Zasady zmiany kierunku jazdy (Napisy)

  Рет қаралды 30,600

Przepis na Jazdę

Przepis na Jazdę

6 жыл бұрын

prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/Doc...
www.naukajazdymsp.pl
Czy zastanawialiście się kiedyś po co są przepisy określające sposób wykonania manewru skrętu (czyt. Zmiany kierunku ruchu) otóż prawidłowe sygnalizowanie oraz zajęcie pozycji na jezdni ma kolosalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, prawidłowe ustawienie pojazdu na drodze przed wykonaniem manewru powoduje że nasza jazda staje się czytelna dala innych, często zabezpieczamy się przed niewłaściwymi manewrami (wyprzedzaniem) ze strony innych np. jak skręcamy w lewo na drodze jednokierunkowej to gdy dojedziemy do lewej krawędzi to na pewno nikt nas z lewej strony nie wyprzedzi na skrzyżowaniu lub gdy skręcamy w lewo na drodze dwukierunkowej i ustawimy się wzdłuż osi jezdni np. przy linii podwójnej ciągłej też minimalizujemy ryzyko niewłaściwego zachowania ze strony innych kierujących (wyprzedzania z niewłaściwej strony), zauważcie też że jeżeli ustawimy się w sposób prawidłowy na skrzyżowaniu to wpływamy na płynność ruchu i przepustowość dróg np. jak dojadę do osi jezdni w trakcie skrętu w lewo na drodze dwukierunkowej i na środku skrzyżowania zatrzymam się aby przepuścić pojazdy jadące z przeciwka, to ktoś kto jedzie za mną na wprost lub skręca w prawo często będzie mógł wykonać ten manewr przejeżdżając z mojej prawej strony i wykona ten manewr zgodnie z przepisami. Ciągle też są kierowcy którzy nie mają świadomości, że w trakcie zmiany kierunku jazdy mają obowiązek przepuścić rowerzystów jadących na wprost, poruszających się tą samą drogą, pasem ruchu dla rowerów lub drogą dla rowerów. Trochę lepiej wygląda sytuacja ze świadomością obowiązku ustąpienia pieszym przechodzącym przez drogę w którą właśnie kierujący wjeżdża w trakcie wykonywania skrętu w lewo czy też w prawo.
Zmiana kierunku jazdy jest jednym z zadań wykonywanych na egzaminie na prawo jazdy, zadanie to należy wykonać na drogach jednokierunkowych i na drogach dwukierunkowych. Błędy najczęściej popełniane w trakcie wykonywania tego zadania (niektóre z nich skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu) :
- wykonanie manewru od niewłaściwej strony drogi, najczęściej w trakcie wykonywania manewru skrętu w lewo na drodze jednokierunkowej osoba zdająca wykonuje zmianę kierunku od prawej strony.
- nieustąpienie pierwszeństwa w trakcie skrętu w lewo pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka (wynik negatywny egzaminu)
- nie ustąpienie pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez drogę w którą zdający właśnie wjeżdża w trakcie wykonywania manewru (wynik negatywny)
- nie ustąpienie rowerzystom jadącym tą samą drogą na wprost (wynik negatywny)
- nie właściwe sygnalizowanie, najczęściej brak kierunkowskazu.
Literatura: Stanisław Soboń - Kodeks Drogowy Komentarz z orzecznictwem wyd. Grupa IMAGE
Wojciech Kotowski - Prawo o ruchu drogowym. Komentarz wydanie 3 wyd. Lex
Ryszard A. Stefański - Prawo o Ruchu Drogowym Komentarz 3. wydanie wyd. Lex
Ryszard A. Stefański Wykroczenia drogowe. Komentarz wyd. Lex
Omawiane artykuły:
Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru
8:45 Art. 26. 2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
5:09 1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
#AkademiaNaukiJazdyMSP

Пікірлер: 50
@annakononenko7820
@annakononenko7820 3 жыл бұрын
Panie Darku, tłumaczenia są super, dziękuję bardzo!!! Tylko muzyka przedszkadza
@marekchudy8893
@marekchudy8893 24 күн бұрын
Dziękuję
@user-xi5ym7om8n
@user-xi5ym7om8n 7 ай бұрын
Super
@mgrycz
@mgrycz Жыл бұрын
1:24 Nie: "TE właściwe zajęcie pozycji", lecz: "TO właściwe zajęcie pozycji"
@orski1389
@orski1389 6 жыл бұрын
Dwie krótkie, acz istotne uwagi. Zmiana kierunku jazdy, a o takim manewrze jest mowa w art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym, nie jest zmianą kierunku ruchu, o którym jest mowa w art. 25 tej ustawy. Sygnalizuje się zamiar wykonania manewru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, natomiast zmiana kierunku ruchu nie wymaga sygnalizowania. Dla przypomnienia. Opuszczenie pasa ruchu w celu wjazdu na sąsiedni pas ruchu tej samej jezdni nosi nazwę zmiany pasa ruchu, natomiast zmianą kierunku jazdy, poza zawracaniem, jest opuszczenie jezdni drogi po której porusza się kierujący w celu wjazdu na jezdnię innej drogi lub na przydrożną nieruchomość. Pozdrawiam.
@dariuszpilch6634
@dariuszpilch6634 5 жыл бұрын
na wstępie chciałbym przeprosić że tak późno odpowiadam na ten post ale dopiero teraz zauważyłem takowy. Na zarzut zamiennego używania określeń "kierunek ruchu, kierunek jazdy" odpowiedział już Pan Jan Zasel więc porostu zacytuję cyt: "Jeżeli moje przypuszczenie, że pan Michalak należy do grupy nauczycieli kierowców, jest trafne nasuwa mi się pewna uwaga co do metodyki nauczania przepisów o ruchu. Otóż z uwagi na fakt, że dziś przeciętny obywatel zna reguły ruchu drogowego, nauczanie tego przedmiotu powinno się skoncentrować na technice (sposobie) realizacji przepisów ruchu drogowego podczas kierowania pojazdem. Na przykład, każdy naogół zna treść znaczeniową reguł obowiązujących przy realizacji procesu wyprzedzania. Wyprzedzanie w naszych warunkach, gdzie większość dróg to drogi jednoprzestrzenne (o jednej jezdni) należy do manewrów, podczas wykonywania których powstaje najwięcej tragicznych w skutkach wypadków. To też należy pominąć podawanie treści przepisu. Należy precyzyjnie przedstawić czynności, jakie należy wykonać przed, w trakcie trwania i po zrealizowanym procesie wyprzedzania oraz jak je wykonać i w jakiej kolejności. Należy również zaakcentować, że czynnością najważniejszą z punktu widzenia bezpiecznego przebiegu procesu jest ocenienie, jak daleko znajduje się ewentualnie jadący z przeciwnego kierunku i jaką porusza się prędkością oraz jak to ocenienie powinno być wykonane. Na marginesie tej sprawy warto przyjrzeć się pojęciu “nauka jazdy”. Jest to pojęcie, które występuje u nas chyba od prawie stu lat i niema logicznego związku ze zjawiskiem. Mianowicie, przyjmując kandydata na kierowcę chcemy go nauczyć kierowania, sprawnego i bezpiecznego kierowania. Uczyć “jeździć” to mniej więcej tyle, co uczyć jeździć w charakterze pasażera i czynić to bezpiecznie. Niechaj nikt nie mówi, że pasażer nie musi umieć być wiezionym by być bezpiecznym i nie wpływać destrukcyjnie na postępowanie kierowcy. Osobiście lansuję pojęcie “nauka kierowania”. Ono mówi nam, że uczymy (kogoś) kierowania przedmiotem, jakim jest taki czy inny pojazd. Natomiast jeśli mówimy “nauka jazdy”, pojęcie użyte w art. 55 cytowanej ustawy, może się nam z tym pojęciem kojarzyć to, że uczymy (kogoś) bycia pasażerem takiego czy innego pojazdu. Ponieważ jednak pojęcie to jest stosowane powszechnie od niemal stu lat, tak mocno zakorzeniło się w naszej świadomości, iż nie sposób kogoś przekonać, że nie ma ono sensu. Jan Zasel Odpowiedzi udzielił: Jan Zasel, ekspert prawa drogowego" www.prawodrogowe.pl/informacje/ekspert-wyjasnia/kierunek-ruchu-i-kierunek-jazdy Muszę też powiedzieć że, nierozumień sensu Pana komentarza ponieważ wszystkie użyte sformułowania w tym filmie są są prawidłowe, jednak dziękuję za ten komentarz Pozdrawiam przepisnajazde
@orski1389
@orski1389 5 жыл бұрын
@@dariuszpilch6634 Cytuje Pan eksperta z czasów PRL , co nie ma żadnego związku z moim wpisem. Pan Zasel lansuje wiele bzdurnych teorii, nawet taką, że gdy nie ma ruchu nie trzeba włączać kierunkowskazu, więc przemilczę jego wypowiedzi. Moje uwagi dotyczyły tego, że nie odróżnia Pan kierunku jazdy od kierunku ruchu, a to dwa różne określenia tego samego prawa, a rozmowa dwóch dziadków na podwórku. Nie są to synonimy i Pan powinien to wiedzieć. Mam wątpliwości czy Pan wie czym jest zmiana kierunku ruchu i czym się różni od zmiany kierunku jazdy, gdyż tylko zmiany kierunku jazdy dotyczy art. 22 ustawy.
@maekkoki4907
@maekkoki4907 4 жыл бұрын
@@orski1389 Ale ten ekspert jak i Pan Darek Plich ma pojęcie o jeździe, natomiast Pan ślepo podporządkowuje się idiotycznym formułkom napisanym przez ludzi nie mających za bardzo pojęcia o jeździe.Nie wiem czy nie jest to ślepe podporządkowywanie się regułom UE ? Pełno jest teraz takich kierowców jeżdżących według tych "nowoczesnych zasad kształcenia".Nie czytelnie i nie ułatwiając ruchu innym kierowcom.Stąd tyle wypadków i takie korki.
@orski1389
@orski1389 4 жыл бұрын
@@maekkoki4907 Myli Pan przekonania z wiedzą. Pan Darek został nauczony rozumienia obowiązujących od 20 lat zasad ruchu drogowego przez egzaminatorów, a ci przez swoich kolegów uczonych przez ekspertów z czasów PRL , PZPR i ZSRR. Ci peerelowscy eksperci stworzyli w 1983 roku peerelowski Kodeks drogowy, czyli bubel prawny oparte na ich wymysłach, sprzeczny w wielu sprawach z Konwencją o ruchu drogowym. Ten Kodeks obowiązywał w Polsce do 1997 roku, ale w WORD obowiązuje do dziś. Problemem jest to, że jedni jeżdżą wg nauk WORD, czyli wg Kodeksu z 1983 roku, a inni zgodnie z obowiązującym od 1998 roku POLSKIM i EUROPEJSKIM PRAWEM. I nie jest to wina Pana Darka lecz ministerialnych urzędników, naukowców, Policji i prawdziwych ekspertów, niestety mniej wpływowych od tych z czasów PZPR.
@struspedzisraczka7853
@struspedzisraczka7853 2 жыл бұрын
​@@orski1389 uważa Pan, że wszystko w PRL było głupie, durne, bezsensowne, bezpodstawne, nielogiczne, a że wszystko co europejskie/zachodnie, kreatywne, modernistyczne, trendystyczne jest słuszne, zasadne, bezbłędne, bez was, skazy? twierdzi Pan, że obowiązek/przymus korzystania z zestawów głośnomówiących nie jest bublem? a bezwarunkowy obowiązek zatrzymywania na zielonej strzałce do skrętu w prawo celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym widmo/zombie? Pan i Panu podobnie mają dziwne uprzedzenia. dla państwa wszystko to zło co powstało w PRL. najprawdopodobniej macie w tym interes by szkalować minioną epokę, a gloryfikować, chwalić, bronić, chronić postępowych, kreatywnych księgowych. za tamtych czasów przynajmniej Adam Słodowy uczył myślenia i wyobraźni przestrzennej.
@TheFarfan95
@TheFarfan95 3 жыл бұрын
7:50 pas rowerowy
@mariuszmariusz4240
@mariuszmariusz4240 2 жыл бұрын
Obowiązuje ruch prawostronny, chyba że znaki wskazują inaczej....................a więc ? a więc źle !, Czy dobrze ? Bo już k...wa sam nie wiem.
@przyjacielswistakow6301
@przyjacielswistakow6301 2 жыл бұрын
7:30 a tutaj jak rowerzysta będzie też skręcał w prawo?
@micham7086
@micham7086 Жыл бұрын
tak samo ma pierwszeństwo
@michadelogistyk3450
@michadelogistyk3450 5 жыл бұрын
A co Pan powie.Jak dali mi nie sprawny motocykl na egzaminie?.Wylany amortyzator lewy?,i wtedy nie zdałem egzaminu bo uderzyłem w pachołek.Napisałem że się nie zgadzam bo to wina stanu technicznego @t stwierdzili że nie.I od nowa zapis za swoją kasę.Co Pan o tym sądzi?.Bądź wpisał mi błąd za przepuszczenie pieszych na przejściu dla pieszych,oni oczekiwali wejścia a ja skręcałem w lewo.A podczas skrętu trzeba wpuścić pieszego nie prawd aż?.
5 жыл бұрын
Odwołania w pierwszej kolejności rozpatruje urząd marszałkowski. Jeśli nie zgadza się Pan rozstrzygnięciem przysługuje Pan prawo do odwołania które należy skierować do samorządowego kolegium odwoławczego.
@michadelogistyk3450
@michadelogistyk3450 5 жыл бұрын
@ Rozpatrywał to Word dyrektor z kierownictwem,ale mogłem pchnąć to do marszałka ale dałem sobie spokój.Chodzi mi tylko o to co Pan o tym sądzi.Bo jest Pan jedyny na KZfaq co ogarnie takie tematy.Na temat stanu tego motocykla.Mi się wydaję że powinni mi dać drugą szansę w końcu motocykl nie był sprawny.Leciał olej z lewego amortyzatora zobaczyłem to dopiero na koniec egzaminu.A i ta sprawa z przejściem.Dwójka starszych ludzi przed przejściem stoją oczekują że ktoś ich przepuści a ja akurat skręcałem w lewo i było to skrzyżowanie bez sygnalizacji.I o ile mi wiadomo podczas skrętu powinno się przepuścić pieszych tym bardziej tych co oczekują wejścia na oznakowane przejście dla pieszych.Co Pan sądzi o tym?.Przepraszam za ortografię i interpunkcję ale napisałem z telefonu.Pozdrawiam.
5 жыл бұрын
@@michadelogistyk3450 Dyrektor WORD nie jest organem uprawnionym do rozpatrywania skarg na przebieg egzaminu. Dyrektor ma obowiązek przekazać skargę do Marszałka. Jeżeli ma Pan wątpliwości co do prawidłowego dokonania oceny powinien Pan nakazać WORDowi przekazać sprawę właściwemu organowi. Zatrzymanie przed przejściem aby umożliwić pierwszemu wejście na nie nie jest wykroczeniem, a tym bardziej powodem do oceny negatywnej.
@michadelogistyk3450
@michadelogistyk3450 5 жыл бұрын
@ Nie dostałem oceny negatywnej wtedy,tylko zapisane jakie błąd.Stało dwoje starszych ludzi a ja skręcałem w lewo w drogę poprzeczną.I ten Pan stwierdził że to błąd ponieważ pieszy niema wtedy pierwszeństwa.Mimo moich tłumaczeń on swoje.A co Pan sądzi o uszkodzonym amortyzatorze bo wtedy oblałem na placu slalom wolny.Oni stwierdzili że nie miało to winny.Moim zdaniem mimo to powinni dać mi szansę ponieważ oni mi dali uszkodzony motocykl.Pozdrawiam i dziękuję za odpisywanie.
5 жыл бұрын
@@michadelogistyk3450 Tak jak napisałem wyżej, ma Pan prawo wnieść skargę do Marszałka woj.
@przyjacielswistakow6301
@przyjacielswistakow6301 2 жыл бұрын
10:50 dlaczego żółty samochód może zająć dowolny pas?
2 жыл бұрын
Bo w przepisach prawa jest tak, że co nie jest zabronione to jest dozwolone
@tomaszdrobnik9180
@tomaszdrobnik9180 3 жыл бұрын
Na początku filmu mówisz, że zamiar zmiany kierunku jazdy należy sygnalizować odpowiednio wcześniej i wyraźnie i zakończyć po wykonaniu manewru. W innym filmie namawiasz do włączania lewego kierunkowskazu na skrzyżowaniu z wyspą centralną zorganizowanym według zasad ruchu okrężnego, jeśli chcesz jechać na jego lewą stronę, po czym włączyć prawy opuszczając rondo. Moje pytanie brzmi: dlaczego podczas jednego manewru (nazwanego przez Ciebie "skrętem w lewo" na "rondzie") sugerujesz używanie obu kierunkowskazów? Nie stosuje się tego w żadnej innej sytuacji a przecież dla ruchu okrężnego nie napisano oddzielnych przepisów. I drugie pytanie: kiedy "skręt w lewo" został zakończony? Na tradycyjnym skrzyżowaniu wyłączasz kierunkowskaz po jego opuszczeniu a Ty każesz na "rondzie" w trakcie tego manewru zmienić kierunkowskaz na prawy.
@WojtekCh72
@WojtekCh72 3 жыл бұрын
Facet robi ferment z tym rondem. Dla mnie to jest autorytet kzfaq.info/get/bejne/b6mRnLGbqZ6daXU.html i do tego wyrok sądowy www.wyborkierowcow.pl/co-z-kierunkowskazem-na-rondzie-jest-ostateczny-wyrok-sadu/
@tomaszdrobnik9180
@tomaszdrobnik9180 3 жыл бұрын
@@WojtekCh72 No, toś sobie znalazł autorytet...
@WojtekCh72
@WojtekCh72 3 жыл бұрын
@@tomaszdrobnik9180 a co nie tak? Doświadczenie + stanowisko a nie jakiś dzieciak miesza bo mu się coś wydaje.
@struspedzisraczka7853
@struspedzisraczka7853 2 жыл бұрын
@@tomaszdrobnik9180 często sam sobie przeczy, rozchodzi się. brak dystansu i ograniczonego zaufania.
@rafaltamiola
@rafaltamiola 2 жыл бұрын
Niestety wynika to z tego, że ten pan nie wie czym jest zmiana kierunku jazdy, dla niego jest to synonim zmiany kierunku ruchu. On sygnalizuje zamiar udania się na prawą lub lewą stronę skrzyżowania lub całej budowli drogowej typu rondo którą najprawdopodobniej uważa za jedno w całości skrzyżowanie, zgodnie z nieobowiązującym już od 97r prawem.
@Burntrap5
@Burntrap5 3 жыл бұрын
a jak to możliwe że samochody leżą na ej tablicy?
@aleksandra20075
@aleksandra20075 3 жыл бұрын
Super glut
@adriannacheminska2874
@adriannacheminska2874 2 жыл бұрын
pewnie są na magnes
@aleksandra20075
@aleksandra20075 3 жыл бұрын
Kto mniał to na technice
Mom's Unique Approach to Teaching Kids Hygiene #shorts
00:16
Fabiosa Stories
Рет қаралды 29 МЛН
Как бесплатно замутить iphone 15 pro max
00:59
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 5 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 9 МЛН
Best KFC Homemade For My Son #cooking #shorts
00:58
BANKII
Рет қаралды 60 МЛН
Błędy popełniane nie tylko na egzaminie
12:36
Przepis na Jazdę
Рет қаралды 18 М.
Zatrzymanie i postój. Zasady
13:47
Przepis na Jazdę
Рет қаралды 31 М.
Krótki test z pierwszeństwa na skrzyżowaniu
2:04
OSK Abes Częstochowa
Рет қаралды 35 М.
Jedź bezpiecznie odc. 776 (jazda na suwak obowiązkowa)
10:17
Jedź bezpiecznie HD TVP
Рет қаралды 90 М.
Zakazy zatrzymywania. (Napisy)
14:27
Przepis na Jazdę
Рет қаралды 33 М.
Rules for moving on highways and expressways
8:12
Autostrady Polska
Рет қаралды 55 М.
Motocykle, motocykliści i przeciskanie się w korku (Napisy)
10:49
Przepis na Jazdę
Рет қаралды 39 М.
Mom's Unique Approach to Teaching Kids Hygiene #shorts
00:16
Fabiosa Stories
Рет қаралды 29 МЛН