ZIMOWISKA RYB - jak i gdzie zimują ryby? / odc. 108

  Рет қаралды 36,936

Kamil Łysy Wąż Walicki

Kamil Łysy Wąż Walicki

Жыл бұрын

Zapraszam na kolejny film z udziałem dr hab. biologa środowiskowego Pawła Oglęckiego. Tym razem mój gość opowie o tym, gdzie zimują ryby i czym się kierują w doborze odpowiednich do przezimowania miejscówek.

Пікірлер: 304
@tomaszknap8069
@tomaszknap8069 Жыл бұрын
Z Panem Pawłem filmy to nie znowu tylko NARESZCIE 😍💪👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Mamy ambitne plany na ten sezon jeśli chodzi o wspólne filmy 🤗❤
@pawewarmowski1507
@pawewarmowski1507 2 ай бұрын
Nie znowu nie nareszcie tylko czemu tak mało
@pawewarmowski1507
@pawewarmowski1507 2 ай бұрын
Jak coś to nadrabiam filmy do tyłu
@michalkamil1919
@michalkamil1919 Жыл бұрын
No Wasz duet Panowie jest the best na wedkarskim YT. Kultura, wiedza i praktyka. Kamil, musisz nagonić swoich widzów żeby tam do dziekana SGGW napisali na maila ze dr hab. Ogledzki popularyzuje wiedzę ichtiologiczna i należy się wyróżnienie. Pozdrawiam obu Panow. Powodzenia!
@KogutWedkarskiPazur
@KogutWedkarskiPazur Жыл бұрын
O proszę dzień dobry ✌️🐓🎣😈💪 już piwko otwieram i oglądać zaczynam ✌️🫡
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Wyszło ciekawie, ale jedno nie wystarczy, bo prawie pół godziny gadamy 😉
@KogutWedkarskiPazur
@KogutWedkarskiPazur Жыл бұрын
@@kamilwalicki jedno może dwa🤣🫡😝
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
@@KogutWedkarskiPazur Tylko bez kiełbachy na wieczór! 😉😂
@vip4883
@vip4883 Жыл бұрын
Dziękuję . Panowie ,sama przyjemność Was sluchac !
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Polecamy się na przyszłość! 🥰
@fishholik7717
@fishholik7717 Жыл бұрын
W gąszczu filmów... Złodzieje z PZW! Fajnie obejrzeć coś po prostu Ciekawego!
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dziękujemy za dobre słowo 😉❤
@MrMessiah44
@MrMessiah44 Жыл бұрын
Dawno Pawla nie bylo a fajnie porownac wlasne obserwacje z faktami naukowymi.
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, w lutym postaramy się troszkę nadrobić ilość wspólnych filmów 😉
@Pablo-cu4kz
@Pablo-cu4kz Жыл бұрын
w końcu!!! 😁 oby jak najwięcej filmów z Panem Pawłem, kopalnia wiedzy, zawsze ciekawe treści, mega sie was ogląda, pozdrawiam :D
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Bardzo dziękujemy! 😉 Mamy ambitny plan, aby podgonić z filmami w lutym 😉
@lusoxs
@lusoxs Жыл бұрын
Super filmik. Myślę że pominięty został temat tlenu i słońca. Mam pomysł na następny film tarliska myśle że to jest klucz do rybnosci naszych wód, kiedyś wody były w dużo gorszym stanie chcemicznym a ryb było sporo. Pozdrawiam i dziękuję za filmy.
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dobry pomysł, dzięki za podpowiedź 😉🔥 Wszystkiego dobrego!
@Wedkarz_amator
@Wedkarz_amator Жыл бұрын
Miałem to samo proponować
@ThePaprykasz69
@ThePaprykasz69 Ай бұрын
Tym bardziej że znakomite łowisko na południu Polski, jednym z nielicznych łowisk o głębokości nawet do 18 metrów, a karp się naturalnie wyciera, mowa o Dzierżnie dużym. Myślę że skład chemiczny wody ma duże znaczenie, warto zaznaczyć że ta woda zimą nie zamarza
@radosawmokrzycki9930
@radosawmokrzycki9930 Жыл бұрын
ciekawa jest kwestia zmarnowanego tarła kiedy zimy są na raty np teraz kiedy mamy po 12-17 ryby szykują się do tarła bo myslą że to wiosna a tu jeszcze w lutym marcu może zima złapać.Czy ryby są naszykowane energetycznie na takie jakby dwie zimy w jednym sezonie-co ma miejsce przez ostatnie lata np na dolnym śląsku.
@damiankanapa6509
@damiankanapa6509 Жыл бұрын
Na sam Wasz widok gęba się cieszy! Pozdrawiam i dziękuję za materiał ! Również dużo zdrowia w Nowym Roku i wytrwałości w tym co robicie. Chyle czoło przed wiedzą szanownego Pana Pawła i jego sposobem dzielenia się nia z innymi.
@AS-cv5ck
@AS-cv5ck Жыл бұрын
Jak zawsze ciekawe tematy poruszacie. Mnie zastanawia czy z małych rzek które wpadają do zalewów lub jezior, ryby gatunku płoć ,okoń , kleń itp spływają do tych większych akwenów na zimę czy zostają w rzekach . A jeżeli spływają to z jak długiego odcinka. Zastanawia mnie to od dłuższego czasu.
@ryboow-tajnikispinningu
@ryboow-tajnikispinningu Жыл бұрын
Dokładnie. Kilkanaście razy miałem sumy ostatnimi laty w grudniu podczas polowania na sandacze jeziorowe.
@grzechsidney8818
@grzechsidney8818 Жыл бұрын
Więcej i dłużej...Nigdy nie myślałem, że napiszę to pod filmem z dwoma facetami na kanapie
@conawedce
@conawedce Жыл бұрын
😂 genialnie powiedziane 😂
@jarosawglapinski1718
@jarosawglapinski1718 Жыл бұрын
Zainspirował mnie wasz film. Szukałem na słonecznych płytszych miejscach. Na jeziorze ataki szczupaka ,jeden udany. Na rzece spora kluska. Pozdrawiam.
@tomaszbogusawski425
@tomaszbogusawski425 Жыл бұрын
W zeszłym roku złowiłem dwa klenie po 50 cm w starorzeczu. Nie mogłem w to uwierzyć. Jazie łowię tam regularnie, ale klenie to był szok. Starorzecze jest okresowo połączone z rzeką, ale jest głębokie z wodą dobrej jakości.
@ZWEDKARSKIEGOPUDEKA
@ZWEDKARSKIEGOPUDEKA Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, a Rozmówcy jak zawsze trzymają poziom który wyróżnia tę serię meteriałów i cały kanał. W kontekście zimy i zimowania może Pan Paweł mógłby opowiedzieć szerzej o tym jak wygląda różnica pomiędzy żerowaniem poszczególnych gatunków w ciepłych a zimnych porach roku, tzn., jako, że metabolizm w zimnej wodzie zwalnia, trawienie trwa dłużej i ta sama ilość pokarmu wystarcza na dłużej, jakiego rzędu są to różnice? Biorąc pod lupę np. takiego pstrąga potokowego albo okonia w momentach ostrej zimy i w kontraście do temperatury wody bliskiej optimum dla każdego z tych gatunków. Serdeczne pozdrowienia!
@karolkrasucki7665
@karolkrasucki7665 Жыл бұрын
Miło was posłuchać panowie.....coś innego mądrego brakuje tego pozdro mordy
@tomekmateusz8047
@tomekmateusz8047 Жыл бұрын
Pan Paweł ma w stu procentach rację. Łowiąc kiedyś na lodzie na starym wyrobisku po cegielni. Siedziałem od samego rana,dodam że łowiłem na spławik i miałem ze sobą mulaki i czerwone robaki. Wyniki mizerne, jakieś pojedyncze brania. Przyjechał kolega, wywiercił dziurę i prawie od razu zaczął łowić płoć za plocią,a ja dalej nic. Mówię do niego na co łowi,a on że na ciasto z kaszy mannej. Moje zdziwienie i szok. Dał mi kawałek i wreszcie ja zacząłem łowić, jakby odczarował tą rybę.Dodam jeszcze że na tamtym zbiorniku ryba bardzo dobrze brała właśnie na ciasto od wiosny do jesieni.Idac tym tropem pojechałem kiedyś na lód na jęzioro na którym doskonale sprawdzał się biały robak i łowiąc na białego wcale nie miałem gorszych wyników od wędkarzy którzy łowili na mulaki.Ryba też ma swoje przyzwyczajenia.
@metiuw1206
@metiuw1206 Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie. Generalnie z rybami jest tak jak Paweł opowiada czyli nie ma ścisłych reguł a ilość zmiennych jest ogromna. Oczywiście są pewne czynniki determinujące zachowania ryb takie jak temperatura czy natlenienie jednak wciąż trudno jednoznacznie przewidzieć jak zachowa się ryba. Od kilku lat łowię na pięknym moim ukochanym zbiorniku na podlasiu. Jako jeden z nielicznych wędkarzy bardzo często wyprawiam się na Leszcze, sezon na drapieżnika rozpoczynam we wrześniu a kończę w listopadzie, właściwie ograniczam się do szczupaka. Wyraźnie obserwuję jak zmienne są zachowania ryb i jak bardzo "gwałtowne". Piękne leszcze potrafię łowić na metrowej wodzie podczas gdy wielu wędkarzy nie jest w stanie złowić nic w wodzie charakterystycznej dla leszcza, czyli wodzie o twardym dnie i raczej głębokości większej niż 1 m. Tymczasem zauważyłem jak całe ławice leszczy wpływają w trzcinowiska latem. Nie jest to typowe dla tego gatunku latem. To potwierdza, że niezwykle ważna jest charakterystyka zbiornika, parametry wody, występująca roślinność i wiele innych..... Trzeba też mieć na uwadze możliwość adaptacji do pewnych warunków co bardzo fajnie obrazują okonie. Ich piękne pasy w wodach torfowych niemal zanikają co jest skutkiem adaptacji jak i warunków ekologicznych. Podobna adaptacja następuję w zachowaniu - chcę przez to powiedzieć, że ryba potrafi zmienić charakterystyczne dla danego gatunku zachowania np. związane z pobieraniem pokarmu. Zimowiska ryb kojarzą się z dużymi głębokościami i z pewnością w większości tak jest choć nie ma reguł ścisłych. Uważam, że każda woda wymaga naszej obserwacji i wielu dni, tygodni czy miesięcy aby przyjemnie łowić. Uczymy się nęcić, uczymy się miejscówek, uczymy się zachowań ryb. I to właśnie jest najpiękniejsze w wędkarstwie. Nigdy w 100% nie możemy przewidzieć zachowania ryb!! Każda kolejna wyprawa może być dla nas zaskoczeniem. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów spędzania czasu nad wodą!!
@patrykukasz7063
@patrykukasz7063 Жыл бұрын
Filmy z Panem Pawłem są najlepsze. Kopalnia wiedzy, to na czym mi najbardziej zależy. Zawsze oglądam. Oczywiście Kamil z Tobą również lubię odcinki :) Nurkuję i chciałbym wiedzieć gdzie dokładnie szukać ryb zimą. Robię filmiki ze swoją kamerką gopro. Interesuje mnie czy ryby mogą przebywać na 30 m? Bo właśnie na takim małym i głębokim jeziorze, często wchodzę do wody. Zaznaczam, że nurkuję tylko wtedy, kiedy nie ma pokrywy lodowej na zbiorniku. Gdzie wtedy szukać tych ryb?
@adf6098
@adf6098 Жыл бұрын
Weź z sobą termometr i sprawdź temperaturę w różnych strefach wodny.
@Lin-yp6wr
@Lin-yp6wr Жыл бұрын
Super !!!!! Dzięki !!! -nareszcie o wędkarstwie bo już ,,rzyg.." lokowaniem i ,,z szamba w bagno '' -pzd
@poamania5469
@poamania5469 Жыл бұрын
Najciekawsza wędkarska seria na KZfaq . Złota wiedzą. Kłaniam się Panowie.
@blazejgarbatowska134
@blazejgarbatowska134 Жыл бұрын
Uwielbiam te wasze pogaduchy. Mozna sie dowiedziec roznych ciekawych rzeczy👌
@rafachrobok2496
@rafachrobok2496 Жыл бұрын
Chłopaki zróbcie materiał o pstrągu tęczowym wpuszczanym do wód otwartych,czy szkodzi czy nie?
@krzysztoft17
@krzysztoft17 Жыл бұрын
20:20 to był gest, od p Pawła, dla polskiego związku wódkarskiego 🤭🙋🏻 *dobrze się Was słucha ze względu na merytorykę i sposób prowadzenia dialogu.
@WodnikSzuwarekHD
@WodnikSzuwarekHD Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dzięki.
@grzegorzkurzydo3850
@grzegorzkurzydo3850 Жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek. Z Panem Pawlem powinien być przynajmniej 1 odcinek w miesiącu. To doskonała porcja wiedzy. Dziękuje i wszystkiego dobrego w Nowym Roku
@piotrkolodziej558
@piotrkolodziej558 Жыл бұрын
Jak zawsze was panowie miło posłuchać oby więcej takich filmów we dwójkę. Pozdrawiam serdecznie
@ukaszlech7948
@ukaszlech7948 Жыл бұрын
długo wyczekiwany odcinek z panem Pawłem super.ale film obejrze przed snem , tak na dobranocke ;-) milego dnia Kamilu
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
To będzie długa dobranocka, bo prawie półgodzinna 😉🔥 Pozdrowionka 😉
@ukaszlech7948
@ukaszlech7948 Жыл бұрын
@@kamilwalicki im dłuzej tym lepiej.Wiecej cennej wiedzy zaczerpnę ;-)
@karpiowyswir...234
@karpiowyswir...234 Жыл бұрын
Ale prezent na nowy rok....łapa w górę I jedziemy....👍👍👍👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki! 😉
@krzysztofwojewoda8271
@krzysztofwojewoda8271 Жыл бұрын
Super posłuchać! Ja bym o pstrągach poprosił. Pozdrawiam👍
@piotrmlynski2279
@piotrmlynski2279 Жыл бұрын
Myślałem ze się nie doczekam! Super że taki skład dziś o tak ciekawym temacie ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Cała przyjemność po naszej stronie 🤗🔥
@kensai1975
@kensai1975 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny material. Mieszkam i łowie w Holandii gdzie zimy sa teraz podobne jak i w PL. Cala zime lowie w nocy sandacze na płyciznach. Okonie takie 40 i 50+ łowi sie najczęściej na spadach z 2 do max 6m (najskuteczniejsze twich z dlugimi pauzami i carolin rig z raczkiem)
@feniul191
@feniul191 Жыл бұрын
ile można czekać na pana Pawła, wkońcu, dziękuję za ten odcinek i czekam na więcej! pozdrawiam.
@marcingrycza9457
@marcingrycza9457 Жыл бұрын
Odcinek jak zwykle świetny! Chętnie posłuchałbym drugiej części, szczególnie o mniej popularnych gatunkach lub wyjątkowych pod tym względem (choć nie wiem czy są jakieś gatunki, które w jakiś inny czy też wyjątkowy sposób zimują). Myślę, że miętus, oraz gatunki ryb niewędkarskich takich jak różanka, babka, koza czy inne ślizy. Myślę, że zainteresowałoby to wszystkich widzów. Pozdrawiam
@januszmach6332
@januszmach6332 Жыл бұрын
Miło spotkać się z Wami w Nowym Roku! Oby przyniósł wszystko, co najlepsze - zdrowie i dalsze sukcesy wędkarskie i filmowe! Pozdrawiam bardzo serdecznie!
@conawedce
@conawedce Жыл бұрын
Witam, jak to już tu zostało powiedziane nie raz: nareszcie. Tylko jak to zrobić żeby takie filmy jak Panów i np Pana Piskorskiego miały takie zasięgi jak te „za” i „przeciw”. Szkoda tych podziałów i kłótni. To jest kwintesencja wędkarskiej wiedzy i patrząc po komentarzach takie filmy łączą wędkarzy. Łapki dla zasięgu pod filmem i w komentarzach 😁 Pozdrawiam serdecznie
@Julo_161
@Julo_161 Жыл бұрын
Dzięki, oglądam, idealnie na odchorowywanie. Zdrowia wszystkim.
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Zdrówka życzę, jak najszybszego powrotu do zdrowia 😉🔥
@czapaczapecki3282
@czapaczapecki3282 Жыл бұрын
Nareszcie..! 💪Najbardziej oczekiwany film z Panem Pawłem RĄSIA dla Was i Leganco Tego jak zawsze
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, staramy się robić to legancko tego 😉😂
@tomaszdrazba3967
@tomaszdrazba3967 Жыл бұрын
Petarda odcinek na to czekałem chłopcy, a propos lina, z powodzeniem łowilem go z lodu w lutym na ochotkę,także potwierdzam zdanie experta, teoria i praktyka to nie to samo. Pozdrawiam serdecznie 💪
@dawidgn2650
@dawidgn2650 Жыл бұрын
Fajny temat👍 pozdrawiam
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Pozdrawiamy 😉
@grombikteamdanielgrombik9580
@grombikteamdanielgrombik9580 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za zaproszenie na targi EVOLUTION. Widzimy się za kilka dni w Łomiankach. Pozdrawiam
@zbrojnikwzbiorniku5697
@zbrojnikwzbiorniku5697 Жыл бұрын
Miło Was widzieć, miło się pouczyć u najlepszych. Jak zawsze 👍
@tomasznikelski4332
@tomasznikelski4332 Жыл бұрын
Jak ryby w zimę zimują to co robi miętus w lato który raczej jest aktywny w czasie zimowym,"letniuje"?😁 Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek z Panem Pawłem
@prochigandon7136
@prochigandon7136 Жыл бұрын
Super, oglądamy 😃
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki! 😉
@andrzejgrynda7220
@andrzejgrynda7220 Жыл бұрын
Witam serdecznie Kamilu. Jak zwykle zajebisty odcineczek. Pozdrowionka i 👍👍👍👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, bardzo dziękujemy 😉
@lukaszgalica2157
@lukaszgalica2157 Жыл бұрын
No panowie sztos .lubię was oglądać.
@sawomirbigorajski6491
@sawomirbigorajski6491 Жыл бұрын
Jak zachowują się teraz drobne ryby np płocie w płytkim łowisku ok 1.5 m z spokojna woda na której zszedł lód? Czy drobnicy tej należałoby szukać przy brzegu gdzie jest pozostałość butwiejących roślin? Bardzo dziękuję za ten odcinek. Łowie 26 lat i jestem pełen podziwu dla pana wiedzy 🙂
@piotrmicun4954
@piotrmicun4954 Жыл бұрын
jak zwykle rewelacja dzieki
@krzysztofmarvel7825
@krzysztofmarvel7825 Жыл бұрын
Kurde co jest czemu nie dostałem powiadomienia o filmie?... Super że mi to dodało do proponowanych więc biorę się za oglądanie 😄
@vee-8
@vee-8 Жыл бұрын
świetny odcinek, pozdro
@tomekgoral7265
@tomekgoral7265 Жыл бұрын
Wreszcie jest co obejrzeć. Pozdrawiam Panowie
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki i również pozdrawiamy! 😉
@pawestuczynski4311
@pawestuczynski4311 Жыл бұрын
Świetny odcinek👍👍👍 Pozdrawiam 🙂
@travelfishingpl9696
@travelfishingpl9696 Жыл бұрын
To lecimy z oglądaniem. Pozdrawiam 👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Miłego seansu, pozdrowionka! 😉🔥
@obie_8214
@obie_8214 Жыл бұрын
trzeba zalozyc jakis oficjalny fanklub Doktora Ogleckiego na fejsie haha
@piotrpi6937
@piotrpi6937 Жыл бұрын
Takich materiałów trzeba , pozdrowienia
@adamgoclon8654
@adamgoclon8654 Жыл бұрын
Dziękuję za film, pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego nowym roku.
@jarosoawzysk5988
@jarosoawzysk5988 Жыл бұрын
Mega wiedza i lubię was
@Muflon_Wladca_Sanu
@Muflon_Wladca_Sanu Жыл бұрын
Mega materiał jak zwykle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@mefiumati1615
@mefiumati1615 Жыл бұрын
Dzięki za film. Super materiał. Aby tak dalej .pozdrawiam 👋👍👍
@tomaszkamecki2162
@tomaszkamecki2162 Жыл бұрын
Fajnie was widzieć i słyszeć 🎣
@tomaszmacioszczyk8148
@tomaszmacioszczyk8148 Жыл бұрын
Witam super informację dzięki wam panowie można dużo się dowiedzieć
@sgaz3536
@sgaz3536 Жыл бұрын
Super ze jestescie !
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dziękujemy, cała przyjemność po naszej stronie 😉
@siegel182
@siegel182 Жыл бұрын
Woooo film z Panem Pawłem najlepiej
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki w imieniu Pawła! 🤗
@marekpszczolkowski2587
@marekpszczolkowski2587 Жыл бұрын
Świetny duet, pozdrawiam👏
@wedkarskabracgdynia7582
@wedkarskabracgdynia7582 Жыл бұрын
Jak zwykle mega filmik z fajnym tematem.Pozdrowionka dla was👍👊
@kamilat87
@kamilat87 Жыл бұрын
Kamilu z twoich odcinków z Pawłem moglibyście niezłą książkę napisać 👏 Merytoryka świetna, zawsze chętnie oglądam wasze wspólne odcinki. Pozdrawiam
@szymon6294
@szymon6294 Жыл бұрын
Pięknie ;) pomijając zimowanie ryb, mnie zawsze nachodzi taka myśl A mianowicie mówię np o sandaczach żeby złowić wpiąć nadajnik i zobaczyć jak żyją gdzie przemieszczają się jak bytują, to ciekawi mega ;) pozdrawiam
@piotrgolczyk727
@piotrgolczyk727 Жыл бұрын
Extra 😉👍👌
@strado241
@strado241 Жыл бұрын
Do zobaczenia na targach Łysy :) szkoda, że nie będzie Pana Pawła, byłoby miło uścisnąć dłoń. Pozdro Panowie i dzięki za jak zawsze film pro.
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Miałem nadzieję, że uda mi się namówić Pawła, jednak obowiązki zawodowe mu nie pozwalają 🤷‍♂️
@strado241
@strado241 Жыл бұрын
@@kamilwalicki próba była, dziękuję, może następne targi będą po sesji :)
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
@@strado241 Mam nadzieję 😉
@fikoty
@fikoty Жыл бұрын
Jak my uwielbiamy słuchać waszych dysput. U nas na jeziorze z tym zimowaniem ryb to też tak dziwnie i nieprzewidywalnie. Rzeczywiście zauważyłem, że czasami to jest kwestia kilku godzin jak ryby potrafią zareagować i się pojawić, a potem ukryć się na kilka tygodni. A teraz szukam tych okoni z brzegu, bo łodzią już pływać nie można, ale pusto.
@kryniuk
@kryniuk Жыл бұрын
Nareszcie Film !!!!! Świetnie widzieć i słuchać tego duetu tej Wiedzy po prostu Mistrzostwo Świata 👍😊 Mam pytanko A Mianowicie Dlaczego Okoń na Pierwszym Lodzie bierze jak Szalony na Blystke gdzie po dwóch lub trzech tygodniach po prostu przestaje reagowac na Blystki Pozdrawiam Krzysztof
@adf6098
@adf6098 Жыл бұрын
Być może dotyczy to młodych okoni, którzy przy pierwszym bodźcu zimna chca jeszcze dostarczyć swojemu organizmowi kalorii, jeszcze przed obniżeniem się bardziej temperatury kiedy już wpadają w tzw. letarg
@rafadziergwa7180
@rafadziergwa7180 Жыл бұрын
Siema Wężu dobrze was widzieć 👍 wszystkiego dobrego w nowy roku. Pozdrawiam 😃
@andrzejkotowski2959
@andrzejkotowski2959 Жыл бұрын
Super, wszystkiego dobrego w nowym roku i życzę filmów na Oskara ..
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, bardzo dziękujemy! 🤗 Wszystkiego dobrego!
@MariuszKotlowski
@MariuszKotlowski Жыл бұрын
No tak długo was razem nie widziałem Milo was widzieć 😀
@karollega5250
@karollega5250 Жыл бұрын
Fajny temat .
@napietazylka
@napietazylka Жыл бұрын
Dziękuję za ten film. A może by tak osobny odcinek dotyczący pstrągów zimą 🤔
@kamil3827
@kamil3827 Жыл бұрын
Pierwszy!! Super, oglądam. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Miłego seansu i pozdrowionka! 😉
@Riverspinning
@Riverspinning Жыл бұрын
Opowiedz o okoniach którze żyją w słonej wodzie a na zime muszą zejsć w wode nie zasoloną ponieważ ...
@klusownik7663
@klusownik7663 Жыл бұрын
Dla zasiegu 👍
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki!
@bartoszoleszczuk8826
@bartoszoleszczuk8826 Жыл бұрын
Jak zwykle super się słucha. Co do ciekawostek to takim wyjątkiem jest miętus który w przeciwieństwie do innych ryb w okresie jesiennym i zimowym żerują a latem przy bardzo dużych temperaturach zaprzestają zapadając właśnie w taki jak by letarg z tego co się dowiedziałem.
@Wedkarz_amator
@Wedkarz_amator Жыл бұрын
Kamil, zbyt krótkie odcinki z Panem doktorem. Dzięki za kolejny świetny materiał.
@Stiven986
@Stiven986 Жыл бұрын
Dziękuję ;)
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Polecam się 😉
@marcinwsk9740
@marcinwsk9740 Жыл бұрын
Cześć, fajnie mieć pod ręką takie wykłady. Dzięki.
@adamlipski5105
@adamlipski5105 Жыл бұрын
Kamil dobry kot jestes! Lubie twoje porady! Stary sandaczu! He he
@pladam5868
@pladam5868 Жыл бұрын
Przy ostatnich mrozach po - 15°C zastanawiałem się jak tam moje szczupaki w rowie z którego rolnik spuścił sporo wody, myślę że najgłębsze miejsca mają do 1,20m głębokości. Napewno nie ich pierwsza zima w takich warunkach sądząc po wymiarach tych ryb, ale zrobiło mi się ich szkoda :( C&R
@KubaGQ
@KubaGQ Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, na który nie ukrywam czekałem. Co roku obserwuję podobne zachowanie ryb w grudniu i nie wiem z czego to wynika. Mówi się że ryba zimuje w dołkach lecz ja zaobserwowałem coś zupełnie innego. Gdy temteratura schodzi poniżej zera, a na wodzie pojawia się już pierwszy lód, ryba "znika". Nie widze jej na klasycznych miejscach (mówimy o głębszych częściach zaporówek) Koryta są puste, na blatach nie widzę ławic drobnicy czy leszczy. Gdzie one są? Nie wiem. Natomiast sumy gromadzą się w jednym miejscu (zaobserwowałem to na 3 wodach). Pływają całym stadem na przestrzeni 100m zarówno w toni jak i w dołkach. Pływam z echosondą live i mogę udestępnić zapisy do kolejnego materiału. Co ciekawe, w tym roku ryba wróciła na głębokie stanowiska po pociepleniu. Możliwe jest że "drzymała" na płyciznach?
@poradnikgier2482
@poradnikgier2482 Жыл бұрын
Z moich obserwacji a oglądam ryby codziennie, większość ryb zimą nie chowa sie na dnie a wśród roślin, bo rośliny wydzielają ciepło. Okoń wręcz wciska się w zarośla i zasypia, można obok niego czymś poruszać a on i tak śpi i nie reaguje. Liny wogóle się nie pokazują, pewnie tak jak prowadzący powiedział, zakopują się w mule. Jesiotry leżą nieruchomo na dnie. Drobnica pływa i szuka pożywienia. Dziękuję za uwagę.
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wpis, mega ciekawe! Dzięki 🤗🔥
@kurcokgotujekg4411
@kurcokgotujekg4411 Жыл бұрын
Was to zawsze dobrze posłuchać :) Kopalnia wiedzy !! PS: Kamil kiedy rozwiązanie konkursu z okularami ???
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo 😉 Info o konkursie puściłem już jakis czas temu, zerknij proszę w zakladkę "społeczność" na moim kanale 😉
@mdziubecki
@mdziubecki Жыл бұрын
14-15 stycznia (nie 14-15 styczeń)... sorry, musiałem ;P Dzięki za jak zwykle super merytoryczny materiał!
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Wiem, mój błąd - dzięki za zwrócenie uwagi, merytoryczna krytyka zawsze w cenie! 😉 Pozdrowionka
@artski7
@artski7 Жыл бұрын
"Nieprzewidywalność ryb" - wędrując zimową porą ze spiningiem na rzece spotkałem wędkarza, który skutecznie łowił przyzwoite klenie w wodzie o szybkim nurcie, głębokości 1.2m. przy bardzo niskiej temperaturze wody na jarzębinę (metoda przepływanka, spławik) . Jarzębinę jak mówił specjalnie przygotowywał i łowi tak skutecznie każdej zimy. Dojrzałą jarzębinę zalewał cukrowym syropem w słoikach, które trzymał w spiżarni aż do późnej wiosny. Odn. ryb nie reagujących na różnice temperaturowe co z miętusem. Im zimniej tym aktywniejszy. Czy może zapada w letarg w lecie kiedy temperatura wody wysoka?
@trybek83
@trybek83 Жыл бұрын
Kiedyś ileś lat temu gadali, że karpie w zimę w ogóle nie zbierają pokarmu i "zimują". W Niemczech w zbiorniku pożwirowym były robione badania gdzie wszystkie mity zostały obalone i to nie tylko jeśli chodzi o karpiem. Polecam zobaczyć kanał ifishman.
@tomasztomaszewski3855
@tomasztomaszewski3855 Жыл бұрын
Jak zwykle , super odcinek z Pawłem. Warto posłuchać kogoś mądrego... 😊 Kamilu , jestem ciekaw czy Paweł jest w stanie opisać i wypowiedzieć się na temat zatrucia Kanału Gliwickiego algami co spowodowała słona woda kopalniana zrzucana do kanału. Czy ryby się odrodzą i ile to trwa... ? Sprawa jak na Odrze. Pozdrawiam i łapka w górę !
@Mriguana1971
@Mriguana1971 Жыл бұрын
No to widzimy się na targach 😁
@XY-ez9vf
@XY-ez9vf Жыл бұрын
1. czy jest sens jeździć na nocki, nad jezioro, zimą? 2. czy pellet, dumbells, kulki itd o zapachu np. ochotki są przez ryby postrzegane jako pokarm zwierzęcy czy roślinny? 3. Przy jakiej temperaturze wody, teoretycznie ryby takie jak karaś, lin, karp, węgorz powinny zacząć jako tako brać? 4. jeśli marzec będzie jako tako ciepły, to na rzece Noteć szukać ryby tam gdzie trochę wolniejszy jest nurt i np. woda głębsza czy może na płytszych odcinkach?
@Nightwolf1975
@Nightwolf1975 Жыл бұрын
Super porcja informacji! Jeśli można dodać pytania, to miałbym takie sugestie: czy w zimnym okresie na rzekach miejsca pod drzewami lub mostami mają jakikolwiek wpływ na zimowanie ryb? W mojej lokalnej rzece w UK płoć i kleń lubi gromadzić się w zimie pod jednym z mostów pomimo niedużej głębokości. Czy tu chodzi o ewentualną ochronę przed lotnymi drapieżnikami czy np. odchody gołębi nocujących pod mostem zawierają cząsteczki wykorzystywane jako pokarm i to wabi rybę? Jeśli rzeka jest nieduża( 10-20 metrów szerokości), uregulowana, bez główek, to gdzie ryby szukać: w najgłębszych miejscach? W zakolach? Pod łodziami, pomostami?
@esoxlucius9259
@esoxlucius9259 Жыл бұрын
Zrobcie odcinek o gatunkach obcych w Polskich wodach… Muskie, Bass, itd..
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Mówisz i masz, podrzucam linka: kzfaq.info/get/bejne/j9qfqZxyu5-xf2w.html 🤗🤗🤗🔥🔥🔥
@vee-8
@vee-8 Жыл бұрын
czy ryby mają jakiś instynkt kierujący je przy spadku temperatury na takie rzeczne zimowiska, głównie starorzecza, czy czują w jakiś sposób "że tu w pobliżu jest przytulne starorzecze to sobie tam wpłynę na zime a do tamtego nie wpłyne bo jest dziadowskie", czy zbadane jest z jakiej odległości ryby z rzeki ciągną na starorzecza ?
@MarthaRww80
@MarthaRww80 Жыл бұрын
Ciekawie 👍😉
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dziękujemy 😉
@MarthaRww80
@MarthaRww80 Жыл бұрын
@@kamilwalicki Nie ma za co Chłopaku 😉
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
@@MarthaRww80 Cholerka, awatary zmieniasz tak często, że ciężko nadążyć 🤷‍♂️😉
@MarthaRww80
@MarthaRww80 Жыл бұрын
@@kamilwalicki Hehe - czasami mi się zdarza , ale te cyferki to sama nie wiem skąd 🙈
@esoxpike
@esoxpike Жыл бұрын
Cudowny duet. W innych okolicznościach powinniście tworzyć parę 🤦😂
@kamilwalicki
@kamilwalicki Жыл бұрын
😂😂😂 Te inne okoliczności są nam obce 🤷‍♂️😂
wszystko co musisz wiedzieć o LINIE / odc. 130
23:32
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 36 М.
Czy Odra się odrodzi? - BIOLOG ŚRODOWISKOWY opowiada o klęsce ekologicznej / odc.99
29:10
Nastya and SeanDoesMagic
00:16
Nastya
Рет қаралды 44 МЛН
WORLD'S SHORTEST WOMAN
00:58
Stokes Twins
Рет қаралды 133 МЛН
OKONIE ze STARORZECZA / jaką rolę pełnią STARORZECZA w przyrodzie? / odc. 100
25:14
Dlaczego NIE MA DORSZY? Czy BAŁTYK UMIERA? / odc. 96
26:11
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 98 М.
CERTA - ryba pochodząca od CZORTA / odc. 149 @NantaiTV
24:31
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 52 М.
SUMIK KARŁOWATY - czy zjada ikrę? czy jest SZKODNIKIEM? / fakty i mity / odc. 129
23:30
Głowacica, królowa Podhala / pytania i odpowiedzi / odc. 59
19:33
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 53 М.
Gdzie  łowić gdy poziom wody się zmienia? / odc.75
25:58
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 35 М.
Rzeka w zimowej szacie i poszukiwania drapieżników / odc. 107
28:22
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 45 М.
Czy każdy SZCZUPAK to mamuśka? Ile ma zębów i jak poluje? / odc.21
18:57
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 83 М.
Gatunki obce i inwazyjne w naszych wodach / odc. 46
29:24
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 185 М.