No video

Zbierania deszczówki opłacalność.

  Рет қаралды 25,578

Smart Dom 2.0

Smart Dom 2.0

Күн бұрын

Пікірлер: 174
@Kris-cg1dg
@Kris-cg1dg 2 жыл бұрын
Jak każdy by tak myślał to by tej wody w wodociągach by zabrakło, trzeba pozyskiwać wode jeżeli to możliwe moim zdaniem.
@rhalfik
@rhalfik Жыл бұрын
Wody nie ma bo woda spływa melioracją, a spływa melioracją bo ludzie się budują. Nie ma ekologicznego sposobu na zatrzymanie wody innego niż zatrzymanie rozwoju i skupianie ludzi w gęstych ośrodkach miejskich. Te zbiorniki są jak plaster na ranę postrzałową. Dają tylko złudzenie ekologii. Niemniej jak ktoś ma ogródek (taki prawdziwy a nie trawnik) to można skrócić suszę o ok. dwa tygodnie a to zawsze coś.
@wojciechwarmuz
@wojciechwarmuz 2 жыл бұрын
przecież zbieranie deszczówki nie ma na celu oszczędności, głównie chcemy jej jak najwięcej zbierać, żeby nie marnować wody pitnej na głupie zachcianki jak zielona trawa przez dwa miesiące w roku, przecież ogólnie wiadomo że w Polsce mamy problem (małe zasoby wody pitnej) i powinniśmy wszystko robić aby jej nie marnować
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
To chyba też tak nie działa bo co da zmagazynowanie aż 2m3 wody w zbiorku gdzie ta woda po 4 dniach zakwitnie. Za to jak by nie patrzeć deszcz to jawne marnotrastwo wody bo nie pada do zbiornika tylko na ziemię gdzie ta woda wnika w nią i dostaje się do wód gruntowych a potem do kranu.
@TheAdrian16782
@TheAdrian16782 2 жыл бұрын
Ot to, ja kwidze sąsiadkę która podlewa swój trawniczek bo jej się nudzi to aż mnie krew zalewa
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 2 жыл бұрын
Jakby namawiali ludzi do pozyskiwania wód podskórnych z drenaży to jeszcze miało by to sens, ale zbieranie deszczówki w zbiornik np 3m3 to jest kuriozum jeśli chodzi o ekologię, bo te koszta montażu, transportu i produkcji tego zbiornika są dużo gorsze dla matki ziemi niż korzyści z jego użytkowania, ale co moda to moda, cool trendy eko sreko. Ja mam system dużo lepszy mianowicie studzienka drenażowa, zasilana wodą z mojej działki woda zawsze jest i to przefiltrowana, więc zbieram wodę z wszystkich dachów z okolicy :)
@Chiro3C6
@Chiro3C6 2 жыл бұрын
@@sawekzielnik7239 ale tu nie chodzi o troskę o ziemię. Chodzi o to, żeby w kranie wody nie zabrakło. A np w Skierniewicach zabrakło bodajże 2 lata temu
@sawekzielnik7239
@sawekzielnik7239 2 жыл бұрын
@@Chiro3C6 Ale deszczówka tu niema żadnego znaczenia, jeśli jest susza to w każdym zbiorniku na deszczówce już też dawno jest susza, twoje myślenie też jest ułomne, jedyne rozwiązanie to regulowana retencja wody w kraju i lasy, a nie jakieś marne 2tyś l w zbiorniku które starczy ci ledwo na jedno zroszenie trawnika.
@maciejwinnik7298
@maciejwinnik7298 2 жыл бұрын
Po pierwsze warto się zastanowić, co zrobić, żeby tej wody tyle nie zużywać. Podlewanie trawnika dzień w dzień to słaby pomysł (a nawet, bez urazy, głupota). Trawa płytko się ukorzenia, bo i po co ma iść głębiej skoro codziennie dostaje wodę w najpłytszej warstwie gleby i potem się zaczynają kłopoty w cieplejsze dni z wysychającą trawą. Trawę (jak większość roślin) lepiej podlewa rzadziej ale obficie. Powiedzmy te 15m3 ale raz na tydzień. Ja w swoim ogrodzie wiosną nie podlewam wcale (chyba że naprawdę długo nie pada np. cały miesiąc). Warto pamiętać również o systemtycznym koszeniu ale nie za nisko. W naszych warunkach najbardziej optymalne jest 4-6cm w czasie zwykłej pogody, a w czasie upałów 6-7cm.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Nie wiem jak u Ciebie ale ja mam dobre 30 cm korzeni bo na cały szpadel w przypadku trawy
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
@@SmartDom20 to po co ją podlewasz codziennie? ja przez cały miesiąc nie podlewałam kiedy było gorąco i nie padał deszcz, nie kosiłam jej też ani razu i nie wyschła...
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
@@PermanentnyZespolTourettea dodatkowo taka dłuższa trawa obniża temperaturę
@bogusawsiebor7665
@bogusawsiebor7665 Жыл бұрын
Właśnie tak większość myśli: ,,Czy się mi opłaca? Liczymy koszty na teraz i myślimy tylko o własnych kaprysach. Nie ma już wspólnych interesów. Są własne enklawy i egoizm. Stać mnie to mam. Posesje i budynki przewymiarowane do poziomu pałaców, namnożyło się arystokracji A co będzie w zamian za to w przyszłości? Poziom wód gruntowych obniżony o kilka a nawet kilkanaście metrów? 22 lata temu kupiliśmy z żoną zapuszczoną posesję ze studnią. Do poziomu wody było 18,5 m do dna 22,5 m. Od 9 lat poziom wody zaczął z roku na rok opadać. W 2021 studnia wyschła. Na podstawie informacji sąsiadów, którzy mają głębiej wykopane studnie obecny poziom wody na naszej posesji to prawie 24 metry. Skoro poziom tek wody ciągle opada to nie ma gwarancji na nieprzerwane dostawy wody z wodociągów. W końcu zostaną nam wody geotermalne, te cieplutkie. A to czeka dzieci takich egoistów, filozofów, mądralistów z wąskimi horyzontami myślowymi.
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
ja się zastanawiam dlaczego w ogóle ci wszyscy ludzie, co żyją wg motta "czy mi się opłaca" w ogóle stawiają domy, przecież to się im nie opłaca...
@piotrpiotr139
@piotrpiotr139 3 ай бұрын
A słyszałeś o obiegu wody w przyrodzie? Chcesz być taki eko, to zamieszkaj w jaskini
@ralfxx5930
@ralfxx5930 2 жыл бұрын
A ja nie mieszkam na górce ale na płaskim, trawy podlewać nie muszę, drzewka rosną, mam zbiornik 600l, wykorzystuję go do podlania roślinek wiszących albo jakiegoś nowo wkopanego drzewka. Jednak woda deszczowa ma jeden zajebiście wielki plus - nie ma kamienia... Czy to się opłacało? Licząc w pieniądzach pewnie się nie opłacało, bo na sezon zużywam może ze 2m3 wody doi podlewania. Ale czy to się musi opłacać? Dla mnie nie musi a na dodatek jest jeszcze robota z odmulaniem zbiornika na deszczówkę bo jak pada to zmywa dach z kurzu i pyłów.
@rhalfik
@rhalfik Жыл бұрын
Nic dziwnego, że tego nie rozumiesz skoro masz boisko, które nazywasz ogrodem. Trawnik nie trzyma wody. Leśny podszyt na próchnicy tak potrafi i najlepiej pod koronami drzew. Ogród też tak działa. Podstawa retencji to trzymanie wody w gruncie, więc największy uzysk byłby z likwidacji melioracji w całej okolicy, co się oczywiście nie stanie dlatego zbiornik to jest jedyne rozwiązanie. Można trzymać wodę na okres suszy bo wystarczy jedno podlanie, tylko trzeba mieć taką instalację, która nie zakwita, a Ty takiej nie zrobisz, bo jesteś sknerą.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
Mnie nie obchodzi żadne przechowywanie wody. Jak chcesz edukować ludzi o suszy i wpływie na klimat to zacznij od producentów wody butelkowej
@rhalfik
@rhalfik Жыл бұрын
@@SmartDom20 Tak cię nie obchodzi, że aż robisz film o tym i dezinformujesz ludzi. Melioracja jest podstawowym problemem retencji. Melioracja powoduje że woda spływa szybciej niż normalnie, czyli w gruncie.
@mjakmaniek77
@mjakmaniek77 10 ай бұрын
Jakby człowiek się nad wszystkim zastanawiał w kategoriach „opłaca się czy nie” to by autem też nie jeździł bo to żadna inwestycja, no chyba że na firmę to już tak. Dom budować też się przecież nie opłaca. Wodę po prostu trzeba oszczędzać.
@JK-lb4zo
@JK-lb4zo 2 жыл бұрын
Ehhh jak widać w Polsce musi minąć jeszcze trochę lat i minąć moda na trawniki, które są zupełnym marnowaniem wody, pieniędzy i czasu. Niestety taki wpływ z USA, który dotarł do nas z 30 letnim opóźnieniem
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
No faktycznie ta okropna moda na dbanie o swój dom. Aż strach pomyśleć co ta moda zrobiła z naszym narodem, ludzie ocieplają domy, kładą kostkę, dbają o rośliny. Na dodatek myją samochody (tu też nie potrzebnie mają takie nowe i nowoczesne ładne) I marnują wodę.
@PiotrT-ue1jw
@PiotrT-ue1jw Жыл бұрын
A Panu powiem, że w Europie moda na samochody mija. Ludzie starają się jeździć np. Rowerami. Samorządowy starają się inwestować komunikację i ścieżki rowerowe. Chociaż wtedy nie można mieszkać na odludziu. Poza tym kto powiedział, że każdy musi mieć sam trawnik. Można cześć zagospodarować na łąkę kwiatową. Zasądzić parę drzew czy krzewów które dadzą trochę cienia dzięki czemu mniej wysycha ziemia.. Posiadanie tak duże działki po to żeby patrzeć jak trawa rośnie na "pustyni" to dla mnie kiepski widok. Chociaż z drugiej strony każdy ma swój kanon piękna. Po za tym 3 m3 zużywa jedna osoba miesięcznie w domostwie. Zużywanie tyle na jedno podlanie trawy to duże marnotractwo bardzo cennego zasobu. Ale to wszystko moja opinia.
@kokoko1x
@kokoko1x Жыл бұрын
​@@PiotrT-ue1jw W ktorej to Europie mija moda na samochody? Mieszkalem w Kolonii i po 15stej juz nie bylo gdzie parkowac, kazdy po 2-3 samochody (czesto jakies 15letnie gruzy) Teraz mieszkam w malej miejscowosci i tez sa tacy co odbieraja dzieci z przedszkola mieszkajac tuz za zakretem, 100-200m
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
@@PermanentnyZespolTourettea i dodatkowy bonus że jest mniej do koszenia
@86Nezar
@86Nezar 2 жыл бұрын
Na dzień dzisiejszy nie jest problemem kupić zbiornik nawet 18m3, gabaryty też nie są ogromne. Co do studni też mam, około 5m głębokości, przed deszczami było w niej tyle wody że może po kostki, za to teraz jak pada jest jej tyle że jak by miała jak to wylewałaby się. Jak była mi potrzebna woda to jej nie miałem i trawnik wysechł kompletnie. Ja osobiście właśnie planuje gdzie taki zbiornik zamontować. A tak btw wypompowywanie wody ze studni obniża poziom wód gruntowych.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Co do wielkości zbiornika to jest to ścianie uzależnione od ilości m3. Obniżasz ale należy też zauważyć że moje zużycie to tak jak bym z Wisły wiaderko wody dziennie brał. Przy takim zbiorniku to jest jeszcze kłopot z jego wypornością bo pełny waży 18 T pusty 0 to jak się go dobrze nie obciąży to raz masz dziurę a raz zbiornik nad ziemią.
@86Nezar
@86Nezar 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 Tak zgoda z dociążeniem trzeba uważać. Ok jeśli tylko Ty bierzesz tą wode wiaderkiem z wisły, ale jak przyjdzie 100 to okaże się że tak wesoło nie jest. I nie chodzi mi o pore kiedy leje bo to już nie ma znaczenia, chodzi o czas kiedy tej wody naprawde jest mało.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Tak tu się zgodzę ale na wieś o powierzchni ok 300ha i ok 200 domów studnie ma może 10% nawet jak każdy weźmie ok 5m3 to to jest i tak znikome zużycie w porównaniu z pkt. Ujęć wody gdzie tyle to idzie na minutę.
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
@@SmartDom20 5m3 to nie jest wiaderko z Wisły, to jest bardzo dużo wiaderek.... ty tyle potrzebujesz, a inni może i więcej jednak nadal twierdzisz, że to "znikome zużycie"...
@zubek1988
@zubek1988 Жыл бұрын
3,85zł za wodę x 5 metrów na podlewanie = 19,25 zł (za dzień) x (mówisz 5 miesięcy) codziennie podlewania = 2887.5zł za rok podlewania.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
No coś ok
@bartoszfranczak3839
@bartoszfranczak3839 Жыл бұрын
Ale prawdopodobnie podczas tych 4 miesięcy będzie tez padał deszcz kilkanaście razy, wiec podlewać wtedy nie trzeba
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
@@bartoszfranczak3839 no np jak w tym roku padało chyba z 2 dni już a 3 miesiące
@ExtraChuje
@ExtraChuje 2 жыл бұрын
Idąc taką logiką to można powiedzieć że na cholerę komu 1500mkw trawy, dość słabej bo widać ile tam blota, pod domem, na której nic nie rośnie innego?
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
To błoto to jest do siewka, trawa tak wygląda zanim wykiełkuje.
@minikoparkaslask2757
@minikoparkaslask2757 7 ай бұрын
Kolego, u mnie nq budowie czekają na zamontowanie dwa zbiorniki po 10 kubików. W projekcie byly mniejsze, ale uznalem, ze nie ma to sensu. Wiec nie wiem kogo winisz - pretensje do siebie.
@lukekowal8703
@lukekowal8703 Жыл бұрын
5m3 na jeden cykl podlewania trawniczka 1500m2, a czasami x2, jakiś oszołom projektował to nawadnianie. Ja mam 3 linie kropelkowe dość długie po ok 100m z kompensacja bo duża różnica poziomów, z ferdygacja więc też mam wodomierz do precyzyjnego obliczania ilości nawozów, do tego zraszacze na małym trawniczku. Ale mi to wszystko na cykl jak jest bardzo sucho to pobiera ok 500l a nie 5000. Przecież to jakiś żart, główny licznik na cały dom ma najczęściej przepustowość maksymalna 2.5m3 na godzinę ale zazwyczaj wydajność sieci jest mniejsza. Więc ten system aby tyle pobrać musiałby chodzić min 3h, a czasami 2x wieczorem i rano czyli praktycznie bez przerwy cała noc, to jakiś absurd dziwne ze te rosliny jeszcze żyją.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
Ja mam 5 klasy ziemię i teren suchy na dodatek. co do tego że to nie jest możliwe to sprawdź wydajność pomp do studni mogą mieć 5m3/h albo i więcej. Jeśli chodzi to ja mam ok 250 m linii kroplującej do tego ok 20 dużych zraszaczy. dodam tylko że czasami u mnie nawet przy taki "intensywnym" podlewaniu potrafi przysychać.
@lukekowal8703
@lukekowal8703 Жыл бұрын
W filmie była mowa o cenie wody więc przyjąłem że jest z wodociągu, oczywiście pompy do studni moga mieć o wiele większą wydajność. Co do ilości wody to uważam że jest to o wiele za dużo, ja też mam piasek, trawa powinna być zraszana a nie zalewana 2 razy na dobę jak ryż, jeszcze zrozumiałbym takie ilości na dużą uprawę warzyw, ale tuje? One źle znoszą codzienne podlewanie szczególnie sciolkowane, też na początku byłem nadgorliwy i podlewałem codziennie potem już co 3 dni i jak sprawdzałem pod sciolka to zawsze było wilgotno.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
@Luke Kowal co do tui to moje chyba lubią wodę bo rosną mi ok 50-75 cm na sezon. Tuje też są podlewane ale 75 % czasu tylko trawnik. Jeśli teraz przy tej pogodnie nie podleje trawnika to po 3 dniach mam już żółte ślady.
@86mielcarek
@86mielcarek 2 жыл бұрын
Tak jak pan mówi, wykopmy wszyscy studnię! Przecież wody w ziemi jest opór.....
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie 2 жыл бұрын
1:30 - U nas na osiedlu nie ma czy się opłaca czy się nie opłaca tylko jest to wymóg w MPZP, że ma być woda z dachu zbierana do zbiornika, a to co za dużo to ma być rozprowadzone po gruncie. U mnie będzie zbiornik 10 m3 choć na ulewy długie to i tak będzie za mało. Dzięki za informację o zużyciu wody. 5 m3 wydaje się ogromną ilością wody na taką działkę. U mnie będzie podobnie zatem. Też będę miał nawadnianie ogrodu i pomyślałem ostatnio, że do zbiornika doprowadzę rurę z wodą sieciową z odejścia wody ogrodowej podłączonej na osobnym liczniku i jeśli będzie za mało wody do podlewania w zbiorniku to będę dopuszczał wody sieciowej. Z tą studnią pomysł dobry, pytanie ile to będzie kosztowało, bo wtedy rzeczywiście niby darmowa woda. Pozdrawiam!
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
1m ok 120- 150 zł i do tego pompa z 1.5k
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 mnie odwiert (firma resztę prac ja), doprowadzenie do domu, pompa głębinowa, kręgi studzienne, zbiornik hydroforowy, licznik, filtr narurowy i inne to był wydatek ok 10-11kPLN w 2017r
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Do podlewania nie musisz aż tyle, pompa do studni i prosto do zraszaczy , znajomy ma takie rozwiązanie od 5 lat i śmiga.
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 niezupełnie. Jeśli bym nie miał zbiornika hydroforowego to pompa by się załączała i wyłączała kilkanaście razy na minutę i bym ją szybko zajechał. Zbiornik 100l daje mi to, że pompa uruchamia się około 30sek po włączeniu zraszaczy i wyłącza również ok 30sek po ich wyłączeniu. Mam stabilne ciśnienie na zraszaczach i oszczędzam pompę bo bez względu na różnicę w poborze wody z kolejnych sekcji zraszania chodzi cały czas podczas ich pracy lub ewentualnie wyłączy się i włączy kilka razy na 15-20 minut cyklu pracy danej sekcji
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
nie dokładnie bo jeśli nie masz hydroforu (który jest czasami zbędny)i wyłącznika ciśnieniowego to pompa działa cały czas gdy działa podlewanie . Oczywiście rozwiązanie z hydroforem jest lepsze ale jeśli dobrze dobierzesz ilość zraszaczy (tu wchodzi wielkość działki ale pompę też można pod nią dobrać)
@quakein
@quakein Жыл бұрын
Średnio na ogród potrzeba 100l wody na m2/rok. Najlepiej sprawdzić jaką ma się glebę i są kalkulatory. A nie 5 m3 codziennie podlewanie masakra
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
U mnie inaczej nie rośnie ale 5m3 to na cały ogród idzie dziennie
@quakein
@quakein Жыл бұрын
SmartDom20t to pewnie masz glebę piaszczystą przepuszczalna musisz ja ściółkować swoją skoszona trawa plus kup torf i mieszaj A pod drzewka zrębki
@ExtraChuje
@ExtraChuje 2 жыл бұрын
Widać woda jest za tania, na szczęście zaraz się to zmieni:)
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
mi nie zrobi to różnicy.
@piotrpiotr139
@piotrpiotr139 3 ай бұрын
Typowy niewolnik który cieszy się, że będzie musiał więcej płacić 😂
@mariuszkalor9814
@mariuszkalor9814 Жыл бұрын
Jak ktos ma wylewac z wodociagow to lepiej zeby zbieral deszczówke ,nie musi byc zbiornik za kilka tyś, moze byc mauzer, a jak wody w wodociagach braknie to inaczej zaśpiewa każdy..
@Karolthas
@Karolthas Жыл бұрын
Chłopie ale farmazony pleciesz. Mam dwa betonowe zbiorniki na wodę: 5 i 10m3. Przy dobrym deszczu wchodzi 3-4 m3. Jak pada to podlewać nie muszę, a jak nie pada to korzystam ze zgromadzonej wody. Po co mam marnować czystą wodę kranową jak mogę użyć deszczówki. Koszt całej inwestycji, po zwrocie z programu to niecałe 5 tysięcy złotych. A woda będzie zbierana latami. Jedyny mój koszt to prąd do pompy: 20 minut dziennie x 1200W x 30 dni =12kWh czyli około 20zł. I to tylko w sezonie.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
Ok to powiedz mi ile masz tam wody przez ostatnie 2 miesiące (pewnie pełne). A biorąc pod uwagę naukę trawa potrzebuje ok 30l/m3 co 2 dzień (tak jak jest teraz to z 50 codziennie) to powiedz mi na ile dni Ci te 15m3 wystarczy .
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 2 жыл бұрын
Ja mam wodę po 17,60zł (woda + ścieki bo nie mam drugiego licznika ogrodowego na "podlewanie"). Czy jest sens zbierania deszczówki do podlewania ogródka ? Sami sobie odpowiedzcie.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
To zależy ile masz tego ogródka, bo ja potrzebuje min ok 5 m3 wody dziennie
@krystianstepien5835
@krystianstepien5835 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 Aż tyle mi nie idzie ale tylko ze względu, że nie miałem wcześniej baniaka na wodę. Od czasu zakupu wykorzystuję wodę bardziej bo się z nią nie liczę w ogrodzie.
@dariuszsikora7343
@dariuszsikora7343 Жыл бұрын
17,60zł/m3x5m3/dzieńx4mies.x30dni=10560zł/rok
@pawelnajwer1619
@pawelnajwer1619 Жыл бұрын
montuje systemy nawadniające. uzywanie widy deszczowej jest bezcelowe. zbiornik 10m3 nie napelni sie jednym deszczem. a jesli juz jest pełny to dwa podlewania i jest pusty. zanieczyszczenia zapychają filtry. w ostatnim roku przez caly lipiec i sierpien nie napadalo nic do zbiorników. jedynie studnia zdaje egzamin zarowno ekologicznie jak i ekonomicznie
@tomekforest8647
@tomekforest8647 2 ай бұрын
Co za farmazony. U mnie woda 16zł za m³. Więc przy twojej kalkulacji miałbym 5 razy drożej czyli 9 tyś za sezon. Pomijając fakt że marnujesz wodę pitną z ujęcia, podczas gdy deszczówka to woda która spływa i odparowuje. Łapie się tą wodę w okresie gdy pada, a korzysta gdy jest sucho. Zmień myślenie człowieku bo to słabe co mówisz...
@SmartDom20
@SmartDom20 2 ай бұрын
No tak to ja mam sobie zrobić zbiornik wielkości basenu olimpijskiego u mnie ci przeszkadza marnowanie wody ale jak kupujesz nowe ubranie to już tego nie widzisz. Gdzie ja wpuszczam w obieg wodę a nie ja naieczyszczam barwnikami itp a jedna twoja koszulka to większą ilość zanieczyszczonej wody niż u mnie podlewanie.
@karolkonieczny3250
@karolkonieczny3250 11 ай бұрын
Brawo,
@karolbialek6272
@karolbialek6272 2 жыл бұрын
Oszczędzajmy wodę bo nie będzie co używać do celów spożywczych. Trawnik i tak urośnie
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
To że ja odpuszczę sobie kanapkę to nie znaczy dostanie ją ktoś głodny. Jak nie ma wody to jej nie ma na danym terenie. Oczywiście może zmieniać się jej stan ale to że podlewam trawę nie powoduje usuwania tej wody z środowiska, a wpuszczanie jej w obrót. A trawnik bez wody i pielęgnacji nie rośnie.
@zbigniewcynar5779
@zbigniewcynar5779 2 жыл бұрын
Sztuczna jest ok cały czas.:)
@Chiro3C6
@Chiro3C6 2 жыл бұрын
@Smart Dom 2.0 właśnie, że usuwasz tę wodę z obiegu wody pitnej. W Polsce przeważnie woda, którą masz w kranie jest z odwiertów głębinowych. A jak wylewasz wodę na trawnik to ląduje w warstwie podskórnej. Woda z warstwy podskórnej do warstwy wód głębinowych nie przechodzi bo są rozdzielone warstwami skał nieprzepuszczalnych. Reasumując podlewając trawnik wodą z kranu skazujemy się na zagładę bo woda głębinowa odnawia się minimum 1000 lat
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
@@Chiro3C6 tzn. deszcz do warstwy głębinowej dociera 100 lat ? przy takim poborze jak teraz mamy w kraju to za dzień góra dwa woda się skończy.
@aleksandersaski5387
@aleksandersaski5387 Жыл бұрын
Jak ktoś zużywa 5 metrów wody dziennie na podlewanie ogródka, to wiadomo, że zbieranie deszczówki nie ma żadnego sensu.
@motopv3015
@motopv3015 2 жыл бұрын
Niecałe 4zl za kubik masz w gminie .... Tanioszka. U mnie jest ponad 7zl bez kanalizy, natomiast z kanaliza ponad 15zl za kubik wychodzi
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
No na teraz ale pewnie zdrożeje śmieci już 3 razy poszły do góry
@Toja2356
@Toja2356 2 жыл бұрын
Większej bzdury nie słyszałem żeby stawiać zbiornik wielkości rocznych opadów.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
ja też, dlatego właśnie uważam że zbieranie deszczówki nie ma sensu
@Toja2356
@Toja2356 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 ale żeby zbierać deszczówkę nie trzeba mieć zbiornika wielkości rocznych opadów. Wystarczy 2 m3 a podlewanie trawnika to marnowanie wody. Ogród to coś więcej niż trawnik i tuje.
@Toja2356
@Toja2356 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 najlepsze jest to że autorem tej bzdury o zbiorniku jesteś Ty sam
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Nieprawda nie rozumiesz sensu tej wypowiedzi
@Toja2356
@Toja2356 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 nie widzę sensu podlewania pola golfowego
@waligora3545
@waligora3545 4 ай бұрын
jaki jest koszt utrzymania systemu podlewania ? chodzi mi o serwis oraz prąd.
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 2 жыл бұрын
U mnie działka ma 16ar. Z tego 10arów to trawa a ok 2-3ary drzewka, maliny, truskawki itd podlewane kropelkowo. Woda ze studni głębinowej która to po 3 latach już się spłaciła. Na sezon idzie mi około 1100m3 wody. z wodociągów nie miałbym nawet szans tyle wylać bo jestem na końcu rurociągu i ciśnienie słabe
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
a to swoją drogą koniec wodociągu to inna bajka, ale na to też jest rada i będzie o tym film.
@jacekczekanski6914
@jacekczekanski6914 2 жыл бұрын
1100 m3 wody??? Zdajesz sobie sprawę ile to jest?
@marcinwachcinski1096
@marcinwachcinski1096 2 жыл бұрын
@@jacekczekanski6914 tak to jest ok 6-7m³ na noc kiedy podlewam (około pół roku) i bardzo podobnie jak wyszło autorowi filmu. Jednak ta woda nie ginie. Zostaje mi na działce i wchłania ja nie tylko trawa ale też moje uprawy i niestety duże topole rosnące zaraz za granicą działki. Nie mając nawodnienia miałem uklepana glinę przed domem. Cześć przesiąka do wód gruntowych, cześć paruje. Woda ze studni bez uzdatnienia nie nadaje się do picia bo ją badałem. W okolicy kilkuset metrów nie ma innej studni więc mój wpływ na środowisko nie jest duży.
@kradne
@kradne 2 жыл бұрын
Mam studnię ale zastanawiałem się nad zbieraniem deszczówki bo to niby darmowa woda oczywiście oprócz kosztów zakupu materiałów. Zastanawiałem się nad dwoma zbiornikami po 600l. Twoim zdaniem to się nie opłaca?
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
jak masz studnię to nie patrzyłem w sklepie na C zbiornik chyba 1m3 koszt ok 1000 PLN no chyba że mauzera kupisz, ale to brzydkie i osobiście nie chciał bym czegoś takiego w ogrodzie na wierzchu. Wydasz z 1500 na zbiorniki do tego z 200 na pompę i uzbierasz w sumie może 10m3 gdzie koszt z prądu to aż ok 2 zł dasz.
@PiotrT-ue1jw
@PiotrT-ue1jw Жыл бұрын
Po obejrzeniu stwierdzam, że kupię jednak 10 m3 zbiornik na deszczówkę. Ktoś wie czy te betonowe to dobry pomysł? Zastanawiam się też jak to wychodzi z higieną wody w takim zbiorniku? Co prawda nie planuje go pić i użyć tylko do mycia samochodu i podlewania ogródka.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
Nie wiem czy plastik nie będzie lepszy (szczelniejszy), co prawda może być kłopot z montażem bo trzeba go dociążyć żeby gdy będzie pusty nie wypłynął. Jeśli będzie pod ziemią w ciemności to za bardzo glony nie powinny się rozwijać (coś tam na pewno będą , ale jeśli byś ją wymieniał (użytkował) to powinno dać radę.
@hulaszczezycie6130
@hulaszczezycie6130 2 жыл бұрын
Zbieranie deszczówki i posiadanie zbiorników na wodę ma sens jako bufor przed podtopieniami oraz w razie zakazów podlewania z wodociągu. Gorzej z finansową kalkulacją. U mnie woda ogrodowa jest po 6.50zł. Koszt montażu zbiornika, pompy, rur wyszedł mnie ok 6000zł - zwróci się więc po 1000 m3. Skorzystałem z dotacji i większość kosztu mi zwrócą. W sezonie dziennie zużywając 2-3m3 przez max 100dni w roku daje minimum 3lata na zwrot. Tylko skąd mieć tam wodę? Po ostatnich ulewach zapełniłem od zera zbiornik 4m3 w kilka godzin - dach 150m2. U mnie nie ma kanalizacji burzowej i całą wodę muszę zagospodarować na swojej działce (1500m2). Jakbym nie miał bufora na wodę to dość sporo wody by zalegało wokół domu. Mam studnię kopaną w glinie gdzie w czasie suszy lustro opada na ok 1m od dna - mogę więc wypompować ok 500L i muszę czekać kilka godzin aż znowu najdzie. Przepompowuję więc do zbiornika jako buforu i potem wieczorem podlewam całością. Trawa na dobre podlanie potrzebuje 10-15L/m2 co kilka dni. Lepiej dużo, ale rzadziej. Na takie 1000m2 zejdzie więc 15 m3, ale to się załącza kolejno sekcjami w kolejnych dniach. Jutro dojadą 2 mausery więc w razie ulewy powinienem już móc zbuforować większość wody.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
No ok ale większość zbiorników co ludzie kupują ma max 1m3, a najczęściej jest tak jak mówisz jak jest susza to te zbiorniki też są puste bo nie pada a jak popada to masz wody na jedno góra 3 podlewania. Więc jako ratunek przed zalaniem podczas deszczu ok ale tu trzeba brać pod uwagę zbiorniki 15m3 i więcej a nie wiadro podłączone pod rynnę.
@tkordus
@tkordus 2 жыл бұрын
Do trawnika nie starcza ale do pomidorów mauzer wystarcza :) i nie odkwaszam tak ziemi
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
zależy ile masz tych pomidorów, bo jak też 1500m3 to może być mało ;D
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
no tak, nie ma to jak przeżyć swojego życia pod hasłem "czy mi się to opłaca, czy mi się to zwróci"....
@w-a-r-m-i-a-k
@w-a-r-m-i-a-k 2 жыл бұрын
Czekaj czekaj! Na podlanie poszło nie całe 23litry tak? Czy ja źle widziałem? 1000:22=45(tak umownie) Czyli za jeśli wode masz tam po te 3(coś) to za nie całe 4zł podlewasz 45 sobie trawe tak? Popraw mnie jeśli coś źle zrozumiałem bo w pracy jestem i oglądałem w pośpiechu.
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
5 000 l poszło 5x 3.85 za 20 min podlewania
@w-a-r-m-i-a-k
@w-a-r-m-i-a-k 2 жыл бұрын
Mhm... A czy nie lepiej jest zainwestować w ziemię organiczną i ogólne przygotowanie działki aby nie siać na piasku?
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Nawiozlem ok 160t ziemi pod trawnik
@mireknowak1362
@mireknowak1362 2 жыл бұрын
Racja,tylko ze studni👍🙂. Na trawniku robiłeś dosiewke? Już po wertykulacji??
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
Tak i trochę wyrównałem niektóre zagłębienia
@RAK-photo
@RAK-photo 2 жыл бұрын
autor zapomniał wspomnieć ze opłaty za odpływ nieczystości są naliczane za pomogą zużycia wody. Używając 5m3 na ogród placi się też za 5m3 ścieków. Czyli cena to nie jest 3zl
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
To nie takie proste bo jeśli masz kanalizację to owszem tak to się liczy ale możesz mieć osobny licznik na ogród i wtedy nie ma opłat za kanalizację z tego licznika. Ja natomiast nie mam na wsi kanalizacji. Ludzie mają albo szamba "szczelne" albo przydomowe oczyszczalnie z których woda też jest wykorzystywana w ogrodzie.
@RAK-photo
@RAK-photo 2 жыл бұрын
@@SmartDom20 nie powiedziałeś wiec wszystkiego, a tym samym możesz wprowadzać ludzi w blad. Dlatego ze osoba mająca kanalizację będzie płaciła wiecej myśląc że placu tylko 3 zł za 1000l. Czyli nie oznacza że zbieranie wody to oszustwo ekologoczne, ale ze w twoim wypadku się to nie opłaci i chcesz robić coś tylko gdy jest opłacalne
@gabrielmusia470
@gabrielmusia470 2 жыл бұрын
@@RAK-photo Jak jest kanalizacja to najczęściej w domu jest podlicznik na wodę do ogrodu i wtedy za tą wodę do ogrodu nie płaci się za kanalizację.
@sowaloc
@sowaloc 2 жыл бұрын
@@gabrielmusia470 aledodatkowo płacisz abonament za pod licznik u mnie w Lubuskim to koszt 10 zł miesięcznie czyli dodatkowo 120zl w roku
@pawelnajwer1619
@pawelnajwer1619 Жыл бұрын
woda zewnętrzna jest podłączona na podliczniku i bez opłat za kanalize
@neomarex
@neomarex 2 жыл бұрын
Koniecznie muszę to rozważyć.
@antek3602
@antek3602 Жыл бұрын
Wez pod uwage ze biorac wode z sieci pozniej placisz za scieki. A ich ilosc wprost jest wyliczana ze zuzycia wody.
@SmartDom20
@SmartDom20 Жыл бұрын
Nie możesz mieć oddzielny licznik na ogród
@piotrtreder659
@piotrtreder659 3 ай бұрын
No nie jest dużo ?
@rolandgiza4035
@rolandgiza4035 2 жыл бұрын
Ojciec ma 3 mauzery plus 2 beczki, ciągnie wodę z drenażu plus zbieranie deszczówki, i na ogródek warzywny wystarcza. Krzaki plus trawnik tylko ze studni Ja mam ogródek warzywny około 80m2 w okresie letnim to wylewam na niego około 200l mauzer starcza max na 4 dni jak oczywiście nie pada
@ExtraChuje
@ExtraChuje 2 жыл бұрын
I gdzie to oszustwo?
@dancolombo6050
@dancolombo6050 2 жыл бұрын
W clickbajtowym tytule
@SmartDom20
@SmartDom20 2 жыл бұрын
W tym jak zebranie 600 l wody no może w sezonie 2m3 przyczynia się do zmniejszenia suszy.
@heniekmeczybuka7939
@heniekmeczybuka7939 2 жыл бұрын
Zbieram deszczówkę, ale dodatkowo wywiercilem studnię. Także wody nie zabraknie :)
@robbod7
@robbod7 2 жыл бұрын
Dokładnie tak! Zbieranie deszczówki jest totalnie bez sensu jeśli się nie ma kilkudziesięciu m3 zbiornika. Takim jednym czy dwoma mauserami podlejemy raz czy dwa. Chyba że ktoś z konewką biega ma RODOS.
@ExtraChuje
@ExtraChuje 2 жыл бұрын
Nie każdy mieszka na wsi i ma lake zamiast działki.
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata Жыл бұрын
ja mam 200 litrów beczkę na wodę i podlewam nią ogródek, jak pada po kilka dni to sobie napełniam butelki 5l na wodę, teraz po kilku tygodniach deszczu mam tyle, że mogę podlewać przez miesiąc, tą wodą, nie muszę korzystać z wody z kranu, biegam z konweką i nie jest to mały ogródek, nie przeszkadza mi to,
@KRLKRLKRL
@KRLKRLKRL 3 ай бұрын
Kto bogatemu zabroni gadać bzdury 😂
@abiogaz
@abiogaz 2 жыл бұрын
Dzień dobry
@andrzej3511
@andrzej3511 2 жыл бұрын
Nie wnikam w wydolność systemu wodociągu gminnego - zakładam, że jest wystarczająca. Jednak przy takich cenach wody to jakiś absurd! W takich okolicznościach warto od razu rozważyć porządną głębinówkę (szczególnie gdy woda jest dobrej jakości) tak by w ogóle nie pobierać wody gminnej. Chcę się wymoczyć w wannie to nie patrzę, że metr sześcienny leci tylko się kąpię. Chcę podlewać to podlewam. Własna woda to znacznie, znacznie tańsze źródło. Alternatywnie można "wydłubać patykiem" prostą studnię do czesania wody podskórnej służącej wyłącznie do podlewania - wówczas jakość nieważna. Na YT jest pełno filmów pokazujących jak zrobić taką studnię samemu - ZA GROSZE!! Deszczówka? To jakaś parodia westernu, moim zdaniem kompletne nieporozumienie. Nieopłacalny i niewydajny nonsens. Jakiś eko-świr wymyślił, reszta kopiuje... A paru cwaniaków trzepie kapuchę na badziewnych zbiornikach. Jak tak dalej pójdzie to niedługo będzie: nie pierdnij, bo to metan do atmosfery, nie rób głębszych wdechów bo tlen roślinkom zabierasz... Paranoja.
@DarknessSwordmaster
@DarknessSwordmaster 2 жыл бұрын
Zależy, jak mnie podłączali do kanalizacji, to nie wyburzałem starego szamba, tylko podpiąłem do niego 1 rynnę spustową z dachu. Jedną z dwóch. Od tej pory mam ciągle koło 10 kubików wody, którą mogę podlewać kiedy chcę.
@andrzej3511
@andrzej3511 2 жыл бұрын
@@DarknessSwordmaster No właśnie o to chodzi!!! Wykorzystanie ISTNIEJĄCYCH elementów infrastruktury kanalizacyjnej do kumulacji i wykorzystania deszczówki to ZUPEŁNIE INNA BAJKA. Tym bardziej, że "stare szambo", jeśli chcieć je usuwać, to koszt zbliżony do budowy "ganz nowej deszczówkowni". Dla mnie absurdem jest budowanie od podstaw "deszczówkowni". Szczególnie w relacji do prymitywnej studni czerpiącej wody podskórne.
@kazikkulih
@kazikkulih 2 ай бұрын
Ale brednie. Zbieranie wody ma sens chociażby dla samej satysfakcji
@SmartDom20
@SmartDom20 2 ай бұрын
A z takiego powodu to mogę się zgodzić.
Zbieranie Deszczówki. Ile można zebrać? Jak duży zbiornik potrzebujesz?
12:14
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 11 МЛН
小丑把天使丢游泳池里#short #angel #clown
00:15
Super Beauty team
Рет қаралды 42 МЛН
Son ❤️ #shorts by Leisi Show
00:41
Leisi Show
Рет қаралды 10 МЛН
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 160 МЛН
Rainwater drainage and digging an absorption well. What to do with rainwater?
8:49
WODA DESZCZOWA. Gdzie odprowadzić deszczówkę? Zbiornik czy studnia.
15:39
Pompa do zbiornika na deszczówkę
7:43
HYPO - wszystko o pompach
Рет қаралды 9 М.
Przygotuj się na TAKĄ ewentualność! Katastrofa po burzy.
16:38
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 11 МЛН