiedyś je zamieszkiwali.
W pierwszym odcinku porozmawiamy o naszym stosunku do pożydowskości. Nawiązując do naszej wystawy czasowej "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata", zastanowimy się, jak daleko w głąb polskiej przestrzeni, tożsamości, świadomości i pamięci sięgają żydowskie korzenie, a także co my dziś z tym dziedzictwem robimy.
Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie polin.pl: polin.pl/pl/wy...
Cykl podcastów "Życie na cudzym" realizowany jest w ramach programu towarzyszącego wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE. Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".
***
Muzeum POLIN powstało w znacznej mierze dzięki Darczyńcom - ludziom dobrej woli. To im zawdzięczamy istnienie m.in. wystawy stałej. Dzisiaj każdy może włączyć się w dzieło wsparcia Muzeum POLIN. Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę na cele statutowe muzeum.
Wystarczy zrobić przelew, na dowolną kwotę, na numer konta:
43 1240 1040 1111 0010 9774 5425
SWIFT/BIC: PKOPPLPW
IBAN: PL 43 1240 1040 1111 0010 9774 5425
***
Subskrybuj nasz kanał: / muzeumpolin_official
Odwiedź Muzeum POLIN: www.polin.pl/pl
Nasz profil na FB: / polinmuseum
Zobacz inne kanały Muzeum POLIN:
Wirtualny Sztetl (historia i kultura Żydów polskich): / wirtualnysztetl
Polscy Sprawiedliwi (historie Polaków ratujących Żydów w czasie Zagłady): / polscysprawiedliwi
#MuzeumPOLIN #ŻycieNaCudzym #podcast

Пікірлер: 9
@magdak1454
@magdak1454 Ай бұрын
Fascynująca rozmowa. Mieszkam na pomorzu w Starogardzie Gdańskim, gdzie przed wojną żyło 30% ludności żydowskiej. Nikt nie ocalał. Tematem żydowskim długo się interesuję. W 2008 roku byłam w Auschwitz, targały mną silne emocje, przy ścianie straceń popłakałam się, nie rozumiejąc wówczas dlaczego. Nie jestem Żydówką, ale czuję silną więź z tą narodowością. W moim mieście przetrwała synagoga, dużo sklepów tam było. Nigdy nie pytałam mamy, babci co to jest. W naszym mieście są dwa miejsca upamiętniające Żydów. Smutne to. Jak mówię dzieciom, że starogard to miasto 3 kultur: niemieckiej, polskiej i żydowskiej, to są zdziwione. Ponad 10 lat temu po przeczytaniu książki " Śladami Żydów polskich", chodziłam po starym mieście i szukałam mezuzy 😊. Dobrze, że jest Muzeum Pollin. Nie można zapomnieć holokaustu. Dziękuję
@marekreli1286
@marekreli1286 23 күн бұрын
...akurat pod Ścianą Śmierci ginęli głównie Polacy
@l.rozenkranz7957
@l.rozenkranz7957 8 күн бұрын
A polscy Zydzi kim byli????? ​@@marekreli1286
@johnsilver236
@johnsilver236 28 күн бұрын
Moim zdaniem Niemcy powinny zaplacic wszystkie reparacje po utracie mienia przez Polaków, Żydów i inne nacje, które ucierpiały w wyniku wywołanej II Wojny Światowej.
@paweysakowski1997
@paweysakowski1997 Ай бұрын
Drodzy Intelektualiści, piszący książki, tworzący audycje radiowe i internetowe, organizujący wystawy, jeśli chcecie, żeby w Polsce było trochę mniej antysemityzmu, a ja bardzo bym chciał, zważcie na takie okoliczności. Jedna rzecz. Wojna spowodowała, że ogromna rzesza Polaków zgodnie z obowiązującym prawem zamieszkała "na cudzym", a także weszła w posiadanie przeróżnych zastanych przedmiotów i dóbr, o które nikt się nie upomniał (tak, istniał szaber, ale to przestępstwo). W ogromnej większości przypadków nie oni o tym zadecydowali. Pierwotna przedwojenna własność, tak w Polsce, jak i w Niemczech, opierała się na prawie ślepym na etniczność i wyznanie. Druga rzecz. Warto pamiętać o ludziach, którzy kiedyś przyczynili się do powstania świata, w którym żyjemy, oraz dostrzegać i pielęgnować wszelkie materialne i duchowe tego faktu świadectwa. W szczególności pamiętać o Polakach narodowości żydowskiej - z rozmaitych względów. Twierdzenie, że ktoś dziś "zajmuje mienie pożydowskie" (czy "poniemieckie") jest intelektualną i emocjonalną manipulacją*. Program, jak i, zdaje się, wspomniana wystawa, łączą obie te rzeczy w jedno, skutkiem czego zmierzają ku wywołaniu poczucia winy. Tytuł wskazuje, że jak najbardziej intencjonalnie. Na szczęście prawie nikt dzisiaj nie musi się czuć winny za okoliczności, które kiedyś stworzyli politycy i Historia. Dobrymi przymiotami odznaczają się ci, którzy pamiętają i czują wdzięczność. ------- * poza udowodnionymi przypadkami grabieży motywowanej kryterium narodowym, rasowym lub religijnym.
@l.rozenkranz7957
@l.rozenkranz7957 8 күн бұрын
Moi przodkowie stracili 5 kamienic we Wrocławiu. 2 odzyskali . Reszta 'przeszla w rece panstwa'. Chcemy je odzyskać,poniewaz ktos z moich przodkow wlozyl na to oszczednosci życia byc moze. B'h odzyskamy nasze dziecictwo...nie wiem jak bedzie...
@OlaTalacha
@OlaTalacha 16 сағат бұрын
Chrześcijanie mówią, że życie jest cudem! No, a staroobrzędowcy mówią, że życie to jest "na cudzym". Jak pani spotka gdzieś w Polsce przedmiot, który kiedyś był Żydów, a potem jakiś nieświadomy Polak (lub Niemiec) normalnie, uczciwie kupił ten "żydowski przedmiot" - to w Pani oczach to nadal jest przedmiot "pożydowski"? My dzisiaj żyjemy "na cudzym" - bo ktoś inny ma większe prawo tutaj żyć? Czy Pani zdaniem trzeba nas stąd przepędzić? Może wymordować? Żeby dać komuś, kto rości sobie prawo do bycia bardziej prawowitym właścicielem ziemi czy przedmiotów? Czy nie od takiego gadania zaczynał pewien niesławny malarz wojenny? Że coś prawowicie należy się Niemcom, a tamci sobie zawłaszczyli?
Jestem całą duszą Żydówką. Dora Hiller-Mańczak o swoim życiu w Wałbrzychu
1:05:52
Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN
Рет қаралды 8 М.
🩷🩵VS👿
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 8 МЛН
Harley Quinn's plan for revenge!!!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 31 МЛН
Bony Just Wants To Take A Shower #animation
00:10
GREEN MAX
Рет қаралды 6 МЛН
Lidia Zonn | Nie miałam pojęcia, że matka jest Żydówką
1:54:54
Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN
Рет қаралды 25 М.
Kraków i Kazimierz - film edukacyjny | Muzeum POLIN
25:11
Muzeum POLIN
Рет қаралды 11 М.
Rodzice i starszy brat zostali w getcie | Barbara Krajewska
55:33
Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN
Рет қаралды 11 М.
Początkowo czuła się w getcie bezpieczna | Katarzyna Warman o swojej matce
36:18
Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN
Рет қаралды 8 М.
Planet POLIN: Heaven’s gates. Wooden tent-like synagogues
18:38
Muzeum POLIN
Рет қаралды 1,5 М.
BAJKA O DOBREJ MACOSZE
45:52
Po macoszemu
Рет қаралды 16 М.
Voids   | Maria Markiewicz on the Jewish heritage of Tykocin
42:18
Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN
Рет қаралды 3,8 М.
🩷🩵VS👿
00:38
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 8 МЛН