Zwykłe Smart gniazdko? Kiedy warto robić załączane gniazdko w domu ? PART 2

  Рет қаралды 460

SmartMyHome

SmartMyHome

4 ай бұрын

Kontynuacja materiału dotycząca zwykłych gniazdek które można zrobić "Smart" przez przekaźnik i wysterowaniu z PLC

Пікірлер: 13
@ulbercik88
@ulbercik88 4 ай бұрын
Super :)
@gpu-miner9244
@gpu-miner9244 4 ай бұрын
Przydał by się materiał z podłaczenia czujnikow zalania😊
@Elaj_S
@Elaj_S 4 ай бұрын
prezentacja zrobiona :) pozostało tylko nagrać i obrobić materiał. Cierpliwości :)
@Home-pb9xl
@Home-pb9xl 2 ай бұрын
A czy jest opcja sterowania gniazdem, do którego nie możemy już pociągnąć osobnego przewodu, ale mamy np. skrętkę, którą możemy puścić 24V?
@Elaj_S
@Elaj_S 2 ай бұрын
pewnie że tak - tylko z boku trzeba dać puszkę do której doprowadzimy tą skrętkę i przewód z gniazdka, i montujemy tam przekaźnik. chyba że znajdziemy jakiś mały przekaźnik (ważne obciążenie) i wpakujemy do puszki i również doprowadzamy tam tą skrętkę.
@Home-pb9xl
@Home-pb9xl 2 ай бұрын
@@Elaj_S Dzięki za szybką odpowiedź. Szkoda że nie ma jakichś bardziej kompaktowych rozwiązań, coś jak smart plug ale z samym przekaźnikiem w środku. Pomysł z przekaźnikiem w puszce, też oczywiście jest ok. Jedynie pewnie trzeba dać jakąś diodę zabezpieczająca, chyba że moduł PLC sobie radzi z ewentualnymi przepięciami.
@Elaj_S
@Elaj_S 2 ай бұрын
@@Home-pb9xl jeżeli masz już gotową instalację może być najłatwiej po prostu SmartPlug po zigbee podłączyć i problem z głowy. Ja tam zrobiłem w miejscach gdzie zapomniałem zrobić zarządzałby obwód gniazdkiem ;)
@tj.hooker4125
@tj.hooker4125 4 ай бұрын
kolego ale jest coś takiego jak Polska Norma a ona przewiduje 2,5 mm na gniazdka....i wie to kazdy elektryk (choć ja nim nie jestem). poza tym pchanie się w jakieś sterowniki "PLC" kiedy istnieją dziesiatki tanszych rozwiązań jest dziwne. programowanie PLC nie należy do przyjemnych i każdy producent sobie proponuje swoje syfiki. są normalne prostsze i tansze rozwiązania - a najprostsze to po prostu wszystko oparte o uklad ESP32 - ktory jest tani jak barszcz i a programowanie go jest łatwe i przyjemne i nawet automatyczne (ESP HOME), Espeasy, potem Home Assistant. wiec po co placic za jakies sterowniki PLC po 1000-2000zl i są praktycznie kompatybilne tylko same z sobą i jestes uwiazany do jednego producenta - to juz lepiej jakis Grenton albo Ampio wyjdzie podobnie a bedzie przynajmniej spojnie dzialać
@Elaj_S
@Elaj_S 4 ай бұрын
Dzięki za komentarz i wypowiedzenie swojego zdania. Odnośnie normy.. jesteś w stanie ją odnaleźć? Bo z tego co ja wiem to taka nie istnieje, przekroje 1,5 na światło i 2,5 to są praktyki stosowane lata temu i po prostu tak zostało… przy instalacjach klasycznych 30 lat temu się tak robiło że na jednym przewodzie ciągniemy 2,5 po całym domu, gniazdko za gniazdkiem. Dziś tak się po prostu nie robi. Żeby to w pełni zrozumieć musisz znaleźć w swoim domu najbardziej prądożerne urządzenie (np odkurzacz) sprawdzić jego moc i sprawdzić jaki przewód da radę pod to obciążenie i gwarantuje Ci że 1,5 starcza ;) zwłaszcza że jak mówiłem w materiale, przy instalacji jeden przewód na gniazdka w jednym pomieszczeniu mówimy o max 6 gniazdkach, i zgodnie z tym co mówiłem, gniazdka bardziej obciążone oczywiście 2,5. Co do wyboru PLC czy innego rozwiązania to mniej więcej tłumaczyłem to pierwszym filmie i TAK mam świadomość, że to nie jest rozwiązanie dla każdego- ja po prostu pokazuje swój punkt widzenia. Jednak nie zgadzam się że gotowce są „lepsze” większość z tych gotowców to jeszcze produkty rozwijające się a dostępność programistów w porównaniu z programistami PLC wg mnie jest bardziej ograniczona. A idąc w danego producenta właśnie się bardzo mocno wiążesz na jego produkty. W przypadku PLC absolutnie nie. Co do ESP oczywiście mam i używam, ale jako urządzenia ostatnie w strukturach, na ten czas absolutnie nie wyobrażam sobie oprzeć całego domu o ESP czy nawet HomeAssistant, na tym etapie jest jeszcze zawodne, jest super narzędziem ale jeszcze nie tak stabilnym jak PLC, samo HA może i tak, ale przez to, ze jest OpenSource to wszystkie dodatki nie rzadko ubijają system. I ten kto po aktualizacjach ubił system wie o co chodzi ;)
@krystianroza
@krystianroza 4 ай бұрын
O ile kojarzę to PN-HD 60364-5-52:2011P i definiuje obciążalność przewodu, więc dla 16A 230V jest przewód minimalnie 1,5 m2 co też jest na filmie. Inną sprawą jest zabezpieczenie licznikowe, które jest mniejsze niż maksymalna obciążalnośc przewodu. Zatem autor filmu w mojej ocenie ma rację mimo, że praktyka elektryków to 2,5m2 dla przewodów gniazdkowych.
@Elaj_S
@Elaj_S 4 ай бұрын
jak zabierałem się za instalację w swoim domu dokładnie tak myślałem: światło 1.5 a gniazdka 2.5 i ktoś mądry mi powiedział mniej więcej "tak się robiło w latach 80-90 i nikt tego nie weryfikuje czy to ma sens, tak się nauczyli i tak dalej robią". Sam wtedy zaczałem to analizować i sprawdzać czy jest szansa na przeciążenie ponad 3680W (230V * 16A). Miałoby to sens gdy wszystkie gniazdka w całym domu są na jednym przewodzie - wtedy 2.5 to obowiązek. Wystarczy sprawdzić maksymalne obciążenie przewodów: "dla przewodu o przekroju 1,5 mm² - 16 A. dla przewodu o przekroju 2,5 mm² - 20 A. dla przewodu o przekroju 4 mm² - 25 A." więc ważniejszy jest dobór zabezpieczenia, i chciałbym zobaczyć jak do gniazdek ktoś daje zabezpieczenia 20A :)
@karolzielinski1992
@karolzielinski1992 4 ай бұрын
​@@Elaj_S zgadzam się z koncepcją, że obecnie nie ma sensu do większości gniazdek ciągnąć 2.5. Raz, że urządzenia są coraz bardziej energooszczędne (pobierają mniej prądu) a dwa, że mamy wiele obwodów a nie jak kiedyś na jednym obwodzie pół domu ;-). Dlatego 1.5 w zupełności wystarczy. Natomiast ja również słyszałem ze norma mówi, że do gniazdek powinno być 2.5 i zastanawia mnie co jeśli faktycznie jest norma a my damy 1.5 i dojdzie do pożaru, co wtedy np. z ubezpieczeniem (pomijam fakt, że ludzie stosują w rozdzielnicy Arduino, ESP itp )
@Elaj_S
@Elaj_S 4 ай бұрын
@@karolzielinski1992 szukałem wielokrotnie :) normy nie ma. Są tylko nawyki i praktyka powszechnie stosowana i przekazywana pokoleniom bez argumentacji.... Pamiętaj, że "najprostsza" elektryka to różnicówka + 2/3 bezpieczniki i cały dom może na tym stać... osobiście uważam to za mega słabe rozwiązanie ale takie zaleciałości niektórzy stosują... a pracując w branży jako elektryk też trzeba pamiętać o samodokształcaniu i podążaniu za nowościami czy zmianami na rynku. i podobnie ESP i np. Wemos d1 mini (który uwielbiam) czy podobnych wbrew pozorom to jednak zabawki w rozdzielnicy osobiście bym nie wstawił siebie nigdy, i tutaj bym się bał gdy dojdzie do pożaru i to rzeczoznawca zauważy.
Czujniki ruchu w Inteligentnym domu? Jak podłączyć?
15:48
SmartMyHome
Рет қаралды 584
ТАМАЕВ УНИЧТОЖИЛ CLS ВЕНГАЛБИ! Конфликт с Ахмедом?!
25:37
마시멜로우로 체감되는 요즘 물가
00:20
진영민yeongmin
Рет қаралды 21 МЛН
CIEKAWOSTKI #1 SPOSÓB NA ZERWANY PILOT W PESZLU / AROCIE
3:03
PV u Ciebie
Рет қаралды 9 М.
Oświetlenie LED rgbw w Inteligentnym domu? EL2564 Beckhoff
20:40
UWAGA! Zalanie w Inteligentnym domu Ci nie groźne!
17:52
SmartMyHome
Рет қаралды 395
ZAMACH NA DONALDA TRUMPA❗ SOŚNIERZ VS ŚMIESZEK I KIERWIŃSKI!
16:26
Wolność i Niepodległość - WinTV
Рет қаралды 122 М.
Рыбаки в шоке. Рыбалка. #рыбалка  #shorts
0:20
Жизнь Рыбака
Рет қаралды 10 МЛН
Cat Tommy lost his love…💔 #cat #cats
0:27
Prince Tom
Рет қаралды 137 МЛН
Sweet watermelon 🍉😋
0:15
LizAlex Fam
Рет қаралды 7 МЛН
телега - hahalivars #семейнаяжизнь
0:36
HAHALIVARS
Рет қаралды 6 МЛН