Klik ratuje życie - zwiastun
0:34
Łyżka do lodów
1:54
11 ай бұрын
Z czego to jest zrobione?
2:03
11 ай бұрын
Może zawierać...
2:19
11 ай бұрын
Dieta bezglutenowa
2:28
11 ай бұрын
Klik ratuje życie
9:31
2 жыл бұрын
Rodzaje alergii i anafilaksja
16:49
3 жыл бұрын
Dzieci umierają szybko
7:02
3 жыл бұрын
Пікірлер
@Aleksandra-rk9jk
@Aleksandra-rk9jk Ай бұрын
O takich właśnie rzeczach powinno się głośno mówić! Córka nie może iść na półkolonie bo nie ma kto jej podać w razie czego :( bardzo smutne.
@kaba5807
@kaba5807 Ай бұрын
Dziękuję ❤
@zanetalenart2576
@zanetalenart2576 4 ай бұрын
Potwierdzam to, co napisane w tytule - dopiero rozmowa z pomocą materiałów Fundacji pomogła mi przekonać kadrę i dyrekcję placówki, że adrenalina nie jest niebezpieczna i nie trzeba być medykiem, by móc ją podać. Bardzo poruszający film. Brawa i podziękowania dla założycielek Fundacji za tę ciężką i ważną pracę ❤️
@starybozydara2675
@starybozydara2675 4 ай бұрын
Czy jako zwykły ratownik po kursie kpp mogę to nosić w swojej apteczce?
@Alex-vd1nf
@Alex-vd1nf Ай бұрын
A dlaczego nie? Piszesz, że jesteś ratownikiem. Każdy zwykły człowiek, który ma uczulenie POWINIEN mieć to przy sobie, żeby móc to zaaplikować w razie konieczności.
@maciejbo7307
@maciejbo7307 4 ай бұрын
10 sekund 😉 to tylko urządzenie i podawanie leku może się przedłużyć
@Szczypawka
@Szczypawka 5 ай бұрын
Dziękuję!! Przy okazji mam ważne pytanie: a co, jak trafię w jakąś żyłę lub tętnicę? Czytałem, że tak podana adrenalina może narobić dużego kłopotu. Na YT jest pokazane, że ludzie, którzy wbijają sobie jakiś zastrzyk w udo, najpierw lekko "zasysają" strzykawkę, by sprawdzić, czy pójdzie krew, co oznacza trafienie w żyłę. Jak się tu upewnić, że nie trafi się w żyłę?
@magdalenanasiadka610
@magdalenanasiadka610 4 ай бұрын
Ktoś odpowie na to pytanie? Też jestem ciekawa....
@MrGetek1
@MrGetek1 3 ай бұрын
Bez obaw. Adrenalinę podaje się również dożylnie, a nawet bezpośrednio w serce przy zatrzymaniu krążenia w celu przywrócenia pracy serca, więc ewentualne trafienie w naczynie przyspieszyłoby tylko zadziałanie adrenaliny. Zastrzyków domięśniowych czy podskórnych natomiast nie wolno podawać dożylnie i dlatego stosuje się aspirację - czyli podciągnięcie tłoczka w celu sprawdzenia czy w strzykawce nie pojawi się krew co oznacza trafienie w naczynie. Niebezpieczne jest też trafienie w nerw, gdyż można go uszkodzić, dlatego zastrzyki domięśniowe robi się w ściśle określonych, nieunerwionych miejscach. Adrenalinę w ampułkostrzykawce podaje się domięśniowo w środkowo zewnętrzna część uda - miejsce do takiego zastrzyku jest całkowicie bezpieczne nawet dla amatora i nie potrzeba do tego żadnej medycznej wiedzy.
@Szczypawka
@Szczypawka 3 ай бұрын
@@MrGetek1 Dziękuję bardzo za dokładnie wyjaśnienie!
@Szczypawka
@Szczypawka 5 ай бұрын
Bardzo dobra prezentacja - jednak brakuje niestety jednej najważniejszej informacji - pokazania, gdzie DOKŁADNIE trzeba wbić igłę. Taka informacja, że "w udo" lub "przednio-boczną część uda", nic mi nie mówi! Nie jestem medykiem. Proszę pokazać, gdzie konkretnie jest ta "przednio boczna część uda", bo jak trafię igłą w żyłę/tętnicę, to może być bardzo poważny problem.
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 5 ай бұрын
Jest pokazane podanie od 2:20. Proszę też zajrzeć do filmu "Klik ratuje życie", tam jest pokazane na fantomie dziecięcym od 5:05 kzfaq.info/get/bejne/r6xzlrl9nL6roJ8.htmlsi=Wp0h8z4PE2ApCaQo.
@Szczypawka
@Szczypawka 5 ай бұрын
@@FundacjaAllergia Dziękuję, ten drugi film lepiej pokazuje. Przy okazji mam ważne pytanie: a co, jak trafię w jakąś żyłę lub tętnicę? Czytałem, że tak podana adrenalina może narobić dużego kłopotu. Na YT jest pokazane, że ludzie, którzy wbijają sobie jakiś zastrzyk w udo, najpierw lekko "zasysają" strzykawkę, by sprawdzić, czy pójdzie krew, co oznacza trafienie w żyłę. Jak się tu upewnić, że nie trafi się w żyłę?
@joannabrenk52
@joannabrenk52 6 ай бұрын
@magorzataszczepanska5195
@magorzataszczepanska5195 6 ай бұрын
Mój syn po obejrzeniu tego filmiku zrozumiał, że adrenalina i to małe ukłucie to jego ratunek. Wie jak ma postępować gdyby coś się zaczęło dziać. Super, że jest to przedstawione w prosty i zrozumiały sposób.
@weronikasteinbach1052
@weronikasteinbach1052 6 ай бұрын
Ja jestem pacjent anafilaktyczny i mam to wpisane w kartę . Ostatnia alergie , która odkryłam u mnie to alergia na rumianek 😐tutaj akurat pomogła antyhistamine i nie było potrzeby używania epi pen .
@paulina5539
@paulina5539 7 ай бұрын
Dziękuję za to , że głośno o tym mówicie!
@JancziTv
@JancziTv Жыл бұрын
Jak to kupić
@TheAnowakowska
@TheAnowakowska Жыл бұрын
Czy u osoby dorosłej, również zabezpieczenie na tłoku zostaje? Czy mowa tu tylko o dzieciach?
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
W ampułkostrzykawkach jest odmierzona dawka adrenaliny dla osoby ważącej minimum 30 kg (niezależnie od wieku). Zgodnie z informacją podaną przez producenta leku w ulotce "Nie zdejmować blokady umieszczonej na tłoku ampułkostrzykawki. (...) Ampułkostrzykawka ma blokadę umożliwiającą podanie jednorazowej dawki 300 mikrogramów adrenaliny (0,3 ml roztworu)."
@mdppopow
@mdppopow Жыл бұрын
Na szkoleniu OSP uczulają nas że jedynym lekiem jaki można podać to jest tlen. Więc jak to wygląda w momencie gdy wiem że podane adrenaliny może uratować. Chodzi o to aby ktoś potem nie podał mnie do sądu że zrobiłem coś źle
@MrsJola2
@MrsJola2 Жыл бұрын
Dlaczego lekarz w takim razie przepisał jedną dawke .Może sam jest nieświadomy.
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
być może tak właśnie jest
@weronikasteinbach1052
@weronikasteinbach1052 6 ай бұрын
Ja mam 3 epi pen zawsze przy sobie i co 10 miesięcy dostaje nowe , a te oddaje .
@kinkakrzykliwaa
@kinkakrzykliwaa 13 күн бұрын
Gdzie Pani oddaje epipeny i dostaje (za darmo?) Bo z tym sie nie spotkalam​@@weronikasteinbach1052
@MrTines93
@MrTines93 Жыл бұрын
Super materiał, bardzo potrzebny. A o co właściwie chodzi z tym przechowywaniem w lodówce? Miałem w przeszłości silny wstrząs na leki i ogólnie jestem alergikiem. Średnio raz w roku chodzę do lasu na kilka dni, z dala od ewentualnej pomocy, zawsze się trochę stresuję i zdecydowałem się w końcu kupić adrenalinę. Czy kilka dni poza lodówką taka adrenalina będzie nadal skuteczna? Czy po powrocie z wypadu mogę wrzucić taką adrenalinę do lodówki? Oczywiście mówię o adrenalinie, która cały czas ma termin zdatny do użycia.
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
Są 2 adrenaliny: 1. autowstrzykiwacz EpiPen (omawiany na tym filmie) - jego NIE wkładamy do lodówki, jest ważny do końca wskazanego przez producenta okresu 2. ampułkostrzykawka (na filmie "Klik ratuje życie" pojawia się jako druga) - ona może być przechowywana w lodówce zgodnie z datą ważności, a poza lodówką do 6 miesięcy. Obie powinny być „zawsze przy sobie”, ale jak wyjmiemy ampułkostrzykawke z lodówki, to 6 miesięcy NIE liczy się od nowa, tylko od pierwszego wyjęcia. Jeżeli chodzi o przechowywanie latem na dworze, to temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25 stopni - jeżeli jest cieplej, adrenalinę można spakować do opakowania termicznego, najlepiej z wkładem chłodzącym (proszę zapytać w aptece o opakowania termiczne na insulinę)
@MrTines93
@MrTines93 Жыл бұрын
@@FundacjaAllergia dziękuję za odpowiedź
@weronikasteinbach1052
@weronikasteinbach1052 6 ай бұрын
@@FundacjaAllergiatak właśnie mi polecono - dziękuje za super filmik 😊
@alkaro1069
@alkaro1069 Жыл бұрын
Ta osoba, która mówi na filmiku to jest kobieta czy mężczyzna?
@alkaro1069
@alkaro1069 Жыл бұрын
Ta osoba, która mówi na filmiku to jest kobieta czy mężczyzna?
@MrTines93
@MrTines93 Жыл бұрын
co to za różnica ?
@maxib3ats56
@maxib3ats56 Жыл бұрын
Po pierwsze to nieistotne, a po drugie filmik ma na celu Ci pokazać jak użyć adrenaliny a nie sie domyślać płci medyka
@szymonjaomuznik9868
@szymonjaomuznik9868 Жыл бұрын
Ta osoba to osoba z wykształceniem medycznym:D
@HiddenKiller8790
@HiddenKiller8790 Жыл бұрын
a dawkowanie to nie jest przypadkiem 0,15mg dla dzieci poniżej 6 rż, 0,3mg dla dzieci 6-12 rż i 0,5mg >12 rż i.m. ?
@sylwiaredlich1668
@sylwiaredlich1668 Жыл бұрын
👏👏
@annakowalska-kt5tz
@annakowalska-kt5tz Жыл бұрын
Czy adrenalinę podajemy przez spodnie? I czy ta druga dawka będzie osobnym „penem” czy ten jeden ma w sobie dwie i przy kolejnym wkłuciu poda druga dawkę? Czy podawanie strzykawką też ma wtedy opcję „drugiej dawki”? Super film ❤
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
Adrenalinę w autowstrzykiwaczu (pen) można podać przez spodnie, jest to dawka jednorazowa. Adrenalinę w ampułkostrzykawce podajemy bezpośrednio w udo (nie przez ubranie) i również jest to dawka jednorazowa. Dlatego dziecko powinno mieć zawsze dwie adrenaliny. Drugą dawkę podajemy w drugą nogę
@norijean3279
@norijean3279 Жыл бұрын
To jest słynna ratownica, jest bardzo mądra.
@Art-wl5iw
@Art-wl5iw Жыл бұрын
Bardzo dokładnie wytłumaczone i profesjonalny przekaz. Dziękuję 👍🌞
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
Dziękujemy i zachęcamy do udostępniania!
@martakowalczyk9807
@martakowalczyk9807 Жыл бұрын
Super film. Szkoda że w przedszkolu paniom tego nie wyświetlają 😢 mam problem z przedszkolem bo nie chcą podjąć się tego by córka miała przy sobie adrenalinę bo przedszkole nie jest przeszkolone i żadna nie podejmie się tego ryzyka jak mi się tłumaczą
@zuzanna2709
@zuzanna2709 Жыл бұрын
A dla osoby dorosłej jaka dawka? Kobiety?
@juliakowalska2805
@juliakowalska2805 Жыл бұрын
Super film 😁 to bardzo ważny temat a mało sie o tym mówi. Gdy miałam 19 lat prawie umarłam od ugrzienia osy wstrzas rozwijał się bardzo szybko. Zaczęłam puchnąć i było mi coraz ciężej oddychać. Po chwili w ogóle nie mogłam złapać powietrza i straciłam przytomność. Pogotowie przyjechało w ostatniej chwili, byłam reanimowana i pare dni spędziłam w śpiączce pod respiratorem. Gdybym miała adrenaline pewnie nie skończyło by się tak źle. To bardzo ważne żeby każdy narażony na wstrzas zawsze miał przy sobie adrenalinę.
@zanetaren
@zanetaren Жыл бұрын
Dopiero natrafiłam na filmik, jesteśmy po teście Alex u syna 3 letniego więc dla mnie materiał mega przydatny. Tam cuda nam wyszły. Mleko jajko nic nie osłabło za to doszły orzechy właśnie ,brzoza, zwierzęta. Jesteśmy" troche "przerażeni.
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
Zapraszamy do wioski wsparcia dla rodziców dzieci z alergiami instagram.com/fundacjaallergia/
@zanetaren
@zanetaren Жыл бұрын
Ja to muszę pokazać w przedszkolu. W genialnie płynny sposób przekazuje Pani wiedzę jakże ważną szczególnie dla rodziców alergików. Ja jestem właśnie takim rodzicem 3 latka,adrenalina jest w domu jest też przekazana w przedszkolu. Jesteśmy seiezo po teście Alex myśleliśmy że alergia na mleko jajko orzechy ciut osłabła okazuje się zenue fosć że nie osłabła to podochodziły nowe alergeny pokarmowe plus wziewne. Więc musimy uważać. Pozdrawiam serdecznie, proszę dalej nagrywać takie filmiki. Ściskam
@013nk4
@013nk4 Жыл бұрын
Wysłuchałam z przyjemnością, dziękuje ❤️
@KJ-we8lg
@KJ-we8lg Жыл бұрын
Zauważyłem, że w filmikach jest podane, że dziecko ma przepisaną adrenalinę. Czy jeśli mam dostęp do leku a dziecko nie ma przepisanej adrenaliny i nigdy nie miało ataku anafilaksji to mogę podać? nawet jeśli nie mam polecenia od "112" ?
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
Film realizowany jest w ramach projektu "Niezbędnik" i tu mówimy o dzieciach, które mają przepisaną adrenalinę - część nauczycieli boi się podać adrenalinę i z tego powodu odmawia przyjęcia dziecka do przedszkola. Z powodu braku tej zgody część dzieci z silnymi alergiami zamiast w szkole jest w nauczaniu domowym. Wracając do pytania o dziecko, które nie ma przepisanej adrenaliny - zawsze dzwonimy na 112 i uzyskujemy informację od dyspozytora medycznego czy w tej konkretnej sytuacji temu konkretnemu dziecku można podać adrenalinę w tej konkretnej dawce
@Jasolcia
@Jasolcia Жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik ❤️
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia Жыл бұрын
zachęcamy do udostępniania :)
@Jasolcia
@Jasolcia Жыл бұрын
@@FundacjaAllergia udostępniam aż miło :)
@katarzynaszczubeek6312
@katarzynaszczubeek6312 2 жыл бұрын
Dziękuję ❤️ wysłałam całej rodzinie aby mogli się zapoznać
@magdalenabaron5208
@magdalenabaron5208 2 жыл бұрын
Świetny fimik. Dziękuję. Właśnie wróciłam z wakacji, gdzie udzielałam pierwszej pomocy.
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
Dziękujemy i zachęcamy do udostępniania filmu dalej. Pierwsza pomoc jest bardzo cenną umiejętnością
@karolina7490
@karolina7490 2 жыл бұрын
Bardzo pomocne w pracy nauczyciela! Dzięki 🙂
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
Dziękujemy! Zachęcamy do udostępniania 🙂 dla nauczycieli tworzymy cały projekt "Niezbędnik edukacyjny dziecka z anafilaksją", film jest 1 z 7 jego narzędzi. Cały "Niezbędnik" będzie dostępny na naszej stronie internetowej w październiku - zapraszamy na www.allergia.pl
@e.d.7843
@e.d.7843 2 жыл бұрын
Super filmik👍👏, bardzo potrzebny. A dodatkowo cudowny głos Pani Lektorki Krystyny Czubowny jest strzałem w 10💪👏👍, taki spokojny, przekonywujący, wiarygodny. Brawa dla Wszystkich❤️
@013nk4
@013nk4 2 жыл бұрын
Ta pani jest genialna❤️
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
zgadzamy się w 100%! zachęcamy do obejrzenia również innych filmów z Ane na naszym kanale i udostępniania ich dalej 🙂
@aniaf3985
@aniaf3985 2 жыл бұрын
A co jeśli w żłobku odmawiają podania dziecku adrenaliny w razie wstrząsu? podobno takie są przepisy ( nie można podać dziecku leków przyniesionych przez rodziców)
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
Zachęcam do zapoznania się z artykułem allergia.pl/blog/2021/12/08/pierwsza-pomoc-podanie-adrenaliny-przez-nauczyciela/, znajduje się tam również stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedzialnego za żłobki
@katarzynapietryka6260
@katarzynapietryka6260 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten film! Udostępniam!
@a.k.9206
@a.k.9206 2 жыл бұрын
Wspaniały projekt, dzięki za waszą pracę!
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
Dziękujemy!
@beatamk9428
@beatamk9428 2 жыл бұрын
Pierwsza pomoc w anafilaksji, bardzo ważny film. Bardzo ciekawie przekazana wiedza. Brawo! 💪
@jagoda739
@jagoda739 2 жыл бұрын
Każde dziecko powinno na wszelki wypadek mieć ze sobą adrenalinę?
@annazielinska2772
@annazielinska2772 2 жыл бұрын
Jestem po szkoleniu u Ane. Dzięki za przypomnienie! 🙂
@weronikaniedzwiecka5853
@weronikaniedzwiecka5853 2 жыл бұрын
Świetny filmik. Pani opowiadająca jest bardzo charyzmatyczna przez co super się go ogląda. Dziękuje za przekazana wiedzę 😊
@milenakaliska8641
@milenakaliska8641 2 жыл бұрын
Świetny film 💪👏 dziękuję za Waszą pracę,
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
Dziękujemy 😊
@paulaswiergosz7971
@paulaswiergosz7971 2 жыл бұрын
Fantastyczna robota! Dziekuje za ten projekt ❤️
@blueee33
@blueee33 2 жыл бұрын
Super, że jesteście! Mam nadzieję, że dzięki Waszej pracy wielu ludzi będzie mogło pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba! ❤
@FundacjaAllergia
@FundacjaAllergia 2 жыл бұрын
Dziękujemy!
@jarekson1
@jarekson1 2 жыл бұрын
Mega. Wreszcie konkret o podaniu przez świadków i braku konsekwencji prawnych. Udostępniam.
@sylwiaformela467
@sylwiaformela467 2 жыл бұрын
Bardzo, bardzo dziekuje :) super wyjaśniony temat :)
@dariaochman7655
@dariaochman7655 2 жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik. Link przesłałam wychowawczyni. Moja córka nosi przy sobie Epipen. Oby nigdy nie był potrzebny.